KOFFIE-SOORTEN v. ROSSEM's £naa aaq DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 nrPDF RLAD PAG 9 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD TWEEERLEI MISERE Naast de ulgeuieeue malaise, die ook onze goedo stad niet voorbij gaat en dio onze jakentnenschen, onze arbeider» en onze overheid heel wat zorg brengt, hebben wij ook nog onze bijzondere ergernissen. Nu herinneren wij ons «lat oom Brësig in Fritz Reuter deze gewone moeilijkheden, dn liil stuljongensergemissen noemde, niet zoi heel zwaar tilde, ja ze zelfs good achtte voor do spijsvertering. Op zijn voorbeeld zullen wij zo dus ook niet te zwaar opnemen, al hebben ze som migen veel hoofdbr. kens gekost en undoren uit het humeur gebracht Wij hebben al geruimen tijd een t«*am- misère. De stad breidt zich uit, leder stads deel wenschl behoorlijke communicatie, met alle overige stadsdcelen cn met de city. Dat is een begrijpelijke wensch. Maar wil men die wensch vervullen, dan moet onze tram er niet tegen opzien een aantal heel onvoordeclige lijnen te exploitoe- ren. Want dio pas aangelegde buurt levert voorloopig niets dan nadeel. Bovendien wordt het beperkte net in de oude stad, dat geen uitbreiding kan onder gaan, steeds zwaarder belast en is hel gevaar voor stagnatie en in het algemeen van ver minderde snelheid steeds grootcr. De menschen willen dat niet. Ze willen snelheid, zo willen zekerheid, ze willen een laag tarief, ze willen overal met hun kaartje naar toe rijden. Kan dat niet, dan zeggen zij adieu tegen de tram en koopen een fiets, en maken het ver keer in de spitsuren nog intenser, dan het reeds is. Nu Is telkens weer de puzzle hoe men hei publiek dient en toch zelf niet tekort komt. Een probleem dat zich in onze stad bijzondei accentueert, omdat do loonen van het rijdend personeel, verhoudingsgewijs, hoog zijn. Sommigen willen het zoeken in een uiterst laag tarief, in een ritprijs, zooals wij die ge kend hebben, zij het dan ook maar kort, van 5 cent. Men moot dan veel meer passagier-, krijgen. Anderen denken met eenige weemoed aan den ouden tijd, toen men vóór 8 uur des morgens retourtjes kon bekomen voor 6 cl.. retourtjes, die men vroegritten noemde. Minder forsch gestemde zielen bepleite., een retourkaart voor den prijs van 15 of 12% ct. cn verwachten daarvan wonderen. Maar de opperste leiding heeft het andei*» gedacht en ons gezegend met overstappers, die ons niets meer kosten dan een enkele rit. Dat schijnt een weldaad, want nu kan men van twee lijnen gebruik maken vooi één zelfde dubbeltje. Het bezwaar is echter, dat men niet over al uitstappen kan, doch verplicht Is te rijder, tot een z.g. ..raakpunt" en dat men evenmin willekeurig kan instappen, doch alweer het .aangeduide „raakpunt" moet hebben om niet „mis" te zijn. En dat men zijn kaartje ook binnen een bepaalden tijd moet „verrij den", onvlat het andere ongeldig is. Dat is alles wel volkomen te hegrijpen, wijl andere hot overstappen een heel gewoon, maar dan kosteloos retourtje zou zijn geworden, doch vele menschen begrijpen dit oiet en verdenken de ambtenaren en cie conducteurs van plagerij. En de conducteurs voelen zichzelf ook al als getrelterden, want terwijl zij vroeger niets te vragen hadden en een kaartje af scheurden, moeten ze nu vragen: „Wat wenscht u?" Ze moeten inlichtingen geven, waar men overstappen kan, erg hebben dat dit gebeurt, terwijl ze op het kaartje epn datumstempel hebben te zetten en aan te geven, met welke lijn de rit zal worden ver volgd en het uur waarin het kaartje is ge nomen. Dat ging de eerste dagen niet handig. En vooral bij de éénmanswagens gaf het gewei dige stagnatie. Daar zijn er wel, die ln hun hart denken, dat er een klein beetje opzet m schuilt. De eenmanswagen is nooit populair geweest. Noch bij het publiek, noch bij het personeel. En nu denkt men de gelegenheid gekomen om te laten zien, dat het niet kan. Wij zijn zoo pessimistisch niet Dit systeem bekoort ons niet 't Geeft onnoodigen omslag, 't kost de gemeente veel geld. 