ENCI-CEMENT «GAC&BTON TE KOOP TE UTRECHT N.V. Rotterdamsche Glas-Mij. - Ae'brechtskade 1G3164 - Telefoon 34214 - Het aangewezen adres voor de Bouwvakken. A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN AANBESTEDINGEN H. R. LAUWAARS ZONEN Hl Architecten! Drukkerij LIBERTAS ADVERTEERT IN DIT BLAD ia331H3AaV H OOK IN VERSCHILLENDE STADSDEELEN WONINGEN TE HUUR MAANDAQ IS FLBRÜAR1 1S31 N.V. HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 BOUWCREDIETEN ^anneming van werk door georganiseerde arbeiders Sindis dia verkorting van den arbeidsdag worden meermalen do vele vrije uren, voor al gedurende het zomerseizoen, door arbei ders gebruikt om zelfstandig arbeid voor anderen te gaan verrichten en daarmede den patroon bij wien zij gedurende de wettelijke uren in dienst zijn, concurrentie aandoen. Noodig is daarom gebleken om daartegen maatregelen te nemen, wat dan ook in een collectief contract de laatste jaren werd ge daan. door het opnemen van een daartoe strekkende verbodsbepaling. Ook in het buitenland vindt men zooda nige bepalingen en het is niet onaardig eens te zien, hoe deze zijn geredigeerd. Zoo vonden we in het Maandblad voor de Statistiek' onder bovenstaand hoofd het volgende uit een Amerikaansch Vak blad: Bij vele vakken in het bouwbedrijf is het door den aard van het werk mogelijk, dat de individueele anbeider voor eigen reke ning werk aanneemt, waardoor hij zijn pa troon concurrentie kan aandoen. Zoo kan b.v. een timmerman na den werktijd bij zijn patroon of in de vacantie werk aanne men bij particulieren, en dat tegen een be langrijk lageren prijs dan een aannemer, gebonden door loonovereenkomsten zou kunnen doen. Het betreft dan wel meestal kleine werkjes, welke echter tezamen nog een vrij belangrijk deel van het plaatselijke work in het bouwbedrijf vertegenwoordigen Bij onderzoek van dit verschijnsel in de Vereeni'gd" Staten bleken de bouwarbeiders bonden a tar vrijwel algemeen te erken nen, dat door deze handelwijze den patroons oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Vele 'collectieve arbeidsovereenkomsten houden dan ook aangaande dit punt spe ciale verbodsbepalingen in of een regeling, waarbij het aannemen van werk door leden van vakbonden aan bepaalde voorwaarden wordt gebonden. Bij bestudeering van ongeveer vierhon derd overeenkomsten in de bouwvakken m <le Vereenigde Staten bleek, dat vrijwel alle overeenkomsten voor timmerlieden, elec- triciens en schilders dergelijke bepalingen inhielden, alsook vele contracten \oor stu- cadoons, loodgieters, leidekkers, plaatijzer werkers, enz. In de overeenkomsten waarbij het aan bondsleden absoluut verboden werd werk voor eigen rekening aan te nemen, waren, op overtreding boeten gesteld van 5 tot 50 dollars, terwijl in enkele overeenkom sten met royement gedreigd werd. De overigens in de collectieve arbeids overeenkomsten genoemde voorwaarden, waaronder het is toegestaan, dat arbeiders tijdelijk werk voor eigen rekening verrich ten, loopen sterk uiteen. Volgens sommige overeenkomsten wordt het werken voor eigen rekening alleen toegestaan aan ou^e of invalide arbeiders; volgens eenige andere aan arbeiders tijdens stakingen of uitslui tingen of perioden van werkloosheid, doch alleen na een speciale permissie, of uitslui tend tegen de erkende prijstarieven der aan nemers, "die met de vakbonden contracten hebben aangegaan. Een aantal overeenkom sten bepaalt vei-der, dat een buiten werk zijnd' bondslid, dat in de gelegenheid is eer. werk aan