JUrtturr %tihsriir GTouraut Dagelijks verschijnen^ Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DülE blader EERSTE BLAD. DRIE TEGELIJK Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. Uit de Pers. HOEST ONS BLAD EÏONNEMBHTi Per kwartaal fta (lteiM-.iilkklngsfcosten f015) ter week - f Voot het Hinten land bij Wek» lllksrlie humIiiiV A~" Pi) dune Hik.se lie icn<lln« Allee hil vooruitbetaling LtMse ouniiner» 6 aenl niet Zondagsblad A ceot Eondnnsblad niet atioiuleilijk verkrijgbaar No. 3284 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Post bo* 20 Postgiro 58936 «OVEB^ENTlCNl Vun I Int S rranla Like renet neet IL22Vf Inge» aedMet -ingeu t van I—6 regels .£30 Elke regel meer .0.IS Bu contract belangrijke korting. Voo» het bevragen aan bet bureau Wurdt berekend10.1# DELFT, SCHIEDAM, VLAARDINGEN De Prinseiwtad Met het spoorboekje als leidraad en in sneltreinvaart, doch stoppend aan deze belangrijke stations, komen thans Delft, Schiedam en Vlaardingen aan de orde. Tusschen de muren der gedenkwaar dige gebouwen en over de eeuwenoude grachten der oude Prinsenstad hangen historie en traditie en men zou den Bur gemeester en de Raad haast benijden, alleen om het feit, dat ze overheid van Delft zijn. Wat een voorrecht is dat! Het verbaast dan ook eigenlijk niet, dat terwijl bijna overal groote mutaties in de personeelen der Gemeenteraden cp handen zijn, in Delft blijkbaar nie mand aan heengaan denkt. Is het misschien ook een gevolg van het feit, dat Delft in veel opzichten spiegelbeeld en ideaal van Nederland is? Tusschen de partijen in den Raad heerscht een welwillende verhouding, omdat nier. de verantwoordelijkheid voelt; uitgezonderd dan natuurlijk een lingen als Ds. Zandt, die er maar wat op los redeneert en juist absent is, als hü gelegenheid heeft uiteen te zetten, wat positieve Staatk.-Geref. gemeente politiek is. De meerderheid in de Raad is stevig rechts: 4 a.-r., 2 c.-h. en 10 r.-k.; tegen over 8 s.d.a.p., 3 v.-b. en 1 comm.plus dan nog 1 s.-g. Voor 1919 telde de anti-rev.-fractie 6 leden, doch door de Evenredige Vertegenwoordiging brach ten de chr.-historischen eerst 3, daarna 2 leden op het kussen. Straks komen er 31 leden, doch de onderlinge verhouding zal wel weinig gewijzigd worden. Delft is nl. een stad met meer dan 50.000 inwoners gewor den: doch de stad is te deftig om daarover rumoer te maken. De rechtsche meerderheid weerspie gelt zich ook in het college: naast den anti-rev. Burgemeester 2 R.-K., 1 A.-R. en 1 S.D.A.P. En 't gevolg is, dat voor stellen van B. en W. er meestal met vlag en wimpel doorgaan. Dit is zeker ook voor geen gering deel te danken aan de voortreffelijke leiding van den burgemeester Van Baren, en aan de hartelijke samenwer king der rechterzijde. Anti-rev. en chr.- historischen houden geregeld clubver gadering over de belangrijkste onder werpen. Bovendien mag niet vergeten wor den, de uitnemende wijze, waarop wet houder Brinkman zijn taak vervult en de afdeeling onderwijs beheerscht. En kele jaren geleden had vooral de S.l). A.P. niets anders dan critiek, welke echter al spoedig verstomde; en bij de laatste begrooting mocht de heer Brinkman zelfs waardeering bij zijn politjeke tegenstanders vinden. De financieele positie van Delft is ook al „middelmatig"zooals ook het gemiddelde inkomen der burgerij gel iik is aan het gemiddelde inkomen in Ne derland. Voorzichtig financieel beleid is zeker eisch, maar in de bedrijfswinst ten zit nog al eenige elasticiteit. Er is dus in Delft wel heel veel re den om vergenoegd te ziin. Natuurlijk is er voor zelfvoldaanheid geen oorzaak. Er liggen belangrijke vraagstukken, welke opgelost moeten worden. Daar is de vraag of de veemarkt