't ïs wel voor deelig in bepaalde gevallen, ipaar hot be vredigt het publick slechts matig. Evenwel is het ingeburgerd eenmaal, geen heksen toer om uit elkander te houden, wat men niet deze overstappers kan doen. En het per soneel wordt heusch door de te verrichten handgrepen nog niet overbelast Men moet VAT1CAAN EN BUITENWERELD HET SPOORBOEKJE Hoe de groote en de kleine nitgave tot stand komt Grafieken, wijzigingen, nansluitln- gen, klachten. Hoe het spoorboekje ontstaat en hoe het gelezen moet worden heeft ons dezer dagen de man, die in de registers der Nedorland- sche Spoorwegen de officicele titel draagt van fideelingschcf eerste klasse dienstrego- j ling en samenstelling reizigerstreinen Zui- j dernet", doch in den gewonen omgang be- j kend is als de lieer tl. F. H. Gicsberger, duidelijk gemaakt De oergrond van liet spoorboekje Is een - grafische voorstelling. Op grafieken wordt elke trein opgeteekenil; de trein verschijnt daarop als een lijntje. Het geheel vormt een net, waarop In horizontale lijnen de stations zijn aangegeven, terwijl verticaal zoo'n grafiekblad verdeeld is in uren, loo- pende van 0 tot 21, welke uren weer onder verdeeld zijn in 10 minuten. Zoo is op 22 grafieken het geheeld spoorwegnet vermeld, evenals de door de Ned. Spoorwegen ge ëxploiteerde tramwegen. Met deze grafieken nu werkt de dienst regelingontwerper; het spoorboekje kijkt hij niet in. Op de grafieken zijn alle personen treinen iu zwarte, cn alle goederentreinen, losse machines, enz., in blauwe lijnen aan gegeven. Met behulp van deze grafieken kan men op elk uur van den dag zien, welke treinen zich in een bepaald baanvak bo- wegen. Deze grafieken vormen dus bij elkaar een groot formaat spoorboekje en het is be grijpelijk, dat men het publiek en het per soneel der Spoorwoeen niet verplichten kan zich van zoo'n grafiekenuitrustiing te voor zien! Vandaar de uitgave van het spoorboekje. Aanvankelijk was dit in verband met het aantal in ons land loopende treinen van geringen omvang. Zoo liet de heer Gies- berger ons een miniatuur reisgids zien van den zomerdienst van 1877. Het boekje, dat uitgegeven door J. J. Arnd en Zonen te Amsterdam, Is 6% bij 4% c-M. groot. Aan sluitingen komen er niet in voor. Als een merkwaardige bizonderheid viel ons op, dat dit boekje voor genoemd jaar op het baanvak AmsterdamBotterdam 12 door gaande treinen vermeldt; op 15 Mei a.s. zullen er niet minder dan 50 in elke rich ting loopenl Zooals bekend, geven de Nederlandsche Spjorwegen op het oogenblik twee spoor boekjes uit, een dun cn een dik, oftewel een kleine en een groote uitgave. Zoo'n spoorboekje nu is aan wijzigingen onderhevig. Op 15 Mei en begin October, afhangende van het eindigen van den zo mertijd, verschijnen de nieuwe spoorboekjes. Op 15 Mei, omdat dit de datum is, waarop de treinenloop internationaal gewijzigd wordt, in October, omdat dan in Nederland de zomertijd eindigt De invoering van den DE MEEST GANGBARE bij Uw kruidenier zijn: STER zacht, geurig, krachtig 65 cL No. 1 geurig, zwaar 55 cL No. 3 geurig, zuiver 45 ct- No. 4 goed, zuiver40 cL per half pond deze dingen probeeren nuchter te zien. En dan kan het zeker. Toch geven wij dezen maatregel geen lang leven. Straks zal men wel moeten ko men tot een eenvoudiger pasjes-stelsel. Hope lijk is dan de groote massa bevredigd en dekken de einden elkander. Een andere misère heeft zeker een klei ner deel van onze bevolking geraakt Ik denk aan wat onze groote bladen noemden de Amsterdamsche Tooneel-crisis. Dat lijki zoo een heel ding. Maar het beteekende volstrekt niet, dat er nu in Amsterdam geen komedie meer was, of zou zijn. 't Beteekende alleen dat het mis was met de beide gezelschappen die onze stads schouwburg bespeelden, 't Is altijd armoe ln de tooneelwereld. Maar het schijnt toch dat er ook nog wel menschen zijn die zich goed laten betalen. Hoe het zij, men zat met zijn gezelschap aan den grond. Dat is meer voorgekomen. Niettegenstaande de Gemeente een zv subsidie geeft, niettegenstaande het bespe len van de Stadsschouwburg, zonder meer. om zoo te spreken een subsidie is, kon men niet verder. En in de persbeschouwingen die wij lazen in verschillende bladen tijdens deze crisis bleek dat ieder eigenlijk vond, dat wat men nu had gepresteerd op artistiek