riJtsdir <£mmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaarganr Merkwaardige Artikelen op komst Ingenieur A. BAARS, Dit nummer bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. BINNENLAND. KINADRUPPELS ISONNEMEIlTl Per kwartaal f S-28 (llHschikklnzsknsfen 1 0 15) ier week t 8-25, Vooi hef Buitenland bi) Weke- liiksrhe sending ft-— Bi) daireliikar.he sending Alle» hit voumithotallnR Losse nummer* 6 cent Diet Zondagsblad ?A cent gondne^hlnri niet nfzoiuleilijk verkrijgbaar 3282 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 18 FEBRUAR11931 ADVCB£ENTl£Nt Van 1 tot 8 regelt f Like regel neer „0.22VJ ïng"* adngei. van 1—8 regels .2^0 Elke regel meer - 8.W Bü contract belangrijke korting. Voor het bevragen aao het bureau wordt berekend1 0*1® Het is ons een genoegen mede te kunnen deelen, dat wij beslag konden leggen op belangrijke artikelen voor ons blad. Zeker is het, dat één der oorzaken van de wereldcrisis nog niet één menscli kan alle factoren aanwijzen gelegen is in de wijze, waarop het Russische vraagstuk bezig is zich te ontwikkelen. Vroeger landbouwstaatdaarna een tijdlang afgesloten van het wereldverkeer; thans door het zoogenaamd vijfjarenplan en door de industrialisatie, welke de communisten met straffe hand doorvoeren, de allergevaarlijkste concurrent. Het communisme moet principieel worden bezien, maar ook economisch. Dat laatste gebeurt te weinig. Toch is dit noodzakelijk voor iedereen, die met groote belangstelling de merkwaardige wending, welke het maatschappelijk leven thans neemt, gadeslaat. Zoowel in de kringen der ondernemers, als der midden standers, der boeren en der werknemers zal men dit proces moeten volgen. Ons blad voelt zich geroepen dit vraagstuk te belichten. Wij kunnen mededeelen vanaf 1 Maart aanstaande een aparte rubriek te zullen opnemen, waarin het Russisch staatkundig, economisch en sociaal leven regelmatig wordt behandeld. Deze rubriek komt onder verantwoordelijkheid van welke 6i/2 jaar in dienst was van de sovjets in Rusland, maar heeft leeren inzien, dat de communistische opvattingen een gevaar voor de menschheid vormen. De berichten uit de Russische bladen worden dus niet critiek- loos aangenomen, gelijk in andere bladen wel geschiedt door communisten of salon-communisten, doch critisch bezien. Daarnaast konden wij het alleenrecht voor Nederland verkrijgen van de mémoires van een Russische dame. die thans te Parijs woont. Het verhaal van haar onder vindingen zal in feuilletonvorm worden opgenomen. Als gezegd, hopen wij, zoowel met de bovengenoemde rubriek, als met het feuilleton, begin Maart aan te vangen. Voor deze artikelen verwachten wij veel belangstelling. Hu reeds deelen wij mede, dat, wie zich als kwartaal-lezer opgeeft voor minstens een jaar, de van 1 Maart tot 1 April a.s., verschijnende nummers gratis ontvangt. Nu is het bijna altijd een feit, dat wie eenmaal ons blad leest, het niet meer ontberen kan. Behalve dit volgen op ander gebied ook nog meer belangrijke reeksen. Hierover volgen straks nog wel niededeelingen. Abonné's gelieve men op te geven aan onze Agenten of aan ons Bureau BREÜJSTRAAT 123, Leiden. DE DIRECTIE VRIJHEID EN BLIJHEID De heer Henri Polak, sociaal-democratisch lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en redacteur van „Het Volk", heeft her haaldelijk getoond een open oog te hebben voor de nooden van dezen tijd en zijn oor deel ook te durven uitspreken, wanneer dit afweek van de gangbare meening in de