DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931EERSTE BLAD PAG. 2 DE CRISIS IN ENGELAND EEN SOMBERE REDE VAN SNOWDEN In het Engelsche Lagerhuis diende he den uit naam der conservatieven Sir La ming Worthing'on een motie van wan'rou wen in de regeering in in verband met het opvoeren der publieke uitgaven. De minister vanFinanciën, Snowden, antwoordde daarop In een scherpe rede. Hij eeide, dat niemand voorstellen tot bezuini ging met. meer genoegen zou begroeten dan hij en dat hij aan alle hem gedane len zijn grootste en welgezindste aandacht zou wijden. Sprekende over het liberale amendement op de motie, inhoudende het instellen van een commissie ter controleering der natio nale uitgaven en aanbevelingen lot bezui niging, welk amendement naderhand was ingediend, door Sir Donald Mac Lean, leg de Snowden er den nadruk op, dat slechts geringe bezuinigingen zouden kunnen wor den ingevoerd op de kosten der admini- Alleen op politieke uitgaven zouden groo te (bezuinigingen kunnen worden ingevoerd» een feit, waarvan het Lagerhuis zich wol- bewust moest zijn. Snowden wees erpp, dat de conservatie ven, toen zij aan het bewind waren het geld met volle handen hebben ui'gegeven. De arbeiders regeering heeft onder de gevol gen daarvan thans te lijden. De conservatieven interrumpeerden her haaldelijk, zoodat de. speaker verschillen de malen moest ingrijpen. Snowden verklaarde, dat hij geen be zwaar had tegen het amendement der libe ralen. doch van de instelling der bedoelde commissie niet veel heil verwachtte. Ik verklaar, dat de financieele toestand van het land zeer ernstig is en onaangena me maatregelen noodig zullen zijp wil men het evenwicht in de begrooting bewaren en hét gevaar van inflatie vermijden. In de zen tijd van economische depressie worden lasten die in tijden van welvaart gemakke lijk te dragen zijn onmogelijk te dragen. De pogingen om de crisis te boven te ko men zullen tijdelijk van allen offers eischen. De leden van het kabinet zijn be reid het hunne te brengen. (Men veronder stelt, dat hier een vermindering van do sa larissen der regeeringsleden wordt aange kondigd). De uitgaven zijn ges'egen en de inkom sten verminderd. Toch is het crediet van groot Brittannië altijd beter dan het de laatste vijf jaar geweest is. In dit verband sprak daarna de kanse lier van de scha kist over de kwestie der oorlotrsehulderi: Wij hebben een oorlogs schuldenlast die reusachtig is. Ik wil niemand ontstemmen, maar een ding moet ik toch zeggen: als ooit de ge schiedenis de manier en de wijze onder zoekt, waarop men deze verplichtingen is aangegaan, de onverantwoordelijkheid en financieele lichtvaardigheid, waarmede men verplichtingen op zich nam, die gezien den toenmaligen stand van zaken volko men onmogelijk waren, wanneer dit een maal bekend wordt, dan vrees ik, dat de personen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, den vloek van het nageslacht te dra gen zullen hebben, Snowden kondigde verder aan dat de door 'de werkloosheid veroorzaakte staatsuitgaven niet meer op de zelfde schaal voortgezet kunnen worden. Het is noodig dat dit vraagstuk op den grondslag van een overeenstemming tus- schen alle partijen geregeld wordt Een ver dere belasting van de productie zal een toes and scheppen, welke ook de besten tot overloopers zou maken. Hij deed een dringend beroep op de groo- te massa van zijn eigen partij om te be zuinigen. Plannen, die groote uitgaven vereischen, zullen, al is de uitvoering daar van nog zoo gewenscht, moeten wachteu op betere tijden. Het doel van zijn 40-jarig leven als poli ticus is geweest en blijft verbetering ie brengen in het loon van de arbeidende klasse zoo hij nu een tijdelijk uitstel van de sociale eischen en zelfs offers vraagt, geschiedt dit in de overtuiging, dat dit noo dig is, om de sociale politiek voor de toe komst niet in gevaar te brengen. Ten slotte verklaarde de minister, dat het loopende dienstjaar met een bedenkelijk groot tekort zal sluiten. LONDEN. 