wmt £30NNEMEflTi -V I Per kwartaal 15^8 (BeschJkklngskosten 10151 Vir weok t 0*21 Voor hel Buitenland bij Weke- Üjk.sc.he eendwig Bt) da«oll|ksche zending Alles bil vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent met Zondagsblad 7 cent Jondagsblad aiet afzonderlijk verkrijgbaar No 3275 P-•-'•schijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreke? Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 5393? DINSDAG 10 FEBRUARI 1931 A D V E li" E N T 1 Ni Van 1 lof 5 n>gp|a f l.i7V« Like regel .neer 0.22V» fn?"? xedo.Uu tingel. -c van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bd contract belangrijke korting Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f 0.10 10e Jaarganr Oit nummsr bestaat uit Dr.lE blader EERSTE BLAD. DE RAAD VAN DE HOOFDSTAD WISSELING EN EISCHEN II") Daar is ook in Amsterdam wel de klacht gehoord, die heel het parlemen taire leven geldt, dat het peil der stads bestuurders in den loop der jaren is ge daald. En men wijst dan gaarne op lich- terlde voorbeelden uit de historie van Amsterdam, ook uit het laatst der vo rige en het begin van deze eeuw, op Treub, op Van Leeuwen, op Fm bi us, op Heemskerk, om nu maar niet meer na men te noemen. Bekend is de woordspeling, dat vroe ger er in dér. Raad zaten de „rijke fee ders" en in later jaren, in onzen tijd, de „rederijkers". Daar is in die klariu eenige overdrijving en zeker ook een groote onbillijkheid. Naast de namen die nu nog tot ons spreken komen in de verslagen van den Amsterdamse hen Gemeenteraad van voor 20 of 30 jaar, ook verschillende namen voor, die ons niets zeggen. Na men die in de historie van onze stad geen klank fiebben behouden, die al lang vergeten zijn en die op het gemeen tebeleid zoo goed als geen invloed heb ben geoefend. Natuurlijk zhl het zoo blijven en zul len van de tientallen raadsleden uit eitce periode slechts enkelen nog geruimen tijd worden gedacht. Men moet trouwens niet vergetei., dat het lidmaatschap van den Raad voorheen, veel minder eischen stelde, dan in onze dagen. Niet alleen is het aantal vergaderingen sterk vermeer derd, maar ook het aantal zaken dat binnen den kring der Gemeentelijke be moeiing is getrokken, is veel grootei Het is maar weinigen gegeven, nu - zoowel al^, voorheen, het .geheele veld te beheer8chen en uit te blinken. Maar het was ongetwijfeld voorheen gemakkei ij ker dan nu. In verband met de veel zwaardere eischen, die aan het lidmaatschap van den Raad worden gesteld, is het aantal personen dat zich beschikbaar stelt, ot stellen kon, sterk ingekrompen. Menig een die heel gemakkelijk klaagt en criti seert, dankt er eenvoudig voor te too nen, dat hij zelf de kunst verstaat, mee omdat tengevolge van de strijd wijze van sommige revolutionaire groc pen, het heusch niet steeds een genoe gen is, lid van een politiek college te zijn. Toch, over het geheel genomen, mag van de tegenwoordige bestuurderen onzer stad getuigd, dat ze groote be langstelling hebben voor de vele vragen die in de laatste jaren naar voren zijn gekomen en dat de ernstige wil om het goede voor onze stad te zoeken niet ont breekt. Daar is bij meer dan een, die zeker niet tot de grooten der aarde ge rekend kan worden, toch dikwijls een toewijding die beschaamd maakt. Hebben wij het zoo opgenomen vooi het huidig geslacht van regeerders, die voor een goed deel de fouten vertoonen waaraan wij allen sukkelen, we bedoe len daarmede volstrekt niet, de eischen aan een raadslid te stellen, naar bene den te halen. Wat in