JHeuurr ;Criitsrijf (Entrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 NO- 3290 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BEGINSELPOLITIEK IN DEN RAAD BINNENLAND. lllllIjllUilllllIHlUIIIIIIIIIIIIIIIIIII' Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 SBOHNgHCBSi Dfa? ïwarteal f|2j (Beschitiklncrskosten f 015) per «peek ff 8=25. JTooï bet Buitenland bij Wek» lijkacbe eend ins „I*— daseiiiksche Bending Alles bit vooruitbetaling Loaae nummers S cent met Zondagsblad 7 cent Hondasrsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar OOK IN DE KLEINE GEMEENTEN Al grooter wordt de beteekenis der Raadsverkiezingen, naarmate de werk kring en de bevoegdheid van den Raad zich uitbreidt. Vooral de laatste tiental len van jaren is de taak der gemeente raden zeer sterk in omvang toegenomen, zoodat de juistheid is gebleken van de treffende typeering, die de vroegere Pruisische Minister van Financiën, von Miquel, gaf van de gemeente als een „wirtschaftlicher Verbond". Inderdaad is de gemeente een orgaan ter voorziening in de huishoudelijke be hoeften van hen, die als groep binnen de grenzen van het communale geheel sa menleven. En naarmate deze behoeften Uitdijen, naarmate meerdere belangen om voorziening roepen, wordt de taak der gemeentebesturen breeder en zwaar der. Ook de kleinere gemeenten hebben een dergelijke uitzetting van bemoei ingen meegemaakt. De bevordering der volksgezondheid noopte verschillende groepen van gemeentebesturen de han den ineen te slaan ter gemeenschappe lijke verzorging van belangen, door Wa renwet en V leeschkeu rings wet in groote lijnen geregeld. De Woningwet riep de gemeenteraden op om maatregelen te treffen op woninggebied. De nieuwe wet ter bestrijding van besmettelijke ziekten vraagt wederom samenwerking om te komen tot den bouw van barakken. Voeg daarbij het groote aantal bedrij ven, dat in onze dagen door gemeenten wordt geëxploiteerd of waarin door ge meenten wordt deelgenomen. Er is wel haast geen gemeente meer, die niet ter voorziening in de levering van gas, eiec- trïciteit, water enz. in eenig bedrijf van dien aard betrokken is. Door al deze pu blieke bedryven en diensten verschilt de gemeente van vandaag niet weinig van de gemeente van gisteren. Dat ten gevolge van de toeneming van haar taak ook het beginsel in de vraagstukken der gemeente belangrijk meer meespreekt dan voorheen, ligt wel voor de hand. Met het binnenhalen van allerlei bedrijven ziet de plaatselijke overheid zich gesteld voor kwesties van Zondagsrust, van loonpolitiek, van ar beidsvoorwaarden in het algemeen, waarmee zij zich tevoren slechts heel spaarzamelijk had in te laten. Wie dan ook zou willen staande houden, dat de werkzaamheid der gemeente zich af speelt in de neutrale zóne. ziet zijn mee ning al rasch door de feiten weerlegd. Wanneer men wil acht slaan op de principieele zijde der gemeentelijke be stuurstaak, mag vooral niet worden ver geten hoe ook van hooger hand de laat ste jaren het zwaartepunt herhaaldelijk naar de gemeenteraden wordt verlegd. Bij de behandeling der Staatsbegrootmg toch kon men de invoering van onder scheidene wettelijke maatregelen van de zijde van Kamerleden hooren bepleiten, waartegen van Regeeringszijde bezwaar werd gemaakt om hun algemeêne strek king: boven regeling bij de wet gaf de Minister in zulke gevallen de voorkeur aan regeling bij plaatselijke verorde ning Toen enkele jaren geleden tegen het houden van openbare bokswedstrijden in verschillende plaatsen verzet rees en men een wettelijke regeling