DINSDAG 17 MAART 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE BEHANDELING VAN DE BEWAARSCHOOLKWESTIE Verdeeldheid tusschen de rechtsche raadsfracties NOG GEEN BESLISSING Afwezig met kennisgeving de hee>ren Kuyvenhoven en v. Rosmalen. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.a_ het reeds door ons gepubliceerde adres inzake den Stadhuisbouw, welk adres be handeld zal worden tegelijk met het raad- huisvraagstuk. De heer Huurman vraagt, hoe lang dut nog duurt. De Voorzitter: Het raadhuis-vraag stuk bestaat uit verscheidene vraagstukken. In een der eerstvolgende vergaderingen van Fabricage komt de zaak aan de orde en dan komt het vraagstuk ook weldra in den Raad. De heer Huurman meent, dat degenen, die indertijd vóór een meervoudige opdracht gesteund hebben, heKnog niet zoo mis had den. Het eveneens reeds gepubliceerde inter pellatie-verzoek van den heer Co«ter inzake de te hooge spanning van de electrische stroom van de Leidsche Centrale wordt toe gestaan. In behandeling komt daarna de agenda. Benoeming van een lid van het bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool". Benoemd wordt Ir. J. M. Rademaker. Prae-advies op het verzoek van mej. G. A. de Blaauw, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar. Aangenomen z.h.st. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het Gymna slum. voor den verderen duur van den cur sus 1930—1931. Benoemd wordt de heer H. P. de Bouw meester. Oegstgeest. Benoeming van een onderwijzeres aan de Centrale school voor het 7e en Se leerjaar. Benoemd wordt mej. J. J. van Doorn te Naaldwijk. Praeadvies op het verzoek van mevr. J. G. van Swicten—Vlieland, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Langebrug B. Aangenomen z.h.st Voorstel tot intrekking van het Raads besluit van 16 Februari j.l., waarbij aan L. A Mennes eervol ontslag werd verleend uit zijn betrekking van directeur van den Markt- en Havendienst. Op een desbetreffende vraag van den heer de Waal (s.d.) antwoordt Wethouder Reimeringer, dat de oorzaak van deze verandering in de houding van den heer Mennes een gevolg, is vati huiselijke om standigheden. Het wonen in Rotterdam is ongewenscht voor zijn kinderen. Het voorstel wordt daaraan aangenomen. Voorstel inzake den aankoop van de per- eeelen weiland, gelegen aan en nabij de Stinksloot, kad. bekend Sectie N, Nis 196, 197.198, 200 en 122 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gel den. Aangenomen z.h.st Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met de gemeente Delft, betreffen de wederzijdsche hulpverleeuing inzake de levering van elecricitcit. Aangenomen z.h.st Een luchtbrngkwestie. Voorstel inzake het aan de N. V. Textiel fabriek voorheen Gebr. van Wijk en Co. ver- leenen vg.n vergunning tot het maken van een verbindingsbrug over de 3e Groencsteeg. tusschen haar perceelen aan de Vestestraat eenerzijds en het perceel Groenesteeg no. 55 anderzijds. De heer de Waal (s.d.) ia van meening dat het stadschoon door deze brug wordt bedorven, maar bovendien gelooft spr. dat de omwonenden last van de brug zullen ondervinden. De heer Bergers (r.k.) is geen voor stander van dergelijke bruggen, maar nu overeenstemming is verkregen met de ver schillende belanghebbenden heeft spr. geen bezwaar tegen dit voorstel. De heer Van Eek (s.d.) beantwoordt de vraag of een openbare straat mag dienen als verlengstuk van een fabriek in 't alge meen ontkennend. De publieke straten zijn voor het verkeer en moeten ook boven vrij blijven. Spr. heeft daarom overwegend be zwaar tegen dit voorstel. De heer Bosman is van meening., dat de heer van Eek er toch zeker niet tegen zal zijn, dat in de straten een elcctrisch tramnet wordt aangebracht. Als het alge meen nut dergelijke dingen vordert, dan moeten de bezwaren opzij gezet 'worden. Of een dergelijke brug ontsierend is, daar kan men ook nog verschillend over denken. In een industriekwartier kunnen ze een eigen aardig stempel drukken op de stadswijk. Er is alles voor te zeggen om de industrie op deze wijze tegemoet te komen. Wethouder Splinter wijst ook op het groote industriebelang dat hier in het spel is en sluit zich wat dit betreft bij den hoer Bosman aan. De heer Van Eek handhaaft zijn be swaren. De heer Scholier (s.d.) maakt uit de woorden van don Wethouder op dat B. en W. ten allen tijde bereid zijn aanvragen voor dergelijke bruggen te steunen. Spr. betoogt verder uitvoerig, dat hij tegen het voorstel is. De heer Wilbrink (c.h.) gelooft dat er een arbeidersbelang bij betrokken is dat dozo brug tot stand komt- Alles nmet er op gericht worden do bedrijven op 't oogenblik gaande te houden en door deze brug te weigeren, zou mon dit streven tegenwerken, hetgeen toch zeker zeer ongewenscht is. Wethouder Splinter antwoordt den heer Scholier dat nog onlangs een derge lljkc brug geweigerd is omdat daardoor het verkeer zou worden geschaad. