Wetenschap. 'erna a aa t\^ri\4nciaaq Gemengd Nieuws. Radio Nieuws. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET VRIJDAG De Romeinsche sarcophaag, die voor en kele weken te Simpelveld is gevonden, is thans eigendom geworden van 's Rijks Mu seum van Oudheden en behou !|en tc Lei den gearriveerd. Hiennedc is een. werkelijk unieke vondst voor het R'ik bewaard. Een met relic's aan de binnenzijde versierde Romeinsche sarcophaag is op zich zelf al bijna een unicum, doch deze reliefs zelf. van een voor ('cze streken buitengewoon goed sculptuur, hebben groote kultuurhisto- lischc bcteekenis. Ze vertconen or.s de doode liggende op haar sofa in haar binner.kamer, te midden van haar verdere meubels en voor- werpen van. dagclijksch gebruik. Stuk voor j stuk herkennen we in de voorgestelde voor werpen bekende Romeinsche vormen, drie-1 voettafel, glas- en bronswerk, andere 6tuk- ken, die in orginale van meer vergankelijk j materiaal zijn, in het b'.'zonder van hout, zien we hier voor het eerst in afbeelding voor ons. Ook de buitenzijde van het huis is op cc reliefs afgebeeld en laat zich duide lijk herkennen als die van een Romeinsche villa, een hoeve zooals ze in Limburg zoo veelvuldig voorkomen. Zoo bieden dus deze reliefs ons een voorstelling van het interieur van zulk een hoeve gelijk we die tot dusver no? niet bezitten. De asch van de verbrande doodde rustte hier dus als het ware te midden van haar •huiselijke omgeving. Ook haar sieraden zijn hior in deze kist medegegeven en roerend is het daaronder aan te treffen een kostbare k Jour bewerkte gouden ring, waarop een inscriptie „Junioni meae" aan schijnt te duiden, dat hij eenmaal het geschenk moet zijn geweest van een liefhebbend echtgenoot aan zijn vereerde, vrouw. Reeds vroeger, wie weet hoevele eeuwen geleden, is deze kist klaarblijkelijk al eens jïevondèn en heeft men getracht haar te "openen door eenvoudig een gat in het zware steenen deksel te hakken. Door dezer hard handige bewerking is waarschijnlijk de eene helft van de kist toen reeds gescheurd; deze. vertoonde althans eenige oude scheuren, èc-hter gelukkig zonder dat daardoor do re liefs hebben geleden. Men is D-ans op het museum bezig den steen te drogen en de kust weer geheel in elkaar te zetten. Er zullen dus zeker nog eenige weken overheen gaan alvorens de kist met zijn inhoud voor het publick kan worden opgesteld. Dan zal in het Museum een stuk te zien zijn, dat voor ons land van buitengewone waarde is. Dat het gelukt is dit stuk voor ons land te bewaren, danken we in de eerste plaats aan de Vereeniging Rembrandt, die dadelijk bereid was de Museumdirectie te helpen door de benoodigde som renteloos voor te schieten. Bestaat 50 jaar Het Maandblad „Tegen de Kwakzalverij" bestaat 50 jaar en verscheen deswege mc1 een feestnummer, waarin jubrlé bijdragen "van een aantal gelegenheids-medewerkers zijn opgenomen. In De heer H. van Gelder, reeds meer den 40 laar redacteur, heeft nog altijd de leiding van deze uitgave, welker administratie adres luidt N. Keulemans, Kloveniersburg wal o', Amsterdam. HET OUDE SCHIP. Is de oude bij de Van Hoornekade te 'Utrecht gevonden schüit veilig en wel naar het Stedelijk Museum overgebracht, er doen zich bij het conserveeren nog vele moeilijk heden voor. Over een deskundige, aan wien men zon der df minste risico kan opdragen het schip te restaureeren en conserveeren, kon tot he den nog niet beschikt worden. Wel zijn cn kele personen, die er verstand van hebben, de schuit komen zien, om zoo mogelijk iets te kunnen advisecren. Ook weet men nog niet, welk conserveer middel moet worden toegepast. In Noorwe gen, waar men ook een dergelijke schuit ge vonden heeft, zijn