r h^PICUI TOCHT L. DAS Hypotheek en Bouwcrediet beschikbaar Kaapscheplein Stuyvesantstraat Go everneurla art H.V. Administratie Mij „AMSTERDAM" Correspondentie SIERT DE f&jtrDOOR BOUWBLAD No. 86 (Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 18 JANÜAB1 1931 0 Picus is „Waterproof" tJZdt.'T? lnV<dr"ti1Mk «^TRIPLEX! kAiAAAAAAAAAAAAAtAAAAA Laat de beoefening der bouwkunst vrij Voor de kunst zelf en haar ontwikkeling is wat anders noodig dan plicht en dwang, n. I. het volle vrije leven. De vorige week hebben we dit belang-1 Het beroep architect moet blijven een vrij iijke vra gsluk aangesneden. Al of niet 1 beroep. De naam is een kwestie van gevoel wutüelijke bescherming van den architec-van eigenwaarde. Terwijl mogelijk architec- tentitel. Architect Koster zcgi, dat meer met deze kwestie gemoeid gaat, ook In verband met de architectenbureau*. Waar een geneesheer altijd alleen werkt, dus geen ambtenaren heeft, die ook helpen genezen, is het bekend dat vele architecten zelf heel weinig meer doen dan het aan geven van hun ideeën, die op hun bureaux uitgewerkt worden door teekenaars dlie dik wijls de evenknie zijn van hun patroons en ook wel eens knapper. Dat is een publiek geheim. Waar is hier de verantwoordelijkheid van den architect in vergelijking met den geneesheer? Ook architect J. J. van der Weij is hier over geenszins te spreken. In het Centraal Orgaan schrijft hij over de verantwoorde lijkheid van den architect: Het is al een onrecht, dat niet de maker van een ontwerp daarvan de eer geniet, maar wel zijn werkgever de architect, die slechts opdraagt en betaalt. Maar is het dan geen onrecht, dat zoo'n onbekende wer ker nooit of heel moeilijk ooit zelfstandig op mag treden, omdat hij zonder diploma dus onbekwaam? niet als architect op mag treden? Ook in verband met de wet op liet auteurs recht is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat niet de schepper beschermd wordt, maar wel hij die met een anders werk roem in- oogst, omdat hij die door geldelijke over macht kon afkoopen. Laat men desnoods meerdere titels dan. Doctor uitdenken om hen te onderscheiden, die zulks verdienpn; laat de bonden vrij in heit al of niet aannemen van iemand als lid, maarlaat ook de beoefening van de bouwkunst vrij. Wetten, ver ordeningen en commissies waken genoeg .voor alles waar op gelet moet worden. Voor de kunst zelf en haar ontwikkeling Is wat anders noodig dan plicht en dwang, n.l. het volle, vrije leven. Het Is nuttig meerdere meeningen te ken nen. Geruimen tijd geleden heeft de heer v. d. Wey hetzelfde onderwerp behandeld in het Vademecum der Bouwvakken en naar het oordeel van anderen gevraagd. O.m. heeft de heer de Graaf zijn inziohten medegedeeld. Hij schreef toen het volgende: De arahitect wil zich dus beschermd zien tegen beunhazerij, zooals de geneesheer be schermd is tegen kwakzalverij. Wij zouden spontaan zeggen: hier is alles voor. Nemen wij aan dat het peil waarop de architect staat zijn werlt of althans van zijn organisatie is, dan is het o.i. begrijpelijk, dat hij dat peil wil trachten te handhaven door het te verdedigen of verdedigd te zien tegen de aanvallen der beunhazerij Over de middelen tot verdediging kan men yerschillenidi oordeelen. Komt men tot de con clusie, dat wettelijke bescherming het red middel is, dan moet men zien gedaan te krijgen dat de wet hierin voorziet. Dus alweer een wet. Een wet, die noo overal in kail vborzien, een wet, die soepel en lenig, zioh moet kunnen aanpassen aan de zich steeds wijzigende omstandigheden. Met recht mag men zich afvragen of het middel niet erger dan de kwaal zou zijn. Die zou o.i. zeer zeker het geval kunnen zijn, wanneer de wet zou worden vastgesteld zonder dat de belanghebbenden hierin vol doende zegglngsschap hebben. Elke wet ont ketent een lawine van tegenstrijdige gevoe lens en belangen. Zou dus in overeenstemming met de