Mdf dk Viraal Gezondheidsraad Handwerken VRIJDAG 30 JANUARI 1931 VIERDE BLAD PAG. 11 Er moge een gevaar in liggen om, zooals sommige menschen zoo ongelimiteerd kunnen „dokteren" aan hun eigen lichaam, eu zells bij min of meer ernstige ziekten er haast niet toe te bewegen zijn om advies van een geneesheer in te winnen iets heel anders is het, om steeds voor bepaal de, veel voorkomende kleine ongesteldhe den erkende huismiddeltjes in voorraad te hebben en op de juiste wijze te gebruiken. Een klein apotheekje van zulke, door dok ters goedgekeurde middelen dient men eigen lijk altijd overal wel in huis te hebben. Men kan ze bergen m een klein wandkastje (best zelf ie maken van een kistje dat men glad schuurt, verft en van deurtjes of gor dijntje voorziet), dat men ergens in de slaapkamer aan den muur hangt, hoog ge noeg dat er geen kleine kinderen bij kun nen komen. Wat er al in zoo'n kastje moet zitten? Een beknopte en praktische uiteenzetting van deskundige hand vinden we daarover in de „K. Vr." en laten ze hier volgen. Arrowroot. Arrowroot, 't witte, glanzende verster kingsmiddel van de plant Maranta Arundi- nacca, is een voortreffelijk middel voor zeer verzwakte kinderen en zieken. Men geeft hiervan 4 G. in 400 G. melk of vleeschnat Berkensap. Berkensap, dat verkregen wordt door bo ren, is een goed middel tegen rheumatiek en huiduitslag. Bi] Blaascatarrh helpen eenige druppels kamferspiritus, op suiker genomen, meestal. Ook thee van ro- zenbottelpittcn; eveneens helpen dampba den. Omslagen of compressen met 't warme broei water van schaafgras wordt aanbevo len. Is het lijden chronisch geworden, dan is een melkkuur, geruimen tijd volgehou den, zeer aan te hevelen. Blaren Hebt gij door te nauwe schoenen, of door lang loopen «blaren aan uw voeten gekre gen, wrijf ze dan in met een mengsel van één deel arnica-tinctuur op 3 deelen glyce rine. Men kan ook kamferzalf of kamfer- olie gebruiken. Bloedingen stillen. Bij sterke bloedingen doope men vóór de aankomst van den arts, watten in heet water en legge die op de wonde. Het resul taat is verrassend; zelfs bij beschadiging van polsaderen. Levertraan wordt gemakkelijk ingenomen, wanneer men wat versche melk toevoegt, of eenige druppels pepermuntolie en suikerwater. kan men verwijderen door ze dikwijls in te smeren met een mengsel van 15 G. borax, 1 G. salicylzuur, 12 G. glycerine en 150 G. rozenwater. Een noodxaliell]k iets. Een noodzakelijk iets is verder in elk huishouden een kistje met zuiver verband materiaal. Wij noemen: eenige snel verban den (Utermöhlen); von Brunsche watten, hydrophilegaas; een paar katoenen en een paar stijfsehvindsels of Carabriczwachtels; een doosje dermatolpoeder, een stuk taf; een rol kleefpleister; een fleschje met wa terstofperoxide; een schaar, die in het kistje blijft en een pincet voor.splinters enz. Ontsmetten. Carbolwater wordt gesprenkeld en poe- deF strooit men rond, zoodat het direct in aanraking komt met de te ontsmetten voor werpen. Men kan kamers ontsmetten, dooi kommen, waarin chloorkalk, waarop men azijn giet, in een vertrek te plaatsen, dat men minstens twee uren goed dicht houdt. Het inademen van het zich ontwikkelende chloorgas is schadelijk. De kamer is dus pas, nadat zij goed gelucht is, weer te ge bruiken. Spijzen en metalen voorwerpen moeten uit de kamer weggenomen worden. Ontstoken oogleden. Het vastkleven der oogleden en het vor men van den bekenden gelen uitslag, zucht genaamd, is het gevolg van een ontsteKing. Men mag dit niet afwrijven, maar men moet het met warm water verwijderen. Als men de oogleden bestri|kt met honig, belet men het vormen van die zucht