IHruint gei tetfa(üourant AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. «30NNEMEH Per kwartaal f i-29 (Beschtkklngskosten 10.15) )er week ®*25» Voor het Buitenland bij Weke- lijksr.he tending Bij dagetiiksehe tending „7*— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 6 cent met Zondagsblad 7/9 cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar No 3250 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 12 JANUARI 1931 ADV CR£ENT1£N: Van t tof 0 reaala Like repel oreer «.0.22/» Inpet ilededet linger van 1—5 repels *2-30 Elke repel meer -O-*5 Bij contract belangrijke korting. Voor het hevrapen aan het bureau wordt berekend1 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader EEN GEWETENSVRAAG. Naar aanleiding van de wilde en roelce- looze actie, welke S.D.A.P. en V.D. voor een zijdige nationale ontwapening voeren, stelde een inzender in ,,de Vrijheid" de ambtenaren voor de gewetensvraag, of zij thans nog wel lid kunnen blijven van deze partijen. Im mers. wanneer de Overheid onverhoopt een mobilisatie-bevel zou moeten geven, dan zou een zoodanig ambtenaar voor een moei lijke keuze komen te staan. Deze vraag kan en moet natuurlijk uit gebreid worden tot de andere, of het nu niet voor iedereen klaar als de dag is, dat geen ambtenaar, die de overheid trouw wil blijven, deel kan uitmaken van de moderne vakbeweging. Na hetgeen in de laatste we ken gepasseerd is, staat de modern geor ganiseerde ambtenaar met een leugen in zijn rechterhand tegenover de Overheid, die op zijn ambtseed vertrouwt. Dit geldt ongetwijfeld in sterker mate de S.D.A.P. dan de V.D.doch het past ook de laatste niet om de vermoorde onnoozel heid" te spelen, wanneer ze in één adem met de rooie revolutionnaircn genoemd wordt Toen Albarda uitgleed is hij door Mar- chant met meer overtuiging verdedigd dan waartoe hij- zelf kans zag; en op de Twent- sche jaarvergadering heeft mr. Marchant deze roekelooze taal doen hooren: „Met uw beleid in militaire zaken lokt gij (Regeering) de revolutie uit; alom in de wereld wordt, duidelijk, dat de volken niet meer door een groep machthebbers zich in den oorlog willen laten drijven; zij willen door hun wettige vertegenwoordiging al thans over .de beslissende stappen worden gehoord, voordat deze worden gedaan; laat gij dit na; beslist gij toch met uw groep, dan zal onwettig verzet uit het volk het onvermijdelijk gevolg zijn". Hierover tot de orde geroepen brandt Mr. Marchant op zijn tegenstanders los op een .wijze, welke Het Volk hem niet kan ver beteren; en dat zegt wat vooral in de laatste weken. Men moet wei hopeloos ver ward zitten in zijn eigen drogredenen als men bij hefklimmen der jaren telkens fel Ier en.onbesuisder zijn dwaling verdedigt en zijn tegenstanders geen enkele bitterheid spaart. In zijn opvattingen en. propaganda staat Mr. Marchant -tegenover de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk, doch dat belet hem niet om elke critiek op zijn optreden voor „valsch, minderwaardig en dom" te schelden; terwijl daarbij niet ondui delijk aan 't licht treedt, dat kiezersjacht waarlijk geen bijzaak voor hem is. Ondcrtusschen houdt hij daarbij dan nog vol, dat zijn Bond nooit zal vorderen, dat eenig lid „verraad, verzet cf sabotage" zal plegen tegenover een uitgegeven mobilisatie bevel. Niemand heeft het gezegd of waar schijnlijk gemaakt. Onze partij is niet revo lutionair en zal nimmer revolutie' propagce- ren. Integendeel: geheel haar politiek is er altijd op gericht geweest en zal er altijd.op gericht