DINSDAG 10 FEBRUARI 1931 1 TWrroF R! AQ P STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag a.s. des nam. te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van vijf S ads-geneesheeren, voor het tijdvak van 1 Januari 1930—1 Jan. 1032. Praeadvies op het verzoek van Mevr. H. A. Koning—van Wevmeskerken, om ontslag als Regentes van het Heilige Geest- of Ai-me Wees- en Kinderhuis. Praeadvies op het verzoek van L. A. Mennes, om eervol ontslag als Directeur van den Markt- en Havendienst. Voorstel tot verhooging van verschillen de posten der bcgrootmg, dienst 1930, waar van de raming te laag is gebleken, alsmede tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting en aan de begroeting, dienst 1931. Begrooting, dienst 1931, van het Gerei Minne- of Amie Oude Mannen- en Vrou wenhuis. Voorstel: a. in zake de beëindiging van de huur van een gedeelte grond en water langs den Haarlermhertrekvaartweg en het Poelmeer onder Oegstgeest; j. b. tot verhuring van het sub a bedoelde gedeelte grond en water, aan G. Willem». Voorstel tot wijziging van de met P. J. H. van der Pluvm gesloten huurovereen komst, betreffende het winkelhuis aan den Kieuwen Rijn no. 22. Voorstel to: overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond, gelegen aan de lvorevaai si raat, den Zijlsingel en den Lagen Morsch- weg. Voorstel tot verkoop van een perceel bon a terrein aan de Ons zijde van de Bloem ■traat, aan W. C. van Oosterom. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan den Lammensohansweg, aan H. P. Jansen. Voorstel tot verkoop aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. Kweekschol ter opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen voor Scholen mei den Bybel, van een gedeelte grond na bij den Rijnsburgerweg, Secüe P. No. 1556. Voorstel om B. en W. te machtigen de verschillende localiteiten van de Stadsge hoorzaal, gedurende het tijdvak van 7 rot en met 12 September a.s., kosteloos ter be schikking te stellen van de Commissie van 'Uitvoerirjg van het XVIIIe Internationale Oriëntalisten Congres. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van het aanbrengen van eenige voorzieningen in de zweminrichting J)e Zijl Voorstel in zake verlaging van de huur prijzen van de woningen, deel uitmakende van verschillende woninghouwplannen, te vens praeadvies op het adres van de fede ratie van te Leiden en Omstr. gevestigde Woningbouwvereenigingen, te dezer zalce. Voorstel in zake het aan de N.V. Texiel- fabriek voorh. Gobr. van Wijk en Co., vi ltenen van vergunning tot het maken van éen verbindingsbnig over de 3e Groene- steeg, tusschen haar pereeelen aan de Ves- testraat eenerzijds en het perceel Groene- steeg No. 55 anderzijds. Voorstel van Mevr. Braggsar—de Does, inzake de benoeming van een gemeente lijke Commissie voor Schoolkindervoediug en -kleeding. Idèm als\oren, in zake de verstrekking van schoenen en schoenreparatie in plaats van-klompen aan daarvoor in aanmerking .komende schoolgaande kinderen. Idem alsvoren, in zake de verstrekking Van schoolkindervoeding ook gedurende de {vacanties. Idem alsvoren, in zake de benoeming van een gemeentelijke Commissie, belast met de zorg voor de Leidsche blinden. Voorstel in zake het verleenen van finan- cieelen steun hij de oprichdng en exploita tie van een kortsluithuis en hoogspannings laboratorium met bijbehoorende wprken door de N.V. tot Keuring Tan Electroteclx- ïrische materialen te Arnhem. Praeadvies op het verzoek van de Ver. Herstellingsoord „De Leidsche Buiten school"', inzake de opneming en verpleging van Leidsche kleuters in haar Internaat te Katwijk. Prae-advies on het verzoek van de Leid sche Slagerspatroons-vereeniging en de K. Iv. Slagerspatroonsvereeniging „St. Pelagi- us", inzake de verlaging van de slachtta- ïieven. Verordening houdende wijziging van de Verordening van 15 April 1909 (Gem. blad no. 3) tot voorkoming van brand. Verordening houdende wijziging van de Verordening van 25 September 1922 (Gem. blad no. 56) op de Veemarkt. Verordening, houdende wijziging van de Verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad no. 18) op het Rijden. GEMEENTEZAKEN BENZINE-TANKWAGENTJES. Bij een arrest van den Hoogen Raad is Uitgemaakt, dat de zgn. benzine-iankwagen "tjes niet behooren tot de inrichtingen, be stemd tot. bewaring van vluchtige koolwater stoffen (waaronder begrepen benzine), ge noemd in art. 2 onder IV der Hinderwet, zoodat deze wet op de bedoelde wagentjes niet van toepassing en voor die wagentjes geen vergunning, als bedoeld in art. 1 der wet. is vereischt. Wel is op de wagentjes