S. D. A. P. Daarbij is da heer Polak een kunstzinnig man, die voelt voor de schoonheid van stad en land en zoowel in den Bond „Heemschut" als .daarbuiten ijvert voor het behoud van wat uit het verleden aaji natuur en kunst Werd overgeleverd. Feitelijk staat deze socialistische senator het dichtst bij de „Labour"-mannen, wier standpunt van een heel wat breederen kijk op h';t maatschappelijk leven blijkt geeft, dan ten onzent de S. D. A. P. meent zich te kun nen veroorlooven, die maar al te vaak niit boven het niveau van kleinzielige benepen heid uitkomt 'Het is geen wonder, dat iemand als de heer Potak door zijn frisschekijk op de j dingen nogal eens verzet ontmoet in een kring, waar men steeds over vrijheid den mond vol heeft, doch niet aflaat alwat het cliché standpunt te buiten gaat op grove wijze te verguizen. Als de heer Polak vraagt, wat toch wel het practische program zou wezen van de linksche elementen in de S. D. A. P., als deze hel voor het zoggen hadden, gaat „De Socia- J list", dat het orgaan is van dezen linkschen vleugel, hem op de felste wijze te lijf en be stempelt zijn opvattingen als achterlijk, ver ouderd en beschimmeld. En zonder den redacteur van „Het Volk" van repliek te dienen op zijn eigenlijke vraag wordt ten slotte verzekerd, dat „de socialistische actie voor een strijdbare Inter nationale nooit mogelijk is in samenwerking met de Polaks. Onze strijd tegen den oor log, onze strijd tegen de bourgeoisie, is ook een strijd tegen de Polakkerij". Niet minder veelzeggend is de volgende mededeeling, die Henri Polak zelf in „Het Volk" doet en waarin we een zin cursi Veeren: Iemand, die mij W.P. noemt en teekent „uw nederige p.g. G. Nyhuis". -e Hengelo, zond mij een briefkaart, waarin hij mede deelt, mij voortaan „Hoogweledelgeboren" te zullen noemen en de verwachting uit spreekt, dat ik nog eens „Graaf Henri Polak van Uilenburg" zal worden. Ik zou de kaart eenvoudig gedeponeerd hebben ter plaatse waar zij thuis behoort, in den vuilnisbak, indien da geachte schrijver niet het woord Uilenburg had gebezigd. Ter inlichting van niet-Amster- dammers diene namelijk ,dat Uilenburg de naam is van een Joodsche proletariërs- wijk (thans geheel van karakter ver anderd). De bedoeling van dezen partij genoot (behoort hij misschien tot de linkerzij ie?) is'deze: Wat vermeet zoo'p Uilenburgsche Jood zich. om over titels en ridderorden anders dan op de gebrui kelijke wijze te schrijven en (in 's mans verjee'.ding) naar titels en ridderorden begeerig te zijn? Ik ben echter niet op Uilenburg gebo ren, doch op het Rembrandtplein. Maar ik zou mij er even weinig voor schamen als 'k wel op Uilenburg het levenslicht had aanschouwd, als deze Nyhuis zich schaamt mij per briefkaart in kennis te stellen van den aard zijner geestelijke ge steldheid en te doen blijken, dat men zich socia) democraat kan noemen om in werkelijkheid niet hooger te staan dan Duitsche fascist. En beschamend is hel zeker, dat men in onze Partij qeen van de qanqbare afwijkende meeninq kan ver kondiqen, zonder tè worden beïeediqd en bespuwd, al zijn lieden als deze Nyhuis gelukkig uitzonderingen. Is het niet teekenend? Het h onbetwistbaar, dat een fijne geest als de heer Polak behoort tot die socialis ten in ons vaderland die, met een behoor lijke dosis werkelijkheidszin toegerust, voor de opheffing van den arbeider en de ver betering zijner sociale positie het meest hebben bijgedragen. Maar deze onafhankelijke geest gaat boven de gewone middelmaat uit en