IHrnwr gjuftsrije (üeiirant ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Besehikkingskosten f 0 15.) Per week 0.25 6.— Bij dagelijksclie zending 7.— Alles hij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 28 MAART 1931 No. 3315 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17Vi Elke regel meer0.22 Vz Ingez. MedPileelingen van 1—5 regels 2.30 Elke tegel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaaraanr Oil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF De glijdende strafrechttheorie In het Maartnummer van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering van volwassenen en kinderen komt een artikel voor over „de levenslange ge vangenisstraf") van Mr. M. Schurles heim, waaraan we enkele woorden wen- schen te wijden. Nog pas bespraken we hoe van vrij zinnige zijde thans betoogd wordt: net Kecht is eeuwig en absoluut; en we maakten daarbij de opmerking, dal zulks tot heden in vrijzinnige kringen niet de gangbare opvatting was, doch dat men het Recht ondergeschikt maak te aan het vlottend rechtsbegrip der menschen. En door deze laatste opvai ting laat ook de schrijver in het Maand blad zich geheel en volkomen leiden. Geven we eerst zijn artikel zoo objec tief mogelijk weer. De schrijver is een „heftig tegenstan der" van de doodstraf en voert daarte gen de bekende bezwaren aan, doch houdt in zijn verdere beschouwing vooi- al rekening met deze twee: dat het leven gegeven is door een Hoogere Macht en de gewone mensch, die immers ook niet het leven te voor schijn kan roepen, niet gerechtigd .s dat van zijn medemensch opzettelijk te vernietigenen dat de Rechter, die haar oplegt, we zen en strekking van de doodstraf niet kent Nu is „levenslange gevangenisstraf "ten onzent alleen toegelaten in die ge vallen, waarin buitenlandsche strafwet gevingen de toepassing van de douri straf mogelijk maken en daarom meent de schrijver, dat de eerste slechts een surrogaat is van de tweede. Hij er kent natuurlijk wel, dat een „gerechte lijke dwaling", welke onherroepelijk is bij een executie, bij levenslange gevan genisstraf nog herzien kan worden: doch overigens valt bijna alle onder scheid weg. „Immers ook de levenslange gevange nisstraf heeft met de doodstraf gemeen, dat zij is een volledige beschikking voor altijd over den persoon en de vrijheid van den veroordeelde. De dood van 'le zen moge door de met executie belaste ambtenaren niet opzettelijk worden te weeggebracht, het is en blijft ten slotte niet anders dan een in den meest abso- luten zin beschikken over het geheele leven, dat immers nu doelloos gewor den is." „De doodstraf is geen straf, doch executie middel." Wanneer de schrijver uiteenzet, wat hij met deze onderscheiding bedoelt, dan blijkt overduidelijk, welke strai- rechttheorie hij is toegedaan. Toegegeven wordt, dat in het rechts bewustzijn, ook van hen, die in straf niets anders zien dan een middel tot )p- voeding en verbetering, nog altoos „ven klein korreltje van de vergeldingsgc- dachte te vinden is." Doch die vergeldingsgedachte is niet veel anders dan wraak, en deze mag. volgens „ons begrip van straf, nimmei de overhand nemen bij bepaling en keuze van straf." Of, in de eigen woorden van den schrijver: „De doodstraf sluit iedere verbete ring uit, daarom zie ik in haar slechts een executiemiddel, een wraakmiddel, zy het dan ook een door de wet erkend wraakmiddel, maar meer niet. Doch geldt dat zelfde niet evenzeer voor de levenslange gevangenisstraf? Kan hij, die deze straf ondergaat, ooit in üe gelegenheid zijn, te toonen, dat hy zich verbeterd heeft? Ook dit strafmid del is inet meer dan een brute wraak neming; het is een daad van geweld je gens den veroordeelde, een executiemid del, maar een straf, althans een „correo tion" is het niet!" Echter heeft de schrijver nog een ge wichtiger argument tegen de levens lange