blijven, dat revolutie worde voor komen". Na al hetgeen gepasseerd en gezegd is, haalt men over zulke verklaringen eenvou dig de schouders op. Men krijgt zoo lang-, zamerhand de indruk, dat discussie met onze óntwapenaars niet meer mogelijk is. DE DOOPBELOFTE. Wanneer dat zoo dienstig is in de dis cussie, dan doet men in de roode pers ook aan Schriftexegese of verklaring der Be lijdenisschriften. Maar dan natuurlijk altijd zoo dat zij, die de Schrift als richtsnoer des levens willen aanvaarden, ongelijk hebben. Een inzender in Het Volk wist dan ook dezer dagen met groote stelligheid te verklaren, dat men het pleit voor de Chris telijke school nooit kan voeren met een be roep op de doopbelofte. Want zegt hij: In die doopbelofte, die veel ouder is, dan liet bestaan van de scholen met den bijbel, staat met geen enkel woord, dat de kerkelijke menschen geestelijk ver plicht zijn hun kinderen naar de bijzon dere (christelijke) school tc zenden. En geen eerlijk mensch zal uit die doop belofte lezen, wat prof. Diepenhorst er uit meent te kunnen zuigen. Deze valsche schriftuitlegging wordt door meerdere kerkelijke menschen toegepast en er zijn ongelukkig genoeg nog domme menschen die zich alles laten wijsmaken. Ongetwijfeld zou het den schrijver niet moeilijk vallen zijn laatste stelling te be wijzen: hij kan daarvoor zelfs heel dicht in eigen buurt blijven; en ge moogt hem on zen thai ve ook wel gelijk geven in zijn be wering, dat de doopbelofte in abstracto niet vermaant dc kinderen op een bijzondere (christelijke) school te doen onderwijzen. Ja, zelfs willen we aan zijn eerlijkheid gcloo- ven doch het is dan de eerlijkheid der onwetendheid. Want, het is waarlijk ontstellend van gebrek aan kennis om zulke dingen neer tc schrijven en de redactie van Het Volk ware reeds aan haar eigen reputatie verplicht geweest n in een onderschrift hierop te wijzen. Elk kind, dat de lagere Christelijke school bezocht en elke catechesant had den schrij ver kunnen inlichten. Toen het doopsfor- muliei met de bekende belofte omstreeks 1560 werd vastgesteld was elke school voor zoover aanwezig een school met den B ij b e 1 en onderwijzing in de Chris telijke leer was het voornaamste leervak. Eerst eeuwen later meende vrijzinnige wijsheid, dat de Bijbel niet op de school thuis hoorde en dat het „godsdienst-onder wijs" aan „predikanten en geestelijken" overgelaten moest worden; doch van de Her vorming af was het alzoo niet geweest En daarom, toen de Bijbel van de open bare school geweerd was, begrepen dc ge loovigen intuitief, dat de doopbelofte, in wezen onveranderd, maar toegepast naar de tijdsomstandigheden, een vermaning inhield om de kinderen te doen onderwijzen in de ware leer op de Christelijke school. Wie een andere conclusie trekt, toont ge brek aan kennis, zoowel van de historie als van de plicht, die op Christenouders rust. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE RELLETJES Na Rotterdam is dan ok Amsterdam aan de beurt gekomen. De communisten hebben geprobeerd de massa op straat te brengen, en al is dit niet gelukt, men kan moeilijk een groepje van pl.m. 200 menschen voor „de massa" aanzien, wel hebben zij het klaar gespeeld onrust in de stad te brengen én slachtoffers te maken. Wie zijn het die de relletjes maken? Zijn dat nu de menschen, die, vroeger aan ge- regelden arbeid gewend, nu van desperatie door langdurige werkloosheid het hoofd heb ben verloren? Wij hebben reden om het tegendeel aan te nemen. In Amsterdam hebben wij onge veer 70.000 georganiseerde arbeiders. Ook onder hen komt het kwaad der werkloos heid voor. En ook onder dezen zijn er die heel en heel lang „in den steun" loopen. Maar bij de relletjes vindt ge deze arbei ders niet. Zoover wij kunnen nagaan zijn het per sonen. die men nimmer onder de geregeld werkende arbeiders heeft aangetroffen, die nok nimmer in eigen organisatie voor een goede werkloozenverzekering hebben ge zorgd. 