Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT; per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- Iijksche zending o 6.— Bij dageJijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1Y% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3307 DONDERDAG 19 MAART 1931 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regelsU7Ya Elke regel meer0J21 Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. Wie zich heden als Kwartaal-lezer op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 April verschijnende nummers gratis t TWEEERLEI BELANG. Met gemengde gevoelens zal het publiek kennis hebben genomen van de uitspraak van het Bossche Gerechtshof in de zaak-Lans In eerste instantie had de Rotterdamsche Rechtbank den procuratiehouder van O. we gens doodslag op zijn patroon en terzake van valschheid in geschrifte en verduiste ring veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep legde het gerechtshof te 's Gravanhage een gevangenisstraf op van 2f jaar, doch tegen deze uitspraak werd cas satie aangeteekend, waarna de Hooge Raad de zaak verwees naar het Gerechtshof in Den Bosch. Tijdens het onderzoek ter terechtzitting in deze laatste instantie kreeg men herhaal delijk den indruk, dat de Drocureur-Generaal den verdachte het vuur zeer na aan de schenen wist te leggen en dat de positie van den verdachte sinds de behandeling in vorige instanties eer zwakker dan öterker Om de uitnemende wijze, waarop de Pro cureur Generaal zich in deze ingewikkelde kwestie had ingewerkt, werd hem dan ook .verdiende hulde gebracht Na deze voor den verdachte zoo bezwaren de behandeling van de zaak ter openbare te rechtzitting verrast de uitspraak van het Hof temeer. Dat het rechtsgevoel van het Nederland- schs volk door deze beslissing bevredigd -wordt, zouden wij" dan ook niet durven be- Vvéren. Intusschen mag dit niemand verleiden tot gewaagde conclusies, want niet h'et Neder- landsche volk is voor de uitspraak verant woordelijk, maar de rechters die aan de be slissing meewerkten. Zij, en zij alleen hebben uit te maken, of het wettelijk en overtuigend bewijs ten aan zien van de ten laste gelegde feiten is ge leverd. Of dit het geval is, is een kwestie van ap preciatie der gegevens, een zaak van afwe gen van het materiaal, waaromtrent het oor deel van hen, die daartoe geroepen zijn, wei eens zal uiteenloopen. Dat de rechtsprekende rechter onbevooroor deeld zij en niet al te lichtvaardig zijn mee ning vestige is een eerste voorwaarde van goede rechtspleging, wier beteekenis te onzent ten volle wordt erkend. Het is de onkreukbaarheid onzer reohter- lijke macht, die haar alom een uitnemenden naam en haar vonnissen den roe^ van on partijdigheid bezorgde. Een rechtbank, die al te vluchtig het te laste gelegde bewezen verklaart, loopt groot gevaar, dat de verkeerde wordt veroordeeld en hoeten moet voor anderer snood bedrijf, hetgeen den ernst van den rechterlijken ar beid .liet weinig zou schaden. Natuurlijk blijft ook de mogelijkheid be staan, dat al te angstvallig wordt gewikt en gewogen er. men zelfs bij overvloedig be wijsmateriaal aarzelt tot een veroordeelend vonnis mee te werken. Ook zoodanige schuchterheid moet worden gemeden. Evenzeer als de rechter een open oog dient te hebben voor de belangen van den verdachte, ten aanzien van wiens opzet of schuld het wettelijk en overtuigend bewijs moet zijn geleverd, evenzeer dient te worden gelet op de eischen der samenleving, die uit een oogpunt van veiligheid van schadelijke individuen behoort te worden verlost» Tweeërlei belang vraagt hier de aandacht. In zijn „Politieke oprechtheid in een natio nale partijgroepeering" spaart Prof. Eigeman he'. liberalisme de roede der critiek niet. Als de hoogleeraai dan ook het pleit voert voor samenwerking op breeder plan, kiest hij daartoe