CURTIUS VOOR DEN RIJKSDAG WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND UITTOCHT DER NAT.-SOCIALISTEN UIT DEN RIJKSDAG UITEENZETTING VAN DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK Bij de opening van den Duitschen Rijks dag gisternamiddag 3 uur werd onmiddel lijk door den nationaal-sociallst Stöhr een verklaring voorgelezen, die begon met er aan te herinneren dat 6% millioen Duit- schêrs op 14 September tegen de schuluDe- talingen en de daaraan verbonden noodtoe stand hebben geprotesteerd. De regeerende machten hebben echter kans gezien de nat.- eoeialisten van de regeering uit te sluiten. Thans hebben deze partijen een wijziging van het reglement van orde voorgesteld, die in strijd is met de grondwet. De natjonaal- socialisten verklaren plechtig dat na liet in nemen van deze wijziging alle besluiten van den Rijksdag in strijd met de grondwet zul len zijn (gelach bij de regeeringspartijen). Dit parlement heeft, het recht verloren na mens de natie op te treden. Zij zullen een beroep doen op den Rijkspresident om dezen Rijksdag te ontbinden- Met een driewerf „Heil Hitler" verlaten dan de \azi s de zaal. Verschillende sprekers voerden vervolgens het woord, waarna het woord is aan den Rijksminister van Buitenlandsohe Zaken, Pr. Curtius. Rede van Dr. Curtius. Dr. Curtius hesprak de belangrijkste alge- meene vraagstukken der Duitsche buiten- landsche politiek. Alereerst paf hij een beschouwing van de besprekingen in de studiecommissie voor de Europeesche samenwerking. Met voldoening begroette hij. mede in verband met de be trekkingen tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland. het feit dat de Sovjet-Unie zioh in principe tot medewerking in de Europee sche studiecommissie bereid had verklaard. Een der lastigste vragen is de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Het zou noodlottig voor Europa zijn, indien -trien ook niet aan de overzijde van den Rijn tot de conclusie kwam, wat de werkelijke oor zaken vnn den huidigen toestand van Euro pa zijn. De vervulling der Duitsche eischen is een noodzakelijke levensvoorwaarde voor hot Duitsche volk, en men zal op vreedzame wij ze moeten trachten hieraan te voldoen. Door ondervinding is Dr. Curtius tot de overtuiging gekomen, dat er in Europa een nieuw gemeen schapsgovoel aan het groeien is. Europa mag echter niet worden opge bouwd op den grondslag van de ineenstor ting van Duitschland. Wij geven, zeide hij, de hoop niet op, dat wij met het Fransehe volk zullen kunnen samenwerken. Vervolgens kwam dr. Curtius te spreken over bet ontwapeningsvraagstuk. Hij wees erop, dat de ontwapeningsconferentie zal worden gehouden in aansluiting op de zit ting van den Volkenbondsraad. Het zal de grootste taak der ontwapeningsconferentie zijn, in de naaste toekomst een beslissenden invloed uit te oefenen op de politiek van alle deelnemende staten. Dan zal blijken of men tot ontwapening kan komen of niet. Voor Duitschland zal blijken of het zal kun nen rekenen op een vervulling of op een verder uitstal van de vervulling der belof ten. die men Duitschland gedaan heeft. Wij verlangen dezelfde veiligheid en garanties als alle andere staten. Voor de geheele we reld is de oplossing van het ontwapenings vraagstuk de toetssteen voor den Volkenbond. In het middelpunt van de beraadslagingen van den Volkenbondsraad stond de behan deling der Duitsche minderheden in Polen. In duideliike bewoordingen werd vastge steld. dat de bepalingen overtreden waren Ook in de toekomst zal Duitschland alles doen om de rechten der minderheden te be schermen. Vervolgens wees Curtius er op„ dat Duitschland in den Volkenbondsraad geep noging ongedaan liet om de P"it- sche opvatting omtrent de onaantastbaar heid der zelfstandigheid van de mandaat gebieden ingang te doen vinden. Vervolgens besprak de minister de algeraeene houding van Duitsch land tot den Volkenbond. Den laatsten tijd heeft de Volkenbond van spr. scherpe kritiek moeten liooren, doch ook met alle ondervonden teleurstellingen heeft zü nog te veel beteekenis dan dat Duitschland zich het gebaar van het huiten den