ïlirtiisir ^rlüsrijr (Courant Daaelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 30NNEMEMT» per kwartaal fiSB (Resohlkklntrskosfon 0 15) >er week -t ®«2I» Vuoi het Buitenland bU Weke lijksf.he tending - k~ BU dugolUk«he tending Alles bil vooruitbetaling Losse nummert 8 cent met Zondairnblad 7 A cent Bondacshlad me» af tonder lijk verkrijgbaar No 3268 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 2 FEBRUARI 1931 ADVEBX ENXlfiN: Van 1 tot 5 reeels ft.i7V5 Like receJ oneer _0.22Vj Ingi*» ciedeilefHncei. 1 van 1—6 reeels „2.30 Elke regel meer „0.48 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bel .bureau wordt berekend f 0-10 10e Jaarganp Dit nummei bestaat uit VIER blader GEZAG EN VRIJHEID OF: REVOLUTIE EN TIRANNIE In het Januari-nummer van het Land stormblad schreef Mr. Th. Heemskerk een artikel over bovengenoemd onderwerp. Waar de raak in 't midden der algemeene belangstelling staat tengevolge van Ir. Al barda's verklaringen in de Tweede Kamer, willen we niet nalaten het belangrijke arti kel. dat rcer verhelderend kan werken, on der. de aandacht onzer lezers te brengen- Mr. Heemskerk zegt, dat hij een kleine aanmoediging om het artikel te schrijven vond in een strooibiljet, dat bij hem aan huis is bezorgd, waarvan het opschrift luidt: „De S.D.A.P. cn de Landsverdediging". Bij lening bleek mij, aldus vervolgt de schrijver, dat dit strooibiljet niet veel an ders is dan de reproductie van een rede door den heer Aibarda bij do Algemeene Beschou wingen over de Rijksbegrooting gehouden; een rede, waarop ik In de Kamer heb ge repliceerd, doch door den tijd gebonden, be knopt cn onvolledig. Er was een passage in, waarvan ieder in de Kamer weten kon, dat zij teu aanzien van mij onjuist was, en die ik daarom niet speciaal in mijn repliek ver meldde. Nu die passage echter in het strooibiljet wordt opgedischt, mag ik er wel een woord over zeggen. Zij luidt: „De heer Heemskerk is met het treffen van maatregelen tegen de vrijheid van spreken en schrijven niet voldaan. Hij vraagt andere RegeeringtmaatxegelenBegeeringsmaatrege- !en tegen ambtenaren en werklieden, tegen politieke partijen misschien, tot legerhervor- ming wellicht". Het aardige van dere passage is, dat zij uiets andere is dan fantasie. Ik had niets van dit alles gezegd. In het .geheel niets. Ik had niet de geringste aan leiding gegeven om te meencn, dat ik maat regelen wenschte tegen de vrijheid van spre ken en schrijven- Ook niet om te méenen, dat ik maatregelen vroeg tegen ambtenaren en werklieden, of tegen politieke partijen of tot legerhervorming. Ik had geen enkelen maatregel aanbevo len, en ik heb daarin volhard. Ik heb slechts als mijn meening te kennen gegeven, dat de Regeering genoodzaakt was in studie te nemen, wat zij zou doen om zich te vrijwaren voor het door den heer Aibarda aangekondigd revolutionair verzet tegen landsverdediging, als wij worden aangerand door een buitenlandsche mogendheid. Natuurlijk heb ik de Regeering geen ad vies gegeven op welke wijze dit zou moeten geschieden, en natuurlijk heb ik ook niet aan de Regeering gevraagd om mede te deelen, welke maatregelen zij daarvoor nemen zou. Want men deelt dit van tevoren niet mede. De Regeering moet het echter voor zich zelf weten. Wellicht zal een lezer vragen: Wat heeft dit te maken met het opschrift van dit ar tikel: Gezag en Vrijheid of Revolutie en Tirannie? Het antwoord daarop is: De keuze tus- schen Gezag en Vrijheid