Van vreemde nlaatsen, voor Nederland'van belan? II DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 LUDENDORF ALS ALCHIMIST|>ink"S?bvar® (Van onzen Dultschen correspondent.) In de eerste Jaren van mijn werkzaam hniri in Duitschland ging ik minstens ieder hall jaar een paar weken naar Mtinrivui. Ik wilde objectief blijven in mijn oordeel inzake de rijksaangelegenheden an on troK Diij zoodoende aan den Prulsisehen invloed Pat had zijn mee en zijn tegen. Het voor deel bestond voor mij in de kennismaking jnet een gelieel ander land en volk. Hebt ge de taalmoeilijkheden overwon acn. dan Is het in Beieren minstens eccn zezcllia: als In Pruisen. In het drinken van bun Mass bier, zijn «o ln Zuid Dui schlund piasslos. Verder doen z« er sterk aan po lltiek. maar veel verder dan de biortaiei komen ze met hun politiek klaarblijkelijk niet Dat merkte ik tijdons den Kapp-pu'sch cn i»ij soortgelijke radicale ondernemingen welke op eon jammerlijke mislukking uit liepen. Ik leerde er enkele leden van het vroe gere koningshuis Wittelsbach kennen, voor's bedachtzame cn uiterst voorzich ipe staatslieden als graaf Lerchcnfeld, vin Kahr en liep er op een poeden of kwaden nap ook voor 't eerst in mijn leven Adolf Hi'ler tegen 't lijf. Van zijn huidige inac.d en aanzien was dozo redder des vsderlauds toen nop lang niet overtuigd. Daar het Duitsche rijk zeer groot is en er nog v-»le landen cn steden zijn. welke onze aan dacht wel eens verdienen, kwam ik de laatste Jaren niet rpeer naar München bestond er ook eigenlijk geen dlrec'e reden over de fraaie Isarstad te schrijven. Een allerzonderlingst proces, dat de nat viteit van vele hoogo heeren aan 't licht brengt, komt me thans wnkker schudden en als de zaak niet roo bitter erns'lg en compromittant ware, dan zou ik scliatorcn van de pret Hier staat sedert enkele dag"n een al chimist terecht, die tallooze Intellectueele mannen van zijn toovorkunst wist te over tuigen. Kapitale sommen wist hij hun af handig te mnken tot tiet fabricceren van goud! Zijn naam schijnt voor vele lichtge Joovigen een gunstig toeken geweest to zijn de man heet Tausend. Hcrr Tausend blijkt ©en geniale dulzendkunsteaar 'e zll'i want al blijkt uit het langdurige proces al lerminst, dat hij goud kon maken hij ts stellig een geldmaker van do bovenste Elank. Hij werkte met tonnen gouds en eeft 't meesterlijk verstaan, het wantrou wen zijner gunners met nieuwe tonnen te eus»n. Ik vraag u: wie onzer is hiertoe in 6taat, vooral in onzen tijd, nu het geld met den dag duurder gaat worden? Twee contrac:en mei generaal Ludend.irt spelen hierbij een belangrijke rol en men krijgi den Indruk, dat deze de ziel der al chimistische affaire was. Deze overeenkomsten hebben een p'H tieke bijsmaak en dateeren van 1925. Men richtte en gehcimrinnigo „Gesel Ischa ft 104" op en meestal onder doknaam bracht Ludendorff kapitale sommen binnen, om bet bedrijf in gang te houden. Dc goudfa brikant zou 5 pet. van de wins'en zijnsr productie ontvangen en de geldschle.t.T"» minstens 12 pet. Onder de stille m dewer kers cn aandeelhouders on moet men Lu- dendorffs stiefzoon Pernet, de gebroeders Küchonmeistex uit Freiburg in Saksen, waarvan er oen indertijd zijn au'o aan de liathenuu-moordenaars ter beschikking vel de. Men is hier dus in keurig geselschap. Voor vaderlandsche doeleinden zou dun bij bet slagen der onderneming 75 pcL aan Lu dendorf worden uitbetaald en van het ge bruik dezer gelden behoefde hij niemand jtkenschap af te leggen. In München, rhijnt deze door en door Pruisische ge seraal dus geleerd te hebben, wat Beier sche onafhankelijkheid beteekent! De maatschappij 164 vloog December 1926 ln de lucht en van het kapitaal was geen penning meer over. O >k Ludendorf scheen er genoeg van te hebben. Maar Herr Tau eend dacht er anders over. Op 29 Januari 1927 werd een „Tausend Chemische Stu diengesellschaft" in 't leven geroepen, waar van hij zelf als president optrad. Uit tac tisehe overwegingen verhuisde men van München naar Freiberg in Saksen. In het laboratorium werden ook hier chemische roeven genomen, welke de soliditeit van ausend en zijn goudsmederij moesten bc wijzen. Velen vh>gen er ook hier ln. Onder zijn medewerkers en geldvrienden telde Herr Tausend de beide prinsen von Wal denburg, den chemicus dr. Rlohter, de gebr. Scholier en met vereende krachten bracht men 800 000 mark bijeen. De beloofde fa brick in Freiberg Is echter nooit klaar ge komen. O]) de vraag van den rechter: „Maar waarom heeft u dan niet goud op eigen re