DE DE INZET VOOR STATENVERKIEZINGEN BINNENLAND. Luchtvaart VRIJDAG 9 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 DR. H. COLIJN SPREEKT TE BALK X)s onzekerheid op geestelijk terrein en de gevolgen voor het politieke leven WAT ER GEDAAN MOET WORDEN Ten inzet van de actie, voor de dit voor jaar te-houden Statenverkiezingen zijn door hc; Provinciaal Comité van A.-R. Kiesver ecniginfecn ecnige vergaderingen georgani seerd, waarvan de eerste gistermiddag te Balk gohouden is en waarin het woord ge voerd is door den leider der partij, Dr. 11. Co lijn. Nadat de vergadering, die zeer druk be zocht was, door den voorzitter der gemeen telijke A. II. Kiesvere'eniging in Gaastér land, den heer D. Jaarsma, op de gebrui kelijke wijze geopend was, ving de he«u Colijn zijn rede aan met te herinneren aan een vorig op reden in Balk, nu 20 jaar ge leden. De omstandigheden waaronder ik toen optrad waren wel geheel anders rlan thans, aldus Spr. Toen heerschto er in de wereld vrede, rust en een vrij algemeeno wélvaart Thans zijn de omstandigheden bijna in elk opzicht in. het tegendeel ver keerd. Een somber Jaar. Hét jaar, dat voorbijging, zal in de ge schiedenis dér wereld geboekstaafd worden als hqt. sombere jaar, het jaar van donker h'eid. het jaar, dat zich kenmerkte door een groot aan.al natuurrampen en door ernstige beroerten in bijna alle wcrelddcelen Deze dingen behooren tot die groep van gebeur tenissen, die door de Heilige Schrift worden aangeduid als het beginsel der smarten, voorafgaande aan het einde. Spr. zal niet uitweiden over de oorzaken yan de poli.ieke onrust in het eigen wereld deel, die de spanning van dag tot dag doet toenemen noch over de communistische agi tatie. die ook de volkeren van West-Europa verontrust. Maar als Spr. over de omstan digheden gaat spreken, die 1930 hebben ge kenmerkt, dan denkt Spr. in de allereersto plaats, aan de zorgvolle economische om standigheden, aan de zorg voor het dage lijksch brood, die hoe. langer zoo meer en in sieeds breeder kringen de zorg van eiken dsg" gaat uitmaken. Als men daarop let, naast die andere verschijnselen, kan gezegd worden, dat 1930 wegs'ierf in onzekerheid en vérwarring. En als we aan den ingang, vah 1931 met den Profeet van den ouden j dag vragen: Wachter, wat is er van den zacht? Hoe ver is die napht reeds gevor derd?. dan moet ons antwoord ook luiden: de morgen is gekomen en hel is nog nacht. Ér is zelfs nog geen begin van schemering te-ontwaren, die honen doet dat de onzeker heid en de verwarring zullen optrekken, en dn' geldt niet alleen voor het economische, maar uvenncer voor het geestelijke en poli- ti -ke leven. Misschien gevoelen we het het Stérkst op het economisch terrein, omdat we danrïhQc eiken dag. van den vroegen morgei, tol dep la'.en avond, in aanraking kemp Dfj Spreukendichter wist dat ook, toen hij bgd; dat hij, niet zou worden gezegend met rijkdom en Iteboed zou worden voor armoe de, om alleen het brood zijns bescheiden dééls'te mogen ontvangen.- De zorgen-van hft dagelijksch. brood, ais ze nijpen dag in da« uit, kunnen wel tot God voeren en ze dóen,dat soms ook, maar vaker voeren ze van God af. Ook daaraan moeten we, om- dst we anti-revolutionair zijn, aandacht schenken. Spr. zelf heeft dat reeds jaren ge daan: Wat nu,over ons gekomen is en wat nu:ie"dereen begint in te zien. mag Spr. zeg gen voorzien te hebben in de jaren 1923-'24. toen hem het beheer van het departement vAh financiën was toevertrouwd. Spr.'s ge- heele,.beleid stond toen in het teeken van de, verwachting dkt- gebeuren zou wait nu is iigetreden. Want deze crisis, waarvoor we t(aan,- is geen nieuwe crisis, maar een voort- jctling van de crisis, die reeds in 1922 aan gevangen is, alleen enkele jaren door op bloeien opleving onderbroken. Wat in 1922 begonnen is is nu in zijn eindperiode: de Ineenstorting van het wrakke getimmerte, opgezet in de na-oorlogsjaren. Het verstoorde evenwicht. Er was In de eerste jaren