't Zijn dezelfde menschen, die op de Raadstribune af en toe de herrie maken, die tot ontruiming en proces-verbaal leidt. 't Zijn de handlangers van de communis ten, 't zijn ook de bazen van de communis ten, die ze drijven af en toe en die ze droe vige capriolen doen maken, 't Zijn de men schen, die eigenlijk eerst beginnen te leven als er economische onrust en druk komt, omdat ze nu de schijn mee hebben en in betere tijden bij goede conjunctuur nie mand aan hun bewegingen geloof slaat. En 't zijn dezen niet alleen, 't Zijn de op geschoten jongens, hier en daar en overal vandaan, die belust zijn op een heibeltje, die de weinige betoogers omringen en'tot een eerewacht strekken, 't Zijn aankomende loopjongetjes en nog niet eens leerplicht- vrije kinderen, die de herrie vermeerderen, al gaat de' zaak. waarom de rel wordt ge maakt; hun volkomen voorbij. En dan nog, het is het drukte en lawaai beminnende Amsterdamsohe publiek, dat niets met de zaak zelf heeft te schaften, maar dat uitloopt alleen omdat er wat te doen is op den Dom, en dat het werk aan de politie tienmaal zwaarder maakt dan noodig is. Deze categorie krijgt straks de klappen, want de leiders der communisten, zullen straks wel zorgen voor een interpellatie in den Raad, maar ze hoeden zich.voor de gummistok in de rechterhand van de politie agenten. Zij hebben straks, als ze een tik ontvin gen, ook de meeste critiek op de politie, zij worden door de communisten weer ge bruikt om aan te toonen, dat het politie corps er maar op raak ranselt en zij maken de moeilijkheden eigenlijk nog het ergst L Zeker moet de politie met tact optreden en niet te spoedig naar stok 3n sabel grij pen. Maar voorzoover wij ons politiecorps kennen, en de geschiedenis der laatste jareoi nagaan, is er ook geen sprake van dat dit in Amsterdam gebeurt. Alleen, er moet orde zijn, en de burgerij heeft zich, in woelige tijden klemt dit dubbel, naar de aanwijzingen van de politie te gedragen. Wie dat opzettelijk en bewust nalaat, wekt inderdaad iets anders dan de verbetering van de steunregeling of iets dergelijks. Is er reden om relletjes te maken? Zeker, er wordt wel heel sober geleefd door som migen en groote zorg sloopt menig gezin binnen. Maar er is toch ook een regeling van de zijde van Maatschappelijken Steun die werkelijk in de allernoodzakelijkste nood voorziet. Een steunregeling gebaseerd op f 13.50 per gezin met een toeslag van f 1.50 voor elk kind tot een maximum van f 21.Boven dien wordt een brandstoffentoeslag gegeven die in November—December aanvangt en tot eind Maart doorloopt van feitelijk f 1.30 per week. Gedurende de. Kerstweek is de uitkeering nog met 25 pet. verhoogd. Van een huur van f 3.50 tot f 6.