kening gemaakt" geeft Herr Tausend ten antwoord: „Ik was soldaat. Infanterist en kwam plotseling tegenover een generaal te staan. Wat bleef me daar anders over? Men staat versteld, als men hoort hoe veel kapitale sommen in *t verarmde Duitschland nog voor deze dwaasheden te voorschijn kwamen. De Keulsche fabrikant Wijhelm Peters offerde 80.000 mark en toen hij nattigheid begon te voelen, haalde zijn voïïisrhe vrouw hem ertoe over, nog 30.000 mark meer bij te dragen. Hij haalt voor 't gerecht uit zijn vestzak twee zorgvuldig in gepakte koreltjes goud, welke Tausend hem als souvenir deed toekomen. De koopman von Winkler droeg 40.000 mark bij en kreeg wel geregeld de hem toegezegde rente, maar rag van zijn kapitaal geen penning weerom Op de zilveren bruiloft van zijn oudere nnt ving hij daarvoor van Tausend honderd gram zwaar goud en daar liet hij toen maar een armband van maken. De bekende tabak fabrikant van Elcken tezamen met Tietjens en 'lettenborg, een der directeu ren van don Noordduitschen Lloyd een halve ton, want voor hem wns Ludendorf s een wuarborg voor de solidite>t van Tausend en diens duizenden! Zij gelooven □og steeds aan de deugdzaamheid van zijn uitvindingen en houden den zwendelaar Ie hand boven 't hoofd. Hier kun men zeggen „De wereld wil bedrogen zijn!" Niet minder leerrijk en Interessant zijn 3 uitlutingen van den Üajieunjkscheu staalkoning Richard von Scliöiter uit Wee- Deze tiet '1 ausend te zijnen huize ex pe-rimcii leeren, keek zelf in gezelschap vau een neei hierbij toe en houdt er eveneens ,'usi. dal luj een positief resultaat zien kieeg. Tausend verklaarde, dul luj door zijn mcthoue.n ook staal en edelsiaal kan sitirdon en dat won den Oostenrijker voor diens plannen. Hij stelde hem zells een rullig gelegen werkplaat» ter boschili king. Acht logon later was do' vindingnjlto gast Ion spjorloo.» verdwenen. Voor dt n rechter verklaart Taueend, dat hij uit ver langen naar vrouw en kindereu de vlucht, ui genomen. Dr. Hohage, een deskundige, noemt Tau inde goudkunst phaDtastisch kinderepel en handige exploitatie vaxi de goedgeioovig heid zijner modemenschon. Zijn pogingen, om goud te vervaurdigen hadden slechts «uccets wonneer hij niel al te echerp hierbij gecontroleerd werd. Onder de tallooze getuigen, waarvan de ivergroote meerderheid tiet offer van haar naïviteit werd, ziij wij ook den vroegeren Pruisische» minister van financiën, von Lenze. Deze is thans president van de Duit sche rentehank, koesterde aanvankelijk een sterk wantrouwen inzake de fabricatie van goud, maar menede tenslotte toch, dal zelfs de Rijksbank zich wel voor Tausend en zijn phantastereien kon interesscerenl Niet slechts Duitschland, ook andere lan den schijnen in deze compromittante zaak gemoeid te zijn. Door do rechtbank in Mün chen werd voorgesteld, den Italiaanschen Prof. Dr. Durlno als getuige op te roepen. Vier jaar geleden moet Tausend zijn uit vinding aan do Italiaansche regeering ter beschikking gesteld hebben. Men wees zijn voorstel van de hand, daar men alles voor bedrieglijke manipulatie hield. Tausend wijst deze beschuldiging verontwaardigd van dc hand. Tijdens zijn oponthoud in B >- zen zou hij een Italiaanschen luitenant ont moet hebben en deze bracht hem samen met Prof. Sestlni. Als translateur was toen de advocaat Dr. Ritz tegenwoordig. De rerh ter besluit, beiden als getuige te ontbieden Zoodoende zal dit kostbare goudschandaal nog meer tijd en geld eischen. Aan het einde van een der zittingen vraagt de voorzi<ter: „Had ook de afnemen de maan niet mej de zaa'. iets uitstaande?" Het antwoord luidde: „Jawel, cosmische in vloeden spelen hierbij een belangrijke rol." Niet slechts voor Ludendorf en de Volk srhe beweging, voor allen, die dwaas en dom genoeg waren, hun geld in dienst van dezen zwendelaar te stellen, is dit proces in München, een harde, maar welverdiende terechtwijzing. ,,'t Is een Ingekankerde gewoonte gewor den, in de kerk hij de gewone collecten ©en cent te offeren. Niet minder, maar ook niet meer. „Nu en dan, van den preekstoel of in pa rochieblad, wordt wel eens getracht ons van die gewoonte af te brengen met oen verwij zing naar het feit. dat de cent, dien we in 1913 gaven, weel meer waard was dan dien we in 1931 geven, 't Mag voor een of twee keer baten, rnaar dan zakken we hopeloos In de oude sleur terug en deponeeron als van ouds onzen koperen cent in bak of zukje". Eerstgenoemd blad, waarvan ook boven staand „kopje" afkomstig Is, neemt de Room sche medodeellng over „als troostmiddel, niet