Volkenbond treden mag veroorloven, liet is niet juist als men zegt, dat Puitseh- land's lidmaatschap van den Volkenbond tot nog toe geen enkel resultaat heeft gehad, en dat de 'politieke bewegingsvrijheid va.r? Duitschland erdoor geremd zou 7% n.. Het. is juist de taak dor Duitsche buitenland.sche politiek om den Volkenbond meer en meer actief te maken, overeenkomstig zijn grond beginselen. De moreelc gelijkberechtiphcid van Duitschland staat in het nauwste verband met de kwestie van de oorlogsschuH. Geheel Duitschland is het er over eens, dat het dictaat van Versailles een ernstig onrecht is en Duitschland heeft daarvan dik wijls blijk gegeven. In den strijd voor waar heid. eer en vrijheid, hoeft Duitschland ver schillende wegen begaan. Het gevolg was dat bijna alle deskundigen in de gelvele wereld zich met de schuldcnkwestie hebben b.v.ig gehouden. De dag is niet meer ver af. dat rechters en ereleerd.cn zullen samen komen, om de waarheid v'ast te stellen. Het herstelvraagstuk is in Genève niet behandeld. Het dringt zich echter als een ongenoode gast bij elke inter nationale bespreking op. Sedert de Haogsrhe Conferentie heeft er een volledige wijziging dor wereld-economie plaats gehad. Wij staan thans voor geheel nieuwe vraagstukken en voor een crisis, waarvan het herstelvraag stuk een der voornaamste oorzaken is. even als van den financieren nood-toestand van Duitschland en de ellende van het Duitsche volk. Bij het aan het bewind komen van de Duitsche regeering heeft zij het streven van haar buitenlandsohe politiek duidelijk uil- een gezet. Achter dit streven staat de over weldigende meerderheid van het Duitsche volk. De methode om het doel te hereiken kan slechts zijn, het vereenigen van een taaien wil, piet een helder inzicht in den toestand en een bezonnen leiding. Ik ben er van overtuigd, dat de Rijksregeering op de zen weg oen steeds grootere schare van vol gelingen zal vinden. (Luid applaus bij de regeeringspartijeh). Na Curtius sprak o. a. de Centrum-afge vaardigde Kaas. Hij keurde de mecLedeelin- gen van den minister van Buitènlaiidscuo Zaken goed en wees er met nadruk op, dat de erkenning van de onhoudbaarheid van de leugen der schuld aan den oorlog over de geheele wereld in toenemende mate alge meen wordt. Na den Centntmafgevaardigde Kaas sprak de afgevaardigde der Duitsche Volkspartij. Tegen half zeven werden de -verdere be raadslagingen geschorst tot Woensdagmid dag drie uur. Dc Duitsch-Nationale Persdienst deelt mede, dat de Natipnale bladen te Berlijn ten teeken van protest tegen de onderdruk king der nationale oppositie en tot steun van den voortgang der werkzaamheden van den Rijksdag heeft besloten, zich van iedere berichtgeving over de debatten betreffende de büitenlandsche politiek te onthouden. De Nazi's uit het Rijksdagpresidium. De vice-president van den Duitschen Rijks dag. Stöhr, heeft in een brief aan Rijksdag president Loebe medegedeeld, dat hij In overeenstemming met de nationaal-socialis- tische fractie zijn functie van vice-president van den Rijksdag ter beschikking stelt Tn denzelfden brief deelt hij mede. dat ook de heide nationaal-socialistische leden uit he: bureau van den Rijksdag hun ontslag ne men. Nog deze week zal men overgaan tot aan vulling van d.» vacature-Stöhr. Men is van meening, dat Von Kardorff (D. V. P.) ern stig in aanmerking komt. EEN VOLGENDE OORLOG ZAL DE BESCHAVING TE NIET DOEN Economische samenwerking onmogelijk bij voortdurende oorlogsvrees Tijdens de door den Internationalen Vrouwenbond te Londen georganiseerde Ontwapeningsdemonstratie heeft de Engel sche minister van Büitenlandsche Zakon Henderson een rede uitgesproken over de bpteekenis van de Ontwapeningsconferentie. Spreker begon met er op te wijzen, dat thans algemeen wordt ingezien, dat Ontwa pening eeu internationale zaak is, aange- zicb de legers, vloten en luchtmachten der verschillende volkeren geen zaken zijn die alleen lienzelve betreffen, doch mede van OFFICIEELE LEUGENS IN BELGIE De Belgische pers is verontwaardigd over het feit, dat de Belgische regeering door verklaringen en tegenspraken, die daai spoedig op volgen, de publieke meening blijkbaar om den tuin tracht te leiden. Vrijdag jl. is nl. per communiqué meegp- deeld, dat het crediet vnn 300 millioen francs bestemd voor de vestingwerken gehalveprd was tot 150. 