Warm aftreksol van salie is ook zeer goed. Oorpijn ontstaat dikwijls, doordat men de ooren niet van tijd tot tijd schoonmaakt ftet vet, dat zich in de ooren vormt, verhardt dan. Oorpijn is dikwijls te genezen door eenige droppels lauw-warme olie op een watje te doen en dit in het oor te stoppen. Tegen suizen in de ooren helpt dikwijls de damp van kokende azijn. Men plaatst, als deze kookt, een trechter omgekeerd, en zóó kan dan ge makkelijk de stoom in het oor dringen. Eenige druppels uiensap op een watje in het oor, en tevens een warm voethad met azijn helpen ook tegen suizen. Doofheid bij kinderen moet men nooit door huis- of kwakzalvermiddeltjes trachten te verhel pen, maar terstond de hulp van een specia list inroepen. Heeft men een klein insect in het oor gekregen, dan kan men een wei nig lauw-warme sla-olie in het oor gieten, waardoor het sterft Oorpijn kan ook gene zen worden door een paar druppels glyce rine in een theelepel boen gas te verwar men; men laat de glycerine, als ze lauw warm is, in het oor loopen. Pas op, dat het niet te warm is, want het oor is een zeer fijn orgaan! In geval van een „loopend" oor raadplege men den dokter. Bij pijn in de lendenen ontstaan door hard werken of lang loopen, wrijve men dal gedeelte van den rug met spiritus, waarin men een theelepel vol ar nica heeft gemengd, liet werkt dadelijk. Is de pijn hardnekkig, dan herhale men de be handeling. Tegen likdoorns. Verwarm 1 theelepel teer, 1 theelepel gro ve bruine suiker met 1 theelepel salpeter. Smeer dit mengsel op een stukje fijn leder zoo groot als de likdoorn en in twee dagen zijn ze weg. Spijsvertering. Een goed middel tegen slechte spijsverte ring en kramp met diarrhee is gember. Men stampt wat witte gember tot poeder en doet een mespunt daarvan in een glas grog van rhum, dat men in eens uitdrinkt, waarna men zioh te bed legt; zwakke personen drin ken de helftl Slokdarmverbranding. Geelzucht. De geelzucht is een aandoening van de lever. Hierbij is dus een geneesheer noodig. Is maag- of darmcatarrh de oorzaak, dan helpt in den regel thee van boschaardbezie. Eveneens het gebruik van tomaten. HANDWERKTASCH Nog een ander handig taschje om de verschillende dingen die behooren bij een bepaald handwerkje dat ge onderhanden hebt, bij elkander te honden, om ze, 't zij in huis van de eene kamer naar de andere of bij het op avondbezoek gaan naar een ander huis mee te nemen. Ook onder het werk zijn die vroolijk ge kleurde taschjes, die fnaken dat ge geen onnoodige rommel om u heen verspreidt, wat toch zoo echt ongezellig kan staan. vooral als ge alles in 'n papier bij u houdt zeer doelmatig. We gaven er reeds verscheidene en brengen u deze week weer een ander mo delletje ge kunt er ook altijd wel meer dan een gebruiken en een aardig klein lapje zult ge gewoonlijk er nog wel voor hebben liggen. Voor dit model knipt ge als patroon een zeshoek. Vouw de figuur overlangs en dwars doormidden om even na te gaan of de twee helften rechts, links en boven en onder wel presies gelijk zijn. Anders zou de figuur dadelijk een scheeven in druk maken, en denk hieraan ook bij het dichtstikken, zoodet ge zorgt, de naden overal even breed te houden. Vouw het patroon over de middellijn om, en ge hebt het zakje. Aan iederen kant komt er zoo'n zakje over de onderhelft van het taschje en op dat zakje worden de mo tiefjes geborduurd. Ze sluiten met sterke drukknoopen in 't midden. Als de tweo taschhelften, met de zakjes erop (die men eerst langs den bovenrand afwerkt en zoo- noodig met 'n voerinkje bedekt) aan el kaar gestikt zijn, kunt ge het geheel bin nenst buiten keeren, en de binnenkant af