LAATSTE WEEK OPRUIMING RESTANTEN A. ZATERDAG 24 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG, a DE BEGROOTINGSBEHANDELING IN DEN LEIDSCHEN RAAD GEPRAAT ZONDER EIND B. EN W. ZIEN VAN REPLIEK AF HET LOT DER VOORSTELLEN (Zitting van Vrijdag) De vergadering wordt te 2 uur door den voorzitter, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, heropend. Hij dringt er nogmaals op aan zich te bekorten opdat uiterlijk te 4 uur de al- gemeene beschouwingen worden beëindigd. Spr. wil voorstellen om hedenavond door te vergaderen en de begrooting af te handelen. De heer de Reede (cJi.) eerste spre ker, betreurt dat de voorzitter thans pas wil rantsoeneeren nu reeds eenige andere leden volle tijd voor repliek hebben gehad. Spr. is voorts teleurgesteld omdat sommige leden zelfs niet eens op spr. opmerkingen zijn te ruggekomen. Aan de andere, zijde zijn er heel wat ophelderingen gekomen. Zoo is o.a. gebleken dat ook de S.D.A.P. erkent, dat verschillende stellingen van Mars onhoudbaar zijn gebleken. Maar er zijn nog meer stellingen van Marx, die in den loop der tijden onhoudbaar zijn gebleken. Zoo diens stelling van de staatsidee, de verelen- dung, enz. Spr. hoopt dat er nog eens een tijd komt dat de S.D.A.P. geheel haar dog mata zal verlaten om met andere partijen sa men te werken. Het socialisme op zich zelf is onhoudbaar. Spr. bestrijdt verschillende uitlatingen van den heer van Eek in tweede termijn, zoo o.a. dat het belastinggebied te zeer begrensd is geworden. Tegenover de Straatbelasting de bedrijfsbelasting inruilen dat is een slechte ruil. Er kleven vele bezwaren aan die bedrijfs belasting, de voornaamste is dat zij een rem op het- herstel van normale tijden zou zijn. Een reserve van een half millioen noemt spr. A-oor Leiden klein. De wet de Geer kan niets voor de gemeente doen. Ook al omdat het Rijk voor ernstige tekorten kan komen te staan. Rigoureus be lasting heffen, zoodat het kapitaal wordt aan getast, zou in dezen tijd de grootste domheid zijn. Die dat doet is een vijand van de ar beiders. Er is geen principieel verschil ten aanzien van de steunverleening. Ieder acht het nood zakelijk. Er is slechts verschil over het be drag. Spr. wil een voorstel Eikerbout afwach ten. dat misschien de mogelijkheid van een compromis inhoudt. Noch het College, noch de politiek van de rechterzijde is met houdbare argumenten be streden kunnen worden. De heer E1 k e r b o u t (a.r.) heeft eens on- rki-zocht of het betoog van den heer van Stralen wel juist is, meer speciaal ten aan zien van de poging tot somenwerking. In de uitnoodiging van 5 Jan. is gevraagd om een onderhoud met het Gemeentebestuur Bij de bespreking verwonderde het dat de roods ingediende voorstellen niet werden te ruggenomen. Het betoog aloCf van Chr. zijde toch niets viel te ver/achtesn gaat niet op. De vertegenwoordiger der Chr. organisatie heeft gevraagd om de S.D.A.P. voorstellen terug te nemen. De heer van Stralen heeft op die vergadering toegegeven, dat er voor de Chr. organisaties moeilijkheden zijn. Maar hij meende dat wanneer allen maar mee gingen, de raadsleden er vcor zouden zijn. Er konden nog andere voorstellen worden gedaan. De R.K. wilden in principe wel mee gaan, behoudens nader overleg. De neutralen wilden niet. De Prot. Chr. organisatie wilde de zaak uit de politieke sfeer liohten. Het antwoord luiddie. dat dus de samenwerking onmogelijk was. Het lag oorspronkelijk niet in de bedoeling zich tot den Raad te wenden slechts met B. en W. bespreken. Elders wordt geregeld overleg gepleegd. Hier maakt men door het optreden van de S.D.A.P. de ver wijdering nog grooter. De heer van Stralen heeft gisteren gezegd, dat alleen de voor stellen -n Stralen mochten worden aange nomen. Absoluut geen overleg met B. en W. Daarom doet spr. nu het-voorstel een Com missie uit den Raad te benoemen om met al- Je vakcentrales overleg te plegen. Spr. meent dat en door Wilbrink en door Weth. Goslinga dingen ziin gezegd, die niet door den beugel kunnen. De stand der weer- Atandskassen bewijst, dat or geen conflicten zijn. Maar er wordt aanzienlijk geofferd voor de werkloosheid. Bovendien wordt uit de weerstandskassen de vertegenwoordiging en reiskosten werklooze arbeiders, enz. betaald. De uitkeeringsduur wordt nu misschien