11 Februari. (R. O.) In het La gerhuis werd de motie van wantrouwen der conservatieven verwonen met 310 te- pen 235 stemmen. Het liberale amende ment werd aangenomen met 468 tegen 21 stemmen. De indruk van Snowdens rede. In alle partijen is men het er over eens, dat de rede van Snowden belangrijke ge volgen moet hebben voor de toekomst der regeering. De ex remisten der labourpartij zijn van oordeel, dat, als Snowden van plan is op de werkloozenuitkeeringen te bezuinigen, deze regeering hoe eerder hoe liever maar moet heengaan. William Brown, van den linkervleugel der Labourpartij, verklaarde, dat de rede van Snowden de grondvesten, waarop de/.e regeering steunt, doet wankelen, dat zij is een vernietiging van de verwachtingen der labours. DE DUITSCHE RIJKSDAG NA DEN UITTOCHT DER RECHTSCHE OPPOSITIE NAAK EEN RECHTSCH KOMP- PARLEMENT? De debatten over buitenlandsohe zaken in den Duilschen Rijksdag zijn gister hervat Van de nationaal-socialistische fractie was alleen afgevaardigde Stoehr in den Rijksdag verschenen. Hij zal als „verbindingsman" de zaken der fractie verder behartigen. Een motie van de „landvolkpartij" en een van de communisten, die wantrouwen tegen Curtius uitspraken, zijn met 255 tegen 87 stemmen en 29 onthoudingen afgewezen. Voor stemden de communisten, de „land volk-partij en de christelijk-socialcn. De economische partij, de volksnatbnalen en de volksconservatieven onthielden zich van stemming. De houding der Duitsch-nationalen. In antwoord op de officieele mededeeling van de Duitsche Volkspartij verklaart het bestuur der Duitsch-nationale partij, dat het besluit der Duitsch-nationalen niet betee- kent, dat de fractie principieel van allé zittingen zullen wegblijven. De Duitsch- nationalen zullen zich dan in de parlemen taire werkzaamheden mengen, indien daar door mogelijk zal zijn dat zij de betrekkin- kingen tusschen hét centrum en de sociaal democraten zullen kunnen vorstoren, de be langen der nationale kiezers kunnen be- sohermen. De oppositie zal zelf bepalen wat verder moet geschieden. De D. N. Rijksdag- fractie zal voor ieder geval afzonderlijk haar houding bepalen. Zij heeft thans besloten, dat de leden der enquête-commissie inzake het roggevraag- stuk hun werkzaamheden zullen voort zetten. De Nazi's stellen de Rijksdagtoe lagen ter beschikking van de weikloozen. De Nationaal-socialistische Rijksdagfractie heeft voorgesteld de schadevergoedingen der afgevaardigden, welke wegens het niet deel nemen aan de Rijksdagbijeenkomsten, wor den bespaard, ter heschikking te stellen van de werkloozcn, dde het meest noodlijdend DE FRANSCH-ITALIAANSCHE WRIJVING OVER HET VLOOTPROGRAM Omtrent de in opdracht van het Foreign Office ondernomen reis van Craigle naar Parijs, waar hij met de Fransche regee ring de besprekingen voert over de kwes'ie van de wapening ter zee, weet de Morning Post te melden, dat deze bespreking een laatste wanhopige poging van Engeland is om Frankrijk te bewegen tot het aanvaar den van het Britsche s andpunt ten aan zien van de ontwapening ter zee. Wanneer de Franschen zouden blijven voor gaan met de uitvoering en vergroo ting van h9t Fransche sehepsbouwipro- Een rechtsch romp-parlement? In een gister te Oldenburg gehouden ver gadering der Duitsch-nationalen verklaarde Rijksdagafgevaardigde Stuhhendorff o.a., dat de reohtsche partijen op voorstel van Hu- genberg, waarbij de Nationaal-socialisten zich hadden aangesloten, tot dezen zet wa ren overgegaan. De rechtsche oppositie is van plan een „romp-parlement" der nationale oppositie te vormen, zeidé hij. VIER MILLIOEN WERRLOOZEN IN DUITSCHLAND. Per 31 Januari j.l. stonden bij de Duitsche arbeidsbeurzen in totaal 4.894.000 werkloo- zen ingeschreven. Dit is 129.000 meer dan per medio Januari