Abdijsiroop GOUDEN JUBILEUM W.S.M. BINNENLAND. Leger en Vloot. Stop vlug dien GRIEP-aanval Gemengd Nieuws. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eenige aanteekeningen uit haar veelbewogen geschiedenis DROEG VEEL BIJ TOT DEN BLOEI VAN 'T WESTLAND Het zal op 31 Juli a.s. vijftig jaar geleden xijn, dat de Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij werd opgericht. En, dat deze maatschappij niet alleen voor het Westland, maar ook daar buiten betee- kenis heeft verkregen, nu het Westland „Hollands Tuin" genoemd kan worden, kan door niemand worden ontkend. Het is de W. S. M. die ieder jaar duizen den wagons met groenten en fruit brengt naar de overgangs-stations der spoorwegen, voor het verder vervoer van de producten naar Binnen- en Buitenland. Daarnaast vervoert de VV. S. M. de vele duizenden passagiers door het geheele West- land, en brengt de verbindingen met Den Haag, Delft, Maassluis en Hoek van Holland als de grensplaatsen van de streek, tot stand. Heel veel heeft deze maatschappij bijge dragen tot den groei en bloei van het West- land, en het wel en wee van deze onderne ming hangt wel heel nauw samen met dat der streek. De eersite tram. De eerste tram ving op 24 Juni 1882 zijn rit aan naar LoosduinenDen Haag. Daarna volgde 1 Mei 1S83 de opening van de tram lijn naar Naaldwijk, terwijl Augustus van dat jaar naar 's-Gravenzande werd gereden, yia Monster. Toenmaals was de Holl. Spoorweg Mij. met de exploitatie van de lijnen belast, maar daar ontstonden moeilijkheden mede, zoodat de overeenkomst in een vergadering van 22 April 1885 werd ontbonden, en de W. S. M. zelf tot het exploiteeren overging. Tot exploi tatiechef werd de heer H. J. van Ortvan Schoonouwen benoemd. Met de eigen exploi tatie werd 1 Juni aangevangen. 1 Juni 1S89 werd Jhr. R. R. H. G. Verspijck beroemd tot exploitatiechef; waarna in October 1891 diens benoeming tot Directeur volgfle. De maatschappij floreerde evenwel niet te best, en er werden dan ook plannen be raamd tot een reorganisatie. Als gevolg hiervan werd in 1891 het goe derenvervoer ter hand genomen, terwijl ook in den treinenloop een belangrijke verbete ring werd aangebracht. De eerste jaren werd in 't geheel geen di vidend uitgekeerd, eerst in 1894 kon 4 pet. worden uitgekeerd. In het materieel werden voorts diverse Verbeteringen aangebrachL Maar toen trad ook het bezwaar naar voren, dat de locomo tieven en personenwagons niet berekend wa ren op het goederenvervoer, hetgeen even eens met de spoorlijnen het geval was. Dit alles moest dus worden verbeterd. In 1892 werd besloten om de tramlijn naar 's-Gravenzande door te trekken naar Hoek van Holland, in verband met het feit dat door de H. S. M. vanuit de richting Schie dam de spoorlijn werd aangelegd. Buiten de dorpen. Tot nu toe reed de tram midden door de jverschillende dorpen in het Westland heen. Bij den nieuwen bouw van de trambaan werd ook hierin verandering gebracht. In •Loosduinén b.v. werd niet meer tot de Kon. W. Ill straat gereden, maar werd het thans bestaande traject aangelegd. Daarbij werden toen de remises gebouwd. Ook in de andere plaatsen werd de baan verlegd, ter wijl door het goederenvervoer ook de boch ten moesten worden verruimd. Voor het goederenvervoer bestond even wel nog steeds een groot ongerief, n.l. het overladen dat te Loosduinen op de wagons der spoorwegen moest geschieden. De wa gons der W. S. M. werden op een lijn naast die der spoorwegen gezet, waarna alles moest worden over gezet Dit waren in hoofdzaak aardappelen en fruit, maar na tuurlijk lang niet in zoo groote hoeveelhe den als thans. Om dit te gaan veranderen, werd in 1894 het plan geopperd, om een tramlijn te ma ken MaassluisDelft, waar de wagons op de lijnen der K. S. M. konden komen. Op den Haagweg te Loosduinen kon