werken met een voeringtaschje naar hetzelf da patroon geknipt Het in elkaar zetten beschreven we vroeger reeds nauwkeurig. Over het borduren van de zakjes, dat men, het eerst doet, behoeven we geen nadere aanwijzing te geven, want. een afzonderlijk patroon hebben we niet en is ook r.iot noo dig. Het aardige is, dat men de bloempjes in verschillende grootten neemt De hartjes zijn van knoopsteken, de omtrekken in zig zag steek en de blaadjes in de platte steek. PRACTISCH Hier een gemakkelijk th'eepotmodelletje, waarbij het gevaar voor afgebrokkelde tut len en gebroken deksels tot een minimum is beperkt Een tuit is er bijna niet aan, en het deksel sluit in een holte van het hand vat, zoodat men het gemakkelijk „onder den duim" hoeft AARDIGE VESTJES Hoe licht heeft men niet van een mooie maar half versleten blouse, van efn nieuw garnituur of van fraaie handwerken, klein* lapjes zijde over, die men graag nog eens ergens aan te pas brengen zou. In dat geval moet ge u eens afvragen oi go niet nog wat vestjes zou kunnen gebrul ken in de een of andere japon. Vooral voor vestjes zonder kraag kan men vaak de alle» kleinste lapjes nojr met succes gebruiken. Een paar voorbeelden daarvan laten wc hier zien. Het eerste wordt versierd met appliqué werk. Eenvoudige halve cirkeltjes, of één reep die naar beneden in half cirkelvormig- schulpen is uitgeknipt gaan langs den halcs- kant terwijl een staande reep over het mid den gelegd wordt Men zoomt de appilicatie luchtig op met onzichtbare steekjes, en leg; dan langs alle randen een dikkere draaf» zijde, die met kleine dwarssteekjes word; vastgehecht (zie voorbeeld). Het andere vestje heeft een versiering vai rechte lijnen (met dezelfde steek of met de een weinig van dit me'aal in oplossing zou gaan en dan schadelijk zou kunnen wer ken. Reeds in 1893 toen de zeer lage prijs van dat metaal algemeen gebruik voor hei eersl mogelijk maakte, is vanwege dit ini- nis'erie een dergelijk onderzoek gedaan eu ook toen bleek de volledige onschadelijk heid, evenals nu weer. Bij de aantasting van aluminium heefi men vrijwel de zekerheid, da; aluminium- hydroxyde zal ontstaan, hetzij in de kook pan, hetzij in de maag, zoodat het alleen noodig was om te onderzoeken, of die alu- miniumverbinding op dieren (cn men schen) nadeelig kan inwerken. Als proef dier werden o.a. honden genomen, die da gelijks een graan aluminiumhydroxyde in het e.en kregen en wel een jaar lang. Een dergelijke hoeveelheid is vele malen groo- ter, dan ooit op normale wijze zou kun nen onts aan door inwerking van de be- sianddeelen der spijzen op het metaal. De proefdieren bleken hun volle gezond heid te behouden, terwijl duidelijk bewe zen werd, dat het aluminiumhydroxyde >p eeenerlei wijze in het lichaam werd in genomen, daar het geheel in de on lasting werd teruggevonden. Ook in de urine was geen spoor e~van aanwezig. Na een jaar weiden enkele dieren gedood en in de organen was niets meer aluminium te vinden, dan normaal erin hoort en bij controlediercn aangetoond kon worden. Ook enkele menschen. die zich vrijwillig ervoor opgaven, werden als „proefdieren" genomen en met precies gelijke resultaten als de proefhonden.»al werd hier na tuurlijk geen sectie verricht! De proeven hebben weer ten volle aangetoond, dat van schadelijken invloed van aluminium voor keuken en huishouding geen sprake „draaiende stiksteek" te werken) en daar- tusschen geborduurde cirkeltjes die men ook heel eenvoudig werkt (zie voorbeeld). Men maakt nl. fijne rijgsteekjes voor de opvulling en gaat daar dan met dichte platsteekjes dwars overheen. Zooals we zien op de detailteekening, waar de naald er