xV"e,«" MAANDAG 19 JANUARI 1931 Kerknieuws. STATISTIEK GEREF. KERKEN Haar aantaL Het aantal kortten bedraagt 758. Hiervan bevinden zich in Rijn-Pruisen 3, Zuid-Ame- rika (cl. Buenos Aires) 3, Nóderl.-Indië (cl. Batavia) 9, Oost-Friesland 5 en Graafschap Bentheim 8. Groningen telt 85, Friesland (ND.) 72, Friesland (Z.D.) 74, Drente 39, Overijsel 50 Gelderland G5, Utrecht 42, N.- Holland 71, Z.-Holland (N.D.) 64, Z.-Holland (Z.D.) 82, Zeeland 53 en N.-Brabant en Lim burg 33 kerken. Het zielental is ruim 560.000, terwijl er ruim 270.000 belijdende leden zijn. Haar Indeelüig. Ze zijn ingedeeld in 58 classes, waarvan één in Indië, één in Zuid-Amerika en twee in Duitschlond. Friesland en Zuid-Holland zijn elk ge splitst in Noordolijk en Zuidelijk Friesland en Z.-Holland. De grootste classes, Amsterdam en Drach ten, tellen 19 kerken. De cl. Buenos telt er 3; ze ressorteert eigenlijk onder de cl. Rot terdam. Vijf kerken vormen de cl. Oost- Friesland; zes kerken de cl. Enkhuizen en de cl. Beilen. Haar getalsterkte. Deze loopt zeer uiteen. Amsterdam b.v. telt 16500 zielen, Rotterdam 11167, s'-Gravenhage (West) 7768, Utrecht 8199. Leiden 4349, Urk 27-55, Meppel 1650, maar Aalst 35, Hoenza- Driel 32, Rossum 54, Vuren 60, Well 63, Oos- terland 63, Kamperveen 66, Barchem 86,. Er zijn 25 gemeenten beneden de honderd zie len. Ongeveer 50. die tusschen de 100 en 200 zielen tellen, waarvan eenige nauwelijks 100 teilen: Vollenhove 112, Westkapelle 120, Wemeldinge 121, Borsselc 99, Driewegen 118. Haai bearbeiding. Het grootste deel wordt bearbeid door een D. d, W. In sommige kerken zijn emeriti -D. d. W. werkzaam; te Hijum Ds. L .Bouma, em. pred. van Middelburg; Wateringen Ds. G B Schoemakers ,em. pred. van Katen- drecht; Santpoort Ds. W. Breukelaar, em. pred. van Zaandam; Haaksbergen Ds. G. J. Breukelaar, enxpred. van Surhuisiervecn; en Den Dolder (onder Zeist) Ds. C W. E. Ploos^ v. Amstel. em. pred. van Steenwijk; Loenen Ds. J. Vesseur, om. pred. van Numansdorp- Klaaswaal; Rhenen Ds. A. v. Dijken, em. pred. van Amsterdam (Zuid); Nigtevegt Ds. J. Brouwer, em. pred, van O. en N. Wete ring; Asperen Ds. A. Mulder, em. pred. van Abcoude. In andere kerken zijn e-g- oefe naars", o.a. te Valthermond, Stavoren, Olst, Roekan je, Zwartewaal,Poortvliet, Duisburg en Ruhrort. Als behulpsel van den D. d. W. hebben sommige kerken een hulpprediker; b.v. Al phen a. d. Rijn, D, Bilt en Bilthovon, De venter, Ede en Beduim. Onderscheiden kerken boven de 1030 zie len hebben slechts één D. d. W. Natuurlijk veel te weinig. Prof. Hoekstra jichreef des tijds dat gemeenten met meer dan duizend zielen meer dan één Dienaar ('es W'oords noodig hadden. Nu zijn er zelfs kerken d.et ineer dan 2000 zielen waaraan «ivhts één D, d. W. verhonden is. B.v. Urk :7oó, Alphen a, d. Rijn 1750. Bunschoten en Spakenburg j\. 2450, Zwijndrecht ~200. Uier zou L-'h noodzakelijk een tweede D. d. W. op zijn plaats zijn. Maar ook kerken als Vlissingen inet 1395. Gorinchem met UV), Hillegrnherg (Straatweg) met 1405, Feijomord met 1263, Rijsoord met 1526, Barondrecht met 1655, Sasenheim met 1572 zielen enz. 7'nden toch best een tweeden predikant kunnen ptbrui- ken. Er zou dan ook huisbezoek door den D. d. W. kunnen gedaan worden, van hetr welk ze nu vrijgesteld zijn, tot schade èn van de Gemeente èn van zichzelf. liet huis bezoek behoort tot den arbeid van den D. d. W. Op dat deel van diens ambtelijken ar- beied legt Prof. Hoekstra zelfs grooten Da- druk. Hij beschouwt het als een misstand in een gemeente waar een D. d. W. daarvan is vrijgesteld. w Haar gedeeldheld. Nog slechts ïn twee kertten worden A en gevonden; nl. te Ambt-Vollenhove en te Bunschoten-Spakenburg. In de laatste ker ken hebben de kerkeraden reeds in beginsel tot samensmelting besloten. Te Ambt.