bepleitte tot bestrijding van dit euvel, dat verruwing der zeden in de hand werkte, was de Mi nister van gevoelen, dat maatregelen tegen dit kwaad, dat van plaatselijken aard was, beter door den Raad kunnen worden genomen. Niet anders luidde 's Ministers oor deel met betrekking tot maatregelen te gen het vloeken. Na gewezen te hebben op de wenschelijkheid, dat een dergelijk verbod steun vindt in de volksconsciën tie, meende het betrokken Departe mentshoofd dit punt bij voorkeur te moeten overlaten aan den plaatselijken wetgever. Evenzoo stond het, toen men van ver schillende zijden in de Kamer aandrong op het treffen van een wettelijke rege ling tegen het dansgevaar. Ook te dien aanzien sprak de Minister als zijn oor deel uit, dat het de voorkeur verdient deze kwestie over te laten aan de pru dentie van den Raad, die de wenschelijk heid van een dergclijken maatregel voor zijn gebied het zuiverst vermag af te wegen. Gemeentelijke regeling is verkieselij ker ziedaar het eensluidende ant woord. En zonder nu de juistheid van dit wederwoord in al deze gevallen te erkennen mag toch worden geconsta teerd, dat het gewicht van 's Raads werkzaamheid daarmee wordt geaccen tueerd en buiten eiken twijfel gesteld. Trouwens, ook zonder deze ministe- rieele onderstreping zou wel vaststaan, dat 's Raads rechten en bevoegdheden een sterk principieelen inslag hebben. Vragen, waarbij het Anti-Revolutio naire beginsel tot gelding komt, doen zich niet sporadisch, maar zeer gere geld voor. Ook buiten de bedrijven om komt de plaatselijke overheid in aanraking met liet vraagstuk der Zondagsrust, doordat zij politie, ambtenaren en arbeiders in haar dienst heeft. Dat de openbare zedelijkheid alleen in de stad, en niet op de dorpen om steu nende voorschriften van overheidswege vraagt, zal wel niemand willen beweren, die de toestanden op het platteland kent. Men denke aan bestrijding van drank misbruik, aan toezicht op de openbare vermakelijkheden, aan regelingen ter uitvoering van de Bioscoopwet en aan zoo menigen maatregel op dit gebied, die ter linkerzijde nogal eens vroolijk- heid pleegt op te wekken. Op welke wijze men de armenzorg re gelt, zal zéker afhankelijk zijn van net standpunt, dat men inneemt ten aanzien van de werkzaamheid van diaconie en particuliere ondersteuning. Wat het onderwijs aangaat, legde de Lageronderwijswet 1920 een hoogst be langrijke taak in handen der gemeente, die met. betrekking tot den bouw en ex ploitatie van bijzondere scholen werd ingeschakeld. En hoëvaak de voorstan ders van bijzonder onderwijs hier op hun hoede moeten zijn tegen enghartige vroede vaderen, wordt men al te dik wijls gewaar. Boven deze dingen en vóór alle din gen erkent de Anti-Revolutionair, dat de overheid, wier macht van God af daalt, Hem heeft te erkennen als aller souvereinen Souverein en zal hij in het publieke ambtsgebed de openlijke uiting dezer erkentenis zien. Op het breede terrein der werkzaam heid van onze Gemeenteraden wezen we slechts hier en daar een punt aan, tot het nemen van enkele steekproeven be perkten wij ons. Genoeg echter om te doen zien, dat ook in zaken van gemeentebeleid de Anti-Revolutionair ruimschoots gelegen heid ontvangt om van zijn beginselen te getuigen en te trachten aan zijn beginsel toepassing te geven. Wie van de noodzakelijkheid hiervan nog niet voldoende overtuigd mocht zijn. zal goed doen zich' te herinneren dat er één partij is, die met volle toewijding de gemeente als het meest geschikte ar beidsveld voor haar streven koos. Wat de S. D. A. P. in