niet tot uitgangspunt de vrijzin nigheid zooals zij zich blijkens ue historie openbaarde, maar kiest hij de liberale staat als formeel gegeve.i, binnen hetwelk zich de politieke groepen in onderling contact vrije lijk kunnen ontplooien. Dat dit liberale staatsbegrip ook in de op vatting van Prof. Eigeman weinig ruimte laat voor de toepassing der Christelijke be ginselen, blijkt wel uit diens nadere uiteen zetting. Maar al ware dit wel het geval, dan zal men toch moeten toestemmen, dat het in de politiek want politiek is werkelijkheid niet gaat om de vraag wat het liberalisme naar den eisch zijner beginselen zou moe- t ;n zijn, maar wat het is, wat het in de practijk ran zijn beginselen maakt Welnu, wie daarnaar een onderzoek in stelt, behoeft omtrent da mogelijkheid van nieuwe partijgroepeering niet in het onge wisse te verkeeren. Van een liberalisme, dat slechts enkele tientallen jaren door zijn houding in den schoolstrijd, in de sociale politiek zou zijn afgeweken van het ideaal van een Thorbecke is weinig tc bespeuren. Het moge dan waar zijn, dat Thorbpcke in velerlei opzicht de dingen geheel anders zag, het liberalisme van heden is nog 6teeds het liberalisme uit Je post-Tnorbeckiaansche periode. En met dit liberalisme hebben we in po- liticid te doen. Dit liberalisme is nog steeds de vrijheid van onderwijs gram (getuige de minderheids nota uit het rap port-Rutgers), dit liberalis me weigert te erkennen de christelijke grond slag van ons volksteven, tei.zij alleen in his- torischen zin, maar niet met aanvaarding van de eischen, die daaruit voortvloeien voor het heden. En op dit laatste komt het aar. Niet tegenover den liberalen staat, zooals die wordt gedacht door een hoogstaand staatsrechtsgeleerde als Prof. Eigeman, maar tegenover het liberalisme van vandaag, zooals zich dit in de practijk openbaart, zien wij ons geplaatst En al zullen we ook met dit liberalisme, vooral in dezen crisistijd, gaarne samenwer ken tot het treffen van practische maatrege len in het belang van land en volk, een nieuwe partijgroepeering op gemeenschappe lijke grondslag achten wij in verband met het wezen der partijen niet mogelijk. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSBUREAU VOOR MONUMENTEN ZORG. BÜ Kon. besluit is benoemd tot commies oij het Rijksbureau voor de Monumentenzorg 's-Gravenhage Jhr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, thahs tijdelijk als zoodanig bij dat bureau werkzaam. BEL ASTINGDIENST. Bij Kon. besl. is benoemd tot accountant der dir. bel. te 's-Gravenhage, le bureau, M. de Bloeme, adj.-accountant aldaar; tot essaieur van den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken te Schoon hoven R. H. Klooster, adj.-controleur te Utrecht; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Groenlo D. J. Muller, surnumerair der dir. bel., enz. te Arnhem; tot ontvanger der registratie en domemen te Delft M. W. F. Beijeririek, te Brielle. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besl. zijn bij het Departement van Financiën bevorderd tot adjunct-commies, J. C. Jansen, thans klerk, en Ch. M. A. Huart, thans schrijver le kl. P. T. T. Spreekuur Directeur-Generaal. De directeur-generaal der P. T. T. is verhinderd op Vrijdag 10 April a-s. zijn gewoon wekelijksch spreekuur te houden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Hier te lande werden in de week van 8 tot en met 11 Maart 1.1. aangegeven 17S ge vallen van roodvonk, 141 diphtheriegevallen, en 3 gevallen van kinderverlamming, ter wijl encaphalitis na inenting niet werd ge constateerd. VRAGEN VAN KAMERLEDEN PRIJSOPDRIJVING DER STAATSMIJNEN De heer Wijnkoop heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of hem bekend is, dat de Nederlandsche Staatsmijnen de kolenprijzen in Nederland kunstmatig hoog houden door bepaalde