in de binnenstad moet blijven of naar de buitenkant gebracht moet worden. Hoe zal men het belangenconflict ontgaan en toch een niet al te groot geldelijk offer vragen? Een andere kwestie is het Abattoir, waarover de nieuwe raad zal moeten beslissen. Dan zijn er de havens, welke uitbreiding vragen. En het Vliegveld. En het Uitbreidingsplan, mede in ver band met de aangekondigde Haagsche annexatie, waardoor een stuk van Rijs wijk bij Delft zou komen. Zoodat mogelijk de raad over eenige tijd weer vernieuwd moet worden. Doch dat ons niet verhinderen mag om nu met de allergrootste krachtinspan ning te pogen de anti-revraadsfractie te versterken of althans haar positie te verstevigen. De vraagstukken nemen toe; de op lossing hangt mee van onze actie af! De stad aan de Schie. Ook Schiedam heeft een flinke recht sche meerderheid: 15 van de 27 raads leden behooren tot de R.-K., C.-H. en A.-R.-fractie. De R.-K. zijn de grootste pariijzij bezitten 7 zetels en zij lever den dan ook den Burgemeester; en de oud-wethouder Stulemeyer van Rotter dam schijnt in Schiedam wel te kun nen aarden. De anti-rev.-fractie is helaas er in de minderheidweliswaar wist zü nog be slag te leggen op iets meer dan 10 pro cent van de bevolking; maar een be denkelijk feit is, dat zij in haar ontwik keling achterblijft bij de groei der be volking, terwyl de S.D.A.P. in betee- kenis wint. Schiedam groeit als kool; maar de anti-rev. partij lijdt, om zoo te zeggen, aan knolvoet: de groei staat stil. Een kwaadaardige zwam houdt de ontwik keling tegen: want wü kunnen het op treden van den Christen-democraat niet anders zien dan als vrucht van misverstand. Naar alle waarschijnlijkheid val* deze partij, die hier meer aan een per soon, dan aan een program hangt, bij de komende verkiezing af en daarmee moet onzerzijds terdege gerekend wor den. Natuurlijk, er zijn bij de volgers van de Chr. Dem.-Unie politiek-vasie figuren, die nooit meer bij de anti-rev. partij terecht komen; doch er zijn ook verdoolden, die dwalen door misver stand; en dezulken behooren voorwerp te zijn van politieke inwendige zen ding. Wie vooraf zegt: het baat toch niet; we mogen blij zijn als we onze dne ze tels behoudendie kent zijn plicht niet. Het is waar, dit behouden kan te moei lijker vallen, nu het raadslid Van der Most, wiens arbeid zooveel waardee ring vond, heengaat; doch wie weet of nieuwe candidaten ook nieuwe trek kracht oefenen in kringen, waar voor heen niet veel te vangen viel. Men moet bij deze dingen niet verge ten, dat andere partijen ook niet zon der mutatie blijven. De S.D.A.P. ziel drie oude raadsleden heengaan; bij hun twee nog rooder vrienden van de socia listische partij komt eveneens verande ring. De één wérd communist en komt straks wellicht met nóg een communist terug. De eenige man van de Vrijheidsbond staat ook wankel op zyn voeten. Hü kwam in de plaats v.u een neutralen, alias liberalen midderstanden voorzit ter van deze organisatie; doch dat voordeel mist men thans. Er komt dus nog al roering in de wa teren der politieke constellatie en het is volkomen geoorloofd en oorbaar om in dit troebele water te visschen. In elk geval zorge de anti-rev. partij er voor, dat de derde zetel thans niet meer op een overschot ruste, doch dat er een overschot overblijft. Dat sterkt voor de toekomst. Immers, die is van moeite zwaar. Ook voor Schiedam. De financieele po sitie is verre van ongunstig; de nieuwe regeling der financieele verhouding heeft zoodanige baten gebracht, dat be lastingverlaging mogelijk was; doch de financiën worden ongunstig be ïnvloed door de toenemende werkloos heid. Thans zoeken er 2000 tevergeefs naar werk en zoowel de communsten als de sociaal-democraten