gevangenisstraf. Zijn voornaam ste grief is, dat de magistraat, welke haar oplegt, geen begrip heeft van ue draagwijdte. Natuurlijk geldt dat mutatis mutan dis ook voor elke vryheidsberooving, want rechters hebben nimmer aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil. gezeten te hebben; doch „aan tijde lijke vrijheidsstraffen is nu eenmaal niet te ontkomenaan levenslange wèJ." Daarom komt de schrijver ook tot de conclusie, dat er geen gradueel, doch een principieel verschil is tusschen tij delijke en levenslange gevangenisstraf. „De vraag van levenslang is geen kw cs- tie van straf/naai, doch van strafsoort.'' En bovendien is het een middel van „ge raffineerde wreedheid". Ten slotte betoogt de schrijver dan nog, dat iemand, die onder de meest ver zwarende omstandigheden een moord pleegde en tot levenslang veroordeeld werd, maar na tw'ntig jaar weer vrij komt, in de maatschappij slechts mede lijden zal opwekken. Hieruit volgt, „dat het rechtsgevoel of rechtsbewustzijn, of hoe men het ook noemen mag, niet de levenslange ge vangenisstraf als zoodanig eischt". De oplossing zou zijn, aldus meent Mr. Schorlesheimtijdelijke gevange nisstraf met bewaring voor onbepaalde tijd. Aan deze o. i. objectieve weergave van des schrijvers meening, behoeft naar ons oordeel weinig toegevoegd te worden om aan te toonen, welk een ge vaarlijke weg wij opgaan, als het abso lute Recht van Gods Wet opzij gescho ven wordt voor het menschelijk inzie)it. Aan de rechterzijde is veel verdeeld heid en op verschil van inzicht tusschen oprechte belijders van Gods Waarheid zijn wij wel genoodzaakt zoo nu en dari te wijzen. Zij, die daardoor getroffen worden, beweren dan niet zelden, gansch ten onrechte, dat wij hun per soon bestrijden, terwijl wij toch afleer een onjuiste opvatting afwijzen; doch zij vergeten daarbij al te gauw, dat wij tegenover de machten van het ongeloof naast elkander behooren én kunnen staan. Hoe duidelijk heeft de schrijver van het bovengeciteerde artikel, zijns on danks, de principieele scheidingslijn tus schen rechts en links, tusschen Open baring en Rede geteekend. En, hoe on verantwoordelijk is ons optreden, ook straks bij de verkiezingen, wanneer wij zoozeer opgaan in onderlinge kibbela rijen, dat wij daardoor de allesbeslis- sende vraag uit het oog verliezen. Door heel het artikel van Mr. Schor- lesheim heen loopt als een roode draad zijn vrijzinnige 'levens- en reehtsbe- schoüwing. Let slechts op de twee door ons ge citeerde bezwaren tegen de doodstraf. Dat het leven van God gegeven is en de gewone mensch dus niet het recht heeft dit te vernietig.en, wordt natuur lijk ook onzerzijds gereedelyk toege stemd. Wij weten niet, waarom de schrijver hier de uitdrukking „gewone mensch'' bezigt; alle menschen zijn ten slotte ge wone schepselen, ook de rechtersen toch behooren deze qualitate qua, d.w.z. als zij in hun ambt staan, niet tot de gewone menschen, doch behooren zij op te treden als „goden onder God", uit voerders van Gods Recht. Ware het anders, dan zou de rechter, die executie vordert, zich (natuurlijk- met een goede bedoeling) aan doodslag schuldig maken. Als mensch kan hij over een ander mensch geen enkel recht doen gelden; doch dit geldt niet alleen van doodstraf en „levenslang", doch van elke straf. Het woord van Je zus tot Pilatus gaat altyd op: Gij zoudt geen macht hebben tegen Mij, als het u niet van boven gegeven ware. Maar de „Hoogere Macht", die het leven gaf, heeft ook het recht om het van den moordenaar terug te vorderen als deze des menschen bloed vergiet. En, om het nu eens plastisch maar dui delijk te zeggen: het doet er dan weinig toe, of de Rechter wezen en strekking van de doodstraf al of niet kent; by legt immers die straf niet op in zyn eigen naam, doch in gehoorzaamheid aan het absolute bevel Gods, dat geheel buiten hem ligt, en dat zoowel over