inlichtingen gevraagd ch wat W1I5JI1 HET EINDE EENS ZWERVERS Nabij het station der Ned. Spoorwegen te Hoensbroek (L.) is een persoon van middel haren leeftijd door een rangerende locomotief overreden en gedood. Hij was niet in het be zit van papieren, waaruit men zijn identiteit kon vaststellen. Men vermoedt dat het slacht offer een zwerver is. EEN MODERNE STORMRAM. Als gevolg van een verkeerde beweging door een leerling-machinist reed op het sta- tlonsemplacement te Roosendaal (N.Br) een locomotief in de machineloods dwars door den muur van het gebouw. Zoowel de .machine als het -gebouw Hepen materlnele schade op. Persoonlijke ongelukken kwu- men niet voor. We geven hier ten paar bladen uit t schetsboek van onzen teekenaar, die gisteren in Scheveningen eens. een kijkje ging nemen. Dat de hangende crisis overal onderwerp van gesprek was, spreekt vanzelf, 't Manvolk beseft volkomen den ernst der tijden. ERNSTIG MOTORONGELUK DOOR VERBLINDEND ZONNELICHT. Men meldt ons uit Laren (N.-H.) Op het kruispunt HilversumschewegNieu we Rijksweg heeft een ernstig motor-ongeval plaats gehad. De 23-jarige motorrijder J. B., uit Hilver sum, die met groote snelheid op den Hilver- uumscheweg reed, vloog zender vaart te vermin deren, tegen een vrrchteuto op, die aan den kant van den weg 6tond. In zorgwekkenden toestand werd B. naar het Sint Jans-ziekenhuis vervoerd. Volgens oogge tuigen zou de motorrijder, door het zonlicht verblind, dezen vrachtwagen niet opgemervt hebben. Ook de vrachtwaren, die toebehoorde aan de N. V. Houtzaag en Rolvenhoek te Bloe- mendaal, is ernstig beschadigd ERNSTIGE AUTOBOTSING. Men meldt ons uit Terneuzen: Donderdagmiddag had oven buiten de stad een ernstig auto-ongeluk plaats. De auto van den heer De Ridder kreeg stuurdefect en reed tegen een boom waardoor de auto omsloeg. Ge noemde heer en twee dames werden gewond; een dame zeer ernstig aan het hoofd. Een passeerenle autobestuurder bracht de gewonden naar Terneuzen terug, voor medische behandeling. De auto werd zwaar beschadigd. DE DOORBRAAK IN DE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN. In de Scheveningsche binnenhaven bij den toegang tot de nieuwe haven zijn vapwe-c De Wit's Bcrgingsmaatschappü voorbereidende werkzaamheden verricht voor de opruiming van den yzeren damwand, die dezer dagen ten gevolge van abnormalen waterdruk was be zweken. Verwijdering van de deelen van dezen ijzeren damwand, die een lengte van 12 75 M. hebben en ongeveer 4 a 5 M. in den bodem zitten, waar boven zij geheel zijn omgebogen, kan practisch niet anders geschieden d?,n door afbranding on der water en onder de ombuiging, een werk, dat door een in d'enst van De Wit's Bergings maatschappij zynden Duitschen duiker is aan gevat. Te Amsterdam werd 's nachts aan de politie van het posthuis Borgerstraat assistentie ge vraagd voor een geval van gasverstikking in de Van Lennepstraat by de Ten Katestraat. Het bleek dat in een woning door het spelen van de kat met een gasslang, deze los was ge gaan en het gas de kamer instroomde. Hier sliepen vyf kinderen die, toen hulp kwam op dagen, welke door de moeder was ingeroepen, bedwelmd waren. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse met eer ambulance auto. De kinderen kwamen echter spoedig weer hy, zoodat overbrenging naar een der zieken huizen niet noodig bleek. Op het laatste oogenblik werd hier waar schijnlijk een drama voorkomen. RIVIERPIRATEN EN „VOETENSPOELERS" De jachtopziener v. d. L., te Wyk by Duur stede had twee stroopers ontdekt in een roei bootje by den oever aan de Duinen. Zyn po gingen om dit bootje aan den kant te bren gen, mislukten, waarop zijn zoon in het boot.'e sprong. De stroopers voerer evenwel de rivier op en zetten den jongen v d. L. over boord, in het water. Hy mocht toen de boot vasthouden, en zoo hebben zy hem naar den Maurikschen kant getrokken door het yskcude water en op de uiterwaarden afgezet. By de politie is hier van aangifte gedaan. Te Giethoorn (Ov.) werd procesverbaal opgemaakt tegen den klokluider, omdat bij in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. inplaats van op 12 uur om 2 uur de klok had geluid toen hij den overgang van Oud- in Nieuw jaar moest symboliseercn. Dit herinnert aan wat in een niet onver maard stedeke in het Noorden van ons lund vóór den oorlog moet gebeurd zijn, waar het nu nog gewoonte is, dat de in woners te tien uur 's avonds bij klokgelui worden opgewekt onder de wol te schieten. Een dier avonden geschiedde het echter, dat tie aanmaning van den „beiaardier" den inwoners wel wat vroeg voorkwam. Het was namelijk negen uur toen de klokluider het a'vondklokje luidde. Aan deze vergissing moet het vuurwater niet geheel en al on schuldig zijn geweest DOOR EEN RAT AANGEVALLEN. Te Ouderkerk a. d. Amstel werd een 2 jarig zoontje van den landbouwer W. terwijl het op een matras, welke op den grond was uitgespreid, lag te slapen, aan gevallen door een rat cn zoodanig in het ge laat gebeten, dat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Het ondier werd door den vader ontdekt en met een stok afgemaakt HET HOOGE WATER Men meldt óns uit Grave (N--Br.): De Beersche Overlaat werkte met een diep te van 25 c.M. De Elftweg, de groote verkeers weg tusschen Den Bosch en Grave is onder- geloopen. Auto's en andere voertuigen moeten, door het water ryden. De wegen naaf Lassel, Beers en linden1 staan blank en zyn voor het verkeer gestremd. Uit Venlo wordt gemeld, dat de Maas blyft vallen. EEN AKELIG AVONTUUR VAN EEN CHAUFFEUR. Te Tiel werd een familiefeest gevierd. Een der familieleden, die uit Resteren zou komen, ontbrak nog en daarom werd een auto uitgezonden om den betrokkene in Resteren af te halen. De chauffeur van de zen wagen beleefde, volgens de „Tel", ondei weg een hoogst sinister avontuur. De dijk, dio op sommige plaatsen een res pectabele hoogte heeft, was glad en glibbe rig en nabij IJzendoorn kon de bestuurder den wagen niet meer houden. In volle vaart tuimelde de auto den dijk af en botste tegen oen aan den voet van den dijk staand huis Met kracht wer'. de chauffeur door den voorruit geslingerd, om vervolgens door di vensterruiten in een der vertrekken van de woning te belanden. Het toeval wilde, dat hier juist een lijk stond opgebaard. Door don schok viel de baar om, zoodat do verongelukte chaulteur en het lijk tezamen over den grond rolden. Men zal zich 's mans ontzetting kunnen voorstellen, toen hy tot bezinning kwam ei. bemerkte, dat hij naast een lijk lag. Met een gebroken pols en in overspannen toestand werd de autobestuurder naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht REDDERS GEHULDIGD. Den 19den September is bij den mond van de Theems het Nederlandsche stoomschip „Foxhol" vergaan. Twee leden dor beman ning werden gered door den kapitein en twee leden van het Fransche schip „Norte Dame des Ardents." Thans is aan den kapitein een gouden horloge met inscriptie uitgereikt, terwijl dp leden der bemanning, die aan de redding hebben deelgenomen een zilveren sigaret tenkoker met inscriptie ontvingen. HIJ KON GEEN ETEN MEER ZIEN Hoe een vreemd geval van Indigestie genezen werd Een treuriger geval van indigestie is moei lijk denkbaar. Het leven werd dezen onge- lukkigen man ondragelijk. Het middel, dat hij gebruikte, zal stellig ook Uw spijsverte ringsorganen in orde brengen. Leest eens wat hij ons schreef: „Twee jaar