de landspolitiek nog niet wist te bereiken, verkreeg zij in tal van gemeenten. Daar neemt zij deel in het dagelijksch bestuur, daar heeft zij in sterke mate haar stempel gedrukt op het gemeentebeleid. Tegen dit socialistisch streven, tegen de overwoekering van het maatschappe lijk leven door het overheidsbedrijf, moet krachtig positie gekozen. Naarmate het socialisme in de ge meenteraden aan invloed won en trium- fen veerde, moet het den kiezer van Christelijke levensovertuiging te duide lijker zijn, dat de worsteling der gees ten op het gebied der gemeentepolitiek beslissend is voor de verhouding in Sta ten en Kamers. Men hoede zich daarom voor onder schatting van de beteekenis der Raads verkiezingen. Anti-Revolutionair zijn we, in de Ka mers, in de Staten - maar ook in den gemeenteraad. Anti-Revolutionair op elk punt van het politieke erf. j,. EENHEIDSMOTIES. Zoowel de Belgische als de Nelderlandsche sociaal-democraten willen alle partijgenoo- ten, hoe ze voorts over militaire landsverde diging denken, met een eenheidsmotie van gen. Zooals wij de zaak zien, gelooven we, dat het in België gemakkelijker zal gaan dan in ons land. Want daar biedt men werkelijk een eenheidsmotie; hier dient men een een- heidswo rs t op, waarin men van alles stopt om iedereen te bevredigen, doch welke juist daardoor niemand smaken zal. In de algemeene raad van de Belgische werkliedenpartij werd dezer dagen nog over ontwapening gedebatteerd en, blijkens h'it ongetwijfeld niet militairistisch gekleurd verslag in Het Volk, betoogde De Brouckère, tegenstander van eenzijdige ont wapening en lijdelijk verzet, het volgende: Het socialisme is een leer van strijd, en indien wij bereid zijn tegen onze eigen regeering de wapenen op te nemen om onze verworven vrijheid en rechten te verdedigen dan moeten wij ook bereid zijn hetzelfde te doen tegen een buiten- la ndsche mogendheid, die ons onze vrij: heid wil ontfutselen. De wereld moet worden gedemilitari seerd, doch dat dient methodisch en met orde te geschieden, volgens internationale overeenkomsten. Omdat wij vóór ontwa pening zijn. eischen wij in België beper king van wapening en verzetten wij ons tegen de voorgestelde versterkingen. Echter, ontwapening kan slechts inter nationaal worden verwezenlijkt en wij moeten daarbij den invloed van onze In ternationale doen gelden.. Iemand, die in Nederland voor fel mili- tairist gescholden wordt, zou het niet an dere zeggen. En bovendien sloten andere lei ders als Kamiel Huysmans en Piérard zich geheel bij den eereten ip'reker aan. Men mag dan ook vertrouwen, dat de een- heidsrnotie voor het Congres in April er komt Zou het in Nederland ook zoo gemakke lijk gaan? Is daar ook eenheid bij de S. D. A. P.? Het lijkt er niet veel op. Wel werd onlangs in De Blijde We reld geschreven, dat we nu precies weten, wat de roode heeren willen; dat zij nl. „een mobilisatie van een veiligheidswacht onder bepaalde omstandigheden kunnen steunen tot bescherming van de grensbevolking of ter vervulling van Volkenbondsverplich'tin- gen; maar als ze daarover op .'t congres gaan debatteeren, dan mag de politie wel voor een veiligheidswacht zorgen, anders krijgt men een ongewenschte mobilisatie van roode strijders. Immers, niet minder dan 38 afdeelingen hebben voor het komende congres voorstel len ingediend met betrekking tot de vraag, hoe men nu toch eigenlijk ontwapenaar in de practijk moet zijn. Zou men daarvan een heidsworst kunnen maken, waarin zoowel de gematigden als de volgers van De So cialist bijten? Thans bijten ze