hem als voor den moordenaar gezag heeft. Van woord tot woord gaat daarom het betoog van den schrijver in tegen het Woord van Godwant het is niet de rechter als mensch, die beschikt over het leven van den medemenschaan een „Hoogere Macht", dan welke ter wereld ook, ontleent de rechter zyr. macht èn plicht, om het kwaad te ver gelden aan den misdadiger. Het woord wraak is echter by de rechtspleging ten eenenmale contraban de. In Gods woordenboek van het Recht vindt men het niet, daar is alleen spra ke van vergelding en om onbeteu gelde wraakneming te voorkomen, gaf God zelfs de vrijsteden. Nu sluit vergelding het begrip ver betering volstrekt niet uit. Zelfs bij de doodstraf niet. Doch voor wie dat niet verstaat, moge er op gewezen worden, dat God zoowel aan de bedreiging met als aan de toepassing van straf niet zonder reden toevoegde„opdat zy zich bekeeren". Alleen maar, het zal niet aan den mensch staan om te beslissen, dat de vergelding ondergeschikt gemaakt mag worden aan de bekeering. Vergelding d.w.z. handhaving van Gods Recht gaal voorop; van „brute wraakneming" kan by een rechter, die zóó oordeelt, nimmer sprake zijnen de bedoeling, om tot be tering des levens te brengen, komt in geenen deele in 't gedrang. De Rechter kan zich vergissen, dat is waar, en daarom hanteere hy elk straf middel met de allergrootste voorzichtig heid doch God vergist zich nooit. De mensc.h, hetzij hij de toga draagt of het boevenpak, kenne slechts één woordgehoorzaamheid! VRAGEN VAN KAMERLEDEN RESTITUTIE WISKUNDIGE RESERVE De heer Boon heeft oan den minister van Arbeid gevraagd, of het de meen i;g van den Minister is, dat de Rijksverzeke ringsbank na het desbetreffend arrest van den Hoogen Raad verplicht is, de onve - schuldigd betaalde bedragen aan wisKun dige reserve (vermeerderd met de rente), to reötitueeren? TN HET ZADEL We zitten nu, wat de Statenverkiezingen betreft, om een spreekwijze van de Afrikaan sche boeren te gebruiken: Op zaal! De candidaten zijn gesteld, de lijsten zijr» ingediend, de wapenschouw is aan de gang, het wachtwoord ïs gegeven: de veldslag neemt een aanvang. We zitten in hel zadel, en dat wil niet zeggen, dat we er nu zijn, doch dat we ge reed staan voor de taak, welke in groote trouw en angstvallige nauwgezetheid ver vuld moet worden. Hel is mogelijk, dat gij nog niet stevig en ook niet prettig in het zadel zit. Misschien zijt ge niet heelemaal tevreden over de -va menstelling van de lijst. En het is niet onm» gelijk, dat gij gelijk hebt. Wij weten het nie", doch we zijn allemaal feilbare menschen onder elkaar, en fouten worden hier of daar allicht gemaakt. Als ge hoort, dat het bij andere partijen hommeles is, wees dan niet hoovaardig; want overal is wel wat. Het is merkwaar dig, dat broederlijke liefde zoo dikwijls ie vergeefs gezocht worden in de kleine kring van broeders en zusters onder één dak. Nauwlijks echter staan ze midden in de wereld, of het wordt anders en béter. Zoo moet het met ons ook zijn. Een beetje heibel binnenskamers is zoo vreeselijk ni-'t en wij zouden niet durven beweren, dal overal in het land de candidaalstellingén zonder eenige strubbeling verliepen; al o:li vingen we geen berichten van het tegendeel Doch. dat is de hoofdzaak niet. Waar het op aan komt is dit, dat we nu elke persoon lïjke sympathie of antipathie op zij schuiv-m en slechts één wachtwoord kennen: rond nel vaandel, één van zin. Dan komen we ook vast en stevig in het zadel te zittten. Dat zal noodig zijn. Vooral omdat het een strijd wordt van man tegen man. Een verkiezingsleger kan wal één doel hebben; doch de wegen loopen dik wij Is uiteen. Omdat heel het land afgezbent moet worden. Een tijdperk van drie vier weken ligt nog voor ons. Voor de meesten weken van drukke arbeid, zoodat het vooral op 't plat teland velen moeilijk zal vallen een uur per dag aan de propaganda te besteden. Toch mag onze actie niet venslappen. We zullen moeten woekeren met tijd en gavpn en vooral elke ongezochte gelegenheid aan grijpen om er op te wijzen, hoe noodzakelijk het is te arbeiden voor de doorwerking der Christelijke beginselen in het staatsbestuur: ook vooral niet te vergeten bij de Staten Provinciaal. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMING Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter Van Houten V. R. Los. VREEMD EERETEEKEN De Kapitein ter zee C. Ruhl, onder-com mandant der marine te Vlissingen, is be giftigd met het Commandeurschap van de Kroonorde van België. VICE ADMIRAAL QUANT. Naar wij vernemen is de vice-admiraal L HOFBERICHTEN Eerste kievitsei. Aan Prinses Juliana werd gisteren hel eerste kievitsei aangeboden, gevonden door den heer E. Geitenbeek, jachtopziener op het kasteel Duivenvoorde onder Voor schoten. Matihens Passion. Koningin Emma en Prins Hendrik zijn oorncmens. Dinsdag a.s. de uitvoering van de „Mattheus Passion" door de Koninklijke Zangvereeniging Excelsior" in de Willems kerk te 's-Gravenhage bij te wonen. PERMANENTE HOF VAN INTERN. JUSTITIE Gister heeft op het Ministerie voor Buiten landsche Zaken de eerste onderteekening plaats gehad voor net Protocol tot erkenning an de rechtsmacht van het Permanente Hof an Internationale Justitie in geschillen welke van de uitlegging der Haagsche verdragen be treffende het internationale privaatrecht mochten rijzen. Bij deze eerste onderteekening is het Pro tocol onderteekend, behalve door Nederland, door Oostenryk, Spanje, Denemarken en Zuid- DE ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden betreffende de Zakelijke Bedrijfs belasting. Daarin zeggen adressanten o.m.: Bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten werd door uwe excellentie erkend, dat de wijze, waarop de grondslagen van de zakelijke bedrijfsbelas ting zijn geformuleerd, tot onbillijkheden kan leiden. Wij mogen uwe excellentie er op wijzen, dat meer cn meer het inzicht veld wint, dat deze belasting inderdaad onbillijk is. Dit blijkt uit de aangroeiende lijst van gemeen ten waarin men tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting is overgegaan. Wij noemen uwe excellentie bijvoorbeeld de gemeenten Amersfoort, Apeldoorn, Ambt-Hardcnberg, Berkel, Borne, Drcumel, Edam, Goor, 's-Gravenhage, Groningen, Hen gelo. Heerewaarden, 's-Hertogenbosch, HiI yersum. Hilvarenbeek Hoogkerk, Herwenen, "(uinre. Leiden, Leiderdorp, Necde, Olden- -taal. Overschie, Pajiendrecht, Purmerend, jjloten, Tegeien, Tiel, Vriezenveen en Zaan dijk. Deze lijst kan met twee zeer belang- «jke voorbeelden van recenten datum wor- ^n aangevuld, n.|„ Utrecht en Amsterdam, c Verder is deze belasting verouderd, door al de in 1921 vastgestelde loongrenzen dooi de plaatsgevonden daling van de loonen te hoog zijn geworden. Zij schiet haar doel (bijdrage in de kosten van de gemeente) voorbij, wanneer zooals is voorgekomen het personeel voor een groot deel'woont huiten de gpmeente waarin de onderneming is gpvestigd. Uit bovenstaande valt af te leiden, dat deze zakelijke bedrijfsbelasting als een maal schappelijk kwaad en een sociaal onrecht is te beschouwen. Het wil ons daarom voorkomen, dat zoo wel uit psychologisch als uit economisch en «dciaal oogpunt, het moment gunstig ia. om de mogelijkheid tot het heffen van deze bedrijfsbelasting, uit ons gemeentelijk be lastingstelsel te verwijderen, en wij spreken het vertrouwen uit, dat uwe excellentie we] aanleiding zal kunnen vinden, de noodige «tappen te ondernemen, teneinde daartoe te geraken. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING DE STRIJD VOOR ONZE INDUSTRIE De RijkscoiQmissie voor de Werkverrui ming vergaderde dezer daen onder presi dium van Prof. Dr. VV. H. Nol ene. Men beeloot r a. zich tot de regeering Ic wenden met het verzoek aan het personeel voor eenigen tijd toe te voegen een function naris met een bepaalde opdracht, om te be vorderen. dat de afnemers van bepaalde artikelen bij gelijken prijs en kwaliteit le voorkeur zouden geven aan de hier beJoei- de artikelen van Nederlandsch fabrikaat boven die van buitenlandschcn oorsprong. De commissie narr er met voldoening ken nis van, dat de Arnhemsche Gemeenteraad een belangrijke order, ten behoeve van de Gemeente gasfabriek aldaar, zooveel mige- lijk in Nederland had geplaatst Door de bemiddeling van de commissie 16 het mogen gelukken, een order van een der grootste tramwegmaatschappijen hier te lande te nlaatsen Meermalen werd met de directie van den Wiprineermeerpolder overleg gepleegd, om, bestellingen, ten behoeve van den aanleg van dien polder, aan de Nederlandsche in dustrip ten goede te loen komen. Ondanks net feit, dat de commissie er zich reeds eenige jaren moeite voor geeft te bevorderen, dat voor de levering van gr.nt niet met name buitenlanrisch grint wordt gevraagd, moest worden vastgesteld, dat nog telkens aanbestedingen worden uitgeschre ven. waarbij bepaald buitenlandseh grint wordt geëischt. Het deed de commissie genoegen te ver nemen, dat de Nederlandsche Spoorwegen erschillende orders ter uitvoering aan dp Nederlandsche industrie hebben opgedragen Ondanks de bemiddeling van de comm.s- sie en het feit dat de Nederlandsche fabri kanten zicli voor deze opdracht veel moc-i te hebben gegeven, viel de opdracht voor eer koel-installatie voor het slachthuis ten be hoeve van de Vereeniging tot Exploitit.p in een Coöperatief Slachthuis te Vlissin- m aan het buitenland ten deel. Een belangrijke order voor het Hoogoven- bedrijf echter kon in ons land worden ge plaatst NEDERL. BOND VAN J.V. OP G.G. AFD. NOORD-BRABANT—LIMBURG De Afd. Noord Brabant—Limburg van den Ned. Bond van J. V. op G. G. za. op Paaschmaandag te Breda haar jaarlijksche ergadering houden. De huishoudelijke morgenvergadering wordt gehouden in het Chr. Militaire Te huis, Keizerstraat 3 A. en vangt aan half elf. De middagvergadering heeft plaats in de Geref. Kerk (Karnemelkstr. 6) en vangt aan half drie. De aid.-voorzitter de heer J a c. G. van Oord zal in zijn openingswoord spreken over: „Verdieping en belijning". In de namiddagvergadering zal Ds. G. Bouwmeester van Andel refereeren i\er „Een zware taak.... een heerlijke roeping", terwijl door I)s. F. J. den Boeft van Rjtter dam het opwekkend slotwoord zal worden getiteld: „Twee Legers", LUCHTSCHEPENVERBINDING MET INDIE? GR00TSCHE PLANNEN VAN DEN R0TT. LL0YD EN MIJ NEDERLAND Naar wij van de directies der Stoomvaart- Mij. Nederland en Rotterdanisclie Lloyd ver nemen, heeft de ontwikkeling van het lucht verkeer reeds lang bun volle belangstelling. Men is er zich van bewust dat de techniek zoodanige vorderingen zal maken dat van de maatschappijen maatregelen zullen worden verlangd tot een betere aanpassing aan de eisclien voor snelvervoer dan thans het ge val is. De mailbooten der beide maatschappijen voldoen thans aan de hoogste eisclien en kun nen met name na de toevoeging van de nieuwste motorschepen met glans de verge iijking doorstaan met andere verkeersgele genlieden naar het Verre Oosten. Het ver leden heeft echter bewezen dat de ontwikke ling der techniek verrassend snel kan ge •ichieden en het is daarom dat de Maat •schappijen hebben besloten een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de toekomst mogelijkheden voor de versnelling dei ver binding tusschen Nederland en het Rijt, in Nederlandsch Indië, zij het per zeeschip dan wel door de lucht doch zoo dat de kus:en van het vervoer niet of niet aanmerkelijk stijgen. Eén van de maatregelen door de maat schappijen reeds genomen, is dat zij in sa menwerking met een groep Nederlanders- die hetzelfde doel beoogen een overeen komst hebben gesloten met de Luftschilfban