brandstoffen, die ze in het buitenland voor zeer lage prijzen ver- koopen, hier te lande tegen belangrijk hoo- gere prijzen af te zetten? Is de minister niet van oordeel, dat er eri zeker in deze tijden van ongekende el lende drastische maatregelen dienen te worden genomen om aan deze prijsopdrij- vingspolitiek der Staatsmijnen in Nederland onmiddellijk een eind te maken? ANTWOORDEN VAN MINISTERS UITVOERING DER TARWEWET Op vragen van den heer B r a a t, inz. d9 uitvoering der Tarwewet, o.a. in hoeverre de tarwe-oogst 1930 reeds in deze uitvoering zal kunnen worden opgenomen is door den Minister van Binnenlandsche Zaken geant woord, dat hieromtrent met diverse instanties nog overleg gaande is. NIEUWE BEGRAAFPLAATS TE AMSTERDAM Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteige,i.ng van eigendommen, noodig voor en ten be hoeve van het aanleggen van een nieuwe aleemeene begraafplaats te Amsterdam. Voor dezen aanleg is bestemd het com plex gronden gelegen in den Riekerpolder tusschen den Sloterweg, tie Ceintuurspoor- haan en het Jaagpad iangs het Nieuwe Meer. Een groot deel van het complex is reeds door de gemeente Amsterdam aange- kocht kunnen worden, terwijl zij omlrent den aankoop van een ander deel met de daarbij betrokken eigenaars bereids tot overeensteming is gekomen. Voor de overige nog te verkrijgen eigendommen waren de vraagprijzen zooveel hooger dan de desbe treffende schattingen van de deskundigen der gemeente, dat pogingen om die eigen dommen door aankoop te verkrijgen moes ten worden opgegeven. In verhand met een en ander heeft het gemeentebestuur toepassing van de onteige ningswet verzocht. DE TARWE-WET IN DE PRACTIJK HOE HEEFT DE UITVOERING PLAATS? Het Hdbl. weet omtrent de uitvoering van de Tarwe-wet de volgende bijzonderheden mede te deelen: De provincie Drente, waar in 1928 slechts tien bunder tarwe geteeld werd, zal ge combineerd worden met Groningen; verdei zal Utrecht, waar nog geen 500 bunder nor maliter verbouwd wordt, waarschijnlijk bij Zuid-Holland komen, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze provincie met Gelderland zal worden gecombineerd. Over- ijsel ten slotte met zijn pl.m. 60 bunder zal evenmin een eigen organisatie krijgen, doch gecombineerd worden met Friesland of met Gelderland. Noord- en Zuid-Holland krijgen elk een af zonderlijke provinciale Tarwe-Organisatie, die uitsluitend zal bestaan uit organisatie- mensehen; in Groningen echter doet men 't anders: daar komt een commissie van elf man, van wie vijf door de respectieve orga nisaties zijn aangewezen en zes dooi de tarwevorbouwende boeren zelf. (Dai is trou wens de methode, waaraan de regeering en de heer S. L. Louwes de voorkeur geven.) Uit die elf wordt dan een dagelijksch be stuur van drie of vijf man aangewezen. Fn de provinciale Tarwe-Commissie voor Groningen-Drente zullen zitting krijgt n de heeren K. L. Gaaikema Schuiringa te Ruigezand en J. M. P o p p i n g a te Wes teremden beiden aangewezen door de Gron. Mij. van Landbouw-, verder rle heer 1». U b- bens te Oldenzijl, aangewezen door den Chr. Boeren- en Tuindersbond, benevens de heer G. van Sluis te Gasseltemijeveen. aangewezen door het Drentsch Landbouw- genootschap. De vertegenwoordiger van don Veenkolonialen Boerenbond is nog niet aan gewezen, evenmin als de reebtstreeksefce vertegenwoordigers der tarweverhouwers^ In Zeeland, mét Groningen de heJangrijk- ste tarwe-provincie, komt een commissie van zeven personen, welke dezer dagen zullen worden aangewezen door zeven kringen, die daartoe zijn uitgezet door eon gecombineer de besturenvergadering der resp. organisa ties. Die zeven kringen zijn: 1. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. West-Zeeuwsch-Vlaanderen. 3. Zuid-Bcveland. 4. Noord-Beveland. 5. Walcheren. 6. Schouwen en Duiveland. 