liever naar elkaar. Het partijbestuur wil het congres opnieuw laten uitspreken, dat de partij „rekening blijft houden met de mogelijkheid, diat on der bepaalde omstandigheden een mobilisa tie van beperkten omvang op den voet van een veiligheidswacht ook door de partij on vermijdelijk kan worden geacht ter bescher ming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van óns land blootstelt, of ter voldoening aan Vol- kcnbondsverplichtingen". Wat zijn die bepaalde omstandigheden en wie wijst ze aan? Dat is reeds eèh puzzle, welke niet op te lossen is. En voorts schijnt men, als we iets van de motie begrijpen, rekening te houden met een oorlog, waar we buiten kunnen blijven. Met die mogelijkheid rekent Mr. Marchant blijkbaar heelemaal niet, blijkens zijn be schouwing, waaruit we op een andere plaats citeeren. De verwarring wordit dus wel zeer groot. Er is principieel verschil tusschen Nerler- landsche en buitenlandsche ontwapenaars; tusschen de ontwapenaars, die zich so ciaal- en de anderen die zich vrijzinnig democraat noemen; er is ten slotte kner pend misverstand tusschen de sociaal-demo craten onderling. En dat zal een „eenheidsleger" vormen tegen het militairisme! -- OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EERE-TEEKEN Bij Kon. besl. is aan mr. dr. L. N. Dec kers, Minister van Defensie, verlof ver leend tot het aannemen van het grootkruis der Orde van Nichan Iftikhar van Tunis. Is aan J. J. van der L a a n, .journalist te 's Gravenhï.ge, vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot officier de ^Instruction publique. RECHTERLIJKE MACHT By Kon. besluit is aan mr. W. P. R Bon man, op zij n verzoek eervol ontslag ver leend als officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam; is benoemd tot griffier bjj het kantonge- echt te Zaandam mr. J. J. A. F. Gre eb e thans te Purmerend. VOOGDIJRADEN Bij Kon. besluit is aan mr. J. Smit Azn- en aan mr. .T. L B o u m a, op him verzoek eervol ontslag verleend uit hun betrekking van lid van den Voogdijraad resp te Middel burg en Assen. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 Januari 1931, benoemd tot assistent-contro- leerend-geneeskundige bij cle Rijksverzeke ringsbank J. de Jong en J. H. Teunisse, bei den thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. INSPECTIE VAN HET ZUIVELWEZEN Bij Kon. besluit is aan dr. A. J. Swaving, inspecteur van het zuivelwezen, tevens Rijks zuivelinspecteur, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als zoodanig en is dr. A. J. Swaving benoemd tot tijdelijk raadsadviseur bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken. HOFBERICHTEN PRINS HENDRIK NAAR LIMBURG Op 12 Sept. 1931 zuilen te Heerlen groote provinciale wedstrijden vanwege het Roode K^uis gehouden worden. Deze wedstrijden zullen door Prins Hendrik worden bij gewoond en door hoofdbestuursleden van het Roode Kruis. DE NIEUWE LANDVOOGD MINISTER DE GRAAFF WEIGERT EEN BENOEMING. Van welingelichte zijde, werd aan de Maaèbode verzekerd, dat ernstig reke ning moest worden gehouden niet een even tueels benoeming van Minister de Graaff tot Gouverneur-Generaal van Indië. Het blad heeft zich gehaast, naar aanlei ding van deze mededeelingen, verdere in- lich ingen in te winnen. Hierbij is gebleken, dat aan Minister de Graaff officieus is gevraagd of het gouver neur-generaalschap door hem zou worden aanvaard, indien de Ministerraad op h-.