in gevoerd, doch de werkloozenkassen worden daartoe aangesproken ten bate van de ge meente. Maar de kassen zullen een bepaal de sterkte moeten hebben. De heer Van Tol (R.K.) komt met eenige bedenkingen tegen het betoog waarmede ljet College de indienststelling van een gepension yicerde heeft verdedigd. De heer Kooistra (s.d.) heeft bezwaar tegen het systeem medewerking van den Voorzitter dezer Com missie, wanneer het uitdrukkelijk door de verordening wordt geëischt. Weth. Splinter antwoordt ter interrup tie dat gedurende een jaar geen vergadering is gehouden, omdat er geen zaken waren. De Directeur G.W. is als Voorz. niet verplicht de dingen daar genoemd in het Georg. Overl. te brengen. De voorstellen der dienstcommis sie worden wel behoorlijk behandeld, zooals spr. met een drietal voorbeelden aantoont. De heer Sc hul Ier (s.d.) dankt voor de mededeeling, maar heeft niet zoozeer be zwaar tegen de resultaten van de dienstcom missie dan wel tegen de werkwijze. Spr. heeft geen enkel woord van verde diging gehoord waarom wel een commissie ad hoe voor de wijziging Ambtenaren veror dening werd ingesteld doch niet werd voor gesteld dat imperatieve voorschrift op te heffen. Spr. leest nog eens voor dat deel uit zijn rede in eersten teimijh, waarin hij zei de, dat de gelden wel voor R. K. scholen aanwezig waren, doch niet voor andere doel- ein dien. Spr. beroept zich op hetgeen hier anderen op dezelfde wijze heben gezegd. Heftige interrupties. De voorziter hamert De heer S c h u 11 e r (s.d.) vervolgt en Uitvoering in eigen beheer uitbreiden, daar j is spr. ernstig tegen. Het helpt absoluut niet i voor de werkvoorziennig. De heer Mandors (rJc.) deelt in den breode mede de historie van een sollicitatie iemand die R.K. was, maar om die reden niet de man was van het raadslid de heer Schuller. Dit als terugslag op de persoonlij ke aanvallen van den heer Schuller. Spr. gaat nog eens na welke opmerkingen aan gaande spr. voorstellen zijn gemaakt Van de rechterzijde zijn geen scherpe aanvallen ge daan. Spr. wenscht tegenover de S.D.A.P. zijn zelfstandigheid te bewaren. Het betoog van den heer Bosman over het productie-proces kan hij niet onderschrijven. Spr. heeft hedenavond bezoek gehad van een werklooze, die klaagde. Hij was niet ge organiseerd en trok daarom niet van zijn organisati©kas. Had een huurschuld en fond schuld en verkeerde daardoor in benarde om standigheden. Zulke omstandigheden zijn er meer. Daarom is het toch noodig dat gehol pen worden omdat hij niet georganiseerd is. Is dat zoo'n groot kwaad? Zijn er in den zomer niet te veel werken uitgevoerd die in den wintertijd als de werkloosheid het grootst is, beter waren geweest? Er zijn verschillende voorstellen gedaan die achterwege zouden gebleven zijn als uitsluitend het gemeentebelang op het oog gehad had. en behoorlijk de gevolgen over- rekend had. Spr. wil zoo mogelijk niet meer betalen maar een betere verdeeling, dat is de strek king van Spr. voorstellen. Spr. verdedigt tegenover den heer Wilmer ook sub 6 van zijn voorstellen. Spr. meent dat de gemeente merkt op dat ook dit College de demping van z'j™ .w wn,iBMn"von km hot t M-™rimni hoeft teponvehnnrion zlch mogen gevoelen als kinderen van het gezin Staat huurkoop van woningen. Hij heeft zoowel bezwaar van finantieelen aard, alsook van zedelijken aard, omdat bij groei van het gezin de woning te klein wordt Bij huurkoop zit de bewoner e-r voor altijd aan vast. Vooral heeft spr. bezwaar omdat er een politiek doel achter zit, de bewoners minder toegankelijk te maken voor het socia lisme. Verder bespreekt hij die samenwerking met de Gezondheidscommissie, een woning- beurs, enz. Spr. was 't bekend, dat 't College een bepaald standpunt inneemt ten aanzien van de toepassing der Zondagswet, maar spr. hoopte dat het College zich zou bekee- ren. Spr. dringt aan op splitsing van het voorstel-van Ec-k en pleit voor aanneming van het tweede deel. De V o o r z i 11 e r zal gesplitst in stemming brengen. Mevr. Brag gaan-de Does heeft niet bedoeld eenige te weinig goede zorg van het personeel der inrichtingen voor ouden van dagen. Spr. heeft bezwaar tegen particuliere liefdadigheid omdat deze de mcnschen „te kneedbaar" maakt Zij bespreekt voorts ver schillende antwoorden die zij op haar