gebied, volstrekt niet een zoo zware subsidie waard is geweest Wij hadden, zoo uit de tooneeldiscussies ln den gemeenteraad, wel eens een zelfden indruk gekregen. Nu is men aan het con fereeren gegaan en heeft na veel moeilijk heden en het overhoord werpen van Ver kade, zooals men vroeger feitelijk ook Roy- aards overhoord heeft gegooid, een oplos sing gevonden. Men komt nu. naar men zegt tot een al- eeheele reorganisatie van het Amsterdamsch tooneelleven. En de subsidie wordt opnieuw verleend en de misère begint weer, want ook in deze wereld van kunstenaars woont de ijverzucht en het materialisme zoo goed als in elke andere maatschappij. Het tooneel schijnt niet te verbeteren. Ook niet met zware subsidies. Welnu dan moet toch ook aan de tooneelliefhebbers het mo tief ontzinken om de gemeene stadsgclden voor dit doel te besteden. AREND VAN AMSTEL. Ue groote brug, die een directe verbinding vormt tusschen het Vaticaan en de buiten wereld, is bijna gereed. Op den achtergrond (links) ziet men den tunnel, waardoor de trein de Vaticaanstad binnenrijdt. zomertijd brengt met zich mede, dat de internationale treinen op Nederlandsch ge bied één uur later moeten worden gesteld, om aan de grensstations onmiddellijk aan te sluiten. Bij elke wijziging staan den dienstrege ling-ontwerper verschillende gegevens, wei- ko hij zich in den loop der jaren als nood zakelijk voor zijn werk heeft verschaft, ten dienste. Zoo beschikt hij over tellingen be treffende redzigersvervoer, welke regelmatig, bij hem binnenkomen en die door trein- en stationspersoneel verricht worden. Deze gegevens worden weer grafisch op vorengenjemde grafieken vastgelegd. Er zijn op deze wijze gegevens verzameld, ten aanzien van de bezettingen der treinen, van n- cn uitstappende reizigers en van school- 'ervoer, welke gegevens over een aantal jaren loopen. Zoo wijzen de „schoolgrafic- ken" duidelijk uit, dat de schooluren in ons land niet genormaliseerd zijn, waardoor he' voor den ontwerper zeer moeilijk is ora aan de vele belangen ten aanzien van het ver voer van scholieren tegemoet te komen. Hetzelfde geldt voor het arbcidersvcrkeer, waarvan echter geen grafische voorstellin gen bestaan. Klachten. Een der voornaamste klachten betreft hei opnemen van meer aansluitingen, in hoofd zaak voor de kleine uitgave. De samen stellers hadden als eerste taak, dit boekje zoo klein mogelijk te maken, met vermel ding van de geheele dienstregeling, zoowel van de spoor- als van de tramwegen, welke door de N. S. worden geëxploiteerd. Dit had tengevolg, dat men het aantal te vermelden aansluitingen tot het uiterste moest be perken. Het groote boekje geeft alles wat men weiischt Verder bestaat de klacht, dat de Neder landsche Spoorwegen de spoorboekjes tegen een te hoogen prijs verkoopen. De waarheid is echter, dat de Spoorwegen op elk boekje geld toeleggen. Bovendien zijn ook de bui- tenlandsche uitgaven belangrijk duurder. Klagers over aansluitingen zij er voorts op gewezen, dat in de spoorboekjes het systeem der aansluitingen hierop neerkomt, dat indien het aansluitingen betreft, welke het vertrek aangeven, de laatst vertrekken de trein van dat station is opgegeven, welke de aansluiting nog bedient, terwijl bij aan sluitende stations waarbij de aankomst wordt vermeld, de aansluitingsuren zijn op genomen onder die treinkolom van de tabel, waarmede het laatst de aansluiting nog; kan worden gehaald. De vervaardiging. Op welke wijze wordt riu het spoorboekje vervaardigd? In de eerste plaats geschiedt de opzet naar het „Groot biljet", dat men op de slaJ tions vindt De uitbreiding van één trein kan tengevolge hebben, dat voor een bepaald vak een geheele pagina meer gebruikt moet worden. Wel trachten de samenstellers door verschuiving en in elkaar werken der ko lommen uitbreiding te voorkomen, doch eenmaal komt het oogenblik, dat zulks niet meer kan. zoodat het spoorboekje dus met een bladzijde moet worden uitgebreid. Men kan echter nimmer met één bladzijde uiti breiden, zulk een uitbreiding moet steeds in verband met de drukpers en het inbin den uit acht pagina's (een hall vel- be staan. Zoo is de kleine uitgave