JHritme jg&itesdjr CToarant ^>a!, Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Merkwaardige Arüke'en op komsf Ingenieur A. BAARS, Dit nummer bestaat uit VIER bladei; EERSTE BLAD. DE LEIDSGHE GEMEENTERAAD Uit de Pers. BINNENLAND. 10e Jaarganr Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 Het is ons een genoegen mede te kunnen deelen, dat wij beslag konden leggen-op belangrijke artikelen voor ons blad. Zeker is het, dat één der oorzaken van de wereldcrisis nog niet één mensch kan alle factoren aamvijzen gelegen is in de wijze, waarop het Russische vraagstuk bezig is zich te ontwikkelen. Vroeger landbouw staat; daarna een tijdlang afgesloten van het wereldverkeerthans door het zoogenaamd vijfjarenplan cn door de industrialisatie, welke de communisten met straffe hand doorvoeren, de allergevaarlijkste concuri-ent. Het com munisme moet principieel worden bezien, maar ook economisch. Dat laatste gebeurt te iveinig. Toch is dit noodzakelijk voor iedereen, die met groote belangstelling de merkivaardrge wen ding, welke het maatschappelijk leven thans neemt, gadeslaat. Zoowel in de kringen der ondernemers, als der middenstanders, der boeren en der werknemers zal men dit proces moeten volgen. Ons blad voelt zich geroepen dit vraagstuk te belichten. Wij kunnen mededeelen vanaf 1 Maart aanstaande een aparte rubriek te zullen opnemen, waarin het Russisch staatkundig, economisch en sociaal leven regelmatig wordt behandeld. Deze rubriek komt onder verantwoordelijkheid van welke 6Y> jaar in dienst was van de sovjets in Rusland, maar heeft leer on inzien, dat de communistische opvattingen een gevaar voor de menst-hheid vormen. De berichten uit de Russische bladen worden dus niet critiek- lo ts aangenomen, gelijk in andere bladen wel geschiedt door communisten of salon-communisten, doch critisch bezien. Daarnaast konden wij hei alleenrecht van Nederland verkrijgen van ae mèmo res van een Russische dame, die thans te Parijs woont. Htt verhaal van haar onder vindingen zal in feuilletonvorm worden opgenomen. Als gezegd, hopen wij, zoowel met de bovengenoemde rubriek als met het feuilleton, begin Maart aan te vangen. Voor deze artikelen verwachten wij veel belangstelling. Nu reeds deden ivij mededat, wie zich als kwartaal-lezer opgeeft voor mmsiens een laar, de van 1 Maart tot 1 April a.s., verschijnende nummers gratis ontvangt. Nu is het bijna altijd een feit, dat wie eenmaal ons blad leest, het met meer ontberen kan. Behalve dit volgen op ander gebied ook nog meer belangrijke reeksen. Hierover volgen straks nog wel mededeehngeh. Abonné's gelieve men op te geven aan onze Agenten of aan ons Bureau BREESTRAAT 123, Leiden. wend, geschiede zulks niet bij verrassing, maar zooveel mogelijk in den weg van vriendschappelijke samenspreking. De voorbereiding tot den stembusstrijd d ent in een Christelijke partij in christe- lijken en broederlijken geest te geschieden. Voornaamste Nieuws. (bit 1) De Leideche Gemeenteraad en de a*. verkiezingen. (Hoofdartikel). fbladz. 2) Di toestand in Spanje hoogst critiek; ko- tl mg Alton*0 ïuor een moeilijke keus gesteid I Engelsch-Duitsche tarieven-onderhanden- linen. *SONNEHERTi Per kwartaal f&28 (Heschikklneskosten 1 0 15) tor week t Voor net Buitenland bij Weke- Ii)ks4-he sending 8»— EU dagelilksche zending Alle» bit vooruitbetaling Losse nummer» 6 cent met Zondagsblad 1 A cent Bondacsblad aiet afzonderlijk verkrijgbaar 3281 EN DE A.S. VERKIEZINGEN Het is thans misschien nog niet heelemaal de tijd, om ten opzichte var» den Leidschen gemeenteraad, in ver band met de verkiezingen van 1931, zich aan bespiegelingen en voorspellin gen te wagen, maar het kan toch zeker geen kwaad, nu zoo langzamerhand in de verschillende politieke partijen, de voorbereidingen voor den stembusstrijd worden ter hand genomen, enkele fei ten in herinnering te brengen en daar aan een korte beschouwing vast te knoo pen, waardoor men een overzichtelijken indruk krygt van den huidigen stand van zaken