llirutur ^riJtsrfjr Couraul Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KERK EN VREDE BINNENLAND. EBON VE BK IV Ti Per kwartaal US (Beschikklngskosten f 0.15) Ier week -1 US- yoor het Buitenland bij Wek» üjksche tending Bij dagelijksche zending 1,7*— Alles bil vooruitbetaling Losse nummer» 9 cent met Zondagsblad 7 cent Jtoridacsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N° 3285 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 AOVCRiENTltRi Van 1 tof 5 resell fi tTVi Elke regel meer -0.22V» fngw. -iededer ilncei. van i—C resell .240 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 0.10 10e daarganr IX.-) Overzien wij nog eens het vraagstuk en wat wij daaromtrent hebben opge merkt, dan komen wij tot de conclusie, dat een beweging, die eenzijdige ontwa pening predikt, zich in alle opzichten zeer eenzijdig van de zaak afmaakt. Zonder te letten op belangrijke begin selen en met veronachtzaming van ge wichtige factoren, welke in het levens proces werkzaam zijn, zonder ook acht te geven op de konsekwenties feitelijk slechts tot dienstweigering op te wek ken en weerloosheid te prediken is wel de gemakkelijkste weg om de verwar ring der geesten nog grooter te maken. Deze methode kan echter geen gegronde hoop geven, dat het doel ook maar eeni- germate benaderd wordt, indien men althans ernstig den vrede bedoelt. Heel wat meer moeite en inspanning zal het eischen, zoo men met meèr ernst en wijsheid den gruwelyken oorlog wil bestrijden. Hier ligt een grootsche taak voor het geloof, welker vervulling groote volharding en voorzichtigheid zal eischen. Niet al te zeer kan de man, die zich tot deze taak geroepen voelt, op de ont wapeningsmentaliteit, welke men hier en elders aantreft, steunen. Wel is daar een zeker afgrijzen van het leven in de loopgraven. Wat daaromtrent door de oorlogslectuur wordt medegedeeld is ten eenenmale afgrijselijk. Het geweldige probleem van den oor log wordt echter niet opgelost door den weerzin van deze verschrikkingen. Men zou zich zelfs vergissen, indien men meende, dat de oorlogszucht bij het thans levend geslacht was verdwenen. Juist als middel tot beslechting van ge schillen tusschen de natiën, blijft de oorlog een voortdurende bedreiging, on danks den afkeer van de gruwelen, die in verschillende kringen wordt gekoes- terd. De groote moeilijkheden, waarmede de volkeren te worstelen hebben, het einde en de gevolgen van den geweldi gen volkerenkrijg van 1914'18, het oplevend nationalisme en de onderlinge naijver daaraan verbonden, zijn zoovele oorzaken tot vreeze. En juist daarom te meer kan slechts door internationale samenwerking zoo danige toestand worden geboren, waar in de oorlog wordt beteugeld, indien men de onderlinge geschillen achter de groene tafel zoekt te beslissen. Men denke echter niet licht over zulk een verandering. Wie het werk te Ge- nève volgt, kan daarvan eenigen indruk hebben. Doch het zal althans tot op ze kére hoogte mogelijk zijn, indien de re geeringen of ten minste een genoegzaam aantal mogendheden den vasten wil hebben en toonen om iets te bereiken. In dit opzicht nu kan de publieke opinie zooveel beteekenis hebben. Hoe meer deze zich richt op een vreedzame beslechting der internationale geschil len, hoe eer deze ook tot stand zal ko men. De pers heeft hierin een machtig aandeel mee te spreken. Zij onthoude zich dan echter van allerlei verwarren- den invloed op het publiek uit te oefe nen, waardoor de regeeringen worden geremd en op handhaving van orde en gezag allereerst bedacht moeten zijn in eigen huis. Met kan toch niet rustig met de ge- buren gaan spreken over algemeene be langen, welker behartiging niet alleen aller medewerking, maar ook zekere of