— wordt het verschil hij de uitkeering gevoegd, van f 6.tot f 8.50 worrit bovendien het 2/3 deel verstrekt Dat geldt de z-g. crisis-werk- loozcn. De uitgetrokkenen ontvangen minder, maar ook voor hen is dezen winter de uit keering met f 1 verhoogd, terwijl voor allen de gelegenheid om kleeding en schoeisel en dekking te ontvangen is verruimd. De gemeente heeft den laatstcn winter op verschillende punten van de stad de gele genheid geopend warm voedsel .te bekomen tegen den kittelen prijs van f 0.05 per portie In betrekkelijk geringe mate wordt hiervan slechts gebruik gemaakt. Zien wij, wat ook in Amsterdam, nu nog aan loonen wordt betaald in sommige bedrijven, dan moeten wij toch erkennen, dat de steunnormen in het algemeen voldoende moeten worden geacht en dat daarin geen aanleiding is te vinden tot een optreden, als sommige arbei ders en communisten zich meenen te mogen veroorloven.' Ook ontbreekt het niet aan pogingen om mee', werkgelegenheid te scheppen. Niet alleen dat reeds jaren aan de werkverschaf fing van het Rijk wordt medegedaan, maar ook wordt er door de gemeente zelf veel werk uitgevoerd. Men heeft, al is er wel eens een fout gemaakt, voor deze dingen Er is alle reden om te bidden om ophef fing van de crisis cn meerdere arbeidsmoge- lijkheid. Er is wellicht reden om van sommige industrieelen, meer durf en on dernemingsgeest te verwachten. Er is alle reden om paraat te blijven ook als vakbeweging en om mee te werken aan een zoo gewoon mogelijk verloop van de crisis, maar er is geen enkele reden, de be weging van dé laatste dagen met eenig res pect te behandelen. Ze mist alle waarach tigheid. ze is noch uit den nood, noch uit het hart geboren. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De minister van Defensie zal +ot nadere aankondiging geen audiëntie verleenen. OCTROOIRAAD Bij Kon besl. ia benoemd tot ingenieur bij den Octrooiraad de heer ir. E. B. Eisbach. eerder tijdelijk als zoodanig werkzaam. COMMISSARIS VAN POLITIE. De heer F. J. ter Laak, Commissaris'van Politie te Arnhem, heeft aan H. M. de Ko ningin eervol ontslag gevraagd. HOFBERICHTEN Prinses Juliana heeft dezer dagen het beschermvrouwschap van de Ned. I-Ieide- Maatschappij aanvaard. VERKIEZINGEN PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND NIET MEER TER BESCHIKKING De heer P. A. T. v. cl. Weydén (R.K.) bur gemeester van Nieuwkoop, wenscht voor de a.s. verkiezingen niet meer te worden can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten an Zuid-Holland. WAALOVERBRUGGING BIJ ZALTBOMMEL VOORGESTELDE ONTEIGENINGEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, noodig voor overbrugging van de Waal bij Zaltbommel. Door den bouw van deze brug zullen in den rijksweg Utrecht's-Hertogenbosch geen ve ren meer voorkomen, doch nog slechts de schip bruggen bij Vianen en Hedel, zoodat een ver binding zal worden gevormd, welke steeds bruikbaar zal zijn. De bouw van de brug is ontworpen Westelijk van de spoorwegbrug over de Waal bij Zaltbommel. WEGENVERBETERING IN ZUID-HOLLAND Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor aanleg en verbete ring van een weg van Hillegersberg naar Kruisweg, in de gemeenten Hillegersberg, Bergschinboek en Bleiswijk. De weg, waarvan de kruinsbreedte is ge dacht op ten minste 13 M., begint bij de op haalbrug over de Strekvaart te Hillegerrs- berg, en eindigt bij de ophaalbrug voor het gehucht Kruisweg onder Bleiswijk. De weg is ontworpen met een rijweg ter breedte van 6 M. met cèn vrij liggend rijwielpad ter breedte van 2.50 M. benevens een plant- strook en de' noodige bennen. Voor het grootste gedeelte zal de bestaan de weg worden gevolgd; in Bergschenhoek zal de weg worden verlegd ten oosten van de kom. De bestaande weg vormt de voor naamste verbinding voor de streek ten Noor den. van ..Rotterdam met die gemeenten en moet voor het tegenwoordige verkeer vol doende worden geacht. VOOR DE GELDERSCHE VALLEI KANAAL EEM