-Vol- lenhovo ligt het moer aan de geografische dan aan de geestesgesteldheid of historie dier kerken, dat daar nog A en B bestaan. Misschien ware het beter de eene kerk een anderen naam te geven, die meer past over eenkomstig de woonplaats hare leden. In Jan. is oppelreden te De Leek (cl. Groo- tegast) een z.g. doleerende kerk; vijftien hoofden van gezinnen besloten daartoe krachtens het ambt der geloovigen, omdat de toestand h. i. onhoudbaar en alle samen- spreking met den kerkeraad onvruchtbaar was geworden. De classis heeft zich met de aldaar gerezen moeilijkheden bezig gehou den. Zelfs de Synode van Arnhem heeft zich frm.ee ingelaten en een commissie benoemd. Haar uitbreiding. genbosch), Dinxperlo (177 zielen, cl. Zutfen), Borne (1S7 zielen, cl. Deventer), Kantens (cl. Warfum). In enkele stadskerken besloot men het aantal D. d. Woords te vermeerde ren, o.a. te Leeuwarden, Den Helder, Haar lem, Katendrecht Gemengd Nieuws. STORM EN HOOGWATER De telefonische storingen Men meldt ons uit het Westland: Het bericht dat dc telefonische verbinding vanuit Iloek van Holland met het Wcstlajid en Den Haag gedurende cenigo diagen ge stoord is, doordat nabij Hoek van Hólland door den storm eenige telefooonpalen waren omgewaaid, is geheel onjuist Wei is er eenige storing geweest doordat een telefoon paal afbrak, doch reeds korten tijd hierna was de schade weer herseteld en de storing opgeheven. Overigens heeft do storm in het Westland niet veel schade a: oricht De warenhuizen en kassen looper. tegenwoor dig wel meer gevaar bij hagelslag ctan bij stormweer. Daan oor is do constructie tegen woordig meestal te solide. Een proeftocht die niet doorging. Zaterdag zou het nieuwe schip van de Java-Ghina-Japan Lijn „Tjinegari" een offi- cieele proeftocht op de Noordzee houden. Tegen acht uur lag liet schip aan den toe ristensteiger te IJmuiden gemeerd om de passagiers, die aan dezen proeftocht zouden deelnemen, op te nemen. Tengevolge van den hevigen storm is het sohip van zijn trossen los geslagen. Daar de storm naar liet noord westen liep zag dc kapitein van het schip zich genoodzaakt ln de buitenhaven van IJmuiden met sleepboothulp van de firma Weismuller te zwaaien. De toestand ln de buitenhaven werd voor het schip onhoud baar zoodat liet schip in de Noordersluis werd gebracht Na geschut te zijn is het vaartuig naar Amsterdam opgestoomd. Eenige personen, die met het niéuwo schap mee zouden gaan naar de Noordzee zijn per sleepboot van de firma Goedkoop aan boord gebracht en varen mee naar Amster dam. Op de Friesche kust stukgeslagen. Men meldt ons uit Schiermonnikoog: Zaterdag is de motor-mosselbottcr „Corne lia" uit Zierikzee te Moddergat bij Wierum aan de Friesche kust tengevolge van den storm gestrand en stukgeslagen. Do vijf op varenden zijn door do reddingsboot van Mod dergat gered en behouden aan wal gebracht Het hooge getij Men meldt ons uit Maassluis: Zaterdagmorgen en inzonderheid des mid dags is er een flink getij water geweest. De Haven Taonstraat en Fenacoliuslaan ston den geheel onder water. Hoewel er nu niet zooveel schade is aangericht blijft het voor de bewoners buiten den dijk zeer ongeriefe lijk. Gestremde vaart. Men meldt ons uit 'Amsterdam: De vaart door de Oranjesluizen is sedert Zaterdagmorgen gestremd doordat tenge volge van het hooge water niet meer geschut kon worden. Het hoogste peil waarbij nog geschut kan worden is 1.25 M. N.A.P. In den loop van Zaterdagmorgen steeg het water- hoven peil tot 1.35 M. Het stoomgemaal te Schellingwoude is in weaking gesteld om te trachten water uit Binnen-IJ te loozen aangezien de water stand van de Amsterdamsche grachten be denkelijk was gestegen. Zaterdagmiddag kon weer geschut worden Boerderij umvergewaaid Te Jorwerd (Fr.) is Zaterdagnacht de in herbouw zijnde boerderij van S. v. dl Hem, die het vorig jaar is afgebrand, omverge- waaid. De storm heeft aan de duinen onder Noord wijk wederom aanmerkelijke schade toege bracht. Toen Zaterdagmiddag do wind uit het Noordwesten kwam, en de woeste golven loodrecht op do kust stonden, violen groote stukken duin in zee, vooral voor het Huis Ter Duin. In het dorp zelve is de schade het grootst. Marken onder water Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken Zaterdagmiddag te om streeks 3 uur onder water geloopon, zoodat de voetpaden onder water staan en het ver keer per roeiboot moet gesohieden. De ris- schensvloot was binnen, zoodat er geen on gelukken voorkwamen. De huizen, op palen gebouwd, staan midden in het water. De Eilanden overstroomd. Tengevolge van den storm uit het Wes ten is het water in dc Eem dermate opgc- gestuwd, dat eenige landerijen onder Baarn en Soest onder water zijn geloopon. Het zeewater is den Eemnesser polder binnengeloopen. De peilschaal aan de Eem- brug to Baam wees Zaterdag 1.50 boven A.P. Een loodsboot geteisterd Men meldt ons uit Hoek van Holland: De voor den Waterweg dienstdoende loods boot kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag hier binnen wegens schade door den laats ten storm opgeloopon. Een resorveboot moest Zondag den dienst waarnemen. De schade kon hier ten ankerr liggende wor den hersteld. Het hooge water van Amsterdam Men meldt ons uit Schellingwoude: In den nacht van Zaterdag op Zondag steeg het water aan de Oranjesluizen weer boven peil. Dc hoogste stand werd te onge veer middernacht genoteerd. De peilschaal wees toen 1.78 M. bovon N.A.P. aan Zaterdagmorgen te ongeveer acht uur werd het schutten hervat, doch kort daar op steeg het water opnieuw boven peil, die duurde tot ongeveer 2 uur Zondagmiddag. Enkele stoomvaartlijnen ondervonden ver traging. Do Zwolsche- en Lemmer-diensten heb ben geen doorgang kunnen vinden. Iu gswono omstandigheden wordt dage lijks, behalve desjjB DE „WTTTEKIND" BINNENGESLEEPT. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat de sleepboot „Javazee" het stoomschip „Wit- tekind", dat om hulp had geseind, den Wa terweg heeft binnengesleept. DOOR DEN STORM TE WATER Een 80-jarige vrouw verdronken. Te Delft kwam by de politie bericht in, dat de 80-jarige weduwe D. niet in haar woning was teruggekeerd. Heden werd haar lyk drij vende aangetroffen in de Provinciale Vaart nabij den OostsingeL Door de politie werd het ljjk uit het water gehaald en vervoerd. Men vermoedt cat de vrouw door den storm te wa ter is geraakt. Men meldt ons uit Meppel: Tengevolge van den hevigen storm werd dc boerderij van R. Veld te Nljeveen zoo danig beschadigd, .dat zij zoo goed als ge heel werd vernield. Gelukkig konden de bewoners de hoeve tijdig ontruimen. Er deden zich geen ongelukken voor. JANUARI-ONWEDER In Groningen en Friesland heeft het de vo- DOOR HET HEMELVUUR. Een groote boerderij verbrand. Zaterdagnacht te 5 uur brak tengevolge van het inslaan van den bliksem brand uit in de kapitale boerderij van den heer J. Webbink te Daarlerveen (Ov.)t bewoond door twee gezinnen. Door den storm aan gewakkerd greep de brand snel om zich heen. Het vuur vond gretig voedsel ln de groote voorraden hooi, stroo en haver. Niets kon worden gered dan het vee en eenig huisraad. De brandweer slaagde erin een in de nabijheid staande landbouw- schuur te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Brand in een kerktoren. Te Wifk by Hetisden is tij'dens een kort doch herig onweer, dat gepaard ging met h>"elslag, sloeg de bliksem in den toren, da- teerende uit de 14e eeuw. Een deel van de spits werd verwoest en er ontstond een begin van brand. Wethouder Rosa en de gemeente bode de Graaf beklommen den toren en blusch ten het vuur, FELLE BRAND. Vrouw en kinderen opringen uit het raam. Men meldt ons uit Hindeloopen (Fr.); Vrijdagavond omstreeks half 11 werd brand ontdekt in de kamer achter het café „De Zwaan" aan de Haven. De bewoner en zijn gezin hadden zich reeds ter ruste begeven. Na waarschuwing kon de man nog naar beneden komen, doch de vrouw en twee kinderen konden door het snel uitslaan van den brand de trap niet meer passeeren. Zij zijn daarop uit het raam van de bovenverdieping gesprongen cn opge vangen. Het vuur, aangewakkerd door den feilen Z.W. wind, greep snel om zich heen en spoe dig stond het geheele gebouw in vlammen. Met behulp van de motorspuit cn een hand spuit slaagde men er in de belendende per- ceelen, die reeds vlam vatten, te behouden. Het café is geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. ZWARE BRAND TE DE LIER. Twee perceelen verwoest. Te De Lier brak een felle brand uit in het vergader lokaal „Varia'1, die weldra over sloeg op de aangrenzende bakkerij en woon huis van S. v. d. Slis. Het perceel branddo geheel uit. Hoewel onmiddellijk aanwezig, bleek de capaciteit van dc gem. motorspuit bij de felle wind niet voldoende. Binnen een half uur was de brandweer uit Delft op verzoek van burgemeester Crezee aanwezig, die door krachtig optreden er in mocht slagen de aan grenzende perceelen te behouden. De oorzaak van don brand is onbekend. Verzekering dekt de schado. DEMONSTRATIE VAN WERKLOOZEN TE AMSTERDAM LOU IN FEL3JAS DE AANVOERDER Te Amsterdam werd het landelijk congres •on werkende en werklooze arbeiders door de R. V. O. (Roede Vakvereenigings Oppo sitie) Zen dag in de straten besloten met het houden van een optocht, waartoe door do politie vergunning was gegeven. Op het Amstelveld kwamen mannen, vrou- en, meisjes en opgeschoten jongens