te nemen, hiervan mededeeling moet doen aan een erkend aannemer, die indien hij het werk wil uitvoeren, het be wuste bondslid in dienst, möet neitien min stens voor den tijd; dat het werk duurt; in één van deze gevallen is bepaald, dat in dien de arbeider geen aannemer kan vin den bereid om het werk uit te voeren, hij dat zelf mag aannemen, als hij tenminste kan aantoonen, dat hij daarvoor oen bedrag zal ontvangen, dat de kosten vfin materia len en het normale loon zal dekken. Voorts worden in een aantal contracten zekere grenzen gesteld, tot welk bedrag bondsleden zelf werk mogen aannemen (25,100 of 200 dollars). Soms is ook aan ar beiders, die geregeld een aantal dagen per week werk bij een patroon hebben, op straffe van een geldboete verboden' om voor eigen rekening te werken. Werk aan eigen woning of aan de woningen van mede-le den wordt in een groep overeenkomsten toegestaan; het laatste echter ook weer on der zekere voorwaarden (gratis, of tot een maximumbedrag, of alleen tegen het in re kening brengen van het normale loon). Een tweede groep overeenkomsten regelt de voorwaarden, waaronder bondsleden niet zoo nu en dan, doch vrij geregeld als aan nemer kunnen fungeeren .in welke gevallen zij dan tijdelijk uit den bond dienen te tre den. Meestal moet een lid, dat dergelijke plannen kostert, een schriftelijke aanvra ge bij den bond indienen, waarna hem na zekeren tijd een uittredingsbewijs verstrekt wordt Sommige contracten stellen nog al lerlei voorwaarden: het aantoonen van de vereischte bekwaamheid tot aannemers- werk, het stellen van zekerheid voor de be taling van het arbeidsloon, het dragen van de kosten van de sociale verzekering, in stallatie van een werkplaats, onderteeke- ning en naleving van de collectieve arbeids overeenkomsten met de erkende aannemers, het geregeld te werk stellen van 1—3 arbei ders. Aangaande de wijze van wedertoelating tot den bond is in eenige gevallen bepaald, dat dit binnen een zekeren termijn zonder verdere formaliteiten kan geschieden, in dien sleohts alle contributies enz. betaald worden ovér den tijd, dat de arbeider buiten den bond stoond, vermeerderd met een zeker bedrag. Als echter een zekere,.termijn ver streken is, dan moet de arbeider evenals ieder ander, een aanvrage om-lid te worden indienen en het volle entreegeld betalen. Soms kunnen de arbeiders, die tijdelijk aan- ïemer zijn geweest, eerst na een bepaalden termijn (6 maanden, 1 jaar) weer lid wor den. Ook wordt wél de som, die zij bij we- dertoetreding betalen moeten., belangrijk verhoogd/ indien zij langer «fan een bepaal den tijd (b.v. 1 jaar)bui te h-' den bond blij ven. \I7oningen voor landarbeiders Circulaire van Minister de Geer De Minister van Financiën heeft aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: De Landarbeiderswet, welke de mogelijk heid opent, aan gemeenten voorschotten te verleenen, ten einde landarbeiders in staat te stellen, plaatsjes in eigendom te verkrijgen, laat ook ruimte voor den aan koop van grond met een reeds bestaande woning. Zal het in het laatste geval be oogde doel worden bereikt, dan eal de aan te koopen woning in zoodanigen s'aat moeten verkeeren, dat zij, bij goed onder houd. ook nadat het voorschot, dat dertig jaar loopt is afbetaald, den landarbeider nog geruimen tijd tot redelijke woning kan dienen. Derhalve zal bij de beoordeelin? van een aanvrage om steun voor bet boven omschreven doel de noodige aandacht zijn te besteden aan de vraag of de aan te koo pen