en 510.000 ïneer dan per 1 Januari. Het aantal crisiswerkloozen be droeg per 31 Januari 2.555.O0O. HET DRAGEN VAN UNIFORMEN IN DEN THüRINGSCHEN LANDDAG. Het Seniorenconvent van den Thüring- schen Landdag hield zich bezig met de kwestie, of het dragen van uniformen in den Landdag al of niet verboden kan worden. Eenigen tijd geleden wees de sociaal-demo cratische vice-president van den Landdag Labour den nationaal-socialistische afgevaar digde Hennicke uit de zaal omdat hij het bekende bruine hemd droeg. Het Senioren convent besloot den afgevaardigden voorloo pig het al of niet dragen van uniformen vrij te laten, aangezien het reglement van orde hieromtrent geen enkele bepaling bevat. Men zal echter overwegen, of het leglement van orde ten aanzien van dit punt aanvulling behoeft. Het uitsluiten van de zitting van' Hennicke wefd in verband met het voorgaan de afgekeurd. DUITSCH-ITALIAANSCHE STUDIE- INSTITUTEN. De Italiaansche ministerraad heeft twee wetsontwerpen goedgekeurd tot het oprich ten van een Duitsch-Italiaansch instituut voor Duitsche studenten te Rome en Duitsch ItaJiaansch instituut te Keulen. Deze beide instituten zullen, naar het verdrag tusschen beide mogendheden regelt, de Duitsch-Ita liaansche betrekkingen en de economische samenwerking tusschen beide landen bevor deren en de kennis tusschen de Duitsche en Italiaansche wetenschappelijke wereld uit wisselen. Men meldt ons uit Oppeln. Het onderzoek naar den op 4 Febr. j.l. op het postagentschap Schurgast gepleegden overval heeft tot een opzienbarende ontdek king geleid. Het onderzoek wees namelijk, uit, dat de vrouw van den overvallen post- agent Pawlik zich aan den overval had schuddg gemaakt. Aangezien men aanvanke lijk voor deze veronderstelling niet voldoen de bewijzen had, zette de politie het onder zoek krachtig voort. Bij een huiszoeking werd bij haar een deel van het gestolen geld gevonden. Duizend mark baar geld had zij in een kuil in ren grond gestopt en deze met rijshout bedekt De overige 3000 mark zou zij verbrand hebben. De politie hecht aan deze verklaring echter geen geloof. Het voorval beeft onder de bevolking groote beweging veroorzaakt aangezien men er volkomen door werd verrast Het schijnt dat de ziekb echtgenoot van de vrouw geheel onschuldig is en niets van de daad afwist MACIA BEGENADIGD. Catalonische antonomistenleieer. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de Spaan sche regeering den leider der autonomist sche partij in Catalonie, Francisco Macia, heeft begenadigd. Macia was ln 1929 uit Spanje verbannen omdat hij een der voor naamste leiders was van de opstandige be weging tegen den overledon dictator Primo de Rivera. Sedertdien woonde hij in Brussel en deed kort geleden weer van zich spreken, gram, zou dit een directen terugslap op j toen hij heimelijk de Fransch-Spaansc-he het Londensche Vlootverdrag hebben cn grens overschreed en weer te Barcelona op zou Engeland op grond van de in dit ver- j dook. drag opgenomen voorbehouds-clausule ge dwongen worden eveneens tot vergrooting DE OUSTRIC-AFFAIRE zijner wapening over te gaan. Men 'brengt deze stap nl. in vertiand met de 1 De parlementaire onderzoekingscommis- uitlating van Alexander, den eersten Lord sie heeft besloten den heer Raoul Péret der Admirali'eit, dat Engeland verplicht door een deurwaarder te dagvaarden, daar zou kunnen worden zijn positie krachtens hij weigerde opnieuw yoor de commissie het vloottractaat te nereien. verschijnen. J DE FRANSCHE PETROLEUMBELANGEN. Voor het afsluiten van een overeenkomst. Vandaag zal de Fransche Kamer een be langrijke ueslissing hebben te nemen inzake de petroleumpolitiek van Frankrijk, nl. do ratificatie va nde door de regeering tot stand gebrachte overeenkomsten en tevens de bestaande overeenkomst van San Remo, waarbij Frankrijk 25 pcL van de exploitatie der petroleumvelden in Mesopotamia