wen- schen van de architecten een wet tot stand komen, die aan de verwachtingen der heeren voldoet, dan zal de grootere moeilijkheid i 91) zijn vast te leggen: wat des architecten en. jwat des bouwkundigen zal zijn. Wij gaan dus uit vah het standpunt dat ide bouwkundige niet zal kunnen vallen tengevolge van de architectenwet. Is men over deze moeilijkheid heen, dan zal o.i. de onoverkomelijke moeilijkheid zijn vast te Btellen wie nu en in de toekomst toegelaten zullen kunnen worden tot den titel van .wettelijk beschermden architect. De schrijver vraagt: Voorloopig bij keuze? Later bij examen, waaraan alleen Hooge- schoolmenschen kunnen deelnemen? of bij examen en bij uitroeping? Wij zien hier de grootste moeilijkheid In, temeer daar slechts weinigen in staat zullen zijn een werk in alle onderdeelen te beheer- zchen, laat staan te ontwerpen, te constru- eeren en, uit te voeren. De architect is meer en meer de leider, <ïe man van de groote lijn. de man met den ruimen blik, de man met de visie in de toekomst Bezien wij het tenslotte zoo, dan zouden wij willen concludeeren, dat juist deze menschen geen wet noodig hebben, dat zij juist de eersten zouden zijn, die den knel lenden band van een wet verbreken. De heerscher, het genie kent geen wet en heeft geen bescherming noodig. Waarmede wij feitelijk te kennen geven, dat er slechts weinig architecten zijn, de anderen zouden tevreden kunnen zijn met den naam bouwkundige. Zij zijn het echter niet, gezien de zelfverheerlijking jenerzijds en do verguizing anderzijds (vrij naar Prof. v. d. Kloes). Is de architectenwereld een kring, die zich laat regelen door een wet. die bescherming van den titel noodig heeft? Wij zouden zeggen neen. Is dat wel zoo «Jan is het o.i. een bewijs van zrwiakheid. Komt het echter zoover, dat de architecten titel wettelijk beschermd zal worden, dan rijn wij benieuwd in hoever in deze wet de belangen van tuinarchitecten en binnenhuis architecten beschermd worden. Het zal niet mogelijk zijn. dat aan de wettelijk beschermde architecten der toe komst een zoodanig recht wordt toegekend, dat ook deze groep min of meer onderge schikt wordt gemaakt aan den kring der wettelijk beschermde. ten zich min of meer zoo ten onrechte noe men, kan het even goed zijn, dat bescheiden bouwkundigen met meer recht zich architect zouden mogen noemen. Ook hieraan o.i. niet knoeien. Het kaf wordt toch wel van het koren gescheiden. De talrijke kwesties, die uit de honoree- ring van architecten-werkzaamheden voort komen, bewijzen het verschil van inzicht in de waardeering dezer werkzaamheden. Tot verheffing van het peil zal het o.i. noodig zijn, dat de principaal weet, welke rekening hij zal krijgen te voldoen, of althans waar het bedrag naar toe kan loo- pen. (Ook een dokter verstrekt geen prijs opgave! Gaat de principaal hier niet toe over, zoo zal geen andere architect beneden dien prijs mogen werken. (De georganiseerden doen dit zeker niet?) Zoo de principaal tenslotte bij een bouw kundige goedkooper terecht kan, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat goedkoop, duurkoop werd. Het om bepaalde redjnen niet overnemen van eikaars werkzaamheden zou een goede preventieve werking kunnen hebben. (Ook dokters hebben deze regeling). De kring van architecten moet uit zelfres pect trachten invloed uit te oefenen op den bouw, den aanleg van parken, de uitbreiding van gemeenten, de annexaties; in het alge meen op alles wat het schoonheids- en wel standbegrip van Nederland ten goede kan komen. Zoo er eendracht bestond, zou o.i. zonder wettelijke bescherming de stuwende kracht van .den architectenkring richting of leiding kunnen geven, ook aan bouwwerken der overheid. Dat dit noodig is, zal wel niemand ontkennen. Zouden de desbetreffende bouw meesters buiten den kring der wettelijke be schermde architecten mogen vallen? delijkheid van zich af te