-rn een beroep zou doen. Minister de Graaff beeft daarop zoo is het blad van bevoeg de zijde medegedeeld geantwoord, dat hij de eervolle aanbieding om een dubbele reden zou moeten weigeren: ten eerste we gens zijn te hooge-n leeftijd de heer De Graaff. die dit jaar zeventig jaar wordt, is de oudste Minister uit het kabinet' en vervolgens dit schijnt de doorslag geven de reden te zijn wegens den gezondheids toestand van mevr. De Graaff, aan wie door de medici verder verblijf in de tropen ontraden moet zijn. De Maasbode betreurt het, dat de Mi nister. die dan als zoodanig zou moeten af treden, hetgeen ook met den heer Idenburg is gebeurd, een eventueel aanzoek moet af wijzen. HOOGE RAAD AANBEVELING RAADSHEEREN. Op de aanbeveling van candidaten ter vei vulling van de vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door de benoeming van den raadsheer jhr. mr. R. Feith, tot vice-presi dent van genoemd lichaam, komen de vol gende namen voor: 1. dr. J. L. M. Meckmann, rechter in de rechtbank te Amsterdam; 2. dr. Ch. van Oppen, advocaat en procu reur te Maastricht; 3. dr. J. A. F. van Asperen, raadsheer in het Gerechtshof in den Haag; i. dr. G. A. Servatius. vice-president van derrechthank te Amsterdam; dr. J. E. van der Meulen, rechter iu de rechtbank te Utrecht; 6. dr. P. van Regteren Altena, raadsheer i het Gerechtshof te Amsterdam. COMITÉ VAN ECONOMISCH VERWEER DUITSCHLAND'S TARIEVEN EN HOLLAND'S BELANGEN. Het Comité van Economisch Verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworgani saties heeft gisteren een spoedvergadering gehouden onder presidium van oud-minister dr. F. E. Post hu ma. Een en ander stond in verband met de behandeling van het agrarisch programma van minisier Schiele in den Duitschen rijksdag, waarbij zeer ver strekkende voorstellen worden gedaan ten aanzien der door Duitschland te volgen ta riefpolitiek om den Duitschen landbouw te beschermen. Men was door den huidigen gang van zaken vooral ontstemd, omdat men, han geilde de besprekingen in de economische commissie van den Volkenbond over de uit legging der meestbegunstigingsclausule in verband met het stelsel der contingenten dergelijke maatregelen van Duitsche zijde niet venvacht had. Daar Denemarken, België, Letland en andere staten 'evenals ons land belang neb ben bij den uitvoer naar Duitsch'and wen: het besluit genomen, dat het Comité zich onvenvijld met de landbouworganisaties in deze landen in verbinding zal stet'en. ten einde te overwegen, wat in dezen gezamen lijk ondernomen kan worden. Tevens werd besloten, contact te zoeken met de groote Nederlandsche imporieure groepen van Duitsehe artikelen, teneinde met deze de groote belangen te bespreken welke er in dezen voor het ruilverkeer met Duitschland op het spel staan. MIS MET MISS HOLLAND DAT IS NIET ZOO MOOI Naar het „Volk" weet te berichten, heb ben B. en W. van Amsterdam den directeur der H.B.S. waar het meisje, dat als Miss Holland fungeerde, school ging, toegestaan de bewus'e leerlinge voorloopig van de school verwijderd te houden. In verband daarmede verneemt bet „HW dat B. en W. bun eindbeslissing in deze zul len nemen zoodra zij terzake bet advies van de Commissie van Toezicht op het M. O. heb ben ont.vaniren. De ouders der leerlinge wa ren herhaaldelijk gewaarschuwd tegen het schoolverzuim zonder geldige redenen en zonder toestemming van den directeur. En vandaar het voorstel om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND AOVBB JENTIËNI Van I tof 6 regels f t.lfVS Like regel meer „0-22V» fnge? u.edd1et dneet, c. van 1—6 regels „2^30 Elke regel meer 0.4b Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend- f 0-10 10e Jaarganr