van toepassing art. 27 jo 29 van de verorde ning tot voorkoming van brand, waarbij o. m. verboden is in of op een perceel ben zine voorhanden te hebben behoudens in een bewaarplaats, waarvoor krachtens de Hinderwet vergunning is verleend in een grootere hoeveelheid dan 5 Liter zonder verlof van B. en W., welk verlof voor niet grootere hoeveelheid dan 25 Liter kan wor den verleend. M. a. w.: ingevolge deze be- paling kunnen benzine-tarikwagentjes, die doorgaans een inhoud hebben van 200 a 250 Liter, niet „in of op een perceel" wor den toegelaten, terwijl ze wel on de open bare straat kunnen worden gebruikt. B. en W. achten dezen toestand onlogisch en zouden daarin verandering gebracht willen zien, en wel aangezien er geen reden bestaat de benzine-tankwagentjes ge heel uit de gemeente te weren aldus, dat voor deze wagentjes de noodige vergunning zal kunnen worden verleend voor hoeveel heden van ten hoogste 300 Liter. Het schijnt B. en W. wenschelijk een maximum-inhoud voor deze wagentjes op te nemen, aanre zien uit een oogpunt van brandveiligheid de inhoud niet te groot mag zijn. In verhand hiermede stellen B. en W. een ve.rordeningswijziging voor. melken op de veemarkt. De verordening van 18 Juni 1907 op den handel in en den verkoop van melk bevatte in art. 25 het verbod marktvee te melken zonder verdunning van den kenringsveearts dar gemeente. Deze verordening is sedert 1925 (de inwerkingtreding van het eerste Melkbesluit. vastgesteld krachtens de arti kelen 14- en '15 der Warenwet) vervallen Het is wenschelijk een regeling van het melken op de Veemarkt weder in het leven te roepen, zij het op andere gronden dan waarop artikel 25 van de melkvet-ordening was gehaseerd. Beoogde dit artikel er voor te waken, dat geen ongezonde of onzinde lijke personen het marktvee zouden melken, sedert ingevolge het Melkbesluit de op de Veemarkt gewonnen melk met karnemelk vermengd wordt en dientengevolge voor con sumptie ongeschikt is, is een dergelijk.» maatregel uit hygiënisch oogpunt overbodig geworden, terwijl bovendien, gelet op art. 15 der Warenwet, een bepaling in een gemeen telijke verordening, welke dien maatregel zou voorschrijven, in strijd zou komen met art. 150 der Gemeentewet. Wel is echter de wensehelijkheid gebleken om oiigewens'-lite of onhinderlijke elementgn, die zich even- rueel ondpr de melkers mochten bevinden, van de markt to kunnen weren of verwijde- ren. Hiertoe ware opnieuw een melkverbnd. hehnudons van gemeentewege te verleenen vergunning, vast te stellen, welk verbod in verhand met zijn verandprd karakter thans dient te worden opgenomen in de verorde ning op de Veemarkt. In verhand hierme te stellen B. en W. een desbetreffende verorde ning voor. de verordening op het rijden. Het is wenschelijk gebleken de verorde ning op het Rijden op eenige punten te wij zigen. Het eerste punt betreft de regeling van het verkeer in de omgeving van de Kaas markt. De toestand is thans zoo, dat inge volge de art.. 9 en 2Gbis éénrichtingsverkeer voor voertuigen en motorrijtuigen is voorge schreven voor de beide Koppenhinkstecen en de Kaasmarkt, doch alleen gedurende den markttijd. De verplaatsing van de bodewagens van de Hooglandschc Kerkgracht en van andere olaatsen in de stad naar de Kaasmarkt m Mei 1929 blijkt het echter wenschelijk te maken het éénrichtingsverkeer in de iv p- penhinkstegen ook voor te schrijven huilen den voor liet honden van de kaasmarkt "Ast gestelden tiid en voorts éénvichtingSTerkeer in te voeren op den Middelweg voor rijtu- gen en motorrijtuigen. In de tweede plaats ware éénrichtingsver keer in te voeren op het gedeelte van. de Leuvenstraat tusschen de Staal wijkstraat en de Schelpenkade voor voertuigen en motor rijtuigen op meer dan twee wielen. Dit is noodzakelijk in verband met de geringe breedte van den rijweg der Leuvenstraat lei- plaatse, het ontbreken van een afscheiding tusschen den weg en het water en de toene ming van het verkeer na de eenigen tijd gr Iaden voltooide bestrating dezer straat. Be doeld gedeelte van de Lcuvenstraat behoort daartoe te worden ingevoegd in de artt. 7 en 26. Ten derde is het noodig, in verband met den nieuwen toestand, welke ingevolge Raadsbesluit van 14 April 1930 bij de Zijl poort is tot stand gebracht, een regeling te treffen, waardoor het rijverkeer in de rich ting naar den Lagen Rijndijk den weg on der de poort en dan in de richting naar de Haven den weg benoorden de poort zal vol- gen. Vervolgens eisrht naar de meening van B. en W. de toestand op de Havenkade de iv voering van éénrichtingsverkeer voor voer tuigen en