woning, wat soliditeit en inrichting be treft, aan den gestelden eisch voldoet. Ik heb in verband hiermede de eer u te verzoeken in voorkomende gevallen bij een aanvraag om steun voor het verkrijgen van een bestaand plaatsje gegevens te ver schaffen omtrent de soliditeit van de wo ning, zoomede omtrent de inrichting daar van en omtrent den onderhoudstoestand, waarin zij verkeert. Tevens zal een schets- teekening van de woning moeten worden overgelegd, waarin de voornaamste afme tingen worden aangegeven. Bij de beoordee ling van den toestand der woning moet er rekening mede worden gehouden, dat de wet ook ruimte laat om in een voorschot een bedrag op te nemen voor eerste verbe tering van de woning, zoodat ook in het geval, dat deze niet aan de gestelde eischen voldoet, doc-h met niet te groote kosten voor het beoogde doel geschikt kan worden gemaakt, het verleenen van voorschot vooj den aankoop mogelijk is. De Haagsche binnenstad C Westerbout vestigt in bet Bouwk. Wkibl. Architecture de aandacht op de krui sing Groote MarktstraatSpui te Den Haag, waar een tusschentijdsche wijziging van de rooilijn reeds moet worden voorgesteld nog vóórdat de verbinding Groote Markstraat Spui—Fluweelen BurgwalHeercngracht en verder haar beslag heeft gekregen in de voltooiing van het stede-bouwkundig effect door een volledige bebouwing. Reeds thans blijkt de berekening van de breedte Groote Marktstraat te falen. De toe stand van het verkeer tusschen Wagen straatSpui is buitengewoon moeilijk. kruising met het Spui levensgevaarlijk. Bo vendien stopt het verkeer op de Kapelsbrug. Dc kruising SpuiGroots Marktstraat is met dé rooilijnwijziging niet opgelost en verschoven naar een ujdstip, waarop de be bouwing ook van de Kalvermarkt zün be slag zal hebben gekregen en een oplossing veel kostbaarder en veel moeilijker zal blij ken. De Hofwegkwestie is van denzelfden aard en maakt deel uit van de serie vraagstuk ken, welke alle. zonder onderling verband, aan de orde worden gesteld. Bovendien treft het hier. te meer, waar •l 'kbaar het Rijk geheel prijs geeft de mo gelijkheid van vergrooting der Regeerings- gebouwen rond het Binnenhof (men denke aan den wedkamp voor een Tweede Kamer gebouw). Ook het verbeteringsvoorstel voor het plein hij de S.S. aan het Bezuidenhout, ge tuigt van het zoeken naar een oplossing van «ijdelijken aard. Van een blijvende verbe tering kan geen sprake zijn zoolang men ook hier niet de consequentie aanvaardt van de eenmaal doorgetrokken verbinding met het Hc-llandsche Spöórstation, en de uit monding van dit plein op het Bezuiden hout niet grondig onder de loupe neemt Het is een deel van de problemen, diu zich in Den Haag voordoen. Maar het is zeker, dat Den Haag noodig heeft een consequent doorgevoerd groot plan, waarin de aangegroeide groote nieuwe stadsgedeelten passen en waarin in grooter verband bezien, de oplos "ngen van de vraagstukken, als hier aangeroerd, op bree- MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenwoordigers voor A MIIVC SL Pn AEL3RECHTSKADE 147b ROHEXOAM en OMSTREKEN: H. IVIUIO 01 UU. TELEFOON 30404-30233 dere schaal ernstige aandacht verdienen, wil de Gemeenteraad van Den Haag niet binnen afzienbaren tijd komen te staan voor de vraag opnieuw van het toestaan van gel den voor verbeteringen, welke dan veel kostbaarder zullen blijken te zijn, dan wel licht welk groot plan ook, dat hun thans had dienen te worden voorgelegd. Onbewoonbaar-verklaring Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een