of Revolutie en Ti rannie, is juist het punt waar het om gaat, ook bij het werk van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm. „Ik zou niet voldaan zijn met het treffen van maatregelen tegen de vrijheid van spreken en schrijven". Dat kan geen anderen zin hebben dan dat ik zulke maatregelen zou wenschen en nog iets andere bovendien, bijvoorbeeld o.a. misschien maatregelen tegen politieke partijen. Neen, ik wensch zulke maatregelen juist niet Zulke maatregelen worden genomen door revolutionaire bewinds-lieden, maar niet door een Overheid, die, zooals de wet tige Overheid in Nederland, de beginselen van Gezag en Vrijheid in over het algemeen juiste verhouding tot elkaar erkent en eer biedigt Vrijheid van spreken en schrijven, die hier te lande in ruime mate bestaat, wordt door zulk een Overheid gelaten; aan politieke partijen wordt voor hun actie langs den wettigen weg ruimte van beweging ge laten; ambtenaren en werklieden, als zij trouw in hun werk zijn, worden niet be moeilijkt; bij de legervorming rekent men op ieders medewerking. Vermits wij hier onder zulk een Regeering leven, heeft, zoolang er geen revolutie ont staat, ieder een gerust leven onder het genot van groote vrijheid. Ieder, ook de revolutio-l nair gezinden. Die hebben het in Nederland buitengewoon goed; ik zou bijna zeggen: zij hebben er een beter leven dan ergens elders, I en zeker beter dan onder een revolutionair bewind; zoolang het bij praten blijft en er geen revolutionaire daden komen, doet men hun niets. Maar om deze vrijheid te bewaren moet de Overheid haar gezag en zich zelve hand haven. Haar daarin te steunen en te dienen is de schoone taak van den Bijzonderen Vrijwiliigen Landstorm. Want als een revolutionaire beweging de bovenhand verkrijgt, en het wettig gezag omverwerpt, gaan, met het wettig gezag, al die vrijheden te loor. Een revolutionair be wind is tiranniek. Vrijheid van spreken en schrijven staat aan zulk een bewind in den weg; aan poli tieke partijen van andere richting kan het geen vrijheid van beweging laten-, ambtena ren en werklieden moeten zich naar de re volutionaire eischen voegen; het vordert een revolutionair leger. De tegenstelling is dus niet, dat ik die vrijheden zou willen aantasten en dat revo lutionair gezinden die willen bewaren, maar omgekeerd, dat wij die vrijheden willen be waren en dat zij worden aangetast door re volutionair verzet En wat ik de Regeerinq op het hart heb willen drukken is, dat zij maatregelen zal beramen om zich te hand haven tegen revolutionair verzet, ter bewa ring van die vrijheden en ter voorkoming van revolutie en tirannie. Het revolutionair verzet wordt aanbevolen in verband met de eenzijdige ontwapenings leuze, voor het geval wij door een buiten landsche mogendheid worden aangerand. Dit maakt het niet beter maar des te erger. Want dan kan het tengevolge hebben niet slechts do vestiging van een revolutionair bewind, maar overgave van de Overheids macht aan den buitenlandschen aanrander, die natuurlijk geen vrijheden zal ontzien, en ons in den oorlog zal slepen, dien hij onver mijdelijk voeren moet met andere mogend heden. Het revolutionair verzet tegen verweer, als het slaagt, zal dan bewerken, dat wij het internationle recht, het wettig gezag, en ons zelfstandig bestaan hebben prijsgegeven; ons hebben onderworpen aan den aanrander en onder zijn leiding oorlog moeten voeren. Het is voor de Regeering geen gemakke lijke taak om de juiste maatregelen te be ramen, maar het is duidelijk, dat, bij voortduring, de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zich paraat moet houden om haar te dienen tot behoud van Gezag en Vrijheid tegen Revolutie en Tirannie. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is S. P. G. Koppel, ver bonden bij de Tweede Kamer der Staten Generaal te Den Haag, benoemd tot Broe der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Koningin heeft het Groot-Kruis van de Orde van Oranje-Nassau. verleend aan den Oostenrijkschen gezant, A. Duffex. KANTONGERECHTEN Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Groningen mr. L. J. A. du Quesne van Bruchem thans in gelijke betrekking te Almelo. IJKWEZEN Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Ver schoor W.Lzn., als Inspecteur van het IJkwezen; is in zijn plaats benoemd tot Inspecteur van het IJkwezen de heer C. H D a m m e, thans ijker, chef van dienst te Zwolle; en is de heer W. van Haarst, thans ijker te Amsterdam, bevorderd tot ijker chef van dienst HOFBERICHTEN GIFT VAN DEN PRINS Prins Hendrik heeft aan de Ned. Ver. voor Hulp aan Zieken van Geest, een gift geschonken. Naar Mengelberg. De Koningin en Prinses Juliana woonden Zaterdagavond in Den Haag h»t Mengel berg-concert bij. Haagsche stadsbeeld De Koningin-Moeder bezocht Zaterdag de tentoonstelling van prenten betreffende di? veranderingen in het Haagsche stadsbeeld sedert 1850. I-Iare Majesteit werd rondgeleid door dien gemeente-archivaris. VRAGEN VAN KAMERLEDEN ONTSLAGENEN UIT GEMEENTEDIENST H'et Tweede Kamerlid 3oon heeft aan de Minister van Arbeid gevraagd, of hij heeft kennis genomen van het arrest van den Hoogen Raad, waardoor is komen vast te staan, dat voor betrokkenen, welke vóór 1 Januari *23 uit gemeentedienst ontslagen zijn, geen wiskundige reserve door de ge meenten verschuldigd is? In verband hiermede wenscht hij van den Minister te vernemen, of de Rijksverzeke ringsbank juist zou handelen door deze onverschuldigde betaalde wiskundige reser ves aan de gemeenten eigener beweging te restitueeren. WEG LEIDEN—SASSENHEIM De heer Kersten heeft den Minister van Waterstaatde volgende vragen gesteld: Is Uw Excellentie bekend de onhoudbare toestand van den weg Leiden—Sassenheim bij het zg. Groene Kerkje waar schier da ge lijk auto-ongelukken piaats hebben' Is de Minister bereid ten spoedigste maat regelen ter verbetering tc nemen? SURINAAMSCHE BEGROOTING In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot vaststelling van de Suri- naamsche begrooting voor het dienstjaar 1931 schaart de Minister van Koloniën zich nan de zijde van die leden, die van oordeel waren, dat het ongunstig aspect van dezp begrootig geenszins tot moedeloosheid mag stemmen. Met deze, verscheidene, leden acht hij het zeer natuurlijk, dat een economisch zwak land als Suriname, in sterke mate de gevolgen ondervindt van de algemeene ma laise. Ook hem komt het voor, dat daarin ceen reden kan liggen om af te wijken van werpen, o.a .het ontwerp crediet ten be den ten vorigen jare uitgestippelden weg hoeve van de aardappel-industrie in de geduldigen opbouw, te minder TWEEDE KAMER AGENDA VOOR MORGEN. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag a.s. te 1 uur. Op de agenda staat de behandeling van het verzoek van den heer De Visser om verlof tot het richten van vragen tot de Regeering in verband niet den- buitengewonen noodtoestand, waar in een reeks van werkloozen op het «ogen blik verkeert en in. verband met de drin gende maatregelen, die noodig zijn om aan dien' nood tegemoet te treden. Do voorzitter zal voorstellen in deze ver gadering een aanvang te maken met de be raadslaging over een groot aantal onder waar hij met de evenbedoelde leden betwij felt of zelfs door beschikbaar stellen van groote geldsommen, indien de middelen van het moederland dit toelieten, een duurzame verbetering van den economischen toestand te verkrijgen zou zijn. De Minister wenscht de leden, die de mo gelijkheid van een vervreemding van Suri name in beschouwing hebben genomen, op dozen weg niet te volgen en bepaalt cr zich too, met instemming te constateeren, dat dit denkbeeld door vele andere leden zonder voorbehoud is afgewezen. Op het zooveel mogelijk vergemakkelijk De Keulsche Universiteit heeft daar tier stede oen Duitsch-Nederlandsch Instituut - r gesticht, hetwelk bedoelt de betrekkingen ken van de ontwikkeling van het bednjfsle- tusschen boide landen op wetenschappelijk -f-8- C. Sre,ve_n K^ncht, terwijl gebied nauwer toe te halen. J Den 21en.F\?br. zal dit Instituut feestelijk worden geopend. Het Curatorium heeft dr. J. Th. de Visser, oud-minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, uit- genoodigd de feest- en openingsrode te houden. Tegelijk zal op dien dag het 25-jarig be staan van de Holl. HandeLskamer te Keulen feestelijk worden herdacht Daarbij zullen de Minister van Arbeid en de Nederlandsche gezant te Berlijn ook tegenwoordig zijn. men ervan verzekerd kan zijn, dat ingeval ernstige ondernemers pogingen zouden aan wenden welke een redelijke karo van sla gen bieden, om de hulpbronnen van hot gewest te ontginnen, de gouverneur niet in gebreke zal blijven, daadwerkelijk steun te verleencn. Van een ter hand nemen van overheidswege van bedrijven en ondernemin gen. ter stimuleering van het particulier initiatief een maatregel, waartoe, in dit verband, verscheidene leden den raad hebben gegeven is de minister echter geen voorstander Aan het verzoek om nopens geuite klach ten over bureaucratischen omslag, bijv. bij de rechtspleging, een nauwkeurig onder zoek te doen Dlaats vinden, zal dc Minis ter gaarne voldoen. De gouverneur heeft het voornemen, te bevorderen, dat on de begrootingen voor 1932 en 1933 kredieten worden uiteetrok ken ten behoeve van een proefneming, als door den heer Tj. Pyttersen gepropageerd, met een mechanisch culturbedrijf voor rijst en mais. Een onderwerp van voortdurende zorg voort he Landbouwproefstation wint de voorlichting met betrekking tot en de bevor dering van den afzet der voortbrengselen van den kleinen landbouw om eerlang voo'iv* loopig bij wijze van proef, met gouverne- mentssteun een rechtsstreeksche snelverbin- ding tusschen Paramaribo en Willemstad tot stand te doen komen, teneinde inzon derheid voor het overschot van de produc tie van den kleinen landbouw aan voe dingsgewassen een afzetgebied in Curasao op de Benedenwindschc eilanden te schep pen. De stijgende beteekenis voor Suriname van den rijstbouw moge hieruit blijken, dat, terwijl de productie aan padi in 1910 slechts 2000 ton bedroeg, de opbrengst in de jaren 1926 tot en met '29 was opgeloopen tot resp. 16.745, 14.869. 