na den oorlog feen Bijna onverzadigbare honger naar goe deren. De heele wereld was kaal gegeten. Alle voorraden waren opgebruikt. De in dustrie van alle landen was erop gericht geweest vernielende oorlogswapenen te mn ken. Na-den oorlog kwam weer de begeerte naar goederen en het productie-apparaat werd denmate in werking gezet, dat men boven hét normale gebruik uitgekomen is, waardoor de gaten al spoedig gestopt wa ren. -Het gevolg is .geweest dat er thans aan levensmiddelen en grondstoffen 25 pet. meer Wördf geproduceerd dan in het laatste aan den oöflog voorafgaande jaar, terwijl de be volking. sedert dien tijd slechts met 10 pet is toegenomen. Dat is de eerste ooncaak van de verstoring van het evenwicht tupschen voortbrenging en verbruik. De tweede oorzaak ligt hierin, dat ook het normale verbruik, van de wereld afge- Z.EX. DR. H. COLIJN nomen Is. Er zijn in verschillende deelen dcr wereld bevolkingsgroepen, die als verbrui kers bijna niet na eer meetellen. In Centraal en Zuid-Oost Europa, waar men uitsluitend aangewezen is op den akkerl.ovr.v, b.rengst der producten dermate gedaald, dat hun koopkracht verloren gegaan is. Ook Rusland kan als verbruiker van goederen bijna niet meer worden meegeteld. De derde oorapak ligt in den toestand in een groot deel van Azië; waar onlusten de koopkracht der bevolking ten zeerste neb ben doen afnemen. Azië Rusland en Centraal Europa verte genwoordigen de helft van de bevolking der aarde, waarvan het verbruiksvermogen vee) lagcer is dan 't voor den oorlog was. Spr. noemde als vierde ooi-zaak van grw ten invloed op de consumptie de daling vn den zilverprijs in een groot deel van Azië; als 5e de gebrekkige circula ie van het goud en 6e de verminderde emigratie uit Euroua. Voor den oorlog verrokken er gemiddeld uit Europa per jaar 1.300.000 mensehen. Dat getal is thans afgenomen tot 600 000, zoo.int er dus ieder jaar 700 000 meer blijv geschiedt thans reeds 10 jaar, wat vloed .doet gelden op de werkloosheid en daardoor weer op de lcoopkracht der massa. Als zevende en laatste oor-aak noemde Sor. tenslotte het tribuut dat door Europa opge bracht moet worden aan Amerika, als ge volg van de internationale schuldregeling. Spr. heeft al die oorzaken opgesomd, op dat het duidelijk zij, dat wc hier niet ie doen hebben met een nation i al probleem, maar met fac'oren die een crisis in de gan- sche wereld in het leven hebben gcruepei den. Nu is het probleem op zichzelf niet nieuw, het heelt alleen een nieuwen vorm gekregen. Het probleem zeil is zoo oud als ue incnsohiieid, het is eeuwig. Het is het oude probleem van de vernouuing tusscüen' gezag en vrijheid, genoorzaamlieid of wiile- Keui-, naieving van liet geuod; gij zult niet eten van dien boom ol overtreuing daar net is de miskenning van de overheid in het uagelijksoli leven. >- in hoeverre mag het eigen oordeel en het eigen gewei gesteld woruen tegenover het ooiüeei en den wil der overheid? £>pr. behoelt in Nederland niet te spre- hun evenmensch niet te mogen dooden. Zij uieenen dat Gods Woord van hen eisoln, iiun eveinnenscii niet te mogen dooden. Zij zijn in Nederland -niet aan oen dienstplicm ouuerworpen en kunnen niet hij oonogsge weid betrokken wuraen. Er zijn anderen die den oorlog veroor- deelen ais strijdig met het Christendom en daarom den eisen stellen dat de overheid onder geen enkele omstandigheid daartoe zal overgaan. Dat is ook geen nieuws, want in de ioe eeuw hingen de Vvcderdoopers dezelfde leer aan. Voor ons, Calvinisten, is het een belangrijke aanwijzing dat niemand sterker dan Calvijn Zioh verzet heeft tegen die leer der Wedcrdoopérs. Dat maant reeds tot voorzichtigheid, al is Calvijn voor ons niet onfeilbaar en hebben we de roeping de zaak te toetsen aan het Woord van God Maar cok de Bergrede-Christenen meenen dat en zij verkondigen dat de overheid zioh niet met geweid mag verzetten tegen aan randing van de onalhankelijkheid des lands Zij verliezen' daarbij uit