fers van allen vragen, indien het eigen huis alle aandacht en voortdurende waakzaamheid eischt. Naast de pers, is vooral aan Kerk en School een voorname taak toegewezen voor de vorming van de publieke opinie. Met name de Kerken in de verschillen de landen kunnen een machtigen in vloed doen uitgaan op de volkeren en daardoor op school en pers. Terecht merkt Troeltsch ergens op, dat de Kerk geen macht meer is, maar toch nog wel een veelheid van machten. Week aan week bereikt haar predi king en verdere aanraking nog zoo- velen, dat zij reeds daardoor nog een machtig woord kunnen meespreken tot bevordering van rust en vrede. Hoe veel te meer, zoo zij zich ontdeden van de vreemde smetten, die haar prediking aanhangen en zich bezonnen op den aard en het wezen der Kerk en op haar roeping. Aangenomen dat de publieke opinie Het achtste artikel stond in ons blad fc&n Zaterdag 11 Februari, L k zich steeds meer ging richten op de be strijding van den oorlog als middel tot beslechting van internationale geschil len, dan zou reeds daardoor de oorlogs zucht worden bedwongen en de wil ge sterkt worden om tot een andere wijze van beslissing te komen. Zooveel is toch wel zeker, dat geschil en belangenstrijd tusschen de natiën zullen blijven. Zoomin iemand gelooft, dat deze onder de menschen onderling zullen verdwijnen in deze wereld, zoo min kan iemand aannemen, dat geen geschillen tusschen de volkeren zullen voorkomen. Daar ligt nu juist de vruchtbare kiem van den oorlog. Dit niet te erkennen en te vreezer. is de fout van allen, die zon der meer ontwapening roepen. Internationale geschillen zijn daarom zulke vruchtbare oorlogskiemen, omdat zij wederzijds nationaal zijn en dus aan de vitale belangen van twee of meer volken raken, zoodat het wel en wee van velen in een natie daarmede in het ge ding is. Men zal dat eerst recht gewaar worden, indien het ooit zoover komt, dat men dip geschillen door internationale arbitrage of justitie beslist en de inter- nationaal-gerechtelyke uitspraak bin dend is op straffe van blokkade, boycot en dwang door de machtsmiddelen van het internationaal gerecht. Het komt ons voor, dat er bij zulk een oplossing van internationale geschillen nog wel eens stemmen zullen opgaan, die het zwaard in de weegschaal zouden willen werpen, indien niet de interna tionale politie te sterk ware. Het is te wenschen, dat het prestige van de inter nationale macht dan groot genoeg is om het slechts by woorden te doen blijven. Men kan echter verstaan, dat er nog een en ander zal moeten gebeuren, voor dat men zoover kan zijn. Vooreerst zal de vaste wil bij een genoegzaam aantal regeeringen moeten worden gevonden niet alleen om. den oorlog als middel van beslechting van geschillen af te keuren, maar ook om een deel van haar eigen berechtiging af te staan aan een lichaam van haar vertegenwoordigers. Zij zullen toch. niet meer zélf uitma ken wat zij in geval van geschil recht en billijk of zoozeer in het belang dei- natie achten, dat zij desnoods het waard trekken om het af te dwingen, doch zij zullen een en ander in de ver gadering der Mogendheden aan de orde gesteld zien en beslist op de wijze, die men vinden zal. Het ligt dus voor de hand, dat men zich bij zulk een internationale verhou ding maar niet zonder meer op de toe vallige samenstelling van zulk een ver gadering kan verlaten, doch dat die ver gadering voor haar samenstelling, be voegdheid en werkwijze zal gebonden zijn aan een overeenkomst in den zin van een internationale Grondwet. Zulk een vergadering zou toch be kleed zijn met een souvereiniteit, welke in verschillend opzicht boven de souve reiniteit der Overheden afzonderlijk ge nomen uitging. Deze zouden dan onder zeker