schuiven. Dit ls Hoe zou het staan met de ontwerpers van echter uitsluitend uit een oogpunt van tijd- utiliteitsgebouwen Zouden dit uitsluitend f winst te verantwoorden, want de behanger woninginrichter bedenke wel, dat: het zich zelf uit het productieproces schakelen hetzi] uit gemakzucht, hetzij uit verantwoordelijk- heidssfeer, een der vele factoren is, die er toe bijdragen om zijn vak van het plan terug te dringen, waarop het welstandshalve hoort. architecten kunnen zijn? Wij neen en zien ook hier allfeen heil in een wel willende samenwerking. Alles bijeen genomen, zien wij voorloopig nog geen wettelijk beschermden architecten- titel. De heeren zullen o.i. daadwerkelijk voor hun belangen op moeten komen. Wij kun nen deze belangen niet anders zien dan pa rallel loopend met de belangen van heel het land en van de schoonheid daarvan.' De conclusie van architect v. d. Wey moge hier nu nog volgen. Als we den geest des tijds van heden kunnen beluisteren, dan zal de verlangde wet er zeker wel komen, ook al is deze niet in het belang van mogelijk de meesten, ook al zal velen, zeer velen kunnen schaden. Wij zijn liu eenmaal wetlustig, en vinden die eigenschap ook bij veel andere groepen. Bij de makelaars, die niet tevreden zijn met de gemeentelijk toegekende bevoegdheid. B de accountants, die ook wettelijke bescher ming van hun titel wenschen, <pz., enz. B de tandtechnici zien we al hoe die wetgeving velen aan het dooddrukken is. Er zijn anderen, die voorloopig geen wet telijke bescherming noodig hebben, b.v. de drogisten, de radiohandelaars, de boekhan delaars, etc. die door hun bonden de macht in handen hebben gekregen, en op hooge boeten de leveranciers, de uitgevers, e.a. bieden om te leveren aan personen,'die niet door hun bonden erkend zijn. Als nu nog de aannemersbonden, de hout-, ijzer- en steenhandelaren kunnen dwingen om geen materialen te leveren aan door hen niet erkende personen, b.v. timmerlieden, uitvoerders e.a., die voor eigen rekening wil len gaan werken, dan behoeven ze zelfs geen wettelijke bescheming van hun titels te ver langen. Ze redden zich zelf, maar waar blijven we met al de uitgeslotenen, die toch recht op bestaan hebben, en moeten kt werken om op een fatsoenlijke manier den aardschen strijd om het leven te kunnen strijden. Deze strijd te zwaar, zelfs onmogelijk, te maken, moet noodzakelijkerwijze weer voe- tot verzet met al de gevolgen daarvan, die mogelijk weer andere wetten noodig zullen maken eh op den duur een noodlotti- gen kringloop veroorzaken. \\/enken voor den woninginrichter Het opmeten en in teekening brengen van plattegronden zijn onafscheidelijk aan elkaai verbonden. Voorts hebben zij dit gemeen dat zoowel het nemen van maten, als het op de juiste manier op papier uitzetten de genoteerde maten, in vele gevallen, ge makkelijker schijnt dan dat dit inderdaad is Nu geven de omstandigheden in den laat- sten tijd bij nieuwbouw, met de betrekkelijk eenvoudige, veelal rechthoekige plattegron den, wel aanleiding, dat aan dit onderwerp niet meer die aandacht wordt geschonken welke noodig geoordeeld mcfet worden; hei gevolg hiervan is, dat zich soms bij geval len van meer ingewikkelden aard, onvei wachts moeilijkheden voordoen. Groote villa's met veelhoekige erkers of ronde uitbouwen en ook oude stads-woon- huizen, die geheel schuin op de rooilijn ge projecteerd liggen, met „vliegende" voor- en achtergevels, waarvan de zolders soms een meter langer zijn dan de keldervloer, stelieii bv. menig behanger voor geheimzinnige problemen. Behalve dat in de bouwkunst het teeken- werk een zeer belangrijk aesthetisch ondei deel is, waarvan alleen al uit een eeuwen oude traditie zeer veel zorg wordt besteea, noodzaken allerlei praktische factoren den architect er wel toe, om tot in bijzonder heden zijn aandacht hieraan te wijden. Bovendien heeft de omstandigheid, da: de aanvragen