Zeppelin G. M. B. H. voor het gezammlijk bestudeeren van de mogelijkheid van een verbinding met luchtschepen tusschen Euro pa en Nederlandsch-Indië. De nautici en technici der maatschappijen zullen allereerst in Friedrichshafen een studie van de constructie, bestuurbaarheid, etc. der luchtschepen maken. Tevens is het de bedoeling dat Dr. Kcke- ner in den loop van dit jaar met een schip van de Stoomv. Mij. Nederland of Rutter damsche Lloyd naar Indië zal gaan, ten einde een onderzoek in te stellen aangaan de de klimatologische omstandigheden op liet traject Europa-Nederlandsch Indië. Dp overeenkomstige wijze stellen de maatschap pijen zich voor. hetzij zelfstandig, hetzij in samenwerking met andere instellingen op dit gebied een studie te maken. L a v. vlieg tuigen en vliegbooten, en zij hopen dat zij ook daarbij zullen kunnen rekenen op de samenwerking met die instellingen welke op dit gebied reeds een groote ervaring ne- Zij verwachten door een dergelijk onder zoek op weloverwogen wijze de verbinding tusschen de beide dcelen van het Rijk te kunnen ontwikkelen in den zin die de voort gang der techniek wettigt. PROF. AALBERSE 60 JAAR Het lid van de Tweede Kamer prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Ar beid, H. en N., heeft gisteren zijn zestigsten verjaardag gevierd. Zeer vele schriftelijke gelukwcnschen werden te zijnen huize be zorgd. De R. K. Tweede Kamer-fractie zond hem een telegram van gelukwensch, even- zoo o. m. de Nederlandsche Journalisten kring. waarvan prof. Aalberse lid is. Dok namens de Haagsche Journalisten Vereen, en de journalisten ter perstribune van de Tweede Kamer werd den jarige een telegra fische gelukwensch aangeboden. De receptie was zeer druk bezocht DIRECTEUR VAN DEN LANDBOUW Dr. SWAYING TREEDT AF Op 1 April a& zal dr. Swaving aftreden al6 inspecteur van het zuivelwezen, hoof van de 5e afdeeling (Zuivelaangelegei.he- denj van de Directie van den Landbouw, als Hijkszuivelinspecteui (uitvoering Boterwet) en als wnd. Directeur-Generaal van den Landbouw. Mr. Frederik6, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die al6 juridisch ambtenaar een reeks van jaren aan de Directie \an den Landbouw is werkzaam geweest, wordt vur, af dien datum met de waarneming van het Directoraat van den Landbouw belast Mr. Wintermans, inspecteur van het Landbouwonderwijs, hoofd van le le af deeling (onderwijs) van de Directie van den Landbouw, wordt met ingang van den zelf den datum belas* met de waarneming van de beide insj ecteurefuncties en met de lei ding van de afdeeling zuivelaangelegenhe- GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING PROV. BOND NOOR-BRAB.—LIMBURG Bovengenoemde Bond hield zijn 4e jaar vergadering in Gebouw ..Rehobotb" te Eind hoven. Op de huishoudelijke vergadering werden belangrijke mededeelingen gedaan betreffende de propaganda-actie. In Breda zal pl.ra. half April een afdeeling opgericht worden. Voorts had bestuursverkiezing plaats. Het bestuur is nu als volgt lamengesteld. Ds. C J Hakman. Almkerk, voorz.. Cl. J Nobels Jr. Eckartscheweg 67. Eindh non. seer. P. J. Helleman Jr. Koedijkstr. 39, 's- Hertogenbosch, penningm., Ds. G. J. Pon tier, Heerlen, J. W. O. Breimer, Iepenlaan 28 Eindhoven, alg. adj. In de openbare vergadering sprak vervol gons l)s. J. Smelik van Loosduinen, ove* .Der Koningskinderen roeping". DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het twaalfde retourvliegtuig vertrok gis teren uit Cairo en vertrok na een tus schen landing te Mersamatrick naar Athe ne, alwaar het om 8.53 arriveerde; Voornaamste Nieuws. Het Indisch congres te Karachi. Zwitserland en de Russische dumping. Dr. Willem Mengelberg zestig jaar. BIJ ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door hel dagelijksch gebruik eener kleine dosis aati arlijk „Franz-Josef'-bitter- water bereikt worden, dat.de