mojt daarom op het Procrustusbed van beleediging en hoon door partijgenooten tot de gangbare pasvorm worden teruggebracht. Is het dan niet grappig, als zoo gaarne de S. D. A. P. zich opmaak. tei verdediging van de persoonlijke vrijheid in allerhande vorm? Was het niet Albarda's Kamerrede, welke zich volmaakt ten onrechte richtte tegen de heeren Heemskerk en Schokking, die andere Regeeringsmaatregelen zouden begeeren tegen de vrijheid van spreken en schrijven van ambtenaren en werklieden, tegen poli tieke partijen misschien, zooale het heette in een strooibiljet van de S. D. A. P.? In den rooden kring kan men zoodanige maatrege'en ontberen. Daar maakt men zelf den spreker van on welgevallige dingen al gauw onmogelijk en tracht hem zóó het zwijgen op te leggen. Vrijheid en blij hei dl SCHOOLJONGENSWERK. Onlangs verklaarde de Vrijz. Demo- lat niet te begrijpen, dat de anti-rev. in die van heden zal men hebben te doen met zondige mcnschen en ook dan zullen persoonlijke en belangen- en partijoverwe- gingen een rol spelen, waaraan het ge- partij, dia tegen de vacc.nedwang ,s. omdatmcfntihl!]anf. n|c, mag wordcn opgeof(fird de overheid „af heeft te blijven van onze lichamen" voorstandster is van het systeem van bewapening, dat in ons land geldt, waar- Met het vraagstuk der autonomie heeft dit natuurlijk niets uit te staan. Ook de autonome gemeente is orgaan in bij de overheid volledige beschikking heeft u a J J den staat, en het is de taak van hooger toe- over de lichamen van onze jongens. En het i. o" I zicht te zien, dat tusschen beide de juiste ver blad vroeg: „waar is de consekventie?" Wij antwoordden daarop: „Een beetje m-eer¥\ studie maken van hetgeen Dr. Kuyper op dit punt geleerd heeft". De Vrij z.-D emoe ra-at noemt dat: kwajongensr.3pliek. En ze is er blij mee, „om dat er uit blijkt, dat wij geen kans zien de tegenstrijdigheid te verklaren". Wat ze trouwens ook wel dacht Wij hebben hierbij slechts op te merken, dat deze schrijver hopelijk tot de jongeren behoort, die nog met de studie der groote vraagstukken moet beginnen en daarom schooljongenswerk levert Hij beginne maar eens met kennis te ne men van wat Dr. Kuyper in .Anti-rev Staatkunde", deel I, bid. 228—272 betoogt, om duidelijk te maken, dat de Overheid, die haar machtsbevoegil'heid van God ontvangt het recht heeft de doodstraf te vorderen, en tot keering van oproer of ln geval van oorlog de onderdanen op te roepen om zoo noodig het leven te wagen. De souvereiniteit der Overheid, welke al leen over de magistrale verhoudingen tusschen bewoners van één land onderling of over de verhoudingen van het eigen tot ander volk gaat, geeft de Begeering niet al leen het recht om geld te vragen, doch ook om de doodsfraf te eischen of tot de oorlog op te roepen; tot die conclusie komt Dr. Kuy per telkens weer. En dat alles, ondanks de souvereiniteit in eigen kring omdat God voor personen en ge zinnen voorschriften heeft gegeven, welke ook door de Overheid geëerbiedigd behooron te, w,or den. De schrijver in de Vrijz--Democraat mag het hier hartroerend mee oneens zijn; doch hij had moeten bedenken, dat in een partij, van welke Dr. Kuyper leider was. de voor de hand liggende vraag ongetwijfeld besproken zou zijn; en hij gelieve er ook nota van te nemen, dat niet ln elke partij de overtuiging wisselt als de waan van de dag. houding wordt bewaard, dat aan de draag- rarht der gemcentenaren niet te hooee ischen worden gesteld ten koste van hun draagkracht als