150 millioen en dat de overigp 150 millioen zou worden gebruikt voor open bare werken, uit te voeren door werkloozen. En kort daarop werd bekend, dat er van halveering geen sprake was, dooh dat men dit jaar slechts 150 millioen voor de forten kon gebruiken en men het volgend jaar de andere 150 millioen zal opeischen. Men ver wonderde zich vooral over den vorm waar in de minister van financiën enkele uren na het eerste bericht zijn tegenspraak kleedde. Hij li'et nl. weten, dat er geen sprake van geweest van wijzigingen in 3d Bütlengëwönfe "begroot! ng. De R.K. „Standaard" noemt dit een uiterst zonderlinge logenstraffing omdat haar- stel lig bekend is, dat de heer Houtart in den zin van het eerste bericht de financiaele commissie der Kamer had ingelicht. De mi nister spreekt zichzelf dus eenvoudig tegen en het blad vraagt: Wat is er gebeurd, dat gisteren de-minis ter van landsverdediging het met 150 mil Hoen moest doen en nu vandaag weer 300 millioen behoudt voor de militaire werken van dit jaar? Dit alles zal in ieder geval aan Vlaamsche zijde nogmaals een aanlei ding zijn om met de strengste aandacht dc inzichten inzake militaire Werken - na te Anderzijds schrijft de R.K. „Métropole" uit Antwerpen: „Een démenti is een mooi ding en de openbare lichamen blijven nooit in gebreke, er dankbaar gebruik van te maken Het is echter niet aan tc' nemen, dat alle journalisten, die het eerste bericht hadden vernomen, van Lotje getikt zijn. Het zal echter niet lang duren, of wij zullen -wet?n waarom het geweer zoo dikwijls van schou der wordt verwisseld". Ook andere Belgische bladen spreken hun verontwaardiging uit over het systeem van officieele leugens, dat men er in België op nahoudt Men moet blijkbaar uiterst voorzichtig zijn zoowel met de mededeel ingen der Belgische regeering, als met haar démenti's. HENDERSON OVER DE ONTWAPENING HENDERSON belang zi.in voor andere volkeren. Algemeen wordt erkend, dat de militaire voorberei dingen niet langer onbeperkt kunnen wor den geregeld door de afzonderlijke volkeren, doch dat zij van algemeen belang zijn voor de internationale gemeenschap. Wanneer werkelijk een volgende oorlog zou ontstaan, dan zou deze onvergelijkelijk erger zijn dan de vorige. Dc ervaring heeft getoond, dat het onmogelijk is het voeren van een modernen oorlog te humaniseeren. Wanneer een oorlog eenmaal begonnen is geen mensch of regeering in staat deze te controleeren. .De eenige methode om der gelijke barbaarschheden tegen te gaan, is flcn oorlog zelf tegen te gaan. Wij kunnen er zeker van zijn, dat eeu volgende oorlog een vernietiging van levens met zich zal brongen, zoo groot als wij ons dit nooit heb ben kunnen indenken.Een vernietiging, welke de beschaving zelve waarin wij leven mede te niet zal doen. Vervolgens sprekende over de strikt- economische redenen, welke ten grondslag liggen aan de politiek van Henderson, wees deze er op, dat de nasleep van den vorigen oorlog bestaan heeft in economische crisis en werkloosheid. De economische wereld crisis kan alleen bestreden worden door een wereldactie. Een wereldactie echter betee- kent internationale samenwerking bij alle soorten economische problemen en dit kan nooft bereikt worden, zoolang de politiek der verschillende mogendheden gebaseerd is op een voortdurende vrees voor een oorlog. Ta riefmuren, het streven naar onafhankelijk heid van de productie van het buitenland, handelsbelemmeringen, economisch nationa lisme. dit alles zijn de gevolgen der opvat tingen, welke geschapen zijn door vrees voor oorlog. Europa is op het huidige mo ment nog even vol moeilijke politieke pro blemen als vijf jaar geleden. Als minister van büitenlandsche zaken van een groote mogendheid verklaarde spre ker ten slotte, dat de sleutel tot de vreed zame oplossing dezer problemen te vinden was in ontwapening. De werkloosheid en de staalsbegrooting. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 2 Februari 2.11.14.2313. Dil is 31.5S6 dan in du voorafgaande week c.i 1.116.638 meer dan verleden jaar. In een memorandum uan den cojnmissa- s voor werkloozcnzng noemt de minister van financiën den financieeleu toestand van Engeland zeer ernstig. De kosten voor de werkloozenverzekering worden voor bet jaar 1031 op 55 millioen begroot tegenover 10 millioen in 1028. Het sluitend maken der Begroeting wordt ernstig in gevaar gebracht, aangezien tege lijkertijd op een aanzienlijke achteruitgang der inkomsten zal moeten gerekend worden. Met uitzondering van de oorlogspén si oe nen zijn de sociale uitgaven van rond 28^1 millioen in het jaar 1910 tot 15S.6 mil lioen in 1930 gestegen. Het aandeel dat de werkloozenverzeke ring betreft is van 3.4 pet. in het jaar 1920 gestegen tot 23.3 pet. in het jaar 1930. Daarbij komen nog 9 millioon voor zie kenzorg e.d. De schuldenlast van het werkloozen fonds is van 38.95 millioen in den aanvang van het jaar 1930 gestegen tot 75 millioen. Het is, aldus hot memorandum, nood zakelijk dit fonds geheel te reorgan-iseeren en maatregelen te treffen om de schulden terug te betalen. HEROPENING KATOENFABRIEKEN Naar uit Leigh Lil ford wordt gemeld, zou den heden de fabrieken van eenige groote ondernemingen, welke voor veertien dagen werden gesloten, heropend worden, ten ein de dringende contracten te kunnen afwer ken. 1500 arbeiders vinden in deze fabric- EEN MOBILISATIE-OPROEP DER NATIONAAL-SOCIALISTEN WILLEN ZIJ DEN BURGEROORLOG? Te Chemnitz was Dinsdagmorgen op de meeste reclamezuilen en muurvlakten in verschillende deelen der stad de volgende nationaal socialistische „Mobilisatie-oproep" aangeplakt: „Vrijwilligers. Wij staan voor moeilijke beslissingen. In alle streken van Duitsch land roepen wij u op. De burgeroorlog- organisaties der Reichsbanner willen op 22 Februari a.s. hun voor-mobilisatie gereed ihebben. Eiken dag lezen wij vam bloedige over vallen van communisten op nationaal-socia- listen. Onze eerste mobilisatiedag is de -Oe Fe bruari. Wij moeten allen voor de toekomst van ons volk waken. Daarom roepen wij alle Duitsche mannen en jongelingen op, om zich dadelijk bij de nationaal-socialisten aan te sluiten. Het gaat om de vrijheid van ons geliefd vaderland. Lichtingen 19131917, 1896—1913, allen, die voor 1896 geboren zijt, naar de natio naal-socialistische reserve." Groote mcnschenmenigten staan rondom de plakkaten cn discussiceren heftig over den inhoud. Incidenten hebben zich tot nog toe niet voorgedaan. De nat.-soc. „Völkische Beobachter" he richt, dat Maandagmiddag een aantal po- i Utie-agcnten verscheen iri de woning van I den oud-kapitein Rister, een der leiders der nat.-soc. te München, waarna 'n huiszoeking plaats vond. Bovendien werd tegelijkertijd een huiszoeking verricht bij een der andere-, leiders, den voormoïigen majoor Schneid huber, die zelf niet aanwezig was. Schrijf bureaux en kasten werden verzegeld. Tegen zes uur kwam de politie terug en onder zocht den inhoud van de kasten, ondanks het protest van den afgevaardigde Heine. RUSSISCH NATIONALISME Uit Moskou wordt gemeld: De uit vrijwil lige gaven bijeengebrachte gelden voor den bouw van een bestuurbaar luchtschip be dragen thans ruim twee millioen roebel. DE RUSSISCHE HOUTHAKKERS- KAMPEN Rusland wil geen onderzoek toestaan. In het Engelsche Lagerhuis word de re geering de vraag gesteld of dp Sovjetregee- ring haar medewerking zou verleenen aan het samenstellen van een commissie van onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden iu Rusland, gelijk aan het Volkenbondsonder- zoek, dat ingesteld wordt op aandrang van de regeering van Liberia. Henderson ant- woorde, dat de Sovjetregeering den Brit- schen gezant te verstaan had gegeven, dat zij geen enkel verzoek tot het houden van een onderzoek in de houtindustrie in Rus land in overweging zou nemen. Henderson voegde hieraan toe. dat hij vreesde, dat zonder faciliteiten een onderzoek geen waarde zou hebben. DE NOORDPOOLTOCHT MET DE „GRAP ZEPPELIN" Omtren,t._de .plannen voor een Noordpool expeditie per Zeppelin, wordt het