vöor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Door verplaatsing van de hoof den van de Kleine Havepbrug toch is de hoek tusschen deze brug en de Havenkade thans kleiner dan 90°, zoodat vrachtauto s. die, komende van het Havenplein, de Haven kade op Willen rijden, dezen hoek niet in eens kunnen omrijden, terwijl voor kleinte auto's en voertuigen deze hoek een ernstige belemmering vormt. Bovendien was in ver band met de verhooging van den rijweg ven de Kalvermarkt voor het hoekhuis Kalver markt—Havenkade aan de zijde van de Ha venkade een stoep noodig, waardoor de rij- weg van de Havenkade zoodanig wordt ver smald, dat zelfs kleine voertuigen en auto mobielen den hoek Kleine Havonbrug Havenkade niet meer in eens kunnen nemen Opneming van het gedeelte der Haven kade tusschen Kalvermarkt en Minnebroers- gracht in de richting naar de Minnebroers- gracht in de artt. 7 en 26 der Rijverorde ning is dan ook wenschelijk. In de vijfde plaats is nog de volgende aanvulling der verordening wenschelijk ge bleken. Ingevolge art. 24bis is de Water- steeg afgesloten voor het verkeer met alle motorrijtuigen en met rijwielen in beide richtingen. Tengevolge van de plaatselijke situatie is het niet mogelijk het noodige waarschuwingsbord aan de zijde van de Gansoordbrug zoodanig te plaatsen, dat het voor het verkeer van den Nieuwen Rijn (Korenbrug) en de Hooigracht behoorlijk zichtbaar is. Ten einde het te vergeefs op rijden van de Gansoordbrug te voorkomen, verdient het daarom aanbeveling deze brug op denzelfdcn voet af te sluiten als de Wa tersteeg, hetgeen trouwens een logische consequentie van de afsluiting der steeg is. Ten slotte is het noodig een maatregel te nemen ten behoeve van de veilig'-, ud van het verkeer in de Koornbrugsteeg. Deze is thans de eenige zijstraat van de Bree- straat, waardoor een onbeperkt verkeer tus schen deze straat en het noordelijke stads gedeelte is toegelaten. Wil de Koornbrug- steeg het drukke verkeer, dat hiervan het gevolg is, behoorlijk kunnen verwerken, dan zal er voor moeten worden gezorgd, dat in deze slraat geen verkeersopstoppingen plaats vinden. Te dien einde is het wensnhe lijk de artt. 20bis en 32, welke een alge meen verbod inhouden, onderscheidenlijk voor de bestuurders van voertuigen en van motorrijtuigen en rijwielen, om deze op den openbaren we.g te plaatsen of te laten staan aldus, dat daardoor de passage belemmerd wordt, aan te vullen met een_ bijzonder ver bod om in de Koornbrugsteeg voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen te plaatsen of te laten 9taan. Hetzelfde geldt voor de beide Koppen- hinkstegen, waarop B. en W. bedoeld bij zonder verbod eveneens van toepassing ver klaard zouden willen zien. B. en W. stellpn voor de Verordening op het rijden in bo- vengenoemden zin te wijzigen. grond voor de ntrthvs chr. KWEEK school Het Bestuur van de Christelijke Kweek school, alhier, heeft verzocht van de ge meente een terrein te mogen koopen voor den bouw van een bijzondprp kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. De onderhandelingen met adressant heb ben er toe geleid, dat overeenstemming werd verkregen omtrent den verkoon van het gedeelte grond, groot pl.m. 1709 M2, ge legen nabij den Rijnshurgerweg. voor den prijs van 13.— per M2. Ook met de. aan den verkoop te verbinden, gebruikelijke, voorwaarden kan liet schoolbestuur zich vereenigeri. Tn overeenstemming met het advies dei- Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad mitsdien jn overweging aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene Christelijke Kweekschool tot op leiding van onderwijzers en onderwijzeres sen voor scholen met den Bijbel, gevestigd te Leiden, te verknopen het gcdoeltp grond, geleeen nabij den Riinshurgorwee, croof nl.m. 1700 M2. op de overgelegde kaart mpt .oode areeering aangegeven, deel ïrfmaken de van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie P, no. 1556, zulks voor den prijs van 13.per M2, verbeteringen „de zijl". Het bestuur van de zwemvereeniging „de Zijl" heeft B. en W. verzocht de volgende verbeteringen in de door die vereeniging beheerde zwcminrichtine aan te brengen: a. ruimer kleedgelegenheid in de heeren- afdeeling; b. ruimer kleedgelegenheid in de dnmesafdeeling; c. ruimer en zindelijke- urinoirs; d. wijziging van de stellages voor de 2 hooge springplanken; e. vervanging van de 2 houten springplanten door stalen springplanken. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op 1.650. Aangezien de gevraagde verbeteringen ook door B. en W. noodig worden geacht, geven zij den Raad in overeenstemming met het advies van de Commissie van Fa bricff^e in overweging door vaststelling van den overgelegden hegrootingsstaat, model C. dienst 1931. een bedrag van 1.650.— te hun ner beschikking te stellen ten behoeve van het aanbrengen van eenige voorzieningen in de zweminrichting „de Zijl'. jaarverslag Aan het verslag over de werkzaamheid van hel Leidsch Universiteitsfonds gedu rende het tijdperk 8 Februari 1930—9 Fe bruari 1931 is het volgende ontleend: Gedurende het afgeloopen jaar meldden zich een groot aantal nieuwe leden aan, mede tengevolge van de opwekking gezon den aan de alumni van onzen Universi teit, om lid of begunstiger van het Leidsch Universitei sfonds te worden. Hierdoor kon een verblijdende vermeerdering van leden geboekt worden. In de vergadering van den Universiteits raad van 17 September 1930 werd besloten om de sedert het vertrek van den hoog- leeraar dr. D. Cohen, vaeeerend.en bijzon deren leerstoel in de Oude. Geschiedenis, op verzoek van de faculteit der Letteren on Wijsbegeerte, te doen vervullen door dr. J. H. Thiel te Haarlem; als curatorium van dezen leers oei werden in deze ver gadering benoemd de heeren: Vissering, Haslinghuis en Heldring. Dr. J. H. Thiel hield op Woensdag 22 Oc tober 1930 zijn intrede. Evenals vorige jaren werd het onderwijs van Dr. I. M. van der Vlerk, privaat-do cent in de geologie, gesteund en een subsi die aan ir. A. van Dijk voor het onderwijs in de geodesie aan aanstaande petroleuty- geologen verleend. De .heologische faculteit werd wederom in staat gesteld tot het doen houden van wijsgeerig theologische voordrachten en aan een studentcnvereeniging werd subsi die verleend om academiepreken te houden Ook dit jaar werd de tropische genees kunde gesubsidieerd, terwijl aan het In stituut Kern steun werd verleend tot het doen houden van cursussen in de Ooster- sche talen. Dr. Z. Kamerling ontving op nieuw hulp voor zijn. colleges in de tropi sche Flora en Fauna, te geven aan studen ten der vereenigde faculteiten van Lette ren en Rechten. De cursus in elementair Latijn wordt in het studiejaar 1930—1931 niet gegeven. F.venals vorig jaar werd aan mr. dr. J. A. v. Praag, privaat-docent in 't Spaansch een subsidie toegekend, terwijl ook voor het privaat-docentschap in de crimineele psychologie een subsidie werd verleend. Aan mr. J. J. Boasson werd een toelage verleend voor het houden van wetenschap pelijlce voordrachten over de Wijsbegeerte des Rechts. Er zijn dit jaar vijf, door het L. U. F. benoemde bijzondere, nooglecraren werk zaam geweest; bovendien steunde net Fonds het onderwijs in het Hebreeuwseh. hei Fransch en de Nederlandsche Letter kunde door een subsidie bij aanstelling van assistenten. De door ons gesteunde vacantie-cursus voor Duitsclie studenten over algemeene onderwerpen de Nederlandsche cultuur be treffende, werd met veel succes gehouden. Het museum voor Natuurwetenschapoe- lijke Instrumenten werd gesteund evenals de Historische Commissie der Rijks-Unher siteit te Leiden; terwijl aan den privaat docent in de Geschiedenis van het Ooster- sche Chris'endom een. kleine tegemoetko ming werd verstrekt in verband met ge maakte onkosten ten bate van -de colleges. Ht L. U. F. steunde het onderwijs in het Russisch en in het privaatrecht door sub sidie te verleenen bij aanstelling van assis tenten. Di; jaar werd voor het eerst een subsidie verleend voor het Sterrenwacht-Fonds in verband .met de door Rockfeller gedane schenking. Aan de hoogleeraren F. Muller: van Groningen en van Oven werden subsi dies verleend voor hulpmiddelen bij hun colleges. In samenwerking met den Leidschen Se naat werd aan de stichting „De Leidsche Hout" een eenvoudige monumentale bank aangeboden als blijk van de goede ver standhouding tusschen burgerij en Uni versiteit. schermvereeniging „leiden". Gisteravond hield de schermvereeniging „Leiden" in het oefenlokaal der Vereeniging haar eerste onderlinge wedstrijd, onder lei- Hing van den instructeur, den heer P. C. ter 'Weer. Getrokken werd alleen op sabel. In I verband met het feit, dat niet alle leden eenzelfden graad van geoefendheid bezitten, werd geschermd met handicap-treffers, in dier voege, dat, naar gelang de sterkte der schermers, deze een of meer treffers in hun nadeel kregen aangerekend, tegenover een minder sterke tegenpartij. De wedstrijd had een vlot en zeer geani meerd verloop. De secondanten kweten zich allen zoo goed mogelijk van hun taak. terwijl elk schernjer voor zich trachtte „to make the best of it" en hoewel een enkele maal de techniek even in het gedrang kwam, kan de