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 21 tegen 10 stemmen. Voorstellen inzake de reorganisatie van het bewaarschoolonderwijs enz, De heer Mcyncn (c.h.) herinnert aan de voorstellen inzake het bewaarschool on der wijs, die in 1927 in behandeling zijn ge komen. Ook toon was er geen homogeniteit ln het col lego van B. en W., hoewel mon op sommige punten wel eensgezind was. Wat de huidige voorstellen van de meerderheid betreft, zegt spr.. dat hij de toelichting niet geheel voor zijn rekening durft nemen. Met de clausule bijvoorbeeld, dat het bewaar schoolonderwijs geen onderwijs is maar slechts voorbereidend opvoedend werk is spr. het niet eens. Volgens hem is het wel degelijk onderwijs. Tegen de minderhcidsvoorstellen wil spr. drieërlei bezwaren inbrengen, principieele bezwaren, bezwaren wat betreft de inrich- tig van het openbaar bewaarschoolonder wijs en ten derde financiecle bezwaren. Dat de minderheid de taak van de opvoeding aan de Overheid op wil leggen, daar is spr. het niet mee eens, omdat er een groep van mcnschen is, die anders mogelijk ten achter gesteld wordt. Spr. kan evenwel die behoefte aan openbaar bewaarschoolonder wijs niet gevoelen. Wettelijke verplichtin gen zijn er niet Het bewaarschoolonder wijs is geen algemeen belang Dan zouden we leerplicht voor dit onder wijs moeten hebben. Honderden gezinnen zien het nut van bewaarschoolonderwijs niet in. Misschien heeft de minderheid een oplossing trachten te zoeken in den geest van de bcvredigingscommissie, maar de denkbeelden van deze commissie zijn im mers zuiver theorie gebleven. Minister de Visser kon deze denkbeelden voor zijn ontwerp-wet dan ook niet als uitgangspunt gebruiken. Altijd heeft bovendien het bij zonder bewaarschoolonderwijs de overhand gehad, zooals spr. met cijfers illustreert Met andere cijfers toont spr. aan, dat het openbaar bewaarschoolonderwijs vergeleken hij het bijzonder onderwijs uit een finan cieel oogpunt zeer nadeelig is. De uitwer king. die de minderheid aan het gelijk stel lingsprincipe heeft gegeven, acht spr. onjuist. De gelijkstelling kan in de eerste plaats niet bereikt worden en de subsidie van het bijzonder onderwijs wordt te hoog opgevoerd. De norm voor het openbaar onderwijs per leerling kan niet van f 100 op f 50 terug gebracht worden, tenzij dan het gehalte van het openbaar onderwijs ernstig wordt aangetast. De subsidie van f 50 voor het bijzonder onderwijs vindt spr. te hoog, omdat er een terrein moet overblijven voor de belang hebbenden om hun liefde en belangstelling to toonen. Wanneer onverhoopt de minderheids- voorstellen worden aangenomen, dan moet ook de subsidienorm ten allen tijde en altijd door met de gemid delde kosten van het openbaar onderwijs gelijken tred houden. Dat is financieele gc lijkstelling. Spr. maakt voorts verschillende opmerkin gen omtrent de inrichting van 't openbaar bewaarschoolonderwijs, omtrent de bezet ting van de klassen, waaruit eveneens de financieele bezwaren van de minderheids- voorstellen blijken. Uitvoerig behandelt spr. de voorbeelden van het minderheidsvoorstel. De wijze waarop de minderheid wil voorzien in de bezetting door leerkrachten van de zgn. restklassen, acht spr. de zwakke plek van het voorstel. Wat de financtoele zijde van het voorstel betreft acht spr. de som van f50.000 voor den bouw van een nieuwe bewaarschool wel erg sober. Zou dit be drag niet behoeven te worden overschre den? Kan het bij drie nieuwe scholen blijven? Er zullen toch wel overal mcn schen zitten, die openbaar bewaarschoolon derwijs voor hun kinderen wenschen. Het college van B. en W. dringt er steeds op aan, dat de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. Daar mag men bij dit voor stel ook wel eens aan denken. De Leidsche Raad zou zich zacht spiegelen als zij zich spiegelde aan den Utrechtschen Raad. Daar is hét met dergelijke voorstellen als thans de minderheid indient, op een fiasco uitgeloopen. Laat de Leidsche Raad ook hier bedenken, dat voorkomen beter is dan genezen. De heer Romein (lib.) acht bewaar schoolonderwijs uit een sociaal oogpunt noodzakelijk en wenseht ook op dit onder wijs de pacificatie toegepast te zien. Spr. begrijpt de strijd, die door de voorstanders van het bijzonder onderwijs is gestreden, en erkent, dat de geschiedenis in dit op zicht veel geleerd heeft. Daarom wenseht spr. de pacificatie. Natuurlijk moet dit financieel mogelijk blijken. Spr. begrijpt niet hoe de meerderheid durft beweren, dat hier niet van onderwijs sprake is. Toch spreekt de A.R. Kiesvereen. in een motie, die in de bladen is gepubli ceerd, doorloopend wel degelijk van onder wijs. Hoe is dat te rijmen? Met de meerderheidsvoorstellen is spr. 