DINSDAG 6 JANUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. fi DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN RIJNLAND NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER DER K. v. K. PESSIMISTISCHE KLANKEN In do hedenmiddag gehouden ziting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vóór Rijnland heeft de Voorzitter de heer D ten cate Brouwer, de gebruikelijke Nieuw jaarsrede uitgesproken, waaraan liet vol gende is ontleend: Algemeene opmerkingen. Helaas versombert een algemeene econo mische crisis, welke geen c-kelen tak van handel of nijverheid onaangetast zal laten, onze verwachtingen voor 1931, aldus ving Spr. na een woord van welkom aan. Wij gaan dit ^aar in met de overtuiging, dat alleen de grootste voorzichtigheid, een meer dan normale behoedzaamheid, gepaard gaande aan een onze geheele persoon eischen de activiteit, noodig zullen zijn om de on gunst der tijden niet zwaarder op ons bedrijf te doen drukken dan strikt noodzakelijk is. Zelfs reeds thans, nu de malaise verschil lende bedrijven nog niet al te zeer heeft geteisterd, heeft de crisis reeds tal van D. TEN CATE BROUW EB slachtoffers geëischt Het aantal faillisse menten. in 1924 nog 4427 bedragend, ging tot en met 1929 steeds achteruit. Van 1 Januari tot en met 1 October 1929 bedroeg het aan tal faillissementen in Nederlan'1 2263, in dit zelfde tijdperk in 1930 werden er niet minder dan 25-93 uitgesproken, een toename derhalve van niet minder dan 330. Ook in het district onzer Kamer kwam dit tot uiting, in ge noemde tijdvakken bedroegen deze aantallen respectievelijk 51 en 62, een vermeerdering alzoo van 20 Ook voor onze regeering mogen deze tijden een ernstige waarschuwing zijn om den han del cn nijverheid niet met allerhande wet telijke maatregelen zwaarder te belasten dan onvermijdelijk is, ook opdat wij de con- currentie-mogeljikheid met het buitenland zullen behouden. Immers het lijdt geen twijfel, dat gezien de toename der bevolking, de toekomst van Ne derland ligt in een verdere industrialisatie. En dit erkennende, dienen de mogelijk heden daartoe te worden opengelaten. Bepleitte ik in mijn Nieuwjaarsrede van 1930 het tot stand komen van een tolunie tus schen Nederland en een of meer landen, op dat althans tusschen twee in economische structuur niet teveel met elkander verschil lende landen, een begin van geheel of ge deeltelijk vrij ruilverkeer tot stand kon komen, niet zonder voldoening kan ik thans melding maken van onderhandelingen welke plaats vinden tus «wien Nederland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden, België en Luxem burg en een ontwikkelingsgang in die rich ting openen. Er zijn dus gelukkig teekenen. dat onze Regeering niet geheel lijdelijk blijft bij de ge varen, welke de handelspolitiek van de ons omringende landen ten onzen opzichte, met zich» medebrengt Dal de Volkenbonds-con- ferenties te Genéve in dit opzicht geen uit komst brengen, zal wel niemand willen be strijden nu onze Regeering-afgevaardigde Dr. Nederbragt, op de laatste Conferentie open lijk de verzuchting moest uiten, dat het eco nomisch Volkenbondswerk van dc laatste tien jaren aan Nederland geen enkel voor deel had gebracht. En voor wie dan nog niet overtuigd mocht zijn van het nuttelooze van in dit opzicht te vertrouwen op Genève, zegt het bedanken van onze voortreffelijken landgenoot. Dr. Co lijn, als voorzitter dezer Conferentie, vol doende. Het zal zeker bij niemand Uwer tegen spraak ontmoeten, wanneer ik beweer, dat vele, zeer vele van de naar hier geïmporteer de goederen in ons land zelf zeer wel even goed en even goedkoop kunnen worden ge fabriceerd. Waarom dergelijke ondernemingen dan niet gesticht worden? Omdat gevreesd wordt, dat vanaf het oogenblik. dat dc eerste spade voor dc nieuwe fabriek