volgende vernomen: De voorbereidingen van Otto Schmidt gol den in de eerste plaats nasporingon op de tusschen Kaiser Franz Josefland en Kaiser Nicolnas Il-land ontdekte eilanden Nord- land. Op een dier eilanden hebben de Rus sen reeds een groot draadloos station opge richt dat de expeditie zal steunen. De tocht zal via Leningrad naar Nordland gaan. Zoo mogelijk zullen voor geologische en biolo gische onderzoekingen een Zweedsch en een Duitséh geleerde worden afgezet, die te voet het gebied zullen doorkruisen. De uitvoerbaarheid van de plannen is evenwel nog steeds van het vraagstuk der kosten afhankelijk. De wetenschappelijke voorbe reidingen zijn zoo goed als geëindigd. Zij waarborgen een grondige geografische, pho- togrammetischc on archaeologische expedi tie, door het onbekende gebied. Oorspron kelijk zou een tocht gemaakt worden naar Alaska en Siberië. DE ZOUTBELASTINGDIENST IN CHINA Amerikaan vervangt Engelschman als chóf De Chineesche regeering heeft den Engel- schen chef van den zoutbelastingdicnst uit zijn funciie ontheven en in zijn plaats be- noetnd den Amerikaan Frederic Cleveland. De Engelsche chef is benoemd in een functie aan het Chineesche Ministerie van Finan ciën te Nanking. In Engeland heeft deze mutatie nogal eenige ontstemming gewekt, omdat de functie van chef van den zoutbe- lastingdienst als zeer belangrijk geldt en de Vereenigde Staten zich bovendien uit het oorspronkelijke consortium hadden te- r uggetrokken. De sedert eenigen tijd gevoerde onderhan delingen over de loonen in de Engelsche Keramische industrie hebben tot een scher pe tegenstelling tusschen de partijen geleid. De werkgevers hadden voor gisteren een loonsverlaging van 15 pet. aangekondigd daartegenover de arbeiders verhooging der loonen eiscten. Ongeveer 70.000 arbeiders dreigen in staking te treden. SALARISVERMINDERING IN DE SILEZISCHE KONTAANINDUSTRIE In het conflict over de salarissen in de Opper Silezische Montaanindustrie is een scheidsrechterlijke uitspraak geveld, volgens welke de tot nu toe uitbetaalde salarissen over Januari 1931 worden verminderd met 4 pCt. en vanaf 1 Februari met 6 pCt. Deze nieuwe regeling geldt tot 31* Augustus a.s. Opzegtermijn 16 Februari a.s. Uit Beu then wordt gemeld. In het Oppersilezische ertsmijnengebied bedroeg het aantal arbeiders, dut zich op do nieuwe ioonovereenkomst op hun werk heeft gemeld, Dinsdag opnieuw minder. Daar het bedrijf onder de gegeven om standigheden niet is voort to zetten, hebnen de directies besloten ook hen die zich ge- dnurende de laatste drie dagen hebben aan gemeld op de voorwaarden dér nieuwe over eenkomst, per 13 Februari weer te ontslaan. De Rijksminister van Arbeid heeft zich in het conflict gemengd cn de partijen uilge- noodigd tegen Donderdag naar Berlijn te ko men ten einde in het geschil te bemiddelen HET GEVAL BUTLER EN DE AMERIKAANSCH-ITALIAANSüHE BETREKKINGEN. Uit Washington wordt thans bekend, dat de minister van marine Adauis besloten zou hebben tot het stalten der;-vervolging dooi den krijgsraad tegen genera'al-majoor Butler nadat de italiaansolie ambassadeur te Washington De Martino in "opdracht van Mussolini aan het staatsdeparlemeilt zou hebben meegedeeld, dat Rome er geen enkel, belang bij heeft de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Italië en de Ver eenigdë Staten aangetast te zien door een proces voor den krijgsraad,-Waarin de ge daagde misschien allerloi mededeelingen zou doen, die de vriendschappelijke verhou ding in ongunstigen zin zou kunnen be ïnvloeden. Wanneer Butler voor den krijgsraad zou zijn gekomen en schuldig zou zijn bevonden aan het hem ten laste gelegde, zou hij, be halve dat hij uit den dienst zou zijn ont slagen, gestraft kunnen worden met een gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaar. DE INWIJDING VAN NEW DELHI. De nieuwe hoofdstad van Britsch-Indië. In tegenwoordigheid der Indische vorsten en ver.egenwooruigers uit alle deelen van Indië, evenals uit de Dominions, hebben Dinsdag de eerste plechtigheden tot inwij ding van de nieuwe hoofdstad van Indië, New "Delhi, plaats' gehad. Vier prachtige