geleden leed ik erg aan indi gestie, gebrek aan eetlust en hevip-e rugpijn Alle voedsel verzuurde in mijn maag. Na de maaltijden voelde ik me miserabel ei voor had ik al géén eetlust. Een mijner vrienden raadde mij Kruschen Salts te pro- beeren. Ik deed het en reeds na korten tijd voelde ik tot mijn groote vreugde aanmer- kel jke verlichting. Ik ging met Kruschen door, totdat ik mij volkomen hersteld voelde en een heel ander mensch was geworden. Ik ben nu even ge zond als twintig jaar geleden". WS. U weet, hoe slecht een machine werkt, wanneer hij verstopt raakt Het is 't zelfde met Uw lichaam, wanneer Uw maagsap pen niet voldoende vloeien. U*v voedsel, in plaats van verteerd te worden, hoopt zich in uw organen on en geeft zoo stagnatie in Uw lichaam, waarbij tevens schadelijke zu ren ontstaan. Wat u noodig hebt is een afdoend middel het middel van de natuur zelf de zes natuurlijke zouten in Kruschen Salts en eik dezer zouten heefteen eigen werking. Teza men sporen zij de werking der organen aan ieder op zijn eigen wijze. Het eerste resultaat van deze zouten is de vermeerdering van de speekselafscheiding, waardoor de eetlust toeneemt. De volgende werking heeft Ln den maag "laats, waar de maagzuren weer het voedsel kunnen verte ren. Ook in de spijsverteringsorganen be werken eenjge van deze zou.cn de afzetting van die zuren, die het reeds gedeeltelijk ver teerde voedsel aantasten en geschikt maken voor de afscheiding. Zooals U ziet, is er bij Kruschen niets geheimzinnigs, het werkt zuiver wetenschap peiijk en volgens bekende regels. Probeert 't zelf ook eens! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per "aCOn- (Ad..) Aan Frankrijks westkust, bij den mond der Gironde. ligt het plaatsje Royan. In de on-' middellijke nabijheid daarvan vindt men een oud ruw opgetrokken boerenhuis. Hier woonde ten tijde van de z.g. dragonades Ds. Jean Jarousseau en zijn gezin. Het was een prediker, groot van geloof en eenvoudig can. hart; niet uitmuntend in groote geleerd heid, maar wel in zeldzame trouw. De toestand van de Protestanten was reeselijk. Zij waren vrijwel vogelvrij ver klaard. Een wettig huwelijk konden zij niet sluiten, want zij konden er niet toe komen, dit door den Roomsch Katholieken geeste lijke te doen inzegenen, want dan hadden zij eerst ter biecht moeten gaan. In den zin der wet misten hunne kinderen daardoor den burgerlijken staat, waarop ze andei's recht zouden gehad hebben. Maar liever trot seer'en deze dappere Christenen de grootste moeilijkheden, dan hun geloof te verlooche nen, Van tijd tot tijd stak men met een on schuldig lijkend visschervaartuig in zee en dan hield de predikant midden op zee voor de kleine schare getrouwen een godsdienst oefening. Dc Doop werd toegediend aan de inmiddels geboren kinderkens, huwelijken werden gesloten, het Avon 'x.iaal gevierd. En tegen den avond keerde het vaartuig naar de haven terug. ,Uit het ruim klonk, zoo lang men ver genoeg van den kant af was, gemeenschaDoelijk gezang van Psalmen en andere geloofsliederen, maar dit verstomde bij het naderen van de kust en onder be scherming der duisternis verliet de kleine gemeente in kleine groepjes om geen arg waan te wekken het schip Ds. Jarousseau was. nr. een prediking, 's nachts in de open lucht, gevangen geno men ..n werd door een soldaat in zijn wo ning bewaakt. Binnenshuis mocht hij zicli vrij bewegen, maar zoodra hij den voet bul ten de deur zou zetten, liep l»ij gevaar door een kogel tot de orJe geroepen te worden. Toch moesten er ambtsbezigheden vervuld worden. Er moest gedoopt, en het huwelijk moest worden ir.'