als slaapmiddel". EVANGELISATIE „De Sanmhinder" hel blad der Geref. Ge meenten. geeft een verslag van het werk van br. J. van der Panne uit Zierikzee, die In overleg met de Deputaten der Inwen dige Zending, vanaf Mei 1930 een jaar lang twee dagen per week in Zeeuwsch-Vlaan deren werkznnm zou zijn, vooral onder de Rnomschon. Het verslag spreekt van de diepe onkunde van de leden der Roomstfhe Kerk. gepaard gaande met vrees voor de priesters, waardoor soms een eerst aange nomen Bijbel weer werd teruggegeven. Ook onder afgedwaalde Protestanten heeft br. v. d. Panne gewerkt. In het algemeen is zijn methode, dat hij de menschen op grond van Gods Woord aantoont dat hun leer vnlsch Is en hen bedrogen zal doen uitkomen, terwijl daartegenover als regel des geloofs wordt aangewezen datgene wat met Gods Woord overeenkomt Hun wordt een Bijhei aangeboden en lezing daarvan aanbevolen. Hij reikt zoo 199 Btj'bels uit en verder ook vele andere boeken, als vragenhoekjes vun Hpllenbroek en Ledehoer; Kort begrip; de „ChriKtenreifl" van Bunyan. de „Pel grimsreis" van denzelfde: „Door lijden ge heiligd" van Ds. J. van der Vegt; „Het heil des Heeren" door Ds. J. D. Bnrth; „Het geklnnk kennen" door Ds. M. Hofman en „Bnndgeving aan bekommerden" door Ap- pelius. Zelfs de Rnomsche burgemeester van Hengstdijk wilde graag een Bijbel hebben, dlne hem natuurlijk is gegeven. Het versing maakt ook melding van zpgpn die op den arbeid mocht worden gezien. Zoo spreekt het van vrouwen, die door het Ipzen in den Bijbel tot het inzicht kwamen dat de pastoor hen dom hield en die waren gaan twijfelen aan de leer der Roomsche Kerk. raties zich richt tot olie Comfté'e, Afdeelin gen, Commissies enz., die voor deze Cor poraties arbeiden met het verzoek het, met het oog op de toenemend* behoeften cn op het feit. dat de raming voor 1931 sterk ge drukt werd, met alle kracht daarheen te sturen, dat de inkomsten voor 1931 die van 1930 met tien procent zullen te boven gaan. en stellen zich, ieder in eigen kring, be schikbaar. om nnar vermogen mee te wer ken ann de uitvoering der door de Binnen la.ndsche Acie beraamde maatregelen ter versterking van do basis van het Zendings werk". Schoolnieuws. Kerknieuws. ZENDING. In China werden onlangs „De GEREFORMEERDE BOND. Zondag 8 Februari oa zal het 25 jaar Jaar geleden zijn da4 de Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid Ln de Nederlandsche Her vormde (Gereformeerde) Kerk werd op gericht. De Herdenkinge-Commissie heeft den wenech geuit, dat dit feit van de kansels der aympöthiseerende Gemeenten moge worden herdacht en alsdan tevens een col lecte voor den arbeid van den Gereformeer den Bond worde gehouden. De beteekenis en invloed van dezen Bon<J ln de Ned. Hervormde Kerk, met vaste hand door Dts. .kj van Grieken te Rotterdam als voorzitter geleid, i6 in den loop,der ja ren seeds grooier geworden. Door vriend en vijand wordt dal erkend. Mede door zijn arbeid is de Gereformeerde prediking in Je Ned- Hervormde Kerk voortdurend moer verbreid geworden. Bijzondere leerstoel en Studiefonds van den Bond hebben daarh>e krachtig medegewerkt De voorzitter en andere vooraanstaande mannen van den Bond trekken thans, in samenwerking mol de Confession eel e leidsmannen, Kohlbrug gionen en enkele Ethischen, op om door het Ned. Hervormd Verbond tot Kerkheretal te ijveren voor de reorganisatie der Her vormde Kerk. Bepaaldelijk u-egens het verschelden van den ddepbetreurden De. NL Jongebreur, d^e op buitengewoon actieve wijze naa6t den Bondsvoorzitter gearbeid heeft, zal >r ter gelegenheid van het 25-je rig bestaan van den Bond geenerlei feestbetoon plaats hebben. Het Hoofdbestuur wenscht de her «lenking zoo sober mogelijk te doen plaats hebben. Deze zal dan. naar wij vernemen geschieden D. V. op Woensdagavond 15 April aa. In de Nieuwe Kerk te Veenen- •toal en op Donderdag 16 April in het Jaar beursgebouw te Utrecht BUURMANS LEED. Wij toornen er nog al eens over, aldus schrijft de „Ned.", dat mei name in de Herv kerken zooveel centen worden gecollecteerd Troost u: de Roomsch-Katholieken kennen het zelfde leed. Een Hervormd verhaal wordt door de „Maasbode" ingeleid met deze woorden: naar Heraut" bericht, weer twee Engelsche da mes-zendelingen, mej. Harrison en mej. Net! leton, door communistenbenden gevangen genomen: tevergeefs poogde de Chineesche regeering door het zenden van troepen, z*- te bevrijden. De bandieten eischten van het Anglicuansche Zendingsgenootschap pen los geld van f 250.000; men bood f 25.000 aan. welk