bijeen; jrschillendcn van hen trokken de aandacht door een soort uniform, ten bewijze van hun lid-zijn van den ïtooden Frontstrijdersbond terwijl anderen hun verband met deze orga nisatie deden uitkomen door het dragen van een rooden band, met de initialen R. V. O., op een jasmouw. Te ruim 1 uur stelde de stoet rumr schatting uit 1200 s 1300 demonstranten be staande en waarin zich ook verschillende deputaties uit het land bevonden, zich cp, waarna ender sterk politiegeieide er waren o.a. zeer ^■eel politiemannen in borger op de been langs de oneven zyde van de Rögu- lic-rsgracht langs Weteringschans en Gerard Donstraat, in langzaam tempo, zoo langzaam dat het geheel wel de uitbeelding van een vertraagde film geleek, nuar liet Museum plein werd getrokken, mede onder begelei ding van een steeds aanwassenden stroom van nieuwsgierigen. Behalve het tromgeroffel vun de Roede Frontstrijders trokken de bor den en doeken, de eischen der werkloozen vermeldende, welke in den stoet werden mede gedragen, zeer de aandacht, hoewel daar nevens een groot deel van de belangstelling der toekijkende Amsterdammers uitging naar het „driemanschap", dat aan den kop liep, t.w. het Communistische lid der Tweede Kamer, Lou de Visser, en de Amsterdamsche Raadsleden mevr. van Zelm en de heer Soegers. Vooral eerstgenoemde, die een Persianer bontjas en sous-pleds droe', ont popte zich als aanvoerder van spreekkoren. Als hy by v., in aehterwaartsche richting loo pend, ten einde zyn stem over de massa te kunnen doen schallen, uitriep: „De werkloo zen en de communistische party eischen de straten dan schreeuwden de demon stranten als uit één mon'd: „Vrij"! Van het Museumplein trok de stoet langs Stadhouderskade, Overtoom, Bilderdijkstraat en Rozengracht naar de Westermarkt; alles verliep in de volmaaktste orde. Voor op de Westermarkt de optocht ont bonden werd, richtte De Visser, die op dat oogenblik met zyn rug naar een twaalftal bij den We.vtertoren geposteerde politieruiters gekeerd stond, zich met een toespraak tot de demonstranten, wien hy duidelijk maakte, dat deze demonstratie de inzet is van een landelijke actie van het „werklooze, ster vende proletariaat". BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Meer dan 40 stuks vee in vlammen. Door onbekende oorzaak brak Zondagnacht brand uit in de kapitale boerderij, bestaande uit een voorgebouw en een tweetal groote schuren van den landbouwer R. Oudman te Achtertez.'nge, gemeente Ten Boer (Gr.) Het dienstmeisje ontdekte den brand om half twaalf en wekte de gezinsleden. Maat regelen tot redding van den inventaris en in boedel konoen niet meer worden genomen. Te gen middernacht stonden het voorgebouw en één der schuren in lichter laaie. De brand weer uit Bedum, die te half éen ter plaatse verscheen, tastte met twee stralen het vuur aan, en slaagde erin de groote bij schuur, waar in zich een groot aantal paarden en varkens bevonden, te behouden. De rest van de boer derij brandde af. 19 koeien, 7 paarden, 2 zeu gen en 15 biggen kwamen in de vlammen om Ook een hoeveelheid hooi en tarwe ging ver loren. De verzekering is laag. 'De eigenaar ia een uitnemend veefokker die niet veel zorg en kosten zijn veestapel had weten op te voeren. Vee ln vlammen. Te Veendam is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer D. Ridderbis aan 't Egypteneind. Door den hevigen storm kon de brandweer weinig uitrichten, de ge heele boerderij met inboedel ging verloren. Vier koelen, drie kalveren, een paard en een varken kwamen in de vlammen om- Het gelukte nog eenige koeien te redden. De schade wordt door verzekering gedokt. EEN BRANDSTICHTER Men meldt ons uit Bergon (N.-H.)t Bij de politie alhier heeft zich aangemeld de kellner B., die aan de politie heeft bel: zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Zoo heeft B. in de laatste jaren in de gemeente Bergen een tweetal branden ge sticht, nl. in de tooneelzaal van de Eotel-My. ,,De Rustende Jager'1, en in de werkplaats van den fotograaf Schoen. Beide perceelen brandden destijds geheel af. B. is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. INBRAAK. Men meldt ons uit Aalten: 's Nachts is ingebroken in het electro- technisch bureau „Erba" alhier. De dieven hebben zich door don tuin van den buur man toegang verschaft en zijn door het uitbreken van een ruit binnengekomen. Vermist wordt een