van 15 Mei 1930 160 pagina's en die van October 16S pagina's groot De gemaakte correcties worden door den' drukker aangebracht en daarna opnieuw cijfer voor cijfer nagekeken. Deze controle geschiedt drie maal en de Nederlandsche Spoorwegen zijn er trotsch op, dat fouten in de uitgave slechts bij hooge uitzondering voorkomen I E I c h wat Wils ER ZIJN RECHTERS IN.... LONDEN! Koning George II van Engeland had een 1 bemerkt, dat een aantal werklui bezig is oen bijzonder sterk geheugen voor gelaatstrek- paar karren met bouwmaterialen te lossen ken. Een van de boormannen vraagt haar. r-p Op een mooi en herfstdag van het jaar 1750verre van vriendelijke toon. of zij de eigena- deed hij een wandelrit door Ilydepark en zag res is van dién rommel, en of ze dan d'r prul op een bank een soldaat zitten, die zioh in Ion maar gauw wil opruimen, want zo moe- het najaarszonnetje koesterde, De koningten «löe schuur slopen, meende hem te herkennen, cn, om zijn ge- „Wie geeft je daar het recht toe?" beugen op die proef te stellen, ging hij op „Iemand die wat meer te zegg,r heeft dan hem af en sprak hem aan. De soldaat stond) jij," antwoordde de timmerman brsr,hof t. eerbiedig op en kwam hinkende den koning „De lord-lcansclier gaat hier een paleis bou- tegemoet. i wen en dus zal jij plaats moeten maken. En „Wel vriend," zei de koning, „heb ik je I zorg nu gauw, chat je boeltje weg komt, al niet eerder gezien? Ben je geen vleugel- j want anders moeten .-e ie helpen, en dat zou man geweest bij mijn garde en hebben bij je wel eens minde) ngenaam kunnen Kettingen, nu zeven jaar geleden, de kogels Na de correctie wordt order tot afdruk ken gegeven; de drukker maakt dan zijn ïen vast en gaat dan over tot het ver vaardigen van stypen, hetgeen noodig is, omdat bij de groote oplage der spoorboekjes niet direct van het zetsel kon worden ge drukt, aangezien dit clan reeds vóór het afdrukken van de totale oplage versleten zou zijn. Zijn do stypen gereed, dan worden z< de pers gelegd -en begint feitelijk het las tigste werk van het drukken, het z.g. toe stellen. Dit toestellen moet met grooie zorg geschieden, du.ar het voor het goed leesbaar zijn der spoorboekjes noodzakelijk is, dat een gelijkmatige druk wordt verkregen. Het maken der stypen en het toestellen vordert eenige dagen. Het papier. Ten slotte de kwestie van het papier. Dit is z.g. 40 tot 50 grams papier, dat voor ro tatiedruk niet geschikt is. Papier, dat voor rotatiedruk geschikt is, zou het boekje niet alleen belangrijk dikker, doch ook minder „houdbaar'" maken. De tijd, welke voor het afdrukken vereischt wordt, bedraagt voor den kleinen reisgids 16 en voor den grooten 20 dagen. De kleine reisgids moet afge drukt zijn, vóór met de groote kan worden begonnen. niet om je ooren gefloten? Je stak er toen den draak mee! En hoe gaat het je nu"' „Ik mag niet klagen, Si rel" was het ant woord van den veteraan. „Maar het geksche ren is me opgebroken. Het spottershuisje heeft gebrand. Een blauwe boon heeft mijn linkerknieschijf verbrijzeld, zooi-at ik mank ben. Ik ben afgekeurd met pensioen en daar leven we nu van." „Zoo, zoo! Dan zal ik zeker niet veel voor je kunnen doen?" De soldaat aangemoedigd door 's Konings vriendelijkheid, verklaarde nu, hoe hij ge trouwd was en een zoon had, die goed leeren kon. De fruithandel die zijn vrouw dreef, bracht echter niet genoeg op, om de kosten J laat Het baatte niet dat-vrouw Allen zich op haar recht beriep. De werklui stoorden zich aan haar gejammer geen zier en gingen him gang. De vrouw keerde naar huis terug un wacht te ongeduldig op de komst van tiaar zoon. Eiaiard hoorde 's avonds haar verhaal aan en riep toen ongeduldig uit: „Als de loni- kansclter ons zoo gemakkelijk denkt te. ver drijven, dan vergist hij zich. Wij leven, God'lank in Engeland, waar recht cn ge rechtigheid zelfs voor de.i armstein onder daan verkrijgbaar is. Men speelt hier niet roekeloos met het koninklijk woord en ko ninklijke documenten. Vandaag is hot te iets aan te doen, moeder, maar •an de verdere studie te bestrijden. Zijn morgen ga ik cr op uit. eri dan zulieji .rouw stond met een fruitstalletje aan