aanbod met hoongelach werd afgewe zen. Daarop werd besloten f 125.000 aan te bieden. Maar het was telaat, de twee vroii welijke zendelingen waren reeds onthoofd. De gewestelijke Zending s-ver- gaderingen, waarvan we reeds eerder melding maakten, die door de Directie der samenwerkende zendingsrnrporaties van 12 tot 29 Januari op verschillende plaatsen waren belegd, en waar door de zendings- directoren Dr. K. J. Brouwer en Ds. B. J. C. Rijnders uiteenzettingen zijn gegeven over dc huidige toestand, zijn thans alle gehouden. Zo zijn zeer geslaagd, de belangstelling was bijna zonder uitzondering zeer goed men toonde zich dankbaar voor de uit voerige inlichtingen. De Directie overweegt dan ook voortaan elk jaar of om het an dcre jaar dergelijke bijeenkomsten te be leggen. Een van de vruchteji is, dat van hen die in plaatselijke of elassicale ver bonden werkzaam zijn, verschillende advie zen zijn ontvangen, waarmee de Directie haar nie kan doen bij de meer individueele bewerking der gemeenten zooals zij zich die voor de naaste toekomst voorstelt, bij het overwegen van een plan om meer regelmaat te brengen ln het toevloeien der middelen. Vooral echter constateert de Directie dank baar als resultaat van deze vergaderingen, dat de band met de Gemeente voor haar weer meer reël is geworden en weer krach tiger wordt gevoeld. Op genoemde bijeenkomst te te Rot terdam alleen naar de erin vervatte hoofd gedachte het volgende getuigenis uitge sproken: „De aanwezigen ter vergadering gehouden In de hiervoren genoemde plaatsen, leden der Hoofdbesturen en van Clat*sical« Zen dingscom missies en andere belangstellen den in de Zending, bijeengeroepen door Je Directie der Samenwerkende Zendingscor poraties: gehoord de uiteenzettingen over den hui digen financieelen toestand en de geroamh behoeften voor het loopende jaar, gehoord de uiteenzettingen over de plan nen en behoeften der Binnenlandsche Actie gehoord de op deze uiteenzettingen ge volgde besprekingen; spreken hun vertrouwen uit in de leiding en nenten aan dat de geraamde bed een minimum aanwijzen van wat voor den arbeid noodzakelijk is en dat ieder hunner het als zijn persoonlijken plicht beschouwt naar vermogen mee te werken aan het zi regelmatig en vroegtijdig bijeenbrengen der gelden. spreken de wenschelljlcheid uit dat de IM- I rectie der Samenwerkende Zenrtingsoorpo- MIDDELBAAR ONDERWIJS H.B.S.-SMOESJE- Lange Iceraar „Hoe kom jij zoo laait op de les?" Klaas: „Zware mist vanmorgen meneer, Ln ons dorp." Leeraar: „ln Jullie dorp? En daar kwam vanochtend óok vandaan?" Klaas: „Ja, meneer, maar de mist hing laag bij den grond I" LAGER ONDERWIJS SCHOOLJUBILEUM Te Baflo heeft de Geref. School 30 Jan .1. veertig jaar bestaan. De school werd in dertijd geopend met 67 leerlingen, terwijl er thans 163 zijn ingeschreven. De eerste hoofd onderwijzer was de heer J. v. d. Molen, thans burgemeester te Renkum: hii werd bijgestaan door een kweekeiing. den heei Menna, thans directeur der Kweekschool met den Bijbel te Groningen. Fn 1908 on' rig de school een nieuw gebouw met vier lokalen. Men denkt het jubileum In Mei te vieren daar die tijd zich beter leent voor een Kin derfeost. BIJZONDER EN OPENBAAR ONDERWIJS De openbare scholen klommen van 3663 tot 3682, vermeerdering 19: de bijzonde re scholen klommen van 3889 tot 4152, ver meerdering 263. Deze 4152 bij'z. scholen kun nen aldus gesplist worden: Protest scholer 1880. vermeerdering 107: R.-K. scholen 2121 ermeerdoring 144: Israëlietische scholen 4 'ermeerdering 1. Vrije (niet aan bepaald' godsdienstige beginselen gebonden) 117. vc- meerdering 11. De ODenhare scholen tellen 473.205 leer- ngen. vermindering 6885: de bijzondere scholen tellen 644820 leerlingen, vermeerde ring 26873. Het totaal aantal schoolgaande leerlinc-en vermeerderde met 19988 en steco tot 1 118025. Aan de openbare scholen werkten 14.753 leerkrachten, vermindering 237. 6" pet mannen, Aan de bijzondere scholen werkten 19 140 leerk-achten, vermeprdprin'-' 726. 