circulaire gezonden aan B. en W. der ge meenten in deze provincie, waarin zij nie- dedeelen, dat het den minL-ter van Arbeid Handel en Nijverheid gebleken is, dat in raadsbesluiten tot onbewoonbaarverklaring nu en dan een nauwkeurige aanduiding ontbreekt van de gebreken, waaruit onge schiktheid ter bewoning voortvloeit of van geëischte verbeteringen, die niet tijdig zijn aangebracht. Het behoeft geen betoog, aldus Ged; Sta ten, dat hierdoor tekort wordt* gedaan, wel niet aan de letter der Woningwet, maar toch wel aan den eisch van rechtvaardig heid, dat zoo ingrijpende besluiten alle gronden bevatten, waarop zij berusten. Ged. Staten verzoeken dan ook te bevor deren, dat aan dien eisch in ieder voorko mend geval wordt voldaan. Zij voegen hieraan toe, dat uit het vo renstaande voortvloeit, dat bij een raadsbe sluit tot onbewoonbaarverklaring van meer dan één woning het uit den aard der zaak niet voldoende is enkel te verwijzen naar een algemeene omschrijving van gebreken, die niet in haar geheel op elke woning vaai toepassing is. Xechnische Hoogeschool Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hoogeschool bedroeg op 1 Febr. j.l. 1730 (v. j. 1545), verdeeld over de verschil lende afdeelingen als volgt: Civiel ingenieur 265 277), bouwkundig ingenieur 125 (112), werktuigkundig inge nieur 403 (347), scheepsbouwkundig inge nieur 29 (26), electrotechnisch ingenieur 2S5 (269), mijningenieur 107 (95). scheikun dig ingenieur 379 (334). natuurkundig genieur 61 (38). ijker 2 (5), (62), enkele lessen 20 (30). Ingezonden in- alle lessen 54 £)e Pruissen-bergen le Laren B. en W. van Laren hebben het advies van. de Schoonheidscommissie opgevolgd om geen vergunning te verleenen tot den bouw van een groot complex arbeiderszo merverblijven aan den rijksweg bij de Pruis sen-bergen van de R.-K. Stichting Zomer weelde te Amsterdam. De stichting wordt verwezen naar het terrein aan de Vredelaan. X elefoon-agenda Van de firma Joh. C. v. Wingerden,, speciaal adres voor Terrazzo Gootsteenen te Gouda, ontvingen we een practische tele foon-agenda. Vooral nu ook Gouda een automatisch telefoonnet heeft, zal deze agenda velen wel kom zijn. tICHT ISOIEEREND £WEERBE5TENO<G 'VUURVAST GELUiOOEMPe.NO 5PIJKER-£N ZAAG BAAR Door decellenstruciuur is GASBEJON een prima isolatiemateriaal tegen warmte, koude.electricrteit en derhalve aangewezen voor binnenmuren,separatie-| wanden, daken, vloeren en ommanteling van stijlen en binten. Te leveren in Platen van diverse afmeting en 5.(3. fèbriekHoojie Rijndijk, ZOETERWOUD& Te let N? 2952?! IN. V. Verkoopkantoor voor Aerocrete Gasbeton DEN HAAG STATIONSWEG No. 91 TELEFOON No. 115967 Geachte Redactie. Naar aanleiding van uw artikel „Het doorregenen van muren", kan ik als metselaar niet nalaten een ander geluid te laten hooren. Dat de drie genoemde factoren als: een vakbekwaam metselaar, met liefde bezield voor zijn vak, met de beschikking over goe de materialen, noodig zijn om een goede muur te metselen, is ontegenzeggelijk waar. Dat echter bekwame bouwarbeiders zeer schaarsch zijn, moet ik ten zeerste in twij fel trekken. Van schaarschte kunnen we alleen spre ken wanneer de vraag naar een bepaald ar tikel (in dit geval bekwame metselaars) het aanbod overtreft Dit is niet het geval, wat wel blijkt uit het groote surplus van bouwarbeiders, waar bij ook de oudere generatie sterk vertegen woordigd is. Het gaat niet aan om deze groote groep als niet bekwame vaklieden te kwalificeo- ren. Dat schrijver