en waarbij niet het minst de bedoeling voorzit om te wijzen op den ernst van het politieke gevecht, dat ongetwijfeld door de linkerzijde met vuur en groote energie zal worden gestreden en dat de rechtsche partijen en met name de anti-revolutionairen niet anders dan van top tot teen gewa pend tegemoet mogen treden. De rechtsch-linksche verhouding in den Raad, die uitgedrukt wordt in ck cijfers 19—14, ziet er wel zeer gerust stellend uit, maar wie deze cijfers in hun historie beziet, moet toegeven, dat zij minder safe zijn, dan op het eerste gezicht zou kunnen worden vermoed. De politiek-meelevende zal zich her inneren, dat in 1927 de verhouding van de rechtsche tot de linksche partijen 1716 was en dat de rechtsche winst hoofdzakelijk geboekt kon worden door het verdwijnen van eenige kleine par tijtjes. De twee leden van de demociati sche partij en de communist keerden niet meer in den Raad terug, terwijl de twee zetels van dé vrijzinnig-demo craten tot één werden terug gebracht. Van deze vier zetels werden er twee veroverd door de sociaal-democraten, terwijl de twee andere werden bezet door een anti-revolutionair en een christelijk historische. Bij de eerste yerdeeling werden 27 zetels bezet; bij DE DIRECTIE de tweede verdeeling kregen a.r., c.h., r.k., v.b. er. s.d.a.p. elk een zetel op hun overschot. De vrijzinnig-democra ten vielen hier buiten, omdat zij met twee zetels voor elk dezer zetels geen 75 pCt. van den kiesdeeler zouden heb ben gehaald. Daardoor was nog een derde verdeeling noodig, waarbij de 33ste zetel toeviel aan de partij met het grootst gemiddelde: de s.d.a.p. De s.d.a.p. heeft dus haar tiende ze tel als 't ware cadeau gehad en we ge- ooven dan ook niet, dat het haar zaï gelukken bij de a.s. verkiezingen ei nog een elfde zetel bij te bemachtigen. Waarschijnlijk zal de kiesdeeler, in aan merking genomen de natuurlijke aan was van het aantal stemgerechtigden, ongeveer dezelfde (pl.m. 910) blijven, omdat daartegenover staat, dat de raad met twee leden zal moeten worden uit gebreid, omdat het inwonertal boven de 70.000 is geklommen. We hebben geen reden aan te nemen, dat er groote verschuivingen plaats zul len hebben, zoodat, als we ons toch even aan voorspellingen zouden willen wagen, het ons als waarschijnlijk voor komt. dat deze twee nieuwe zetels zul len worden bemachtigd door de com munisten en de roomsch-katholieken. Want dat de heer Knuttel in den Raad zal terug keeren is, nu de Wynkoopi- aansche lijst vérvalt, is wel haast zeker, terwijl de roomsch-katholieken bij de. vorige verkiezing hun zevende zetel op een groote rest hebben gehaald en de stabiliteit, in h-tt stemmenciifer van deze pariii waamorg biedt, dat zij ook thans weer haai vorig stemmenaantai plus de natuurlijke aanwas op haar ■ilofjes zaï kunnen halen. De rest van de christelij k-historische partij was onge veer even groot, maar daarbij mag niet uit het oog verloren worden dat Dr. Schokking, een naam met groot gezag ook buiten de c.h. Unie, nummer één op de lijst stond. We geven wat dit betreft onze mee ning intusschen gaarne voor een betere en willen hiermee dan ook allerminst beweren, dat we groote verrassingen uitgesloten achten. De verkiezing van '27 houdt in dit opzicht te veel waar schuwende elementen in zich. Het was toen een in alle opzichter, blijde ver rassing, die de stembus bracht, maar het is lang niet gezegd, dat dit thans weer zoo zijn zal. De candidatenstelling is nog altijd een factor van groote beteekenis. Het is wel zoo, dat een groot gedeelte van de kiezers op een bepaalde partij en niet op een bepaalde persoon stemt, maar er is dan toch nog altijd een ge deelte, dat niet hokvast is en meer naar personen dan naar beginselen ziet en juist dat kleine gedeelte, dat relatief nog zeer aanzienlijk is, brengt de ver rassing teweeg. Bü de s.d.a.p. zal de candidaatstel- ling geen moeilijkheden opleveren, even min als bij de roomsch-katholieken, maar bij de andere thans zittende par tijen (de