juist doorgaat ^luminium onschadelijk metaal Nog altijd zijn er vele huisvrouwen, die meenen, dat men bij het koken in alumi- nium-ponnen, metaalsmaak in de groen- ien krijgt en dat ongezond moet zijn. Ze ker is waar, dat, wanneer men sommige spijzen (niet alle, maar sommige zure) in aluminium koud laat worden en be waart daarvan later wel eens iets te proe ven is. Intusschen blijft het dan nog een on schuldige zaak. Dit is reeds vaak beweerd en bewezen J maar nog steeds hebben vele huisvrouwen i een stille afkeer, om niet te zeggen angst van het gebruik der aluminium pannen. Toch toiiaaJ onnoodig, wat in den laat- sten tijd nog eens opnieuiw is aangetoond door proeven op groote schaal. We lezen daarover in het bijvoegsel van het Hbl. dait hoewel reods talrijke onder zoekingen gedaan zijn, die steeds uitwe zen, dat aluminium tot de veiligste mate rialen voor het gebruik behoort, in Duitsch- land door (of vanwege) het ministerie van openbare gezondheid een onderzoek inge-1 steld is, omdat er telkens weer geruohien opdoken, dat bij het koken in aluminium] CORRESPONDENTIE Aan Mw. S. Zooals ik meen, reeds vroeger hier te hebben verteld een lezeres was zoo vriendelijk dit uit haar eigen ervaring mee te deelen kan men gekrompen jaeger weer tamelijk in zijn fatsoen terugbrengen doorstrijken. Ook verschillende crêpe- soorten die door het wasschen heel erg ge krompen zijn (of schijnen) komen weer in hun lengte terug met rekkend strijken. Nu is het met crêpe wel iets anders daar het hier aan den aard van het weefsel ligt. maar onze lezeres kwam erdoor op het idee, hetzelfde middel toe te pasen op gekrompen wollen onderkleeding.Men gebruikt dan een niet lauw maar goed warm ijzer en rekt en trekt het stuk flink, terwijl men strijkt Het kwam volgens onze lezeres ik zelf heb het nooit bij de hand gehad daar ik altijd krimp-vrij gebruik, dan weer tot nownale lengte terug, bijna precies zoo lang als het was geweest Aan Mw. S. te O. Nuen, uw vragen van 2 maanden terug zijn niet bij mij gekomen ik weet er niets van. Men heeft het dus niet doorgezonden, of het moet ook dóór niet terecht gekomen zijn, maar nu is,het adres in elk geval goed! Het is moeilijk te zeggen, wat ,4e" afmeting is voor een poef, dat doet ieder naar eigen idee. en naar de stof die men heeft Wat de goedkoop- s te vulling is, weet ik ook niet, of ja, dan neemt u lorretjes heel fijn stuk geknipte, of uitgerafelde (van oud breiwerk bijv.), los- retjes van wol en katoen. Maar dat is een heel werk. Ikzelf heb er eens een stoelkus- sen mee gevuld, als er dan kleine kleuters bij me kwamen, liet ik ze wel eens knippen, dat vonden ze leuk. Het duurde maanden eer ik genoeg had, en natuurlijk alleen schoon- gewasschen lorren. De vulling bevalt me wel, nog beter dan kapok maar als ik het zelf allemaal moest geknipt hebben dan was het niet gebeurd. Als u echter tijd hebt ral het voor de poef zeker voldoen, het is wat zwaarder dan kapok juist goed en het gaat niet zoo in bonken zitten. Me dunkt dat ook sponzenafval zal zijn te gebruiken. Welke kleur en stof u voor de poef moet gebruiken valt ook niet zoo maar te zeggen. Want ik weet niets van de kleuren van uw kamer. Als u een zonnebloem gehaakt hebt van bruin en geel (geen groene bladen erbij?) Zou U de poef van zwart fluweel kunnen nemen; dat gebruikt men wel het nveest er voor maar 'ook bruine mantelstof kan, als u die over hebt van een afgedragen mantel, en als dat in uw kamer past (bij rood pluche meubelen bijv. zal dat niet staan). Maar als u niets anders dan dat ge haakte dekkleedje hebt zou u dan niet lie ver een kussen maken? Pocf-makcn hebben we vroeger uitvoerig