7. Tholen en Philipsland. De laatste vier zuilen aangewezen worden door de betreffende kringen van de Zeeuw- sche Landbouw-Mij. De vertegenwoordiger voor West-Z.-Vlaanderen zal aangewezen worden door den Chr. Boerenbond van Z. Vlaanderen Westelijk Deel; Oost-Z. Vlaande ren wordt aangewezen door de R. K. organi satie en Zuid-Beveland door den Chr. Boe ren- en Tuindersbond. In Friesland zijn de besprekingen neg gaande, doch in N.- en Z.-Holland is men nagenoeg gereed. Verder zijn wij in staat mede te deelen. dat voor Noord-Holland tot leden der prov. Tarwe-Com missie zijn aangewezen de hee ren Joh. Verjiuy 1 te Heemstede en A. Biesheuvel uit den Houtrakpolder, bei den aangewezen door den Chr. Boeren- en Tuindersbond: verder zijn door de Holl. Mij. van Landbouw aangewezen de heeren G. C van Balen Blanken uit den Anna Pau lownapolder, R. C. Schenk uit den Groo- ten IJpolder, Barend Biesheuvel uit den Houtrakpolder. De L» T. B. (R. K. Dioce sane Land- en Tuinbouwbond) zal nog twee vertegenwoordigers benoemen, hetgeen noe niet geschied is. Voor Zuid-Holland zijn aangewezen door den Chr. Boeren- en Tuindersbond de heeren P. van den Heuvel te Ooltgensplaat en J Biemondte Bleiswijk. Verder door de Holl. Mij. van Landbouw de heeren G. Bra at te Zevenhuizen (niet envarren met. het Kamerlid van dien naam). P. Leeuwenburg!) uit Numans- dorp (Hoekschewaard) en A. M. van Dorsser te Hellevoetsluis. Ten slotte heeft de (R.-K.) L. T. B. voor Zuid-Holland aangewezen den heer CL.de W i t te Oude Tonge (Flakkee); deze organi satie zal nóg een lid aanwijzen, zoodat Zuid- Holland. evenals N.-Holland, een commissie krijgt van zeven leden, allen aangewezen door de organisaties. In verband met bovenstaande kunnen wij nog het volgende mededeelen; De heer Ir. S. L. Louwes, secretaris van de Overijsselsche Landbouwmaatschappij te Zwolle, die door de Regeering is aange zocht zich bezig te houden met de voor bereiding van de organisatie ter uitvoering van de wet, zal als Regeeringscommissaris met de uitvoering belast worden. Zooals de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw tijdens de behandelinb van het ontwerp-Tarwewct heeft medege deeld, lag het in de bedoeling een klein bureau te vormen met eenige ambtenaren en controleurs voor de administratieve uit voering der wet. Met de leiding van dit bureau wordt belast, de Referendaris bij d«- Directie van den Landbouw, W. M. Ebbink, die tijdens den oorlog chef voor de brood- en meelvoorziening is geweest aan he< Rijksgraanbureau. Het ligt in de bedoeling de regeering& bemoeiing bij de uitvoering tot een mini mum te beperken en de tarwe verbouwen de landbouwers zooveel mogelijk vrijheid te Er worden een aantal tarwe-organisatiec ingesteld, die rechtspersoonlijkheid bezitten de vereenigingen zullen zijn en waarvan de statuten thans worden vastgesteld. De be trokken landbouwers kunnen van die orga nisaties lid worden en zelf een bestuur kiezen. Deze organisaties zulen te zamen vereenlgd worden in de z.g. tarwe central*? welke zeer waarschijnlijk ook rechtspcr 80onlijkheid zal verkrijgen en als verkoop., centrale zal optreden. Het ligt n.l. in d-* bedoeling der Regeering het daarheen te leiden, dat er één verkoops- en één inkoops (hlz 1) Hoe de uitvoering van de Tarwewet zal geschieden. (blz 2.» Overleden is Ds. M. Visser, emeritus-pre dik; t der Geref. Kerk van Oosthem. centrale zal komen. Het is de bedoeling da: tij de inkoops-centrale een nader aan te wijzen commissiehandel ais kooper voor de fabrikanten optreedt. (Het Hdbl. weet mede te deelen dat aangewezen zal worden N.V. van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam.) Ten aanzien van den prijs der tarwe za dus overeenstemming bereikt moeten wor Heu tusschen kooper en verkooper en net za' wel m de bedoeling liggen dat bij niet vei kregen overeenstemming de Minister beslis» In een bericht betreffende de groote lijnen der organisatie is een prijs van f 12 al.