't over het algemeen absoluut oneens. Spr. staat diametraal tegenover het idee om alleen het bijzonder onderwijs te subsidieeren. Er bestaat op deze manier geen schijn van gelijkheid. Het neutraal onderwijs komt dan achter, omdat daar voor geen initiatief bestaat. Weth. Goslinga: En de school in het Noordeinde dan? De heer Romein: Dat is iets anders. Die school is voor opleiding van kweeke- lingen en bovendien voor een bepaald milieu. Spr. wijst er verder op, dat hij 't met de minderheidsvoorstellen niet heele- maal eens is, maar deze bezwaren zijn niet van principieelen aard. De voorstellen gaan uit van de pacificatie-gedachte. Spr. brengt den wethouder van onderwijs hulde dat hij deze richting heeft gekozen. Aan 't oordeel van den wethouder van financien wat betreft de financieele zijde van hef voorstel kan spr. tot zijn spijt geen waarde hechten, omdat de heer Goslinga te veel partijman is. Spr. hoopt, dat de berekenin gen vun de minderheid niet tegen zullen vallen. Spr. hoopt, dat door de de rechter zijde in dit opzicht ook de noodige matig- "hcid zal worden betracht. Den heer v. Es (a.r) doet. het genoegen dat beide voorstellen van B. én W. uilgaan van het gelijk recht van het bijzonder en het neutraal onderwijs. Spr. is ook van meening dat hot bewaarschoolonderwijs wel degelijk onderwijs is en niet alleen opvoedend werk. Van neutraal onderwijs wil spr. liever niet spreken, omdat neutra liteit ten opzichte van onderwijs niet bo- staat. Spr. wijst dan verder op do grooto macht van het particulier initiatie! waardoor het bewaarschoolondrrvijs zeer in groei in toegenomen in de laatste Jaren Bij een doelmatige subsidie aau het bij zonder onderwijs kunnen alle par».Jr- ?'or- den bevredigd. Spr. acht het zeer de vraag of de be scherming van de minderheid wel gehand haafd kan worden. In elk geval heeft men dat allerminst in de hand. Het heeft er allen schijn van. dat het aantal van drie openbare scholen overschreden zal worden ieU^Lgr darl Kinderkleeding Eest kijken/i byf terwijl ook het aantal bijzondere scholen voor uitbreiding vatbaar is. De verhooging van het schoolgeld zooals de minderheid het voorstelt zal ook moeilijk doorv.oerbaar zijn. In elk geval moet bij aannpming van het minderheidsvoorstel op groote tegen vallers worden gerekend. Ook het bedrag van f50.000 voor den bouw van een nieuwe school zou wel eens zeer tegen kunnen vallen. De verlaging van het salaris van nieuw aangestelde onderwijzeressen acht spr. een zwak punt in beide voorstellen. Al spoe dig zou actie kuncn worden gevoerd, waar door de financieele opzet eveneens in ge vaar zou kunnen worden gebracht. Spr. wijst ook op het tragische voorbeeld van Utrecht om er tenslotte in antwoord op den heer Romein, op te wijzen, dat de a.r. partij met de pacificatie is meegegaan omdat dc grondwet dit als uiterste toelaat Het streven van de a.r. partij is nog alijd: De vrije school voor heel de nutie. De heer Wilmer (r.k.) acht het voor stel van de meerderheid niet in strijd met de gelijkberechtigdheid van allen, zooals de heer Romein. Met aanhalingen uit zijn rede in 1927 ten opzichte van deze zaak toont spr. voorts aan, dat hij toen reeds, indien dit financieel mogelijk was, voor de gelijkstelling was. En daarom, nu deze financieele be zwaren niet bestaan, zooals uit de voorstel len blijkt, kan spr. con amorc met het minderheidsvoorstel van B. en W. meegaan De heer Wilbrink: U is licht geloovig in die cijfers. De heer Wilmer: Dat is eigenlijk een insinuatie. Als de cijfers van de minderheid niet te vertrouwen zijn, dan kun hetzelfde gezegd worden van die van de meerder heid. Spr. zegt van de motie, die in de a.r. kies vereeniging aangenomen is, dat deze een verkeerde indruk wekt, vooral door dc pas sage, dat de r.k. fractie huldigt in deze dc denkbeelden van de linkerzijde. Dat is onjuist en spr. gelooft, dat deze motie ge boren is uit een zekere hartstochtelijkheid zoodat hij haar niet zoo ernstig opvat. De waarschuwing van den heer Meynen Wacht u voor de financieele gevolgen, kan ook op de voorstellen van de meerderheid worden toegepast. De heer Groeneveld (s.d.) kan zich niet met de meerderheidsvoorstellen ver- ecnigen, omdat daarmee in hooge mate on recht gedaan zou worden. Reods dadelijk zouden de voorstanders van het neutraal onderwijs voor het stichten van bijzondere bewaarscholen in twee groepen uiteen val len, een