52 net. mannen. De vakonderwijzers zijn hier niet inbegrepen. Rekenen we de vara ures Pr hij. dan kriieen we: hii de openhari xholpn ner leerkracht 31 2 leerlingen: hii di hiizondere scholen per leerkracht 33.6 leer lingen. ONDERWIJZERSOPLEIDING. In „de Chr. Kweekschool" komt na de notulen ven de Algem. Vergadering van Onderwijzend Personeel aan Prot Chr. Kweekscholen een artikel voor over: „Pers 'pectieven voor onze Opleiding-" Hier wordt o.m. betoogd, dat, zal onze onderwijzereopleiding ooit een etuk sier lijk raozaiek worden, dat het volk bekoort en door de uitnemendheid voorkeur be wijst. dan „noodig ie een vijfjarige scho ling onder de leiding van zeg zee volledig bevoegden en rondom geschikte en rondom betrouwbare mannen en vrouwen- Deze vijf jarige cureus vorme ëén geheel op de wijze ongeveer zooals Titel VI der VVet-de Visser voorstel. In twee deelen, van 15 tot 18 van 18 tot 20 jaar. In de eerste drie jaar staat de z.g. algemeene vorming meer op »n voorgrond. Wat de examens betreft, men eische eer belezenheid en bewijzen daarvan dan parate kennis, meer kennis van den weg tot de bronnen, dan de potje6 en pannetjes water zelf. De tweede opleidilngekring van 18 tot 20 jaar zij scherp paedagogisch geconcen treerd. In het algemeen moet de algemeo- ne vorming met het 18de jaar ophouden. Wait dan moet volgen, is: le. de theoretische studie der paedagogie en hare hulpwetenschappen, ook der bij zond-ere methodiek. 2e. een degelijke theologische studie- Niet Christelijke scholen kunnen in plaats daar- n stellen: Philosofie of pae-dagogische sociologie. Ons na-examen kan kan ook In Premie-Campagne November, December. Januari Aan de deelnemers wordt medegedeeld, dat deze campagne eind |anuari gesloten is. Thans wordt een aanvang gemaakt met het verzenden van de premies, zoodat ieder in den loop van deze maand in het bezit hiervan zal zijn. DIRECTIE Mil; T'--' SCHOOLVERPLEEGSTERS In alle staten van Amerika komen school ver pleegs era voor in steden van meer dan 30.000 inwoners. Gemiddeld It er gerekend op 1 verpleegster per 300 kinderen. Drie vierde deel der steden 10.000 inwoners hebben ook verpleeg sters in de scholen. Gemengd Nieuws. EEN ZWERVENDE POLAK Men meldt ons uit Almelo: In den loop van Zondag kwam men bij de Gebroeders Oostvogel. Hoerenniodemaguzij-n lot de ontdekking, dat er eenige costuuins ter waarde van ongeveer 400 waren ont vreemd. De politie heeft den dader reeds go arresteerd. Het is een zwervende Pool. die zich 's Zaterdagsavonds heeft laten inslui ten. Do costuums waren nog In zijn bezit BRANDSTICHTING? Vrijdagavond Werd in de Polstraat te Deventer brand ontdekt in een pakhuis, toe- bchoorend aan Suering en in gebruik bij den rei zenden koopman Z., diê daar ook nachtverblijf houdt De brandweer was spoedig ter plaatse, en de schade bleek, na dut het vuur was gebluscht, van beperkten omvang. De politie vond aanleiding Z. op -rmoeden van brandstichting aan te hou oen. Z. ontleent echter Vrijdagavond in het pakhuis te zijn geweest HET TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. De vorige week werd te Doetinchem op twee plaatsen ingebroken. Bij den kruidenier Buiterman is de dief door den hond gestoord, zoodat daar niets wordt vermist. Bij Pcholten heeft de dief de brutaliteit gehad in de schuur een vuurtje te stoken, water aan den kook te brengen en eieren te koken. Er wordt daar alleen een partij eieren vermist DE SCHIPBRUG TE ARNHEM. De Schipbrug te Arnhem is Zaterdag avond weer in gebruik genomen, zoodat de verbinding met de Betuwe ook. weer voer- tuigen is hersteld. ONTWAPENINGSPSYCHOSE. Op den Volkszangavond te Doetinchem. georganiseerd door acht plaatselijke zang verecnigingen, vormende de zang-centrale onder leiding van Arnold Spoel, ging hei echt genoegelijk toe, aldus „De Geld.". Spoel liet de menschen zingen dat het een lust was en men nmuscprde zich kostelijk. Toen bij ,,'t Is plicht dat 'ederc jongen aan d'on- afhankelijklteid van zijn geliefde vaderland zijn beste krachten wijdt" enz., werd er ge roepen: „geen soldatenliedjes", waarop van andere zijde geroepen werd „doorzingen". Toen er dan ook doorgezongen werd, verlie ten enkele aanwezigen de zaal. EEN BEGEERIGE BOER. Te Grathem (L.) werd aangehouden en ter beschikking der Justitie naar Roermond overgebracht de landbouwer VV. V., aldaar. Hij wordt verdacht de geheele nalatenschap van zijn broer te hebben opgestreken, zonder zijn andere familieioden hier in te laten raeedeelen EEN AANRANDER GESNAPT. De politie te 's-Heerenberg heeft den 37- het 6chooleini1exameït worden opgenomen. |arjgep landbouwer J. F., uit Zeddam (Gld.l 3e. een tweetal èpeciaalvakken of terrei- men ter keuze. Die wou ik gebruiken om te leeren studeeren. Onze hulp- en onze hoofl akte leeren one b'>ekjee en boeken uit het hoofd leeren liefst één boek v^or elk vak en na te praten: zij leeren niet etudee ren. Jammer genoeg. Dat is een der taken voor den tijd, die komt, 4e. meerdere belezenheid (vooral In ge schiedenis) onder leiding, waarbij ik voor onze kweekscholen nog wensch te attcn deeren op wat ik zeide over den vrijheids oorlog en den schoolstrijd. 