antirevolutionaire partij la ten we thans buiten beschouwing, om daar straks iets uitvoeriger over te handelen) staan de zaken anders. In dit verband dienen we er op te wijzen, dat twee belangrijke figuren in den Leidschen Raad, daarin bü de nieu we zittingsperiode niet meer zullen te- rugkeeren. Wethouder Reimeringer stelt zich niet meer beschikbaar vooi de Ijjst van den Vryheidsbond, terwyi uok de christely k-historische heer Meynen, naar wy vernamen, het poli tieke byltje er by neer zal leggen. Voor de beide raadsfracties, waarvan hier sprake is, beteekent dit een gevoelig verlies. De heer Reimeringer, zoowel als de heer Meynen behooren tot de meest ge zaghebbende leden van den Raad. De laatste die by de verkiezingen van '23 lijstaanvoerder was van zijn party, is een eminente onderwys-autoriteit, die met zijn kalm en nuchter oordeel, zijn logische spreekwyze en klaar betoog, ook by zijn tegenstanders, respect af dwong. Het is onze taak niet gissingen te gaan maken omtrent de vraag, wie op de lyster. der liberalen en der christe lij k-historischen nummer één zal wor den. We hebben slechts even willen wii- zen op de verandering die in dit op zicht noodzakelijk worden zal, een ver andering, die naar onze meening voor al bij de christely k-historischen, die dus èn Dr. Schokking èn de heer Mey nen moeten missen, niet geheel zonder moeilijkheden is. Wat betreft de vryzinnig democra ten lykt bet ons niet waarschynlyk dat de heer Zitman, die na het verscheiden van den heer Sytsma, diens plaats heeft ingenomen, in den Raad zal te- rugkeeren. Mevr. Itallie van Embden heeft voor het raadslidmaatschap be dankt, toen zy daarvoor als nummer twee van de v.d. lyst in aanmerking kwam, zoodat men ook daar een nieu we lystaanvoerder zal moeten zoeken. Als we nu tenslotte nog iets^willen zeggen over de a.r. fractie in den Leid schen raad, dan moet er in de aller eerste plaats met klem op gewezen wor den, dat deze party al haar krachten noodig zal hebben om haar vyfde ze tel te handhaven. Met hard, zeer hard werken heeft zy deze zetel de vorige maal op een kleine rest veroverd en zy behoeft niet vele stemmen naar bene den te gaan om weer op vier zetels te rug te vallen. Het stemmencyfer dei anti-revolutionairen ishet kan niet worden ontkend dikwyls aan hevige schommeling onderhevig geweest ei. daarom moeten ook thans weer alle zei len worden by gezet om het stemmen- aantal van 3800, dat de vorige keer by na werd bereikt, nabij en zoo moge lijk voorby te streven. Wat de samenstelling van de raads fractie betreft: we hebben niet ge hoord, dat het in de bedoeling van eet» der huidige raadsleden ligt, voor eer eventueele nieuwe candidatuur te be danken. Dat daarmede vast staat, dat de kop van de a.r. lyst er zoo uit zal zien als voor vier jaar, zouden we niet durven beweren en het is allerminst onze bedoeling deze interne aangelegen heid in het openbaar te behandelen. De kiesvereeniging zal ongetwyfeld het be lang van de party en dit alleen op de beste wyze weten te behartigen. We moeten in dit verband nog op één kwestie de aandacht vestigen. Het antirevolutionaire volk behoort niet tot een bepaalde klasse. Het anti-revolu tionaire beginsel richt zich niet op de behartiging van de belangen van een bepaald volksdeel. De mannen, die het antirevolutionair beginsel ook in de gemeente-politiek moeten verdedigen, en in toepassing brengen, zyn niet af gevaardigd door een bepaalde maat schappelijke stand, maar door de ge- heele anti-revolutionaire burgery. Dit wil niet zeggen, dat de raads leden zich niet mogen specialiseeren. Integendeel: een goede werkverdeeling waarbij ieder raadslid een bepaalde taak op zich neemt, kan slechts toege juicht worden en ongetwyfeld zal by deze werkverdeeling rekening moeten worden gehouden met de particuliere omstandigheden en de persoon van het raadslid, maar dit behoeft nog aller minst aanleiding te zyn tot groepsvor ming in de boezem van de party. Als men de aard van de anti-revolu