NAAR NEDER-RIJN? Ged. Staten v. Utrecht vragen den Staten een crediét van 10.000 om een onderzoek in te stellen of het mogelijk en gewënscht ie, de verbetering van den water staatkundigen toestand van de Göl- dersche Vallei gepaard te doen gaa.n met. den aanleg van een scheepvaart kanaal van beperkte afmetingen van de Eem bij Amersfoort naar den Neder-Rijn. Ten einde bij het onderzoek omtrent bo venvermelde punten de noodige samen king van deskundigen v^n verschillende richtingen te verkrijgen, stelden-Ged. Staten van Utrecht voor, dit onderzoek op te dra gen aan een commissie, welke de verbete ring van de Geldersche Vallei uit meer al gemeen oogpunt zou beschouwen, dan tot nu toe is geschied. Aangezien het hier gaat om een groot in ter provinciaal streekbelang, gaven zij daar bij in overweging aan den minister van Bin- nenlanrtsche Zeken en Landbouw te verzot ken, het initiatief tot het instellen van zoo danige commissie tc nemen, VRAGEN VAN KAMERLEDEN KERK EN KERKGENOOTSCHAP. De heer Lingbeek heeft aan den minister an binnenlandsche zaken en landbouw de 'olgende vragen gesteld: le. Zou de minister willen verklaren hoe het komt, dat op de telkaarten voor de be- •olking, op de gele kaart, in de toelich ting, aan dc ommezijde, de eerste der aldaar opgenoemde kerkelijke lichamen wordt aangeduid met den naam van „Neder- landsch of Nederduitsch kerk genoot- a p", hóewei volgens het Koninklijk goedgekeurd reglement die kerkelijke corpo ratie officieel den naam draagt van „Her vormde Kerk in het Koninkrijk der Neder landen" of van Nederlandsch Hervormde k" (Koninklijk besluit van 7 Januari 1816 ter sanctie van het Algemeen Regie pient voor het bestuur der Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden)? Indien (wat ik meen te mogen onder stellen) het aan des ministers departement piet onbekend is, dat dio benaming, waar mede op de telkaarten de Nederlandsch Her vormde Kerk wordt aangeduid, t. w. de be: naming van Nederlandsch Hervormd Kerk- ootschap, niet is de naam, waar mede die kerk zich zelf noemt, maar veeleer èen benaming, waarmode zij somtijds en bij yoorkeur wordt aangeduid door 'ieden, die zich van haar hebben afgescheidm om een nieuwe kerkelijke corporatie op te richten, genaamd „de Gereformeerde Kerken in Ne derland", en dat dezulken met dien naam can Kerk genootschap, die zij aan de Hervormde. Kerk geven, bedoelen te kennen te geven, dat de Nederlandsch Her vormde Kerk niet meer zou zijn de voort zetting van de sinds de dagen der Reforma tie bestaande Nederlandsche Gereformeerde k, acht de minister het dan, met het oog'op de onpartijdigheid der regeering, niet hedenkelijk, dat op de telkaarten de Neder landsch Hervormde Kerk niet eenvoudig is aangeduid bij haai\ officieden, ook dooi de regeering gesanctionneerden naam, maai bij een naam, waarmede zij bij voorketii wordt aangeduid door zulken, die haar pre tenties niet erkennen? 3e. Indien de minister dat genoemde i e t bedenkelijk mocht achten, is dan on verhoopt (wat ik immers niet mag onder stellen) de bedoeling met de op de telkaar ten aan de Nederlandsch Hervormde Kerk toegekende benaming geweest, om daardoor ook van regeeringswege in genoemd vraag stuk zijdelings een uitspraak te doen. en dan ten ongunste van de Nederlandsch" Hervorm de Kerk? HET MERAPI-COMITE NOGMAALS EEN DRINGEND BEROEP. Door het Merapi-Comité werden reeds vele bewijzen van sympathie in den vorm van bijdragen ten behoeve van de slachtoffers van d-e Merapi-ramp of op andere wijze ontvangen. Een bedrag van f 