hopen er door agitatie politieke winst uit te slaan. Het vraagstuk der werkverschaffing komt echter in elk geval als punt één op het gemeentelijk werkprogram te staan. En, gelukkig, er is productief werk te doen: de aanleg van een verkeersweg naar 't Vastelandfle brugplannen, de verbetering van de Rotterdamsche dijk en de verbreeding van de Broersvest zijn dankbare objecten. Schiedam betreurt 't, dat de gemeen te bij de centrale commissies voor een havenschap en de spoorwegplannen ge passeerd is; en het ziet zich in zijn ont wikkeling geblokkeerd door de onteige ningsplannen doch het weet nog een rijke toekomst voor zich en het vraagt van ziin stadsbestuurders om met bree- de blik de groote vraagstukken te be zien en daarom staan de komende raadsverkiezingen in het centrum der belangstelling. Een oude stad aan de Maas. Vlaardingen heeft dit met Delft en Schiedam gemeen, dat het een uitge sproken rechtsche meerderheid heeft. Doch er zit in het lichaam der anti- rev. groep een zeere plek, waaraan we nooit anders dan met smart denken. Och, niets menschelijks is ook het Christeliik volksdeel vreemd. En vooral in plaatsen als Vlaardingen, waar de( Christelijke levensovertuiging dermate domineert, dat roode vakvereenigings- leiders hun moderne organisatie „Vre de en welvaart" doopten om de Chris telijke arbeiders te winner., in zul ke plaatsen is het gevaar voor ver splintering groot. Als de strijd met den gemeenen vijand niet alle krachten vor dert, dan komen er onderlinge geschil len. Eendracht is een broze en licht breekbare vaas. In Vlaardingen kwam men, wat dat betreft, ook niet achteraan; en er zijn thans zelfs twee kiesvereenigingeu, welke zich anti-rev. noemen. De eene, officieel erkend, zond in 1927 twee mannen naar de Raad, de andere, bui ten partijverband staande, zag zelfs drie raadsleden verkozen. Wü kunnen in deze dingen, welke in terne aangelegenheden betreffen, geen rechter zijn; al spreekt het vanzelf, dal wü in deze artikelen, de oude en dooi de partij in 't gely'k gestelde kiesver- eeniging, als de offcieele hebben te be schouwen. Wat wü dan ook büv. schreven in onze driestar „Voorzichtigheid gebo den", kon (wil men het op Vlaardingen toepassen) slechts slaan op de kiesver eeniging in officieel verband, en nooit op de onderlinge verhouding. Het kan voor het geheel slechts beteekenis krü gen als het groepsverband hersteld is; iets, waarnaar nog steeds het biddend streven moet uitgaan. Echter, de rechtsche meerderheid, hoe stevig in getal ook, komt door de tweespalt toch eenigszins wankel te staan. En vooral de anti-rev. groep boet door 't uiteenvallen in twee smal- deelen iets van haar prestige de andere partüen in. AI met al staat hei 12 mannen der rechterzyde tegenover 8 van links (3 Lib. en 5 b. IX), plus nog één van de S. G. P. Van rustige rust kan waarlük geen sprake zyn. Het staat thans reeds vast, dat de fractieleider der C. H. de heer G. Bie- mantsverdnet, een der krachtigste fi guren in den Raad, niet meer in de nieuwe Raad terug komt, daar d jze in April a.s. deze gemeente gaat vcvi. ier Voorts is hei. nog niet zeker of de heeren W'. M. W. Don en A. Kerkhof zich voor een nieuwe candidatuur in de C.