- richtprijs genoemd. Dit is uiteraard een ge middelde. Immers bij het vaststellen van den werkelijken prijs zal met de kwaliteit rekening moeten worden gehouden. Een zeer belangrijke vraag is voorts wa? »r zal moeten geschieden met dc iiloem mtverkende industrieën. Ook daaromtrent Mi.ien zoo spoedig mogelijk de noodig" laatregelen worden getroften. Er zal, volgens de wet, een commfssu- ran advies worden ingesteld voor de uit ircomg. In die commissie zullen ae ver schiuende belangengroepen worden vertegen Ten aanzien van d.en oogst 1930 kan urte: aard uoor den Minister geenerlei beslissing •widen genomen, zoolang niet de mogelijk heid bestaat om zich op volkomen betrouw bare wijze op de hoogte te stellen van d] aanwezige hoeveelheden tarwe. Eeist daar na kan worden overwogen, of er aanleiding bestaat de Tarwewet op c#ien oogst toe te passen. AANGAAN VAN LEENINGEN In de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot het aangaan vvi een of meer leeningen ten laste van het rijk wordt meegedeeld, dat de beleggingsraad voor elk der in art. 1 der wet van 29 December 1928 genoemde fondsen het bedrag zijner deelneming, boven de wettelijk verplichte, heeft bepaald, doch dat deze inschrijvingen slechts in aanmerking worden genomen in dien er voor zoover van de zijde van het publiek niet voor een grooter bedrag zal worden ingeschreven dan het voor publieke uitgifte beschikbare deel der te creëeren schuld bedraagt. Het ligt in het voornempn, aan de hou ders van obligatiën der af te lossen 5 pcL leening 1918 een voorkeursrecht te verlee- Het denkbeeld om ten behoeve der finan ciering van de Zuiderzeewerken een z.g. Zuiderzeebank op te richten vertoont zeer groote bezwaren. De staat zou zich. indien men de mogelijkheid van algeheele misluk king van de uitgifte van de z.g. Zuiderzee- schuldbrieven zou willen uitsluiten voor de betaling van rente en aflossing onvoor waardelijk garant moeten stellen. Hieraoor zou aan de gewone staatsschuld en de cre- dietvaardigheid van den staat in het alge meen nadeel worden berokkend. AANVULLING WEGENBELASTINGWET Ingediend ls een wetsontwerp strekkende tot aanvulling van hoofdstuk I der weeen belastingwet. Ingevolge art S van de wegenbelasting wet wordt de belasting geheven o.m. naar het gewicht van het motorrijtuig Dit ge wicht behoort de houder aan te geven en naar het aangegeven gewicht wordt de be lasting berekend. Een iuisto belastingheffing maakt het noodig het aangegeven gewicht te contro leeren en het gewicht te kennen van moior- rijtuigen, die niet aangegeven zijn. De we- genhelastingwet bevat geen bepalingen, vlie de bevoegdheid tot weging regelen. De noodzakelijkheid om voor de heffing van de belasting het gewicht van moton ij- tuigen te kennen, maakt het wenschelijk, de bepalingen van het besluit in de wegen- belastingwet op te nemen. Het is noodig ge bleken in deze bepalingen eenige wijzigin gen van redactioncelen aard aan te bren gen en om in de plaats van de in het be sluit neergelegde verplichting om het mo torrijtuig desgevorderd in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van aanhouding te doen wegen, in de wet op te nemen de ver plichting om het motorrijtuig op een nabij gelegen plaats te doen wegen, opdat over- eenstemimng worde verkregen met art 2? lid. 2 van de motor- en rij wiel wet, waarin aan de ambtenaren de bevoegdhein is zege ven, het motorrijtuig voor een onderzoek naar een nabijgelegen plaats te voeren of te doen voeren. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Hedenmorgen om 6 uur is de P.H.—A.C.R. van Schinhol naar lndië vertrokken. Het toestel heeft 173.7 K G. post en 30 K.G. ladinz aan boord. Het retourvliegtuig de P.H.