kreeg toegewezen. In het jaar 1924 werd de Fransche petro- leummaatschappij gesticht om een gezonde petroleumpolitiek te kunnen voeren. Ii. Maart van het zelfde jaar trof de regeering met deze compagnie een overeenkomst, waar door zij de controle gedeeltelijk in handen kreeg en bovendien aandeel kreeg in de zui vere winst Verleden jaar werd deze overeenkomst de Kamer ter ratificatie voorgelegd, zij werd echter afgewezen omdat de Kamer niet tijdig op de hoogte was gesteld en ous niet over de beteekenis der overeenkomst kon oordeelen. In Februari 1929 breidde de regeering de overeenkomst met de petroleummaatsohap- pij en haar daarin vervatte rechten zoodanig uit, dat zij eigenflijk de beteekenis kreeg van een staatsmonopolie. Het is deze overeen komst, die de Kamer heden in behandeling zal nemen om tot ratificatie ervan te beslui ten. Men verwacht uitvoerige discussies tus schen voor- en tegenstanders van het petiro- leummonopolie. De tweede kwestie, die aan de orde komt en van internationale beteekenis is, betreft het leiden der petroleumpijpleidingen van Mosoel naar de Middellandsche zeehavens. Het officieeele staatsblad van Palestina, dat 5 Januari j.l. te Jeruzalem verscheen, publi ceerde een oflicieele mededeeling, volgens welke de Hooge Commissaris van Palestina met de te Mosoel gevestigde petroleummaat- schappijen een overeenkomst had getroffen voor het leggen van een pijpleiding naar een van de Engelsche havens. De Franscne pe- troleumonderneming beweert echter, dat de hoofdconcessionarissen een overeenkomst hebben afgesloten, volgens welke een zijlei ding zal worden gelegd, die gedeeltelijk in Tripolis, dus op Fransch gebied, zal uitko men, en voor een ander deel, dat echter slechts beschouwd moet worden als een zij arm van de eerstgenoemde pijpleiding, naar Haifa zal loopen. Tengeq >Ige van de publicatie te Jeruzalem twijfelt men thans in de Fransche pers aan de juistheid van de laatste verklaring en verlangt men publicatie van den tekst der desbetreffende overeehkomst, die voor de Fransche petroleumvoorziening van zoo groot belang is. Frankrijk heeft er natuur lijk het grootste belang bij, dat zijn petro leumvoorziening geheel onafhankelijk van andere mogendheden wordt, teneinde val van internationale verwikkelingen op een zoo belangrijk punt als de brandstof voorziening niet van andere mogendheden afhankelijk te zijn. De commissie van Buitenlandsohe Zaken der Fransche Kamer heeft den ministers van Buitenlandsohe Zaken en Handel om nadere inlichtingen verzocht Briand verklaarde.dat hij het afsluiten der onderhandelingen tus schen Engeland, Amerika, Nederland en Frankrijk tegemoet ziet. en de hoop koestert, dat het traject der pijpleidingen in overeen stemming met de Fransche belangen zal wor den geregeld. De minister van Handel Rollin deed mededeelingen omtrent den loop der toit nog toe gevoerde onderhandelingen. Door de begrootingscommissie goedgekeurd. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de begrootingscomnissie van het Huis van Afgevaardigden de .Marinebegrooting ten be drage van 344 millioen dollars goedgekeurd. De onderhavige begrooting is 36 millioen dollers lager dan die van verleden jaar. Het personeel wordt verminderd van 84.000 tot 70000 man. In den loop van het komende jaar zullen drie nieuwe kruisers van 10.000 ton elk, op stapel worden gezet, terwijl bo vendien een aanvang zal worden gemaakt met den aanbouw van twee groote geve* vliegtuigen. De marine zal aan het begin van het vol gend belastingjaar over 6000 vliegtuigen be schikken. De minister voor marine Adams heeft in de begrootingscamissie verklaard, dat de re geering niet voornemens is de 1000 man ma rinetroepen, welke in Nicaragua zijn gede tacheerd, te verminderen. Generaal Petain, die reeds herhaaldelijk erop had aangedrongen ontheven te mogen worden van het veel werk gevend vice-pre- sidentschap