-H. Partü zullen beschikbaar stellen. Dit geldt eveneens vooi den heer Buters, die met den heer F. J. Rey de R. K. fractie in den Raad vormt. Van de S.D.A.P. zal de heer J. C. Hofman niet terugkeeren. Ongetwüfeld is-de financieele positie' der gemeente de laatste twee jaren aanmerkelük verbeterd, dank zü sterk doorgevoerde bezuinigingen. In 1927 werd de belastingfactor nog vastgesteld op 2.3, waarbij Vlaardin gen reeds vele jaren in de rü scona van de zwaarstbelaste gemeenten, liet ge volg van deze hooge belasting was dal vele financieel draagkrachtigen de ge meente hadden verlaten. Niettegen staande deze hooge belasting was net niet mogelük de begrootingen sluitend te krügen. De dienst 1928 begon nog met een tekort van ruim f 100.000, ter- wül de begrooting 1929 voor het eerst na vele jaren sluitend kon worden ge maakt. Het jaar 1930 begon met een batig saldo, alle tekorten van vorige jaren waren hier in verwerkt De be lastingfactor werd in 1929 vastgesteld op 2.1, en in 1930 op 1.6. De nieuwe financieele wet zal waar- schü'nlük de Vlaardingsche belasting betalers in een nog gunstiger positie brengen. De vroeger gemaakte opmer king dat Vlaardingen „onbewoonbaar" was geworden door zü'n hooge belasuu- gen, geldt dus thans niet meer. Eenige zorg baart echter de groote werkloosheid in deze winter; er zyn reeds meer dan 800 werkloozen. Voor dit jaar is ongeveer 4 ton uitgetrokken voor openbare werken. Zooveel moge lük zullen hierbü werkloozen aan ai beid worden geholpen. Op uitvoering wachten nog het bou wen van een openbaar slachthuis, waar toe de Raad besloten heeft, nadat hü van samenwerking met Schiedam om gezamenlü'k een slachthuis te exploitee- ren, heeft afgezien. Voorts heeft de Raad B. en W. ge machtigd plannen te doen uitwerken voor de inrichting van een waterleiding bedrüf in eigen beheer. Momenteel wordt het water door Rotterdam gele verd, welk contract eind 1932 afloopt. Wanneer deze plannen vasten vorm hebben gekregen, zal tevens een besluit kunnen genomen worden, wat er moet worden gedaan met een groot stuk ge meentegrond, liggende langs den Schi&- damschendük en achter de Gemeenterei niging, in den volksmond de „Sahara" genoemd. Ten slotte ligt nog een reeds geno men raadsbesluit op uitvoering te wach ten: een doorbraak van het Oostelyk naar het Westelük stadsgedeelte, een plan dat ongeveer 3 ton zal vergen, doch waartegen door een viertal raads leden bü Ged. Staten een bezwaar schrift is ingediend. Feitolük heeft niemand in den Raad groote bewondering voor het plan, doch men heeft gemeend iets te moeten doen. omdat een ander plan, een recht- streeksche doorbraak, ettely'ke tonnen meer zal kosten. Als wethouders fungeeren: 1 A. K., 1 C. H. en 1 Lib. De portefeuilles van ondjerwys en sociale zaken zün in handen van den A. R. wethouder A. v. Rün, die in de afgsloopen periode bewezen heeft de rechte man op rechte plaats te zü'n. Vooral ook de onderwy'saangelegen- heden heeft hü tot, volle tevredenheid, zoowel voor openbaar als bü zonder ori- derwüs, behartigd. In het college toon de hij wel de krachtigste figuur te zyn. Een lof, welke gelukkig in verschil lende gemeenten aan anti-rev. wethou ders gebracht kan worden. EÉN BELANGRIJKE TAAK Zoo is dan, op voorstal van den Minister van Justitie, een Staatscommissie in het leven geroepen, die het vraagstuk van dp onrechtmatige overheidsdaad, eventueel ook van de administratieve rechtspraak onder het oog zal hebben te zien. Allengs won de overtuiging veld. dat de burger tegen onrechtmatige daden der Over heid aanspraak mag maken op bescherming Al vond dit leerstuk geen speciale behan deling in onze wetgeving, door een ruime uitlegging van art. 1-101 B. W. wist de Hooge Raad het rechtsgevoel te bevredigen. Zoo zijn het met name de geruchtmakende arresten van 1919, 1921 en 192G geweest, die voor het vastleggen van de aansprakelijk heid van de Overheid voor haar daden, van groote beteekenis waren en den burger al thans in menig geval hulp boden. Dit neemt niet weg, dat wat we momenteel in deze bezitten uitsluitend en alleen op d- rechtspraak steunt, zoodat een onderzoek door een staatscommissie, dat wanneer m jn vele uitingen der laatste jaren