den'den lord-kanselier wel klein krijgen!" ingang van het park. Die grond was eigen- Den volgenden morgen was Eduard) al dom van de Kroon, en als nu de koning dat vroeg aan het huis van den lord-kansel'ier. stukje, waaraan niemand anders iets had, Na eenige moeite gelukte het hem toegang DE STATENVERKIEZINGEN C. H. LIJST ZIERIKZEE. De ChrisL-Hist. lijst in den kieskring Zierikzee luidt: 1. W. J. van Schelven, Zierikzee; 2. dr. J. K. Eldik, Noordgouwe; 3. G. van Duin. Zierikzee; 4. W. Wandel Nieu- werkerk; 5. A. J. Padmos. Renesse; 6. B. C. de Mul, Zierijtzèe; 7. M. den-Boer, Haam stede; 8. M. Krijger, Bruinisse; 9. C. J. Boo- gerd, Zierikzee; 10. I de Broekert, Zierikzee. C.H. LIJST HULST. De Ghrist.-Hist. lijst in den kieskring Hulst is als volgt samengesteld: 1. M. W. Koster (aftr.) Axel; 2. A. de Feyter, Zaam- slag; 3. C A. Kaan, Terneuzen; 4. W. Bedet, Terneuzen. LIBERALE STAATSP. LIJST DEN HAAG. De algemeene vergadering van de afd. 's-G ravenhage van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond heeft besloten, aan de ledten van dia afdeeling. die bij referen dum de definitieve volgorde van dc candi- daten voor de a.s. Statenverkiezingen zullen vaststellen, de volgende voordracht aan te bieden: 1. mr. J. p. Verbreek (aftr.); 2. me vrouw M. Cohen TervaertIsraels (aftr.); 3. dr. W. W. van der Meulen; 4. H. W. O. de Bruijn; 5. mr. M. de Mos; 6. jhr. mr. dr. W. D. de Jonge; 7. A. S. J. Fernandcs. VRIJHEIDSBOND LIJST GOUDA De Centrale kiesvereeniging van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond in het district Gouda, tieeft in een druk bezochte algemeene vergadering de volgende lijst van Candida ten voor de Prov. Staten vastgesteld: 1. dr. T. Beekenkamp, Goudcrak (aftr.); 2. J. Beijen, Bodegraven; KG. Roos, Lekker? I kerk; 4. mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, i Gouda; 5. mevr. Th. Ritmann—van Rhijn, Oudewater; 6. J. de Groot, Berkenwoude; 7. J. W. E. Ebbinge, Boskoop; 8. K. Buurman, Azn., Hilligersberg; 9. F. A. Minkema, Woer den; 10 S. Wijnbergen, Hillegcrsberg, C. H. LIJST UTRECHT. De Christ-Hist, candidatenlijst in kieskring Utrecht luidt als volgt: 1. jhr. mr. K. J. Schorer (aftr.); 2, P. J. Nahuisen (aftr.); 3. dr. J. W. Flicringa; 4. dr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas; 5. mr. C. den Besten; 6. J. C. Blankert; 7. M. E. v. d. Veen; aan hem wilde afstaan, zouden ze daar een flinke kraam op kunnen bouwen, De omzet zou dan zooveel grooter en de verdienste zoo veel meer worden." De koning lachte om den bescheiden wensch van den ouden vuurvreter en zucht te: ,,'k Wou dat ik de wenschen van al mijn onderdanen zoo gemakkelijk kon vervullen!" En hij zegde hein het stukje grond toe. De koning reed door en James Alten, de gewezen garde-soldaat, voelde zich een ge lukkig man. Hij wist dat de koning woord zou houden. En reeds een paar dagen later werden hem de noodige papieren, notarieel opgemaakt, thuisbezorgd. Daarin stond, dat de duidelijk aangegeven grond aan Allen en zijn nakomelingen voor altoos was afgestaan. Nu duurde het ook niet lang of de fruit- kraam werd opgetrokken en zooals men ver wacht had, de zaken marcheerden prachtig Eciuard kon naar hartelust leeren en ver wierf zioh na verloop van tijd een mooie positie in een handelshuis en bovendien de liefde van een aardig meisje: Lucie Gray, de dochter van een muziek-onderwijzer. De koning was intusschen tot zijne vade ren verzameld en ook vader Allen was den weg gegaan van alle vleesoh. De weduwe - en de zoon woonden in een huisje in de binnenstad en eiken dag be- if dc vrouw zich naar haar fruitkraam. Wie beschrijft echter haar verbazing, toen ze, op zekeren morgon aankomende, te verkrijgen tot het kabinet van lord Apsley in de kracht van het loven, met een vriendelijk voorkomen en doordringende blikken. „Recht en gerechtigheid!" antwoordde Eduard vrijmoedig. En hij verhaalde hoe de zaait stondi, tervr'jl hij tevens de eigen domsbewijzen overhandigde. Lord Apsley las ze aandachtig door, en zei toen: „Uw moeder is in haar recht en de mis slag zal hersteld worden. Als echter uw moe der mij tegen een billijke vergoeding haar