17.476 en 23.557 ton. Id de laatste jaren hebben ook de kleine landbouwers zich in toenemende mate toe gelegd op den aanplant van Liberia-koffie. Het ligt in het voornemen van den land voogd om op de ontwerp-begrooting voor 1932 een post te brengen ter bestrijding van de kosten van detacheering in Suriname eo een Indisch tuinbouwkundig ambtenaar, die meer in het bijzonder tot taak zal hebben den verbouwers van citrus-fruit voorlichting ten aanzien van de cultuur en den afzet van den oogst te verstrekken. Als specifieke maatregel, welke thans op het gebied van den mijnbouw wordt geno men, is ten aanzien van de goudontginning te vermelden, de bij de Koloniale Staten aanhangig gemaakte ontwerp-verordening tot nadere wijziging en aanvulling van de delfstoffenverordening, o.m. strekkende om de uitoefening van het bedrijf door kleine ondernemers aan te moedigen en te verge makkelijken. Tegenover de leden, die onder verwijzing naar persberichten klaagden over tegenwer king van het openbaar onderwijs van do zij de van den gouverneur en bevoorrechting van het bijzonder confessioneel onderwijs, in het bijzonder van het Roomsch-Ivatholiek onderwijs, stelde de minister als zijn over tuiging dat bij 's Landvoogds beleid ten aan zien van het onderwijs het betrachten van strikte loyaliteit en onpartigheid voorop staat Maatregelen tot verbetering van de b'evor- deringskansen bij de landmacht zijn in overweging; - het ter zake vereischte over leg met den gouverneur van Suriname en het Indisch Bestur is nog gaande- EEN TOL DIE BLIJFT Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland •hebben bericht, dat de tollencommissie niet bereid is, medewerking te verleenen voor de opheffing van den tol op het Goudsche Rij pad te Boskoop. Voorloooig zal de tol nu wel blijven bestaan. DE MARTHA-STICHTING Het Bestuur van de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn ontving voor nieuw bouw van A- S., uit Klundert, een bedrag van 500, alsmede voor haar tekort van een tweetal firma's aldaar 300 en 75 en voorts een legaat van wijlen mej. M. J. W. L., te Oostkapelle, van f 500. WAALWIJK'S NIEUWE RAADHUIS ONTWERP KROPHOLLER De Raad van Waalwijk heeft besloten tot den bouw van een nieuw raadhuis, naar ontwerp van architect K r*> p h o 11 e r. Voor dezen bouw werd een crediet van f 200.000 verleend. •dappel-industric veenkoloniën, de Surinaamsche begrooting voor 1931, de Indische begrooting voor 1931, indien deze wetsontwerpen op 10 Februari voor openbare behandeling gereed zijn. DUITSCH-NEDERLANDSCH INSTITUUT OPENING 21 FEBR. TE KEULEN „FRANSCHE WEEK" ZATERDAG TE AMSTERDAM GEOPEND. Er was buitengewoon veel belangstelling voor dc officieele opening der onder de auspiciën der .Alliance Frangaise" te hou den Fransche Week, welke plechtigheid Zaterdagmiddag "in de groote Aula van het Koloniaal Instituut heeft plaats gehad. Be halve dat de leden dezer vereeniging in grooten getale waren opgekomen, dedpn door hun aanwezigheid ook verschillende autoriteiten van hun belangstelling in de ze gebourtenis blijken. Wij zagen o.m. den Commissaris der Koningin in N.-Holland, ■Thr. Mr. Dr. A. Roëll, den burgemeester der hoofdstad, den heer W. de Vlugt, den voorzitter van de Amsterdamsche Kamei van Koophandel, den heer E. Heldring, den Franschen consul te Amsterdam, mon sieur Judas, verschillende hoogleeraren, verder vele vooraanstaanden, die zitting hebben genomen in het Comité van aanhc- veling, en ten slotte vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen op weten schappelijk gebied. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de afd. Amsterdam der ..Al liance Franqaise", Mr. G. L. de Vries F ey e n s. Namens den heer Albert Ka mm er er. Fransch Gezant te Den Haag, die door om standigheden verhinderd was, hield diens vertegenwoordiger, de heer S p i t z m ii 1- 1 e r.de openingsrede. Daarna sprak de heer A ch i 11 e Mes- tre, hoogleeraar in de rechten te Parijs, over het eerste onderwerp van dezen mid- "ig: „De ideeële roeiping van Frankrijk". Vervolgens sprak de heer Gust ave Cohen, hoogleeraar aan de Sorbonne en hoogleeraar aan de Universiteit te Amster dam, over: „Le rayonnement de L' esprit francais par ses grandes institutions sa- van tes", de eerste van een reeks lezingen, welke deze week over dit onderwerp zullen worden gehouden. Des avonds hielden Mme Beatrice Dussane en M. Tristan Derème in de aula van het Koloniaal Instituut een le zing over de liedendaagschc dichtkunst. P. T. T. RAMING EN OPBRENGST De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand December opgebracht: resp. 4.728.138,, 500.107 en 1.922.185, tegen 4.477^80, 500.228 en 1.927-801 over dezelfde maand van het vo rig jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over 1930 4S.345.660, 6.681.139 en 24.391.847! tegen 47.970.835, 7.632.280 en f 25-118 877 in 1929, terwijl de raming voor 1930 beliep 47.890.000, 7.402.600 en 25.222,200. TELEGRAMMEN BINNENLAND. Directe beantwoording. Met ingang van 16 Februari a.s. zal in het binnenlandsch telegraafverkeer een proef worden genomen met aflevering van telegrammen voorzien van de betaalde dienstaanwijzing ,,A. W. W." (antwoord wachten). De afzender, die antwoord ver wacht, zonder vooruit te willen betalen, kan gebruik maken van deze dienstaanwij zing, die alsdan als 1 woord berekend wordt. Deze aanwijzing kan ook geplaatst wor den op telefonisch gegeven telegrammen. De beteekenis van deze nieuwe aanwijzing is hierin gelegen, dat de hesteller van een A. W. W.-telegram desgewenscht tot ten hoogste 5 minuten op antwoord van den geadresseerde blijft wachten. De geadres seerde is dus in de gelegenheid het ant woord onmiddellijk aan den besteller mede te geven, zonder verhooging van kosten. POST VOOR DE „VAN GALEN" Correspondentie voor opvarenden van H.M torpedohootjager „Van Galen" zal worden opgenomen in brievenmalen, welke ver zonden worden op 6 Fehr. a.s. naar Barba dos, op 13 Febr. naar Trinidad cn op 21 en 22 Fehr. naar Pemambuco. De verzending na 22 Febr. a.s. zal nader worden bekend gemaakt. WIJZIGING DIENSTUREN. Radioteleloonverkeer Holland—Indië. De middagdiensttijd in het radioteleloon verkeer met Ked.-Indië is thans een hall uur later gesteld. De diensturen zijn bepaald op alle werk dagen van 9—10 uur en van 13.30—11.30, met dien verstande, dat de dienst niet ge sloten. wordt vóór alle gesprekken zijn af- gewikke! ALGEM. NED. VEREEN. VOOR VREEMDELINGENVERKEER De Alg. Ned. Ver. voof Vreemdelingen verkeer, aan welke een verhooging van het regeeringssubsidie in uitzicht was gesteld, indien zij haar ledental aanmerkelijk op voerde, is er gedurende 1930 in geslaagd haar inkomsten uit dien hoofde zoodanig te vermeerderen, dat het Departement van Ar beid het verhoogd subsidie heeft uitge keerd. Hierdoor is de regeeringssteun aan de A. N. V. V. gekomen van f 25.000 op f 45.000, zoodat de Vereeniging haar actie ten hate van buitenlandse'» bezoek aan ons-land thans meer intensief kan maken. Reeds is een uitbreiding van het werk program ter hand genomen door het doen ontwerpen van diorama's, welke in buiten landsche steden zullen worden opgesteld Ook is besloten een nieuwe film van Neder land te doen maken. GEEN TOEGANG VERLEEND Aan den Russischen letterkundige S. Tretjekov, die einde Januari in A'dam een voordracht zou houden over Russische letterkunde, werd door onze regcering den toegang tot ons land geweigerd. DE STATENVERKIEZINGEN C.