zuilen, welke aan Indie geschonken zijn door de Dominions bij de voltooiing van de hoofdstad, werden ont huld. De vice-koning Lord Irwin herinner de eraan, dat deze plechigheid de verwerke lijking beteekem van het besluit van den koning-keizer van het Britsche rijk van 19 jaren geleden. De werkzaamheden aan de prachtige nieuwe hoofdstad hebben 15 jaren geduurd, bij tijden waren 20.000 man tegelijkertijd aan het werk aan den opbouw van de stad, die 10 millioen heeft gekost» De stad is het resultaat van de samen werking van Britsche stedebouwkundigen en ingenieurs en Indische kunstenaars cn vaklieden. Vandaag zou er een groot feest gegeven worden op het fort Delhi, terwijl Donderdag het Indische oorlogsgedenkteeken, 'n boog, die een toegangspoort vormt tot New Delhi, het middelpunt zal zijn van een herden kingsplechtigheid, waarbij een vuur zal wor den ontstoken, dat permanent brandende zal gehouden worden. De uitslagen van de Zaterdag in den Rijksdag gehouden stemmingen over de verschillende tegen de Rijksregeering inge diende moties van wantrouwen, worden door de Engelsche bladen in het algemeen beschouwd als opn bewijs voor de stevig gevestigde positie, die het kabinet-Brüning inneemt. De „Times" schrijft, dat de Rijks kanselier de verschillend geaarde partijen en hun pers thans beter in de hand heeft dan sedert September het geval is geweest. De „Daily Telegraph" ziet in den uitslag een gunstig voorteeken voor den politieken toestand van Duitschland en daarmee van de economische ontwikkeling van Europa. De parlementaire groepen, die het kabinet steunen, hebben rekening gehouden met het buitenlandsch kapitaal. STOOMVEER GEZONKEN IN JAPAN Naar gemeld wordt, is in de nabijheid van de haven van Kobe ten gevolge van een aanvaring een sfoomveer gezonken. 25 der opvarenden konden worden gered. Men vreest, dat 50 personen verdronken zjju. FAILLIETE BANKEN TE STRAATSBURG Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de Banque Populaire Alsariennc haar betalin gen heeft gestaakt en gesloten is. De bank een passief hebben van 24 millioen frs. is de derde Bank te Straatsburg, die binnen den tijd van drie weken haar be talingen staakt. Zondagnacht verschenen op de redactie an het communistische dagblad „Ny Dag" te Stockholm drie jonge lieden, die den chefredacteur wilden spreien. Plotseling haalden zij revolvers te voorschijn en rie pen „Handen op". Het kwam tot een he vig gevecht, in den loop waarvan de jonge lui het onderspit dolven. Zij werden aan de pofitie overgeleverd, die op hen 4 revol vers vond, benevens een dolk, handboeien en een pot roode verf. Zij waren kla./rij kelijk voornemens den chefredacteur te boeien en rood te schilderen. Zij behooron tot aanzienlijke families. Een hunner werd tijdens het gevecht gewond en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. WEER BLADEN IN OOST-OPPER SILEZIE IN BESLAG GENOMEN De Zondag-edities van de „Oberschlezische Kurier" cn van de „Kattowitzcr Zeitung" zijn in beslag genomen wegens de beschou wingen die, beide liladen wijdden aan de rede van den Poolschen Minister van Büi tenlandsche Zaken Zaleski in de Commis sie voor Büitenlandsche Zaken. RUITERSTANDBEELD VAN BOTHA TeKaapstad werd Dinsdagmorgen op het Stal Plein een schitterend ruiterstandbeeld onthuld van generaal Botha. In een toespraak tot de aanwezigen, onder wie zich ook de gouverneur-generaal, minis ter Creswell en mevrouw Botha bevonden, herinnerde, senator Malan aan de onverge telijke rol, die generaal Botha gespeeld had in een der meest bewogen tijdperken van de geschiedenis der Zuid-Afrikaansche unie. Hij verklaarde, geen passender woorden te kunnen vinden om de figuur van generaal Botha te teekenen dan het opschrift van het standbeeld: „Lodewijk Botha, boer. strijder, staatsman". WEEFFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. Te Thumosvol (Frankrijk) is een groote weverij door brand volkomen vernield. Het vuur breidde zich met buitengewone snel heid uit en was tegen den middag zoo hevig geworden, dat het grotste gedeelte vai beschikbare brandweer aan bet blusschings- werk moest deelnemen. Eerst