groep beter gesitueerden en een groep minder gegoeden, welke laatste in de onmogelijkheid zou verkeeren scholen op te richten. Bovendien neemt spr. ge noegen met neutraal onderwijs. Intusschen heeft spr. ook geen groote bewondering voor de minderneidsvoorstel- len. Door Spr. wordt het beginsel van een gelijkstelling niet aanvaard. Men kan niet spreken van tweeërlei richting. Er zijn bijzondere scholen en scholen zonder rich ting, zoodat niet van twee tegenovergestelde richtingen sprake is. De heer Groeneveld breekt hier zijn rede af, waarna de vergadering wordt verdaagd tot des avonds kwart over acht. AV OND ZITTIN G In de avondziting zet de heer Groene veld (s.dA zijn rede voort. Spr. wijst er op. dat 't idee sociaal-democratische scho len hem wel aantrekt, maar zooveel ver stand hoeft spr. nog wel. dat hij kinderen van 4 iaar de sociaal-democratische begin selen niet zou willen bijbrengen. Zoo is 't ook met de godsdienst en daarom, als mon er liefhebberij in heeft de godsdienst op de bewaarscholen te brengen, dan kan de ge meenschap dat toch niet gaan bekostigen. Hoewel spr. tegen de gelijkstelling is, kan hij zich toch wel met het minderheidsvoor stel vereenigen, omdat daardoor aan liet openbaar onderwijs tenminste eenig recht worden gedaan. Als de gelijkstelling echter een feit wordt, dan zal er een wedloop ont staan om scholen te stichten en spr. be twijfelt of de wethouder dat tempo kan bijhouden. Er zijn op 't oogenblik elf bij zondere en drie openbare bewaar scholen. Het bijzonder onderwijs is daar mee veel te ver en spr. zou wel eens willen weten hoe het gaan zal als door dit voor stel de bijzondere scholen zullen worden ontvolkt De heer Verwey (s.d.) wijst er op, dat er bestaat een strijd om het kind. De bij zondere bewaarscholen beschouwt men als voorportalen voor de bijzondere lagere scholen. De gemeente heeft dit niet in de hand, maar zij kan in elk geval neutraal en regelend optreden. Hiermede is de hou ding van de meerderheid van B. en W. in flagranten strijd. De heeren Van Es en Meynen hebben h >ofdzakelijk bezwaren tegen de financieele gevolgen van het minderheidsvoorstel. Voor deze financieele bezwaren heeft Spr. even wel niet veel respect. Deze worden altijd geopperd wanneer sprake is van rechtvaar dige wenschen ten opzichte van hel open baar onderwijs. Spr. begrijpt niet hoe men is kunnen komen tot de conclusie dat do gemeente hier geen taak heeft ten opzichte van het openbaar onderwijs, terwijl toch een derde gedeelte van de bevolking dit on derwijs verlangt. De gemeente heeft hier wel degelijk een taak, een taak die al te lang is verwaarloosd. De groei van het bijzonder bewaarschoolonderwijs is voor 'i« groot gedeelte het gevolg van hè' ontbreken van het openbaar bewaarschoolonderwijs Spr. geeft in overweging een commissie te benoemen, die toezicht houdt op het bewaar schoolonderwijs en voor den bouw var. scholen advies gooft. De heer Wilbrink (c.h.) merkt op dat hel minderheidsvoorstel gegrind is op de pacificatie, maar dat het den heer Tepe toch wel wonderlijk te moede moet zijn ge worden, toen hij van de heeren Groeneveld en Verwey, vertegenwoordigers van dc frac- Me, met welker steun het voorstel moe' vcwdcn aangenomen, hoorde dat zij van de wtni".-•»<& relets moeten hebben. Van hen is in de w'"-*nst voor het bijzonder onder wijs slechts te««:~,<«>»id te wachten. Met dankbaarheid Spc da* d° heer Romein zich wel kan indenken dat sommige ouders voor hun kinderen geen gen egen kunnen nemen met neutraal on clerwijs. Het verwondert Spr. echter, dat de heer Romein er niel de minste behoefte aan heeft bot pariiculder initiatief aan te wakkeren. Zijn partij staat het particuliei initiatief toch wel degelijk voor. Spr. kan in het minderheidsvoorstel ho vendien geen volkomen gelijkstelling zien. b.v. bij het stichten van gebouwen, wat he treft het uit he alen van de bouws m. Als de minderheidsvoorstellen uitgevoero zouden kunnen worden, zooals ze voorgo praat worden, zou Spr. er nog wel iets voo- voelen. Er wordt heel gemakkelijk gerekend maar Spr. ziet niet in toe het mogelijk is dat plotseling de onderwijskosten zullen dalen van f 100 op f 50. Is dat pacificatie dat er maar twee bijzondere bewaursoholen hij mogen worden gesticht. Het is alle maai wel rrnoi voorges e ld, maar wat za er in de practijk van terecht komen? Voor het besluit dat men in '27 heeft ge nomen om feen openbare school te stichten heeft men zooveel respect gehad blijkens het voors'el van nu, maar met het voorstel om den leeftijd op 3 jaar en niet op 3V2 jaa te stellen, in dezelfde vergadering genomen heeft men niet de minste rekening goh >u den Op handhaving