radiotoestel benevens 'n bedrag van f 40. Op de kassa was uit er kenteiijkheid het woord „dank" geschreven. Een aantal vingerafdrukken zijn gevonden. Polycratus behoorde tot de voornaamste burgers van Athene, een viertal eeuwen vóór onze jaartelling. Op een avond had hij voor vrienden en bekenden een groot feest maal aangericht. Do lange tafei, waar de gasten aanlagen, ging gebukt onder den last van de uitgczochtsto spijzen en het kostbaar ste vaatwerk. Achter eiken gast stond 'een slaat in weelderige uniform. Hel geheel ge tuigde van den onmeteiijken rijkdom van den gastheer. Voor voldoende afwisseling was gezorgd. Na de danseressen trad een luitspeler naar voren. Een krachtige, schoon gevormde jongeman. Hij greep in de snaren, liet een paar inleidende accoorden liooren en begon toen te zingen, ziclizelf op zijn speeltuig begeleidend. Vol gevoel schetste hij het lijden van een zoon, die door zijn vader verstooten was en nu zonder naam ol be scherming omdoolde. Zijn lied, met wellui dende stem voorgedragen, maakte grooten indruk, zoowel op de-gusten als op den gast heer. Op een wenk van dozen laatste greep de zanger andermaal in de snaren en nu was het de tegenzang, waarmede hij aller harten i-oerde. In fijngekozen woorden schet ste hij de eenzaamheid van een vader, die op hooigen leeftijd kinderloos is achtergeble ven. Die niet, zooals andere vaders, kinde ren om zijn ziek- en sterfbed ziet staan en bovendien zijn ongeluk aan zich zelf te wij ten heeft, omdat hij zijn zoon verstooten heeft. De zanger zweeg; traoen van aandoening glinsterden in zijn oog. En zijn bezieling scheen zich aan allen te hebben meegedeeld Ook aan Polycratus. Hij wenkte den zanger tot zich en vroeg welke belooning hij begeer de. Deze sloeg echter elke beiooning af, met te zeggen: „Uw zegen zal mij de grootste beiooning zijnl". Polvcratus zegende den jongen Gylippus daarop en deze verliet de feestzaal. Polycratus echter was nog lang onder don 'indruk van de schoone liederen. Het feest was lang afgeloopen en nog woelde hij op zijn legerstede om en om. Hij kon de liede ren maar niet vergeten en dacht aan zijn oigen eenzaamheid. Zijn beminde vrouw Theodote had hem twee zonen geschonken. Toen de eerste ge boren was, had hij die verrukt, als zijn stamhouder, op zijn aimen genomen, maar toen een paar jaar later de tweede geboren was. had hij die, zooals ln die dagen in Athene meer geschiedde, niet aangenomen. En nu was zijn oudste zoon, waarop hij al zijn hoop en trots gevestigd had, reeds long dood. En wat er van zijn anderen zoon ge worden was, wist hij niet. Zou die nog le ven en zoo ja, waar en in welke omstandig heden? O, waarom had hij ook dien tweeden zoon niet met blijdschap begroet en erkend? Nu ging hij eenzaam door 't leven; ongeluk kig, ondanks ai zijn weelde en machtl Twee Jaren zijn verloopen. Athene is door zijn tegenstandei-s ten onder gebracht: zijn muren zijn geslecht, zijn haven vernield. Po lycratus wordt van zijn goederen beroofd en moet als balling do stad verlaten. Een paar dagen vóór zijn vertek begeeft hij zich op avond, slechts vergezeld door een en- keien slaaf, die een fakKel draagt, naar bet huis van een vriend. Plotseling hoort hij een heftig geschreeuw. Iemand rukt rijn slaaf do lakkei uit de hand en valt daarme- an op een paar kerels, die in een hinder laag hebben verborgen gezeten, blijkbaar niet met goede bedoelingen. Door zijn held haftig optreden jaagt de vreemdeling ze op de viucht Polycratus is gered. Hij ziet zijn redder na de vervolging terug keeren en herkent in hem met groote ver bazing de luitspeler van zijn feest. „Zul je ook nu een belooning weigeren?' raagt hij, overtuigd van het tegendeel. Maar Gylippus antwoordt: „Ik ben dank baar en blij, dat ik u het leven het kunnen redden. Geef mij nogmaals uw zegen cn ik zal dubbel beloond zijnl". Ook nu voldeed Polycratus aan dit zonder iinge verzoek. En vol gedachten keerde hij naar huis terug. Spoedig brak de dag aan, dat hij Athene moest vaarwel zeggen. Het was vreeselijk, de smart van den ouden man te zien, die zoo z(jn geliefde vaderstad moest verlaten. Overweldigd door droeiheld strekte hij de armen smeekend uit naar de stad, waarvan elke voetstap hem verder zou verwijderen. Plotseling werd zijn oor getroffen door een bekende stem: de luitspeler trok met dc bannelingen medo en liet nu liederen hooren vol troost en