beding afstand doen van rechten, welke zij thans tot hun zelfstandige souvereine rechten rekenen. Wie aansluit bij een gemeenschap, bond of organisatie offert iets van zijn persoonlijke vrijheid ten aanzien van die gemeenschap op. Zoo zal het met de nationale regeeringen ook zijn in een volkerengemeenschap. Doch evenzeer als een vereeniging een statuut behoeft als het beschreven recht dier gemeen schap, zal ook zulk een internationale gemeenschap dat noodig hebben, waar bij de rechtsverhoudingen en verplich tingen zjjn omschreven en wat verder tot de werking van zulk een organisatie zal noodig zijn. Daarbij zal afschaffing van een zelf standige weermacht der natiën dus overeenkomst en eisch zijn, wyl daar mede een bedreiging van het interna tionaal instituut wordt opgeheven en het doek wordt gediend, waarvoor het werd opgericht. Een machtsmiddel in de hand van het internationaal instituut mag echter niet ontbreken. Dit ware evenzeer een be dreiging van het instituut. Dit machts middel, een internationale politie te land en ter zee, zou reeds noodig zijn tegen de mogendheden, die niet aan het instituut deelnemen. Men kan geenszins verwachten, dat alle regeeringen mee doen, doch het begin zou kunnen wor den gevonden b.v. by een statengroep in Europa. Stel dat een gesloten statengroep b.v. in West- en Noord-Europa daartoe over ging, dan zou dat voor die rijken een groote besparing brengen aan verdedi gingswerken en weermacht, welke zy nu door de positie jegens elkander noo dig oordeelen in het licht van oorlogs mogelijkheden. Voor de oeconomische toestanden zou dit belangrijke verlich ting van druk brengen. Het defensie budget zou worden verminderd. Maar die staten hebben belangen in andere werelddeelenWie zal die'be schermen? De internationale weer macht? In ieder geval moet die dan zoo groot zyn, dat zij er op berekend is dat te kunnen doen tegenover niet aange slotenen, dte nog een groote oorlogs macht zullen kunnen ontwikkelen. En verder zal het afhangen van de macht van de niet aangesloten staten, in hoeverre de internationale politie macht technisch de ontwikkeling van de oorlogsmiddelen zal hebben te vol gen. Bij algemeene ontwapening is de mail met een gummistok de geweldige, doch bij niet algemeene ontwapening staat hij achter by hem, die doodelyker wapen heeft. Zoo heel erg eenvoudig is dus h/t vraagstuk niet Met ontwapening te roe pen bereikt men niets. Met het ernstig ter hand te nemen ontdekt men, dat bij een niet al te onvoldoende deelneming slechts een minimale wapening zal kun nen worden bereikt Doch dit is waard met ernst te worden nagestreefd. Dr. J. SEVERIJN. DE ONTBREKENDE NAAM Reeds bij voorbaat ontleent een Staats commissie haar beteekenis behalve aan de taak, die. haar wordt opgedragen, aan haar samenstelling. Wanneer men nu de namen raadpleegt van de leden der commissi^, die voorlichting zal hebben te verstrekken omtrent verhoogde bescherming tegen onrechtmatige overheids- daden en eventueel omtrent instelling eener administratieve rechtspraak tot bereiking van dit doel, treft, men daarbij heel wat bi- kenden aan, die zich met deze vraagstukken inlieten. Het brevet van deskundigheid mag aan deze commislsie in haar geheel dan ook zeker niet worden onthouden. Toch missen we één naam, dien we gaarne in deze omgeving hadden gezien, den naam van een persoon, die deze onderscheiding ook alleszins verdient We denken aan Mr. Dr. H. Vos. Zou men iemand kunnen noemen, die meer dan dtóze kenner van het publiek recht zijn studie en belangstelling wijdde aan de beide vraagstukken,' die de Staatscommissie heeft onder het oog te zien? Verschillende grondige publicaties gaf de heer Vos over de kwestie der administratieve