tionaire afvaardiging uit het oog ver liest is dit gevaar niet denkbeeldig, zoo als dan ook reeds eenige malen geble ken is. We geven toe, dat het ge- wenscht is, dat met de speciale belan gen van bepaalde groepen rekening wordt gehouden, dat deze belangen aan bekwame handen worden toevertrouwd, maar daarby nuig nietuit het oog worden verloren, dat het anti-revolu tionair principe, uit Gods Woord geput, universeel is, een richtsnoer voor heel het maatschappelijk leven, eenswillend door allen beleden en toegepast, tot welken maatschappelyken stand men ook behooren mag. Dit voor oogen houdend zyn de af gevaardigden afgevaardigd door alien. Hun schakeering zal onwillekeurig at spoeling zyn van de verhouding in de party, maar daarin zal de eenheid te beter en te mooier uitkomen. We meenden ten overvloede nog even de aandacht op deze kwestie te moeten vestigen, omdat gebleken is, dat dit aan sommigen niet geheel helder voor oogen staat, waardoor onopzettelyk een verkeerde gedachtengang is ontstaan en mogelijk een verkeerde weg zou kun nen worden ingeslagen. Overigens kunnen we het hierby la ten. Dat de stryd ernstig zal zyn heb ben we genoegzaam aangetoond. Het zou misschien, na de onverantwoorde lijke en onredelyke voorstellen van de s.d.a.p. bij de laatste gemeentebegroo- ting eens interessant zyn, een'linksche meerderheid in den Raad de verant- woordelykheid voor het bestuur van de gemeente te zien dragen, maar een der gelijk experiment te verlangen, alleen om te zien de wyze waarop de s.d.a.p., als zy verstandig was, zou moeten te rug krabbelen, zou van even weinig verantwoordelijkheidsgevoel getuigen. Het zal zoover niet komen. Maar hei kan wel gevaarlijk die richting uit gaan. En daarom moet er hard gewerk1 worden voor een flinke rechtsche meer derheid in den Leidschen Raad. T VOORZICHTIGHEID GEBODEN NTU het werk van de samenstelling der "candidatenlijsten voor de aanstaande Sta tenverkiezingen vrijwel overal zijn beslag heeft gekregen, vraagt de voorbereiding der Raadskeuzc reeds veer onze aandacht. Deze arbeid moge op het eerste gezicht iets eenvoudiger schijnen in de werkelijk heid ondervindt men, dat de moeilijkheden hier menigmaal zeker niet geringer zijn. Wanneer bij de candidaatstelling voor de Staten ongewenschte factoren hun invloed drrigen te doen gevoelen, wanneer persoon lijke overwegingen of streekbelangen een rol gnan splen, waardoor het welzijn van de actie in haar geheel zou worden geschaad, zijn de compenseerende machten uit ander? deelen van de provincie of den kieskring in den regel sterk genoeg om het gevaar af te wenden. Bij de voorbereiding der Raadsverkiezin gen waar het proces zich in zooveel kleiner kring voltrekt, kan men op een dergelijk tcg nwicht niet steeds rekenen. Worden in engen kring eenmaal de harts tochten opgewekt, dan is het gevaar groot, dat de gevreesde vijand van de tweespalt niet meer is te bedwingen en moet in meer dam één geval de inzet voor een nieuwe vier jarige periode van gemeentepolitiek als mis lukt worden beschouwd. Daarom is reeds bij het opmaken van de candidatenlijst voorzichtigheid geboden; ook. omdat ten slotte de kiezers en niet de bestu ren beslissen .wie er in den Raad komt. De aanwijzing d'ar candidates mag niet ontaarden in een spelletje of steekspel, maar in een verantwoordelijke taak, waarbij in menig opzicht reeds wordt bdslLt over het beleid der gemeente in de nieuwe periode. Vandaar dat de keuze der candidaten met zorg behoort te geschieden. Dat wil zeggen, dat men de samenstelling der lijst niet inzet men een schoone lei, maar dat men uitgaat van den bestaanden toe siand en rekening houdt met die afgevaar digden, die voor de partij reeds zitting hebben. Natuurlijk kan van een reglementair M stilzwijgen^ continuatierecht der zittende leden goen sprake zijn, doch d;t neemt niet weg dat men, om een afgevaardigde prijs te geven, legen zijn beleid gegronde be zwaren moet kunnen inbrengen. Anderzijds hebben ook zij, die reeds een