-ezegend van Izaak Guim berteau en Suzanna Chabot Toen legde Ds. Jarousseau den voorzitter van den kerkeraa-l' Jacques Chardcmite plechtig de handen op en ordende hem tot de gewijde handelingen. Den volgenden dag stak een klein vaar tuigje, de „Grace-de-Dieu" in zee met het bruidspaar, de doopouders, den doopeling, cn eenige getuigen samen twaalf personen. Het. weer was goed; er was weinig wind, maar voldoend om te zeilen. Ver buiten de kust werden de zeilen gestreken en lag men te dobberen, op dé uitgestrekte waterplas. Zoo goed mogelijk kweet ouderling Char- demite zich van zijn taalt. Hij las een toe passelijke preek en zegende toen liet hu welijk in. Daarna schepte hij met de hand BRANDEN. Te Amsterdam brak door het omvallen van een brandende petroleumkachel brand uit in de voorkamer op do eerste^étage van perceel Nieuwe Prinsengracht 74, welk.* étage bewoond wordt door de familie N. Kokernoot. Het vuur greep zeer snel om zich heen en sloeg weldra naar buiten. Toen de brandweer, die spoedig gealarmeerd was, arriveerde, hadden de vlammen zich reeds een weg gezocht naar de tweede étage, be woond door den musicus M. van Oosten. Ook daar grepen de vlammen snel om ziel» heen. Aanvankelyk werd met twee stralen van een motorspuit water gegeven. Dat aan tal werd tot vier versterkt, toen kort daar op bij het tweede alarm versterking kwam uanrukken. Men was weldra het vuur meester en toen kon worden vastgesteld, dat op de eerste étage de voorkamer, een tusschenka- mer geheel cn de achterkamer gedeeltelijk waren uitgebrand. Tweehoog bleek vóór een tusschenkamer te zijn uitgebrand; de achter kamer bleef daar gespaard. Te Krommezijl (Gr.) werd de behui zing van den rijwielhandelaar D. Luchten- berg een prooi der vlammen. Mede gingen veel nieuwe fietsen en ander materiaal ver loren. Alles was verzekerd. HET HUWELIJK OP ZEE water uit de volle zee en doopte daarmede den kleinen Bernard. Toen werd de terugtocht aanvaard. Helaas, de wind was "okeeni en er verhief zich een geweldigen storm. Als een notedop danste het scheepte on de golven. Bovendien kwam er een dump uit zee opzetten, die het uitzicht belemmerde. Wind en stroomen grepen de ranke kiel 011 dreveu haar met onverweorstaanharc kracht naar de kust, waar el zoo menig «Varna was af gespeeld. Daar lag een klip. bii hoogtij vol doende onder water, maar die bij het ebben kwam drno~ te ligeen. Daariiee-n werd de „Gréce-de-Dieu" gestuwd. En hier ging men voor anker. De wind ging wat liggen. Zou er redding dagen? De hoon bleek üdeL De ed» trad in en de wind verhief zicdi opnieuw. Er ontstond oen vreeselijke branding en als wopste horden omringden do schuimkonoen het sc-heeo'e. Aanval na aanval had liet t*- verduren. Ach, hoe huig zou de kracht van die paar spanten en planken bestand blijken tegen de woo'e van den oceaan? De opvaren den verhieven hunne harten in smeekbeden tot den Ileere, die wolken en zeeën gebie den kan. In c.ndei-worpeoheid aan Zijn wil wachtten zij hun lot. Tan de kust af werJien zij door hun vrien den niet vereeten. Ds. Jaroysseau trotseerde den kogel van zijn bewaker en spoedde zich naar het strand. Nog een paar vrienden ston den op den uitkijk met een kiiker. Vol nng stige spanning volgden zij het drama, dat zich voor hun ooeen afspeelde. Machteloos stonden zij. terwijl daar hun «reliefde vrien den worstel Jen met de golven met den dood Ds. Jarousseau dreef zijn oaard in zee. Het dappere dier worstelde zich eerst loopend. daarna zwemmend door de. branding. Maar het duurde lang voor ziin vrienden iets van hem vernamen. De duisternis was reeds ge vallen. Men stak een vuur aan. Zouden dan allen door de zee verzwolgen ziin? Eindelijk een stem: „Help. kinderen, help!