de artikelen over de Rotter- damsche Raad gezegd werd en over de eischen die men aan een stadsbestuur der redelijkerwijze stellen mag, wordt door ons ten volle onderschreven. Amsterdam is ten stad met een rijke historie en toont ook in haar uiterlijke gestalte, er. haar aanleg en cultuur monumenten, haar goede afkomst. Wie nu geroepen is Amsterdam verder te bouwen, zal zoowel eerbied moeten heb ben voor het oude stadsschoon als den drang in zich voelen om de nieuwe stad te maken tot een monument voor het thans levende geslacht. Hii zal breed genoeg moeten zien, om niet aan den waan en den drang van één dag te offeren, wat behouden moet olijven, doch hij zal evenzeer oog moe ten hebben voor wat het leven vraagt ook. al kat nier alles wat hem lief is Khouctei. biijvcr. Amsterdam is een haven- en handels stad, welnu een bestuurder zal op de ontwikkelingsmogelijkheden hebben ie letten, mee de belemmeringen uit den weg te ruimen en er diep van doordron- Na onze artikelen over de Raadsverkie zingen te Rotterdam volgen er thans een tweetal over Amsterdam; daarna komen an dere groote plaatsen aan de beurt: terwijl we ten slotte enkele algemeene opmerkingen over de verkiezingen op het platteland Het -Jiste artikel stond in ons blad yan. gister. y jen te zjjn, dat de „cost" voor de „baet" uitgaat, en dat hij misschien millioenei. zal moeten voteeren voor werken, waar van eerst het nageslacht de revenuen zal ontvangen. Amsterdam is ook een Universiteits stad, en heeft ten opzichte van alle on derwijs steeds volle belangstelling ge toond. Ook dit schept bepaalde vei- plichtingen, ook hier moeten economisch beheer en breede opvattingen elkandei vinden. Amsterdam is een stad met een groo te, ietwat rumoerige arbeidersbevolking Er is in de laatste jaren voor de lagere volksklassen veel gedaan. De woning toestanden zijn verbeterd, de levens mogelijkheden vergroot, aan de volks gezondheid groote aandacht geschou ken, op het cultureele leven invloed ge oefend. Men heeft daarbij niet steeds de we gen gekozen die de onze zijn men is wel meermalen een richting ingeslagen, die ons onjuist bleek en die niet tot geestelijke vrijmaking, doch naar ons oordeel veeleer tot een geestelijk knecht schap leiden moet. Maar twee dingen staan wel vast. In de eerste plaats dat het niet mogelijk is, zich aan vele van die bemoeiingen zoo maar te onttrekken, zonder het le ven ernstig te beschadigen en m de tweede plaats, ciat er bij veel dat werd gedaan, nog altoos veel te doen ovei bleef. Men heeft nu eenmaal te rekenen mei veel dat scheef gegroeid is en dat men niet meer recht buigen kan, al zal men steeds moeten trachten tot het benade ren van het eigen ideaal te komen. In de tweede plaats dient men er van doordrongen te zijn, dat onze tijd, zoo veel meer gecompliceerd dan een vroe gere, ook aan het stedelijk organisme apdere eischen stelt dan toen eer. vorig geslacht aan het roer stond. Wij bedoe len dit, dat een Christen nooit reac tionair kan zijn. In dezen tijd en onder deze verhoudingen doet God ons leven, en van dezen tijd hebben we iets tc maken, met het aangezicht naar de toe komst, al wortelen wij ook in het ver leden. En om nog aan eene zaak aandacht te schenken, Amsterdam staat vooi geweldige uitgaven in de naastbij liggen de jaren. Stadsuitbreiding en saneering, boschplan en Rijnverbinding, Noora zeekanaal en spoorwegverbindingen vragen naast de dageljjksch weerket rende groote uitgaven, millioenen. De hiervoor benoodigde middelen moeten gevonden