men niet met goederen wagons komen, doordat do hoornen daar de uitbreiding van het pro fiel in den weg stonden. De gemeente Delft was gaarne bereid om het totstandkomen van de verbinding naar die plaats te helpen bevorderen, immers was Delft de marktplaats voor het West land, en werd gevreesd dat anders deze zich Verplaatsen zou naar Den Haag. In Delft. Maar er ontstond een groot, mecningsver- schil tusschen het gemeentebestuur en de ,W. S. M. Laatstgenoemde wenschte het eindpunt op den Spoorsingel, iets waarte gen de gemeente Delft zich verzette, daar zij de tram buiten Delft wenschte te hou den. De Minister kwam tusschen beide, en hp- sliste dat de tram op den Spoorsingel dus in de stad zou komen. De tramverbinding naar Delft heeft even wel heden ten dage door het autobusver- keer niet veel beteekenis meer, slechts een maal per week, op den marktdag, ver schijnt er een tram op den Spoorsingel. Het gemeentebestuur van Delft doet daar om reeds eenige jaren pogingen om de tramlijn weer verwijderd te krijgen. Maar de W. S. M., gedachtig aan hetgeen haar bij den aanleg is wedervaren, vraagt nu hoeveel dat de gemeente wel waard is: eenige terug betaling van toen gemaakte kosten lijkt haar wel billijk. En daarom blijven n unog steeds de lastige rails op den Spoorsingel liggen. Nadat eerst nog de verbinding De Lier- Den Haag totstand was gekomen, kon 15 Juli 1912 het Manvak Maasl. Dam-Maas- sluis en Maasl. Dam-Delft in dienst worden genomen. Toen konden de goederenwagons aan de spoorwegen te Maassluis en Delft worden over gegeven, terwijl die mogelijk heid ook te Hoek van Holland bestond. Intusschen was in 1916 de heer Jhr. Ir. J. Roel benoemd tot 2e Directeur, waarna 1 Maart 1917 zijn benoeming tot directeur volg vermelden, dat in 1929 door de tram 880.000 personen werden vervoerd, en door de bussen 104 millioen. En nog steeds stijgt het vervoer per bus,1 terwijl dat voor de tram vermindert. Het staat dan wel zoo goed als vast, dat in de toekomst de tram voor het personenvervoer zal worden uitgeschakeld. Wat hot goederen-vervoer betreft, zooals we in het begin van dit artikel reeds zei den, is de W.S.M. zeer nauw verwant aan de veilingbedrijven. Zeven Westlandsche veilingen hebben een spooraansluiting op de W.S.M. Lange trei nen met groenten en fruit rollen des zomers tot diep in den nacht langs de trambanen, en worden meestal in Delft door de H.S.M. overgenomen. In 1929 circüleerden 27.000 beladen goede renwagons over het net van de W.S.M. Dat net heeft een totale lengte van 45 K.M. laar de W.S.IVL lid is van de Berner-con ventie, valt het vervoer der goederen over haar lijnen ook in de tarieven voor het rechtstreeksche verkeer naar het buiten land. Welk een belang het Westland h'eeft hij de Het zandvervoer tijdens de uitbreidingswer ken aan de Mient te s-Gravenhage de door het overlijden van den heer Jhr. Verspyck op 1 Juli 1916. In het afgeloopen tijdperk zijn er, be halve de later gevolgde autobus-concurren ten, ook anderen geweest dip, het bestaan der W.S.M. belaagden. Zoo werd in 1906 doon eenige heeren uit Brussel een plan geopperd pm een electri- sche tram aan te leggen van Den Haag Hoek van Holland via Kijkduin, dan kwa men later ook nog plannen om een lijn te maken van. Hoek van HollandKijkduin met een zijtak naar Delft; maar het is alles gebleven bij plannen. De autobussen. Een felle strijd is gestreden in den tijd van de opkomst der autobussen in de ja ren 1923—'24. De W.S.M. begon te rijden met zes Ford bussen, toen de concurrentie tegen de tram sterk toenam. Men had eerst nog getracht redding te' brengen door motortrams met gas-motoren te gebruiken op de lijn Loosduinen—Den Haag, maar die proef mislukte. De andere autobus-ondernemers reden op de beste tij den, en vervoerden hetgeen zij wenschtcn. Zoo