in den grond gestoken wordt die buitenlnndsche concerns geen ander doel zullen kennen, dan deze ond rneming to ver moorden vanaf het eerste oogenblik dat zij in werking is. En tevergeefs zal dan de arme onderne mer een beroep doen op zijn Staat, hij zal aan den lijve moeten ondervinden door de lijdelijkheid van zijn eigen land door unfaire buitenlandsche concurrentie te worden afge slacht Bij een tolunie zou het afzetgebied echter zóóveel grooter zijn geweest, dut de moor dende prijzen-politiek allicht niet of in min der mate mogelijk zou zijn geweest. Veel kan worden gefabriceerd wat tot nog loc geïmporteerd wordt, dc uitvoer van onze tegenwoordige producten zal moeten worden bevorderd, de regeering zal in het leven moe ten roepen een tot in de finesses goed gere gelde door nauw contact met het bedrijfs- Jevon uitstekend functioneerende Economi sche Voorlichtingsdienst, het aantal han- delsattuchés in het buitenland zal moeten worden uitgebreid, een scherpere selectie o-idcr hen zal moeten plaats vinden. Met deze opmerkingen mijn algemeene be schouwingen sluitende, zal ik thans over gaan den gang van zaken in enkele bedrij nen dc revue te laten passeeren. Bloembollen. Het jaar 19:30 was voor de bloembollen cultuur en handel goed. Het exportcijfer werd weder grooter en streeft daarbij al zijn voor gangers voorbij. Al is dit een gunstig teeke-r» toch moet men in aanmerking nemen, dat de uitbreiding dei- cultuur in Nederland nog steeds sterker is dan het toenemen van den export. Daar bijna alle landlvuiw-producten door den boer beneden kostprijs moeten worden verkocht, zocht deze een uitweg voor zijn bestaan cn begint hij met den verbouw van tuinbouw producten en o.a. ook bloembollen. Vandaar de uitbreiding der cultuur .liet alleen in de oude bekende stroken, maar ook in stroken 'r men voor enkele jaren nauwelijks wist wat een bloembol was. Dit stelt den handel voor moeilijke pro blemen. Voor dc uitbreiding worden belang rijke partijen van de markt genomen, wat den prijs verhoogt, terwijl later wanneer het product gekweekt is. dit weder een sterk aan- lK)d tengevolge heeft. De vraag on aanbod in het artikel bollen is steeds zeer afwisse lend, en wordt daarbij met bovenstaande steeds onzekerder. Dc export—mogelijkheid naar sommige lan den is in het afgeloopen jaar niet verbeterd Integendeel verhoogde de Vereenigde Staten van Amerika weer verschillende invoerrech ten. zoowol op tuloen als op crocussen, ter wijl ook van narcissen, welke alleen bij een speciale vergunning kunnen worden geïm porteerd, wederom een verhoogd invoerrecht werd gelieven. Van de de landen die hoofdzakelijk ons product afnemen zijn alleen Engeland en Denemarken nog zonder invoerrechten. Dit zijn juist cl. twee landen waarheen de sterk ste toename van afzet plaats heeft. De totale export zal vermoedelijk dit jaar de 45 millioen kilogram te boven gaan. tegen pijn. 34 millioen kilogram in 1929 (het ab normale jaar tengevolge van de groote vorstschade) en pl. m. 42 millioen kilogram in 1928. Bloemkweefeerljen en snijbloemen- handel te Rijnsburg. De vraag naar deze producten uit Rijns- burg en omgeving was zeer goed, zelfs be langrijk te noemen. Bovendien was deze vraag zeer stabiel, zooals voorheen niet ge kend. Nochtans kon het bedrijf geen gunstig re sultaat boeken, omdat de inkoopsprijzen der bollen in het seizoen van December 1929 tot April 1930 zeer hoog waren. De aanvoer van tulpen-bollen op de veilin gen was dit jaar zeer groot en de kwaliteit best De prijzen zijn echter in vergelijking met het vorige jaar belangrijk teruggeloopen, hetgeen vooral tot uiting kwam bij de be tere soorten, welke soms tegen de helft der prijzen van het vorige jaar verkocht werden. Visscherij te Katwijk. De trawlvaart-seizoen 1930 mag helaas weder