van den oppersten oorlogsraad en van het inspecteur-generaalschap van het leger, heeft dezer dagen de opdracht ge kregen de voorzorgmaatregelen tegen de luchtaanvallen te organiseeren, met gelijk tijdig eervol ontslag uit de eerder genoemde functies. Generaal Maxime Weygand is ln zijn plaats benoemd tot generalissimus. Deze heeft Ln den oorlog verscheidene legergroe pen aangevoerd en werkte tot aan den dood van Foch met den maarschalk samen. Hi| is ook nog na den oorlog legeradviseur voor Polen on hooge commissaris in Syrië ge weest. Weygand is 64 jaar. Algemèene staking te Cadiz Ter gelegenheid van den jaardag der Spaansche repuhliek van 1873 werden Woensdag te Madrid treurdiensten gehou den voor de in December gefusilleerde offi cieren. 5000 personen namen deel aan de republikeinsche betoogingen. Toen uit de menigte jubelkreten voor de republiek klon ken, greep de politie in en arres'eerde ver scheidene personen. De gevangenis was door de politie afgezet en bezoek verboden. Desondanks werden voor de gevangen re publikeinen 7000 kaarten afgegeven. Te Cadiz is de algemeene staking afgekondigd. LOUIS BOTHA Het voor Louis Botha te Kaapstad onthulde standbeeld. Daar de ontwerper de Floren- tijnsche beeldhouwer Rafaël Romanelli is gestorven, is het uitgevoerd door diens zoon Romano Romanelli. ALBA TEGEN VERKIEZINGEN IN SPANJE De vroegere Spaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Alba, heeft in de Spaan sche bladen een verklaring gepubliceerd ver de aa verkiezingen. Alba is zeven jaar geleden door den vroe- geren dictator Primo de Rivera uit Spanje verbannen en leeft sedert te Parijs. Alba ver klaart zich een beslist tegenstander van de erkiezingen en zegt, dat Spanje langs dezen weg niet tot normale toestanden kan gera ken. De Oppersilezische Koerier te Königs- hütte, die inzake het Poolsch-Russisohe con flict een bericht uit Londen had gepubli ceerd, is door de Poolsche autoriteiten in be slag enomen. DE SCHULDLEUGEN VAN VERSAILLES Een conclusie bij den Rijksdag ingediend. In den Duitschen Rijksdag hebben ue afgevaardigden Dauch (D.V.P.) en Perlji- zius (Cenlrum) de volgende conclusie in gediend betreffende de kwestie van de schuld aan den oorlog: De Duitsche Rijksdag vestigt opnieuw dc aandacht der internationale openbare mee ning op de ernstige benadeeling der vre- desgedachte en het verkrijgen van overeen stemming door het in het verdrag van Versailles vervatte oordeel ten aanzien van de schuld aan den oorlog. Duitschland 'neeft onaer dwang het verdrag onderteekend. zonder daarmede evenwel te erkennen, dat het Duitsche Volk den oorlog heeft ver oorzaakt Het in artikel 23.1 ui.gesproken eenzijdige oordeel kan slechts het vertrou wen onder de volkoren, hetwelk voor een waarachtigen vrede vereischt wordt, per- mament benadeelen. Het is daarom drin gend noodzakelijk, dat de gebeurtenissen welke tot den wereldoorlog leidden, naar waarheid worden onderzocht. Uit dien hoof de eischt Duitschland de intrekking van het eenzijdige besluit, zooals het in artikel 231 is geformuleerd, en de vorming van een internationale commissie van onpartij dige deskundigen, die slechts een objectie ve uitspraak over de gebeurtenissen, die tot het uitbreken van den oorlog hebben ge leid, kan geven. De Rijksdag verzoekt da Rijksregeering alle in dit verband mogelijke stappen te doen ten einde dezen cisch in te willigen. DE INCIDENTEN TE DIXMÜIDE. Dinsdag heeft, naar de Msb. verneemt, de correctioneele rechtbank van Yeurne vonnis geveld in de eerste zaak, betrekking hebben de op de incidenten, welke zich 2-1 Augustus 1U30 op de Groote Markt te Dixmuide voor deden, tijdens de onthulling van het Yzer- monumenL Van de vijf beschuldigden werden er drie gestraft: Frans Schellekens werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en frs. 162 boete, wegens het vermeien van de Bel gische