rechtspraak, op het in 1924 gehouden Congres van de Vereeniging van Ned. Gemeenten trad dieze scherpzinnige jurist op als prae- adviseur over dit onderwerp. Jarenlang als redacteur van het Week blad voor de burgerlij ke administratie, daar na in gelijke functie aan het Weekblad voor gemeentebelangen streed de schrijver on vermoeid voor beide zaken, die nu aan het oordeel der Staatscommissie worden onder worpen. Of de heer Vos niet werd aangezocht dan wel of hij ,uitgenoodigd, zich niet beschik baar kon stellen, valt uiteraard niet te be- oordeelen. Maar dit staat vast, dat de kennis en de adviezen van den heer Vos voor de coro; missi'd van groote waarde zouden zijn ge weest. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. is benoemd tot ridder in 3e Orde van den Nederl. Leeuw W. Ruy6, oud ste directeur van den Rott Lloyd te Rot terdam; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Naesau verbonden eeremedaille, in brons, aan mej. C A. van Gemert, winkeljuffrouw te Harderwijk. VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. besl. is aan de hieronder genoem de personen verlof verleend tot het aanne men van de achter hun namen vermelde vreemde ordeteekenen, te weten: J. H. I. Ie Cocq d'Armandville, te Brussel, het ridder kruis der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; J. B. A. Keseler, te Becken ham, het commandeurskruis der Kroonorde van. Italië, J. M. Stulemeijer, te Brussel, hot commandeurskruis der Orde van Karei III van Spanje. CONSULAIRE DIENST Bij Kon. beel. is Firuz B'ey toegelaten als consul van Turkije te Amsterdam; en de heer W. W. Coultas als consul van het Britsohe Rijk te Meden. VOOGDIJRADEN Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Dordrecht J. W. van Bock el, notaris, wonende ie SliedTecht; is aan ds. W. H. Kelder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad Rotterdam II, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten: i6 herbenoemd tot lid, tevens voorzitter, van den Voogdijraad te Roermond mr. Ch. G. E. M. Geradts. RIJKSCOMMISSIE INZAKE BIBLIOTHEEKWEZEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van de Rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen: ds. A. van der Heide, lid van de Tweede Kamer te Voorburg; jhr. dr. M. R. Radermacher Sc hor er, te Utrecht; prof. dr. J. W i 11 e, bibliothecaris Aan de .Vrije .Universiteit te Amsterdam* CONFERENTIE UNIFICATIE WISSEL RECHT. Bij Kon. besluit is benoemd als lid der af vaardiging van Nederland ter Conferentie tot unificatie van het wissel-, orderbiljet- en chèquerecht mr. J. Kosters/raadsheer in den Hoogen Raad, oud-hoogleeraar ean de Rijksuniversiteit te Groningen, onder bepa ling, dat bij afwezigheid van den eersten ge delegeerde mr. W. L. P. A. Molengraaf f, mr. Kosters voornoemd, als leider der delegatie zal optreden. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandag niet plaats hebben. De Minister van Defensie zal audiëntie verleenen op Maandag a.s. om 2 uur. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij beschikking van den Minister van Ar beid ziju voor den tijd van drie jaren op- niouw aangewezen als lid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank: Dr. F. E. Posthuma, President-Directeur der Coöperatieve Vereeniging „Centraal Be heer", te 's-Gravenhage en W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te 's-Gravenhage en als plaatsvervan gend lid van dien Raad Mr. L. J. C. van M e e r w ij k, lid van de Directie der Coöpe ratieve Vereeniging „Centraal Beheer', te Aerdenhout. SCHEEPVAARTINSPECTIE. Bij Kon. besluit is aan J. Bergwerf, te 'Yfaurclingen, eervol ontslag verleend als ex- pèït bij de Scheepvaartinspectie. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den luit.-kolonel F. P i e k e m a, com mandant van de 4e div. van het wapen der Kon. marechaussees en aan den kapitein P- L. D o u w e s, van het 6e r. i.; met ingang van 1 Mei 1931 is benoemd tot res.-kapitein bij het 3e r. i. de kapitein Douwes. voor noemd. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Munstergeleen J. P. Coonea HOFBERICHTEN In het gebouw voor K. en W. te Den Haag werd de vioolavoud van Frits Kreisler bijge woond door de Koningin-Moeder en Prins Hendrik met zijn zuster, de Groothertoging van Oldenburgh, die gistei-ochtend aldaar is aangekomen. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING De Rijkscommissie voor werkverruiming deed weer een goed werk, door in menig geval haar succesvolle bemiddeling te ver leenen bij het plaatsen van orders, welke dreigden naar het buitenland te gaan. De'commissie was verder bezig om te trachten de markt van een bepaald product hier te lande te verbeteren tegenover het buitenland, wat echter niet lukte door ten scherpe concurrentie. De commissie vestig de nog de aandacht erop, dat vele produc ten van buitenlandschen oorsprong geheei onnoodig door particulieren en door over heid worden betrokken. HOOGE RAAD JHR. FEITH GEÏNSTALLEERD. In de burgerlijke zitting van den Hoogen Rqad is gisteren de nieuwbenoemde vice- president, van dit college, Jhr. mr. Rh. F e i t h, door den president, mr. Fentener van Vlissingen, als zoodanig geïnstalleerd, waarbij de president zijn gelukwenschen na mens den Hoogen Raad overbracht en Jhr. nu-. Feith verzocht zich met het presidium van de Kamer voor strafzaken te belasten. GEREF. MEISJESBOND KONINKLIJKE DANKBETUIGING. Naar aanleiding van het door het hoofd bestuur van den Bond van Meisiesvereeni- gingen op Geref. Grondslag in Nederland aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gezonden telegram van geluk- wensch op Hoogstderzelver 30-jarigen huwe lijksdag, ontving deze organisatie van den particulier secretaris van H. M. de Ko ningin, Baron van Geen, het volgend tele gram: „Hare Majesteit de - Koningin heeft mij opgedragen, mede namens Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hun oprechten dank over te brengen voor de aangeboden geluk wenschen. Hare Majesteit is zeer gevoelig yoor .daarbij uitgesproken, .heilbede". ANTWOORDEN VAN MINISTERS MILITAIRE PLANNEN VAN BELGIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schaepisaan, in verband met de verkla ringen. in de pers gedaan door den chef van den Ned. geheralen staf, omtrent de Belgische militaire plannen, heeft de minis ter geantwoord, dat hij van oordeel is. dat de leger- en vlootautoriteiten bij mededeelin gen betreffende de landsverdediging, ook al spreken zij alleen uit eigën naam, de om zichtigheid moeten betrachten, welke met het oog op hun bijzondere positie is gebo den. Hij heeft naar aanleiding van het onder havige geval dit oordeel ter kennis van deze autoriteiten gebracht ARBITRAGE-COMMISSIE NEDERLAND—TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de bestendige verzoe ningscommissie, ingesteld op grond van het. op li September 1029 te Genève tus schen Nederland en Tsjecho-Slowakije ge sloten verdrag, tot beslechting van geschil len door rechtspraak, arbitrage en verzoe ning als volgt is samengesteld: voorzitter is de heer Max Huber, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justi tie. Leden zijn: Prof. Dr. R. Osten Under, hoogleeraar aan de Universiteit te Upsala, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken van Zweden, de heer Djowltch, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zuid- Slavië le Londen, Hugo Diwald, tweede voorzitter van het hoogste administratieve hof te Praag, en