mandaat ontvingen, rekening te houden met de* belangen der partij en de propaganda harer beginselen en dienen zij zich af Vra gen, of we'licht hun plaats bete- door een ander kon worden bezet Zoowel van de zijde der afgevaardigden als van de leden der kiesvereeniging di«nt hier ruimti gelaten, voor minnelijk over leg. Wie enkel door de kille uitspraak van een stembripfje aan een trouw afgevaardigde zijn positie op de candidatenlijst ontneemt, veroorzaikt onbedoeld wellicht verwijdering en oneenigheid, die zich weldra wreekt. Wanneer het partijbelang opschuiving vraagt ter vprkiozing van een uitnemenden broeder, wiens gaven in dienst van onze politieke arbeid dienen te worden aange- j ADVERTENTIE Ni Van t tof 5 regels f t-«7V5 b.'ke regel .neer _0.22V» Ingr* aede-fp» iineei. t. van 1—6 regels „2.30 Elke regel meer .0.13 Bij contract belangrijke korting. Voor hef bevragen aan bet bureau wordt berekendf 0.10 Presidentverkiezingen in Finland. Bomaanslagen in Finland. In Montenegro ligt de sneeuw vier meter hoog. Een scheepsramp in China. Gevechten tusschen havenarbeidere te Lè Havre. (blz. 3) Verschenen is het jaarverslag van de Rot- terdamsche Boaz bank. Belangrijk proce6 gewonnen door Philips. (Blz 5) Amsterdam en de bestrijding der werk-, loosheid- Van vreemde plaatsen, voor Nederland van belang. Luxemburg. Van lijden, leed en liefde- IV (Slot), (blz. 11) Overzicht van de Rijksmiddelen over d* maand Januari. 13E LIMBURSCHE JAARBEURS GEOPEND TE HELDEN-PANN1NGEN. OFFICIEELE BERICHTEN JACHTWET. De Minister van Binnenl. Zaken heeft be paald. dat in het geheele R(jk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol-eksters, grotto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1931; b. het ten verkoop in voor ad hebben, te keep aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van bet onder a. genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1931; c. hel" zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanb:edc-n, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van /.wanen, ganzen, eenden (alle soorten), dui kers, watersnippen en goudplevieren niet is toegestaan. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. fcesl. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de luit.-kolonel der genie van het N.-l. leger J. F. Beekman. CONSULAIRE DIENST. B\j Kon. besl. is de heer E. Martijn toege laten als consul van Haiti te Willemstad voor deze stad; is het vice-consulaat der Nederlanden te Taihoku (Japan) verheven tot consulaat en de vice-consul der Nederlanden aldaar, de heer G. C. Worrall, benoemd tot consul der Nederlanden te Taihoku. By beschikking van den minister van Bui- Itnlandsche Zaken is het eiland Formosa aan gewezen als ressort van den consulairen post. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. By Kon. besl. is benoemd tot burgemeester van Heteren H. J. Knoppers. VREEMD EERETEF.KEN. De heer J. Mantel, van Huis ter Heide, ontving ter gelegenheid der groote int. ten toonstelling van pluimvee en konünen. te Parijs gehouden, de onderscheiding tot officier de Mérité Agricole de la France. INSTALLATIE J. C. MANSSEN ALS BURGEMEESTER VAN LONNEKER. De nieuwe burgemeester van Lonneker, de heer J. C. Man sen, voorheen in ge lijke functie te Bei len, werd gisteren in zijn ambt geïnstalleerd. De installatierede werd uitgesproken door den oudsten wet houder, den heer- J. Wel- dink. Nadat door een vier-ta! sprekers het woord was gevoerd aanvaardde de heer J. C Manssen het voorzitterschap van den Raad. Gisteren is de 13e I.imburgsche jaarbeurs te Helden-Panningen geopend. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der "Kon'ngin in Limburg Baron van Hövel tot Westerflier en het Eerste Kamerlid de heer Huffmans. De burgemeester van Helden, de heer van Cann, sprak het welkomstwoord en bracht dunk aan den heer Reynen, den scheidenden voorzitter van de Jaarbeurs, die zooveel moeite en werk heeft gedaan voor het slagen der Jaarbeurs. De Commissaris der Koningin wees vervol gens het woord voerend, op 'net nut vr deze Jaarbeurs. Onder leiding van den voorzitter, de heer W. van Heukelom, werd een rondgang langs de verschillende stands gemaakt. FASCISTENBOND DE BEZEM In een hijvoegsel van de St.