van genoemd artikel de ai beiders zoo als hij ze gaarne ziet echter weinig ontmoet en daarom van sohaarschte spreekt is m. i. hieruit te verklaren, dat het gros van de arbeiders zich bij den tijd en de toestanden heeft aan moeten passen. De vraag is niet in ons bedrijf naar ar beiders, die met liefde tot den arbeid be zield, de kwaliteit van hun werk voorop stellen. Neen, er wordt gevraagd naar ar beiders, die in den kortst mogelijken tijd het grootste kwantum werk leveren. Bij een dergelijke eisch doet het weinig ter zake of men tot de oudere of jongere generatie behoort, vast staat dat do kwali teit van het werk er noodwendig onder moet lijden. Daarom is het ook waar dat, zooals het behoorlijk metselen van muren nog slechts bij uitzondering geschiedt, doch echtier niet om redenen genoemd in dit artikel. De liefde tot het werk en de lust om zich te bekwamen, is zeker bij een groot deel van de jonge bouwarbeiders nog niet weg, getuige het bezoek aan de avondcursussen, die gepaard gaan met opoffering van veel tijd en geld, en op het platteland met het afleggen van groote afstanden. De oorzaak van het slechte bouwen is veel eer elders te zoeken. Er wordt slecht ge bouwd ondanks bekwame arbeiders met liefde tot het vak. Want de arbeider bepaalt de kwaliteit van zijn eigen werk niet Dagelijks hoort men onder de arbeiders de klacht, dat de tijd, de waardeering en de belooning van 'n goed stuk werk ten eenenmale ontbreekt. Het is in de bouwerij de metselaarspa troon, in de wandeling duizendpooter ge noemd, die gedwongen voor een onbehoor lijk lagen prijs te werken, op zijn beurt de arbeiders tot overmatige prestatie aandrijft. En al gaat dit laatste niet gepaard met de zweep, en dikwijls ook niet met het com mando, het werkloosheidspook waart rond, uit de sorteering van arbeiders bij aanne ming en ontslag blijkt overduidelijk, welke de gewenschte arbeidskrachten zijn, wat bijna uitsluitend beoordeeld wordt naar hoe veelheid gepresteerd werk. Over het algemeen werkt de bouwarbei der bij voorkeur onder strenge directie, im mers dan is er gelegenheid tot 't maken van 'n goed stuk werk, en is overmatige prestatie uitgesloten. Dan wórden er werkelijk nog wel blijken gegeven van kunnen en willen, wat aan school- en kerkbouw nog wel duidelijk te zien is. Ik herhaal, de arbeider bepaalt de kwaliteit van zijn eigen werk niet. Hier zijn veeleer sociale en economische factoren in het spel. Deze zaak is werkelijk zoo eenvou dig niet als in het bewuste artikel is voor gesteld. Opzichters, architecten en bouwers kun nen in dit opzicht veel doen, terwijl hier zeker ook een taak voor de vakorganisa ties ligt. Maar alsnog is het helaas regel, dat hij (de metselaar), die zijn duizenden en tienduizenden (steenen) verslaat, als overwinnaar uit den strijd komt. Hoogachtend, J. H. SCHOUTEN. tlng: het bouwen van een 1. 0.-school met an- nexen in aansluiting van de bestaande Meis jesschool akn de Zalmstraai ie Schiedam; be stek met 2 bestekteek. ad f7.50. fr. p. p. f5, re-at. f5, verkrijgb. ten kantore van voorn. arch. ZEDDAM. 2.30 nam. De arch. H. J. L. Ovlnk 1 Zn. te Doelinchein. In café Darners te Zed- dam. namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Zeddam: het bouwen van een pastorie met vergaderKamer: bestek en teek. ad f 6. rest. f3, verkrijgb. ten kantore van voorn. arch. DONDERDAG l"5 FEBRUARI HAARLEM, 10.30 sm. Het Prov. Best. in het ebouw van het Prov. Best. van N.