bemoediging. Verwonderd vroeg Polycratus: „Ben jij ook verbannen?". Maar Gylippus antwoordde: „Ik verliet vrijwillig de stad om U te volgen, te troosten en te ondersteunen". „Wat, je wilt mij volgen en helpen, of schoon ik je niets ter belooning kan aanbie den? Ik, die je nooit een weldaad heb be wezen en je totaal vreemd ben!". „Zeg dat nietl", riep Gylippus. „Herinner U slechts dat uw vrouw Theodote u twee zo nen schonk. Die tweede ben ik. Moederlijke voorzorg en liefde hadden het geval voor zien, dat ik verstooten zou worden. En ze zorgde, dat ik werd opgevoed bij den luitr speler Ridas, die mij zijn kunst leerde. O, Ik smeek u, erken mij en schenk mij uwe liefde! Dat zal mijn grootste belooning zijn. Toen u rijk waa, wilde ik mij niot bekend maken, uit vrees, dat u zoudt meonen, dat ik alleen op uw schatten belust was. Maar al toos heb ik naar uw nabijheid gehunkerd en steeds was ik daar, waar ik u kon verwach ten. Nu u arm en verbannen bent, kan ik toonen, dat ik alleen uwe liefde begeer. En om u van de waartieid mijner woorden te overtuigen, ziehier don armband dien mijn moeder op haar trouwdag van u ontving!". Polycratus herkende den ring, maar ster ker bewijs was nog de 6tem des bloeds, die in hem sprak. Toen rustten vader en zoon voor het eerst aan elkanders hart Niet lang daarna werd Athene heroverd en Gylippus word als een geliefde zoon door Polycratus zijn woning binnengeleid! RISICO AAN HET AMBT VERBONDEN. Men schrijft ons uit Waddinxveen: Het gebeurde ln den nacht van Vrijdag op Zaterdag jL Het itormdo uit 't Noord westen; hei regende dat het goot; kortom het was noodweer. Daar gaat bij Dr. S. in 1 holle van den nacht do teleioon; dokter heoit nl., zooals een goed plattoiands-mecUcus betaamt, een „doorverbinding". Of dokter met de Waddlnxveenscihe po litie maar direct naar den polder Bloemen- daal, onder do rook van Gouda, wilde ko men? In do hreede vaart lag een motor rijwiel met nog brandende lantaarns; stel lig was de borijder verdronken! Dokter spoedt er per auto heen, veldwachters wor den uit hun bed gehaaJd en volgen per fiets; Goudsche politie is al op de plaats des onheiis aanwezig. Onder zeer moeilijke' omstandigheden (storm, regen, noodweer) wordt gedregd, gedregd en nog eens gedregd. Resultaat j nihil. Drenkeling wordt helaas niet gevonden; men geeft het eindelijk maar op! Den anderen morgen blijkt dat de onbe kende motorrijder, terwijl dokter en polltic zich on dei' noodweer uitsloofden om zoo mogelijk liet leven van een mcnsch te red denlekker te Gouda in zijn bed lag te slapen! Tableaul DOOR EEN HEIPAAL GETROFFEN Te Schiedam is de 40-jarigo opperman J. A. v. d. Waart, wonende aan de Lelie straat, op een heiwerk van de firma Neder- vean aan de B. K.-laan getroffen door een heipaal, doordat do ketting biok. De man kreeg de heipaal op het hoofd en het lin- k erge deel te van het. lichaam. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Radio Nieuws. cert. 11.8012 Godsdienstig halfuurtje. 12 TÜ-J- seln. 122 Middagconcert. 23 Vrouwenuurtje* SS.S0 Knip-, naai- en «tofverslerlngecursua 2.204 Verzorging van den zonder. 4.CO8 Qra- mofoon. 06.30 Op last van den Minister van Waterstaat afgestaan voor de uttüendtng van het OnderwtJsfonds voor de Binnenvaart op golflengte £98 M. Samodspraak. 6.300.45 Vur-. bondekwartlertje. 0.457.15 Cuniue In Schrift verbetering. 7.16—815 Aula-Voordracht to NJJ- megon. S,IJ11,20 Opvoering Opera. TUdens de pauze: DeclamaUe door Rob. Oeracrds. Plm. 9 Nieuwsberichten van Vat Dlas 11.2012 Gra- ruofoon, HIRVBRSUM (1875 M.) AVRO. 8 Tttdseln. s.51 9.5o Gramofoon 10 Tijdsein. 10.01—10.15 Mor- genwllding. 10.3012 Concert 12 Tödsoln. 1* 30 2 Concert. 22.80 Halfuur voor de Vrouw. 3.303 Rustpoos voor verzorging van den zen der. 34 Knlpcureus. 44.15 Gr.imofoon. 4.IE 4.45 Plano-studie-muzlok. 4 45—5.50 Radlo-Klo- derkoorzang. 5.165.30 Gramofoon. 5.306.15 Concert 6.15—6.35 Landbouwhalfuurtje. 6.S5— 7 Voortzetting Concert. 77.30 Engelschc les voor beginners door Ferd Fry. 8 Tlldsoln. 8 8 80 Radio-Volks-Univers!telt 8 30—9 Causerie 910 AansL muziek te Amsterdam. 