Jhr. Mr. E. F. J. M. Mi- chiels van Vèrduynen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ter beschikking. De voorzitter en de twee eerstgenoemde le den der commissie zijn aangewezen door de Nederlandsche en de Tsjecho-Slowaaksche regeering, in gemeenschappelijk overleg. De heer Diwald is aangewezen door de Tsjecho- Slowaaksche regeering, terwijl Jhr. Mr. Mi- chiels van Verduynen aangewezen is door de Nederlandsche regeering. De mandaten van den voorzitter en de leden der com missie gaan in op 29 Februari 1931. KOFFIE-CONGRES TE SAO PAULO DE HEER DUYVIS NED. GEDELEGEERDE. Bij Kon. Besl. is aangewezen als gedele geerde der Nederlandsche Regeering, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, op het koffie congres, hetwelk op 31 Maart 1931 te Sao Paulo zal bijeenkomen, de heer H. J. Duyvis lid der firma J. Duyvis Zn., te Amsterdam. DE PARIJSCHE GRAAN- CONFERENTIE NEDERLANDS GEDELEGEERDEN. Als vertegenwoordigers der Nederland sche regeering tor conferentie, welke inge volge besluit van de Studiecommissie voor den Volkenbond voor de Europeesche L'nie op 23 Februari 1931 te Parijs zal bijeen komen, ten einde middelen te zoeken om het thans aanwezig overschot van graan te doen wegvloeien, zijn aangewezen de hee ren Dr. J. J. L. van Rijn. lid voor Neder land van het Permanente Comité van het Int Landbouwinstituut en Rijkslandbouw consulent te Rome, en Dr. Ir. A. A. Se- venster, Rijkslandbouwconsulent te Parijs. AARDBEVINGSRAMP IN NIEUW-ZEELAND HULP VAN HET NED. ROODE KRUIS. De aardbevingsramp, welke Niemv-Zee- land teisterde, blijkt van zulk een omvang te zijn geweest, dat 70.000 mensehen broode loos zijn géworden en zonder huisvesting verkeeren. Onder deze omstandigheden heeft het In ternationale Roode Kruis aan de nationale vereenigingon het verzoek gericht in ieder land het centrum le vormen waarheen een ieder, die iets zou willen bijdragen om den nood op Nieuw-Zeeland te verlichten, zijn gave kan storten. Het N'ederlandsch Roode Kruis Voldoet gaarne aan dit verzoek en herinnert eraan, dat door zijn bemiddeling giften, geadres seerd aan het adres Princessegracht 27. Den Haag, of gestort op girorekening No. 22120 met vermelding ..Nieuw-Zeeland". hun doel zoo spoedig mogelijk zullen bereiken. DE STATENVERKIEZINGEN R.-K. LIJST KAMPEN De R.K. cnndidntenlijst in. den kieskring Kampen voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten is samengesteld als volgt: 1. H. J. van Bergen (aftr.). Kampen; 2. N. Draaisma. Steenwijk; 3. A. Gras, Steenwijker wold; 4 B. OUea» IJtselmuidea, Voornaamste Nieuws. (bli 1) Jhr. Feith geïnstalleerd als vice-president van de Hooge Raad. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer omtrent de Algemeene Beschouwingen over de Becrooting voor 1931. (bladz. 2) De Raad van Nederlandsche kei-ken voor Practisch Christendom. Derde lezing van Prof. J. Bohatec voor het Calvijn-fonds. Een mijngasontploffing in" de Eschwe-iler- mijn heeft 70 man ingesloten; drie dooden en vier zwaar gewonden geborgen. De Spaansche premier zal een wetsont werp indienen tot zelfbestuur van Catalonie. Te Weenen werd een aanslag gepleegd op koning Zogoe van Albanië, welke mislukte; de twee daders werden gearresteerd. Een lawine in Zwitserland wierp zich op een hotel en bedolf heel een zezin, waarvan er zeven omkwamen. Een lawine in Tirol eischte het leven van een boer met zijn zeveu kinderen. Nadere bijzonderheden over de rare ka nonnier in de Strassbuygstrasse te Berlijn. In de wandelgangen van den Duitschen Rijksdag schoot de leider van Beiersche ren teniers op afgevaardigden. Een mislukte omwëntelingspoging in Peru (Zuid-Amerika). Opstand in de Engelsrhe kolonie Sierra Leone op Afrika's Westkust. De Arabieren in Palestina worden opge zet tot boycot van de Joden. 