-Ct. zijn op genomen de statuten van de in Den Haag opgerichte vereeniging Fascistenhond De Be zem. Coöperatief Uitgeversbedrijf U. A. Zij beoogt niet het behalen van winsten, doch \erbetering van den stoffeüjken en zedelijken toestand harer leden, middels het onderling aarikweeken van de fascistisch anima corporativa en sensus corporutivus. Een en ander, teneinde te bevorderen de doodringing van de beginselen van den organischen Staat in het algemeen en ineer in het bijzonder ter verkrijging van weder- keerigen stoffelijken eo geestelijken steun van de leden der vereeniging in hun streven naar verbreiding van de geestesgesteldheid van de gildenmaatschappij in Nederland en koloniën. Voor de eerste maal zijn benoemd: de heer .T. A. Baars tot bestuurder, de heer dr. C. Alfred A. Haighton tot opziener en de heer Willem H. Haighton tot scheidsrechter. DE DUITSCHE INDUSTRIE VOOR T EERST OP DE NED. JAARBEURS. Op de a.s. Voorjaarsbeurs der Ned. Jaar beurs te Utrecht van 10—19 Maart, zal <Ï3 geheele Duitsche Industrie op officieele wijze vertegenwoordigd zijn. Er zal, evenals zulks reeds met andere land n liet geval is, op het Vreeburg 157-158 in de z.g. „Rue des Nations" voor de eerste keer een Duitsch Informatiebureau worden gevestigd, waar kosteloos alle inlichtingen cn adviezen betreffende de Duitsche Industrie cn omtrent het aanknoopen van handelsver bindingen tusschen Nederland en Duitsch land zullen worden verstrekt Het Duitsche Informatiebureau des Reichsverhand's der Deutschen Industrie eu Deutschen Aussfc lungs- en Messe-Amtes" te Berlijn, zal onder de honoraire leiding staan van den heer Ullrich te Amsterdam, vertrouwensman Deutscher Industrieve»:- bande. OM DE WERKLOOZEN. Partijbelang en werkloozenzorg Wij begonnen een artikel in Het Volk te lezen: In dezen jammerlijken tijd van werk- loozenellende hebben verschillend, par tijen geen endere zorg. dan om de werk- looze arbeiders in haar rijen te behou den of te krijgen. Met pogingen om in het lot van de vverkloozen verbetering te brengen houden zij zich niet bezig. Dat de ellende der werkloozen voor haar iets Ie vends is, dat de uiterste krachtsinspan ning ter leniging vergt, daarvan bespeurt men bij haar weinig of niets. Haar oog merk is er slechts op gericht te voorko men, dat de werkloozen zich tot andere partijen dan de hare wenden. Partijpoli tiek van het kleinste formaat is al wat haar voor oogen staat. Niet ran de vverk loozen, maar van haar politieke standje zijn zij vervuld. Wat een zelfkennis, dachten we bij ons zelf. Totdat we tot ae teleurstellende ontdek king kwamen, dat het roode hlad toch niet naar binnen maar naar buiten keek. F,n niet alleen door een roode, doch door een beslagen bril. Een Holland6ch orgelgedicht, door Jan Zwart Te Stellendam zijn een man en zijn vrouw door kolendampvergiftiging omgekomen. De ramp tnj de overweg te Bier ik. BESPOEDIGING MAIL VOOR NEDERL.-INDIE LUCHTPOST VERKEER MEDAN-BATAVIA Behalve met den rechtstreekschen lucht postdienst Amsterdam—Batavia bestaat er nog gelegenheid om de overkomst van cor respondentie naar Ned.-Indië te hespoedigen door gehruik te maken van den luchtpost dienst MedanBatavia, welke wordt uitge voerd in aansluiting op de aankomst van de mailhooten. Met dezen luchtrHenst wordt de corres pondentie vervoerd, welke -voorzien is van een luchtpostefikct en van de aanduiding „van Medan af per vliegtuig". Het luchtrecht, verschuldigd boven het gewone port voor deze verzending bedraagt 10 cent voor elke 20 gram. Door gebruik te maken van dezen' dienst wordt een bespoediging erkregen voor Pa- lemhang en Pladjoe van 24 dagen voor West en Midden Java van 2 dagen en voor Oost-Java van =fc 2x/-> dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1