-A.F.K. is heden morgen van Athene vertakken en paleer de om half 8 SalonikL FORD NAAR AMSTERDAM Met alleen de stemmen der drie commu nisten tegen heeft de gemeenteraad van Amsierdam gisteravond het voorstel van B W. goedgekeurd om een terrein in den Groo- ten IJp ilder, ter grootte van 16 HA., tegen een prijs van f 5 per vierkanten meter makende voor het geheele complex een be drag van rond f 800.000 te verkoopen aan de N. V. Nederlandsche Ford Automohie: Fabriek, en om een terrein van 17.1 H.A.. waartoe genoemde 16 H.A. behooren, voor de vestiging van industrie gereed te maken De Fordgeschiedenis is breedvoerig in een geheime vergadering besproken, doch daarna zijn er nog breede discussies aan gewijd. De heer Bruinsma (middzei, dat Ford B. en W. een lesje heeft gegeven: hij koos niet de veel geprezen overzijde van het IJ en zag direct, waar hij moest zijn. Geroep: Hij is niet eens in Amsterdam geweest! De heer Bruinsma: Dat kon hij vanuit Rotterdam al zien (algemeene vroolijkheid). Hulde aan B. en W. voor hun voortvarend heid! zei vervolgens mr. Rutgers (v.b.), die ondeugend vroeg, of de afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting voor Ford mis schien den doorslag heeft gegeven. (Gelach) Nadat Wijnkoop had betoogd: wij zijn natu u rI ij k tegen, vroeg de heer Weiss (midd.): „Is in dezen nog overleg gepleegd met Rotterdam? De gemeentebesturen moe ten elkaar geen vliegen afvangen, waar schuwde spr., die het voorts bleek te betreu ren, dat in andere gevallen niet zooveel spoed pleegt te worden betracht als nu te genover Ford. De heeren Gulden (s.d.) en Pet (r.k.) bespraken onderdeelen van het voor stel: terwijl de heer Rustige (c.h.) vroeg, waarom B. en W. van Ford geen zekerheid hebben gevraagd, dat hij ook binnen redelij ken termijn met den bouw en daarna ex ploitatie van de fabriek zal beginnen. Wat Hat betreft, is Antwerpen voorzichtiger weest! De heer Baas (a.r.) sprak het uit, dat zijn enthousiasme over den gang van zaken niet ongetemperd is. Voor een toaststem rning is geen aanleiding; déérvoor zijn er nog te veel onzekere kwesties, waarhij de gemeente risico kan loopen, voor spr. over- eebleven. Echter zal hij gaarne voorstem men. Evenzoo oordeelde Prof. Wol tier (a.r.). die betoogde, dat men het volle licht moet laten schijnen op de zéér bijzondere omstan digheden van deze transactie, welke *»pr van harte toejuichte. Wethouder Abrahams verdedigde het voorstel. Amsterdam had de keus zei do wethouder, tusschen: verkoopen of geen 'u briek. Het is dus niet waar. dat dit „wijs beleid" een loslaten van het erfpachtprin cipe-zou heteekenen. Integendeel! En onnei soortgelijke dringende omstandigheden zou den B. en W. er niet tegen op zien, den Raad weder een voorstel tot verkoop voor te leggen Men stelt het voor. of Ford hier een on gewoon voordeeltje krijgt, maar op de zeer bezwarende voorwaarden, door de gemeente gesteld, zijn de onderhandelingen bijna af gesprongen! Natuurlijk hebben B. en W. zich niet eerst weer met Rotterdam verstaan, doch wèl kan gezegd worden, dat B. en W. van Amster dam bij de jongste onderhandelingen met Ford niet de beschikking hebben gehad een voordracht of gegevens uit een andere gemeente. (Beweging.) Ford heeft groote haast en zal de zaak zeer spoedig aanpakken. Nadat nog gerepliceerd was. werd het voorstel van B. en W. met 34 tegen 3 (comm.) stemmen aangenomen. WIJZIGING DER WONINGWET De commissie van voorbereiding heeft "en aantal amendementen ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Woning wet In artikel IIT wordt de eerste zin van het derde lid van art 1 gelezen: De gemeente raad stelt voorschriften vast met betrek king tot het bouwen, het geheel of voor een gedeelte vernieuwen of veranderen of het vernieuwen of veranderen of het uitbreiden van andere gebouwen. Door