10 Nieuws berichten Va». Dlas. 10.15—11 Concert 11—12 Gramofoon. DE HUIZER ZENDER DE ONTVLUCHTE PSYCHOPATEN. De tweede der uit het psychopatengesticht te Heiloo ontvluchte verpleegden is te Aker sloot weer gearesteerd. FEUILLETON LIEF EN LEED IN DE PASTORIE om- g of door BRIGITTE oote fbnd Waarom die menachen toch niet liever de boeren werkten'? Het werk was waarder, maar ontegenzeggelijk gez m 'er toewel het loon toch ook geringer. Wan eer de vrouw niet meewerkte, kwam men r niet en viel aan 6percn of het aanschaf en van iets nieuws zeker niet te denken. En de knechten haddon geen best leven 'eker, enkele van de boeren bekommerden ich werkelijk om hun menschen. Maar nderen weer heelemaal niet En het en?- Ie wae het met de woningtoestanden ge teld. De knechten hadden meest een on- erwermde kamer in den stal, of zonder cht En zoo trokken ze dan 's avonds öi treat op of naar het café. Hans had, als alio stedelingen, gedacht, at op het platteland sociale verbeteringen liet zoo zeer noodzakelijk waren. Ilij merk i echter spoedig, hoe hij zich hierin ver let had. Hier trad het verschil tusao-ien rm en rijk nog sterker aan den dag dan 1 de 6tad, wijl ieder hier den ander kende. Misschien konden zijn collega's hem er 'el wat over vertellen, op welke mnn.er Ij werkten om de tegenstellingen te vei nchten. Hij was er. De predikantenconferen: erd altijd in de vergaderzaal van ei !öin, goed burgorhotel gehouden. Hij reed z'n flets weg en ghig de verga derzaal binnen. Twee-en-dertig paar oogen keken nieuws gierig naar hem. De oude dominé Burg- menn liep op hem toe. „Dag beste super intendent, wij wachten ai oven." Een zacht verwijt lag in zijn woorden. „Is het dan al drie uur?" Hans trok z'n horloge uit. „Het is precies drie, waarde collega." „Misschien hebt U, Uw horloge naar dorpstijd gezet Die gaan gewoonlijk no. Het beste is naar de stationsklok van hier maar, ik mag U nu zeker wel aan den kring van collega's voorstellen." De heeren waren allen van hun plaats opgestaan. Hans gings lang6 de lange ta fel, waaraan ze gezeten waren en begroet te ieder wiens naam hom genoemd werd. Hij kende tot nog toe alleen maar dn.n oudon Burgmann, dominé Werner cn mis sionaris Lange. Toen de voorstelling cn begroeting afge loopen was. zetten ze zich aÜcn weer aan de tafeL Voor Hans werd aan het boven einde naast dominé Burgmann plaats ge maakt. Aan zijn andere zijde zat een lange man, met magere ledematen en werkhan den. Hij droeg een oud afgedragen pak, dat niet geheel vlekkeloos was. De kanten waren met zijden tresbnnd omgenaaid, misschien wel om de doorgesleten piaat- sen te verbergen. Het was Ds. Noreal, die voor vandaag het referaat zou leveren. „Welk onderwerp hebt U?" vroeg Hens. Norsel bladerde verlegen in een boek, dat voor hem op tafel lag. „Hier is het, Ds Burgmann beeft me het onderwerpgenoemd, over bet „gebei' van Heiier, ja, ik heb me dan ook zoo goed mogelijk voorbereid." „Ik heb het boek met groote belangstel ling gelezen," zei Ilans, „alhoewel het mij voorkomt dat veel bij Heiier een katholiek tintje beeft. U weet zeker dat Heiier katho liek was? Ook ben ik geen liefhebber van mystiek. Maar ik kan me wel indoniion, dat er velen zijn, wie het heel veel geeft." „Kent U het boek?" vroeg Noreel, cn zijn gezicht verstrakte van schrik. „Erg goed georiënteerd schijnt hij nu juist niet te zjjn," dacht Hans cn zej, om van het netelige onderwerp maar af te ki men, „de predikantenconferentie zou toch met dames zijn?" „Zij zijn hiernaast," zei Norsel, zicht baar blij over iets anders te kunnon spre ken; „ze komon dan altijd bij de voor dracht binnen, eerst worden de zuiver arnb telijke aangelegenheden behandeld, die haar niot interesseeron." „Wij zijn er toch allemaal, wanneer bp- ginnen we nu?" vroeg Ilans. „Dadelijk, als de koffie er is,Dat 6loort anders zoo als de kellner komt aha, Jaar is ie al." Ja, daar was hij en verdeelde de dam pende koffiekoppen, bordjes cn messen. Brood on koek werd uitgepakt cn op bet bord gelegd. Do plattelandsdomlné's dir gewend waren om bij de dominé's uit de stad achter te staan, verheugden zich over de verlegenheid van de laatsten en boden van hun rijke \oorraad dik gesmeerd brood, met gulle handen, aan. Toen de keil ner do kamer verlaten had, stond D6. Burg raann op. „Mijne heeren, ik leid vandaag voor het laatst de conferentie, daar in bet vervolg onze superintendent dat doen zal Ik heet hem in onzen kring hare lijk. welkom ori hoop, dat de samenwerking tusschen hém en ons even harmonisch mag zijn als bij zijn voorgangere. We berinnen als alttjd, met een geesTe- Ujk lied." Drie verzen van een gezang werden zui ver en eerbiedig