staatsburgers, dat ook het nageslacht niet onevenredig wordt bezwaard. Evenmin als een heilstaat verwachten wij in de toekomst een heil gemeente. DE GEMEENTEN VAN MORGEN In de werkzaamheid en propaganda der sociaal democraten is aan de gemeenten steeds een breede plaats ingeruimd. De socialisten hebben verstaan dat het aan den invloed hunner beginselen ten goede zou komen wanneer zij zich richtten op h.'t meest nabije en het gemeentedomeïn op- eischte'n voor de toepassing hunner maat schappelijke en politieke wenschen. In dezelfden geest was ook de resolutie gesteld, die op het internationaal socialis tisch congres dat in 1900 te Parijs bijeen kwam, werd aangenomen. Daarbij toch werd verklaard, dat „alle socialisten den plicht hebben om. zonder het belang der algemcene politiek te miskennen, die gemeentelijke meer te doen waardeeren, daar de gemeente kan worden een uitstekend laboratorium voor gedecentraliseerd econo misch leven en tegelijkertijd een geduchte politieke versterking ten nutte van de plaat selijke socialistische meerderheden tegen de bourgeois-meerderheid van het centraal gezag". Zoo kreeg het staats-socialisme in het g e m e e n t e-socialisme zijn glorierijkste toepassing. De practijk heeft geleerd, dat de practische gemeentepolitiek leidde tot allerhande so- ciaal-dcmorratische stoutigheden en dat men van die zijde steeds weer met nieuwe ex perimenten van gemeentelijken aard klaar stond. Alleen aan de rem van hoogere goedkeu ring en aan het toezicht van het centraal gezag was het te danken dat over menige gewaagde proefneming een werend vonnis wérd gestreken. Mag men nu den heer Wibaut gelooven, dan heeft de gemeente van morgen, de ge meente der toekomst, aan een dergelijk toe zicht van hoogerhand geen behoefte, omdat zij in zichzelf voldoende waarborgen biedt. Bij de behandeling in de Eerste Kamer van het ontwerpsKan tot wijziging van de Ge meentewet sprak deze sociaal-democratische senator de volgende profetische woorden uit: In da gemeenten ,Tan morgen zullen het de gemeenteraden zijn, die onbeperkt door de Rijkswetgeving, aard en omvang der collectieve gemeentelijke voorzienin gen zullen moeten bepalen; zij zullen ook moeten vaststellen met welke middelen, met welke gemeentelijke heffingen naast de andere gemeentelijke inkomsten de kosten dier voorzieningen zullen worden gedekt. Laat op dit punt niemand onge rust zijn; ook in de gemeenten van mor gen zal het beheer, ook het financieele beheer, niet minder zijn dan in da beste en de meest voorzichtig beheerde ge meente van vandaag of van gisteren". In weerwil van deze kalmaeerende gerust stelling ten aanzien van het beleid der vroede vaderen in de gemeente van morgen willen wij volharden bij de mecning, dat ook 't gemeentelijk bestuursbeleid der toekomst het wakend oog der hoogere organen niet zal kunnen ontberen. Zoowel in DEMOS EN DEMOCRATIE Tn de V r ij z.-D emocraat doet de heer Marchant een niet al te gelukkige poging om de houding te verdedigen van den haer .Toëls, die uit een oogpunt van politieke zeden geen bewondering afdwong. De kwestia-Joëls had De Avondpost aanleiding gegeven tot de navolgende tref fende Illustratie: „De kiezers, het volk (Demos) habben ze ven zetels toegewezen aan de Liberale Staatspartij en twee aan den Vrijzinnig- Democratischan Bond. Maar: do Heeren Joëls en Marchant bepalen thans in onderling overleg, dat het cijfer voor de liberalen verminderd zei wor den tot zes en dat van de vrijzinnig-demo craten verhoogd tot drie. P En deze heeren trompetten dan dat ze kampioenen zijn voor de zuivere demo cratie". Tegen deze voorstelling verzet zich de heer Marchant, die alleen de laatste zin juist acht Let nu op, tot welk een merkwaardige voorstelling van feiten de V. D.