vra gen en vooretellen ontving en meent dat som mige van die antwoorden op een misverstand berusten. Tenslotte als de rechterzijde de S.D.A.P. verwijt hier te spreken voor de partij, dan mag spr. zeggen dat de Chr. ook liefdadig heid beoefenen om daarmede een goede naam te krijgen bij de menigte. De heer Schuller (s.d.) heeft op enkele punten nog geen antwoorden ontvangen. Spr. kaatst terug die beschuldiging dat.de S.D. fractie personen bestrijdt. Spr. klaagt over de langzame wijze van bij oenroeping der dienstcommissie bij Gemeen tewerken. Eveneens klaagt' hij over te weinig het Levendaal heeft tegengehouden. In de Commissie van Fabricage zou spr. nooit hebben gezegd, wat hij hier vroeg. Spr verschillende feiten waaruit blijkt dat hij in de Commisie ook heeft gepoogd resultaat te bereiken. Spr. noemt o.a. het erfwerk in eigen beheer uit te voeren door werkloozen. Van de f 24000 mocht rond f 2S00 aldus uitgevoerd worden, 't Was volstrekt onnoodig om het andere aan te besteden, bruggenroeibooten enz. konden ook in eigen beheer worden geverfd. Spr, verzet zich heftig tegen de houding van den heer Parmentier. Spr. meent dat zonder aankoop van grond ook met de veemarktplannen een aanvang kan worden gemaakt. Al wat de gemeente doet is veel duurder, zeide de heer Parmentier, maar het blijkt dat werken In eigen beheer beneden de raming bleven maar de werken in aanneming gingen f 1000 de begrooting te boven. Alleen in een enkel geval was geen vergelijking mogelijk. De heer Paimentier bracht hier hulde aan den Dir. G. W. maar dan mag de Dir. G.W. ook weten dat de heer P. hem elders becri- tiseert. In het verslag werd in de eene sectie gezegd, dat de samenwerking tusschen Gem. Werken en B. en W. toezicht goed was ter wijl in een andere sectie is erkend dat het lange wachten kwam door het verkeer tus schen die twee diensten. De heer Wilbrink doet enkele zeer belang rijke aangelegenheden zooals b.v. die levens middelenvoorziening in een paar minuten af, dat is niet de werkwijze van de S.D. fractie. Spr. wraakt dat de aannemer van de wo ningbouw Eensgezindheid die niettegenstaan de de uitdrukkelijke belofte van het tegen deel, thans werkt met arbeiders van elders. Dat noopt nog sterker om in eigen beheei uit te voeren en in de bestekken to eischep werkkrachten uit de eigen gemeente. Spr. wijst naar een rapport indertijd uitge bracht op initiatief van de Vrijz. Dean. Weth. v. d. Pot wat vernietigend was voor de uit voering bij aanneming. Interrupties: U ge bruikt alleen wat u gebruiken kuat. De heer Schuller: Dat doet de weth. ook inzake het erfpachtstelsel. De weth. is wel be- redd in erfpacht uit te geven, maar er wor den geen gronden voor erfpacht geschikt ter uitgifte aangeboden. Spr. gaat uitvoerig na voor welken prijs die gronden van Zuiderzicht zijn verkocht en welke prijs de Maatsch. zelf er voor terug krijgt Aan een drietal stukken heeft zij niet minder dan f 23000 verdiend. Moet dat zoo (foorgaan? Spr. heeft gehooid," dat er weer onderhandelingen gevoerd worden met een firma over aankoop van grond, of ten minste ruil van grond. Het zou voor de fir ma voordeelig maar voor de gemeente een strop worden. Weth. S p 1 in t erDe moeite niet waard om op in te gaan. Spr. besluit met op te merken dat de S D. A.P. steeds met ernstige voorstellen kwam maar dat ook hier dit jaar weer is gebleken dat men elk middel goed genoeg acht om te bestrijden. Spr. zegt hier mogen we dan geen resultaten bereiken, wij spreken elkaar over eenige weken op een ander terrein dan zal de S.D.A..P versterkt tevoorschijn komen. De heerr Groenveld (s.d.) meent dat in de brandweercommissie geen politiedeskun dige is benoemd die dit behoorlijk beheersoht. Spr. vreest dat verschillende anderwijsaan gelegenheden aan de bekende kapstok zul len worden opgehangen. 