-Holland te laarlem. aan den Dreef; het maken van een vaste brug In gew. beton over de Simonsaloot te Zaandam, met bljk. werken; bestek met teek. is ad f 3. fr. p. p. f 3.05 verkrijgb. aan het gebouw van het Prov. Best voorn, (kamer 12) en aan het Bur. voor Buitenl. Paspoorten, Enge Lombardstecg te Amsterdam. HILVERSUM. 14 uur. De arch. H. Bunders. Hooge Naarderweg 82. namens het best. der Woningb.vereen, van Erfgooiers te Hilversum, in hotel „Het Gooiland": het bouwen van 102 arbeiderswoningen op terreinen, gelegen aan Erfgoolersstraat. Hendrik Smitsstraat en Ge projecteerde weg te Hilversum in 3 perc. en in massa: bestek mot 14 teek. ad f6 verkrijgb. bij den arch, voorn., en bij de fa. Wed. J. Schou ten. Wilhelminaatraat 24, Hilversum. HEINENOORD, 10 sm. Het Gem.best.: het bouwen van een burgemeesterswoning met alle toebehooren op een terrein te Helnenoord: be stek en teek. zijn vanaf 9 Febr. ad f 2.S0. fr. p. p. f 2.75. verkrijgb. bij den gem.-opz. O. J. Middelhoek te Goidschalxoord; Inl. enz. volgens bestek. ZATERDAG 21 FEBRUARI DEN HAAG. 11.30 u. De arch. J. Stuyt. Be zuidenhout 195, Den Haag. namens het R.K. Par. Kerkbest. H. Gerardus Majella, te Den Haag: het bouwen van een bewaarschool aan de Lln- naeusatr. aldaar: aanw. in loco 16 Febr. a.s. vi. 11 u.: aanbesteding in het gymnastieklokaal: bestek en teek. ad f 15 verkrijgb. bij voorn, areb DINSDAG 24 FEBRUARI HAAKSBERGE/T. 2 nam. De arch. A. 3. Schil derman. namens het best. der Bouw/ereen. .Lucht en Licht" te Haaksbergen, in hotel ..Centraal" aan de Markt aldaar: a, het bouwen van 8 woningen In blokken; b. het bouwen van 4 woningen in 2 blokken: c. de massa a en b: d. het glas- en verfwerk van de 12 woningen: bestek en teek. verkrijgb. ten kant van voorn, arch, ad f 10. rest. voor a en b f 6. voor c f 7. alleen op den dag der aanbesteding: Inschr. moeten bestekh. zijn: inl. eiken werkdag van 912 u. vm. „De Werfheegde", Haaksbergen: postrek. 172113. WOENSDAG 26 FEBRUARI LOOSDUINEN. De arch. A. Verschoor, Loos duinen. namens M. A. Toussalnt: het bouwen een woonhuis aan den Broekweg te Honse- dijk. Bestek en teek. verkrijgb. ad f 3 ten kantore van den arch, voorn.. Burg. Hovylaan 25 DONDERDAG 5 MAART SLIKKERVEER. De bouwk. K. v. d. Gijp, imens het best. van de Ned. Herv. Kerk te Slikkerveer: het bouwen van een kerk te Slik. kerveer; bestek met 8 teek. verkrijgb. ad f 10. fr. p. p. f 10.25, rest. f5. bij voorn, bouwk. (Al leen voor Prot. aann.),. GEHOUDEN AMSTERDAM. De arch. B. J. Ouëndag en lr. W. B. Ouëndag: de ventilatie-inrichttng en koel- aanleg voor den nieuwbouw Amsterd. Bank. Laagste Inschr. N.V. Ned. Installatie-Mij. „Ther- ma", aldaar, f 181.300. ARNHEM. De Rijkswaterstaat: het maken van een steenslagverhordlng op den Oostelijken dijk van het vierde pand van het Apcldoornsch ARNHEM. De Rijkswaterstaat: het uitvoeren van kilnkerbestratlngen en het maken van rij wielpaden op den Rijksweg DeventerVoorst. Laagste inschr. fa. Gebr. Hellendoorn, Zwolle, f 17.937. GRONTNGEN. De arch. A. Reiziger: het best. van de Vereen, tot bev. van Chr. L. en M. U. L. O.: het verbouwen van het schoolgebouw aan het Guyotplein aldaar. Laagste inschr. F. Ro- sema, aldaar, f 5060. HAARLEM. Het best. der Vereen, tot Bev. van het R.K. L. O. aan Zwakzinnigen: het bou wen van een school b. 1. o.. bev. 13 leslokalen, gymnastieklokaal, tlmmerzaal enz., met bljbelü werken, op een terrein nabij den Kinderhuls- single. Laagste Inschr. P. Reijnierse en Zoon* Overveen. f 127.858. HILLEGERSBERO. Het Gem.best.: het boa. wen van een school Voor 1. o. Laagste inschr. H. Meijer Azn.. Overschle, f 47.777. UTRECHT. De Dir. der N. S.: het bouwen van een revisieioods voor e'ertr. materieel op best. fund, aan den Spaarndammerdljk te Amsterdam Laagste inschr. A. Morsch en Co., Haarlemmer meer. f 282.500. Laagste Inschr. K. Bakker. Bobeldijk. f 15.890. TE HUUR Schledamscheweg 179 tweede etage 45 p. m. Groenlandstraat 12 tweede etage 40 p. m. Hooge Boezem <2 eerste etage 47.50 p.m. Te bevr.: G. VERWAAL Havenstr. 