* 't Was Ds. Jarousseau. die met zijn paard uit zee oprees en op een aantal gestalten wees, die op het strand lagen, 't M aren er zes, die z.ieh aan den mast hadden weten vast te klemmen. 't Was de schipper, ouderling Chardemite Izaak Guimberteau, die krampachtig deiri arm van zijn jonge, bewustelooze vrouw omklemd hield. En nog twee anderen. Zoo goed mogelijk werden ze verzorgd bij het kampvuur. De jonge man knielde neer bij rijn vrouw zwak blcsie streek nop even ove riezicht Toen hield het hart op te kloppen Daar klonk op eenmaal een schaterlach: „Ga nu de violen maar halen! Vandaag vieren we bruiloft! Ik heb lang moeten wachten, maar eindelijk, daarginds, waar men niets dan lucht en water ziet, daar heeft God ons getrouwd!!" De arme Izaiik Guimberteau was var droefheid krankzinnig geworden! HUIZEN (298.8 M) KRO. 8—9.16 Gramofoon 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 12 Tlldseln 12.01—1.30 Lunehniuzlek. 1.30—2.S0 Gramofoon van Jen sender. 66 Platenconeert. 6.01—615 SnorcpraatJe. 6.166 36 Journalistiek Week ovrezloht. 5.36— 0 45 Gramofoon. 6 45—7.15 Es- peranto-curaus. 7.157.15 Spreker. 7.4G11 Con cert. 11—12 Gramofoon. Ongeveer 9 uur Nieuw»- berichten van .Va* LUae. HILVERSVM (1875 M.) 8 Gramofoon. VPRO richten. 12.20 Mlddagmuslek. 2 Gramofoon. 2.1$ Radlo-Volksunlvcrslteit. 2.45 Paedagoglecr. King van den lender 6.45 Kluderuurtje. fe.U" S.D.A.P.-kwartiertje. 6 3*> Literair halfuurtje 7 i: Gramofoon. 7.45 Politic-berioht-n 8 B(J o- Pomp. 8.15 Concert. 9 Bestuursmededeellugcr. 9.15 ConoerL 10 VARA-Va-la en MededeelIngei. Nadruk verboden. 103. Een toenbom! rinkeldekink! Daar vlogen wc regelrecht dwars door do ruiten zoomaar het slaapvertrek van meestei Mui zenvreugd binnen! En het ergste was, we kwamen precies boven op den meester cn zijn vrouw terecht, die heel lief naast elkaar lagen te slapen! „Help! Help!", gilde me vrouw Muizenvreugd cn de meester was in één sprong zijn bed uit 104. Nou je begrijpt, wat er toen gebeurde. toen meester het liehi had aangestoken en hij zag, wie de inbrekers waren! Hij pakte zijn stok. di% hij 's nachts altijd naast zijn bed had slaan, en daar kregen we niet zoo zuinig nye voor ons broekje. En even later zaten we in 't turfhok opgesloten, boven op een hoop vleze, zwarte turfT (Wordt Maandag vervolgd.) FEUILLETON LIEF EN LEED IN DE PASTORIE door BRIGITTE „We zijn in het dorp geweest" verkon- digJe Hansje, „en ik ben heelemaal niet bang voor de gans, Heller tvel, die h'iii.' „Die ia ook nog zoo klein." „En we zijn ook bij Gartz geweest," ver leide Fneder, die hebben even koelen „Hebben even koeien!" echode Ilc'.lor. „Nu eten," maande vader. I „Ze eten toch al zoo slecht," Het Dórtc ziet hooien, „naar mij luisteren ze niet." „Maar jongens, wat moet moedertje wel van haar jongens denken?" Maar Frieder betwyfelde het of ze zoo ver kijken kon. „In ieder geval moet je Dftrte gehoorzaam zijn, om moeders wil," sneed de vader alle verdere bedenkingen af, „en in 't vervolg wasschcn jullie je handen voor tafel. Hy alle drie zijn za. vuil." „Ik kan me ook niet met alles bemoeien, tei Dörte moedeloos, „hoe graag ik zou wil len. Mijn kas klopt ook niet meer de laat ste weken. Lang gaat het zoo niet meer Zou de tante van de-jongens nu niet kun nen komen?" Hans schrok. Wanneer zijn schoonzuster kwam. dan was er weer iemand die met eisen ideeën en eischen kwam, die hem ver hinderde om geheel in z'n werk op te gaan, zich er in te begraven. „Stil maar, Dórte," troostte hij, „Je moot er nog wat aan wennen, dau zal liet wel gaan." Maar Dörte schudde twijfelend het hoofd Het was vandaag ongezellig aan tafoi Hans merkte het op en kon toch niet zog gen waar het aan lag. Misschien om lat de kinderen zoo onrustig waren. Ze zaten geen oogenblik