't Zwemonderwijs kan worden gegeven in de plaats van gymnastiekonderwijs. Over de maximumsnelheid heeft de heer Bosman zonderlinge dingen gezegd. Spr. con stateert dat de auto nog steeds het vervoer middel is, waarmede het grootst aantal onge vallen voorkomen. Een snelheid boven 25 K.M. is in deze gemeente altijd gevaarlijk. Parkeerterreinen zijn ook in Leiden te den. Spr. noemt enkele: Veemarkt, Papestraat enz. Als de Leidsche Besturenbond te laat I was met de samenspreking, dan zeker de andere organisaties, 't Is zonderling dat de heer Eikerbout thans bij de replieken een voorstel indient; eerst de kat uit den boom kijken. De voorstelen Eikerbout kunnen ook nog wel eenig resultaat hebben. Spr. gaat nog eens na, wat verschil lende heeren te berde brachten om de crisis te ver klaren, maar erkend moet worden, dat wij zitten met de ellende van den overvloed. Er go, 't is d'e sohuld van de kapitalistische maatschappij. Spr komt nog eens terug op de belasting verlaging van verleden jaar. Men had blijk baar gerekend dat de S.D.A.P. zou tegenstem men. De fractie was niet warm voor deze zaak, maar is gezwicht voor het sterke be toog van den heer de Reedie. Een politiek truc je zat er niet achter, wat later gebeurde (de wet-de Geer) wist toen nog niemand, een zeer ernstige tegenvaller. D.; heer K o o 1 e (s.d.) komt noe een: rug op de kwestie van de hygiene en is ont stemd dat men hem tot volgend jaar verwees De voorzitter doet nog eenige mededeelin- gen en schorst daarna de vergadering tot 8.15 De heer Parmentier (a.r.) is zoo als de Voorzitter aankondigd de 49e en laaf ste spreker. Tegenover den heer Van Stralen merkt Spr. op dat men alleen goed lid van de S.D.A.P. kan zijn als men streeft naar Overheidsbedrijf evenzoo alleen goed A. R als men bedrijven alleen aanvaardt als ze noodig zijn. Spr. weet dat de cumulatie van betrek kingen ook in de S.D.A.P. wordt tegenge gaan, maar daar ging het niet om, 't i vraag wat 'wordt in de S.D.A.P. daarmee bereikt De opvoeding waar de heer Van Eek van sprak, loopt op niets uit. Spr. heeft met genoegen kennis genomen an de verklaring van den heer Van Eek dat hij alleen l^ngs geordenden weg resul taten wil bereiken. Maar Spr. kan daartegen er aanhalen uitspraken van de S.D.A.P.- voormannen waar wel eens een andere toon uitklinkt. ledezeggoinschap bij de S. D. dagblad pers is niet die welke de S.D.A.P. ah ideaal stelt Spr. tracht steeds duidelijk te zeggen wat hij bedoelt. Wanneer Spr. zegt dat De Visser op de trap van de beurs te Amster dam in een bontmantel de massa spreekt in opruiende taal dan bedoelt hij daarmede niet de juridische beteekenis. Datzelfde heeft de S.D.A.P. hier gedaan Ln de Gehoorzaal. B. en W. troffen niet de noodige maatregelen in allen nood te voldoen. Daaruit komt ontevredenheid. Als de heeren dan zeggen blijft kalm weet men tevoren dat dit moeilijk is. Alleen krachtda dig optreden weerhoudt gevveldadig verzet. De zachtmoedige heer Van Eek zal nim mer ingevolge art. zooveel van het, Wetb v. Strafrecht tot geweld aansporen maar voorzichtige uitingen hebben een niet wild gevolg. Het spijt Spr. dat de hee. Van Eek niet op Spr.'s 8 punten is ingegaan. De heer Schuller hield een rede die in heftigheid uitging boven den inhoud. De heer Schuller heeft medegewerkt aan bezuiniging op de begrooting. Spr. merkt op dat wanneer de heeren hun stem evenals de anderen onthou-dien aan aankoop grond en dan later zeggen dat toch wel aan de veemarkt kan worden begonnen is dit onzin. De heer Schuller heeft Spr. onbehoorlijk bejegend door aan te halen dat hij critiek uitbracht op den Dir. G. W. en h: *r hem lof toezwaaide. De heer Van Eek vraagt het woord voor AVONDVERGADERING. De voorzitter heropent te kwart over vergadering. Het woord is aan den heer Donders (r.k.) die rechtzet hetgeen de lieer van Stralen hem in den mond legde in verband met de vverk- loosheidskwestie. Spr. is moeilijk te verstaan De heer Bergers (r.k) doet enkele me- dopelingen over ervaringen met oude schen opgedaan, die nipt bereid waren in een rusthuis opgenomen te worden. een persoonlijk feit De heer Parmentier heeft bem beschuldigd de oorzaak te zijn van de betreurenswaar dige feiten. Noch spr. noch zijn menschen hebben dat gedaan. Men heeft -zelfs dank ge bracht voor de ordelijkheid. Spr. dringt aan op intrekking van deze beschuliging. De Voorzitter meent dat hier meer een misverstand is dan opzet Spr. wil verklaren dat nooit de vrees bij Spr. of de politie voorzit dat de S.D.A.P. zelf tot onregelmatigheden aanzet. Maar wel is de optocht oorzaak in dien zdn dat de gemoe deren bewogen worden. De heer Parmentier is het daai-mede eens. en heeft nimmer bedoeld' dat den heer Van Eek zelf tot wanordelijkheden aanzet De heer Van