52.290.99 kon reeds wor den geboekt, tenvijl uit ontvangen berichten blijkt, dat nog verschillende grootere en kleinere bedragen kunnen worden verwacht. Hoewel dit resultaat, gezien den betrek kelijk korten tijd, welken het Comité werkt, niet onbevredigend kan worden genoemd, acht-het comité zich toch verplicht nogmaals een dringend beroep te doen op alle land- genooten, die tot nog toe geen gelegenheid hebben gehad om van hun sympathie met het goede .doel te doen blijken. Bijdragen kunnen worden gestort op de postrekening van het Merapi-Comité No. 172700, dan wel bij het Agentschap der Ned. Handel-Maatschappij, Kneuterdijk 1, 's-Gi-a- "cnhage. BOND VAN BEDRIJFSAUTO HOUDERS TEGEN SNORDERS. De Bond van Bedryfsautohouaers heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend, met het verzoek te willen bevorderen, dat de wet op de openbare vervoermiddelen wordt veran derd in dien zin, dat het euvel van het „snor ren'» zooveel mogelijk wordt tegengegaan. De Bond ziet nl. in dit snorren een daad van oneerlijke concurrentie tegen de exploitanten der vaste autobuslijnen. RADIO-RUZIE A. V. R. O. EN TELEGRAAF ZIJN EEN. „Vrij Nederland", het orgaan van het ge royeerde bestuurslid der A.V.R.O. Mr. van Doorne, drukt een afbeelding af van eon brief, die de redactie van „De Telegraaf" zond aan een groot aantal abonné's, die hun abonnement op dat blad hebben op gezegd wegens de partijdige houding, die het naar hun meening in het bekende A.V.R.O. geschil heeft ingenomen. Mr. van Doorne publiceert thans eei; brief, dien hij aan het eind van het vorig jaar richtte aan den heer Perry, A.V.R.O.- consul in Noord-Brabant. In dezen brief stelde Mr. van Doorne den geadresseerde voor, dat hij op de algemecne bestuursv gadering der A.V.R.O. verschillende v gen zou stellen. Hij blijkt het ontoelaatbaar te hebben geacht „dat de heer Vogt een interview toestond aan „Het Volk", ecu der A.V.R.O. beslist vijandig gezind dag blad" zonder dat het bestuur in de gelegen heid was de wenschelijkhejd van dit inter view te beoordeelen. Mr. van Doorne verzocht den geadres seerde verder te vragen, of' het dagelijksch bestuur der A.V.R.O. kennis heeft gedragen van het eerste gesprek, door Oudegeest in het A.V.R.O. gebouw gehouden over dc Radio Volksuniversiteit. Tenslotte deelde Mr. van Doorne mede. dat hem ter oore is gekomen, „dat de heer Tindal in den tijd, dat hij lid was van A.V.R.O.-hestuur, van „De Telegraaf", waar schijnlijk van den heer Hold'ert persoonlijk, gedurende ongeveer W2 jaar een douceur ontving van f 500 per maand". De heer Van Doorne eischt de ontkenning resp. bevesti ging van dit gerucht. NIEUWE UITBARSTING VAN DE MERAPI GROOTE ONGERUSTHEID BATAVIA, 12 Januari (Aneta). Zondag namiddag had wederom een uitbarsting plaats van de Merapi. Do berg wierp zwarte 'olken lavastroom uit, welke met een snel heid van 30 mijl per uur naar beneden stroomden, in dezelfde richting als de oude lavastroom. Hierdoor werd wederom groote gerustheid in de nabijheid veroorzaakt Tot dusver zijn nog geen menschcnlevens erloren gegaan. POST-CHEQUE- EN GIRO-DIENST OPRUIMING VAN „OUD ZEER" Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend strekkende tot kwijtschel ding van een vordering van den Staal (Postchèque en girodienst) op J. W. Hol 6Cher te Wildervank tegen betaling var een som van f 5000. Deze vordering van het Ryk is ontstaan ten gevolge van onjuiste bojkingen, welke in het jaar 1923 tijdens de onregelmatige toestanden bij den Post chèque- en girodienst na de centralisatie van dien dienst hebben plaats gehad, ter wijl de saldi dezer rekeningen naderhand ontoereikend waren voor herstel van de gemaakte fouten. Tb.