toen men alle fabrieksgebouwen onder een stortvloed van water gezet had, gelukte het de brandweer het vuur meester te worden en de brand te blusschen, welke in de enorme voorraden katoen en wel steeds weer nieuw voedsel vond. De materieele schade bedraagt ruim 2 millioen francs. HOUTFABRIEK IN BRAND GESTOKEN In de Luneburger Houtfabriek brak brand uit tengevolge waarvan het reusachtige bedrijf geheel in de asch werd gelegd. Groote voorraden hout werden totaal ver nield. Dc schade wordt op 50.U00 Mark ge schat. Het staat vrijwel vast, dat de brand opzettiijk door brandstichting is veroor zaakt, aangezien men bij onderzoek groote voorraden hout heeft gevonden, die met benzine en olie waren overgoten. De Justi tie stelt een onderzoek in. AMERIKAANSCH MILLIONNAIR SPRINGT IN ZEE De Hamburg-Amerika lijn deelt mede, dat op 8 Februari des middags oven na het uit varen uit de haven van New-York van het I-Iapag-sohip „Deutschland" naar Hamburg een Amerikaansche passagier, zekere James Cooper, over boord is gesprongen en ver dronken. Het sohip stopte direct; reddingspogingen werden aangewend, doch het was reeds te laat. De om het leven gekomen Amerikaan was millionair. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD In een dorp in de buurt van Clermond Ferrand is een landbouwersknecht, zekere Lachaud, 25 jaren oud, en deel uitmakende van de plaatselijke brandweer, gearresteerd als verdacht ven brandstichting. De man heeft bekend, sinds 1926, vier gehouwen in de gemeente Mozac in brand te hebben gestoken, om zich daarna bij zijn medespuitgasten te voegen. Hij onderscheid de zich bij het blusschingswerk in hooge mate. Thans is de man voorloopig ingesloten. BOBSLEE-ONGELUK Een bobslee met 9 personen had Zondag het ongeluk op den steilen en bochtigen weg van Baldingen naar Reckingen in het kanton Aargau in botsing te komen met de auto van een geneesheer. Drie personen wer den zwaar gewond, de 3 anderen licht. DE RAMP OP NIEUW-ZEELAND Opnieuw aardschokken, 212 lijken geborgen, 950 gewonden in dc ziekenhuizen Het Noordelijke deel van Nieuw Zeeland werd Dinsdag opnieuw door zware aard schokken geteisterd, tengevolge waarvan een paniek onder de bevolking uitbrak. De bodem, van het Taupo-meer is gerezen De kanonneerboot, Veronica, die in de haven van Napier werd opgehouden, kon Dinsdag de haven verlaten. Vólgens een mededeeling van den gou verneur-generaal van Nieuw-Zeeland wer den tof nu toe 212 lijken geborgen, terwijl het aantal gewonden, dat in de ziekenhui zen behandeld werd, ongeveer 950 bedraagt Weerbericht. Het dunne Pültje geeft den vorigen Btand ua Hoogste stand te La Corurja 776.8. Laagste stand te Röst 727.5. Stand vanmorgen halftwaalf 76-1.1, WEERVERW ACHTING (Medeged. door het Kon. Ned, Meteorologisch' Inscituut te P® Bilt) Matige tot krachtige Zuidwestelijke, later weer ruimende wind, zwaar bewolkt tot be wolkt. tot betrokken, later opklarend, tijde lijk regen, aanvankelijk iets zachter, later zeilde temperatuur. STORMW AARSCHUWTNGSDïENST Geseind van De Bilt gisteravond S.05 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noordwesten. Hedenmorgen om 9.10 uur is aan alle pos ten geseind: Weest op uw hoede. 12 FEBRUARI Zonsopgang 7.25 u.; Zonsondergang 5.04 U> VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.34 u. tot >s morgens 6.58 U* Naar aanleiding van de aardbevingsramp ÓP Nieuw-Zeeland heeft Rijkspresident von Hindenburg den koning van Engeland zijn. deelneming en die van het Duitsche volk met de getroffen bevolking van Nieuw-Zee land betuigd. Telegrafisch heeft Koning George den Rijkspresident bedankt voor diens hartelijke woorden. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. LONDFN, 11 Februari. Uit Rangoon wordt gemeld, dat 129 vcreenlgingen in elf distric ten van Burma, o. a. in Tarawaddy cn Pyapon, in welke districten de opstandige beweging groote aanhang heeft gevonden, onwettig zijn verklaard, onder beschuldiging van medeplichtigheid of omdat zij geacht worden de openbare rust cn orde in gevaar te brengen. NEW-YORK, 11 Februari. De commissie van orde van het Amerikaansche Cong-es heeft bij het Congres een advies ingediend waarin wordt aanbevolen het treffen van scherpere wetgevende maatregelen, teneinde den invoer van door gestraften en gevange nen vervaardigde goederen te verbieden- HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Febr. v.m. n m v.m. n.m Delfzijl fiign 19 12 Hellevoetsl.10.49 £3.48 Terschelling 3.43 16 40 Willemstad. 