Eek blijft anndringen op intrekking van de beschuldiging dat Spr. indirect de oorzaak was. De heer Schuller weigert verder' be handeling van de begrooting als d'e heer Parmentier zijn vvooren nierf intiekt De heer Wilmer (r.k.) vindt het onmo gelijk te eischen als eon raadslid woorden die geuit zijn niet terug wil nemen toch door te gaan met eischen. De heer Parmentier w;l de irklaring afleggen dat hij noch dien heer Van Eek, noch de leiding verantwoordelijk stelt, maar dat het een gevolg van de optoohtbevveging is. Daarmede neemt de heer Van Eek genoe gen. De Voorzitter deelt het gevoelen van het College mede ten aanzien van de voor stellen en deelt mede welke B. en W. willen doem. Weth. Goslin a deelt mede dat het College bezwaar heeft tegen het voorstel Eikerbout omdat het Collego wordt uitge schakeld, niet togen het voorstel in zijn strekking en doet een nader voorstel in dlie richting. Daarna wordt overgegaan tot stemming over de voorstellen Voorstel van den heer Van Eek. De Raad besluit B. en W. te verzoeken de wensche lijkheid te onderzoeken om ook in Leiden in navolging van Amsterdam in te stellen een centralcn dienst voor de levcnsmidde- lcnvoorziening. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Eek dat Raad zich in beginsel zal uitspreken voor de invoering van do medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, en B. en W. verzie ken een onderzoek in te stellen, op welke wijze deze medezeggenschap zou irioeten worden geregeld om haar invoering dienst haar te maken aan do bevordering van de belangen der gemeentebedrijven en -dien- sten. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Eek. De Raad besluit het aantal opcenten, dat vermogensbelasting wordt gelieven, te bren gen van 15 op 50. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Eek tot in trekking van de verordening op de hef fing van een straatbelasting en de veror dening regelende de invordering van de straatbelasting. Verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voorstel van den heer Van Eek. De Raad besluit tot wederinvoering der zakelijke be lasting op het bedrijf. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Eek. De Raad besluit tit invoering van een belasting van bouwterreinen in de naaste toekomst be stemd voor bouwterrein gelegen binnen een door Gedep. Staten getrokken kring, op 1 Febr 1921 door den Raad in beginsel is besloten. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Motie van den heer Van Eek. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voort aan ook in Leiden op Zondagnamiddag als regel zal worden toegestaan: le. het houden van optochten met muziek banieren. Verworpen met 19 tegen 13 stemmen. 2e. het doen plaats hebben van tooneeluit- voeringen, bioscoopvoorstellingen, muziek uitveringcri en andere openbare vermake lijkheden. Aangenomen met 17 tegen 15 stemmen. Voorste] van mevr. Braggaar—De Does en den heer Van Stralen tot oprichting van 'n gem. Tehuis voor Ouden van Dagen. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Stralen. We gens de ongunstige tijdsomstandigheden de wacht tijd regeling voor uitgetrokken werk loozen tijdelijk buiten werking te stellen. Verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Voorstel van den heer Van Stralen. Van j 1 Januari 1931 op de kasuitkeeringen die werkloozen, welke na uitgetrokken zijn voor gemeentelijken steun in aanmer king komen, een toeslag, op de kasuitkee- ring te verstrekken ten bedrage van het verschil tusschen kasuitkeering en 't steun bedrag. Verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Voorstel van den heer Van Stralen. De regeling voor den huurtoeslag aan werk looze ondersteunde gezinshoofden of kost winners zoodanig te wijzigen, dat voortaan als toeslag wordt verstrekt het huurbedrag boven f 2.50, tot een maximum huishuur van f 6. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Van Stralen. De bepaling in het steunreglement, dat de on dersteuning na 20 weken voor gehuwden en kostwinners en 15 weken voor kostvvin- met f 1 per week wordt verminderd, tijdelijk buiten werking te stellen. Verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voorstel van den heer Schüller om te be sluiten, dat de Commissie van Fabricage een onderzoek instelt naar de technische cn administratieve samenstelling van den dienst van Gemeentewerken; en in hoeverre het mogelijk is dat door deze dienst diverse werken in eigen beheer kunnen worden uit gevoerd; en haar bevinding in een rapport aan den Raad voor te leggen. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voorstel van den heer Schüller om alle bestratingsvverken ln eigen beheer te doen uitvoeren. Verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Motie van. mevr. Braggaar—De Does. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat aan het politie-personeel een vrouwelijke functionaris wordt toegevoegd. Wordt ingetrokken op de mededeeling van den Burgemeester, dat een zoodanig amb tenaar wordt aangesteld. Motie van den heer Van Stralen. De ge meenteraad, van oordeel dat de normen welke gelden voor de ondersteuning van uitgetrokken werkloozen te laag zijn en vooral in dezen ernstigen crisistijd drin gend dienen te worden verhoogd; besluit deze normen als volgt te wijzigen: voor gehuwden en kostwinners den steun te verhoogen van f 13.50 op f 15, benevens den kindertoeslag te verhoogen van f 1.25 op f 1.50 per kind; voor kostgancprs den steun te verhoogen van f 9 op f 10. Verworpen met 22 tegen 10 stemm. Voorstel Eikerbout in zake commis sie onderzoek en bespreking met vakcen trales. Verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Voorstel Goslinga onderzoek en bespre king met vakcentrales wordt -zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel van den heer Manders: De Raad noodige B. en W. uit te onderzoeken, op welke wijze het best de werkloosheid kan worden bestreden, door een reeds be staande of een te benoemen commissie op te dragen, elk jaar ln de zomermaanden 't onderzoek daarnaar aan te vangen en in September en verder, zooveel als noodig is, de maatregelen voor te stellen, welke bij een eventueel te verwachten werkloosheid kunnen worden gekomen. Wordt aangenomen met 17 tegen 15 st. De voorstellen Manders, nl. 2, 3, 4 en 5, worden bij B. en W. in praeadvies genomen. Sub 6 wordt verworpen met 31 tegen 1 st. Artikels ge wijze behandeling. brugwachters. Het is vooral het be zwaar tegen de nachtdiensten. Bij vlgnr. 325 (kosten van haven e.d.) heeft de heer Zitman een voorstel inge diende om geen ijzeren damplanken aan te schaffen en de herstel werken aan de vval- muren voortaan aan te «besteden. Na eenige bespreking trekt de heer Zit man zijn voorstel in. Bij vlgnr. 355 (onderhoud van gebouwen, niet voor puhlïeken dienst bestemd) dringt de hoer Kooistra aan op een heter ge bouw voor dakloozen, waarbij de heer M a n- ders zich aansluit. Wethouder Splinter heeft thans een rapport daaromtrent ontvangen en zal z en. wat er aan te doen is, want hij is het met de heeren eens, dat het thans geen behoorlijke woning is. De heer Groene, veld dringt aan op verbeteringen in de Stadsgehoorzaal, zooals wegneming van het leelijke reclamcscherm en verbetering van de acoustlek. Wethouder Splinter antwoordt, da' alleen bij vernieuwing van het pachtcon- tract wegneming van het scherm gecondi tioneërd kan worden. Snr. betwiifplt of de acoustiek wel verbeterd kan worden zonder in trriipende verbouwing. De. heer Groeneveld meent, dat de pachter het scherm weg moet halen, als men de zaal afhuurt. Een voorstel van orde. Neus en Bor-st. i Bij neusverkoudheid en koude op de borst I had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Pu rol. Voornaamste Nieuws. De artikelen 181 tot en met 192 worden aangenomen. Bij art. 193 licht de heer Schüller zijn voorstel Inzake pensioenregeling werksters in dienst der gemeente toe. Hij pleit voor een eigen pensioenregeling, zooals o.a. in Den Haag, indien opname in het pensioen fonds onmogelijk is. Weth. Goslinga deelt mede, dat het niet in het belang is van deze werksters zooals ln vroegere jaren betoogd is. Zij moe ten maar premie betalen en hebben een wisselvallige betrekking. Een eigen pen sioenfonds is zeer moeilijk te vormen. Spr. wil dat wel eens per nota uiteenzetten. De heer Schüller vindt goed dat het voorste] wordt aangehouden. De artt. 193 t.m. 243 worden vastgesteld. De heer Verweij heeft bezwaar tegen het bedrag op art. 244 ad f 1360 voor bevor dering tot brigadier. De Voorzitter verdedigt den post. De heeren Eikerbout en Romijn