Jlieuun» jTrihsriir (ïimnuif Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dit nummei bestaat uit DRI. blader: EERSTE BLAD. DE ROTTERDAMSCHE RAAD BINNENLAND. ÏSONNEMEHTl Per kwartoaI 3J3 (Besr-lilkklneskostpn 10 15) ^er week t 3*2& Vooi het Huitenliind bil Weke Ujksrlie «enduur 8-— gil dairelilk.sihe eendina 7 Alles hil vooruitbetaling Losse nummer» 5 -ent niet ZundmtsNari 7 A een» fondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3263 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 27 JANUARI 1931 ADVERJENTlBNt Van t fnt 6 ree-els f t.ï7V9 Elke reael .neer 0.22V» ïnjrn* .tedpdw Hneei. van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer Ü.4S Bij contract belangrijke korting. Voor lip» bevragen aan bet bureau wordt berekend 1 0.10 10e Jaargang de aanstaande vernieuwing 3.! owj V. (Slot). De burgerij vertegenwoordigen in den raad, en dit geldt voor elke ge meente, beteekent een der belangrijkste opdrachten te moeten uitvoeren. De raad'maakt het selecte, meest uitgezoch te deel der burgerij uit. Althans dit be hoorde zoo te zy'n. De klacht is, dat elk vertegenwoordigend, lichaam in de laat ste jaren sterk aan invloed inooet. Dit kan zeker niet geheel worden ontkend, ofschoon begrepen moet worden, dat een vrij geruime tijd noodig is, eer volks groepen, welke vroeger nimmer één dei hunnen zagen aangewezen, over vol doend materiaal zijn gaan beschikken. Ook vroeger waren er heel wat verte genwoordigers, welke beneden de te stellen maat bleven. Echter heeft elke partij de plicht" haar bekwaamste en trouwste mannen te doen afvaardigen. En dan zullen de door de anti-revolutionairen aan te wij zen personen vollcsvertegenwoordigers zijn en geen- belangenvertegenwoordi gérs. Dit is bij ons gelukkig zulk ge meengoed geworden, dat klacht te dezen opzichte bij n& nooit voorkomt. Men iser bij ons aan gewend nauwkeu rig acht te geven op wat leeft in ,de on derscheiden rpaatschappelijke groepen, wat trouwens bij een ro//cspartij eerste vefeischte is. Wèl heerscht hier en daar nog de op vatting, alsof men tot een bepaalde groep moet behooren, om haar belangen het eerlijkst te kunnen behartigen. Dit is echter niet vereischt, ofschoon het tarnen kan gaan. vin vele gevallen is het zóó, dat in vertegenwoordigende lichamen .de' belangen vaii een bepaalde groep het best worden bphartigc} door iemand, die allen schijn'kan vermijden direct of in direct méde eigen belangen te dienen. Bovendien bevordert dit de objectiviteit. De groote economische belangen van een juipte. havénpolitiek of een goede vojkshuisvesting kurpnen goed behartigd worden door een werkgever of een werknemer uit haven- of bouwbedrijf, maar zeker vaak beter door wie met broeden economischen kijk zy'n begif tigd en er persoonlijk niet met al mede te maken hebben. Bij maatschappelijke of wellicht semi publiekrechtelijke organen, als de Ka mers van Koophandel en bij misschiet, straks in. het. léven'te roepen Bedryfs- raden staat het geheel anders. Dier meet het direct belanghebbende elemeni zijn spreekbuis kunnen vinden. Zijn zoo de best geschikte vertegen woordigers eenmaal in den raad aange land, zoo treedt naar onze meening veel te. veel een stilstandiii, welke niet be- vqrderlijk is voor goede resultaten. Een raadslid moge dan naar onze opvatting 'vertrouwensman en geen mandataris zijn van zy'n kiezers, contact bestaat er meestal veel te weinig. Vier jaar heefi men niets met elkaar te maken, tot de nieuwe verkiezing nadert en het ver broken contact moet haastig op de een of andere wijze hersteld. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, als. bij den heer Schouten, die zeker zich niet in een kazemat heeft verborgen. Zoeken de meeste raadsleden dat contact niet; zy'n dq kies'vereenigingen er niet van ge diend? Willen ze alleen /Mesorganisaties zijn? "Verslag béhoeven de raadsleden niet nft te brengen,-maar wej zullen zij er naar moeten haken met de belangrijkste zaken uit het gemeentelijk leven voor hun menschen op te treden en dan voor al bij de besprekingen het oor te luiste ren te leggen. Men zou eens zien, hoe hierdoor belangstelling werd gewekt en hqe het medeleven werd versterkt. En juist dat hebben wy noodig en juist dat zou tot verdieping leiden en den bur gerzin aankweeken. Maar niet alleen dit. Wanneer een raadslid tot taak heeft gekregen een be paald stuk der gemeentepolitiek te ver zorgen, zóo moet ook contact gezocht en onderhouden met dat gedeelte der bur- gery', hetwelk hierbij is geïnteresseerd. Dit doen de sociaal-democraten vaak Wij hopen op deze plaats acliterpenvnl gens de positie der verschillende groote ge meenten in ons land ten opzichte van de kóniende raadsverkiezingen te ovprzien kieerrlere lezers zullen belang stellen 'in alle artikelen; desgewenscht kan men deze belangstelling dus hepprken tot wat van tigen gemeente wordt gezegd. voortreffelijk. Men zou eens zien, hoe ook dit gewaardeerd werd en hoe men steun zou ontvangen en vertrouwen zou schéppen. Het kost zeker tijd, moeite en opoffering, hetwelk nu eenmaal verbon den is aan het openbare ambt in onze dagen, maar het zou gemeenschap en party' in sterke mate ten goede komen. Nu zouden wy nog op een zeer be langrijke zaak de aandacht willen ves tigen. Verspreid over verschillende openbare en half-openbare lichamen en door de Overheid ingestelde commis sies werken heel wat anti-revolutionai ren mede aan de res publico of wel aan het algemeen belang. Indien er contact bestond tusschen deze personen in de zelfde gemeente en hiervoor een kring of organisatie kon worden geschapen, waarin op onbepaalde tyden zaken, het algemeen belang rakend, werden be sproken, zoo gelooven wij, dat de blik onzer menschen hierdoor zeer zou wor den verruimd. Zegge nu niemand, maar dit geschiedt nergens, ieder vaart op zijn eigen kompas. Dit behoeft toch niet altijd zoo te blijven. De studie der anti revolutionaire beginselen is schitterend, maar in de practijk staan onze mannen vaak voor zoo moeilijke gevallen. Hoe kan hier de ondervinding van den een den ander steunen, hoe kunnen wy den broederband versterken door acht op elkander te hebben! Hier moet een organisatie-vorm kun nen worden gevonden, waarin zonder knellende banden elkaar vinden onze vertegenwoordigers uit een bepaalde gemeente in Staten, Gemeenteraad, Ka mer van Koophandel, Raden van Ar beid, Armenraad, Middenstandsraad, sub-commissies, welke de Overheid be noemt, straks misschien de Bedrijfs- raden, enz. Er zou ontstaan een geslo ten groep, gevormd door personen uil de verschillende maatschappelijke stan den. Zoo kregen wy een statistisch over zicht, waaruit zou blyken, dat wij rijker zy'n, dan menigeen dacht. Wy twijfelen niet, of op deze wijze zou ook meer medeleven worden geweki vóór het werk in onze kièsvëreer.igin- gen, waarover thans terecht geklaagd wordt. By gewenschte .iverkverdeeling en by noodzakelijke samenwerking zou het doordringen van' klassenstrijdopvattin gen en maatschappelijke jalousie wor den gestuit. Dit gevaar ligt dicht by de deur, dichter dan toelaatbaar is op grond onzer beginselen. Dit gevaar be dreigt hoog en laag. En zal ook dikwijls zijn. invloed doen gelden bij het aanwij zen der vertegenwoordigers in de open bare lichamen. Terwy'l hier juist