geviel het in 't laatst, dat op de lijn Den Haag—Loosduinen niet minder dan zeven autobusdiensten reden, met of zonder doorverbinding naar het Westland. Verschillende van deze ondernemingen werden „dood geconcurreerd" anderen wer den afgekocht; maar ten slotte verkreeg in Juli 1925 de W.S.M. het alleenrecht voor de exploitatie, niet echter dan na allerhande verwikkelingen als Coop, autobussen enz te hebben medegemaakt. Geleidelijk groeide het materieel; totdat het wegenpark thans bestaat uit 15 groote autobussen elk voor 35 personen; 10 kleine re bussen; voorts twee touringcars en zes auto's voor den vrachtdienst. Vier bussen zijn in bestelling. Dit lijstje kan nog worden aangevuld met 15 locomotieven; 22 personen-rijtuigen en 37 goederenwagons. In totaal zijn 212 personen momenteel in dienst van de W.S.M. Het vervoer. Er is begrijpelijkerwijs wat het vervoer betreft wel eenig verschil op te merken met dat in het begin van de 50 jaar. Als we ons bij het financieele bepalen, blijkt b.v. dat in 1386 de ontvangsten voor personen-vervoer beliep f 48.000, terwijl dit in het jaar 1929 was f 500.000. Doch daar mede houdt dan ook verband de meerdere lijnen die gexploiteerd werden. Toen in 1924 rnet de autobusdiensten werd begonnen, werd in totaal 305.759 K.M. door dat materiaal gereden, terwijl in 1930 dit gestegen was tot 1.254.000 K.M. Hierbij valt weer op te merken dat op de trajecten Den Haag's-Gravenzande en Den Haag—Naaldwijk in dat jaar met een half uur dienst werd begonnen, en vroeger om het uur. Zomer 1928 werd het lijntje naar Kijkduin opgeheven, veel plezier heeft de W.S.M. er niet van beleefd. Over het personen-Vervoer willen we nog Een foto van da stoomtram met klein materieel-. W.S.M. is in 1927 wel gebleken, toen de Haagsche Tramweg Mij. voornemens was om zelf de lijn LoosduinenDen Haag te gaan exploiteeren. Deze lijn is „de kurk" waar de W.S.M. op drijft, zoo verklaarde ons nog dezer dagen de directeur van de W.S.M. Jhr. Roëll, met wien we een onder houd mochten hebben. Het personenver voer van de Mij. is voor het grootste deel op deze lijn gebaseerd, waarop in 1929 al leen reeds l.S millioen personen werden ver voerd. Voor dezen aanslag op het bestaan der W.S.M. is het geheele Westland „in 't ge weer" gekomen, en door den Minister is toen de concessie weer aan de W.S.M. verleend, evenwel onder voorwaarde dat niet, meer dan 10 cent per rit mocht worden geheven. Dit tarief, voor een afstand van ruim 7 K.M. kan toch zeker niet hoog -genoemd worden! Dat het Westland bij het a.s. jubileum van de Westlandsche Stoomtramweg Mij.; of algemeen aangeduid als „de Westlander" reden tot vreugde en dankbaarheid heeft over het werk door de Mij verricht, zal dan ongetwijfeld blijken. Ingevolge het besluit om een onderzoek ln te stellen naar de mogelijkheid en wensche- lilkheid eener Wet op den Kleinhandel re. gelende o.m. het uitverkoopwezen, het cadeau, stelsel, de velling misbruiken, verkoopen on der valsche voorgevens zal nader overleg plaats hebben tusschen het Bondsbestuur en de voorstellende organisatie, de 's Grav. Win-» keilers.Vereenlglng. In een commissie, welke de mogelijkheid van oprichting van een middenstandshuls, voor onbemiddelde middenstanders ln ruste, zul on derzoeken, werden benoemd de heeren W. C. Emona (Hilversum), A. Ingenool Jr. ('s Gra venhage) en Sindrsm (Hoorn). De commissie zal bevoegd zijn haar arbeidsveld uit te brei den. b.v. toe de pensioenverzekering voor kleine zakenmenschen. Aan het Algemeen Bestuur zal de benoe ming van een permanente commisslo voor de organisatie der middenstandsjeugd worden overgelaten. De jeugdvereenlglngen zullen daarin door een afgevaardigde van de stands- en een van de vakgroepen worden vertegen woordigd. Vaststelling HulshoadelUk Reglement De vaststelling