heb ben bezwaar, omdat de salariscommissie dat onder de oogen moet zien. De heer V e r w e ij stelt voor de post met f 1560 te verminderen. Er zijn thans geen brigadiers. Het voorstel Verweij wordt verworpen met 18 tegen 12 stemmen. Het art. g-^edgekeurd. De artt. 245 t.m. 236 worden vastgesteld. Bij art 287 vraagt mevr. Braggaar— Do Does zooveel mogelijk controle. Weth. Reimeringer antwoordt. Het art'kei wordt goedgekeurd. Bij art. 288 deelt de heer Kooistra even mede, welke toelichtingen de laatste jaren al zoo gegeven ziin over de zweminrichting in Zuiderzicht of een overdekte zvvi inrichting. Hij dringt op scheiding aan de inrichting Zuiderzicht nu met kracht aan te vatten. Weth. Reimeringer antwoordt De artt. 238 t.m. 321 worden vastgesteld. Bij art 322 wijst de heer De Waal enkele gebreken, die bij den Dienst B^oTgen voorkomen. Weth, R e i m e r in"i>r antwoordt, De heer Wilbrink ook nog en ander mede over de dienstregeling De heer v. Eek dient nu een voorstel van orde in, om de vergadering te verdagen, Het is thans half één. De Voorzitter ontraadt dit voorstel. Er is alle kans dat wij thans spoedig dooi de begrooting heen zullen zijn. Het voorstel wordt verworpen en de raad gaat weer verder met nieuwe moed. Bij vlgnr. 474 (schoolkindervoeding) ko men aan de orde drie voorstellen van mevr. B r a g g a a rd e Does. Besloten wordt deze voorstellen te behandelen in een raads vergadering in Februari. De heer Bergers geeft mevr. Braggaar in overweging zich eerst in verbinding te stellen met het bestuur van de Vereeniging „Schoolkindervoeding". Bij vlgnr. 506 (Lakenhal) is een voor- stel-Verwey om deze post te verhoogen met 1565 wegens loonsverhooging der sup poosten, dat door B. en W. in praeadvies wordt genomen. De heer Bergers zegt ook veel voor deze verhooging te gevoelen. Bij vlgnr. 507 (Volksfeesten) herhaalde de heer v. Eek zijn jaarliiksch protest, dat bij de organisatie der volksfeesten geen reke ning wordt gehouden met het socialistisch deel der bevolking. De heer Wilbrink mefkt op, dat wij hier nu eenmaal een monarchalen regee- ringsvorm hebben. Zal de heer v. Eek later, als hij eventueel de macht mocht hebben, niet voorstellen om den 1-Mei-dag te vieren? Bij vlgnr. 539 (kraamverzorging van arm lastigen) vraagt mevrouw B r a g g a a r—d e Does uitbreiding van de moederschaps- zorg ook tot de gewone arbeidersgezinnen, geen armlastigen. Zij wenscht meerdere des kundige verlichting bij huwelijk en zwan gerschap. De heer Bergers' herinnert aan de R-- K. Vereeniging en Hulp in de Huishouding, de Baby en de St. Elisabethvereeniging. Spr. geeft de S.D.A.P. den raad ook dergelijke organisaties op te richten. Wethouder Reimeringer meent, dat de wenschen van mevr. Braggaar vrij ver gaan. Zij zullen besproken worden in do Gezondheidscommissie. Bij vlgnr. 545 (blindenzorg) komt aan de orde een voorstel van mevr. Braggaar de Does, welk voorstel later in Februari behandeld zal worden. Bij vlgnr. 454 (L. Hout) is een voorstel- v. Stralen inzake werkverruiming, het welk eveneens later behandeld zal worden, tegelijk met een voorstel van B. en W. om nieuwe gelden beschikbaar te stellen voor de L. Hout Bij vlgnr. 616 (Slachthuis) noemt de heer de Reede de positie van de ijsfabriek allesbehalve bevredigend. Kan het college B. en W. niet wat betere maatregelen nemen, bijv. om tot samenwerking te ko men met de particuliere ijsfabriek? Wethouder Reimeringer antwoordt, dat de ijsfabriek door de concurrentie no de particuliere ijsfabriek een geringer af zetgebied heeft gekregen. Men is thans op timistisch omtrent de financieele resultaten voor het komende jaar. De heer B er gers zegt, dat één ijsfabriek voor Leiden te weinig is. Er is plaats voor twee. als ze elkaar maar niet in de wielen rijden. De heer v. d. Reyden zegt, dat de commissie voor het Slachthuis prijs stelt op samenwerking met de particuliere ijsfabriek De heer Kooistra waarschuwt tegen die samenwerking, evenals de heer Z i t- ma n. Bij vlgnr. 649 (Bank van Leening) dringt de heer Wilmer aan op promotie van den directeur en drie andere ambtenaren van de bank van leening, om het voor treffelijk werk werk, dat daar wordt ver richt, zooals de Commissarissen reeds lang geleden hebben voorgesteld. Wethouder Tepe zegt toe, dat B. en W. binnenkort hierop zullen antwoorden. INKOMSTEN Bij vlgnr. 