stil en speelden met wat ze op hun bord hadden inplante van te riten. Hij boog het hoofd stil voor het dankge bod en stond toen op. „Eten jullie maar rus tig verder, ik ga nog wat werken." HU ging naar zijn kamer en maakte eeni ge korte punten, die vanavond behandeld zouden worden. Daarna bad hy met de kin deren, die Dörte naar bed gebracht had en ging in de kamer waar de vergadering plaats zou hebben om daar de ouderingen en gemcentevertegcnwoordigers te ontvan gen. Een kwartiertje vóór don vaetgestel len tijd kwamen de eersten al, en om acht aur schenen ze allen present te zyn. „Werkelijk gezellig hier, dat moet Ik zeg gen," meende er een waardeerend. „En wat een mooie schilderijen. Wat be teokonen ze eigenlijk, dominé, als ik vragen mag?" Hans verklaarde: „Het waren platen naar de gelijkenissen van Jezus, door Burnand geschilderd cn in steendruk uitgevoerd. „Maai- nu verzoek ik de heeren vriende lijk om p'aats te nemen, we zijn toch wei voltallig?" „Raadslid Schmidt ontbreekt nog." Hans trok z'n horloge uit. „Het w acht uur dóór. Ik open de vergadering." P.u hij begon met een kort gebed, waarin hij God bad, om hun 6amsii'::i te zegenen, cn dat het tot Zijn eer mocht zyn. Dan heette hij allen welkom en verzocht om hun medewerking. Hy onderstreept0 kort de plichten, die ieder vertegenwoordi ger van de kerk heeft de uitoefening van het kerkelijk ambt in hun dagelyksch le ven. „Zeker," besloot hij, „zullen al deze din gen voor ieder Christen vanzelfsprekend zijn. Maar de gemeente ziet vóór alles op haar eigcn gekozen vertegenwoordigers, daarom moet hun leven zeer zeker als een voorbeeld zijn. De heiliging van den Zon dag en geregelde kerkgang, vriendelijkheid tegen de huisgenooten, huisgodsdienst oefeningen en een open hand voor oriueii en zieken. - dat alles moet bij alle ouder lingen en raadsleden gevonden worden, het gebed aan tafel niet te vergeten." Een hand ging naar boven. „Wie vvenscht het woord?" „Kleermaker Bieder." „Meneer Bieder heeft het woord." „Alzoo," begon hy, „met het tafelgebod en zoo, dat kan ieder wel doen, als hij wil. Of schoon het tot nog toe bij ons geen mode geweest. Maar wat betreft do predikdicr*u Dat is gemakkelijk gezegd: geregeld. Om tien uur begint die en duurt tot legen half twaalf. De heele voormiddag is weg. Wie kan dat dan? De vrouw moet koken cn ieder heeft ook z'n beetje vee, waar hij voor zor gen moet. Ja, als het zoo ongeveer acht uur was, dan kon men daarna buiten nog wat doen, want met de Zondagsheiliging gaai het hier buiten niet zoo gemakkelijk aas do- miné wel denkt. Verder heb ik niets te zeg gen.' Hij ging zilton. „Heeft iemand nog Iets aan de woorden van den vorigen spreker toe te voegen of ij- te merken?" Een gemurmel ontstond „Gelijk heeft hij." „Ik verzoek om te bedenken, dat geduren de den winter de preekdienst, wanneer dezi om acht uur gehouden wordt, dikwyis met licht moet plaats hebben," zm Hans. „Nu, wat dan nog," kionk het door el kaar, „waar\oor hebben we dan het elec- trische lich. Het wordt anders toch niet ge bruikt, maar natuurlijk, voor domine is het te vroeg." „Willen de heeren die Iets te zeggen heb ben. om het woord vragen alstublieft?' Nie mand gaf zich op. „Dan geef ik het in stem ming. Wie is er vóór dat de dienst in 't ver volg om acht uur „In den zomer om zeven!" rtep er ©en tusschendoor. „Ook goed; dus dat de dienst in don ro mer om zeven, in den winter om acnt uur gehóuden wordt? Ik verzoek om de hand op te steken," Alle handen vlogen naar boven. „Wie i6 er tegen? Niemand. Ik verzoek den scriba het eenstemmige besluit in de notulen op te nemen. Wie van de heeren is het?" Meester Ring stond op en reikte hem h«t notulenboek, dat reeds