worden, wijl het geldt de toekomst van onze stad. Deze uitga ven moeten geschieden zonder het leven van nu in ernstige mate te schaden. Dat vraagt een bestuur, dat wars van kleine politiek, weet de krachten in dc stad levende, te benutten, dat vraagi een beleid dat uitgaande van vaste pnn cipes, oog heeft voor de geweldige be- teekenis der problemen waarvoor wij staan. Bij de vernieuwing der mandaten dient met de ernst van de taak, die de Raadsleden hebben, duchtig te worden gerekend. De politiek is de laatste jaren bedorven door het optreden van aller lei belangengroepen. Niet alleen dat breede economische groepen, op een be langenvertegenwoordiging hebben aan gestuurd, wij denken aan de midden stands- en arbeiderspartijen, maar men heeft bovendien voor allerlei nuances, caféhouders, sigarenwinkeliers, kunste naars e. d., speciale vertegenwoordigers gevraagd. Zoo komt er van de behartiging dei groote belangen, zoo komt er van een besturen naar vaste lijnen en beginse len van gemeentebeleid niets terecht. Zoo wordt de positie van de politieke partijen, die de verantwoordelijkheid dragen en alleen kunnen dragen, steecis moeilijker. Bedoelen wij nu, dat niet op allerlei belangen, ook van kleine groepen, oof zelfs van individuen niet zou moeten worden gelet? In tegendeel, men zal met beide voeten op den bodem der werke lijkheid moeten staan'en niet door uit sluitend ver vooruit te staren, de din gen die vlak bij liggen, te vergeten. Maar elk lid op zijn plaats in elk deel in zijn maat Menschen hebben wij noodig, uit al lerlei kring, maar met een behoorlijke breede visie op het leven, die zich de moeite willen geven aandacht te wijden aan de groote vraagstukken, die hei leven van de stad raken. Menschen, die ook het vermogen bezitten, zich vlug in de zaken in te kunnen werken en die in den Raad zich tegen aanvallen kunnen verweren. Die menschen zijn er wel, al moeten ze soms worden gezocht. En zij moeten zich ook geven. Want ook het besturen van een groote stad is reeds op zich zelf gezien een taak. die voor den Chris ten als een zeker moeilijke, maar ook heerlijke taak mag en moet worden aanvaard. DE VERHOOGING VAN DEN GEDISTILLEERDACCIJNS Indien bet waar is en het ie waar! dat belastiiiKOiitduiken. hetzelfde ie ale Je buurman bestelen, dan worden wij allen, in de laatste dagen wel leelijk. bij den neu6 Met ingang van den eersten Februari j.l. is de accijns op hel gedistilleerd verhoogd, en bij gelegenheid van dit feit, heeft -Je fraudeur zijn .kans gekregen, in.bunutl Dal :e jammer! Want'juist in rnalaise-tijdCTi Is het dubbel noodzakelijk, dat de staatslasten naar bil lijkheid over de staatsburger worden ver deeld. Dubbel jammer, omdat deze belasting ontduiking voorkomen had kunnei. worden. En jammer, niet het minst oindat door dit alles het aanzien van den Fiscus (hetwelk toch al weinig hebben kari!) wordt verlaagd. Zooals gezegd: De accijns op het gedistil leerd is verhoogd, met 22 cerit per liter- Voor elke liter drank welke na den eer sten Februari wordt vuraccijnsd, .wordt 22 cent meer betaald dan voorheen Maar de accijnsverhoging strekt zich aok uit tot de voorraden gedistilleerd, welke op den eersten van deze maand voorhanden waren. Dat spreekt natuurlijk vanzelf. Anders zou men. door het inslaan van zeer groote hoeveelheden de verhoogirig voor ie ingeslagen partijen oritloopen. Dé Fiscus heeft zelf dan ook een ieder die een voor raad gedistilleerd onder zich had, verplicht tot het doen van een aangifte, waArup o-ï