van dit raadshesiui zou Spr. toch wel aan willen dringen. B<< vendien dringt Spr. aan op een clausule dat hel bes aan van een bepaalde school in een bepaalde wijk geen beletsel zal zijn voor het stichten in die wijk van een schoot van een andere richting. De heer De Re ede (c.h.) ziet een ge vaar in de berekening van de minderheid* voors'el Ion, omdat men gerust kan aannc men, dat de kosten veel hooger zijn dan geraamd is. Weth. Tepe aan bet woord Wethouder Tepe verdedigt het stand punt van de minderheid. Spr. wijst er op, dat het moeilijk was een voorstel te doen, waarbij allen zouden vredigd zijn. Na eenige geschiedkundige op merkingen wijst Spr. er op dat hel nieuwe college togon met een schoone lei. Aan do hand van een aantal citaten van de leden van de bevredigingscommissie toont spr aan, dat onder financieele gelijkstelling moei worden verstaan het bieden van een gelijke kans aan bet openbaar en het bijzonder on derwijs. Het is waar, dat er geen wettelijke regeling bestaat voor liet liewaarschoolondei wijs, maar bij de bevredigingscommissie za* wel degelijk voor de financieele gelijkstel ling ook op dit kleuter n-derwijs toe te pas sen. Dat dit niet wettelijk geregeld is, vond zijn ooizaak in de finantieele gevolgen, waai men tegen op zag. Binnen 't raam van de financieele mogelijkheid is spr. daarom voo- de finantieele gelijkstelling en hij gelooft da' de v orstanders van de meerderhcidsvoorstei len zich daar wel bij kunnen aansluiten. Er is immers biet wel degelijk sprake van on derwijs, zooals de heer-en v. Es en Meynen volmondig hebben erkend. Uitvoerig toon spr. uit verschillende citaten aan de waarde van dit voorbereidend onderwijs, zoodat er alle reden is om dit onderwijs op dezelfde wijze te behandelen als het gewoon lager on derwijs. Men mag niet aannemen dat de voorstan ders van bet openbaar onderwijs elkaar kun ncn vinden om neu'rale scholen te stichten Alleen het minderheidsvoorstel biedt voldoen de waarborg, dat alle ouders in de gelegen heid zullen warden gesteld, dat onderwijs, dat zij gewenscht achten, voor hun kinderen te on'vangen. Wat de finantieele zijde van de zaak be treft wijst spr. erop dat het Utrechtsche vooi beeld tot voorzichtigheid maan'. Een bezui niging op het openhaar onderwijs moei daar toe genoegzaam waarborg bieden, dat de voorstellen niet zouden gaan hoven de draag kracht der gemeente, terwijl bij deze bezui niging toch het onderwijs aan redelijke eischen zou moeten blijven vrldoen. Inder daad is een voorstel in dezen geest, dank zi; mede de medewerking van de geheele af deeling onderwijs Ier gemeente-secretarie tot stand kunnen komen. Men mag daarbij niet het onmogelijke eischen. F.r zijn fouten aan het voors'el Het is niet volmaakt, maar niettegenstaande dat is Spr. van meening, dal het een voor stel is. dat voor ieder accep'abcl is, wan neer men zich tenminste op het standpun' van de pacificatie stelt en niet s'eil be weert, dat men de openbare school niei wenseht. De bewaarschool is een buurtschool en daarom kan alleen de openbare school in sommige buurten de oplossing zijn, wan neer in zulk een buurt verschillende kleine groepen bestaan, die niet zelfstandig een school kunnen oprichten. Spr. gaat dan over lot de beantwoording van de verschillende sprekers. De princi nieele bezwaren van den heer Meynen kan Spr. niet deelen. De heer Meynen heeft het klassegetal van 50 Ie laag genoemd, maar dit geldt toch ook vior het meerderheid*, voorstel, dat het klasseee'al wil brengen op 48, terwijl 50 ook altijd gegolden heeft als maats'af voor het bijzonder onderwijs. Een s->ortgelijke redeneering geldt voor de leer krachten. Aan de rekeningen van het minderheids voorstel op zichzelf mag men niet twijfelen. Deze ziin ntet geflatteerd op de een of an dere wijze. Het zijn echter schema'ische rij fers. die met de prac'iik waarschijnlijk nie» zullen kloppen tot op iedere rent. Spr. heef* daarom nauwkeurig uitgerekend wat even tueel in ongunstige oms'andighoden de meerdere kosten z--u-den ziin en dan blijf' Spr. nog beneden het eindbedrag of slech'i» heel weinig boven het eindbedrag van de meerderheid. De beraadslagingen verdaagd. Wethouder Tepe breekt te ongeveer elf uur zijn rede af, waarna de beraadslagingen over de bewaarschool voorstel len worden vei daagd tot de volgende vergadering. Prae-advies op hei voorstel van den heer Groeneveld, inzake beschikbaarstelling vai. gelden ten behoeve van de bevordering van het geven van goede volksvoorstellingen op het gebied van zang, muziek en tooneel te vens prae-advies op het verzoek van her Mannenkoor „De Veroenigde Zangers", om een subsidie in de kosten van een te geven concert Wordt aangehouden tot de volgende ver ?a dering. Verordening houdende wiizigïne van de verordening van 25 Sentomhcr 1922 (Gem. blad ni. 56) op de Veemarkt. Aangenomen z. h. st. Verordening, hondonde wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.