kléine persoonlijke vooroordeelen moeten wij ken voor het groote belang van begin seldoorwerking en welvaartsbevorde ring. Moge het groote goed van de res publica, van de publieke zaak, zóó be zien worden. VERBETERING In ons artikel van gisteren leze men in de tweede kolom aldus: Want dit is nu eenmaal een der voorwaarden van een zoo vruchtbaar mogelijk verloopen der parlementaire instellingen in West-Europa, zonder welke wij ons geestelijke vrijheid en stoffelijke welvaart niet kunnen den ken, dat de verantwoordelijkheid voor het handhaven ervan verdeeld wordt over zooveel mogelijk instanties, om, zy 't dan nog voor zulk een nietig deel, ook recht te doen wedervaren aan den en kelen persoon, die zulks inderdaad nog wenscht. In plaats van deel stond er doel, wat in dit verband geheel andere beteeke nis gaf. BIJGELOOF EN ARMOEDE. GEESTELIJKE Welk een geest van bijgeloof en fatalisme leeft en heerscht in de zoogenaamde „neu trale" pers, bleek dezer dagen wel zeer dui delijk bij het overlijden van de danseres Anna Pawlowa; die maar één zorg had, om n I. niet oud te worden. We geven slechts een paar citaten, welke vérigens genoeg zeggen. Dertig jaar lang is Anna Pawlowa op getreden ennog nooit is een v «Tsteiling afgelast. „Als Pawlowa niet moer danst sterft zij" zeiden de leden van het ballet en dit verklaart den somberen ernst die de laatste dagen over het gezelschai lag. „Zeker is het .dat An <a Pawlowa ze!» een voorgevoel heeft gehad van ws. g'»- heuren ging", zoo zei ons haar impres sario, de heer K rau ss. „Tweemaal heeft zij zich uitgesproken De eerste maal Zon dag j.l., toon zij, wijzend op de nieuwe klecren, die zij voor haar tournée hcsteli' had zei: „Dal geld had ik heter aan de armen kunnen schenken". Want Anna Pawlowa was een ware weldoenster voor de arme uitgeweken Russen Rn na de gevreèsdé crisis van gistermiddag heeft zij herhaald, dat zij sterven ging. De heer Krauss deelde ook mee, dat men hem een catastrofe voorspeld had voor dit laatste afscheidstournée, dat de danseres in ons land zou maken. Hij had gemeend, dat een financleele te leurstelling té wachten stond; aan zóó ergs als 't overlijden van de kunstenares, nog voor het begin van het tournée, had hij heelemaal niet gedacht Nog veraam hetzelfde blad, waaruit wij T bovenstaande overnemen, dat Anna Pawlowa de laatste uren voor haar dood -in haar bewusteloosheid met armen en handen langen tijd achtereen de bewegingen heeft gemaakt van den stervenden zwaan, de creatie waarmede zij zoo vele jaren duizenden heeft ont roerd. Op hen, die rond haar sterfbed stonden, heeft dat een onvergetelijken in druk gemaakt En een dichter in hetzelfde blad weet di dood niet beter weer te geven, dan door Je voorstelling, dat zij voor de laatste maal tot de dans geroepen werd: zooals de stervende Zwaan, „zóó is zij zélf óók van de wereld heengegaan". Bij deze citaten is alle commentaar over bodig, dan alleen dit: arme menschheid, die bij de dood geen andere troost heeft dan déze! ONTZETTENDE SPOORWEGRAMP TE GRONINGEN DRIE DOODEN EN VELE GEWONDEN OFFICIEELE BERICHTEN ONTVANGER REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de onlvanger der registratie en domeinen F. C. Kuylaars verplaaist van nel kantoor Oosterbeek naar het kantoor Goes BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester van Fijnaart en Heijningen A. van Campen; Graye L. J. J. M. Fic.q; Ml hees en Qverioon G. H. .T. Rieter; Haast,reeht en Vlist G. V. W. baron van. Herneil tol Dingshof; Streefkerk on Bleskensgraaf J- W. J. Dekking, secretaris van Streefkerk; Berg sehenhoek J. M. M. van Meeh'lei. .secreta ris; Bleiswijk J. Baan, secretaris; Sloten J- H. W. Verkouleren; Sneek P. .T. de Hoop; Bathnen. P. J. Hemniinga, sécretaiis; Ambt- Hardenberg H. H. Wei'kamp: Wanneper- veen K. P. Roege, secretaris; Wcssem J. P. H. Joosten; is aan J. C. Bouwmeester eervol ontslag verleend als burgemeester van Vriezenveen met dankbetuiging voor door hera in die betrekking bewezen diensten. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is toegekend de aan .de Or de van Oranjn-Nnssnu verl ronden eere-mê- daille. in brons, aan H. Paardehaar. letter gieter bij de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST. Bij Kon. besl. is de heer ir. D. J. van Wijk benoemd tot technoloog bij den Rijksvoor lich'ingsdienst ten behoeve van den rubber- handel en rubhémiiverheid te. Delft. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon besl. is dr. J. S. Mann benoemd tot consul der Nederlanden te Liibeck bui ten bezwaar van 's lands schatkist. Het res sort van het consulaat strekt zich uit over de stad en het gebied der vrije stad Liibeck alsmede over het Oldenburgschc landsdeel Lübeck. 's RIJKS MUNT. Bij Kon. besl. is benoemd tot adjunct commies bij 's Rijks Munt H. P. M. van der Leeuw. ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee le kl., C. J baron van Asbeck. geplaatst bij het Depar tement van Defensie, dén 28en Febr. 1931 ter beschikking-gesteld. Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der Ie klasse D. C. M. Hetterschij. adjudant van den com mandant der Marine te Willemsoord, den 10en Februari 1931 geplaatst te Rotterdam, en als zoodanig vervangen door den luite nant ter zee der 2e klasse C. Moolenhurgh: voorts is de luitenant ter zee der 2e klasse B. C. Uit de Bos den 2en Februari 1931 ge plaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. HOFBERICHTEN DINER TEN HOVE H M. de Koningin heeft gisterenavond ten Paleize Noordeinde een diner aangeboden aan den voorzitter de rechters en den grif fier van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie en hun echtgenooten. waartoe eveneens waren uitgenoodigd de minister van Buitenlandsche Zaken en me vrouw Beelaerts van Blokland. WEGENAANLEG IN WESTLAND PROEF MET BETON. Naar wij vernemen zal door de provincie bij de werkzaamheden tot reconstructie en aanleg van nieuwe wegen in het Westland, een proef worden genomen met het maken van betonnen wegdek. „NEDERLAND-EXPRESS" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam en Smeer te Botterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. .Prins der Nederlanden", het welk 30 Januari a.s. te Genua zal aankomen. Zaterdagmorgen 31 Januari te 10.01 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal arrivee- ren. Aankomst te 's-Gravenhage (S.S.) 9.50 uur. HET GROOTSTE SPOORWEGONGELUK IN HET NOORDEN SEDERT 1913 Gisterenavond om zeven uur is een per sonentrein uit Nieuweschans (Gr.) bij het binnenkomen op het station te Groningen in,botsing gekomen met een goederentrein. De botsing was zoo hevig dat verschillende menschen in den personentrein werden ge dood of gewond. Voorloopig werden drie dooden, twee zwaar- en zes lichtgewonden gemeld. Ver schillende reizigers moesten worden uitge zaagd, doordat de wagons gedeeltelijk in elkaar gedrukt waren. De botsing geschiedde op bet emplace ment 150 Meter voor het station en was ze.er hevig. Verschillende wagens werden uty de rails gelicht Twee van de wagens van den personentrein werden een eind meegesleurd en toen tegen een goederen wagen gedrukt Deze wagen kantelde oni. In den personentrein bevonden zich ver schillende passagiers, die voorzoover ze achter in den trein zaten, naar