Voornaamste Nieuws. STEUNVERLEENING AAN NOODLIJDENDE TUINDERS De Provincie verschaft crediet De Provinciale Staten van Zuid-Holland ver gaderden gister onder presidium van jhr. mr. dr. H. A. van K a r n e b e e k. Nadat enkele andere voorstellen waren afge handeld, kwam aan de orde het voorstel tot credietverschaffing aan noodlijdende tuinders te Ter Aar en Nieuwveen. De heer De Kok (R.K.) gaat niet accoord met de motiveering van Ged. Staten als zou den Ter Aar en Nieuwveen in een uitzonde ringspositie verkèeren. De nood in den tuin bouw is vrijwel algemeen en met name ook in het Westland bestaat behoefte aan credieten. Hebben Ged. Staten deze uitzonderingspositie wellicht geschapen teneinde aan verdere trach ten te ontkomen Spr. verzet zich tegen net leggen van een last van 10 pet. van de garan tie op de veilingen. Wij zullen ons tegen de protectionistische intriges van het buitenland moeten te weer stellen, betoogt spreker. Spr. zou er by de le geering op willen zien aangedrongen, dat voor al de exportmogelijkheid door haar onder het oog worde gezien, bijv. door repressaille-maat- regelen. De heer Van Muiswinkel (A.R.) ant woordt den heer De Kok, dat in Ter Aar de tuinbouw tot in hoofdzaak drie producten voor de conservenfabrieken beperkt blijft, zoodat men daar wel degelyk in een uitzonderingspo sitie verkeert Het voorstel intusschen brengt geen vol doende steun. Spr. dringt erop aan, dat althans de 25 pet. aflossing wordt teruggebracht tot 10 pet. De lieer Van Eek (S.D.A.P.) verheugt zich erover, dat Ged. Staten thans willen in grijpen en hij hoopt, dat daaraan uitbreiding zal worden gegeven. Dr. Hoffman (R.K.) juicht de steunver- leening toe en brengt in herinnering, dat reeds in de middèleeuwen, in den tijd van Thomas v. Aquino, de regel van hulpverlecning aan naas ten uit de gemeenschappelijke kas ingang had gevonden. De heer VanderHout (Lib.) wijst op het nut van wetenschappelijke voorlichting in het tuindersbedrijf en meent, waar men bier te doen heeft met een categorie van eenvoudige, harde werkers, dat de steunverleening, mede om erger te voorkomen, alle aanbeveling ver dient. De heer Van Staal (S.D.A.P.) dient een voorstel in om de aflossing niet op 25 pet. te fixeeren, doch dit als een maximum te beschou wen dat desnoods tot vrijstelling van aflos sing kan worden teruggebracht en overigens de mogelijkheid laat van aflossmgen van 5, 10 pet enz. De heer Werker (V.D.) ncht algeheele te rugbrenging van het aflossingsperoentage op 10, zooals de heer Van Muiswinkel aanbeval, te ver-gaande. Dan is het voorstel-Van Staal beter, dat de aflossing op 25 pet, maximeert, met mogelijkheid van sterke verlaging waar die noodig is. Spr. hoopt, dat Ged. Staten alsnog bij de Re geering zullen aandringen op mede-steunverlee ning. De heer Schokking (C.H.) zegt het voor stel te willen aanvaarden als een uitzonderings geval. Tegen een steeds verder gaan op den weg om ook de Provinciale Kas te doen bij springen in moeilijkheden der particuliere be- driiverv, heeft spr. bezwaren. Mochten Ged. Staten ten aanzien van de af lossing wat meer faciliteit willen geven dan zal dit spreker welkom zijn. Aan de garantie, ook van de veilingsvereenigingen, zal z.i. moe ten worden vastgehouden. De heer W. Warn aar (A.