niet gerangschikt worden onder de profijtelijke. Weliswaar was de weersgesteldheid niet ongunstig te noemen, doch schrale vangsten en desondanks toch nog lage vischprijzen waren oorzaak, dat van de resultaten ge zegd moet worden, dat zij bij lange na niet in staat zijn geweest, de onkosten voor de recderijen te dekken. Vooral de schaarschte aan tong deed zich in zeer sterke mate gevoelen, wijl deze viscfi- soort, als behoorende tot do fijnere en duur dere, zulk een voorname rol speelt bij het vormen van een al of niet loonende exploi tatie-rekening. Al met Al moet helaas geconstateerd wor den. dat de vischrijkdom van de Noordzee over de geiheele linie, met uitzondering dan van de haring, zeer sterk achteruit gegaan is, tong zoowel als schol, kabeljauw zoowel als schelvisch, zij worden met ieder seizoen kleiner van stuk en geringer in aantal. Hoofdzakelijk moet dit worden toegeschre vens aan ovcrbevissching door de stoomtraw lers van Holland zoowel als van andere lan den, doch ook in niet geringere mate aan het wegvangen van het jonge broed, aan de zoo genaamde „Pufvisscherij". Te betreuren is, dat op deze wijze zulke groote hoeveelheden waardevolle jonge visch vernietigd wordt en met recht zou men deze wijze van doen als roolvisscherij mogen kwa- lificeeren. Niettemin wordt met alle energie gestreefd de trawl visscherij, hetzij in de Noordzee, het zij in andere wateren in stand te houden, eensdeels om de kostbare vaartuigen niet loos in de havens te laten liggen, voor een ander deel om onze zeelieden niet werkloos een halfjaar tc doen rondloopen. Aan de trawlvisscherij werd in 1930 tot en met Juli deelgenomen door: 1 zeillogger, die in 7 reizen besomde ƒ2656; 60 motorloggcrs, die in 1183 reizen besomde 745.260, 1 stoomtrawler, die in 9 reizen be somde 15814. Dc gemiddelde besomming per motorlogger bedroeg 12421. S De harlngvlsscherij. Wanneer ooit de wisselvalligheid van het visschcrij-bedrijf tot uiting kwam, dan js dit wel in liet bcdrijfsjaar dat achter ons ligt. Het jaar 1930 bracht, momenten die de stout ste verrassingen deden zien zoowel in den meest ongunstigen als gunstigen zin. De schepen begonnen op ongeregelde tij den de visscherij uit te oejenen. Er waren er die reecis in April-Mei vertrokken, maar ook die een gunstiger tijdstip daarvoor ko zen, zooals Juni, nog anderen deden dit Juli en Augustus. De Katwijksche visschcrsvloot bestond in 1930 uit 79 schepen, n.l. 1 stoomdrifter, 2 stoomschepen, 7 motorbooten, 68 moterlog- gers cn nog slechts één zeillogger. De prijzen van de haring waren zeer uit een loopend, vooral in het begin en in het midden seizoen kenmerkten zij zich door be duidende verschillen. Waar de practijk reeds jaren lang de na- deeligc gevolgen van het te vroege visschen te zien gaf. mag het een verblijdend ver schijnsel worden geacht, dat pogingen die zijn aangewend om dit euvel in de toekomst tegen te gaan, met gunstigen uitslag be kroond staan te worden, en alle reederijen ,icb hebben vereenigd tot het vaststellen van cn lateren en vasten termijn van uit wen flor schepen, en waartoe de Regeering hare bekrachtiging zal verleenen. Het begin en het slot van het haringsei- zocn waren slecht cn toonen de volgende gegevens aan, dat dc uitkomsten beneden die an zijn voorganger blijven: 2 stoombooten besomden ƒ102.220, gemid deld ƒ51.110; 1 stoomdrifter besomde ƒ36.958; 7 motorljoote.n besomden ƒ278.800. gemiddeld ƒ39.830; 1 zeillogger besomde ƒ12.450; 68 va rende loggers besomden ƒ2.381.221, gemid deld ƒ35.018. Totaal opbrengst ƒ2.81.649. t nieuwe seizoen mocht men voor den i n g h a n d e 1 met vertrouwen tege moet zien. omdat de oude haring geruimd en derhalve den afzet van de nieuwe aanvoeren geen afbreuk zou doen. Teleurstellingen bleven echter niet uit De vangst van