beluistert, allicht in de richting van soliedere waarhor- gen en meerdere rechtszekerheid wijzen zal niet weinigen verblijdt. Dj kwestie der administratieve rechtspraak een veelomstreden probleem in de juridische historie, zul in dit verhand, hieraan valt wel niet te twijfelen, opnieuw op het tapijt komen. Reels in 1891 werd een Staatscommissie ingesteld, die tot taak had de Regeering voor te lichten omtrent de grondslagen, waarop de regeling van de administratieve rechtspraak volgens de Grondwet behoort te 'ruston, -dn een wetsontwerp voor te stellen. De bekende drie ontwerpen-Loeff van 1905, houdende maatregelen tot regeling diji administratieve rechtspraak, waren van de zen Voorarheid der Staatscommissie een uit vloeisjl, zonder daarvan evenwel een copie te zijn. In den grooten strijd rondom het vraag stuk dér administratieve rechtspraak, waar in met name Struycken's „Administratie of Rechter" een belangrijke rol speelde, zijn deze ontwerpen blijven rusten. Intusschen heeft ook deze worsteling hanr ups en downs gekend, want nadat de belang stelling voor dit vraagstuk gedurende eenige tijd wat geluwd scheen bleek voor enkele jaren ten Congresse van de Vereen iging van Nerl. gemeenlen te Leeuwarden, dat nog al tijd velen hun hart hebben verpand aan een regeling der administratieve rechtspraak Door verschillende uitingen sindsdien iri de Staten-Generaal werd dit bevestigd: wij denken o.a. aan de behandeling der Amhte naren we', aai. de schriftelijke en rnondilinge gedachtenwisseling hij de begrooting van Justitie in de Eerste Kamer in 1929, Dat de Staatscommissie gelegenheid ont vangt in haar onderzoek ook te betrekken het vraagstuk eener onafhankelijk admïni strati.eve rechtspraak, achten wij een ver Mijdend teeken. Moge het tijdstip niet verre meer zijn, dat cj!ï bij ons intrede doet 'n instituut, dat on derscheidene landen rondom ons reeds voor lang invoerden. Evangelie verloren, 't Maakt oppervlak kige wereldsche menschen. Een degelijk onderwerp, waarin de drankzonde en de noodlottige gevolgen behandeld wordt, zal meer winste geven. Niet de grap. manr de ernst Als het aan ons lag, zouden alle samen spraken op onze Jaarvergaderingen ge weerd worden. Wcnsrht ge degelijke vor ming. laat zulke dingen na en zorgt, dat op een llprvormde J.V. op G G. alle sa menspraken van dezen aard contrabande worden. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE Ter vervanging van kapitein-luitenant ter zee Trolley de Prévaux is >t marine-attaché bij liet Eransche Gezantschap benoemd de .Capitaine de Corvet Tracou. Evenals de vroegere marine attaché woont hij te Berlijn, doch hij is vens bij het Gezantschap te 's Gravenhage geaccrediteerd. VREEMD EERETPEKEN Bij Kon. bcsl. is verlof verieend aan: .Tos. Polak Jzn., te Amsterda n, en A. Entho ven te Bosch en Duin, gemeente Zeist, tot het aannempn van hun benoeming tot ridder in de Kroonorde van België, en dr. E. J. van den Berg, tandarts te Amsterdam, tot het aannemen zijner benoeming tot officier die l'Instruction Publique van Frankrijk. RECHTBANKEN Bij Kon. besl. Is aan mr. C. van Lookeren eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de rechtbank 'e Alkmaar, en is in zijn plaats benoemd mr. E. H. Hijmans, thans in gelijke betrekking e Winschoten. ONDERSCHEIDINGEN Bii Kon. besl. is toegekend de aan de aan de Orcle van tranje-Nassau verhonden eeremedaille, in brons aan J. A. Stam, te Botterdam. CONSULAIRE DIENST De nieuwbenoemde adspirant vice-consuls J. G. L. van Dorp en D. G. E. Middelburg worden werkzaam gesteld aan de consula ten- generaal.resp. te Antwerpen en te Londen. SAMENSPRAKEN. In de Vaandrager, het orgaan van de Ned. Herv. J. V. op G. G. trof ons een