-R.) waar schuwt tégen de consequenties van hetgeen de heer De Kok zeide. Het zou niet aangaan, wanneer bijv. de toyiatencultuur is verdub beld en voor die terdubbelde cultuur geen afzet zou worden gevonden, hei ontbrekende maar dcor de provinciale kas te laten aanvul len. Doch als uitzonderingsgeval verdient dit voorstel aanbeveling. Het rente-percentage van 4Vz is stellig niet te hoog. Particuliere banken vragen veel meer. Het is niet geheel juist, dat invoering van glascnltuur dit iaar niet meer zou baten. Dit geldt wel voor de aardbeien, maar niet voor sla of bloemen. Een aflnss-'ngK-nercentage van 25 als norm, met afwijking in bepaalde gevallen, acht spr. niet overdreven. De heer B o r g b o 1 s (Ged. Staten) Ant woordt, dat de verlangens van den heer De Kok ten deze wel wat te ver zijn gegaan. Van hem zijn we dat overigens niet gewend. Ten aanzien van den brief van den Ned. Rond van Fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen, waarvan Ged. Staten de leden in kennis hebben gesteld, zou spreker willen zeo-sren, dat, waar er twee kyven, twee schuld hebben.' Tegen eenige soepelhe'd in de aflossings- voorwaarden, hebben Ged. Staten geen be zwaar. In zooverre is dus de motie-Van Staal overbodig. Met den heer Warnaar is spr. van meening, dat een rentevoet van 4% niet te hoog mag worden genoemd. Indien de crisistoestand, waarvoor de voor gestelde credieten gelden, aanmerkelijke uit breking zou vinden, dan zouden Ged. Staten zich inderdaad afziidig moeten, gaan houden. Spr. hoopt, dat het voorstel zonder steri- mmg zal worden aangenomen. De heer Van Staal handhaaft zijn motie De heer De Kok geeft den heer Van Staal in overweging, diens motie in te trekken Spr. blijft van meening, dat de veilnitren buiten de garantie dienden te worden gehou den, evenals in Noord-Holland is geschied. De heer Hoffman betoogt no?, dat in de middeleeuwen de Katholieken reeds de rente hebben afgekeurd. Hy wenscht zoo zacht mor-eliike voorwaarden. De beer B o r g h o 1 s antwoordt nog, dat Ged. Staten nog weer overleg zullen plegen met de Regeering. De heer Van Staal trekt zijn amende ment in. Het voorstel van Ged. Staten wordt z.h.s. aangenomen. Te 3.40 wordt de vergadering gesloten. (blz. 1) De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben ■liet voorstel omtrent credietverleenlng aan noodlijdende tuinders te Ter Aar oa. aan genomen. Spoedvergadering van het Comité van Economisch Verweer. Begrafenis luit.-gen. F. de Bas. Minister de Graaff weigert een benoeming als gouverneur-generaal. (blz. 2) De vlootbesprekingen te Rome. Nederlaag van de Engelsche regeering bij de wet op de arbeidsgeschillen. Hugenberg in actie om Brüning aan zijn zijde te krijgen. De opstand in Peru breidt zich uit. Crematie-ontwerp in de Belgische Kamer. Herriot over Duistchlands deelname aan de ontwapeningsconferentie. (blz. 3) Financieel Weekoverzicht. (blz. 5) Het proces-Lans voor het Gerechtshof ta Den Bosoh. (blz. 9) De Indische begrooting in de Tweede Kamer. De wijziging der drankwet- DE IJMUIDER SLUIZEN NOORDERSLUIS WEER VRIJ De Noordersluis te IJmuiden, welke door onderdeel en. van een baggermolen, welke te water waren geraakt, gestremd was, ia thans weer vrij voor het verkeer. ..DE TRIBUNE" EN DE OPENBARE LEESZAAL DOMINEE VAN DER HEIDE WIL WETEN Ds. van der Heide heeft aan den Minister van Onderwijs vragen gesteld in zake de „Tribune", en een eventueel intrek ken van rijkssubsidie aan openbare lees zalen, Waar deze ter inzage ligt Ds. van ier Heide wilde o.fn. weten, of dit verband houdt met het Tribune-artikeltje over „Weg met .het Kerstfeest", en ook, of de onpartij digheid niet wordt geschonden als de dag bladen van alle andere politieke partijen ter lezing mogen liggen, 6lechts niet het dag blad van de Communistische Partij DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het