1144-.— llarllngen 4 23 17.05 lirouwernh 10 01 32 54 Helder le 18.19 Zierikzee 10 19 .8.13 Idem 2eWemeldinge JlU.. 23 40 IJ muiden 11C6 23.56 Vliseingeu 9.16 2 10 11 V Holland 10.|.-) 23.09 Tenieuzen' 9 46 22 43 Rotterdam 12.05 Hansweert 10.13 *3.09 DE OUSTRIC-AFFAIRE De Fransehe oud-minister van justitie Peret heelt een schrijven gericht aan den voorzitter van de parlementaire commissie van onderzoek inzake de bankschandalen, waarin hij mededeelt, dat hij weigert nog verdere inlichtingen aan de commissie te verstrekken. Hij verklaart uitvoerige 'bijzonderheden te hebben verstrekt aangaande,-deSn ia Vis- coèa, zoo'dó-t het7 hem onmogelijk is nog. meer inlichUnggn .te'ge^yëii- Het rapport van het lid der commissie Buyat is reeds besproken; terwijl het boven dien in de pers uitvoerig is behandeld. Ten einde de beschuldigingen, die het rapport bevat en die een geheel leven van eerlijken arbeid in discrediet te brengen, te bestrij den, heelt Peret naar hij verklaart het recht op de waarborgen der jurisdictie, die hij van de parlementaire commissie van onder zoek niet ontvangt Oustric weigert te getuigen. Ook Oustric zelf weigerde, na door twee politiebeambten te zijn voorgeleid, to ge tuigen. De president der commissie verklaarde hierop, dat hij de justitie in kennis zal stel len van deze weigering en haar zal voor stellen een strafrechterlijke vervolging te gen Oustric in te stellen. Een blad „gestopt". Nog meldt men ons uit Parijs: De parlementaire commissie van onder- z >ek naar het Oustric-schandaal hoorde Maandag nogmaals den directeur van het financieele tijdschrift „Capital", Perquet, en verlangde van hem in het bijzonder me dedeeling van eenige details inzake de me dewerking van parlementaire en politieke figuren aan zijn krant. Perquet verklaarde, dat hij van de Oustric-Bank honderd dui-, zenden francs had ontvangen voor de pro paganda van zijn blad. Eenige zijner parle mentaire medewerkers kregen, voor een ar tikel honderdduizend 'franc. Een uitzonde ring hierop maakte de voormalige minister president Caillaux, die vijf duizend franc honorarium had gekregen, en de voorma lige minister-president Herriot, wien een artikel met duizend, franc was gehonoreerd. Verscheidene ambtenaren van het departe ment van financiën hadden van hem maan delijks geld ontvangen, waarvan sommigen zelfs vierduizend franc per maand. Het verhoor van Oustric zelf is uitge steld. DE MOORDENAAR VAN EEN TAXI-CHAUFFEUR GEARRESTEERD De Berlijnsche criminccle "politie is er in geslaagd den. bedrijver yan eéri rteks aan slagen,' welke den laatsten tijd in Berlijn zijn geploegd, op te sporen. Den 25en Jan. j.l. werd-in Berlijn-Dahlem een ledige taxi auto aangetroffen, waarbij bleek, dat de ruilen door kogels uit een vuurwapen wa ren vernield. In den loop van denzelfden dag werd toen nabij Potsdam het lijk gevonden van een 47-jarigen taxi-chauffeur. Eenige dagen geledenwérd een 22-jarige koopman uit Stoglitz gearresteerd als ver dacht van moord of medeplichtigheid, ge arresteerd. De man heeft Maandag bekend den moord te hebben gepleegd. ONTPLOFFING IN EEN KETELHUIS. Zondagnacht heeft op de mijn Waldur bij Iiolstcrhnusen (in de'buurt van Essen) door tot .nu toe onbekende oorzaak een he vige ontploffing plaats gehad in het ketel huis van de mijn, waardoor de bevolking van Holsterhausen uit haar slaap werd ge wekt. Het ketelhuis is bijna geheel weggesla gen en zware stukken ijzer en ma' hinedee- len zijn meters diep in den hard bevroren grond gedrongen. Andere stukken, die ette lijke honderden kilogrammen zwaar waren zijn ver weggeslingerd en hebben ook an dere gebouwen beschadigd. Het mag een wonder heeten, dat niemand gedeerd is. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2