om vergunningen voor bouv of verbouw aan de gemeentelijke autoriteiten vergezeld moet gaan van behoorlijke teeke ningen, tot gevolg, dat aan dit vakonderdee: nolens volens wel de noodige aandacht moe- worden besteed. Wanneer nu een toekomstige klant het teekenwerk van zijn. architect vergelijkt met de plattegrondteekeningen die zijn behan ger hear voorlegt, behoeven we het feit niet te camoufleeren, volgens ,Onze Gids" dat een vergelijking voor beide ceekeningen, zeer vaak in het nadeel van den laatste moet uitvallen. Tegenover zorg en accuratesse eenerzijds, wordt anderzijds het moet gezegd soms een niet te verklaren verregaande onacht zaamheid aan den dag {Jilegd, die de vakgv- nooten op dit punt niet tot eer strekt. We gebruiken een plattegrond om de be- noodigde materialen daaruit te kunnen be rekenen en om in aansluiting daarmede, zoo noodig een begrooting en prijsopgaaf doen. Nu zijn de teekenlngen vaak het eersté werk waarmede men'zich bij de klanten in troduceert En ook zonder dat een juist in zicht in de technische verzorging van toeken werk in het algemeen, bij de opdrachtgevers aanwezig is, bemerken zij, en vooral de da mes, zeer spoedig, het verschil tusschen on verzorgd werk en werk dat er accuraat uit ziet. Aan het maken van een ^teekening van plattegronden en van de aanteekeningen die daarbij behooren, gflat éen voorname be zigheid vooraf, n.l. het opmeten, waarbij niet accuraat genoeg tewerk kan worden gegaan. Bij meer kostbare vloerbedekkingen als parketvloeren of Smyrna-tapijten, is het langzamerhand bij ingewikkelde plattegron den gewoonte geworden, om de maten hier voor door het personeel van de fabrieken die dezo vloerbedekkingen zullen leveren, te doen opnemen, om zoodoende de verantwoor erkhaven Scheveningen Naar aanleiding van berichten in de dag bladen over het binnenstroomen van water in de tweede Binnenhaven te Scheve ningen bericht de directeur der gemeente werken, dat de schade zeer is meegevallen, daar het werk in den droge gelukkig juist gereed gekomen was. De doorbraak is ontstaan tengevolge van het onderloops worden van de afdamming; deze door den, aannemer ontworpen afdam ming heeft bijna een jaar dienst gedaan en hooge stormvloeden doorstaan, waarbij tot het laatst toe geen nadeelen zich hebben voorgedaan, zoodat de directie hierover al leszins tevreden is goweest. In het belang van d?n goeden naam van den aannemer, den heer J. de Vries. Heemstede, die het werk op de meest vlotte en voortvarende wijze heeft uitgevoerd, stelt de directeur van gemeentewerken in Den Haag er prijs op, het vorenstaande te pu- bliceeren. D otterdam's Bevolkingsaanwas Gebrek aan gereeden en ongereeden bouw grond in Rotterdam .waardoor de omliggen de gemeenten onnatuurlijk snel haar bevol king hebben zien 'oanemen, is wel oor zaak dat 1930 een relatief oelangrijk minde ren aanwas der bevolking vertoont, dan 1929 en 1928. Bedroeg deze aanwas in de ge noemde jaren resp. 5833 en 8728 personen, in 1930 bedroeg dit slechts 4779. Daarentegen overtreft de bevolkingstoene ming in de omliggende gemeenten de be volkingsvermeerdering der Maasstad en het zijn vooral de gemeenten Hillegersberg, Schiebroek, Overschie en Schiedam, die de laatste jaren een buitengewoon snellen groei vertoonen .Zeer uitvoerig zijn deze door de redactie van Ons Eigendom in haar orgaan weergegeven. Wanneer men de cijfers van vestiging en vertrek in Rotterdam en in de omliggende gemeenten over 1929 vergelijkt volgens het staatje, hetwelk B. en W. van Rotterdam ïaarvan geven in de RL v. A. op het Cen- fraai Raactsrapport der Gemeente-begrooting 1931, dan komt dit verschijnsel nog scher per naar voren. Over 1929 bedroeg b.v. het vestigingsover schot (dus meer gevestigd dan vertrokken) Rotterdam 1250 Hillegersberg, Schiedam, Pernis, Overschie, IJsselmonde 4358 Schiedam alleen 232S Amsterdam had over 1929 een vestigings overschot van 344, Deii Haag van 4730. Nu blijkt uit de mededeeling van B. en W. dat de bouwgrond in Blijdorp dit jaar zal worden uitgegeven; 't College is echter van oordeel, dat met deze terreinen „slechts voor zeer korten tijd" in de groote behoefte aan bouwgrond aan den Rechter-Maasoever zal kunnen worden voorzien. Daarom acht de heer L. Klawer samen werking met de omliggende gemeenten noo dig. Ingezonden Bouwkundig Bureau J. C, Henri van Ingen R'dam. VUetstr. 