-Ieider komt' „Inderdaad", zegt de heer M., „is de friactie van den Vrijheidsbond, in aantal verminderd van zeven tot zes. Door het uit treden van den heer Joëls. De kiezers, het volk (Demos) hebben gemeend, dat de fractie van „de Liberale Staatspartij", geleid door Mr. Droogleever Fortuyn, in die samenstel ling aan zijn beleid getrouw zou blijven. Zoo kon die fractie komen op een-sterkte van zeven. Echter, Mr. Droogleever Fortuyn verdween, en met hem rijn beleid. Wellicht omdat Demos zich niet geheel zeker gevoelde, gaf Demos aan een van de zes, die op Mr. Droog leever Fortuyn volgden en werden gekozen, 2200 voorkeurstemmen. Wij zullen moeten aannemen, dat de heer Joëls naar het in zicht van Demos heeft gehandeld. Straks zal Demos gelegenheid hebben om dit be beves tigen". Wie deze dingen leest en zich daarbij de superieure lessen over democratie herinnert van den heer Marchant en nog niet verge ten is diens herhaald optreden als politiek censor morum, wrijft zich toch even de oogen uit De strekking van ons tegenwoordig stelsel van evenredige vertegenwoordiging en van het in ons land aanvaarde lijstenstelsel schijnt den leider der V. D. fractie ten eenen- male te ontgaan. Ter oriënteering zou deze in de leer kun nen gaan bij zijn partijgenoot en oud Voorzit ter, Prof. Kranenburg, die in zijn Ned. Staats recht herhaaldelijk erop wijst, dat dit stelsel organisatie brengt van de kiezers en het bestaan van georganiseerde partijen erkent en veronderstelt. We hebben het lijstenstelsel: men stemt dus in de eerste plaats de politieke partij, die in een bepaalde candidatcnlijst haar ver tegen voord igers vindt. Er is organisatie van de kiezers in poli tieke partijen: maar dan hebben ook die georganiseerde partijen over het beleid hun ner vertegenwoordigers te handelen en niet de heer Joëls. De 2200 stemmen ,op den heer Joëls uitge bracht, waren stemmen voor de Liberale Staaltspartij', en zoolang deze partij haar ver tegenwoordiging Ir den Haagschen Raad niet afzwoer, dienden ook deze stemmen aan haar ten goede te komen. Wat de Heer Marchant in den heer Joëls prijst en verdedigt, is puur fascisme, hoe zeer ook de V. D.-leider deze staatstheorie met woorden moge bestrijden. Dat tenslotte de Heeren Joëls en Marchant niet zouden gehandeld hebben in onder- ling overleg, verwondert ons niet het minst. Deze partijleider, die vaak zoo vlijmend scherp en persoonlijk is in zijn oordeel over anderen en zich niet ontzag de politieke moraliteit van een man als den heer Colijn aan te tasten, zou zich niet bemoeien met de politieke gedragingen van vooraanstaande (ook nieuwe) partijgenooten? Is dat zoo, dan schoot de heer M. niet weinig tekort en bestaat er voor hem alle aanleiding, ock tegenover andersdenkenden zich voortaan te matigen. Intusschen ging de heer Joëls dan ein delijk toch heen. En dat, hoewel volgens de h'ïer Marchant moest aangenomen worden, dat de heer Joëls naar het inzicht van den Demos had ge handeld! Wonderlijke wendingen eener democratie, gemeente vaa morgen als die met den Demos soltt OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Besl. is verleend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan P. J. v. der Van ge, te Delft kassier bij 't Hoogheemraadschap Delfland. KANTONGERECHTEN Bij Kon. Besl. is aan mr. L. L. B. Has pels, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Medemblik. VOOGDIJRADEN Bij Kon. Besl. is aan mr. M. J. H Pau- lussen, eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Maastricht. NOTARIAAT Bij Kon. Besl. is benoemd tot notaris bin nen 't arrond. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam J. A. H. C. Reyners, candi- daat-notaris, te Bussum. BURGEMEESTERSBENOEMING Bij Kon. Besl. is benoemd tot burgemees ter van Lisse, dr. S. F. A. C. M. baron v. VV ij n b e r g e n. met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Waalre» STAATSBOSCHBEHEER Bij. Kon-Besl. is aan den Bosch raad als secretaris toegevoegd de houtvester bij het Staatsboschbeheer F. W. Malsch, te Emmen. CONSULAIRE DIENST De consul-generaal der Nederlanden te Parijs, de heer L. Droogleever Fortuyn, is met een verlof van zijn post vertrokken. De heer G. M. Bijvanck treedt op als waarne mend consul generaal. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. R. Trowbridge toegelaten als vice- consul der Vereen. Staten van Amerika, te Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee le klas, II. J. Suerrrondt, adjunct-chef van de marine kustwacht te Amsterdam, den len April 1931 rei beschikking gasi/jl 1. VISSCHERIJ. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot wederopzegging doch uiterlijk tot 31 Dec. 1931 bepaald, dat op de Zeeuwsche stroomen geen maat op schar en schol zal zyn gesteld. DE OPVOLGER VAN GEZANT DIEKEMA VERTREKT BINNENKORT NAAR DEN HAAG Tot gevolmachtigd minister en gezant dei Vereen. Staten voor Nederland is als opvol ger van wijlen Zijne Exc. G. Diekema benoemd de heer Nathan William Mac Cheivzoo. één der meest vooraanstaande juristen van Chicago en een persoonlijke vriend van president Hoover. Ook politiek staat de heer Cheivzoo presi dent Hoover zeer na. De nieuw benoemde gezant zal binnenkort naar Den Haag vertrekken. EERSTE KAMER DE PACHTWET IN DE AFDEELINGEN Gisteravond 9 uur vergaderde de Eerste Kamer. Medegedeeld werd, dat in de plaats van wijlen den heer v. Voorst tot vVorst de heer Feber was benoemd en voorts, dat Vrijdag morgen om 11 uur dp Pachton'werpen in de üfdeelingen zullen worden behandeld en ook het crediet voor de aardappelmoelindustric. Te tien minuten ovsr 9 werd de vergade ring gesloten. VRAGEN VAN KAMERLEDEN BRABANTSCHE ARBEIDERS IN ZEELAND. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den Minister van Waterstaat g"vraagd: Kan de Minister mededeelen of bij den aan te leggen weg tusschen Krabhendijke en Kruiningen uitsluitend mcnschen te werk gesteld worden uit Brabant? Indien dit het geval is, is de Minls'erdan bereid zijn invloed aan te wenden, dal zoo veel mogelijk werkloozen uit de streek waarin het wor.t wordt ui gevoerd, te werk worden gesteld? Voornaamste Nieuws. De Eerste Kamer heeft gister een korte vergadering gehouden. De opvolger van gezant Diekema benoemd. tbladz 2) De crisis in Spanje duurt voort De Zwitsorscht Bondsraad verbiedt den ambtenaren het communistisch lidmaat» schap, In Tsjecho-Slowakije ls een Industrieel© spionnage ontdekt Enorme politie-misdadcn te New York aan het licht getreden. De franskiljonsche dragonnade te Dix- muiden. fblz. 3) Een Hollandsch orgelgedicht (slot), door Jan Zwart Beschadiging van Rembrandt's Anatomi sche Les in het Rijksmuseum te Amsterdam Ernstig ongeluk hij Groningen. Twee doo- den. fBlt 5) De Ned. Vereen, van Gezagvoerders bij d© binnenvaart heeft te Rotterdam de alge- méëne vergadering gehouden. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Finan ciën. (Mas. 9.) Werkloosheidsinterpellaties in de Tweed® Dr H NANNING'S EETLU5I-0PWEKKEND /l.JOpn ANTWOORDEN VAN MINISTERS LANDARBEIDERSPLAATSJES. Naar aanleidiging van een desbetreffend© vraag van het Kamerlid Weitkamp, deelt de Minister van Financiën mede, dat hij niet bevoegd is verlaging van annuïtei ten toe te staan aan arbeiders, die met fi- nancieelen steun van den Staat in het bezit van een landarbeidersplaatsje zijn gekomen en met de betaling der verschuldigde rento of annuïteiten moeilijkheden ondervinden. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND De Prov. Staten van Zuid-Holland hiel den gisterochtend halftwaalf de eers-e ver gadering van de buitengewone Februari zitting, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr H. A. van Karnebeek, in het gebouw van de Eerste Kamer. Na trekking der afdeelingen werd beslo ten tot vèrzénding naar de afdeelingen van een viertal op de agenda voorkomende ur gente voorstellen, o.m. credie!verschaffing noodlijdende tuinders in Ter Aar en Nienw- veen c.a., voorschotten ten behoeve van de drinkwatervoorziening, wijziging prov. be grooting 1930 en verkoop van enkele per- ceelen wa er onder Leiden en Voorschoten aan het Rijk. De vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdag 26 Februari te elf uur. Te 12 uur werden de afdeelmgsvergaie- ringen gehouden, waarin de buitengewone voorstellen aan de orde zouden komen. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN DE MOEILIJKHEDEN OM ZE TE PLAATSEN. Het hoofdbestuur der A. V. O. is dezee. dagen onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse bijeengeweest om verscheiden vraagpunten ond.r oogen te zien, die de com missies uit den raad van advies aan het bestuur hadden voorgelegd. Meer in het bij zonder werd aandacht gewijd aan de in meer dan één commissie naar voren gebrachte aio ilijkheden tot het plaatsen of herplaatsen van onvolwaardige arbeidskrachten in het bedrijfsleven, hetzij omdat ze te groote risico voor het bdrijf opleveren, hetzij omdat de geldende bepalingen omtrent den socialen verzekeringsplicht een beletsel daarvoor vormen. Besloten werd deze vraagpunten nader met de daaivoor aangewezen instanties uit het bedrijfsleven en met de verzekerings organen te bespreken. Ook werd besproken de mogelijkheid om in de collectieve arbeidsovereenkomsten be palingen op te nemen, waardoor hot moeelijK is, onvolwaardig arbeidskrachten beneden de contractvoorwaarden voor voiwaardigen to werk te steil n. In verband mpt de bijzondere taak, die hier ligt voor d° overheidsdiensten en -be drijven, werd besloten co commissie voer het bedrijfsleven, bestaande uit vcrtegenwjurdi- gers der landelijke werkgevers- en werk- nemersvereenigingen. aan te vullen in t af gevaardigden der gemeentelijke en rijks- overheidsbedrijven. Tenslotte werd nog besloten, een oproep te plaatsen tdt aanstelling van een ambte naar voor den buitendienst, in hoofdzaak be last met het 1 ggen en onderhouden van het contact met de arbeidsgclegenheden voor onvolwaardige arbeidskrachten, zoowel in speciale werkplaatsen, als in het gewone bedrijf. P. T. T. Bij Kon. Besl. is aan den commies bij den post- telegraaf- en telefoondienst F. H. Wa n d s c li e e r, directeur van het postkan toor te Wijhe, als zoodanig op verzoek eer vol ontslag verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1