patiënt zonder sterk te persen, ontlasting heeft. RHOON EN DE ROTTERDAMSCHE ANNEXATIE-PLANNEN In den gemeenteraad van Rhoon hebben B. en W. in een adres de Rotterdamsche an nexatie-plannen onder de ioupe genomen en daarbij kwamen zjj o.m. tot de conclusie, nat er wat betreft de grenswijziging tusschen Rotterdam en Rhoon niets van urgentie ge bleken is. Het komt B. en W, van Rhoon dan ook voor, dat de urgentie van de grens wijziging niet zoo groot is, dat niet gewacht zou kunnen worden op de uitkomsten van het commissoriale onderzoek inzake de ha venexploitatie. Grenswijziging wordt voor gesteld in verband met nog uit te voeren havenplannen, terwijl het contact tusschen de belangen van Rotterdam en die van Rhoon zich tot dusverre sporadisch voordeed. De uitvoering dier plannen en de in verbond daarmede te verwachten vestiging van be drijven en personen, zal dit contact echter zeker verveelvuldigen. zoodat daarin een nieuw motief tot grensuitbreïding zal wor den gevonden, zoodra de groote gemeente, die zich uit den aard der zaak moeilijk kan schikken in den gedachtengang, dat zij te genover gelijkgerechtigden staat, moeilijkheid ondervindt om haar wenschen doorgevoerd te krijgen. Door grenswijziging zonder meer worden in een kleine landelijke gemeente allerlei be langen geschaad, d:e zeer zeker niet minder eerbiedwaardig zijn dan de economische be langen van de groote gemeente; hierhü wordt gedacht aan de openhare vermakelijkheden als schouwburgen, bioscopen, drank- en dons gelegenheden, sportve'den, die vooral door de ruimere politievoorscbriften van de groo te gemeente op den Zondag onbeiemmeren-l worden opengesteld, waardoor ontheiliging van dien dag plaats vindt; in de tweede plaats aan opvoering van bouw- en woning- voorschriften, die het bewonen van een wo ning door den in doorsnee eenvoudigen be woner van het platteland onmogelijk maken en in de 3e plaats een stijging van erond- prijzen, waardoor land- en tuinwouwers in hun bestaan worden bedrrigd. Bovendien is het uitgesloten de bevolking van de n;euw t .gevoegde deeien eenige vertegenwoordi ging te verzekeren in den gemeenteraad. Een regeling zal nog moeten worden ge troffen inzake de eleetricitritsvnor7ien:ng. Voorts wordt cewezen op de noodzakelijk heid om de titularissen die daarvoor in aan merking komen te vrijwaren teen schade lijke gevolgen van de vermindering van h°t inwonertal op de berekening van hun jaar- B. cn W. stelden ten slotte aan de Ge meenteraad voor, met deze grenswijziging niet accooni te gaan, waartoe met alg. st, werd besloten. INITIATIEFVOORSTEL MEVR. BAKKER-NORT DE VROUW EN HET NOTARISAMBT. Het Tweede Kamerlid Mevrouw Bakker- Nort heeft het door haar aangekondigde voorstel van wet tot wijziging van de wet op het notarisambt ingediend. In de toelich ting daarop zegt zij o. m. dat waar bet vast staat, dat van de regeering een voorstel tot herziening der wet op het Notarisambt op liet stuk van de benoembaarheid der vrouw niet is te verwachten en de v.-d. fractie van oordeel is, dat de Kamer in de gelegenheid behoort te worden gpsteld zich over die be noembaarheid der vrouw uit te spreken, zij hunnerzijds meenen een wijziging van do wet op het Notarisambt te niorten voorstel len. De voorstellers achten het gewenscht, dat r eon eind.' komt aan deze achterstelling er vrouwelijke eandidant-notarissen. Ook beschouwen zij het als een algemeen belang. dat hij de benoeming van een notrris de keuze tusschen de voor een bepaalde standplaats geschikte candidaten zoo er-ui mngeliik zij. Die keuzo nu ef danrom niet ,.e- r.erkt blijven tot mannelijke candi.laten Zij wijzen er ten slotte up dat de Rmcder. 'hap der Cnndidaat-Not irissen zich even als tal van notarissen herhaaldelijk heeft uitgesproken voor de toelating der vrouw tot het notarisambt

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1