schermvereeniging „Leiden" toch op een goed geslaagden avond terugzien. Onder de energieke leiding van den in structeur kan deze jonge vereeniging, waar onder verscheiden goede krachten schuilen, een mooie toekomst tegemoet gaan. Geregeld en ernstig oefenen is hiervoor echter een eerste vereischte. Na afloou reikte de voorzitter, de heer J. A. Volkers met een woord van dank aan den heer Ter Weer voor de leiding van dezen wedstrijd en een opwekking aan de leden om op den ingeslagen weg voort te gaan, de prijzen uit. BOHEMERS. Bij het afscheidsconcert, hetwelk het Bo- l-.eemsche Strijkkwartet verleden Zaterdag in den Haag heeft gegeven, heeft H. M. de Koningin van hare hooge waardeering voor de muzikale prestaties van dit kwartet doen blijken, door het oudste lid, de heer Prof. Hoffmann, het Officierskruis van de Orde van Ornnje-Nassau te verleenen. Dit ensemble, hetwelk hedenavond te Am sterdam op grootsche wijze gehuldigd wordt, zal morgen, Woensdagavond, te Leiden zijn afscheidsconcert geven onder auspiciën van de Mij. voor Toonkunst te Leiden. de statenverkiezingen. De lijst van de Christelijk Historische Unie voor cïe Statenkieskringen Leiden en Gouda, die deze kieskringen gezamenlijk zullen indie nen, vindt men op pag. 5 van dit blad. TIENRITTENBOEKJES LEIDEN—ALPHEN a. d. RIJN Ingaande 1 Maart a.s. zal de Ned. Spoor wegen tienrittenboekjes 1ste, 2de en 3de klasse uitgeven van Leiden naar Alpher. a. d- Rijn en terug. De prijs zal zijn voor de. Ie kl. f 6.50, 2de kl. f 5 en 3de klasse f 3.50. Du tienrittenboekjes zullen in allo treinen tusschen Leiden en Alphen geldig zijn. De prijs der tienrittenboekjes is gelijk aan buurtverkeer. CHR. H.BS.-VEREENIGING Blijkens een advertentie die in dit blad voorkomt, stelt de H.B.S.-club der Chr. H.B.S. zich voor een uitvoering te geven in de groote Stadsgehoorzaal op Vrijdagavond a.s. Gezien de belangstelling, die de uitvoerin gen voorgaande malen trok, zal de club weder op een volle zaal van belangstellende bezoekers mogen rekenen. DE DIëS. Zooale we reeds mededeelden hebben gis teravond de .studenten in rijtuigen een sere nade gebracht aan de hoogleerarcn, die in huize Bruins aan een feestmaaltijd war n vereenigd. De vrouwen van de hoogleeraren hadden eveneens een diner in hotel „De Burcht' gevolgd door een soiree ten huize van den president-curator. De studentenverenigingen vierden voorts het feest elk op eigen wijze in eigen krin gen. VERKCOPINGEN Gehouden verkoopep in he Notarishuis al hier op Vrijdag 6 Febr. 1931, ten overstaan van: H. G- Boer, Notaris te Leiden: Formosastraat 10, kooper D. Molenaar q.cr. voor 2675. Oranjegracht 97, J. W. B. Lich q.q., voor 2700. Oranjegracht 107 en 107a, H. van Giffen voor J '4000- Oranjegracht 111, H. M. Swiak voor 3250. ARBEIDSONGEVAL Hedenmorgen is in de Leidsche Katoen- fabriek de 60-jarige J- Z. door eigen onvoor zichtighid met de hand tusschen een ma chine bekneld geraakt. De hana werd gewond en Z. is na door den E. H. D. verbonden te zijn ter verdere behandeling meegenomen naar het Acad. Ziekenhui^. AANGEHOUDEN Door den Brigadier F. B., alhier is in een logement hier ter stede aangehouden F. T., die in het Politieblad gesignaleerd stond voor het ondergaan van 16 dagen gevangenisstraf en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor de tijd van 1 jaar. T. is inmiddels naar het Huis van Bewa ring overgebracht. ERNSTIGE MISHANDELING Met de laatste tram naar Katwijk is het Zondag zeer rumoerig geweest. De Rijksveid wachter van Katwijk maande de belhamels tot kalmte- Een van hen wilde zich daar echter niet aan sloren, met het gevolg, dat tusschen den Katwijker en den veldwachter handgemeen ontstond, waarbij de veldwach ter werd mishandeld. Tegen den Katwijker werd procesverbaal opgemaakt le wegens wederspannigheid, 2e wegens beleediging en 3e: wegens geen gehoor geven, aan de eerste aanmaning van do politie. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijzigingen 7 Febr.: Leidsch Incasso-Bu reau, Leiden» Morschweg 73a. Uittr. proc.:. mej. A. va: Konijnenburg, Leiden, d.d. 2 Febr- 1931. „De Volhard ins". Alphen a. d. Rijn, Wilhelminastraat 258rood, vereeniging voor ziekenhuisverpleging. N. Comm.: .1 de Geus, Alphen a. d. Rijn en C. E. Klink, Al phen a. d. Rijn. De Leidsche Broodfabriek Leiden, Nieuwe Mare 1. Brood- en beschuit- bakkerij. Overl- Comm.: F. C. Driessen. Lei- dep, Uittr. Proc.: J C. Goekoop, Leiden.* Opheffing 7 Febr.: Sigarenmagazijn „Su matra". Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 116. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN gemeenteraad. In den gemeenteraad werd het nieuwbe noemde lid W. A. Lam géïnstalleerd en sprak de voorzitter een Nieuwjaarsrede uit, welke beantwoord werd door den heer Ru- ti-ng. oudste Raadslid. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Ten Cate Brouwer, dat de voetbal- vereenigingen in plaats van 15 nu 13 Zonda gen als speeldagen krijgen, antwoordde wet houder Hengreen, dat deze verdeeling alles zins billijk is. De heer Den Uyl vroeg, om den vermn derden cokesprijs ook te berekenen bij af neming van 1 H.L. Hem werd geantwoord, dat de loketprijs gehandhaafd moet worden. De speciale prijs is alleen voor Juli en Aug. Discussie ontstond naar aanleiding van het bedanken van den heer Kwakernaak als lid van het burgerl. armbestuur wegens een confict met dokter de Graaf. Enkele leden wenschten hierover inlichtingen. Z.h.st. werden eenig voorstellen betreffen de indeeling en bezoldiging van de politie, aankoop en verkoop van grond e.d.g. aan genomen. De heer F. Domburg werd aangsteld als gemeente-werkman in vasten dienst. Op de vraag van den heer Sprey naar eenige inlichtingen inzake den keurings dienst antwoordde de voorzitter, dat vleesch- waren onder dien dienst vallen. Bij de rondvraag zegden B. en W. toe maatregelen te treffen bij gladheid van den weg. Meer spoed bij de steunregeling is niet mogelijk, gezien de regelingen van de Re geering. Na vragen over bouwgrond en schoeiing ging de Raad in geheime zitting. Donderdag komt de Raad weer bijeen in verband met een voorstel van B. en W. in zake een steunregeling. speldjesdag leger des heils. De gehouden speldjesdag ten bate van een nieuw gebouw voor de kweekschool van het Leger des Heils heeft f 146 opge bracht. maatschappij ziekenfonds. De vertegenwoordigers van verzekerden van het Mij. Ziekenfonds hebben tot be stuursleden gekozen de heer A. Groeneveld alhier (vacature-van Dongen) en de heer Goosen van Boskoop. gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, ijzeren roeiboot met riemen, belastingmerk en gou den broche. Inlichtingen op het Politie bureau. lezing „rechtvaardigmaking". In het Evangelisatielokaal Hooftstraat, hoopt Donderdagavond a.s. Ds. Kruishoop van Bodegraven te spreken over het onder werp „Rechtvaardigmaking". mente rwei-film. Naar we vernemen organiseert het Zen dingscomité der Ned. Ilerv. Gemeente en de Chr. Nat. Werkmansbond alhier eer. filmavond op Vrijdag 20 Febr. a.s. in Bethel daar. voor dien avond de mooie Menter-wei film beschikbaar is. steunregeling In vervolg op ons bericht van Zaterdag geven we enkele artikelen van het concept reglement, aan B. en W. gezonden door de drie Besturenbonden alhier: Ar. 7. De te verieenen steun zal bedragen voor verzekerden tegen werkloosheid: a. Gehuwden en kostwinners 13 per week plus een kinderioeslag a f 1 per kind per week, tot een maximum van 5 kinderen; b Kostgangers ƒ10 pe-r week; voor niet-verze- kerden tegen werkloosheid: c. Gehuwden en kostwinners 12 per week plus kindertoe slag a ƒ0.75 per kind per week, tot een maximum vdn 5 kinderen; d. Kostgangers 9 per week; Reglementair nog niet recht hebbenden ontvangen als onder c en d ge noemd. Art 9- Van de inkomsten van den steun- trekkenden werkloozcn wordt 2/3 in minde ring gebracht op de voor hem geldende uit- keering, vastgesteld in art. 7, waarbij de eerste 5 worden uitgesloten. Art. 10. De steun aan gehuwden en kost winners mag nimmer meer bedrogen dan 70 en aan 1 osgangers niet meer dan 60 van het loon. dat zij in de 48-urige werkweek in het bedrijf waartoe Zij behoorden, zouden kunnen verdienen. Art. 12. De werklooze steuntrekkende heeft volgens deze regeling rech op: gehuwden en keswinners 21 weken; kostgangers 18 weken Art. 17. Het volledige orgaan heeft tot taak: a. voor richtige uitvoering zorg te dra gen; b. de zaken van beroep te beslechten; c- bij eventueele werkverschaffing de naar hun meening gewcnschte aanbeveling te doen; d. de controle te handhaven; e. waar noodig het Burgerlijk Armbestuurinlich ten. of ook met hen het noodige overleg on derhouden; f. wijzigingen dezer steunrege ling voor te stellen; g. voorts <e trachten in perking der werkloosheid te bevorderen met alle haar ten dienste staande middelen. LOOP PCR BEVOLKING Ingekomen: R Hiddes van Boskoop: A Vreeken en gezin van Rünzatcrw-oudeC Bak ker en gezin, vnn Boskoop: C JWorlman. van Voorburg; W B'iter. van Franeker; C H.ieck. van Zwammerdam: TV H Verkerk, van Ben Haar G A Pauw, van Boskoop; C A Bruins vnn Oegst geest; B H A Nleuweg en gezin vanSchaerbeck Vertrokken: C J Redegeld naar Reeuwiik H W Rozebobm naar Hilversum; H Rink naar Geldrop; G F(in naar Oegstgeest; J Kortenoe- ver. naar Amsterdam; M Ooms en gezin naar Amstednm; M E Hoogendtik, naar Zwammer dam; N vna Doorn naar Oegstgeest. BOSKOOP GEMEENTERAAD. De heer A. Keizer (A.