het oog dat de Berg rede niet liet terrein van Staat en Over heid bestrijkt. Als men wil weten wat de Schrift zegt over Staat en Overheid, heeft Qicn slechts Romeinen 13 op te slaan, om overtuigd te worden dat de overheid het zwaard in dienst moet stellen van 't recht. Dat doet ze in eigen land door pxLitie en justitie, en indien er voor het internatio nale leven dergelijke instrumenten ter be schikking stonden, om de orde en 't recht tusschen de staten te handhaven, was de zaak eenvoudig. Maar zulk een internatio nale macht bestaat niet en zoolang ze niet oestaat, zoolang heeft de overheid niet slechts het recht, maar den plicht om het recht in het statcnverkeer te handhaven, en als 't moet, met geweld. Handhaving van het recht. Spr. legt de nadruk op de handhaving van het recht Geweld mag alleen gebruikt worden in dienst van het recht Vandaar dan ook dat reeds lang voor deze begin selen opgekomen zijn, in het A. lt. beginsel program werd opgenomen dat de handha ving van de zelfstandigheid des lands niet alleen -gezocht moet worden in afweert maar bovenal in versterking van het inter nationaal rechtsbesef. Daaraan zijn de A. R. steeds trouw gebleven en ten bewijze daar van Wijst Spr. op het werk van mannen - -- --- - -. -j ais Proi. Ruigers ie Genéve. Maar dit voor- om het bewustzijn bij te b-e.ir.cn, n et j opgesieiü aanvaarden wii den nlirht als 'i ornntinnalp rrises niot door nationale li' aanwaruen wij aen plicht als t gaat om de handhaving van het reoht, ook met de wapenen dat recht te verdedigen. Wat is nu de fout in de gedachtengang va.T hen, die iii den laatsten tijd de tegen stelling opnieuw naar voren hebben ge bracht en gezegd niet alleen met geoorloofd de maar ook ongeoorloofde middelen der overheid te zullen verhinderen deze haar roeping fee vervullen? Spr. heelt er mei tegen dat men tracht zijn meening ingang te doen vinden, maar wel daartegen dat zij trachten de ovenheid door onwettige middelen te dwingen hun zienswijze te aanvaarden .Alsof die over- beid zeif geen consciëntie hud en niet te rekenen had met de wettig gekozen volks vertegenwoordiging. Men clentce hier niet te licht over. Het gaat hier om een Beginsel, over de vraag ol weer het inzicht van den enkelen persoon zal zegevieren-over de in zichten van de "meerderheidijjls volks, ja Het be.eekent flWiaking der PRINSES JULIANA Het door Lizzy Ansingh geschilderde portr et van H. K. H. Prinses Juliana. De economische onzekerheid is dus in haar diepsten grond een gevolg van do ontzaglijke ontwrichting, in Het economisch leven ingetreden tengev.olge van den groo ten wereldoorlog. Wortelen de economische moeilijkheden dus in den diepston grond in den wereldoorlog, hetzelfde geldt ook als we staan voor de vraag waaraan de gees telijke onzekerheid, en de geestelijke ver warring, die over de wereld gaat, moet wor den t» egeschrevên. Er was een Christelijke traditie en een Christelijk leven. Er waren boomen vastge- worteld in de aarde en ook wortellooze boo- i men, geschraagd door de wortelvaste hoo rnen. Toen in 1914 de oorlogswind ging waaien is neergeslagen wat geen eigen wor tel meer had. Het fundament van het gees telijk leven van sommigen deugde niet meer en zjo is dus de wereldoorlog niet de oor zaak, maar wel de directe aanleiding, waar door is aangetoond welke voosheid in het leven dor volkeren was ingetreden. Hoe j waardig, omdat het feitelijk inhoudt komt dat nu? Hef, is hieraan in de eerste i veroordeeling van den glorietijd van ons plaats toe te schrijven dat men niet meer volksbestaan, van onzen 80-jarigen worstel- hooren wil van vaste normen in het leven, strijd met Spanje. Het is de afwijzing van die liggen buiten den mensch, die ons ge- het recht voor de vrijheid van geweten met geven zijn door God zelf, geopenbaard in geweld hem te weerstaan die haar wil Zijn Woord. Het prijsgeven van die vaste' ,T-* nonnen is de oorzaak van de geestelijke ont reddering, die over de wereld gaat. De