aanwezige voorraad wordt omschreven. De hoeveelheden kunnen door opname worden gecontroleerd. I«n nadat:de verhooging w berekend, rnoet er bijbetaling plaats vinden De andere vaak zoo krenterige Fiscus w echer bij de regeling van die verplichte aan gifte buitengewoon soepel geweest Een soepelheid, welke noodlottig is géw-Wdm Want niet alle voorraden moeten worden aangegeven, wie eeri partij heeft beneden de honderd liter, i6 van het doen van aan gifte vrijgesteld. Vermoedelijk is de bedoeling geweest kleine partijtjes vrij te laten, ten einde zoo doende kleine caféhouders en particulieren de losten van aangifte en opname te be- De bedoeling zal wel goed zijn geweest Maar practiscb wordt er van deze vrij gevigheid ernstig misbruik ge-maaktl Wan partijen gedistilleerd zijn volstrekt niet ondeelbaar, en wie 400 liter drank be zit, bezit ook 5 X 80 liter! Dat heeft de fraudeur begrepen. Hij heeft de laatste tijden flinke voorra den ingeslagen. Bij vrienden pn kennissen zijn voor den eersten Februdri hoeveelheden van mind®?" dan honderd liter ondergebracht. HesuiLaat Op de bewuste datum heeft noch de frau deur. noch zijn vrindjes een voorraad aan. Niemand heeft .immers meer dan 100 liter! Het moge op het papier onmogelijk zijn eer. fustje gedistilleerd zonder document naar een kennis t- vervoeren,, practiscb gaat dit rnaar al te gemakkelijkl Hoe veilig de ontduiker zich gevoelt, be wijst het volgende, mij bekende geval, waar in een caféhouder op den Sisten Januari eenige geleibiljetten aanvroeg, om zoo zijn voorraad. tijdens het vervoer-door wettige documenten gedekt! naar particulieren te vervoeren. Met het plan. om, nadat ten zijnen huize de aanpeil is geschied, dé par tijen wederom op wettig document terug te laten komen! \u zal deze vlieger wel n!et opgaan. En het zal den Fiscus wel niet veel moeite kos ten om te bewijzen, dat het hier een voor raad betreft, welke onder verschillende per sonen is opgeslagen. Maar al zal dit geval worden achterhaald, dan' nog blijven daal de tallooze gevallen, waarin het yervoer, frauduleus..eh de verdeeling van den voor raad iri het geheim is geschied! En hier is niets meer aan te doén! Niets? Of wat denkt u van deze redeneering: Iemand heeft in den loop der maanden December en Januari ongeveer 100 liter ge distilleerd ingeslagen De aangegeven voor raad op den eereten Februari 1931 bedraagt 90 liter. In twee maanden is er dus een omzet geweest van ongeveer 900 liter. Dat is (gelet op het feit dat de wintermaanden de beste verkoopmaanden zijn) een jaar omzet van ongeveer 4000 liter. Een prachtig gegeven voor de aanslagregeling van de In komstenbelasting Het is een vernuftige vinding van een vernuftig ambtenaar. Ik vermeld deze laatste pijl op de Fiscale boog slechts om het aanzien van den Fiscus in deze zaak nog iets te verhoogen. Maar het is toch niet in orde, dat derge lijke paardemiddelen moeten worden aan gewend om een belangrijke tekortkoming in de wet welke de verhooging regelt, ts her- Deze wet is den goeden ambtenaar' een zwaard door zijn fiscale ziel. Er kan een aanpeil van den voorraad plaats vinden. Maar het resultaat der opne ming is van te voren wel bekend. Er is steeds minder dan honderd liter! Terwijl het nok bekend is dat er een grootere voor raad is, bij va-der, bij broer, bij vriend of Arme Fiscus, nu wilde je eens ro./aaJ En nu loopt het ook verkeerd! Uit de Pers De Biz. Vrijw. Landstorm heeft de volle sympathie van de roomsch-kath. Volks krant. en het blad zou wel