der wiizigingen en aanvul lingen van het Huishoudelijk Reglement, welke de algemeone vergadering aan de Groepsbe sturen gedelegeerd heeft, nam gerulmen tijd in beslag. Regelen voor Mlddcnstnndscentrnle» De vergadering behandelde vervolgens een ontwerp van regelen voor middenstandscentra. les, welke in samenwerking met de beide an. dere middenstandsbonden moeten worden vast gesteld. Verschillende bezwaren werden hier tegen Ingebracht, voornamelijk uit hoofde van het teveel aan banden leggen van bestaande centrales, die voor den plaatselijken midden, stand uitnemend werk kunnen verrichten. Met name werd gewezen op Amsterdam, waar de centrale een hecht bolwerk is tegen te ver gaande bemoeiing van de gemeentelijke over heid met het bedrijfsleven. Besloten werd de geopperde bezwaren in het georganiseerd overleg te brengen en het stand punt ln te nemen, dat de regelen voorloopig slechts kunnen gelden voor nieuw op te rich ten mlddenstandscentrales. Aan het Algemeen Bestuur werd overge laten om zoo noodig, ter aanvulling van de reeds door den Middenstandsraad aan den Mi nister van Arbeid, kenbaar gemaakte wen- schen, verdere wijzigingen en aanvullingen van het Winkelwerktijdenbesluit te vragen. Het Indienen van eventueele bezwaren tegen het voor-ontwerp van het Werktijdenbesluit voor kantoren werd eveneens aan het Alge meen Bestuur toevertrouwd. Congres en Algcm. Vergadering 1031 Besloten werd te aanvaarden de ultnoodlgln- gen van het Gemeentebestuur en van de Zand. voortsche Handetevereenlging om het Congres en de AlgerpeeneVergadering ln dit Jaar te houden te Zandvoort Als data werd vast. gesteld 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. Bespreking Bcdryfsrndenwet Tijdens de middagzitting heeft de heer H. H. J. van de Pol. oud-redacteur van „De Midden standsbond" en lid van de commissie van voor bereiding van don Hoogen Raad van Arbeid een inleiding gehouden over het voorontwerp eener Bedrijfsradenwet. Hoewel dit ontwerp volgens den inleider van vrij onschuldlgen aard ls behoudens dan sommige bevoegd heden aan de raden toe te kennen moet deze regeling ook worden beoordeeld naar de verder liggende perspectieven, welke het kan openen. Het kan een schrede beteekenen in een richting, welke voor de ondernemers on- gewenscht moet worden geacht, ofschoon be vordering van den bedrpfsvrede en geregeld overleg tusschen werkgevers en werknemers algemeen kunnen worden gewaardeerd. Het aannemen van een afwachtende houding en omzichtigheid, achtte de Inleider dan ook ge- we nscht. Ofschoon geen bepaalde conclusie genomen werd. kon de vergadering zich wel met de zienswijze van den heer v. d. Pol vereenigen. Aan de gedachtenwisseling namen o.m. deel de heeren J. C. Blankert en A. Ingenool Jr. leden van den Hoogen Raad van Arbeid en Mr. M. J. Wolff, buitengewoon lid van den Middenstandsraad. DUITSCH-NEDERLANDSCH INSTITUUT TE KEULEN REDE Dr. J. Th. DE VISSER. Het Duitsch Nederlandsc-h Instituut te Keulen, dat ten doel heeft het bevorderen van beter begrip der Nederlandsciie cul tuur in Duitscbland en van de Duitsche cultuur in Nederland, is heden, in tegen woordigheid van vele Nederlandsche en Duitsche autoriteiten geopend. Bij die ge legenheid heelt oud-minister Dr. J. Th. de Visser een openings- en feestrede gehou den. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Vereenigde vergadering van Groeps besturen te 's Gravenhage i ^?zer da=en heeft te 's Gravenhage. onder leiding van den heer Ed. G. Schürmann. een vereenigde vergadering van Groepsbestu ren van den Kon. Ned. Middenstandsbond plaats gehad. Installatie Groepsbestnursledeii Na opening der vergadering installeerde de voorzitter drie nieuw-benoemde Groepsbestuurs leden. de heer R. A. ten Bokkel Huinink. oud voorzitter van den Nederl. Grossiersborid te Arnhem. De heer D. v. Veen Jr. te R-dam. voor zitter van de Nederl. Vereeniging van Hande laren in Verwarmings- en Huishoudelijke Artikelen als opvolger van wijlen den heer J. J. Verburg. wiens verschelden door den voorzitter herdacht werd. In hem heeft do Bond een verdienstelijk bestuurslid en. even. als de vakorganisatie, een ijverig werker ver loren. en de heer R. Schoor te Amsterdam. Vervolgens bracht de voorzitter eerbiedige hulde «an de nagedachtenis van willen den hee J. Das Dzn. de voor eenigen tUd te Utrecht overleden pionier der middenstandsbeweging, die vanaf de oprichting van den Bond in "1903 tot 1921 het penningmeesterschap vervulde. Behandeling der Congreabeslnlten De vergadering behandelde verder de beslui ten van het Congres en de algemeene vergade. ringen, gehouden to Groningen en Amsterdam, voor zoover die niet reeds door liet Algemeen Bestuur waren afgedaan. Besloten werd o.m. de Commissie tot verster king der Bondsfinnnclen om te zetten in een Reorganisatle.Commi88ie, welke verschillende vraagstukken van organIsatorlschen en finan. cieelen aard nader onder 't oog zal zien. Met voldoening werd geconstateerd, dat ver scheidene aangesloten vereenigingen reeds een aanvang hebben gemaakt met het voeren eener hernieuwde actie tegen het geven van ca deaus aan fancy-fairs e.d. en het plaatsen van advertenties ln gelegenheidsdrukwerken door winkeliers. Dit streven zal bovendien door de beide andere middenstandsbonden worden over genomen. Besloten werd de ten aanzien van het Ver slag der Staatscommissie inzake het cadeau stelsel. aangenomen conclusies ter kennis te brengen van den Minister, den Middenstands raad en ze te behandelen in de Commissie van Overleg uit de drie Middenstandsbonden. De vergadering was unaniem van meening. dat de bestrijding aer uitwassen van het cadeau.stelsel, dat zich den laatsten tijd weer sterk verbreidt, steeds urgenter wordt. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de wenschelljkheid eener nadere regeling van het automatenwezen, op de wijze, zooals Dr. G. J. Otten in zijn te Groningen uitgebracht prac-advies heeft aangegeven, nl. door den automaat te beschouwen als éen verlengstuk van een gevestigd winkelbedrijf. De door een bonds-commissie ontworpen voorstellen tot aanvulling van het Wetboek van St»vfrecht met een aantal bepalingen in het Derde Boek (overtredingen tegen de oiv eerliike concurrentie), zullen aan den minister gorden voorgelegd; ren het recht op weezenpensioen worde gewaar borgd. De 'Regeeringsdelegatle zegde toe. deze belde verzoeken onder de aandacht van de Regeering te brengen. GEEN WERK IN DE MIJNSTREEK De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling geeft aan werkzoekenden ernstig ln overweging niet naar de mijnstreek te gaan. Indien men niet vooraf verzekerd ls van werk. Bij de mij nen aldaar kunnen op het oogenblik geen ar beiders meer geplaatst worden. REORGANISATIE VAN DEN BELASTINGDIENST De bijzondere commissie voor georganiseerd ■erleg voor de dienstvakken der directe belas tingen enz. en der registratie enz. behandelde het verzoek van den Minister van financiën advies over het denkbeeld van een reorganisatie van den belastingdienst in dien zin. dat de in voerrechter, er, accijnzeD van het dienstvak der directe belastingen enz. worden afgescheiden -1, de diensten der directe belastingen en die der indirecte belastingen worden samengevoegd. De commissie besloot na ampele bespreking den Minister te advi-seeren. bovenbedoelde reorgani satie niet door te voeren. Voorts werd een advies samengesteld Inzake toelagen en vergoedingen voor kashouders en kassiers. De thans toegekende bedragen zouden moeten worden gesplitst ln een toelage voor het bijzondere karakter der werkzaamheden en een vergoeding voor eventueele kastekorten. NIEUWE