5e. de beoefening van één kunstvak of von één instrument- 6e. eenige m.mnden practlsche schoolar beid onder leiding en toezicht bij welk werk ik nog eens de aandacht vestig op den bij- zonderen geest von onze tegenwoordige Nederlandsche scholen in zijn gezonde ideale opvatting." gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht wegens aanranding van 26 jarig meisje. F. is tegen hooge cautie voorloopig op vrije voeten gesteld. ONDER DRINKEBROERS. In de gemeente Diemen (N.'H.) is de.- nachts een daar woonachtig veekoopman van het geld, dat hij bij zich droeg, circa I 300, beroofd. Dc veekoopman, zoowel als zijn beide metgezellen, verkeerden onder den invloed van sterken drank. Rij de woning van eerstgenoemde gekomen, heeft een van zijn metgezellen hem het geld afgenomen en is hiermede huiswaarts gegann. Binnen een hnlf uur gelukte het den veldwachter den verdachte aan te houden. Hij ontkent den diefstal. De man is echter ter beschik king van de Justitie gesteld. EX-PENNINGMEESTER VAN VERDUISTE RING BESCHULDIGD. Meer dan 11.000 in de wacht gesleept Naar wü vernemen is door een 40-tal leden in de afdixling Amsterdam vai. dei Ned. Kapj-trgbond bij den Officier van JusMtie te Amsterdam een klacht ingediend tegen den vroegeren penningmeester van deze afdeeling. De betrokkene wordt er in deze klacht van be schuldigd ec-n bedrag van totaal f 11.500, deel uitmakend van de financiën der afdeeling, welk bedrag h(j uit hoofde van zijn functie onder zich heeft gehad, te hebben verduisterd. Nader vernemen wij, dat het gepleegde feit reeds zeer geruimen tijd geleden is komen vast te staan en dat deswege de ontrouwe penning- oester in December 1929 zjjn ontslag heeft gekregen. Er heeft toen een vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Ned. Kap- persbond plaats gehad; in overleg met het be stuur is toen door de vergadering besloten net gebeurde niet ter kennis van de justitie ce bren gen. In de afgeloopen week zijn echter veertig leden der aïdeeling, in weerwil van-dit besluit, alsnog toe overgegaan deze zaak bij de ju stitie aanhangig te maken, o.m. op grond van het feit, dat zy den gewezen penningmeester de gepleegde verduistering temeer aanreken den, omdat hij een behoorlijk salaris genoot. Voordien is ook reeds een anonieme klacht bij de justitie ingediend. DE ROOFOVERVAL TE NIEUWE-NIEDORP Ons wordt verzocht het volgende mede te deelen: De burgemeester der gêmeente Nieuwe Nie- dorp deelt by dezen mede, dat het bedrag van één duizend gulden verhoogd wordt tot vjjftien honderd gulden, uit te keeren aan hem of haar die aanwijzing geeft aangaande de daders van den overval op den hoer H. Schoorl, kassier der Boerenleenbank te Nieuwe Niedorp, in den nacht van 23 op 24 Januari, welke tot gevolg zal hebben het geheel of gedeeltelijk tot klaar heid brengen van het gepleegde feit. By ge deeltelijke klaarheid stelt de burgemeester het dan uit te keeren bedrag vast. aan een groot gevaar ontkomen. Donderdagavond zyn de reizigers van trein 3395, die om 20.32 uur van het station Leiden naar Utrecht vertrok, dank zy de oplettendheid •an den machinist, aan een groot gevaar ont snapt. Toen de machinist v. d. Heuvel, uit Utrecht, de halte Waarder gepasseerd was, ont dekte hy in het licht van de locomotief-lan taarns, dat op de rails een groote dwarsligger gelegd was. Onmiddellijk bracht hy door mid- de snelrem den trein tot stilstand, waar na door locomotief- en treinpersoneel de dwars ligger, die nog net door de locomotief was aan gereden, van de rails verwijderd kon worden. Met belangrijke vertraging kwam de trein in Woerden aan. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. droeve vondst. Sinds verleden week werd te Susteren (L.y het gemeenteraadslid K. N. vermist. Zijn lyk is thans gevonden op de spoorlijn te Antwer pen. K N. was ongehuwd en lid van den raad sinds 1927. VERDRONKEN. Te Zoeterwoudc is de 92-jarige van Steyri te water geraakt en verdronken. Te Maastricht is dé 20-jarige arbeider G. M. per fiets in het winterbed van de Maas geraakt en verdronken. DE DOODELIJKE DAMP. De 17 jarige H. B., van Teraar, schippers gezel, is te Gorinchem in de Kajuit dooc kolendampvergiftiging om het leven geko men. IN VRIJHEID GESTELD. De winkelier A. A B., te Amsterdam, die er van verdacht werd in den nacht van 5 op 6 November brand te hebben gesticht, in zijn lampekappenwinkel N.Z. Voorburg wal 81, is na twee maanden in voorloopige