driestar, welke aldus begon: Gaarne willen wij over het onderwerp „Samenspraken" iets zeggen. Om kort Ie gaan, we zijn er geen voorstanders van neen zelfs tegenstanders. Of we dan niet van een grap houden? Jawel. Vroeger als jongen, hebben wij wel eens niet smaak zitten luisteren, bij het instudeere» en repeteeren van een samenspraak. Ouder geworden voelen wij ons niet meer thuis op de plaatsen, waar samenspraken ge houden worden. We zijn een vijand van al het onwaar achtige gedoe. Samenspraken, met al of niet verkleede personen, kunnen ons niet bekoren, 't Is iu den grond der zaak niets anders dan een verkapt „Christelijk" toonecl. 't Mag een gradueel verschil zijn, wezenlijk niet. De deelnemers aan een samenspraak hebben zich te vervormen tot misdadi gers. moordenaars, dronkaards en d.g.l zondaars en hoe grover ze zich aanstel len, hoe meer ze de lachlust.wekken, des te beter slaagt de samenspreking. Na dit uitgewerkt te hebben, besluit de schrijver met deze conclusie: Wanneer wij met zulke middelen moe ten gaan werken, is onze zaak van het VRAGEN VAN KAMERLEDEN SCHADELOOSSTELLING VOOR JACHTRECHT. Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft aan den Minister van Binnentenrische Za ken gevraagd om'rent de uitbetaling van schadeloosstelling aan vroegere, eigenaren van jachtrecht in de voormalige heerlijk heid Bredevoor. en heeft er voorts op aan gedrongen, dat hij het uitkeeren dezer sch°deloosstellingen spoed zou worden be tracht. INSTITUUT DER MILITAIRE VOOROEFENING STUDIE EN MILITAIR BELANG De Minister van Onderwijs heeft een schrijven gezonden :i irecteuren van mid delbare onderwijsinrirhtin en, die rijkssub sidie ontvangen, waarin wordt verzocht, medewerking te verleenen inzake de oplei ding bij het instituut van vooroefening van leerlingen van hun onderwijsinrichtingen. Gebleken is „och, dat d e leerlingen ge dupeerd zijn, doordat hun geen gelegen heid werrl gelaten de militaire oefeningen hij te wonen. Wel degelijk wenscht de minister rekening te houden met de studiebelangen van hen, die een bewijs van voorgeoefend heid willen verkrijgen, doch er zijn, volgens den minister, enkele militaire belangen, die het noodzakelijk maken, dat do studiebelan gen wijl.en o.a. verplichte militaire afstands marschen. LUDWIG VAN HEEK t Gisteren is te Meran (I'alië) op 60 jari gen leef ijd overleden de heer I.udvvjg van Heek. oudste lid van de bekende Knsrlie desche textielfirma van Heek Co. De overledene was een zeer bekende figuur in inrius'rieele kringen in Nederland. De heer I.udwig van Heek was officier in de Orde van Oranje-Nassau. hem tegen rijn zin verleend hij de opening ren 't prachtige Twente museum: waaraan ziin naam en die van ziin op jeugdigen leeftijd overleden broeder Bernard van Heek voor al.ijd ver bonden blijven. fMz n De heer L. van Heek te Enschedé over leden. fbla4z 2) Het negende lustrum van S.S.B. Ernstige brand te Alphen aan den Rijn; 40.000 schade. Lezing van Prof. A. Lecerf voor het Cal- vijn fonds. De landarbeidersstaking te Oudebiltztjl opgeheven. installatie van Prof. Dr. D. Plooy bij de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij Terheide is een Duitsch stoomschip gestrand. Aan de politieke gevangenen in Spanje wordt nog geen amnestie verleend. Dreigende staking in de Eransche mijnen. De Duitsche landbouwvoorstellen door de Rijksregeeritig goedgekeurd. Een voorloopige regeling inzake de schul den van Üostenrijk-Hongarije van voor den oorlog. De politie-misdaden te New-York. Nekkramp- en griepepidemie in Engeland. Een scheepsramp op de Fransche kust. Ernstige overstroomingen en aardbeving in Griekenland. Een ontzettende sneeuvvstormcatastrophe in China; honderden