-R.) heeft voor een eventueel te vernieuwen mandaat voor lid van den aremeentcraad bedankt. Ook de heer A Th. Houdijk (A.-R.) wenscht niet meer in aanmerking te komen. A.-R. KTESVEKEENIGTNG. Tot bestuursleden van „Nederland en Oranje" zijn gekozen dc heeren D. v. Wijk, W. Eelderink en C. Akerboom. LEESZAAL. De stichting van een correspondentschap van de Goudsche leeszaal in deze gemeente is een succes Naar wij vernemen, is het getal van honderd leden reeds overschreden. ONGEVAL. C. M. v. d L., werkzaam aan de werkver schaffing alhier, had het ongeluk in de we tering van de Biezen te geraken. De man kon spoedig gered worden. Te betreuren is echter, dat hij circa 10 minuten in zijn nal pak moest loopën eer hij in zijn woning was. Was er niemand die hem aan droge kleeren had 'kunnen helpen? HAZERSWOUDE De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag den 12en Februari a.s. des voorm. 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken; 2. Verzoek G. v. d. Bijl de rooilijn voor het te bouwen perceel aan den Rijndijk nader vast te stellen; 3. Voorstel tot aanvulling van de Bouw- en bewonings- verordening; 4. Voorstel tot liet verleenen van een voorschot aan de Bouwvei'eeniging „Volksbelang" alhier voor het bouwen van 15 arbeiderswoningen aan den Rijndijk; 5 Voorstel f20subsidie te verleenen aan de afdeeling „de Rijnstreek" van de Alg. Ned. Politiebond; 6. Renoeming leden en plaats vervangende. leden van de Stembureaux voor de verkiezingen Prov. Staten en Ge meenteraad; 7. Renoeming hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van dei. Raad;- S. Beoneming van een lid van de Commissie van plaatselijk schooltoezicht; 9 Wijziging Begrooting; 10 Medcdeelingen. GEREF. BOND. De afdeel in v van den Geref. Bond kwam in het lokaal Salvatori in jaarveriradering bij een. De heer J. Zwemstra, voorzitter der afd., opende het samenzijn op gebruikelijke wijze, waarop door den secretaris de notulen werden gelezen en jaarverslag uitgebracht. Door den penningmeester werd het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van f 69.27. Bij de daarop gehouden bestuursverkiezing werd met bijna algemeene stemmen de heer A. A. Matze herkozen die deze benoeming aannam. In de plaats van dpn beer J. Bliileven, die voor de herbenoeming bedankte, werd gekozen de beer W. Tom, welke zich deze benoeming liet welgevallen. Daarop werd verslag uitge bracht van de gehouden bondsvergadering te Utrecht. Met algemeene stemmen werden twee nieuwe leden tot de afdeeling toegelaten. Getracht wordt weder een spreker voor den Bond. te laten optreden, waarvoor bereids stappen ziin gedaan. Het samenzijn werd met dankgebed door den heer N. v. d. Bosch Sr. gesloten. UITVOERING. De Harmonie van Hazerswoude gaf in de zaal van den heer Natzyl een goed geslaagde uitvoering, bijgewoond door een talrijk pu bliek. De voorzitter, de heer N. van Rijssel, opende met een woord van welkom, in liet bijzonder tot dè aanwezige donateurs. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat niet tegenstaande de gemeente zooveel inwoners heef!, zoo weinigen donateur zijn, en die waren juist zoo noodig, omdat de muziek- veroeniging zooveel financieele hulp noodig heeft. z Het muzikale gedeelte van het programma van dezen avond, onder leidin van den bekwa men directeur, den heer .AI. Bulderdijk, van Leiden, was goed verzorgd en werd op zeer verdienstelijke wijze ten geboore gebracht. Aan het einds dankt" den Voorzitter de Harmonie en richtte zich in het bijzonder tot AGENDA Dinsdag 10 Februari. Stadsgehoorzaal. Leidsche Kunstkring voor Allen, Haarlem echo Motet- en Madrigual-vereeniging, 8.15 uur n-rn. Dinsdag 10 Februari. Marekerk 8 uur. Zanguitvoering Kadettenzangkoor Leger des Heils. Woensdag 11 Fobmari. Stadsgehoorzaal S uur. Mij. van Toonkunst. Afscheidsavond van „De Bohemers". De avond- pacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Februari a.s. waargenomen door apotheek VV. Pellé, Kort Rapenburg 12, telef. 