8b. Tel 1174* Verzorging van In- en Exterieur. Hinderwet, Drank wet enz. AUes tot het vak behoorend BINNENHUIS-INRICHTINGEN A. VISSER ZONEN Meubelmakers WoonhuisLambertusstr. 101 Werkplaats :Schoutenstr.131 Is gevaarlijk Laat direct RAMEN, DEUREN enz. van „METAVT' voor zien. (Metaal-Tochtvilt) Brengt meer gezellig heid in huis. Bespaart kolen. SIERLIJK- EENVOU DIG - PRACTISCH Vraagt gratis demonstratie K. J. BOS ZOON vijeen HOUTHANDEL grenen ROTTERDAM HOUTLAAN 19 gezaagd TELEF. 1302-1303 geschaafd Mu. „NIEUW-EIGENHUIS" N.v. J.Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage, Tel. 73952 Rente le hypoth. vooi landerijen vanaf 4y2 voor huizen v.af 5 Bouwcrediet en 2e hyp. v.af 6y2 H.H. Automobilisten!. Gaat U naar Den Haag Dan naar Hötel KUYS WITSENBURG Voor logeergasten gratis Garage aan huis beschik baar. Parkeerplaats voor minstens 20 wagens. LOGIES MET ONTBIJT vanaf 3 Gld. Hotel KUYS WITSENBURG HAAGWEG—RIJSWIJK-DEN HAAG H outh. v/hN.t.J .van Schijndel SfCo. Hooiakantoor: Opslagplaatsen, Zagenen 8chaveri ANNO 1SH3Oost-Admiraliteitskade47' Rotterdam Nassauhaven - Boerenqat Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw artikel in de „Bouwwereld" van 12 dezer, getiteld „Wet telijke bescherming van den architecten- titfil". waarin U ook bespreekt, de moeilijk heid, voor minder bemiddelde jonge men schen, om zich tot een geschoold bouw kundige of architect te bekwamen, wil ik U het een en ander mededeelen, daar ik uit het geschrevene opgeipaakt hebt, dat U schijnbaar onbekend bent met een goede ge legenheid die wij in Rotterdam daarvoor hebben. Daar u ook aanhaalt een gelegenheid In Utrecht, waarmede U, naar ik meen, de „Middelbaar Technische School" bedoelt, wilde ik U dan mededeelen dat we in Rot terdam ook een M. T. S. bezitten, maar schijnbaar in vele kringen nog onbekend. Het mooie van deze inrichting is juist, dat deze geheel in avondlessen kan worden gevolgd, zoodat jongens die spoe dig mede moeten verdienen, in het ouder lijk gezin, toch gelegenheid hebben een be hoorlijk diploma te verkrijgen. i Hierbij doe ik U tevens nog toekomen een leerplan, waaruit U zien kunt, hoe de lessen ingedeeld zijn. Dit diploma heeft d e- zelfde waarde als die van de andere M. T. S. in ons land. Tevens is er voor bezitters van het diplo ma nog gelegenheid een architecten-cursus te volgep. Menig architect van naam heeft aan deze inrichting zijn opleiding genoten. Voor verdere bijzonderheden zie leerplan. Hoogachtend, W. HEBLY, Leerling M. T. S. tïagcursus, Rotterdam. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE Wij danken inzender voor zijn inlich tingen. De Middelbare Technische School te Rotterdam was ons uit den aard natuurlijk bekend. Het handelde zich niet om de vraag of uit deze school al of geen goede archi tecten kunnen worden voortgebracht, maar over de al of niet bescherming van den architecten-titel. Wanneer inzender dan ook het tweede artikel over dit onderwerp voorkomende op een andere plaats in dit nummer, zal hebben gelezen, zal hij beamen dat aan dit vraagstuk nog heel wat moei lijkheden vastzitten en dat zelfs architec ten van naam weinig of niets gevoelen voor bescherming van den titel. Tied. „De Bouwwereld". Goeverneurlaan 626 - Den Haag Telefoon 119118 biedt U TE HUUR aan, direct te aanvaarden, op verschillende punten van 's-Gravenhage, de volgende gerieflijke woningen: hoek Kaapstraat en Bloemfo feir straat, tegen over de Nieuwe Groenten- en Fruitmarkt, ruime le en 2e étages, bevattende 4 Kamers, Keuken, W.C., Waranda, Gemakkelijk te bereiken met lijn 11, 12 en 13. Sleutel verkrijgbaar: Kaapstraat 276. Huurprijzen: f 34.