de gebruikelijke aan hef bevatte. „Kassier en secretaris? U oefent vele ambten uit," schertste Hans. „U hebt, naar ik zie, meeneer Schmidt als aanwtz g genoteerd dot moet dus doorgehaald .vordon Misschien maakt U de notulen in 't vervolg liever na de vergadering. Maar, ik ben t dankbaar dat U olies zoo zorgvuldig van te voren klaargemaakt heeft." F.n m?t ?en vriendelijke knik gaf hij meester Ring het boek terug. „Dan heb ik nog een zaak te behandelen die men mij heden van het Kerkbestuui zond. De pachtcon'.ractpn moeten opnieuw geregeld wordca Vanaf heden zal met rogge waarde betaald moeten worden. dat wil zeggen, voor een bepaalde grondsoort wordi bijv. per morgen een pacht van een cente naar (50 kg.) rogge vastgesteld. De pachter heeft dan óf per morgen een centenaar rog ge te leveren óf deze in geld uit te bdtalen, berekend naar den marktprijs." „Waarvoor dat nou weer?" bromde boei Gartz. „Ge moet billijk zijn, mUne heeren," zei Hans. „Bij de steeds geringer wordende waarde van het geld is dat niet anders mo- gelijk. Nu gaat het in de eerste pi i.ars hierom, de aan de kerk behooronde akkera volgens het contract in klassen in te deck» het Kerkbestuur schrijft vijf klassen voor.' „Zooveel hebben wij er niet noodig.' „Goed, dan vergenoegen we ons met min- d°r. Ik stel voor, een commissie mot i!e nieuwe regeling der pachten te belasten."' Een kleine discussie ontspon zich, waar uit tenslotte drie nainen naar voren kwa men: n.l. boer Gartz, meester Ring en Mul ler. Op aanraden van Hans werd toen nog een arbeider gekozen, die Krüger heette. Op da volgende vergadering zouden die vitr verslag uitbrengen. „Is er nog iels te bespreken? Neen? Dan sluit ik de v-'rgadering in de hoop dat rij niet tevergeefs gehouden is. dat wil zegden, dat het kerkbezoek beter wordt, nu wij naar den aJgemeenon wcnsch da dienst verzet hebben. F.n nu w illen we bidden." Nog een kort gebed, en éen voor één na men ze afscheid. Het was niet zoo geweest zooals Hans hot in de stad gewoon was, en zooals hij het gehoopt had. Zoo had hij nauwr'ijks ie'e kunnen zeggen over dat wat hem werkelijk aan 't hart lag, wij! hij voelde dat de men schet daarvoor niet rijp waren. Maar hij preekte zichzelf voor, dat men niet terug mocht zien op den weg en dat Rome ook niet op één dag gebouwd was. HOOFDSTUK IV Bij den dorpeherbergier Mejnert was het vereeniging. Er waren verschillende veree- nigingen in Neuendorf, maar die nu op den vierden Adventszondag bij Meinerts bijeer. was, was beslist de voornaamste. Aleen do groote grondbezittere behoai-den er toe, boeren, zou men vroeger gezegd hfb ben, maar nu klonk dat niet 111001 ge noeg meer. Grondbezitter klonk steeiscner, beschaafder. Zij verachtten da stede. nj n allen als „luilakken" die van de hand in de tand leefden, en het leek hun meer kani-sch dan tragisch, dat de monschen in de staó nu niet genoeg te eten hadden. Ze konoon het zich eenvoudig niet Indenken dat da sladsche mansehött, die het toch altijd goed was gegaan en die nooit zulke zorgen gehad hadden als de boeren, dat het die werkc lijk slecht ging. Ze hadden een hekel aan de starlsche 'ui, die bij hun maar kwamen smokkelen en pingelen, cn zij kregen hot tóch maar zon der dat ze er verder moeite voor geda in Jnd den. Zij wisten niet hoeveel moeite cn ar beid het veo cn de akkers gaven en hoeliaid de boer werkte, om alles tot rijpheid te brengen, wat dan de etedeling ge lacht-doos opat. En toch wilden *l| geen van allen boei meer zijn Re henUdden de staische nv.. schen om de eemakkelilkoe-i waarmee zij en en zich bewogen. Zij wilden liever niet bij hen afsteken. 1 (Wordt vervolgd.)" j

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9