AFDEELINGEN Te N v e r d a 1 is een afdeellng opgericht van den Nederl. Bond van Chr. Handels- en Kantoorbedienden met aanvankelijk tien leden. DE MOORDZAAK-LANS „VAN NES" De torpedobootjager „Van Nes", bestemd voor den dienst in Ned. Indië, zal op een nader te bepalen d'atum te Rotterdam wor den in dienst gesteld, onder bevel van dien kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede. EX-COMMANDANT INDISCHE ZEEMACHT Terug naar Holland. De afgetreden commandant der Neder landsche zeemacht in Oost-Indië, vice-admi- raal A. ten Broecke Hoekstra, wordt tegen 1 Maart in Holland terug verwacht Uit het Sociale Leven. PERMANENTE RAAD IN HET SCHILDERSBEDRIJF Deze bedröfsraad, gevormd door de R.-K. en Prot. Chr. patroons- en gezellenorganlsatles ln het schildersbedrijf kwam ln 11)30 twee keer bijeen. Besloten werd de wisseling van voorzitter en secretaris in den vervolge om de twee Jaar te dien geschieden. Daardoor bloven do heeren O. Plomp en Th. de Brouwer die ln 1929 als voor zitter en secrtaris fungeerden, ook als zoodanig in 1930 ln functie. Besloten werd te pogen ae vorming van een bedrijfsraad voor te bereiden. Inplaabs van den permanenten, raad zou dan op gericht kunnen worden een bedrijfsraud, waarin alle organisaties in het schildersbedrijf verte genwoordigd zijn. Te dien einde werden de Bond van Ned. Schll- derspatroons en den Ned. Schlldersgezellenbond met dit voornemen in kennis gesteld en werd hun medewerking verzocht. Door een commissie uit den Perm. Raad, be staande uit de heeren Van Rest en Terweu. werd een rapport uitgebracht over de moge lijkheid van de verwezenlijking van den kin dertoeslag door fondsvorming. De Raad nam dit rapport met algemeene stemmen aan. Een nieuwe commissie, bestaande uit de hee ren van Rest, Terweij en De Brouwer, werd op gedragen een rapport aan den 'Raad uit te bren gen over het stichten van een bedrijfspensioen fonds voor de gezellen met een daaraan verbon den pensioenverzekering voor patroons. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN In de vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ln Ambtenarenza ken deelde de Voorzitter mede, dat een onder zoek wordt gehouden naar de positie van de tijdelijke assistenten bij de Technische Hooge- schooL De Commissie stemde In met de prae-advlezen van haar sub-commissie voor do salarleerlng betreffende verschillende onderwerpen. Voorts werden behandeld twee door do Re- geeriiig om advies voorgelegde vraagpunten, nl. 1. of. en zoo ja in hutverre, het noodig oi gewen8cht moet worden geacht. Initiatief-voor stellen van in de Centrale Commissie zitting hebbende organisaties terstond als onderwerp van behandeling op de agenda voor eenige ver gadering te vermelden, zonder dat zulks dan echter impliceert, dat de Regeeringsdelegatle er in beginsel welwillend of althans niet geheel afwijzend tegenover staat; 2. of het aanbeveling verdient het Bezoldigingsbesluit Burgerlijk,; Rijksambtenaren periodiek, bijv. om de vUf Ja ren. opnieuw te doen vaststellen. Ten aanzien van vraagpunt I staakten de stemmen en werd besloten, dat de Kegeering-1?- delegatie het vóór en tegen ter kennlsse van de Regeering zou brengen. Het antwoord op vraagpunt II was unaniem ontkennend. Eenstemmig werd door de Commissie besloten aan de Regeering ln overweging te geven, de noodigo regeUngen. betreffenue de gevallen, waarm en de voorwaarden waaronder tewerk stelling van Rijkspersoneel op arbeidsovereen komst kan plaats hebben, vast te stellen In overeenstemming met de ln het vers.ag vervatte voorstellen. Tenslotte werden besproken twee verzoeken van organ Isatie-zijdo, nl. om te bevorderen, dat aan de aanwijzing van drie door do Centr. Com. i missie voor Georganiseerd Overleg aan te wij zen vertegenwoordigers van de Rllkskleedlngs- commissic uitbreiding worde gegèven ln dien zin. dat alle in de Centrale Commsslo verte genwoordigde centrale organisaties in die com missie zitting kunnen nomen; en voorts om bi) de 'Regeerng stappen te doen, welke er toe zou den kunnen leiden, dat, evenals uians reeds voor pleegkinderen; ook ten behoeve yan esttefkinde- Griep ls een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel. en Uw gestel ondervindt den gunstigen Invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. AKKER-I fJVoor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. FL 2.75. Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedig! Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gutoldr Abdijsiroop) DE BRAND TE ALPHEN a. d. RIJN Naar de directie van de N.V. G. F. W. Hengreen's fijnhouthandel ons mededeelde ligt het in de bedoeling de verbrande ma chinale houtzagerij op te bouwen. Van hei personeel wordt niemand ontslagen. Aange zien van de houtvoorraad niets is verbrand kan de aflevering aan de fabrieken voort gang hebben. AANVARING TUSSCHEN TWEE VEER- BOOTEN. Door den misi. Tusschen de Ruggen en Vrouwenzand op de Zuiderzee had een aanvaring plaats tus schen de twee veerbooten van den Enkhui- zen-Stavorcndienst, de „Van der Wijck" en de „Van Hasselt". Tengevolge van den dich ten mist merkten beide booten elkaar te laat op, met het gemelde gevolg. De „Van der Wijck" word licht aan den voorsteven beschadigd, de „Van Hasselt" bekwam vrij ernstige schade aan stuurboordzijde, waar van de verschansing en een deel der kajuit ernstig werd beschadigd. Eenige passagiers sprongen over van dc eene boot op de ander, doch na onderzoek bleek dit niet noodig te zijn. Beide booten konden op eigen kracht de vaart voortzetten en kwamen ongeveer een uur te laat aan op de plaats van bestem ming. DE SNELHEID VAN DEN DRANK. Men meldt ons uit Woerden: Een auto, komende uit de richting Utrecht reed in de Pannenbakkerijen met groote snelheid tegen het ijzeren hek voor het huis van den heer Koetsier, zoodat dit geheel werd ingedrukt. De auto sloeg door den schok dwars over de straat en was zoodanig beschadigd, dat zij door den kraanwagen van den heer van Vliet geborgen moest worden. Hoewel de chauffeur beweerde dat de rem men niet goed werkten, bleek hij onder den invloed van sterken drank te zijn, zoodat bij hem zelf de remmen niet goed werkten. TOCH EEN ANDERE DADER DAN VAN O.? Het Haagsche dagblad „De Nieuwsbron" in een deel van onze vorige oplage kon den wij dit nog publiceeren bevatte gis ter een bericht, dat bij de behandeling van de moordzaak-Lans voor het Bossche Ge rechtshof sensationeele onthullingen te wachten zijn. Deze onthullingen zouden in houden. dat een andwr dan de ver dachte Van O. den moord op den heer Lans zou hebben gepleegd. Een gedetineerde in de strafgevangenis te Sclieveningen. die wegens een moordaan slag tot een gevangenisstraf van 5 jaar is veroordeeld en wiens 6traf begin Januari 1929 is ingegaan, heeft n.l. aan den officier van justitie in Den Haag. mr. Luyken Glas- horst, van de strafgevangenis uit een brief gezonden, waarin hij mededeelde, te weten, wie den moord op den heer Lans had ge pleegd. Deze moordenaar is zooals hij schrijft niet Van O. Mr. Luyken Glashorst vond deze mede- deeling belangrijk genoeg om den brief door te zenden aan den advocaat-generaal bij het Bossche Hof. mr. Couvée, die op zijn beurt van het feit kennis gaf aan den verdediger van Van O. mr. Kokosky. Mr. Kokosky heeft zich daarop oogenblik- kelijk naar Scheveningen begeven en had in de strafgevangenis aldaar een onderhoud met den betrokken gedetineerde. Daarbij deelde deze gedetineerde aan mr. Kokosky mede. dat hij in November 1928 op de Amsterdarnsche Veerkade in Den Haag samenwoonde met een ongunstig bekend staand persoon die van beroep borstelma