594- den eminenten Directeur, die bij den voort- duur blijk geeft dat hij de vereeniging een warm hart toedraagt, en altijd met zooveel geduld de repetitiën lijdt. Hy sprak den wensch uit dat velen mogen zijn opgewekt de vereen, met hun steun te willen verblij- „HULDA" De Geref. Meisjesvereen. ,,Hu"Vla'' hoopt Donderdag a.s. des avonds ten 7 uur in het lokaal achter de Geref. Kerk een openbare vergadering te houden, waartoe ale belang stellenden worden u'gtenoodigd. BURGERLIJKE STAND BEVALLENG H Kranenburg—Kersbergen d J K>-kens—vnn Hoezei d.; H Boere—van dor Meü z A M Kooter—van Leeuwen d. OVERLEDEN: M W Straver IX mnd.; ONDEUTROUAVD: T Q Perreün J3 j en J G Smits 23 j.; P C do Meü 2» en W G G van Goc«en 23 j. KATWIJK AAN ZEE flink, Een tweetal paarden, voor een disselwagen, gespannen, raakte door het breken van een leidsel den kop kwijt er ging er van door, den slingerenden, bolderenden wagen mee slepend. (^lukkig hadden de ,beesten den weg vrij. 1% het was een lange weg var. het poIi'tie-buri»u, door de Stationsstraat, de Annastraaf. en de Varkevisser door, den Nieuwen Duinweg langs lot aan hot, De Ridderplantsoen- In de Varkevisserstraat wist. een zoon van den kolenhandelaar Var kevisser met levensgevaar op den slingeren den wagen (e klauteren en hij mocht er in slagen bij bovengenoemd park de beesten tot staan te brengen. Hulde aan dezen jon gen man voor zijn moedige daad. Het verdient rok meer dan louter vermel ding, dat het allemaal zonder ongelukken is afgeloopen. odeur- Waren hetNjn het voorgaand bericht de paarden, hier was het de wagen en nog wel een wagen met gier. Midden op de Voor straat., vlak bij de pastorie brak van een igierwagen de as, waardoor deze kantelde en de inhoud van de flacon zich over de straat verspreidde. door het ijs gezakt. Een drietal jongens, die wat t.- veel spek takel maakten en wat erg mal deden op het Mallegat, veroorzaakten -»en mal gat, waar in ze verdwenen. Gelu g waren ze 6poa-! dig weer op het droge. door de gladheid. In de buurt van de Gasfabriek kwam L. v. d. Plas, uit de Louvvestraat zoo ernstig te vallen, dat hij door Dr. de R. Zylker moest worden Verbonden en per "ziekenauto naar zijn woning moest worden vervoerd- geen spreekuur. De Burgemeester zal geen spreekuur hou den op Dinsdag 17 Februari. :js. De plaatselijke IJsclub had tijdig voor af zetting en in orde brengen van bet „Malie- gat" gezorgd. Hierdoor was het mogelijk dat dit binnenwater gisteren goed bereden kon worden. Er was dan ook veel belang stelling, vooral onder de opgeschoten jeugd De baan was prachtig. chr. volkspartij. De Christ Volkspartij, die dreigde opge heven te moeten worden, i6 door enkele voorstanders weer nieuw leven ingeblazen Betreurd werd, dat verschillende leden de partij verlieten en overgingen naar de Chr. Hist- partij. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A van R(jn—Haasnon? z.\ J Ouwe hand—v d Oevei d.; p Hoek—Dijkhuizen d.; A J Zwaan—van Tilburg d.: J Ruijt— Remmcls- wanl z: B M van Tol—Rubben d.: D Verhoef—, van Et-mond z.J Haasnoot—Hoek z.; A Annde- wic-1Haasnoot d Getrouwd: R GeUteman en C v d Plas. KATWIJK AAN DEN RIJN chr. historische kiesvsreeniging. Rede Ds. Langman. In het gebouw van de Chr. J.V. aan de Voorstraat hield Ds. J. Langman van Was senaar qp uitnoodiging van de Chr. Hist Kiesvereeniging een verkiezingsrede. De bijeenkomst werd door den voorzitter der Kiesvereeniging, den heer D. Blansjaar, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna iiii een kort woord van welkom sprak. Hierna verkreeg Ds. Langman het woord om te spreken over het groote belang van oe a.s. verkiezingen. In zijn inleidend woord zette Spr. aller eerst liet verschil uiteen tusschen Tweede tvamer en Prov. Staten en Gemeenteraad, waar beide laatste colleges regeermacht be zitten en de Tweede Kamer niet. Hierna stond spr. stil hij de verkiezing van de Prov. Staten. Gewezen werd op de groote beteekenis van de samenstelling van dit college in verband '.net de verkiezing van leden der Eerste. Kamer en Gedepu teerde Staten. Ten slotte, werd uitvoerig de beteekenis en de macht der gemeenteraden uiteen ge- Op deze boeiende uiteenzetting volgde nog eenige bespreking, waarop de bijeenkomst met dankgebed werd besloten. De zaal was slechts matig bezet. schapen dood gebeten. Zondae werden ten nndeele van de land- houwers v. d. A en van Zw. door twee hon den een 6-tal schapen zondanig gebeten dat drie schapen terslond moesten worden af gemaakt. De verwondingen waren zeer ernstig. Van een schaap werd een poot uit gerukt. Naar de eigenaars der honden stelt de politie een ernstig onderzoek in. de gladde weg. Gistermorgen gleed door de gladheid van den weg een auto geladen met varkens te genover der vernisfabrit'k van het wpgdek in de sloot. De bestuurder kwam met den ■schrik vrij en ook de varkens bleven onge deerd. De eerste diensten van de M A.D.A. kon* den gistermoi'gen niet worden gereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6