wenschen, dat op overheid de volle kosten aan den Land storm verbonden, droeg, en dat deze geen particulieren dank had te weten voor hun bijdragen. Maar de regeering verleent enkel etaun, en zoo moet het ontbrekende komen uit de zakken van contribuanten. Tot dezen bliikt de Landstnrmconimis- sie zich te richten in „vertrouwelijke" Waarom vertrouwelijk? De. Landstorm heeft iinmare niets te verbergen: wat hij zegt mag het licht zien. en degenen tot wie hij zich wandt kunnen geen reden tot geheimhouding bebheh. Met eenige bevreemding hebben we in- tusschen ervaren, dat de Lnndetormcom- mis6i0 zich beeft vervoegd bij profassur Treub om van hern een aanbeveling te krijgen' voor het instituut. „Zeer gaarne en met volle overtuiging" heeft de heer Treub die aanbeveling ge seven, maar men had ze hem niet moe ten vragen. Niet omdot hij, in zijn nieuwen staat des levens van voorzitter der Indische ondernemers, geen betrouwbaar anti- j revolutionair is. maar omdat hij een t-eac-- tionnair is van bet zuiverste water, om dat voor hem revolutie is wat een annar nl6 een volkomen natuurlijke evolutie besrhouwt- De Landstorm moest menschen als Treub niet naloopcn, in de hoop dat zijn aanbeveling beurzen zou openen, die voor het eerlijke gezicht van generaal Duy- maer van Twist gesloten blijven En begrijpend waarvoor men hem heeft aangeklampt, schrijft de professor in een. alweer „vertrouwelijke" aanbeve ling: „Ik hoop en vertrouw, dat ook de maatschappijen, die belang hebben bij Indië. niet achter zullen blijven in het «even van bijdragen tot de instandhou ding en versterking van uw intituut" Dit instituut is er intusschen niet voor het particulier belang der ondernemers, doch voor het nationaal belang, en elke verwijzing naar particuliere belangen doet «an bet nationale karakter van den Landstorm min of meer afbreuk. Wij betreuren het, dat de commissie de slechte gedachte heeft gehad, via den heer Treub een beroep te doen op het Indische geld. Treub en de zijnen, zegt bet blad, zijn on- aewejiechte bondgenooten voor een insti tuut, dat een andere roeping heeft dan ver zekeringspremies van Indische en andere ondèrnemingen te innen. BINNENLAND. OFFICIEELF BERICHTEN ONDERSCHEDINGEN Bij Kon. besl. is in de Orde van Oranjc- Nassau bevorderd tot commandeur de ad judant in buitengewonen dienst van H M. de Koningin, de vice-adtniraal A. ten Broecke Hoekstra. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver aan W, Th. K. Uyttenboogaard te Druten; aan W. F. Adam tc 's Graven hage,; in brons, aan H. den Dekker, te Rot'ewlam—...- -- Tijdens zijn verblijf te Tunis heeft mi nister Deckers den oud-consul der Neder landen aldaar, den heer J. B. Curcim mededeeling gedaan van zijn bevordering tot af f icier in de Orde van Oranje-Nassau en hem de versierselen daarvan overhaii digi CONSULAIRE DIENST Jhr. L. van der Goes heeft de waarne ming van het consulaat der Nederlanden te Comodoro Rivadavia (Argentinië) op zich genomen. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besl. is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. B P. Cleveringa Pzn. thans rechter in de ar rondissementsrechtbank të Groningen. WATERSCHAPPEN Bij Kon. besl. zijn benoemd: in Zeeland a. tot dijkgraaf van het Waterschap Waarde, M. H. J. Westrate, tc Waaide, b. tot' plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Jonge-polder, L. J. Mol te Dreischor. c. to! gezworene van don Willem Leo- pojdpolder (Ned. gedeelte) J. Risseeuw te Retranchement; en is aan A. J Rosse ei te Ossenisse op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap De Vereenigrie Polders van Ossenisse (prov. Zeeland) en aan J. A. Hu bi ts te Cassel op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als heemraad van het waterschap van Escharen en Gassel (prov. N. Brabant) KAMERS VAN TOEZICHT NOTARIAAT. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn opnieuw benoemd in de Kamer van Toezicht over de Notarissen en ca n di rt aat-notarisee n te Rotterdam: tot lid: mr. -V J- van Schelven, kanonrechter te Rotterdam en L. Qfferhaus. ontvanger der registratie en domeinen te Rotterdam: tot plaatsvervan gend lid: L. W. Branie, ontvanger der re gistratie en successie te Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Mutatie. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse V. H. Hekking. geplaatst te Amsterdam on be last met de betrekking van adjunct-chef van de marine-kustwacht. HOFBERICHTEN DINER RAAD VAN STATE Prins Hendrik en Prinses Juliana zullen deelnomen aan het diner dat de leden van den Baad van State op 12 dezer aanbieden aan deh vice-president en mevrouw Van Lyndcn van San denburg. DE PRINSES TE UDDEL Dezer dagen werd te Uddel (G.) een lanr! bouwhiiishoudcursus geopend, in tegen woordighnid van Prinses Juliana. De Piin ses. die ook zelve het woord gevoerd heeft verklaarde zich bereid in de Commissie van Toezicht zitting te nemen en beloofd.», dat zij in de toekomst nu en dan de lessen zal komen bijwonen. TELEFOON IN DFN WIERINGERMEER DE EERSTE CENTRALE In het bestaande post-station in den Wie ringérmerpnTder wordt thans een telefoon station aangelegd; met de eerste werkzaam heden is reeds een aanvang gemaakt. HET DERTIGJARIG HUWELIJK VAN H. M. DE KONINGIN CARILLON-BESPELING. Na» aanleiding van het 30-jarig huwelijk II.M. de Kóningin heeft de bekende carillon-bespeler de lieer J. Vincent, gis termiddag van twaalf tot een uur op het Dam carillon een nationaal programma- ten gehoore gebracht. De weersomstandigheden waren niet van dien aard dat hel publiek op den Dam bleef staan luisteren. Voornaamste Nieuws. (biz. 1) De Notarieels Verecniging heeft te Amsier- latn een vergadering gehouden. - MOBILISATIE-SLACHTOFFERS De heer Otto Walsemann te Utrecht ver zoekt ons opname van de volgende mede deeling aan mobilisatie-invaliden of hun nabestaanden: Velen uwer wenden zich tot het Departe ment van Defensie of onzen Kring om als nog steun of uit keering te kunnen bekomen voor geleden schade, gedurende en na den mobilisatie-dienst, hetzij voor achteruitgang in zaken; verlies van burger-dienstbetrek king; belemmering in studie e. d. llierbij zij opgemerkt, dat alleen diegenen zich als invalide „unnen aanmelden, die vanuit den mobilisatie-militairen-diènst lij dend in hun gezin zijn teruggekomen (afge keurd of niet-afgekeurd, ontslagen of met- ontslagen wegens lichaams- of zielsgebre ken) en gedurig of ongeregeld onder bur gei-medische behandeling zijn: dus alleen gewezen mobilisatie-militairen, die huisarts attesten kunnen overleggen over hun ziekie- toestand sinds de uitdiensttreding, geduren de tal van jaren of tot op heden; benevens nabestaanden van genoemde categorie. Adres aan den Minister. Het is algemeen bekend dat binnenkort de aangelegenheid der invalide mobilisatie militairen en nabestaanden opnieuw in de Tweede Kamer besproken zal worden De zer dagen zal een Kringadres aan den Mi nister van Delensie worden toegezonden, welk adres tevens alle namen der kring-ge noóten zal bevatten. Het