recht zou willen afstaan, zou ze mij grooten deels aan zioh verplichten. Hoeveel zou zij bogeeren!" Eduard meende, Jat zijn moeder wpl ge negen zou zijn den hoogen heer een dienst te bewijzen on voegde er beleefd bij, dat de grootte der vergoeding met gerustheid aan de billijkheid van zijn lordschap werd over gelaten. Deze was zeer in zijn schik en zei lachend dat voor zoo'n prachtig hoekje een som van vierhonderd pond per jaar niet teveel was en beloofde dat deze bepaling als onaflosbaar servituut op zijn paleis zou rusten. En sedert hebben de bewoners van Apstev- house jaarlijks Je som van 4S00 aan grond lasten betaald aan de nakomelingen van do fruitvrouw Allen. 8. jhr. dir. L. H. Quarles van Ufförd. De candidatenlijsten Utrecht en Amers foort zullen verbonden worden. C.H. LIJST MIDDELBURG. De Ghrist.-Hist. lijst in den kieskring Middelburg is als volgt samengesteld: 1. mr. R. M. van Dusseldorp, Middelburg (aftr.); 2. mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 3. A. Abrahair.se Sz. St. Lau rens; 4. F. J. Castel, Veere; 5. J. F. Vermeu len, Middelburg; 6. P. Janse Azn., Bigge- kerke; 7. A. S. Boone, Middelburg; 8. D. de Vries Dz., Middelburg; 9 P. K. van Nieu- wenhuizen, 's Heer Arendskebkc; 10. J. Stroo, Zoutclande. C.H. LIJST DELFT. De dhristelijkdiistorisohe candidatcn voor dten statenkring D e 1 f t is als volgt samenge steld: D. van Vliet, Naaldwijk; A. van Wal- sum, burgemeester van Vlaai-dingen; dr. W. Mandersloot, Scheveningcn; H. van Boejen Voorburg; T. Slavenburg, wethouder van Schiedam; A. N. Vaandrager, Rotterdam; mr. J. Schokking, burgemeester van Kat wijk aan Zee; B. van Essteren, Den Haag; J. C. van Woerden, Delft; A. Noordam, Wa teringen. Radio Nieuws. —3 LCZ( aangebrachte abonné geelt U en ons voldoening Woensdag 4 Feb marl. HUIZEN (298.8 M.) S. Tijdsein. 8—8.15 Schrift lezing. 8.159.30 Morgêncpncert. 10.30 TUdsel-i. 10,30II Korte ziekondieast, te loiJeii door Os. 1. Groenenbcrg, Geref. Pred. te Ned^rnorst don Berg. 11—12 Harmoniumbesp.-llng doir Jen he. i- M. F. JurJaanz te Hilversum. Zang: Alej.. D. Mijn- hout. sopraan. 12 Tijdsein. 12—12.30 Gia.noioo;-. 12.30 TiJdieln. 12 30—2 Concert, ter gei^cn/ie d 1 van het tweejarig bestaan van liet N.G.U.V.- 'koor. 2 Tijdsein. 2—2.30 Grumoroon. 2."l) Chr. Lectuur door mej. M. VVeu- tlnk, te Hilversum. Voorgelezen wordt; „Voor bereiding" van Wllma. 3—4.30 Concert. -1.3U 4.45 Grumofoon. 4.455 Verzorging vuil den zen der. 5 Tijdsein. 56 Ivindcruurtje to lelden door d,en heer D A. van Alkemade te 's-Gravcnn.ige, Zang: Mevr. H. J. G. van AJIcemadev. d. Zwaat te -s-Gravenhage. 6 Ti)d3eln. 6—7 Uurtje voor de landbouwers, to verzorgen door den heer iL Pilon, hoofd dor Land- en Tuinbouwschool, te Achterveld XU.) Onderwerp; „Het kalkvraag- <stuk". 7 Tildseln. 7—7.30 Halfuurtje voor net onderwijsfonds voor dp binnönvaurt. 7.308 Lezing door Dr. G. Esselink, over ..ons bestaan orstellng om het leven" (VIII). 8 TUdsela 3 Dlaz. 10,10—11,30 Gramofoon. HILVERSUM (187 M.) VARA. 8 Gramofoon^ 9.25 Orgelspel. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Orgelspel. 10.30 Ouze Keuken. 11 Gramo foon. 11.05 Radio-Volksunlversltolt. 11.35 Gra- inofoon. 12 Politieberichten. 12.15 Middagconcert. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Vrouwenuurtjo. 3.05 oramofoon. U.io Coöperatie-Kwartiertje. 3.25 Gramoroon. 3.80 j Maak het zelf. Cursus. 4.20 Lichte muziek. 4.50 Voor de kinderen. 6.15 Concert. 7 Radio-Voiits- universiteit. 7.30 Politieberichten. 7.45 Concert. 8.15 Uitzending vanuit den Heider. Muziek. 8.3u Studio-Uitzending. 9 Vervolg Orkest. 9.30 Too neel. 10.30 Uitzending den Helder (slot). U I Persberichten, ll.lo Gramofoon. 