126, Rotterdam Telefoon 34585 BOUWTERREINEN Geen Veen- of moerasgron den, maar gezonde zuivere klei a. d. Dordtschen Straatweg. Te bevragen bij G. BULSING Gz. te Ridderkerk -Telef. no. 20 AANSTAANDE WOENSDAG 18 FEBRUARI GELDERMALSEN. 4 nam. De arch. J. G. Jan s, Achterstr. B 211'te Geldermalsen. namens 't best. der Vereen tot Stichting en lnstandh. van Scholen m. d. Bijbel, in een der lokalen der Chr. School aldaar: het ophoogen en uilbreiden van bestaande speelterrein, het maken van een gew. beton grondmuur met beton-schutting en verplaatsen en vertimmeren van een fietsen bergplaats en bijk. weiken. op en aan het ter rein der Chr. School te Geldermalsen: bestek en teek. ad f 3.50, rest. fl.50, verkrijgb. bij den arch, voorn., tusschen 12 en 2 uur nam. en 6 en 7 uur 's avonds. ROTTERDAM, 10 sm. Het Gem.best., In het Stadstimmerhuls, Haringvliet: het maken van de fundeeringen met bijk. werken van het Oeco- nomiegebouw. deel uitm. van het Zulder-Zie- kenhuiscomplex. op een terrein, begrensd door den Dord Ischestraatweg. den Groene Hilledljk en den Valkeniers weg: bestek voorw. en teek. llgcren ter kennisneming ln het Stadstlmmer- huls. SCHTEDAM. De nrch. A. P. P. Hoovers Jzn. en Coen Kramers Th.zn.. Boterstr. 58. Schiedam, namens het best van de St. Wlllibrordusstlch. BUITEN WONEN Mooi Landhuisje te koop, aan den Terbregschenweg, Hillegersberg n Oostweg te Barendrecht, Goede ver binding met Rottere! Billijke prijs. Te bevrag. G. VERWAAL. Rotterdam. Havenstraat 126 Tel. 34585 Pijnackerplein 44, Rotterdam - Magazijnen: Schommelsli. 8-30 WaalIJssel-, Kalkzandsteen SpecT~sI du-ne Gevels-een H-ndvorm in verschillend formeat ^Miiiioaniniffli!iD(ii8nirrtraiiK?pii UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN is G0UDSQN1 SIMEI OS - ROntRDAK. Telet. 2495-2496-2497-2498 Bouwsteenen Niet één richting is als zcodanig goed of slecht le noemendoch iedere richting J&eefl haar eigen gevaren. Üe waarde van het werk in iedere richting en de waarde van iederen bouwmeester wordl bepaald door de mate, waarop met vermijding van de geva ren de goede mogelijkheid uit de gekozen richting verwezen lijkt zijn." Prof. J. G. WATTIES. H— cr LU LU i— a: LU Q D m zo H m rn zo HEERENHUIZEN MALIEBAAN pnnniL— V. LIMBURG STIERUMSTRAAT 17000.— PAULUS POTTERSTRAAT 14750.— ROSARIUM 13000.— POORTSTRAAT 12000.— PIETER BREUGELSTRAAT 11000.— WILLEM BARENTSTRAAT 10000.— OBRECHTSTRAAT 6500.— BEKKERSTRAAT 5500.— Omgeving TUINWIJK 8500, 6500, 5500.— KANTOOR VAN VASTE GOEDEREN SA. J. DE BOER Bern. Wee rd O.z. No. 40 Telefoon 1 4045 UTRECHT N.V. M.J.FE ENSTRA'S DRUFSTEEN E« BIMSIHDU5TRIE CAPELLE A/O IJSSEL <TEl.2|. Uw IDEAAI een WONING met VOLLEDIG INGERICHTE BADKAMER! B Kom nu deze week eens kijken aan de GOEVERNEURLAAN en VAN ZEGGELENIAAN te 's-Gravenhage met zijn moderne Winkel- en Woonhuizen (4 of 6 kamers, met volledig ingerichte badkamer). Maximum comfort N.V. Administratie Mij ..Amsterd-m" GOEVERNEURLAAN 626 TELEF. 119118 's-GRAVENHAGE

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12