mensch heeft zichzelf tot maatstaf gesteld van wat goed en wat kwaad is. De mensch autonoom. Als de autoriteit van den mensch, vaste normen, waaraan we moeten vasthou den, willen ue niet de anarchie in het le ven des volks doen heerschen. Iiier komt hij dat ook in onzen kring ge lijke stem beluisterd werd. Dat is merk- j den enkeling beslissend is, is er geen vaste 4 n|e^ ^f'een in ons land, maar over heel norm meer in het leven, in den. staat, het gezin, in de sociale verhoudingen. Alle levensverhoudingen worden dan afhanke lijk van het eigen gevoel, van het ver stand, van dén eigen wil. Vandaar dan ook de verwording, die we waarnemen in de opvattingen omtrent het maatschappelijk en staatkundig leven. Omdat men niet meer buigen wil voor eén maoht buiten den mensch gelegen. Christendom en oorlog. Een merkwaardige openbaring daarvan in den eigen kring is het vraagstuk van Christendom en oorlog. Meer dan eenig De gevolgen voor het politieke leven De onzekerheid op geestelijk terrein heeft ook haar gevolgen voor het politieke leven, de wereld, die met angst, doen vragen waar heen we op weg zijn. We hebben het ge voel dat het. oude bezig is af te sten-en, maar als we rondzien is er aan den hori zont niets nieuws te bespeuren. Zeker, er zijn in enkele landen dictators opgetreden, die den volksinvloed hebben terzijde gesteld. Er zijn landen, waar het parlementaire stelsel een kwijnend bestaan lijdt, ook in ons eigen land, waar met elf partijen in het parlement geen parlementair kabinet te vormen is. Maar wat dat parle mentaire stelsel zal moeten vervangen, nie mand die het kan aangeven. Wat is daarvan nu de oorzaak, behalve het verloren gaan van den geest van vast- ding schijnt het de geesten bezig te hou- j heid, die het kenmerk van DE UITBARSTING VAN DE MERAPI Het is dat men de groote lijnen in het staat kundige leven niet meer ziet De onbedui dendste kleinigheden hebben een versplinte rende invloed op het staatkundig leven uit geoefend. De wereld wankelt en het gevaar is niet denkbeeldig, dat er een algemeene ineen storting komt, is 't dan waarlijk te recht vaardigen dat de Protesta-ntsche Christe nen op politiek terrein in zes groepen uit eenvallen, terwijl ze als verecnigde groep een macht in het lancl zouden beteekenen en machtigen invloed op de regeering z,m- den kunnen uitoefenen. Spr. wil de ver schillen niet verdoezelen, maar hij vraagt slechts: tegenover de geweldige wereldge beurtenissen, is het dan voor God gerecht vaardigd, dat wij op allerlei haarkloverijen uiteengaan cn niet als één man kunnen stann voor'de groote zaak waar het om gaat? Het is juist de geestelijke verslapping die ook het oog dret sluiten voor de groote lijnen, voor de waarachtig groote dingen, die ons bindt aan het stof, waardoor yre alleen zien de dingen .die vlak voor onzen voet liggen. Daar moeten we los van ge maakt worden, en als we dat zélf niet doen, zal God het ons wel leeren. Onze taak als antirevolutionair. Wat moet onze taak als A. R. zijn tegen over die onzekerheid? Het is een kenmerk van den A. R., dat hii niet wandelt met het hoofd in de wol ken, maar met beide heenen op den bodem der werkelijkheid staat. We moeten letten op den tiid, letten on tijdsomstandigheden cn tijdsbehoeften. Dat wil niet zeggen, dat we daarom, allerlei an dere dingen maar moeten verwaarloozen. Er zijn allerlei dingen, die we graag ver anderd zouden zien, maar deze vragen niet in de allereerste plaats onze aandacht We hebben te staan naar alles wat ver eenirrt ton aanzien van allen-die met ons uit hetzelfde grondbeginsel leven en tegelij kertijd moeten we zoeken naar de mogelijk heid van samenwerking met hen, die ons naast staan, welke samenwerking goede vruchten heeft eedragen. Immers wij A. R willen de uitoefening van den volksinvloed on de regeering des lands niet prijsgeven. We willen onze parlementaire instellingen behouden, maar om ze te kunnen behouden moeten we terug tot de werking van