12 Slutting. FEUILLETON LIEF EN LEED IN DE PASTORIE door BRIGITTE „Houd het maar bij broeder", zei Hans hartelijk. „Jij bent me werkelijk als een broeder geworden. Ik ben andere niet zoo voor deze aanspraak. Je zult het ook wel eens gemerkt hebben, wanneer de een te gen de andeir zegt,, lieve broeder", zoo be- teekent dat meestal: „U bent wat zwaar van begrip, m'n beste. Daarom zeg ik aJ- leen maar broeder, omdat een andere be titeling de meeste menschen zou krenken. Maar tegenovex jou komt het „broeder" nu werkelijk uit het hairt en ik ben blij, wan neer jij me zoo aanspreekt". Lange knikte verheugd: „Dat is ook niel zoo stijf, als su-per-in-ten-dent Dat loopt on stelten". Hij ging weer zitten en at vei d'er. Na een poosje zei hij: Dat Je mij gevraagd hebt om om je „broe der" te noemen, geeft mij moed. Namelijk dus ja, wanneer ik nu hier als predi kant voor vast aangesteld wordt, heb ik toch een vrouw noodig. Je weet zelf wel hoe dat gaat als je ongetrouwd bent, ik heb het me al vaak voorgeschilderd hoe mijn toekomstige vrouw zal zijn. Groot, verstan dig, beschaafd, lief als een kind, flink in huis en geschikt om mij bij mijn werk te helpen". Hans onderbrak hem verbluft: „Dus zoo Iemand als mijn schoonzuster". Lajige knikte van ja. „Juist, en die zou ik ook wilJen hebben. „Maar zóó kan men toch niet trouwen", zei Hans. „Je hebt zoo ongeveer voor je zelf uitgemaakt, zoo en zoo moet mijn vrouw zijn, bij Marianne klopt ddt allemaal, dus wordt ze genomen". „Zoo is hei toch niet", zei Lange zacht „Ik heb haar lief. Toen ik haar leerde kennen, leek het me al60f er iets in vervulling ging, wat ik reeds lang gewensebt had. Ik ben alleen bang dat ze mij niet mag. Zé houdt van een ander, geloof lk. Wat denk je?" Hans greep naar zijn hoofd. „Ik weet niet wat ik zeggen moet. Marianne van een an der houden? Ik heb nooit gedacht dat zij aan Liefhebben en zich laten liefhebben denkt. Van een ander houdt? Hoe kom je daarbij en wie zou dat moeten zijn?" „Ze weet het misschien'1' zeJf nog niet," zei Lange, „maar ik geloof het toch wel. Het is ook zoo natuurlijk, jullie heiden zijn altijd samen „Ik zou he zijn? Omdat ze mij zoo goed kent?" Hans schudde het hoofd. „Juist daarom zal ze niet van me houden, juist omdat ze me zoo goed kent." „En jij?" „En ik? Ja, weet jé, ik heb nooit aan zoo iets gedacht. Mariannehoort zoo vanzelf sprekend bij mij als mijn goede kameraad, altijd is ze er wanneer ik ze noodig hel), döt ik nooit naar verandering verlangd tieb. Maar werkelijk, haar missen, dat zou ik niet kunnen." „Maar als ze trouwt? Dan zou je haar toch moeten missen en tensiotte is dat toch de echte roeping van een vrouw." „Marianne heeft deze roeping el, zonder getrouwd te zijn. Voor de kinderen is zij een moeder, en voor mij een vriendin, en voor de gemeente is ze als lichamelijke en ?;eestelijke verzorgster onontbeerlijk. Ik ge- oof dat ze haar ware roeping gevonden heeft, ze vervult haar tenminste beter dan menig getrouwde vrouw." „Dat wel, ze heeft alle plichten van de getrouwde vrouw, maar haar rechten heeft ze niet. Haar ontbreekt, wat het leven van een vrouw pas mooi maakt, ze weet zich niet bemind." „Ik moet die heele zaak eens overden ken," ze»i Hans. „Je heb daar, zonder het te willen, zooveel bij mij wakker geroepen wat tot nog toe sliep. Ik zie nu alles niet andere oogen. In ieder geval, wacht nog even met je vraag aan mijn schoonzuster. Ik bericht je nog wel nader. Je moet geen blauwtje loopen." „Goed, ik ben je al dankbaar, wanneer je heel eerlijk tegenover me bont". Dat beloofde Hans en ging daarop naden kend weg. flij dacht aan Marianne. Voor de eerste maal zag hij in haer -de vrouw die begeerd werd cn het scheen hem tofr. dat ze ook voor hem begeerensweard was. Was hij dan een kind, voor wie het speel- coed eerst dan waarde krijgt wanneer pen speelkameraad het hem afhandig wik ma ken? Waarom leek het hem onmogelijk, ondenkbaar, dat Marianne met een ander trouwde?' Hij kon- toch niet vnyaneon, dat zo om zijnentwille van eigen geluk afzag Maar, waf moest hij dan zonder haar be ginnen? Hij had immers niet meer willen trou wen, maar een huwelijk met Marianne zoü zeker in Ruths geest geweest zijn. Had hij het recht om haar te vragen? Kon ze geen heele, volle liefde ei6chen en volkomen over gave? En kon hij haar dat geven? Misschien hield ze ook van Lange, zonder dat ze het wist Ze was altijd gesloten geweest wan neer het haar eigen aangelegenheden be trof. Nu, hij zou maar afwachten en op latten. Toen hij bij do pastorie aanbelde, klon ken binnen vlugge voetstappen. Marianne deed open- „Ben je er