gezongen. Maar mm'-g oog vermocht het och niet, om van de ge vulde bordjes te scheiden en meer dan één dominé'sneus zoog, behogelijk slurpend, ie koffielucht in. Toen het laatste vers gezongen was, sprak Ds. Burgmann een kort gebed uit cn verzocht dan over te gaan tot de orde van den dag. Vandaag had de 6uperintennont hem nog eenmaal de leiding gelaten, daar hij eeret nog eens de gewoonten wilde loc- ren kennen. Als eerste punt stond op de dag-rooster een verhandeling over do verhooging :icr pachten. De meest ulteonloopende meonin- gen kwamen naar voren. De een wist a) beter te vertellen dan de ander, hoe goed de boeren bet klaar speelden om de pach- prijzon te drukken. Om tot een eenheids- pachtprijs te komen, gelukte niet slechts hierover waven allen het eens, dat de pacht voor de door den dorninó bebouwden akker niet Voor het volte bedrag van diens loon afgehouden mocht wordon. Dan kwam de Broederhulp nnn do beurt Een predikant 6prak over do noodzakelijk held van een algemeone hulpkas, gaf ver slag over inkomsten en ulteaven van Bror derhulp en releveerde de bijdragon. „En nu mogen we zeker wel tot het hoofd punt van dezen dag overgaan en broeder NorseJ verzoeken, voor ons zijn referaat te hbuden." Maar Ds. Werner verzocht om eerst nog do ambtsbroeders iu een aangelegenheid die hem bijzonder ter harte ging, om raad te mogen vragen. Hij had moeilijkheden met z'n onderwij zer, die hem thans na de revolutie ntet meer d'e achting en eerbied bewees, die naar zijn meaning de predikant mocht eischen. Nu was zijn vraag, of hij den on derwijzer bij het weggaan of het binnen komen voor zou laten gaan. Het leek hem absoluut ontoelaatbaar, maar de onderwij zer was voor kort, bij het verlaten der pas torie, vlak vóór hem uit gedrongen. Hij verzocht nu den heeren collega's hun meo ning daar eens over te geven. Een tijd'teng zweeg allee cn peinsde over deze zwaarwichtige vraag, toon stond de oude Burgmann op. Ilij leunde gewichtig op de tafel en zei: „Mijne heoren. Velen van U, vooral de jongere heeren, mag deze vraag, die onze broeder Werner stelde, misschien onwazen lijk lijken, ja, eenige van de heeren. echo non er zelfs iets belachelijke in te vmden' Een bestraffende blik vloog naar missio naris Lance, die ecu glimlach niet had kunnen onderdrukkon. „Maar ik, mijne heeren, „die wel de grootste ambtelijke er varing heb. Ik gevoel de volle beteekonie or van. Want het is niet gemakkelijk, om zich de noodige achting te verwerven en daarbij nog in de liefde" te blijven. Ik heb in de praktijk oltijj zoo gehandeld, dat ik voor mij zelf op den voorrang aansorank maakte, behalve dan wanueer wij ons niet ambtelijk, welbegrepen, niet ambtelijk, in mijn woning bevonden. Dan beschouwde ik den onderwijzer als m'n gast en liet hem voorgaan. Maar dit geval zal zich niet too vaak voordoen, daar de onderwijzer toch rlechts bij heel enkele gelegenheden de kd6t van den predikant was." Ds. Wern&r bedankte voor den goeden naad en nu kwam werkelijk het referaat aan de beurt. De dames werden binnence- roepen en Hens maakte kennis met ze. Alle mogelijke namen gonsden in zijn ooren, een aantal handen, ruw van wer ken, werdon hem toegestoken, en dan kwam er rust. De. Norsel begon zijn referaat: „Mijne heeren. ambtsbroeders, ik moet mij verontschuldigen, ik heb het juist dezer dagen heel druk gehad. On ze geëerde broeder Burgmann dacht Jav het juist in de stille wintermaanden do tijd voor een mooi werk." Hens zat verbaasd. Stille wintertijd? Op het land is toch in den zomer mindir in de gemeente te doen! Maar de opheldering volgde spoedig. Norsel ging voort: „Dat is ook in zoo verre waar, dat er nu wel het planton, poo ten en zaaien in den tuin niets te doen :e. Maar dezen herfst had ik met de aardap pelen cn ook in do gemeente zooveel werk, dat ik den tuin nog niet om kon spitten. Nu heb ik van het dooiweer, wat we nu hebben, gebruik gemaakt, het verzuimde :n te halen, cn daarom vraag ik om ver ontschuldiging ol' minstens wei toegevend head, wanneer het referaat niet zoo diep uitgewerkt is als lk wel graag gewild hnl Dus. liet gebed vao Hoiler Ik moot eer lijk zeggon. Heiier is mij persoonlijk, wat te Katholiek, ja, en dan, ik ben ook geen vriend van de mystiek. Mystiek is meestal ook Katholiek, ja, en die vindon wij veel bij Heller. (IVord? vclvdqd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3