behandeld, en zal ik mischien hier nog eens herba'en in een artikel. Het is te umslachtig voor de correspondentierubriek. Wat een goede stofzuiger is, kan ik ook maar niet zóó zeggen Er zijn er heel wat. Het scheelt altijd waarvoor men hom in hoofdzaak zal gebruiken^ Een kleermaker of naaister bijv. die veel pluizen van klee- den af te stoffen heeft, of menschen met zware, vuile kleeden, nemen 'n zwaarder mo del (voor de directe reiniging) dan iemand die eiken dag de stofzuiger meeneemt de trappen op en naar de slaapkamers Ikzelf heb een tamelijk zware mot oen „losse zak" en dat bevalt me natuurlijk best. omdat ik er al jaren aan gewend men maar voor trappen is hij lastig en vegen we. Andere huisvrouwen die ik ken. dweepen meer met de lichtere (bus-) modellen, maar die kun nen niet blazen. Wat men echter maar zelden noodig heeft lk wil de stofzuiger- keuze wel eens in een puar artikelen behan delen, herhalen dan, want ik heb het al vroeger gedaan, maar dat is reeds enkele jaren geleden. Met „in de prijs van 1.50 1.75 be doelt u zeker afbetaling? De gewone stof zuigers kosten gewoonlijk even over de 100 (van 115 tot 140). Aan Mw. v. B. U vraagt nadere aandui ding voor het recept „Zweedsohe rijstpud ding" in ons eerste nummer van 1931. welke vruchten ja dat werd in het re cept opzettelijk vnj gelaten. Het antwoord is: wat men heeft, ui wat men het lekkerst vindt. Ik zou bijv. als ik geen weck-vruch- ten had, perziken uit blik nemen, of reine claudes of zacht-gekookte abrikozen. Ik be doel: niet abrikozen een paar uurtjes wee ken en dan koken tot ze zacht (maar ook bruin) zijn. Neen ik wasch ze in lauw warm water een paar maal, en zet ze dan met zoo weinig mogelijk water (precies on der) met wat citroensap een 24 h 48 uur te weeken. Ze zijn dan zoo zacht, dat ze maar even opgekookt behoeven te worden. Doe daarna pas de suiker er door, direct na het koken, dan blijven ze frisscher van kleur. De abrikozen worden dan na 't (heel lang zaam) afkoelen, de suiker moet er nog wat intrekken, echter niet mee koken') koud uit het sap gehaald en in de rijst pudding verwerkt Verder vraagt u of u de vruchten-marme lade zelf maken moet of koupen? Ja, dat ligt er aan. Sinaasappel kunt u nu nog maken. Maar bessen en aardbeien niet U neemt dus gewone marmelade uit em jampotje, de smaak die u zelf verkiest Ze zijn voor een paar kwartjes per pondspotje te koop. De bedoeling is dat ge de marmelade door de room heenk 1 o p t Men doet het ook wel door eiwit wat zeker goedkooner uitkomen zal, want u moet anders slag room, niet gewone koffie-room koopea. Maar het maakt de pudding natuurlijk fijner. Denkt u cv om dat het room-kloppen en op de puuuing stapelen, pas mag gebeu ren kort voor het opdienen, men kan dat niet den vorigen dag doen, wel de puddin? zelf. (De slagroom daarin blijft wel stijf door de gelatine.) Wil u alles vooruit klaar maken dan ook door de enkele slagroom wat gelatine kloppen. Niet veel, dat bederft de fijne smaak. ischt met l^n). Kippenlever* worden gebraden ebakken aardap. of aardap.-puree gegevi n brood of beschultkrulra ei eefe boter of vet gebraden. ?ver zeer smakeltJk opdienen. AQnc Voatku- dige BatavL ranstr. It a (h d. eeiia mijn W.