buiten snel den, om. te zien, wat er gebeurde. Het beeld dat de voorste wagen bood, was ontzettend. Hieruit haalde men de lij- kën van drie reizigers; voorts werden daar in aangetroffen vijf gewonden, die. allen zware kwetsuren hadden opgeloopen. Ge deeltelijk inoest 'men hen uitzagen. Onmiddellijk waren politie cn brandweer ter 'plaatse. Ook het parket bevond zich op Ijet terrein van de ramp. De groote Jumbo-machine, waartegen de personentrein is opgeloopen deed dienst om epkele wagons weg te halen. Deze machine werd bediend dóór personeel uit Zwolle. Door den schok is de bagagewagen van den personentrein naar achteren geschoven over den eersten personenwagen van dezen trein. Dit was een tweede en derde klas wagen. Doordat deze wagens totaal zijn verwoesjt, zijn alle passagiers die hierin gezeten wa ren gedood of gewond. Men is onmiddellijk begonnen met de wagons weer overeind te zetten, daar de lijnen in de richtingen Assen en Nieuwe schans versperd werden. De snelheid van den binnenkomenden trein was op het moment der botsing nog vrij groot. Er ontstond zulk een geweldige druk, gepaard gaande met een hevigen knal. dat de postwagen geheel over het eerste personenrijtuig werd heengeschoven. Dit werd dan ook bijna geheel verpletterd. Al leen eén zijkant bleef op de plaats. In den postwagën was geèri personeel aanwezig. De wagen kwam geheel ondersteboven op het spoor te liggen. De houten splinters van de uit de rails gelichte wagon lagen ver in het rond verspreid. Het stationpersoneel dat spoedig ter plaat se was .stak aanstonds flink de handen uit de mouwen zoodat reeds om half acht met het opruimingswerk kon worden begonnen. De trein, die om half acht uit Groningen moest, vertrekken kon niet passeeren. Zelfs om 9 uur kon nog niet worden gezegd, wan neer deze trein zou vertrekken. Omtrent de vreeselijke ramp wordt nog nader gemeld: Het eerst werd uit de versplinterde massa de heer J. Bollegraaf uit Amsterdam te voorschijn gehaald die nog teekenen van leven gaf doch tijdens het vervoer naar der dichtstbijzijnden seinpost overleed. Twee andere personen, bleken geheel bekneld te zijn. Toen men ze tenslotte vrij had ge maakt bleek geneeskundige hulp niet meer te baten. Het waren de 33-jarige H. v. d. Veen, reiziger te Groningen, ongehuwd, en de 57-jarige aannemer te Groningen D. S. Diddens. Van de gewonden bleek de 57-jarige as sistent-geleider Van den Winschoter trein J. Meyer er het ergste aan toe te zijn. Men vreest voor hem een schedelbreuk terwijl hij tevens een ribfractuur heeft opgeloopen. Rpze gewonde is woonachtig te Huizum bij Leeuwarden. De vier andere gewonden ble ken te zijn de 36-jarigo R. Kley, assistent accountant te Groningen, de 47-jarige J. Kamphuis, Groningen, de 27-jarige R. Mor- rees te Groningen en de 59-jarige Th. Ver laan tramdirecteur te Winschoten. De drie lijken en vijf gewonden zijn naar het Academisch ziekenhuis overgebracht Nog werd verbonden de 25 jarige koopman E. Muskens te Rotterdam, die later zelf naar het Academisch Ziekenhuis is gegaan voor verdere geneeskundige behandeling. Onmiddellijk waren er doctoren aanwezig, die de gewonden verzorgden. Prof. Michaël hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen, verleende eveneens geneeskun dlge hulp. Ook de rechterlijke macht, de politie en de commissaris der Koningin waren spoedig naar het terrein van de "•amp gespoed. De brandweer sloetr direct de vernielde rijtuigen zooveel mogelijk open; de niet of lichtgewonde reizigers hadden echter reeds zelf den trein kunnen verlaten. Een paniek ontstond niet De materieele schade is zeer belangrijk Do beide