het narlcmentaire stelsel. Als we zoo doorgaan is over 10 jaar de volksinvloed dood. Dnnrhii komt nog. dat aMes waarmee men getracht, heeft het parlementaire systeem te vervangen geen resultaat heeft opgeleverd. Wat dan In materieelen zin de zaken zijn waarmee we ons hebben bezig te houden? Met de bedreiging van het staatsgezag. De biil is alreeds aan den wortel van ons ge ordend staatsleven gelegd. Er is geen groo ter gevaar denkbaar voor een geordend er. rustig leven dan dat 't gezag van de overheid ontkend wordt. Dat is de anarehfe op het terrein van staat en maatschappij. Het is ce vaarlijik omdat het het gen-rr in den wortel aantast en alle vrijheid vernietigt. Wij ver langen dan ook van do regeering dat zij het gezag onder allo omstandigheden zal weten te handhaven. Daar is in de tweede plaats hot economi sche probleem. Spr. heeft reeds gezegd dat de economische crisis niet alleen hevig, maar er een van langen duur iza-1 zijn, om dat er nu eenmaal een verbroken even wicht bestaat tusschen wat voortgebracht en veribruikt wordt. Dat is ook de oorzaak dat in de geheele wereld de geweldige prijs- val heeft plaats gehad. Hoe moet dat in orde gebracht worden? Men kan trachten de prijzen od het peil van voor enkele jaren terug te brengen, met handhaving van de kosten en men kan zep een de prijzen van nu met daling der kos ten van voortbrenging. De aangenaamste wijze zou de eerste zijn, maar de vraag is of dat kan. Er is overproductie en onder- consumptie. Als men erin slagen kon d.» productie internationaal te regelen zouden de prijzen tot de normale kunnen worden teruggebracht. Spr. herinnerde in dit ver band aan de suikcrconforcntie te Berlijn. Winterteenen-K LI behoeft niet met winterteenen te blijven o re- Maar U moet er wat tegen doen. E U kunt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, veriacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akkre's Kloosterhalsem „Geen goud zoo goed" In een slotperoratie wees spr. erop dat de omstandigheden niet moedgevend zijn cn dat de tijdon in economisch op-zicht zorge lijk kunnen genoemd worden, maar dat zegen en zongen beide van God afkomstig zijn en dat het geloofsoog over de moeilijk heden heen kan zien. omdat in Christus al les hersteld zal worden. verbeteringen der veerverbindingen volgens het rapport der commissie-Van ltijckevorscL Door den heer Van Boeyen, lid van Ged. Staten, werd hiervan een uiteenzetting gtga ven. Een groote verbetering is de tarielsvcr- laging op het veer tusschen Middelharnis en Hellevoetsluis, weilke op ruim f 22.0UU jer jaar valt te ramen en in hoofdzaak aan liet eiland ten goede komt. Volgens het rapport zal er ooi# een veer komen op OoltgensplaatNumansdorp en Dinteioord, aldus verbinding gevend op Rot terdam en Noord-Brabant. Het veer op Nu mansdorp wordt van groote beteekenis voor Oost-Flatokee geacht, omdat dit een sr.ello verbinding op Rotterdam geeft, vooral voer het autoverkeer, waarbij neg in aanmerking moet worden genomen, dat de wegen op de Hooksche Waard in uitstekende conditie zijn gebracht, wat van Voorne en Puf.cn voor- Ljopig nog niet kan worden gezegd. Geuep. Staten aanvaarden net rapport op de hoofdpunten. Echter zal de uitvoe ring groote offers vragen, voor de verbin ding op Hedlevoetsluis en op Lhntelooid niet minder dan een ton en jaarlijks een bedrag van i 44.300, tw. f 20.300 voor hel veer Middelharnis—Hellev.jctsiuis en 1 ib.