-Kruiskacle), R'dsm, Iel. 32129. MODE - VAKSCHOLEN voor DAMES en JONGE MEISJES te ROTTERDAM De Afdeellngen van de In 1911 Kon. Goedg. Verpenlglng van Modevakscholen In Nederland zijn In het WESTEN, te KRALINGEN en te FEIJENOORD uitsluitend gevestigd: SCHTETBAANLAAN 99. spreekuren: Donderdags van 2—4 en van 7—9 uur; ANNASTRAAT 5 (bij Av. Concordia), spreekuren Dinsdags van 7—8 uur; BEIJERLANDSCHELAAN 40. spreekuren Dinsdags v. 4—5 en Vrijdags v. 6—7. OPLEIDINGSSCHOLEN VOOR EXAMENS Lessen voor eigen gebruik, zoowel aan Jonge Meis|es als oudere Dames, ln bet geheel zelfstandig leeren vervaardigen van alle voorkomende klcedlny, handwerken, enz. PROSPECT1 OP AANVRAGE Corespondentie-adres: Schietbaanlaan 114, Directrice: Telefoon 33739. Mevrouw S. A. v. AMIJDE-PORS. Georganiseerd huishouden Zooals ome lezeressen nu onderdehand wel allemaal zullen weten, is een groot ge tal van moderne, praktische, vaak weten schappelijke huisvrouwen, al jaar en dag bezig ,om op alle manieren te vorschen en te streven naar doelmatiger en minder-om- slaohtige manieren van huishouden. Dit heeft zeer zeker zijn goede zijden, want dat er nog altijd vele slovende huis moeders zijn, die soms overspannen raken, alleen door de zorg voor het eigen huishou den, is eer toestand, die in onzen tijd met zijn voortreffelijke werk-en-zorg-besparend'} Uitvindingen, toch eigenlijk niet meer on vermijdclijk is en dus dient te worden ont gaan. Ook Ln onze rubriek zijn we daarom gere geld in de weer om naar eenvoudige, werk besparende methoden uit te zien en al zal ik de laatste nóg niet zijn om te beweren, dat alels wat zich nu als nieuw komt aan dienen, ook veol beter moot wezen, dan het oudii - op de hoogte te blijven van een en ander, kan altijd zijn nut hebben, want het houdt ons gereed om, zooclra we iets werkelijks goeds, d.w.z. voor ons eigen ge zin passend, ontdekken, het ook met succes toe te passen. Maarnu heeft de medaille als alle goede dingen, ook zijn keerzijde. Van de ouderwetsohu, verkeerde, regel, die in vele (gelukkig nooit alle) huizen vroeger werd gevonden^ dat de huismoeder de sloof of slavin van huis en gezin werd, schijnen sommigen r.u te willen gaan naar het tegenovergestelde: het gezin, het huis, die slaaf van de nieuwe opvattingen. Ik be doel dit: zoolang de moderne manleren, en de werkbesparingen leiden tot verhooging der huiselijke gezelligheid, omdat de moeder nu meer tijd heeft voor haar gezin (tijd voor de menschen in haar huis, die zij heeft uitgewonnen op de zorg voor de din gen) dan is het goed. Maar wanneer het er alleen om gaat, tijd te winnen voor haar zelve, voor dingen dte buiten het gezin omgaan, terwijl 't huiselijk leven door al de vereenvoudigingen gezel ligheid verliest, d"an wordt het natuur lijk glad verkeerd, dan haalt men een kwaad binnen, grooter dan het kwaad dat men uitbande. Zoo kan men het stelsel van tijd verdeeling en werkbeeparing zóó fanatiek gaan vol gen, dat het gezin a. h. w. een fabriek wordt Ik weet wel: ook vele ouderwetsohe huis vrouwen deden zoo joegen a. h. w. met den bezem opzij ieder die het waagde in deze werkregel te storen, zeiden bijv. aan de deur gewoon tegen een bezoekster: ik kan niet ontvangen ik ben aan de schoon maak (strijken, of wat ook), waren voor de kinderen niet te spreken op het oogenblik, dat ze aa.n iets gewichtigs bezig waren, enz. Maar dat is juist de slavernij die men immers overwinnen wil? Dan moet men niet daarvoor in die plaats een andere slavernij gaan zetten: de werk regel ing. Vrouwen, die in huis naar een vaste al te strenge rooster willen werken, zullen of daarvan telkens en telkens weer moeten af wijken of zij zullen de huisgenooten, man en kinderen, zoowel als gasten, laten lijden door Veronachtzaming, om de werk- rooster maar geregeld te kunnen blijven vol gen. Het gezin zal bijv. in de keuken moeten eten, om de werkbesparing maar of de anderen dit prettig of ongezellig vinden, ter wijl er toch kamers ongebruikt blijven daar vraagt de verwoede vereenvoudigings maniak dan niet naar. Alle dingen moeten dan binnen een