de beperking op deze wijze impera tief te maken, wordt voorkomen, dat ver olichte verordeningen worden opgenomen 'n denzelfden zin wordt voorgesteld art IV te wijzigen. Art VII wordt zoodanig gewijzigd, dat de regeling der materie van de verhonwings- cergunning. evenals tot dusver, wordt over gelaten aan uitbreidingsplan en bouwver ordening. Voorts wordt in dit artikel de hepalint opgenomen, dat ook een besluit tot aanhou ding der beslissing over een vergunning ge Voornaamste Nieuws. fblz. 5) Justitie-begrooting door de Eerste Kamer aangenomen. Maasnormalisatie en sigarettenaccijns in de Tweede Kamer. Te Katwijk heeft de begrafenis plaat* gehad van oud-minister J. H. de Waal Mate- fijt In den Storm, door Wjerny. motiveerd moet worden medegedeeld. Art XXIV wordt zoodanig gewijzigd, dat. de bevoegdheid van den raad om met be trekking tot den aard van de bebouwing eu het gebruik van gronden in de bebouwde kom gelegen, vast te stellen, te binden aan den termijn van een maand na de beslis sing van Ged. Staten. GOEDE VRIJDAG-HERDENKING Het Comité „Goede Vrijdag herdenking" verzocht ons zijn actie te willen steunen door aan handelsfirma's in overweging te geven hun zaken tot wijding van den Goeden Vrijdag op dien dag te sluiten en voorts het publiek te verzoeken inkropen op dien dag achterwege te laten opdat ook de winkeliers meer in de gelegenheid wor den gesteld aan dezen gedenkdag wijding te geven. Het ons gedane verzoek brengen we bij dezen gaarne over. Leger en Vloot. PROMOTIES EN MUTATIES. Bij Kon. besl. zijn de Vro ->m en C. M. SchrelJ: is benoemd bij hei porsone kundigen dienst der landmac zondheid le kl. de off van A. Motshagen. .0e reg. inf.. H. J. Voors en Dicperink. ion het lie re>g. Inf.. op verzoek eervol unt» sl&S uit den militairen dienst verleend: :.ijn benoemd bij bet reaervep-raoneel d«r landmacht, bij het personeel van den genec- kundigen dienst, tot res.-off. van gezondheid 2* kl. de dienstplichtige 'vaandrigs A. IJ. v. U. Mt-ulen, O. A. v. Hoolwerff. H. O. A. Castermma, J. J. Voskuil >n J. v. d. Pijl. allen arts; is met ingang van 1 Mei li»31 benoemd bij het wapen der artillerie tot luiu-gen. de geo.» ruaj. K. .V Pfeiffer, van den slaf dor art. dir. is op het daartoe door hen gedaan versuek eervol ontslag uit den militairen dienst Vei- leend aan: den luit.-gen. K. A. Pfeiffer voor noemd; den kol. N. H. v. Koggen, insp. der m'U edrn.. en den maj. J. D. C. Berkhout, van d;u staf der Ille Infanteriebrigade; is den luit.-gen. Pfeiffer en den kol. Vail Roggen, belden voornoemd, dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hta den zijn b, nde I md: bij open. tot kolonel, dir. bij der J. D. Havelaar. van dien staf. toegevoegd a a bij het dienstvak der mil. adm.. tot insp. d l|jit.-kol. J. A. v. d. Kamp. van het dtenstvai. werkzaam bij het dep van defensie: tot lull, k-o.l de maj H. Eggtuk. controleur der nu administratie: zijn benoemd bij het wapen der Kon. Mar„ to commandant van de 4e divisie de majoor J. va van 31 Ms art tot commandant van de 2e divisl de majoor A. P. 11. Boellaard. commandant va het depot van het wapen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nat» Chr. Onderofficieren Vereopi- ging wordt 7 Mei a.s. in Aurora", aan do Asscndelfstraat te Den Haag gehouden. Aan den vooravond van dien dag wordt door de afdeeling Den Haag in he» gebouw voor K. en W. een bijeenkomst belegd, waar in de heeren J. J C van Dijk en H. W. T i la n u s, leden der Tweede Kamer, het woord hopen te voeren. De medewerking is toegezegd van de Chr. Muziekvereeniging „Symphonia". liet Gerei. Gem. Zangkoor ..Euphonia". de Chr. Gvm- nastickvereeniging D. I. O. en een schenn- vereeniging. Deze N. C. O. O. V.-avond wordt per ra dio door Huizen overgebracht HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1