-H. LIJST LEEUWARDEN De candidatenlijst d'ir Chr.-Hist Unie in den kieskring Leeuwarden voor de te houden verkiezing van leden van de Provinciale Staten ziet er als volgt uit: 1. B. W. Okrna, Ypecolsga; 2. A. A. Bajema, Warns; 3. J. L. Oosterhoff, Ternaard 4. J. H. Fricke, Leeuwarden; 5. H. A. de Vries, Oldeboorn; 6. M. van der Laan, Kol lumerpomp; 7. H. Jellema, Garijp; S. F. Terpstra, Leeuwarden; 9. J. H. Slump, Ech ten; 10. C. E. van Koetsveld, Workum: 11. E. Dikkerboom, Oosterwolde; 12. R. v. Vliet Harlingen: 13. P. A. Marra, St. Anna-Paro- chie; 14. I-I. M. Martens, Sneek; 15. Joh. Tiemersma, Leeuwarden; 16. J. Bosma, Hen naard; 17. W. Kloppenburg, Burum; 18. C. Koelstra, Balk; 19. H. N. de Jong, Koudum 20. J. de Ruiter, Bakhuizen. De heer M. A. Marra van Morra wenschte niet voor hernieuwing van mandaat in aan merking te komen. C.-H. LIJST—EDE De candidatenlijst voor de Chr. Hist. Partij in de kieskring E d e is als volgt samengesteld: 1. mr. dr. C. O. Ph. Baron Creutz, Ede; 2. H. van de Craats, Barneveld aftr.; 3. W. Klaassen Ezn., Oosterbeek; 4. .T. W. van de Hoef. Wageningen; 5. W. van Blitterswijk, Wageningen; 6. E. Kamphuis, Kootwijkerbroek; 7. L. Bijkerk, Oosterbeek; 8. H. de Liefde, Culemborg, aftr.; 9. jhr. D. H. M. van Ilaarsma de Wit, Putten. C.-H. LIJST HAARLEM—VELSEN De Chr. Hist Unie zal in de Statenkies- kringen Haarlem en Velscn met de volgende lijst uitkomen: 1. jhr. mr. D. E. v. Lennep, Heemstede, aftr.; 2. W. M. v. d. Schans, Nieuwer-Amstel; 3. J. Deinum, Vel- sen; 4. mr. A. J. Honig, Haarlem; 5. mevr. mr. J. H. S. Schutte—Struick, Haarlem; 6. J. C. Dunnebier, IJmuidcn; 7. E. v. d. Wall, Haarlem; 8. G. H. van Ittersum, Aalsmeer; 9. H. Francken Jr., Haarlem; 10. A. C. Pruysen, Nieuw-Vennep; 11. J. J. Del fos, Haarlem; 12. P. de Waal, Nieuw-Vennep 13. mr. W. de Rijke, Haar cm; 14. J. W. Bras. Haarlemmermeer; 15. mr. A. Wensing Haarlem; 16. H. Groeneveld, Velsen. GOEDERENTREIN ONTSPOORD Te Aalsmeer is de goederentrein, die van uit de richting Uithoorn om 5.05 moet aan komen, Zaterdag door de buffers het stations emplacement opgereden. De trein bestond uit een locomotief met diverse goederenwa gens, hij kwam met normale sne/heid het station binnen, doch bjj het remmen gleed de locomotief door. Op anderhalven meter afstand van het stationsgebouw kwam de machine tot stilstand. De goederenwagens waren op de rails blijven staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is vrij groot. Er ontstond geen stag natie in het verkeer. EEN SCHIP OP EEN WEILAND Bij Roermond is het stoomschip „Beatrix" zonder hallast, op een ondergeloopen wei land aan den grond geraakt. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Verschenen is dc Memorie van Antwoord inzake de Surinaamsche begrooting. Botsing tusschen vrachtauto en motor- trein bij Borne. Bij Goes is een autobus van den dijk ge stort, waarbij negen personen zijn gewond. (Blz. 5) Maria van Nassau, en het Weeshuis le Buren I, door E. D. J. de Jongh Jr. (blz. 7.) Suikerprobleem. Nabetrachting. (blz. 10.) Vergadering van de Vereen, van burge- Een uiteenzetting van een Nederlandsch ingenieur over de vijfdaagsche week in Rusland. (blz. 12.) Prof. Dr. A. H. de Hartog hield heden aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam zijn inaugureele oratie. BUITENLAND (blz. Britsch-Indië in afwachting van de terug- keerende gedelegeerden uit Londen. De hou ding der Congrespartij. Dc naderende verkiezingen in Spanje. De Do. X te Las Palmas op de Canarische eilanden aangekomen. Opzegging in de mijnen van het Saar- gebied. Hoest, Keelpijn Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 et. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30' cf. Bij Apoth. en J}rogisten (Adv.) HET DRAMA TE BILTHOVEN DE BEDIENDE BEKENT. De Indische huisbediende, die Vrijdag j.L te Bilthoven op zuik een afschuwelijke wijze zijn patrones met haar twee kinderen om het le ven bracht, was Zaterdagmorgen weer in zooverre hersteld, dat hem door den Officier van Justitie, Mr. Fabius en den rechter-com- mjssaris Mr. Wijnstroom, een verhoor kon worden afgenomen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Als motief voor zijn daad gaf hy op uit wraakzucht te hebben gehan deld, omdat hij meende, dat de heer Soeparwi en diens vrouw den laatsten tyd niet zoo vriendelijk tegen hem waren als vroeger. Zaterdagmiddag nam de heer Soeparwi, in gezelschap van den burgemeester van De Bilt in het Pathologisch Instituut te Utrecht, waar heen de lijken ter gerechtelijke schouwing waren vervoerd, afscheid van zijn vrouw en kinderen. Zeer onder den indruk veriiet de heer S. het instituut, na er ongeveer een half uur te hebben vertoefd.' Was oorspronkelijk besloten tot veras- sching van het- stoffelijk overschot der slacht offers, nader is bepaald, dat mevrouw S. eir hnar beide kinderen zullen worden begraven. Woenslag a.s. 's middags 3 uur, zal de teraar debestelling plaats vinden op de Nieuwe Al gemeene Begraafplaats aan den Brandenbur- gerweg te Bilthoven. AUTOBUS VAN DEN DIJK GESTORT NEGEN MENSCHEN GEWOND. Hedenmorgen te 7 uur is een autobus van den dienst OvezandeGoes, nabij Hoedekens kerke van den weg gereden cn langs dei: dijk naar beneden gevallen. 1-Iet voertuig werd grootendeels vernield. Dc acht passagiers liepen lichte verwon dingen op. De chauffeur kreeg een ernstige hoofdwonde. Men meldt ons uit Borne: Zaterdagmorgen te half twaalf heeft op den onbewaakten overweg even voorbij de halte Zenderen ou eenigen afstand van Borne gelegen, een ern stig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, van den Alg. Boeren- en Tuindersbond uit Annelo, kwam in volle vaart in botsing met een motortrein naar Borne. De vrachtauto werd circa 300 meter meege sleurd en totaal versplinterd. De gehuwde G. .T. Gortemaker', vader van 2 kinderen er. de 18-jarige J. Ravers, beiden in dienst by de A.B.T.B. en woonachtig te Zenderen, wer den zwaargewond. Overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Almelo overleed G. even na aankomst aldaar, terwijl in den loop van den middag ook de 18-jarige R. is overleden. Het treinverkeer ondervond circa een uur vertraging. EEN BOM OPGEGRAVEN In den Wicringermcerpolder is bij het cultiveoringswerk op het werk van don aan nemer Boskcr een bom opgegraven. Telefo nisch werden de marine-autoriteiten te Den Heldor gewaarschuwd, die spoedig op dé plaats der onheils aanwezig waren. Het gevaarlijke projectiel bleek, daar ter stond tot demontage kon worden overgegaan, onschadelijk te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1