vast- gestelden tijd klaar komen, lukt het eens niet, dan loopt de heele verdeeling in de war, omdat er dan tijd te kort komt voor het volgende nummer van het programma enz. En dan worden de omstanders mee ge mobiliseerd. Iedereen die in den weg komt, moet helpen. -Iets anders is het natuurlijk, dat ook andere huisgenooten een dteel van den werk- en zorgenlast op zich nemen, daar is ndets tegen. Maar dan moet dat ook een vastgestelde taak zijn, doch voor onver wachte tegenvallers moet de huisvrouw zelf paraat zijn. Juist omdat het huishouden een werkterrein is waarop zoo ontzettend veel onverwachte en onvoorziene storingen zich kunnen voordoen, gaat het in de prac- tijk niet op om als in een school of fabriek volgens opgeschreven verdeeling te wer ken. Ik heb wel een moderne huisvrouw ge kend, die zoo op de klok werkte. Als haar meisje 's morgens om aoht uur kwam, was het: nu kind, eerst de schoenen poetsen (4 paar), die zijn 8*4 uur klaar, dan je boterham en het ontbijt dekken 8Vi uur. Om 9 uur het ontbijt gewasschen, (met wat er van den vorig enavond stond) en do keuken aan kant Dan kom je dus om 9 uur met die stof- mand enz. in de kamer, dan zijn de kinde ren naar school. In een uur was de kamer klaar, en zoo ging het door. Het meisje, een kind van nog geen zestien, kreeg overal het wekkerklok je achter haar aan, dat zette mevrouw tel kens bij haar neer en 't weksignaal op de tijd dat ze klaar moest zijn. Zoo deed dat kind slaapkamers, groote wasch, enz. en mevrouw kon soms zelfs 's morgens visite ontvangen, piano spelen, enz. Wat is dat? Beulswerk noem i k het en verwachtte elke week te zulen hooren, dat het meisje er don brui aan gaf maar volgens mevrouw vondi zij het zelf een pret tig systeem. Mij was het een blijvend raadsel. Ik weet wel zelf kijk ik nogal nauw toe, maar j toch had mijn eigen werkmeisje toen zij van het systeem hoorde, gezegd: ze moest het mij probeeren ,ik keilde de klok bij de eer ste gedegenheid tegen de steenen keuken vloer. Toen ik dat later hoorde, heb ik even i geglimlacht, want in m'n hart was ik het i er mee eens. Wij leven niet meer in den slaventijd. Vooral in een huishouden kunnen zulke dingen nietl Neem schoenen-poetsen bijvoorbeeld! Na een regendag is dat toch tets heel anders, dan na mooi weer, als er alleen maar gefietst was. En zoo is het met alles. Mij bleef het geval een raadsel te meer .omdat bet huis, als je zoo eens in de salon kwam of door de suite keek, wel een netten indruk maakte. Totdat.op een keerhet ging tegen 'n derde huisvrouw, eens werd gepleit om een volgenden morgen mee uit fietsen te gaan. Ik kan niet had deze gezegd, ik heb mijn huishouden, ik moet 's morgens Maar je hebt toch óók *n meisje „Ja maar ik zorg voor het eten, ik moet groenten schoonmaken „Bah wat een uitvlucht!" zei toen de moderne huisvrouw „groenten schoonma ken dat doe je 's middags als je terug komt, daar gaan bij mij nooit meer dan vijf minuten aan heen". „Sla ook?" vroeg ik „en bloemkool enz." „Ja zeker, sla ook, vijf minuten!" „D d r wasch ik mijn groenten in!" En toen, lezeres onder ons toen heb ik stil gedacht: ga jij maar door me( de wek ker bij je meisje, met je handwerken en je piano als ik maar nooit bij je hoef te komen etenWant ik hen er wel zeker van, dat i k op m'n bord den de ongerech tigheden zou hebben gevonden die mevrouw bij het vijf-minuten groenten-waschen niet vinden zoull" Zie, dat was óók een „systeem"! Maar laat ik vooral hier nog eens duidelijk mogen zeggen, dat ik zoo'n systeem nooit bedoel, wanneer ik hier schrijf over ver eenvoudiging en werkbesparing. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11