a»l?" riep ze vroolijk, „ik was al bang da Je vanavoni pas terug zou komen". Toen hij zag hoe haar gezicht opklaarde bij de vreugde van het weerzien, wierp hij alle bedenkingen over boord. Het teek htm iets heerlijks óm dit ernstige gezicht blij te maken, zoodat het niet alleen opgewekt en tevreden keek in het bewustzijn van ver vulde plichten, maar dat het geheel zon- doorstraald zou zijn in het bewustzijn van diep geluk. Maar hij moch daar niet aan denken, hij moest haar voor Lange vragen. Dus schreef hij aan hem of Lange het goed vond dat hij tiaar va'n hun gesprak zeg gen mocht. Maar Lange verzocbr hem dit nog niet te doen, hij achtte de tijd voor zijn aanzoek nog niet rijp. HOOFDSTUK XII In de pastorie die de familie Norse-', zoo lang bewoond had, was nu een andere do mineesfamilie getrokken. Het huis had een heel ander aanzien gekregen. De boeren hadden zich achter de ooren gekrabt toen Hans van beslist noodzakelij ke verbeteringen 6prak, maar tcnslot-te hadden ze toch in de beurs getast en nu prijkte het oude huis in een nieuw kleed, dat meit zijn vroolljke gele kleur al op ver ren afstand te zien was. Voor de spiegelgladde ramen stonden roode geraniums in sierlijke bloembakken, die de jonge dominee Wessel zelf gemaakt hod en in het huis deed de kleine mevrouw Wessel onder zingen en lachen, de huishou ding, in trotsch bewustzijn van haar nieu we vrouwen waardigheid. Ais Hans aan deze pastorie dacit, dan werd het hart hem warm. De beide jonge menschen, die daarin woonden, vatten zoo vroolijk hun zwaren arbeid, welke voor hun lag, op, da-t ze met hun onbekommerde van zelfsprekendheid al menige moelijkheid overwonnen hadden, waarop de Norsele ge strand waren- Aan een bijbellezing was in den zon ter wel niet te denken, maar eiken Zondag avond kwamen jonge en oude gemeente leden in de pastorie samen, om van alles met don dominee te bepraten. Wessel was een boerenzoon, en verstond het schitterend om op alle nooden van zijn gemeenteleden in te gaan. Ze gewenden er zich al spoedig aan, ook met hun vreugde bii hem te komen en op deze wijze ontstond een sterke band tusschen dominee en ge meente. Vier maanden was WesseJ pas in de gemeente, maar het heele dorp sprak al vod ,.on6 domineetie". En het bleef niet alleen bli het uiterlijke. Behalve in de kerk, preekte Wessel niet, maar er ging zoo'n atmosfeer van reinheid van het jonge paar uit. da-t zelf6 al een oppervlakkige kennismaking met hen niet zonder uitwerking kon blijven. De Dreeken waren eenvoudig, nuchter, doch ze toonden zoo glashelder aan de nood zakelijkheid dr --"Hos6ing van den mensch Ln 't algemeen en de londieheid van de aanwezige gemeente in het bijzonder, dat menigeen tot nadenken werd gebracht. In de plaats van dominee Burgmann was een jong, geloovia predikant gekomen, die zijn taak met heiligen ernst aanvatte. Gok op de predikantenconferentie heerach- te een andere tóón.'De opvolger van dominee Burgniann was een ijverig zendeling en wist vele van zijn collega's voor de zending te winnen. Zendang6verhalen behoorden ai spoedig tot het vaste program van de con ferentie. Hans had ook met succes gaprobeerd om de geheele vergadering een waardiger ver loop te doen hebben- Van drie uur tot onge veer half vier. werd koffie gedronken. Dat kon met het oog op hen, die van ver kwa men, niet afgeschaft, worden. Maar dan verdween ook het koffiegerei, de sigaren gingen uit en met een gebed werd de eigen lijke conferentie geopend. Tractementszaken werden slechs kort be sproken. dan werd een referaat gehouden dat een der heeren voor zijn rekening ge nomen had,, waarop een korte discussie volgde. En mededtelingen over' zending en ge meentewerk sloten den namiddag. „Een beetje vermoeiend zijn ze wel. dia conferenties," had een der oudere heeren een keer gezegd, die al twintig jaar in z'n gemeente stond, „maar men heeft er wat aan." En zoo dachtep ton 6lotte allen en voudon don superintendent toch de slecht ste nog niet, En de superintendent? Die gevoelde zich niet erg wel. Hij schoof het daarop dat hij zich in do gemeente geërgerd had. (Slot volgt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9