tiende retourviiegtuig is uit Bagdad vertrokken en via Gaza te Cairo gearriveerd. Het twaalfde postvlieg-tuig is gisteren ver-; '-ukken uit Belgrado en in den middag te Athene aangekomen. BEGRAFENIS F. DE BAS Onder zeer veel blijken van belangstelling heeft gister op de Alg. Begraafplaats te Den Haag de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. lui tenant-generaal F. d e B as, directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief. Tallooze hooggeplaatste militairen even als zeer vele officieren, die den dienst reeds verlaten hebben, waren op de begraafplaats bijeen gekomen om den overleden opperotfi- cier de laatste eer te bewijzen. Onder hen werden opgemerkt de oud-mi- nistere van Oorlog Bosboom en van Dijk en de oud-minister van Marine, Staatsraad Rambonnet, Staatsraad Mul ier Mass is, oud commandant van het veldleger en de ge- pens. vice-admiraal Mac Llod. Voorts was aanwezig de chef van den generalen staf, gen.-majoor Seyffardt, vergezeld van zijn adjudant, kapitein van Ihoden van Velsen, de insp. van de cavalerie, gen.-maj. van. Mens, de gen.-maj. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, gen.-maj. M. Raaymaakers, inspecteur van de genie, de gen.-maj. A. M. Vorstman en gen.-maj. Jhr. W. Roëll, commandant van de le divisie. De inspecteur der artillerie was vertegen woordigd door luit.-kol. ,W. J. D. Havelaar met den len luit.-adjudant J. H. de Roo van Alderwerelt De generale staf was ver tegenwoordigd door een deputatie bestaande uit overste Reyndere, majoor Carstens en kapitein Bisschof van Heemskerck. Het L'e halfregiment huzaren was vertegenwoordigd door den luitenant-kolonel Diemont, majoor de Waal en ritmeester Brevet. Inspecteur van het wapen der Koninkl. Marechaussee was vertegenwoordigd door majoor van Selm, kolonel Verspyck verte genwoordigde het Oostenrijksche Leger; luit. kolonel van den generalen staf v. Andel namens den Gouverneur van de Residentie de Vereeniging van de Krijgswetenschap was vertegenwoordigd door den kolonel van Emel Scherer. Van de afdeeling Militaire verkenningen waren aanwezig maj. Bruckol de kapitein Steenstra en de le luitenant de Graaff. Ook was nog aanwezig een deputatie van rle Hoogere Krijgsschool, bestaande uit de kapitein Wilson en den len luitenant Door man. 't Krijgsgeschiedkundig Archief, waar van generaal Bas gedu.rendp vele jaren di recteur geweest is, was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door den wnd. directeur van dit archief kolonel de Geld'jr, den ge- pens. generaal-majoor C.azaux v. Staphorst en door den heer Wintges, oud-zeeofficier. Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt tal van autoriteiten o.m. oud-opper bevelhebber gen. Snijders en oud-burgemees ter J. A. N. Patijn. Voorts waren nog een breede kring van vrienden en familieleden tegenwoordig. Nadat de kist met het stoffelijk hulsel boven de groeve was geplaatst, bracht de chef van den generalen staf, gen.-majoor Seijffardt een afscheidsgroet en roemde de vele kwaliteiten van den overledene. Nog voerde 't woord de gen.-rna j. M ens en kol. de Gelder, die den- overleden generaal als directeur van het Krijgsge schiedkundig archief is opgevolgd. Daarna sprak de zoon. kolonel de Bas die, na den overledene als echtgenoot en vader herdacht te hehhen, wees op diens onverflauwde werklust. Spr. eindigde met een „Rust in vrede". Nadat de kist in de groeve was neerge laten, heeft de tweede zoon namens de familie bedankt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1