-ms wórdt voorgesteld tegen betaling •an f 50000.— in eens de vordering groot f 73.861.93 kwijt te schelden. Het naJeefige verschil zal worden gedekt door gedeelte lijke beschikking over het bedrag van f 200.000, hetwelk in 1923 door het Staats bedrijf der P. T. T. werd gereserveerd van on verhaalbare vorderingen op postreke ningen. Na vereffening»van de in dit ontwerp ge noemde vorderingen zijn nög dubieuze posten betreffende 7 postrekeningen, loo pende tot een totaalbedrag van f 523 12. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ Dr. CROLES GAAT HEEN. Naar wij vernemen, heeft de heer Dr. J J. Croles, voorzitter van het Prov. Comité A. R. Kiesvereenigingen in Friesland, als zoodanig ontslag genomen. DE STATENVERKIEZINGEN CANDIDAATSTELLING IN GELDERLAND. De Centrale A. R. Kiesvereen. in het Sta- tendistrict Oldebroek stelde Zaterdagmiddag in de te Nunspeet gehouden vergadering candidaat voor de Provinciale Staten van Gelderland: 1. A. van Loo Gzn. (aftir.), Oldebroek D. van de Bunt (aftr.), Nijkerk; 3. G. J. Apeldoorn, Heerde; 4. A. Veerman, Ermeln; 5. R. Prins, Doornspijk; 6. P. H. van Lonïc- huijzen, Harderwijk; 7. K. Maatjes, Vaas- sen; 8. A. Schouten, Nunspeet; 9. J. Jaspers, Hattem; 10. E. Slot, Putten; 11. A. Hoeks'ra, Epe; 12. W. F. H. van der Wart, Erroelo; 13. W. Dijk, Heerde; 14. P. van Nes, Nijkerk; 15. H. J. Nijhof, Oene; 16. R. Arendsen, Har derwijk; 17. G. de Boer, Wezep; 18. Joh. ,T. de Lange, Ermëlo; 19. Ds. J. Kraaij, Olde broek; 20. C. van Ramshorst, Nijkerk. CANDIDAATSTELLING IN FRIESLAND J.l. Zaterdag kwam de Centrale A. R. Kiesvereeniging in het Statendistrict Leeu waarden in vergadering bijeen, ter vaststel ling van de candidatenlijst voor de te hou den verkiezing van de Prov. Staten. Was het andere malen de gewoonte dat men over geheel de provincie met een lijst uitkwam, ditmaal eal ieder district met een eigen lijst uitkomen. Na uitvoerige besprekingen werd de can didatenlijst voor Leeuwarden als volgt sa mengesteld: 1. A. Meines. Huizum (aftr.); 2. D. Lautenbach, Leeuwarden (aftr.); 3. D. van der Schaaf, Huizum; 4. B. Visser, Ga ryp; 5. C: van Raay, Leeuwarden; 6. D, Boersma, Rinsumageest. Het bestuur zal de ze lijst met nog een viertal aanvullen. Besloten werd tot de uitgifte van een ver kiezingscourant. Leger en Vloot. DE INTERNATIONALE Het wordt me dagelijks duidelijker, dat ik de laatste weken van het vorige jaar de periodieke lectuur slecht heb bijgehouden. Zoo blijkt me nu, dat aan mijn aandacht ontsnapt is een discussie in de roode pers over de herziening van het strijdlied der sociaal-democraten. Het is „aangepast" aan de werkelijke verhoudingen; het romanti sche is vervangen door de nuchterheid der feiten. Ik durf mijn ijdelheid niet te streelen met de inbeelding, dat ik daartoe het mijne bijgedragen heb, doch ik zou wel met de feiten kunnen bewijzen, dat ik meermalen op de onjuistheid van de slotstrofe van dit „begeesterende lied" gewezen heb. Het klonk immers ietwat dwaas en fan tastisch om de roode strijders tc hooren zingen: „Makkei*s, ten laatsten male, Tot den strijd u geschaard; En dc Internationale, Zal morgen hcerschen op aard". Wat zou men met die Internationale, stel. kwame morgen op aard, moeten be ginnen? Denk slechts aan het trio: Mac Donald, VanderVelde en Albarda én de ontwapening! Neen, 't is mis, zeiden zelfs de dich ters in de S.D.A.P.'t i9 niet „ten laatsten male". Nog lange niet, nog lange niet! Een inzender in Het Volk neemt het de redactie kwalijk, dat zij een wijziging bepleit heeft. De laatste toch meent, dat die regel niet meer past „in het kader .van dezen tijd. omdat het tot uiting brengt de meening, dat de eindworsteling tusschen kapitaal en ar beid zeer nabij is, waarover in onze rijen thans anders wordt gedacht". De inzender schrok daarvan..Heeft hij dan. het lied zingende, de inhoud altijd verkeerd begrepen? Hij dacht immer aan de laat ste klassenstrijd, nu door de arbeiders gevoerd, welke tot de socialistische maatschappij moet leiden. Wat een filosoof! De redactie is eerlijker. Ze noemt deze interpretatie gewrongen. ,We zullen ons. zegt ze, nog zoo heel veel malen tot de strijd moeten scharen vóór het einddoel bereikt is". Het opstandige lied paste bij de socialisten met wilde haren, manchester pak en sandalen (ik zie er Samson en Simon Maas en van Emmones nog mee loopen) maar niet bij de bontjassen slobkousen en autobezitters van onze tijd. „Makkers, niet ten laatsten male. Tot den strijd u geschaard. Want niet de Internationale: Wij zullen morgen heerschen op. aard". In die zin kan misschien de fout van het verleden gecorrigeerd worden. Auteursrecht niet voorbehouden. N.B. Intusschen heeft Henri Polak, de. taaipuritein, zich ook in 't debat gemengd. Wetenschap. ZUID-HOLLANDSCHE ARCHEOLOGISCHE COMMISSIE. De Provinciale Zuidhollandschc Archeolo gische Commissie houdt Zaterdag 17 Januari eèn vergadering ter viering van haar 25- jang bestaan, waartoe zij behalve haar le den, oud-leden en berichtgevers, de besturen van zustercommissies in andere provinciën en van verecnigingeh met aanverwant stre ven in de eigen provincie, ook enkele auto riteiten, met name den Commissaris der Ko ningin in déze provincie heeft uitgenoodigd. De bijeenkomst vindt plaats in de daarvoor welwillend beschikbaar gestelde vergader zaal van Gedeputeerde Staten. Een geïllustreerd boekje, dat bij deze gele genheid verschijnt, geeft de afbeelding te zien van een aantal monumenten, voor wel ker, behoud de Commissie zich in de bres stelde, voor welker herstelling zij subsidie verleende of waarvoor zij aan het provin ciaal bestuur advies gaf. Van degenen, die oorspronkelijk in de Commissie werden benoemd, zijn sindsdien overleden: prof. Henri Evers, Jhr. Victor de Stuers, de architect Jac. van Gils en mr. dr. J. C Overvoorde, die langen tijd voorzitter Na afloop van de vergadering om 3 uur des namiddags, wordt in het stedelijk ar chief te 's-Gravenhage geopend een door den gemeente-archivaris op verzoek van dc Pro vinciale commissie ingerichte tentoonstel ling van topografische afbeeldingen ter illustreering van de veranderingen in het Haagsche stadsbeeld sinds 1850. Uit het Sociale Leven. tegen 13.516.300 op 1 Jn bedroeg 12.880.300 op dus 15.100.300 i VERPLEGING VAN MILITAIREN. Nieuwe regeling. Op het Departement van Defensie is een regeling in voorbereiding, waardoor het mogelijk zal worden, dat militairen van zee- en landmacht, die verpleegd zouden moeten worden in een aangewezen btirger- ziekeninrichting, desverlangd in oen ande re ziekeninrichting van hun gezindte or keuze ter plaatse worden opgenomen, zon der dat zulk6 voor hen kosten medebrengt ut lloen in Rusland ge< OpmerfcelUIt en leerzaam is nlnder dan 2.220.000 lid zUn ukbewioglng. doch »ich ala m lid ztlnde t Moskou si iwers ln de minder dan V 00 gd nnTb [i "h o r. l M n di n e s p r o< 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1