—, £36.— en f38.— per maand. gelegen in het Bezuidenhoutkwartier, nog slechts enkeie» naar de eischen des tijds ingerichte, étages, bevattende 4 Kamers, Keuken, W.C., Waranda. Te bereiken met lijn 4, 6, 7, 13 en 15. Direct bij halte Laan van N. O. I. Huurprijs: f 35.— per maand. de nieuwe verbindingsweg Rijswijkscheweg—Zuider park. bevattende 4 A 6 Kamers, met volledig ingerichte Badkamer. Met lijn 2 tot aan de Beetsstraat. Huurprijs: f 35.— tot f 42.50 per maand. Sleutel te verkrijgen bij de Goeverneurlaan 626 DEN HAAG Telef. 119118 Hangar van gewapend beton. Te Seville heeft men een hangar gebouwd van gewapend beton, dië^men het beste kan vergelijken met een vrijdragende kap van gegolfd plaatijzer, daar men geheel denzelfden grondvorm van doorsnede voor den grooten boog gekozen heeft. De boog Is 122 M. wijd en 60 M. hoog. Elke golf is 7,95 M. breed en 3,27 M. hoog, de dikte van dit gegolfde gewapend beton is slechts 10 c.M. Daar de golven op zichzelf zeer breed zijn, heeft men daarvan gebruik gemaakt, door in de bovenzijde lichtopeningen uit te sparen over ongeveer 2/3 van den gehee- len boogomtrek,'aldus V. en A.; behalve in het sterk gedrukte gedeelte van de kruin. Om vlug te kunnen werken, heeft men een formeel gemaakt van drie geconstru eerd ijzeren bogen, die aan elkander ge koppeld zijn en op vier zware trucks zijn gemonteerd. Deze trucks loopen op rails en kunnen met kabels gelijktijdig voortbewo gen worden. Het formeel was Juist voldoende om tel kens één golf af te 6torten. ^arantiebouw te Groningen De buitengewone algemeene vergadering van de Maatschappij tot Verbetering van Woningtoestanden te Groningen heeft het bestuur gemachtigd met het bestuur der Rijksverzekeringsbank een 4Vfe pet. leening. groot 570.000.tegen den koers van 99*2 pette sluiten. De aflossing zal in 50 jaar in halfjaarlijksche aflossingen worden afge- daan. Het bedrag zal dienen tot fianciering van den bouw van 164 woningen op de Hoogte. De gemeente Groningen is garant voor de betaling van rente en Verandering De heeren Gebr. Dura, Henegouwerlaan 8 Rotterdam, hebben hun zaak omgezet in Dura's Aannemingis Mij. Directeur de heer J, Dura Lzii, personalia Tot hoofdingenieur der Koninklijke derlandschc Grofsmederij is benoemd i C. Rauwenhoff, ^irkelvormige huizenblokken Te Leipzig is een woningcomplex opge trokken. dat den eigenaardigen naam „Rundling" draagt, omdat het bestaat uit cirkelvormige huizenblokken. Het middengedeelte is een groot plein, •waaromheen drie rijen huizenblokken, elk van vier verdiepingen, staan. Het geheel is kruiselings doorsneden door twee hoofdverkeerswegen. In vogelvlucht gezien, heeft dit huizencomplex veel over eenkomst met een oude Romeinsche arena. Dubbele tunnel Het Amerikaansche departement van oor log heeft zijn goedkeuring gehecht aan eon plan van de stad New-York om een dubbele tunnel voor rijverkeer te maken onder de East-River. De kosten zullen vijftig milliocti dollar bedragen. Nieuw fabrieksgebouw In zijn voor 't personeel gehouden Nieuw jaarsrede heeft ir. W. H. v. Leeuwen, presi dent-directeur van de Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek te Delft medegedeeld, dat de plannen voor een nieuw fabrieksgebouw -en vergevorderd stadium zjjn. M. K, D e n H a a g. Wond U tot den Di recteur van Stadsontwikkeling en Volks huisvesting, Van Speykstraat, Den Haag. A. A. C., Dordrecht. U is er niet toe verplicht, tenzij overeengekomen. vraag wordt per H. P. L. Delft. Dank voor Uw vrien delijk sell rijven. Met uw opmerking zal ik voorin an rekening houden. Reeds deze maal is aan uw verzoek tegemoet gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9