hechienis te hebben doorgebracht, in vrij heid gesteld. EEN GRIEP EPIDEMIE. In verband met de vele griepgevallen zijn te Oss (N.Br.) de Muloschool en dc Han delsavondschool gesloten. Te Hooge en Lage Mierde (N.Br.) werden de lagere scholen ge sloten. VHft. DECIMA In den regel zoo leert ons Rogge, aan wiens geschriften deze aanteekeningen voor een deel zijn ontleend kwamen er Jaar lijks tenminste twee en ten hoogste tien schepen in de haai van Nagasaki ten anker, die huiden, zijden, katoenen en woHen stof fen aanvoerden, doch bovenal Hollandsche lakens, die ons den toegang naar Japan hadden verleend en bijzonder gezocht bleven. Zoodra de Japansche spiewachters aan den ingang der baai hei teelten hadden gegeven, dat er een schip in zicht was, liet het opperhoofd van Decima zich er heen roeien om de papieren te halen. Blejk alles in orde, dan mocht het schip ankeren op een musketschot afstand van het eiland en kwamen er soldaten aan dek om wapenen weg te sluiten cn allee streng te onderzoe ken. Aanvankelijk verkocht de Oost-Indische Compagnie de goederen voor den door haar vastgestelde» prijs; aan het einde van de 17de eeuw begonnen de Japanners de prijzen te bepalen, waardoor de winsten, aanvan kelijk een half millioen op elk schip, daalden tot 125.000 130.000 gulden per twee schepen een bedrag intusschen. dat neg voldoende v Het vorige stuk stond in ons blad van 2 Februari, mocht heeten om den handel op Japan te blijven handhaven. Men begrijpt uit de eigenaardige positie, die het opperhoofd van Decima innam, dat het niet de eersten de hesten waren, die de Oost-Indische Compagnie daarheen zond. Had Hendrik Doeff zich niet onderscheiden vanaf het oogenhlik. dat hij als 21-jarig jongeling ln 1793 te Batavia aankwam, hij zou deze verantwoordelijke positie niet zoo spoedig hebben bekleed. Reeds een jaar na zijn aankomst 6j Batavia, kwam hij in Ja pan; twee jaren later betrad hij Decima opnieuw, thans in gezelschap van Willem Wardenaar. die tot opperhoofd was aange steld en tot taak had om den ietwat verloo pen boel zijner voorgangers te regelen. Toen Wardenaar in 1803 wegens ziekte ontslag verzocht, nam Doeff zijn plaats in. die hij heel wat langer dan hij aanvankelijk ge dacht en later gewenscht heeft, he-ift inge nomen. Men denke eens even in, in welken eigenaardige» toestand de Nederlanders op deze nederzetting onder het oog van Japan zich bevonden. Zij waren tot nu toe geduld, omdat hun schepen gewilde goederen brarh ten. maar toch voor een deel ook wel omdat de Japanners genoeg van de Nederlandsche natie wisten om te vernemen, dat het was een ondernemende natie, welke men gedeel telijk ook diende te vreezen. Doeff en d<- zijnen wisten van wat er in het vaderland omging nauwelijks meer dan de Japanners; de toch reeds slechte verbindingen van die jaren waren voor hen geheel zonder mate omdat het somtijds scheen, als vergat men hen in Batavia. De jaren van den vierden F.ngelschen oorlog schenen weergekeerd Engeland deed meer dan eens een poging om zijn gebied ook tot Decima uit te br;i den. maar de Japanners bleken nog van hel oude wantrouwen vervuld en niets kon baten! Doeff bracht fn eenzaamheid en verlaten held met zijn klein gevolg, uit een pakhuis meester twee assistenten, een dokter en een paar matrozen bestaande, een angstige» tijd door. Het bestuur van Batavia betaalde hem op regelmatige tijden een maandgeld, matig, maar voldoende. Hij genoot van den verkoop eenige percenten cn mocht voor zich zelf handel drijven. Maar nu hielden alle inkom sten op; niets ook meer werd hem uit Ra tavia toegevoerd. Wat heeft hij al niet zelf beproefd in die bange en lange jaren en hoe weinig is hem gelukt! Op één punt echter heeft hij zich een groote verdienste verworven. Hij zetLc zijn kennis van de Japansche taal, gelijk die hem langzamerhand eigen was geworden in oen Japansch-Nerterlandsch woordenboek om. Hij heeft dit omvangrijke werk vóór zijn vertrek in 1817 gereed gekregen, maar hij moest het werk aaji het Japansche tolken- huls afstaan, aangezien alle uitvoer van eenig geschrift was verboden. Wel heeft hij voor zich zelf in het geheim een afschrift gemaakt dat hij medenam, maar toen hij op de stormachtige terugreis bijna schip hreuk leed, is dit met veel van wat hem toebehoorde verloren geraakt. Drie malen, in 1806, in 1810 en in 1814 heeft Hendrik Doeff de grootj en plechtige hofreis naar Jeddo gedaa- en er ervaren, dat de vriendschap van den Sjoegoen voor de Hollanders niet was verminderd, ook al waren de omstandigheden