dooden. «BI? ói Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over. het hoofdstuk Binncn- landsche Zaken en Landbouw der begroo ting van 1931. Waarom de locomotievenorder naar Duitschiand ging. Noodlanding van het twaalfde Indiê-vlieg- tuisr in Tsjecho-Slowakije. (blz. 9.) De 'Tarwewet in de Eerste Kamer aan genomen. De Tweede Kamer keurt de Surinaamsche begroot ing goed. Ir Doozen 20 en 30 cent Bij Apoth. en Drogisten DE TRIBUNE EN DE OPENBARE LEESZALEN NOTA AAN HET CENTRAAL BESTUUR Het bestuur van de Openbare Leeszaal te Utrecht heeft zich met een nota gericht tot het bestuur der Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken, waarin adressant betoogt, dat de rijkssubsidie ^oor- waarde, dat alle moreel-schadelijke lectuur moet worden geweigerd, zijn volle instem ming heeft en dat ook vast staat dat de „Tribune" blijkens haar inhoud moreel schadelijken invloed kan hebben. De wijze echter, waarop in dezen door den Inspecteur met de Openbare Leeszalen overleg is ge pleegd, heeft niet de instemming van het bestuur. Het bezoek van den Inspecteur droeg al zeer weinig liet karakter van over leg; immers werd onmiddellijk bij niet ge heel instemmen met het inzicht van den Inspecieur gedreigd met stopzetten en op den duur onttrekken van regceringssuhsidie. Hoezeer men de vorm, waarin meeningen worden geuit, in de ..Tribune" moge verach ten, toch komt hier de opvatting van duizen den in ons land tot uiting en daarmede heb ben vele ontwikkelde bezoekers van de O. L. wel degelijk rekening te honden. Men kan vei lis zeggen, dat men niet op de hoopte is van zijn tijd in ons land en in het buitenland, wanneer men van dergelijke lectuur in het geheel geen kennis neemt; aan de cene zijde, omdat men kennis te nemen heeft van deze zij t dan scheldende, onzakelijke voor een deel onwaarachtige, niet gedocu menteerde. op platte wijze geuite critiek, maar waaruit desniettemin ongetwijfeld het teed van zeer velen door bestnande mis standen tot uiting komt; aan de ander» zijde, omdat men zeer ernstig kennis moet nemen van de niet ophoudende Sovjet-Rus sische propaganda in ons land. die als een kwaadaardige geestelijke infectie vooral in de jongeren invreet Een f eeszanl. die als zoodanig van dit verschijnsel geen notitie neemt en haar loden en bezoekers zij het onder zekere beperking geen gelegenheid geeft daarvan kennis te nemen, schiet o.i. heslist in haar ta^k tekort. Intusschen hebben de subsidie voorwaar den hierin reeds voorzien; manr de weg daarin aangewezen, is ditmaal niet gevolgd. Immers hepialt art. 18 wel. dat „npschor- sing van u'tbetaling op verlangen van den Inspecteur kan geschieden, wanneer naar rijn oordeel belanghebbende niet aan zijn verplichtingen, voortvloeiende uit de ge stelde voorwaarde, heeft voldaan'; maar daaraan wordt toegevoegd, dat ..bet Bestuur der betrokken instelling met de bezwaren \an den Inspecteur In kennis gesteld wordt door het Bestuur der C. V.". wet natuurlijk Inhoudt, dat dit Bestuur aan de betro' ken O. L. gelegenheid zal geven eventueel te gen deze bezwaren op te komen, zoodat er dus vanzelfsprekend overleg met het C V. Bestuur en den Inspecteur mogelijk is Die belangrijke instantie nu meenen wij, dat hier is overgeslagen. En dat zi,«n wij als den grond van de onrust gewekt bij ver schillende Openbare Leeszalen, veel me»r den de vraag aangaande de „Tribune" zelf. En hier is juist het terrein, waar overlpg met de C_ V. als bemiddeling lunchen de Regeering en de O f_ r'o geheel op hear plaeLs is. Maar onk rus'ig overleg, zonder bedreiging; immers, overleg met bedreiging is geen overleg. HELPT ALLEN MEE jIN DE GEZINNEN TE BRENGEN 1 WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1