30 van de Inkomsten (bijdragen van particulieren in de kosten van zieken- huisverpleging) maakt de heer Groene veld de opmerking dat het vaststaat, dat alleen rekening mag worden gehouden met de inkomsten van de inwonende leden van het gezin van den verpleegde. B. en W. irplichten ook de uitwonende familieleden BINNENLAND Verschenen is de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt. De arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf Vergadering van de Ned. Prot. Chr. Schip- persbond. Het gratieverzoek van kapitein Borren af gewezen. De opening van de automobiel-tentoonstel* ling te Amsterdam. (blz 10.) Suikerproblemen. Vergadering van Aandeelhouders van de Handels- en Landbouwbank. Verlaging van het Amsterdamsche dis conto. BUITENLAND f blz 2.) De datum der Ontwapeningsconferentie vastgesteld op 2 Februari 1932. De besprekingen tusschen Frankrijk en Italië afgebroken. De kabinetscrisis in Frankrijk. Gerucht over spoedige in vrijheidsstelling an Gandhi. Exceptioneel LAGE PRIJZEN Wollen Zijden Flor Zijden Macco KOUSEN 2.75 nu 1.25 1.50 nu 94 ct. Wol/Zijden2.75 nu 98 ct. 1.85 nu 89 ct. 1.50 nu 79 ct. 1.95 nu 98 ct. 1.45 nu 98 ct. 0.70 nu 29 ct. ONDERJURKEN Zuiver Wol 6.50 nu 2.95 Jaeger 5.25 nu 1 -95 Gemoltonn. 2.25 nu 1.45 DIRECTOIRES Wol3.50 nu 1.95 Gemoltonn. 1.50 nu 0.89 Zijde geplatt. 2.25 nu 1.31 Jaeger Wollen Heerenpant. en Borstrokken 6.95 nu 3.95 Kinder-combinat. v.af 0.98 PULL-OVERS m. 50% Korting ZIET ONZE ETALAGES AGENDA tegen de verordening in. Als de verordening anders niet uitvoerbaar is, zooals B. en W. zeggen, moet de verordening maar gewijzigd worden. Spr. doet een langgerekt verhaal (het is intusschen reeds bij half drie geworden!) van een geval, waarin van de verordening is afgeweken zonder eenige motiveering. Wethouder Goslinga kan op dit laat- Dinsdag 27 Ja Vcrhuurdersbond vo den heer L. Klawer. D i n s d a g 27 Jan. Klein Auditorium 8 u, Leidsche Universiteit. Prof. Dr. Haitjema van Groningen over: „Het Woord Gods in de moderne cultuur". De Zondagsdienst der huisartsen zal mor gen worden waargenoKien door de dortoreii v. Bockel, Simons, Meyboom en Passers. De avond-, nacht-_en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Jan. tol en met Zondag 1 Febr. waargenomen door apotheek M. Boekwijt,' Vischmarkt 8, Telel 552. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van J. P. R. Ney* kamp, om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor buskruit in hel ste geval niet nader ingaan. Waarom heeft P"c.ce}. "ïrtf de heer Groeneveld daarover niet eerder ge- .kend Gemeente Leiden. Sectie D No 24® de heer Groeneveld daarover niet eerder gc- interpelleerd. Z.i. valt dit geval niet onder de bepalingen van de verordening. Er wordt wel eens afgeweken van de letter der verordening, doch dat 'is steeds in het he- lang van de mensehen zelf en in den geest der verordening. Met welk antwoord de heer Groeneveld niet tevreden is ge steld De andere vlgnr. gaan onbesproken onder de hamer door. De begrooting vastgesteld. Dc gehecle begrooting van den gewonen dienst wordt daarna in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op S.254.139. De kapitaaldienst wordt als volgt vast gesteld: ontvangsten f 7.328,178, uitgaven f 7.035.512. Hiermede Is de behandeling van de be grooting geëindigd en wordt na het uit spreken van diverse dar>khetui"in" n -on voorzitter, raad, pers. rtonogre'en •'"ren enz. voor bnp de vergadering tegen 3 uur gesloten. b. G. P. van der Drift, om vergunning tol het oprichten van een machine en construe- ticwerkplaats in een_gedeelte van het per ceel Maredijk No. 157, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectic L. No. 1265 (ged.) Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publick, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 7dcn Febr e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren regen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gereolit; zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 i Hinderwet voor het gemeentebestuur een zijner leden zijn verschenen, ten eindl hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. i iden, 2i Januari 1931.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6