vlag, die aan het arrondissement^ commissariaat uithing. Emiel Maréchal hoor de zich één maand gevangenisstraf toeken nen wegens opstandigheid, plus 8 dagen en frs. 162 boete wegens beleedigingen; Alfons Jacobs kreeg 14 dagen gevangenisstraf, we gens opstandigheid, plus 8 dagen en frs. 162 boete wegens beleedigingen. Onmiddellijke inhechtenisneming werd be volen. De twee andere beschuldigden Albert Roe- landt en Camiel Demilt, gedaagd wegens medeplichtigheid in het vernielen der vlag. werden vrijgesproken. De Belgische officieren, die met hun vlieg tuig boven de pelgrims, de incidenten uitge lokt hebben, zijn nog steeds niet gevoimisd. ZES EN DERTIG SCHEPEN IN HET IJS. Het aantal schepen, dat bij de Finsohe Golf bij het eiland Hogland in het ijs is blijven steken, is thans tot 36 vermeerderd. De Russische ijsbreker Ivrassin heeft bevel ontvangen, de schepen in de open zee te brengen. Een der shepen is door het ijs op een klip gedrukt, en wel zoodanig, dat het voorloopig niet te naderen is. Door vertegenwoordigers der mijneige naars en der mijnwerkersorganisaties is de overeenkomst geteekend voor de mijnindus trie in Zuid-Wales, geldende voor drie jaar. Nog eenige kwesties inzake de minimum percentages en toeslagen op de loonen zul len aan een onalhankelijken arbiter worden onderworpen. Uit Moskou wordit gemeld, dat Maandag te Kiew een groote betooging werd gehou den tegen de door de Poolsche regeering uit geoefende terreur tegen de minderheden in het Westen van de Oekraïne. De communis tdsohe organisaties namen een scherpe reso lutie tegen de Poolsche regeering aan en verlangden, dat de sovjet-regeering zich mei de zaak zal bemoeien. Het Poolsohe consu laat werd door poli tietroepen bewaakt. HET CONFLICT BIJ DE „VEREINIGTE STAHLWERKE" Het personeel der „Vereinijyte Stahl- werke" heeft volgens bericht uit Duisburg gestemd over de foorstellen der direc ie, om de loonen met 20 pet. te verlagen. 96 pet. der arbeiders en 97 pc. der employe's heb ben aan de stemming deelgenomen. 1235 arbeiders en 892 employe's verklaar den zich voor en 4319 arbeiders en 92 em ploye's tegen. De directie had voorgesteld om 4400 ar beiders en 700 enroloye's in dienst te hou den en het overige personeel te ontslaan. Geen defensief verdrag met Hongarije. De Oostenrijksche vice-kanselier en minii ter van buitenlandsche zaken Dr. Schobcr heeft in de commissie van buitenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven van Je bui tenlandsche politiek. Een deel zijner be schouwingen was gewijd aan het bezoek van den Hongaarschen minister-president graaf Bethlen, te Weenen, de bij die gele genheid gevoerde besprekingen en het toen onderteekende verdrag. Van een militair bondgenootschap met Hongarije, waarom trent sommige geruchten zijn verspreid, is geen sprake geweest De tegenwoordige hondsregeering denkt er niet aan. evenmin als haar voorgangsters, aan de leidende be ginselen der Oostenrijksche buitenlandsche politiek iets te veranderen. Briand heeft gisteren alle geruchten laten tegenspreken, dat hij in Mei candidaat zou gesteld worden voor het Fransche president schap, als Doumergue's ambtstijd verstreken zal zijn. HALF MILLIOEN TEKORT. Op de Amerikaansche begrooting. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft, de onderstaatssecretaris voor de schatkist. Ogden Mills, verklaard, dat hij bet.„deficit Van het loopende dienstjaar op 500 mil lioen schat VALSCH S. O. S.