locomotieven zijn onbruikbaar geworden en een postwagen en een tweede klaswagen zijn totaal versplinterd. Van den goederentrein zijn geen wagens vernield. Aanvankelijk werd vermoed dat een A-er- keerde wisselstand de oorzaak van het on geluk was doch hiervan is men terugge komen doordat in het seinblok de handel goed stond. Men helt thans tot de meening over. dat de goederentrein door zijn gewicht een wis sel heeft verzet. lieden zou een enquête worden ingesteld. Bij geen der ggwonden bestond gister avond direct levensgevaar. Ongeveer tien passagiers zijn ter plaatse v..bonden. Begrijpelijkerwijze verwekte het ongeluk in de stad groote opschudding. De politie moest op het Viaduct en den Achterweg, ter hoogte waarvan het ongeluk plaats vond en waar zich een talrijk publiek had ver zameld, speciale verkeersmaatregelen nemen Bij den postwagen, welke niet geheel kon worden leeggehaald, is een speciale politie post geplaatst Voor hedenochtend kon de lijn niet wor den vrijgemaakt De binnenkomende treinen worden op ander spoor geleid. Sedert December 1913, toen de spoorweg ramp bij Beilen plaats had is het Noorden van ons land niet meer door een spoorweg ongeluk, als gisterenavond, getroffen. Wij vernamen hedenmorgen dat de toe stand van de in het Acad. Ziekenhuis op genomen gewonden van de spoorwegramp die gisteravond te Groningen heeft plaats gehad vrij goed is. De patiënten hebben een goede nacht doorgebracht. Voor geen van hen bestaat, levensgevaar. Wat de oorzaak van het ongeval betreft, vernemen wij dat het gebeurde zich als volgt heeft toegedragen: Een deel van een rangeertrein was door onveilig signaal gereden, en terecht geko men op het spoor waarop de trein uit Nieuweschans moest binnenkomen. De bin nenkomende trein is op dit rangeerdeel ge- loopen. Van het personeel dat zich op het rangeerdeel bevond werd niemand gewond. Overigens werd van het treinpersoneel al leen de hoofdconducteur Meyer van den bin nenkomenden trein gewond. Te omstreeks middernacht waren de op- ruimingswerken geëindigd. Zoowel de Spoorwegen als de Justitie, stellen op het oogenblik een onderzoek naar de ramp in. DE WERKLOOSHEID MINISTERIEELE REGELING De Minister van Arbeid heeft de volgende regeling vastgesteld inzake verlenging van loozenkassen in bedrijfstakken, waarin in 1931 van crisis-werkloosheid kan worden ge sproken: 1. Vpor werkloozenkassen in bedrijfstakken waarin in 1931 vqn crisiswerkloosheid kan worden gesproken, kan, hetzij vóór alle ledént hetzij voor bepaalde groepen daar van, de uitkeeringsduur worden verlengd. 2. De Minister van Arbeid, bepaalt of en in hoever in een bedrijfstak van crisis-werk loosheid kan worden .«esproken. 3. Is voor een bedrijfstak bepaald, dat van crisis-werkloosheid kan worden gespro ken, dan kunnen de besturen van de tot dien bedrijfstak behoorejide werkloozenkas sen een voorstel doen, om het reglement voor de werkloozenkas zoodanig te wijzigen dat de uitkeeringsduur, hetzij voor allo re glementair rechthebbende leden, hetzij voor bepaalde groepen daarvan, met ten hoogste zes weken en tot een door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te bepalen datum van het jaar 1931, wordt verlengd. Is de uitkeeringsduur verdeeld over twee ka lenderhalfjaren, of andere perioden, dan kan het aantal uitkeeringsdagen reeds in het eerste kalenderhalfjaar (e.g. de eerste uit Ueeringsperiode) met ten hoogste zes en der tig worden verminderd, vanzelfsprekend geldt het vorenstaande niet voor hen, die in 1931 geen recht op uitkeering hebben, om dat zij reeds drie of meer jaren achtereen waren uitgetrokken; 4. Nadat de termijnen, waarvoor