voor hen veran derd. Toen dan ook in 1808 een F.ngelsch fregat „Phaeton" genaamd de baai binnen zeide en valsehelijk de Hollandsche vlas heesch, heeft Doeff slechts door een zijner onderhoorigen met deze ervaring den Ta panschen hoofdman in kennis behoeven te stellen om het Japansche garnizoen tot afweer bereid te vinden. Evenwel heeft het Engelsche schip een ^wonderbaarlijk geluk gehad, doordat het geschut van Nagasaki niet in orde was, waarvoor de keizerlijke wachters naar het landsgebruik hun eigen leven moesten offeren. Als zoovele andere faalde deze poging. Doeff bleef heerscher op Decima maar de hem aangekondigde ver vanging van den post, dien hij reeds lang en meer dan moede was. geschiedde niet. Er kwam geen nieuwe aanvoer tot hem en het is onbegrijpelijk op welke wijze hij kans heeft gezien om tot drie maal naar Jeddo op te gaan. zonder dat hij van uit Batavia van kostbare geschenken werd voorzien. Niets heeft Hendrik Doeff vernomen; hij wist niet. dat Nederland een tijdlang was geregeerd door een Franschen koning; dat het in 1810 bij het groote Frankrijk was ingelijfd; dat de Engelsehen zich meester hadden gemaakt van Java en de andere belangrijke eilanden. Van uit Batavia was men tot 1800 regelmatig doorgegaan, onge zien alle staatkundige veranderingen, sche pen naar Japan te zenden, maar de Engel sche oorlogskruisers maakten sedert 1803 de zee onveilig en het schip, dat Doelfs opvol ger droeg, is dan ook een prooi der Engel schen geworden. Eerst in 1813 op hetzelfde oogenhlik, dat de Nederlandsche vrijheid daagde en dat de volkeren van Europa zich opmaakten om Napoleon te weerstreven meldden de Japansche spie-wachters met een interval van vijf jaren een schip in zicht. Twee waren h«et er. dragende de Nederland sche vlag en voerende aan boord den En gelschman Ainslie, door den Engelse-hen gouverneur Raffles gezonden om Decima op te eischen en zulks in gezelschap van War denaax, die op grond van het feit, dat geheel de Indische Archipel aan Engeland was afgestaan, zich tot dezen tocht had laten verleiden. Aan Doeff werd een brief over gelegd, waarhij hem werd gelast de bezit ting te verlaten en de Nederlandsche vlag neer te halen om er de Engelsche voor in de plaats te stellen. Wat zouden de vraag is zeker gewettigd de meestcn onzer hebben gedaan, geplaatst in een dergelijk geval, geplaatst ook voor de zekerheid dat men eindelijk tot den lang verwachten terugkeer naar het vaderland zou kunnen overgaan? Zouden niet de meesten onzer hebben toegegeven en zich het geweten in slaap hebben gesust met de opmerking, dat waar geheel de Indische Archipel reeds onder Engelsch bestuur stond, de overgave van het kleine Decima weinig of niets tot den gang van zaken afdeed? Hendrik Doeff heeft niet aldus gedaan hoeft zelfs niet geaarzeld. Hij heeft Warde naar zijn gevoelens niet verborgen en hij hoeft, gelijk voor hem het beste was. aan de Japansche tolken alles verteld. Zoo de regee ring te Jeddo bemerkte, dat geen Holland sche maar Engelsche schepen voor anker lagen, beide zouden in vlammen zijn opge gaan en het zou twijfelachtig heeten of één. der schepelingen het leven zou behouden. Verzweeg men daarentegen den toestand, dan konden de manschappen behouden blijven e'n de ladingen een goede prijs wor den; de aanwezigheid van Wardenaar deed het wantrouwen zwijgen. Wardenaar is ge treden in de overeenkomst die Hendrik Doeff hem aanbood. Hij heeft voor een aan zienlijk deel de lading doen ontschepen en Ainslie weten te doen inzien, dat op deze wijze de beste oplossing werd verkregen. Op 26 Juli 1813 werd door beide commissarissen de overeenkomst geteekend, waardoor Doeff officieel uiting gaf aan zijn weigering om zich naar het bevel van Raffles to gedragen. Zoo heeft in die jaren, dat Nederland zwaar zuchtte onder de Fransche heer schappij. ook al werd deze door Amsterdam tot derde hoofstad van het rijk ts maken, door adellijke jongelieden tot gardes d'hon- neur to maken verzacht, de Nederlandsche driekleur toch ergens ter wereld gewapperd. Men denke over het heldhaftige gebaar, dat Doeff maakte, niet geringschattend. Er be hoorde zoowel moreele als daadwerkelijke moed toe om in de omstandigheden, waarin deze bevelhebber verkeerde, den Engelsch- man het koene en onverstoorbare gelaat te toonen, gelijk hij het deed. Materieelc win sten mogen er niet mede zijn bereikt, hij deed zijn plicht gelijk hij meende dien in dc gege\ en omstandigheden te moeten vol brengen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3