Kringorgaan. „De Mobilisatie-invalide", wordt in duizen den exemplaren verspreid .eh door Neer land» "Volk en onder kring- en nief-kringge- no >1en métbelangstelling gelezen. Aanvra gen voor verspreiding alleen te richten aan ons bureau: Ned. Kring van Mobilisatie-, Invalide-, Dienstplichtige Militairen en Na bestaanden. Centraal Bureau: Goedestraa No. 11, Utrecht. Leider: Otto Walse'miuin NOTARIEELE VEREENIGING De Notarieele Verceniging hield in Am- sterdam een drukbezochte vergadering, waar dooi- den heer F. W. Swane, notaris te Utrecht, besproken werd het „Ontwerp van Wet tot het aanbrengen van wijzigingen in het Iluwelijksvennogensrecht". Na een kort openingswoord door den voorzitter, notaris A. Bonga, was het woord aan den heer Swane. De heer'S wane zette uiteen, dat om twee redenen wordt aangedrongen op wijziging in de huwelijkswetgeving, nl. om de volko men gelijkstelling van rechten der gehuwde vrouw met die van den man en ten tweede verlangt men verandering van de regelen van het huwelijksgoederenrecht zelf. Ilot ontwerp van Minister Donner bestrijkt beide onderwerpen slechts in beperkte mate en staat op het standpunt, dat in Neder land het stelsel der algeheele gemeenschap moet gehandhaafd blijven, waarbij dan even wel aan de vrouw belangrijke zelfstandig heid in. rechte kan worden toegekend. Inzake het huwelijksgoederenrecht acht spr. de gedane keuze de eenig juiste. De be langrijkste wijziging van het ontwerp acht spr., dat de vrouw er volkomen handelsbe voegd door zal worden. Het woord „bij stand" of „machtiging" is echter angstvallig vermeden en vervangen door „bewilliging" van den man, wat volgens spr. echter betei „medewerking" zou kunnen zijn. Het wetsontwerp is technisch lang niet volmaakt, maar het is spr.'s overtuiging, dat het Nederlandschc volk niet veel vnelt de actie om de vrouw gelijkwaardig te ken aan clpn man en te dieh aanzien is het ontwerp in overeenstemming met de geaard heid van het Nederlandse.he volk Spr. acht het ongewenscht, dat twee kapiteins staan aan het roer van de huwelijksboot. De voorzitter, de heer A Bonga. schaart zich aan de zijde van het Hoofdbestuur om dat uit dë statistiek wel blijkt, dat het Né derlandsche volk de huwelijksche voorwaar den bijna niet wenscht. Spr. geloolt. dut de inmenging van den rechter in de wijziging van de huwelijksche voorwaarden in het ontwerp van Minister Donner wordt voor zien teneinde inbreuk op de rechten der crediteuren tegen te gaan. Ken paar professoren wilden met de schei ding van goederen zoo ver mogelijk en ver oordeelden het werk van Mr. Donner als achterlijk. INDISCHE CONFERENTIE CHR. VROUWEN-FEDERATIE De Indische Commissie der Chr. Vrouwen- Federatie heeft een tweetal Indische Con ferenties voorbereid, welke zullen gehouden worden van 27—28 en van 28—30 Maar- in het Clubhuis van 't Jonge Vrouwengilde te Leusden. Als leidster der beide conferen ties zal optreden mevrouw Rierens de Haan-r-Waller, voorzitster dezer Indische Commissie, De onderwerpen zullen ingeleid «worden door Ds. en mevrouw Schuurman— Xijhoff van Ma lang en door Dr. K. J. Rrou wer. Deze onderwerpen zijn: Tndiè en de Zending: nieuwe mogelijkheden voor het vrouwen- en meisjeswerk op Java; Jeugd en Nationalisme (Ds. en mevrouw Schuur man): Nationalisme en Christendom en Tn dié zooals ik het zag (Dr. Brouwer). De godsdienstoefening op Zondag 29 Maart wordt geleid door Dr. Brouwer. fbla-iz 2) Ecu toelichting van minister De'Brogue- rille, over de Belgische fortificaties. Nederlandei's in het Volkenbondswerk. Veerpontramp in Japan; 50 slachtoffers. (Biz. 5) Jhr. Mr. R, lV-ith benoemd tot vice-presi- iient van de Hooge Raad der Nederlanden. Het loonbeslag, door Mr. H. Bavinck. Doodelijke vechtpartij te Zwartemeer. (biz. 8.) Het accountantsrapport van de N. V. Hnn- 1cls- en Landbuuwbank. Een godsdienstoefening in de Nederlund- sciie taal. (Van onzen Duitschen correspon dent.) (biz. 10.) Van lijden, leed en liefde. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Lovink heeft aan den Minister van Binftenlandsche Zaken eenige schrifte lijke vragen .gesteld, o. m. of het den Mi nister bekend is, dat in Duitschland verhoo er-luidt, het' voornemen hestaat deze verhoogingen door een initiatief-ontwerp bij den Rijksdag aanhangig te maken. Voort* of Z.E\c. bereid is dezp voorstellen, waar omtrent met de Duitsche regeering overleg schijnt te zijn gepleegd, zóó tijdig te doen publiceeren, dat belanghebbenden eventueel daarvan kennis kunnen nemen en of de ver- hoogingen zuM'en vallen onder art.TI ot art- III der zoogenaamde Handelsovereenkomst Maart 1930, indien Duitschland inmiddels tot die overeenkomst mocht zijn toegetreden CRISISSTEUN AAN WERKLOOZEN. Door den heer Boon zijn aan den Mi nister van Financiën de volgende vragen gesteld: I. Is de Begeering niet van oordeel, dat de Volksvertegenwoordiging gekepd mop, worden in den nieuwen vorm van extra Rijkshulpverlecning, aan de gemeentebestu ren verleend, ten einde hen in staat te stel len nisishiilp te ve'rléeiien aan vve'rkl -ozen in bepaalde bedrijven, en acht de Regee ring hel juist, dat een dergelijke steunver- leeiiing aan gemeentebesturen :n h«»t .even wor 'l geroepen bij mmisterieéle circulaire? II. Zoo op de Rijkshegrooting gelden v r dezen nieuwen vorm van steunv'erieeninz zijn uitgetrokken of geacht moeten worden te zijn uitgetrokken, voor hoe lang strekt dan dit krediet? III. Ligt het in de bedoeling der Regee ring op dit punt te komen met uieuwe voorstellen? 'S-GRAVENHAGE GEMEENTERAAD DE HEER JOELS TREEDT AF De lieer AT. Toëls Jr. heeft gistpren den gemeenteraad medegedeeld, dat hij in ver hand mot zijn besluit om toe te gaan tre den tot den Vrijz.-Dem. Rond ontslag npcnr. als lid van den Haagsrhen gemeen'oraad en dat hij ziin -/ptel in den Raad van Beheer van het gem *gd bp drijf „TI T. M." ter be schikking van den Raad stelt. De heer Joels heeft dus blijkbaar inge zien, dat zijn blijven als raadslid onbehoor lijk was: iets waarop ook wij onlangs na drukkelijk hebben gewezen. Wie als lid van de Vrijheidsbond een raadsze'el in bruik leen heeft, mag deze niet op eigen houtje naar de Vrijz.-democraten overdraceii. Dat de heer Jnëls dit eindeliik, hoewel ie laat. ingezien heeft, eert hem. Mr. Marrhun de waker voor onze politieke znden. zag he» vorige week Zaterdag blijkbaar nog De daad van .Toëls werd, cona/niore ver dedigd. Hij beriep zich vooral on dp. voor keurstemmen, indertijd nu Joëls uitge bracht Welnu. niPn poge om deze stemmen straks voor de V. D te winnen. De l-.oer Joëls heef: thans ruim tien iaa? deel uit.eemaakt van de Haagsche raad en daar, wij hebben het onlnncs geschreven, veel en goed werk gedaan. Hij was een zeer ijverig raadslid. Met zijn overgang 'naar de V. D. heeft hij zijn kans wel erg bedorven om straks D»\ v. d Meulon als wethouder op te volgen. z;j het dan ook- aan een ander departement, Ds opvolger. Opvolger op de lijst Mr G. C. j, V - - en 'an svervang-ml kanlo de Raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1