de ver lengde uitkeeringsduur van toepassing was. is geëindigd, wordt nagegaan of en in hoe ver de middelen waarover de werkloozen kas kon beschikken op den datum van ein diging zijn gedaald beneden 50 pet van de middelen waarover zij kon beschikken, blij kende uit het vermogensblad van dat jaar. Dit berekende verschil zal van overheids wege aan de kas worden verstrekt door een verhoogd subsidie volgens het werkloos heidshesluit-1917. De minister van Arbeid. Handel en Nijverheid behoudt zich het recht voor om. voordat dit bedrag is vastgesteld voorschotten te verleenen op het aan de werkloozenkas toekomende bedrag voor het doen van uitkeeringen, als de geldelijke omstandigheden van de kas het noodig maken. DIPLOMATIE Als gezel scbapssecretaris 1ste klasse is by de Belgische Legatie in functie getreden de heer Baron van den Bogaerde de Terbrugge. DE STATENVERKIEZINGEN C.-H. CANDIDATEN IN GRONINGEN. De chr.-hist candidatenlijst in de kies kringen van de provincie Groningen luidt- 1. T. Krol (aftr.), Uithuizermeeden; 2. Mr E. J. Thomassen k Thucssink v. d. Hoop van Slochteren (aftr.), Slochteren; 3. J. A. Rademaker. Groningen; 4. C F. Magendans (aftr.), Midwolda; 5. D. J. Mellema, Nieuw Srheemda; 6. K. Lanterrnans, Stadskanaal: 7. H. Wan maker, Appingedam; 8. K. Boerte. Hoogkerk; 9. K. Ritsema, Holwierde; 10. J. Munting, Tolhert; 11 Th. Boerma, Stadska naal; 12. L. ter Veld. Groningen; 13. J. Sin nema, Delfzijl; 14. P. Cremer. Groningen; 15. Ds. J. van Hoeve, Groningen: 16. A Kiers .Veendam; 17. Th. C van Slooten. Tjamsweer; 18. W. Rendering, Winschoten: 19. J. B. Wiersum, Uithuizermeeden; 20. B Bolwijn, Westeremden. STATENKIESKHING AALTEN De Christ.-Hist Unie heeft in den Staten kieskring A al ten de volgende candidaten- lijsten vastgesteld: H. D. Muller, Doetin chem; Joh. Gussinklo, Anlten; Joh Olibink. Aalten (aftr.): S. C Hvink. Winter ijk: tnr. dr. G. Kolff, Geldermalsen (aftr.); W. F. C van den Broek. Zutphen; J. H. W. Haverkamp, Dnetinchem; H. de Liefde Cu lemlmrg (aftr.); W. B. Scheffers, Eibeigen; H. C de Jong, Aniineizoden. Dr H.NANNING'S KINADRUPPELS EETLUS1-0PWEIWEND 1.30 p fl MAXTON EN SEXTON HENRI POLAK EN EEN RIDDERORDE. Nog kort geleden schreef ik, hoe dc. be kende sociaal-democraat Henri Polak vaak een man naar mijn. hart is; al vind ik hera in sommige dingen wel een beetje ouder- wetsch. Onlangs echter viel hij mij uit de hand. Onder het motto: „Geef den keizer schreef hij over de film van het N. V. V. en hoe dit moderne vakverbond bij de opsom ming van de goede d.ingcn. die de arheidere- klasse aan het Verbond Hankt. een ietsje verder gaat dar de feiten, strikt rechtvaar digen. op het werk van anderen te weinig, op dat van het Verbond te veel licht laat vallen. Ik dacht toen, dat hij ook eenig licht zou laten vallen op wat van Prot. Chr. en R. K. zijde op sociaal terrein was gedaan, doch werd daarin teleurgesteld; want de heer Polak merkte alleen op, dat ook de...... S.D.A.P. meegeholpen had. Ik zou hierop niet teruggekomen zijn, als er geen dubbele reden voor was. De eerste is deze. dat ik toen geleerd heb, dat ik mijn schrijven hier gerust kan sta ken. Mijn stukje was n.l. niet af; de slotcon clusie en toepassing waren weggelaten; de zetter vond zeker, dat het lang genoeg was en liet het laatste „ongezet". 