-SEIN? Naar Lloyds meedeelt, is geenerlei beves tiging ontvangen van het bericht, dat een mailboot gisteren draadlooze seinen heeft gegeven, dat het stoomschip zich bij de kust van Ierland in zeenood bevond. ROME VLAGT. Overal in Rome wapperden Woensdag de pauselijke en Italiaansche vlag ter gelegen heid van den tweeden jaardag van het slui ten der Lateraan-verd ragen, waarbij de ver houding tusschen Italië en het Vaticaan de finitief werden geregeld en de Paus als we reldlijk heerscher werd erkend. Een feest- receptie werd gehouden door den Italiaan- schen gezant bij het Vaticaan en ook kerKC- lijke plechtigheden hadden plaats. Volgens berichten uit Peking, heeft in do Fushunmijnen in Mari'dsjoerije, een ernstige ontploffing plaats gehad, tengevolge waar van het gi-ootste deel van het uit 3000 mijn werkers bestaande personeel, werd ingeslo ten. Tot gisteravond waren zes lijken ge borgen. Het Britsch Museum heeft, met medewer king van de koloniale regeering, een nieuwe inschrijving geopend voor het uitzenden van een expeditie van archaelogen naar Britsch Honduras om de opsporing van de oude Maya-steden voort te zetten. Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vortgen etend aan Hoogste stand te La Coruna 773.9. Laag-te stand te Janmayen 732.2. Stand vanmorgen half twaalf 745.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. door het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Krachtige later afnemende Noordwestelijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, half tot «zwaar bewolkt, buien met regen of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur. STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt gisteravond 8.40 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit 'het Zuidwesten met ruimenden wind. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.6. 13 FEBRUARI Zonsopgang 7.23 u.; Zonsondergang 5.06 u. Van 's avonds 5.36 tot 's morgens 6.51 u« HOOGWATER NED. ZEEHAVENS IH F^br. v m. n m v.m. n.m Delfzjjl 7.49 2029 Hellevoetsl. 1918-.— TtTHohelling fi.ljfi 17.4H Willemstad 0 39 13.16 Hnrlingen 5 48 18.26 Brouwen-h 11 30 Helder le U*3 3.31 Zierlkzee 1150—.— Mem 2e 13 3 160i. Wemeldinge 1214 -.— IJmuiden. 12 30 Vliesingen 10.46 °3.24 H v Holland 11.17 Terneuzen 11.16 23 68 Rotterdam 1.06 1335 Hansweert 11.44 lordr ebt 1.50 2 27 Gemengd Nieuws. KIND LEVEND VERBRAND In de Middelbuurt te Veenendaal (Utr.)' dronk een iy2-jarig zoontje van W. v. V. ia een onbewaakt oogenblik uit een kan ko kende koffie. Het kind was inwendig zoo verbrand, dat overbrenging naar Utrecht ter opneming in het ziekenhuis noodzake lijk bleek, waar het den volgenden dag is overleden. DE INBRAKEN IN DEN ACHTERHOEK. De daders in Duitschland gearresteerd. Te Emmerik' zijn "gearresteerd dé 30-jarigè B., uit (Berg.h en de 2S-jarige A- B. M., -uit Doetinchëm, De 'politie heeft met dit tweetal de daders van de' tientallen inbraken de laat ste weken in den Achterhoek gepleegd. Omtrent de arestatie vernemen wij, dat een douane-beambte in een café te Emmerik zag, dat genoemde personen een partij koffie ver handelden. Toen de ambtenaar hen wegens smokkelarij wilde arresteeren, gaven ze hem een slag en namen de vlucht. Briten liepen ze echter juist in handen van twee passee- rende agenten. Het tweetal heeft zich eerst voor diefstal i smokkelarij in Duitschland te verantwoor- :n en zal daarna uitgeleverd worden. LIJK GEVONDEN Men meldt ons uit Vlaardingen: Hedenmorgen werd op den spoordijk van den Parallelweg alhier het lijk gevonden van den 46-jarigen W. v. d. S., wonende Cor- nel is Houtmanstraat alhier. Aan een mis drijf wordt niet gedacht Men onderzoekt of hier een ongeluk heeft plaats gevonden. Het vaarwater Lemmer-Groninigen via het Tjeukemeer is voor zeilschepen heropend. Voor Lemmer is echter nog veel ijs in zee. De booten op Amsterdam hebben hun gere- gelden dienst gestaakt. „DE TRIBUNE" UIT DE LEESZALEN. Het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Hlversum heeft besloten in verband met de door den inspecteur der Openbare Leeszaal gedane ultnoodiging tot wering van de „Tribune", zich tot den Minis ter van Onderwijs te wenden, om te vragen of bjj niet inwilliging van het verzoek inder- dnad het Rijkssubsidie zal worden ingetrokken

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2