-blad no 181 on het Rijden. Wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Verordening, houdende wüziging van de verordening van 11 Aug. 1864 (Gem -h'ad no. 11). houdendo Rendement voor 't Gerof Minne- of Avon o„de Mannen- en Vrouwen huis binnen leiden. Word.t aangehouden tot de volgende ver gpdpHng. Prap-o,d\des on hef verzoek van de I e'-d «rhe Kofttetergvpropntg-irw ..Verbet e 7\\ ons Streven" om de huwelijksvoltrekkingen JAARL. ALG. VERGADERING VAN DE AMBACHTSSCHOOL DE UITREIKING DER DIPLOMA'S. boom. D. Bösecke, J. Cornelisscn, G Del- meer, J. W. Elstgeest, A. G. v. d. Geer, A. W. F. Geerlings, A. H. v. Grol, I. HmiseivA. P. v. d. Klauw, H. Kleinman, R. Koningen, D. Kraaijcnbrink, S. Langcveld, A. J. Marlijn, P. v. d. Meyden, Q. Meijer, J. -Ie Mooij, P. Noordhoek, J. Nust, J. den Oudsten. J. H Planje, P. Plomp, P. .J. Plomp, H. v d. Pom pe, P. C. Reizevoort, A. Sirre, R. Slingerland, A. Tefij, A. J. Tcrruwe, I. Vermond, D. Je Gistermiddag is de jaarlijks.che algemeene ■orgadering gehouden van de Vereeniging j Vink, J. M. Wag.•maker, W. Witteman, De Ambachtsschool" in tegenwoordigheid de Wolf, H. de Wolf. Voorwaardelijk* A. tegenwoordigheid van verschillende vertegenwoordigers van schoolcommissies, onderwijs-autoriteiten. leden en begunstigers der vereeniging, ouders der leerlingen, leeraars, oud-leerlin- gen en leerlingen. Dc voorzitter. Ir. A. M. Touw hield daar bij de gebruikelijke rede, waarin hij een overzicht gaf over de afgeloopen cursus. Rede Ir. A. M. Touw. Mocht spr. op de vorige jaarvergadering kunnen zeggen, dat het schooljaar 192!) in groote mate redenen tot dankbaarheid en bevrediging had gegeven, ook van het «chooljaar 1930 kan gelukkig hetzelfde wor den gezegd Het onderwijs kon geregeld en niet vrucht worden gegeven, hetgeen zal blijken uit de resultaten die bereikt zijn: maar wat vooral tot groote bevrediging stemt is het feit. dat het aan het bestuur gelukt is een terrein te verkrijgen, waarop binnenkort een uitbroidi.ig aan de school zal kunnen worden gegeven, waardoor in een reeds jarenlang bestaande, nijpende be hoefte zal worden voorzien. Wel is waar is de oplossing van het uitbreidingsvraagstuk nu juist niet de meest ideale oplossing, maar er was eenvoudig geen andere moge lijk. De meest voor de hand liggende uithrei ding der school n.l. van de zijde van het spoorwegterrein, moest worden uitge lijk* Barkema, C. Galjaard. C. Guijt, J. Jansen en H. Stikkelorum. Niel be\urderd: 3 leer lingen. Meubelmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. Fileman, A. v. Dn» ien en P. Si mon is. VoorwaardeüjK: B. den Oud sten en L. Spek. Van de le naar dc 2e klasse; D. v. Eg- mond, J. F. Raar, II. G. Regeer en K. J. M. Rosdorff. Voorwaardelijk: A. v. Bieinen en G. Gijzcnij. Schilders, bevorderd van de 2e naar de 3c klasse: P. Admiraal, S. J. de Jong, J. Ph. Louwrier en W. Paalvast. Van do 1e "naar de 2e klasse: A. Bakker, C. Borst, S. v. d. Kwast, B. Nieuwenhuizon, B. Oudshoorn, C. Ouwersloot, A. Schippers en II. v. d. Vet. Metaalbewerkers: bevorderd dc 2e naar dc 3e klasse: C. B. v. Ark. F. Bakker. H. v. Dokkum, J. v. Ees, J. Fakkel, C. de Graaf, H. v. Hoevelaken, C. A. Holle- brandso. J. llollemans. A. Kleinjan, II. Lam me, 11. v. Leeuwen, H. v. Manen, J. C Mili- kun, H. Olivier, P. J. Otto, J. Piket, J. v. d. Wal, C. Wille, A. G. Th. Zonneveld, W. Ba- tclnan. G. A. Brandt. J. G. Broers, W. Dijk- drenth, C. G. H. Engelsman, D. Groenendijk, W. H. v. d. Heide, M. J. v. Houten, H. G. de Jong, G. Parlevliet, J. v. d. Plas, A. Plezier, W. v. d. Rcyden, W. P. v. d. Scheur, Spruit, H. M. Swaak, H. Valk, G. v. d. Vis, kold, omdat na vorscliillcnde besprekingen j r v. Vreellcndaal, D. J. Vijlbrief, W. I met de betreffende spoorwegautoriteiten, voldoende was komen vast te staan dat geen grond door de spoorwegen aan de school kan worden afgestaan. Deze zijde is dus gesloten. Overwogen werd toen een uitbreiding aan de Rijn- en Schiekade, maar daarbij deden zich onoverkomelijke bezwaren voor. zoodat ook van dit plan moest worden afgezien. Wat nu? was de vraag die het bestuur en den directeur steeds bezig hield. En zie, door een gelukkig toeval kwam het bestuur te weten, dat er aan de overzijde van de school zeer waarschijnlijk een stuk grond zou kunnen worden gekocht, toebchoorende aan den heer Noordman op welk stuk grond voldoende ruimte is geboden om 5 ruime leslokalen