ker was. Deze borstelmaker nu was op den avond van den moord zeer laat, hevig ont daan en met bloed bevlekt thuis gekomen. Op de vraag van den gedetineerde, wat er met hem gebeurd was, antwoordde de bor stelmaker: „Dat zal je morgen wel in de courant lezen". De gedetineerde bleef echter aandringen en tenslotte zeide de borstelmaker: „Nou ik kan het je wel zeggen ik ben toch „ver- loend", (verraden) want twee vrouwen heb ben me zien vluchten". Hij had toen verder erkend bij" een „kraak" op de Oostzeedijk te Rotterdam overvallen te zijn door den eigenaar der zaak welke hij met „een eindje ijzeren staaf" de hersens had ingeslagen. Deze ijzeren staaf had de borstelmaker nog bij zich en heeft hij nog denzelfden nacht met den ge detineerde op den Zwarteweg bij het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag in het water geworpen. De gede tineerde verzekerde in staat te zijn precies de plek aan te wijzen, waar zulks is ge schied. De gedetineerde had den borstelmaker ge zworen nimmer iets te zullen vertellen, maar nu hij zelf 5 jaar moet gatten" en aan den lijve ondervond hoe vreeselijk zelfs wanneer men schuldig is dit is. kon hij bet niet over zich krijgen een onschul dige gedurende 20 jaar hetzelfde lot te laten ondergaan. Dit is in groote trekken het verhaal van den gedetineerde, die daarbij nog tal van bijzonderheden heeft verteld, die hij naar de Nwsbr. verzekerd wordt alleen uit eigen wetenschap kan weten. De Scheveningsoh'e gedetineerde is na deze verklaringen onmiddellijk als getuige ge dagvaard en zal op de zitting zijn mededee- lingen onder eede bevestigen. Er is nog een gedetineerde als getuige op geroepen en wel een uit de strafgevangenis te Utrcoht. Deze heeft zich met een brief tot den advocaat-generaal te 's-Hertogen- bosch gewend, waarin hij verklaart, d'at hij, toen hij in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring zat en dus 's nachts met an dere preventief zittenden op een slaapzaal verbleef, een medegevangene zich in zijn slaap heeft hooren beschuldigen de moorde naar van Lans te zijn. De advocaat-generaal heeft naar deze me- dedeclingen een onderzoek laten instellen door inspecteur Hermans, die in een lijvig proces-verbaal tot de conclusie komt, dat de betrokken mede-gevangene den moord niet kan hebben gepleegd. Mr. Kokosky achtte het niettemin van belang, dat de gedetineer de als getuige zal worden gehoord. „De Nieuwsbron" heeft zich al meer aan dorgelijke sensationeele onthullingen te bui ten gegaan b.v. met den man uit het Vreem denlegioen en steeds liepen deze mededee- lingen op niets uit. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met Mr. Van der Meer een der verdedigers in het proces-Lans, die verklaarde niets van het geval te weten. Mr. Van der Meer zou echter ook niet meer in d'e zaak pleiten en was dus niet meer met de stukken op de hoogte. Mr, Kokosky. die den verdachte Van O. verder bij zal staan heeft d'e mededeelingeai van „De Nieuwsbron" bevestigd, zoodat in derdaad te Den Bosch nog verrassingen mo gelijk zijn. DE GRIEP. Men meldt ons uit Woerden: Ir. "deze ge meente heerscht de griep in hevige mate. Echter is ze niet van kwaadaardigen aard. Men zegt, dat het aantal aangetasten onge veer 2i)00 bedraagt. Te Mijdrecht is de bewaarschool gesloten wegens griep onder personeel en kleuters. PRINS HENDRIK KRIJGT KENNIS Te Breda snapte onze fotograaf dit leuke momentje. Z.K.1I. Prins Hendrik maakte een tocht ter inspectie der hulpposten van hel Boode Kruis. Hij liet oponthoud te Breda ontmoette da Prins den politieagent „Kennis", en zoo brengen we hier de Mo. waarop ae Frins kennis krijgt aan den agent „Kennis", welke Kennisniet weinig trots is oji syn nkennis waaraan hij zoo toevallig kenniskreeg:

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5