'Blz. 5) Gouden jubileum van de West land sche Stoomtramweg Maatschappij. Vereenigde Vergadering van de groepsbe sturen te Den Haag -van de Kon. Ned. Mid denstandsbond. Een andere dader in de moordzaak-Lans dan van O.? (Blz. 9) De Indische begrooting in de Tweede Kamer. Groote boerderij-branden in Friesland ver oorzaken enorm veeverlies. RIJKSBEGROOTING 1931 MEMORIE VAN ANTWOORD EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen. Aan de Memorie van Antwoord aan rle Eerste Kamer omtrent de algemeene be schouwingen over de RijUsbcgrooting 1931 is he! volgende ontleend: Reeds in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is er op gewezen, dat de Troonrede stellig niet de gelegenheid boud om een uitgewerkt plan van crisis-bestrij- ding te ontwikkelen. Met het verwijt, tot de Regeering gericht, dat zij niet voorbereid was op de crisis, zal in het betrokken verband bedoeld zijn. dar de Regeering, toen de crisis zich begon af te teekenen, zich niet meer en niet tijdiger op de storing van het economisch leven heeft ingerjeht. Zulk een verwijt zou meer recht van hestaau hebben, als de overheid hier te lande de werlrelijke leiding van het bedrijfsleven bezat. In werkelijkheid echter heeft de Regee ring een bescheidener rol in het econo misch leven. Daarenboven ligt, zooals ook in het Voorl. Verslag wordt ongemerkt, het buiten het vermogen van de Regeering van eenig land. orn.de eigenlijke ooi-zaken van de wereldcrisis op te heffen, zoodat in hoofd zaak de gevolgen moeien worden bestre den. Ook de indeeling ven de Departementen moet niet eenzijdig in het licht der crisis worden bezien. Veeleer mopf de verdeeling der regeer in a-staak over verschillende depar tementen zijn ingesteld op de normale be hoeften. Het pleidooi, dat van verschillende zijden is geleverd voor het met spoed ondernemen en ten uitvoer leggen van groote openbare werken, miskent hetgeen blijkens de be groot ing reeds thans on dit gebied wor.it gedaan. Alleen op de Wators'aatsbegroo'in? voor 1931 is voor den aanlee van nieuwe werken gewonen en kanitesldienst te za- men c°n bedrag van f 34 336 585 uitgetrok ken. Voegt men daarbij de voor 1931 op de beerootmg van het \Vegenfonds voor aan leg van wegen en uitce'rokken sommen, in to'aai ad f 27 3'OSflO pn de uit gaven voor afsluiting on droogmaking der Zuiderzee ad f 42 022 000 dan kan hezwaar- lijk worden voleebouden. dat in deze rich ting niet al het mogeliike wordt gedaan. Eerst in den loop van de voorhereidincr der verschillende maatregelen hoM' de re- geering de gelegenheid gehad zich 'n beeld te vormen van den omvang der crisis °n de inwerking daarvan op den landbouw. Daarbij is gebleken en de regeering heeft daarop in de gedach'enwisseling mof. de Statep-Generaal reeds gewezen, dat zij. voor zooveel een toestand als de thans he- staande dit te voorspellen toelaat, wat al gemeene middelen betreft, meent zich to kunnen bepalen tot maatregelen met be trekking tot de aardanpelmeel-ïndus'rie, den tarwebouw en de suikerbietenteelt. On]i in den landbouw teeff di' begrip. Hiernaast zullen wellicht nog voorzieningen van min der algemeen ingrijnenden aard en mot be trekking tot hiizondere toestanden kunnen worden overwogen. Het ls echter niet mo gelijk hierover hij voorbaat positieve mede- deelingen te doen. Een wetsontwerp betreffende den econ.v rnischen voorlichtingsdienst zal spoedig de Kamers bereiken. Wat betreft de op mrking van sommice leden, dat de buitenlandsche politiek dei regeering »e bescheiden en vreesachtig zou zijn, wordt door de regeering met beslist-, heid van de hand gewezen. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1