voor het praktisch onderwijs te bouwen. Na ernstige overweging kwam het bestuur tot de conclusie, dat pogingen in het werk moesten worden gesteld, om be doeld terrein te koopen. Het bezwaar van te hebben 5 schoollokalen aan de overzijde van den vóór het schoolgebouw loopendon straat weg, dus gedeccntralseerd gelegen, werd onder de oogen gezien. Met de inrichting van den lesrooster kan echter veel van dit bezwaar worden ondervangen, maar boven dien, en dat woog wel het zwaarst, er was eenvoudig geen andere gelegenheid om de school te kunnen uitbreiden. Met de autoriteiten te Den Haag werden de noodige besprekingen gehouden, terwijl inmiddels onderhandelingen werden geo pend over den aankoop van meergenoemd terrein. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat Z.Exc. de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen toestemming heeft gegeven het terrein voor de school te koopen terwijl de onderhandelingen tot koop hebben geleid. Men is dus een belangrijken stap nader tot de uitbreiding van de school; met spoed worden de plannen gereedgemaakt. Het ge touw zal eenvoudig, doch praktisch wor den ingericht; het zal bevatten vijf lokalen voor het praktisch onderwijs. Nog in den loop van dit jaar hoopt men het nieuwe ge bouw gereed te hebben. Na deze mcdedeeling ging spr. over tot het noemen van de namen der 'JO leerlingen aan wie het diploma kan worden uitgereikt en daarna van de leerlingen, die tot -een hoogere klasse zijn bevorderd. Diploma's en bevorderingen. Leerlingen die de school met diploma ver laten: Timmerlieden (19): H. v. Ammers. W v. d Bijl, P. J. de Groot, J. II. Hoogeveen, G. Janssen, C. de Jeu, M. P. Kikkert, N. J. J. v. d. Klcij, A. Moerkerk, G. Pnulini, W. J. Piket, S. Ramak, J. Regeer, A. v. Riet, P. v. d. Sterre, C. W. v. d. Velden, C. Verloop, H v, Vliet en A. v. Wilsum. M e u b e 1 m a k e r s (2): A. J. v. Gangelcn en J. de Vos. T J Schilders (4): A. P. v. Beck, J. J. de l'Ecluse, J. J. Mn reel is en B. W. J. Oorschot Metaalbewerkers (38): R. Alt, M. v. d. Berg, A. P. Blok, J. H. Blote. H. J. de Boer, J. Ciere, F. A. J. v. d. Eerden, H. Haan tjes, J. M. Hillebrand, M. T. Hoogeveen, J Hoope, J. Huisman, A. M. v. Ingen Schenan. G. S. de Knegt, J. v. d. Kraan, M. J. v. d Krogt, L. Lahordus, P. G. Laterveer, C. M Spaan, J. C Heidema, A. J. v. Leeuwen, H v. Leeuwen, C. N. J- Lemmers, G. C L. v. Marsbergen, W. D. Oostenbruggen, J. Ouds hoorn, C. Ph. Rozier, B. G. G. Schneiders, J Schoenmaker. II. J. Schuurman, W. Val lentgoed, A. Verkuijlcn, B. L. A. de Vrind. P. J. v. d. Waals. J. A. Wakka, H. Wassink, G. R. v. Wijk en M. v. Zeijl. Electriciens - Instrumentma kers (27): H. W. B. Bakker, J. Brouwer, f. M. Rrusse, L. v. Duurcn, H. M. v. Dijk, J Th. K. Erkelens, S. Haantjes, Th. J. Hofstra, P. v. Houten, C. J. Kampinga, A. Knotsen burg, H. J. v. Leeuwen, J. J. v. Loef, J. Mei man, J. Mugge, A. P. de Nie. F. C. D. Pop ken, P. C. Prins, J. Rhijnsburgcr, J. C. v. Sisseren, H. J. Sloos, L. M. Speet, I. v. d. Staal, A. Straver. H. D. v. Veen, A. van de Visch en A. C. Vrolijk. Overgangsexamens 1931. Timmerlieden, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: J. 1- Ammerlnan, T. Rlok, C. de Boer, A. Boot, G. Danturna. C. Hak. H. de Hper, F. J. v. Hove. il. T. Key. P. A. de Lange, G. v. Leeuwen. II. D. Mast. A. Parlevliet, H. M. v. Schrik, T. C. Scheer. P. J. v. d. Wpals en K. Zijlstra. Voorwaar lelijk: J. Schouten. Niet bevorderd: 2 leer lingen. Van de 1e naar de 2e klasse: A. Arnold us F. dc Boer, C. L. de Boer, L. de Boer, J. Bos Wijk en A. v. d. Zeeuw. Voorwaardelijk: v. d. Klaauw. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: A. C. H. Arends, I. Arnoldus, Th. Earthen, J. Ba- rends, II. v. Bcrkel, H. Borgerding, E. Croi- set, P. v. Diggele, J. v. Duijn, J. Eikerbout, J. v. Es, H. J. M. Goddijn, A. v. Heusden. A. Heuzon, F. M. Hollebeek, N. v. Houten. P. Kalkhoven, J Koren, B. D. Robbers, H. J. Bosboom, B. H. Jansen, K. A. Mechelse, de Meij, B. M. F. Miché, C. v. d. Reijden, J. J. G. B. Selier, J. Sjardijn, J. Slingerland, 1 G. Staal, II. Stoute, H. J. Teyn, J. J. Tuijt- hoff, Aug. Veen, A. M. Vreeburg, J. de Vroe de, J. Wakka, Ph. Wassenaar, C. A. Wilk, M. v. Wijk, H. S. Wijnbeek, F. v. Beek R. Been, J. G. Bethe.'W. Dusoswa, I. de Feij, A. L. Friesema, J. Hillebrand. A. Horree. G. Immink, J. Klein, J. v. d. Linden, A. de Ma rie, G. F. Meijer, W. Momberg, N. Oudshoorn K. Pardon, J. Spierenburg, H. Verstraten, J. G. v. d. Zeeuw en J. Zwart. Voorwaardelijk: T. Jongbloed, J. Ouwerkerk, H. P. W. Woes- tenburg, J. A. Koster en Th. H. Peterzen. Niet bevorderd: 6 leerlingen. F. lectriciens-Instrumentmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: M. J. v. Beijeren Bergen en Henegouwen, J. Bloem, G. Boot, G. Th. Breuring, H. A. Cou- vóe, J. Fakkel, A. v. Gent, H. de Geus, G. J. M. Goslinga, L. Klinkhamer, J. G. v. Leeu wen, L. E. J. Moeliker, H. R. A. Nater, J. J. Planje, S. P. Robbers, J. Sclier, J. W. Was senaar, T. Werkhoven, P. Westmaas, F. H. Wijsman en W. Zaalberg. Wat de vakavondschool betreft ontvingen onderstaande leerlingen een diploma voor bouwkundig teekencn: W. H. A. Beugelsdijk Leiden: D. van Duijn. Noordwijk a. Zee: G. C Duynisveld, Voorschoten: M. Galjaard, Leiden; L. J. v. d. Geer, Voorhout; D. v. d. Meij, Leiden; R. de Nobel, Sassenheim; W. v. d. Oever, Leiden; C. Schaap, Katwijk Zee: C. Schfiller, Leiden: J. Th. Wurzer. Lei den; J. v. d. Zwam, Rijnsburg; en voor meu- belteekenen: Ph. v. d. Meer, Leiden; A. Vree ken. Leiden. Als bijzonderheid deelde spr. daarna mede dat de Leidsche Ambachtsschool dit jaar voor de eerste maal jongelui aflevert mot het diploma elcctricicn-instrumentmaker. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, de jongens, wanneer zij in hun eerste leer jaar parallel met de metaalbewerkers alge meen vormend vakonderwijs hebben geno ten, gedurende het tweede leerjaar meer spe ciaal onderwijs te geven, zoowel electricicn als instrumentmaker. In Maart 1929 werden daarom uit de drie tweede klassen metaalbewerkers 28 leerlin gen ondergebracht bij den toen benoemden lejraar J. Docter. De meubclmakerswerk- plaats werd tijdelijk als werkplaats inge richt voor deze vakken en nu „Maart 1931'' kunnen dc eerste leerlingen voor deze vak.' ken met het einddiploma afgeleverd wor den. Deze klasse is wegens ernstige ziekte van een der leerlingen teruggegaan tot 27 en het is voor het bestuur een groote voldoe* ning aan allen heUdiploma te kunnen uit reiken Spr. feliciteerde voorts de gediplomccroi leerlingen met hun succes en vermvanda hen met energie op hun levensweg verdei tc gaan, terwijl hij ook de ouders of voog den hartelijk gelukwonschte. Voorts richtte Spr. woorden van hartelijke waardeering tot den directeur en de leeraren voor hup uitstekende ambtsvervulling in het algcloopen jaar. •lie op de gewone dagen in de Stads-Goh >or zaal plaats hebben, te doen geschieden in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Aangenomen z. h. st. Do motie van den heer Romein inzake do Zondagswet en dc interpol la* ie van den heer Co3'er inzake de spanning van het lichtnet, worden eveneens aangehouden tot de volgende vergadering. Spoedeischcnd wordt daarna nog behan deld een voorstel om de Stadsgehoorzaal eednrende drie avonden in de maanden Maart cn April kosteloos ter beschikking te stellen van de Leidsche Bestuurdorsbind voor on'spanning van de werkloozcn. Wordt aangenomen z. h. st De rondvraag leverde weinig belang- •iiks op. Daarna sluiting. Rede van den Directeur. Het is wel een zeer schoone dag, welke ons zoo telken jare in dc maand Maart wordt bereid, a.dus Spr. Zeer zeker is die dag vooi dit jaar wel heel mooi, als wij zien hoe daut huiten de zon schittert. Voor ons leeraren is dit een der mooiste dagen van het jaar, want leveren we thans niet een stuk werk af, een stuk van onzen arbeid! En zie d glundere gezichten van onze jongens, die i niet het diploma, een brevet op hun be kwaamheid, onze school gaan verlaten, c daar aan de menschcid te gaan verkon digen: daar zijn wij, wij hebben wat geleerd, geeft ons werk en wij zullen u laten zien, 'lat do Leidsche Ambachtsschool in staat i geweest ons de b ginselnn van het vak bij tö brengen. Jongens, vóór het dan zoover Is en w kaar da hand drukken, wil ik eerst nog eens Wat zeggo.n, waarnaar jo goed moet llnsu- ren. Je hebt hier nu wat ge eerd, zoowel o|i praktisch nis op (henrotisrh gebied, mnaf straks zal blijken, dat jc nog veel tc kort komt. En wat j^> nog veel te kort komt. zal blijken le zijn, de praktisch vaardigheid, de routine voor je vak. En nu zul je straks, waar jc nok te werk wordt gesteld, met an dere m nschen moeten s; inenwerken, die wellicht geen Ambachtsschool hebben ba- zocht. maar wel veel vaardigheid hebben T-acht van hen wat te leeren. Wrest vo nu je nog jong he it he eefd en voorkomend, toont dat je op deze school hehnlve va., kwnnmhoid. ook hebt. gel ord, hoe ie je ge dragen moet in de maa'scbnppij. Ik heb al meerdere melen de gelegenheid gehad, jelui zoo in de Mass" ton te. spreken, ik zal h nu kort m-ken. Ren dine erWor ru-c: Den nu niet: Zie zoo ik bob m'n diploma en nu ben ik kli.nr. Neen er moet nog moei leord wnrd'n. Dit kont eo doen. d«-or nv cursussen to bezoeken. Onze school heef!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6