't Hinderde niet. geen menscji heeft er naar gevraagdZoo leert men iemand bescheidenheid. En ik vond het slot zelf nog al aardig. Negeert H. Polak geheel de actie op Chr. sociaal gebied? vroeg ik. En verder: „Geef den keizerAldus schrijft hij boven zijn kroniek. Mij best, dat hij de S.D.A.P. bij den keizer vergelijkt; al hebben ze aan de drukkerij van „Voorwaarts" zelfs geen „kroontje". Maar, ik lees het zóó: Geef den keizer wat des keizere is; doch ook niet meer dap dat Waarom gunt H. Polak anderen zelfs hun bescheiden deel niet?" Ik voeg er- nil aan toe: Als de „keizer" wat geelt, dan wil Polak het ook wel aan nemen. Want thans vertelt hij in zijn krtv nieu.vaii zijn partijgenoot Maxton. die een eeredoctoraat van de Universiteit te Edinburgh van de hand wees, omdat hij, socialist zijnde, geen onderscheiding wenscht te aam vaarden. En Henri vindt dat dwaas heid. Hij heeft geen eerbied voor zoo'n schoon gebaar. En dan wijst hij op een ander geval: Het doet overigens tegenover deze gé- schiedenis wel eenigszins komisch aan, dat het kabinet-MacDonald onlangs mijn ouden vriend James Sexton, bestuurder der Transportarbeiders, geridderd heeft het geen beteekent, dat hij den titel Sir vóór zijn naam voert en dat deze de onder scheiding heeft aanvaard. En waarlijk, Jimmy Sexton kan gerustriijk met Maxton op één lijn geplaatst worden misschien nog wel een lijntje hooger wat betreft trouw aan onze beginselen en dienen on zer beweging, die hij, in zeer moeilijke omstandigheden, arm en berooid, tegen hevige bestrijding in, in de groote haven stad Liverpool hielp opbouwen. Hier zou het heel wat opzien baren of erger indien een socialist een ridder orde zou aanvaarden. In Engeland denkt men over zulke dingen anders en naar mijn meening ruimer en juister even als over het bijwonen van de opening van het parlement door den koning, bet uitste ken der nationale vlag bij allerlei gelegen heden, de houding tegenover het hoofd van den staat en dergelijke. Hier maakt men zich veel te druk over allerlei dingen, die met het socialisme niets te maken hebben. Wij zijn nog altijd het burgerlijk republikanisme en het anti- monarchisme uit den tijd van Domela Nieuwenhuis niet geheel kwijt geraakt. Goed gezegd. Precies mijn meening over de S.D.A.P. Maar ik geloof toch. dat deze Kroniek weer een aardig stormpje zal doen opsteken. Polak schijnt maar niet in de pas te kunnen marcheerenHij loopt vaak naast de rij. CHR. HIST. CANDIDATEN IN DE KAMERKIESKRING ZWOLLE. In de Zaterdag te Almelo gehouden jaar vergadering van de Kamerkieskring Zwolle der Chr. HisL Unie werden tot bestuurs leden herkozen de heeren H. J. Bulten, van Blokzijl, en Jób. Drost, van Enschedé, bei den periodiek aftredend Gekozen werden de heeren M. M. Bartjen te Kuinre, B. W. Bello te Zwolle en J. Lemstra to Deventer. Op le definitieve candidatenlijst voor do a.s. Statenverkiezing (één lijst voor de ge- heele provincie) werden na stemming ge plaatst: 1. J. Weitkamp, Hardenberg (aftr.); 2. J. W. Bartels, Zwolle; 3. H. W. ten Kale, Kam pen (aftr.); 4. Ir. M. J IJzerman, Almelo (aftr.); 5. Mr. D. te Winkel, Enschedé (aftr.); 6. J. Lemstra, Deventer; 7. J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk, Diepenheim (aftr.); 8. Mr. L. C. v. d. Steen v. Ommeren, Hellendoorn (aftr); 9. H. T. Bnlten. Blok zijl (aftr.); 10. H Jouslra. Deventer: 11. H. A. Ankersmit. Deventer; 12. J. C Wolthuis, Vmomshoop; 13. A Broen, Enschedé; 14 B. W. Bello, Zwollerkarspel; 15. Ds. J. J. P. Valeton, Zwolle. 16. M. Meyerink. Zwolle; 17 Joh. Drost. F.nschpdé; 1S. B. v. Egten, Zwolle; 19. E Huhers, Dedemsvar.il; 20. M. C. Vixseboxse; Almelo. CHR. MILITAIR TEHUIS TE KAMPEN Tot huisouderc in het Chr. Militair Tehu's te Kampen z(jn benoemd de heer D Kuipers en echtgenoote, te Zeist, in de plaats van den heer C. A. J. de Gruyter en echtgenoote. die we trens gezo- 'heidsredenen ontslag hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1