üOO voor de. nieuwe verbinding. Voor de pro vincie komt. hiervan (met de localitelt) een kapitaalsuitgaaf yan y2 ton en een jaarlijk- sche bijdrage van f 20.050. De ipcaliteit zal hierin zeker moeten bijdragen en de ueslis- sing der provincie terzake van de mede werking hangt af van de bereidwilligheid van de localiteit om zoodanige bijdrage te geven. Intusschen heeft de provincie gemeend in haar eischen aangaande de bijdrage der licaliteit minder ver te moeten gaan dan het rapport der commissie-Van Ryckevorsel voorstelt. Waar dat rapport op het nieu we veer naar Numansdorp en Dintelsas 15 pet in de kapitaalsuitgave van het ei.and vraagt, zal de provincie die 15 pet. geheel voor haar rekening nemen, en in liet totaal jaarlijksche benoodigde subsidie voor dit nieuwe veer zal nochtans niet, zooals bij de Brielsche veeren 25 pet., maar slechts 15 pet. van de localiteit gevraagd* worden tot een maximum van f ÏS.C'ÖO. Ten slotte zaJ voor de verbetering van het veer bij Hellevoetsluis geen bijdrage van het eiland in de kapitaalsuitgaat en slechts 10 pet. in het totaal benoodigd Jaar lijksch subsidie, dat op een vast bedrag van f 26-300 is gesteld, gevraagd worden. Van het eiland wordt dus gevraagd: veer van Ooltgensplaat—Dintelsas—Numansdorp I 2250 per jaar; veer Middelharnis—IleMe- v.octsJuis in maximum f 2630 per jaar, to taal f 48S0. Dit is in tolaal in maximum dus ongeveer f 0.15% per inwoner van het eiland. Het bedrag van f 2G30 geldt vortr- loopig voor drie jarerf. Het is voorts do bedoeling der provincie dat het eiland bij zijn beslissing over de te verleenen bijdra gen de beide verbindingen als een geheel zal beschouwen, dat dus daarbij de beide büdragen aan elkaar gekoppeld zuilen wor den. Het woord is thans aan de gemeentera den van het eiland. Oude T. nge heeft eerst over deze zeer belangrijke zaak ver gaderd en zonder nrotest ging het voorstal er door om de 15H» cent oer inwoner te geven. Verwacht kan worden dat geen en kele gemeenteraad na de zeer tegemoetko mende houding der provincie nog bezwaar zal maken. Het betreft h'er dan ook een Vioor Flaklcee zeer belangrijke verbetering. DE VEREN OP DE Z.-HOLL. EN ZEEUWSCHE EILANDEN Zeer belangrijke varbeteringen. Te Middelharnis werd dezer dagen een vergadering gehouden op uitnoodiging van Ged. Staten van Zuid-Holland en onder lei ding van de betrokken afdeeling uit dat col lege met vertegenwoordigers van de ver schillende gemeenten van G'eree en Over- flakkee. Besproken werd de geldelijke bij drage van het eiland in de kosten van de ELLY BEINHORN TB BARCELONA GELAND De Duitsche vliegster Ellv Beinhorn is. op weg naar West-Afrika, gistermiddag t'o half drie uit Lyon te Barcelona aangeko men. Zij werd door_den vertegenwoordiger van de Deutsche Lufthansa begroet. Het Klemm-vliegluig legde het traject Lvon Barcelona zondier tusschenlanding in uur af. De jonge vliegster wilde oorspron kelijk over de Pyreneeën vliegen, doch be sloot tenslotte den weg over de Golf van Lyon te nemen, aangezien de weerberich ten wezen op het naderen van de berucht# Mistral. Elly Beinhorn blijft twee of drie dagen ta Barcelona en vliegt dan langs de kust naar Cartagena of Allicante en dan verder zon der tusschenlanding naar Casablanca. ONTZETTENDE TOONEELEN OCT Er mort geholpen worden. Wé liavcrt reeds veel te lezen mer ie versehrtkkelilke ramp, veroorzaakt door de uitbarsttni, pan de Merapl Thans aeren wff paar /oio, uil dit oord der rersclmkkmg. Voor den „loeiepAen laharstroom morst alles wijken. Memeh en dier wei qeïooi vruchtbare velden in een ooqenblik tijds vernield, Toch moet ér geholpen worden. Spr. achl het noodig dat voor wat ons land betreft de gedachte aan eentrale hulp moet worden prijsgegeven en de onderschridene provin ciale organen ingeschakeld, omdat de toe standen zoo uiteenloopend zijn. Voor die hulpverleening-is ge-ld noodig. Bij de regeering is een groote angst voor terug gang der inkomsten. Onder die omstandig- heden uit de gewone middelen geld ver-1 schaffen voor noodlijdende bedrijven lijdt er toe dat die steun niet of niet voldoende verleend wordt. Het lijkt spr. daarom ge wen scht dat er tot vorming van een Crisis- fonds, zooals in de oorlogsjaren, wordt over gegaan. Wat mogelijk is behoort gedaan te Ontzettende tooneelen speelden zich af. Zoo men weet Temrrmm non Icfen. Tie militaire troepen hebben de zwaar octroi' n b^MInonltnTm^d.n- bewezen. Hierboven zie, men hoe een emsl CüSe vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5