groote hoeveelheden vroeeo onbruikbare maatjesharing had onmiddellijk een funesten invloed op prijzen zoowel als op afzet. Toen de betere kwaliteiten beschikbaar kwamen, werkte deze invloed nog voort. waarom de noteeringen gedrukt bleven en weinig of geen winst-marge boden. Met belangrijke voorraden worr't het we jaar ingegaan, doch in 'e maanden Januari/Februari is het verbruik van haring in den regel zeer groot en men hoopt dat de slechte ecenomische toestanden hierop niet te grooten invloed in ongunstigen zullen uitoefenen. Verduurzaamde levensmiddelen. Het uitblijven van een winter in don aan vang van 1930 was oorzaak, dat dc Handel in Verduurzaamde Levensmiddelen zeer Deze toestand werd niet boter toen door nieuwen oogst groote voorraden versche groenten geregeld ter markt kwamen. De niet geringe overproductie, meer en meer een chronisch verschijnsel in de con servonindustrie, maakte den toestand nog slechter, waardoor enkele fabrikanten dit jaar er toe overgingen om voor den aanvang van den nieuwen aanmaak onder neutraal merk hun overschot tot verlies-gevendc prij zon op te ruimen. De lage prijzen, welke op de veilingen voor groenten van den nieuwen oogst bedongen werden, waren oorzaak dat andere fabrikan ten op hun ouden voorraad niet onbelang rijke verliezen leden. Teneinde deze verlieze.n zooveel mogelijk te compensccren. werden enorme hoeveel heden nieuwe groenten door de fabrieken verwerkt Ondanks dat bleven de prijzen van de nii we groenten aan de veilingen echter laag. hoo'dzakelijk omdat de vraag voor export gering was. Deze lage prijzen misten biionc uitwer king op de verkoo"--:izen niet en thans ziï deze ^rijzen zoo laag. dat in de meeste fa brieken met verlies wordt gewerkt Jamfabrieken. Dc oogst voor deze industrie was afgeloopen jaar zeer voldoende en ook de kwaliteit was goed. De prijzen der verschillende soorten waren lager dan in 1929. Alleen de oogst van appe len was schaarsch, hetgeen men toeschrijft aan den buitengewoon grooten oogst vorg jaar. De lagere prijzen van den groo teren oogst gaven den fabrikanten lies op hun voorraad, waardoor de algemeene financieele eindresultaten over 1930 niet zoo gunstig zijn als anders het geval zou zijn geweest Voor de Vruchtensapfabrieken was het af geloopen jaar niet gunstig. Tuinbouw. Waneer men kennis neemt van de export cijfers in het afgeloopen jaar van onze tuin- beuw-pixxUicten, is al dadelijk daaruit te cludeeren, dat het met den tuinbouw in district al zeer slecht gesteld moet zijn in het afgeloopen jaar. Wanneer men nagaat, dat in het jaar 1929 van de producten witte- en savoyekool, roode kool, bloemkool, sla, uien en charlotten, peen doperwten en snij- -en prinsesseboqnen ge ëxporteerd werden circa 34>000 wagens tien ton niet een waarde van circa 33.000 000 cn men ziet, dat daartegenover staat een uit voer in 1930 van circa 33.000 wagens van tien ton met oen waarde van circa 22.400.000 dan is het ieder duide.ijk, dat de kwaliteiten welke geëxporteerd konden worden, te ge ring waren en dat de prijzen, welke bedongen konden worden geen goede financieele resul taten in het bedrijf mogelijk hebben kunnen maken. Het feit dat de kwantiteiten te ge ring waren, accentueerde dit nog meer. Bedroeg van bovengenoemde tuinbouw producten in het jaar 1929 de gemiddelde prijs per ton circa ƒ97.25 de gemiddelde prijs van deze producten in 1930 bedroeg slechts 67.60 per ton. zoodat per wagon ƒ296.50 minder werd besomd. Anders gezegd werd het vorige jaar, toen de toestand toch ook al niet rooskleurig nagenoeg de heclft meer voor de geëxpor teerde artikelen ontvangen dan dit jaar. Dakpannen-indnstrie In deze industrie is over het algemeen een niet onbelangrijke prijsverlaging tot stand gekomen. De nog immer belangrijke invoer uit Bel gië (ofschoon deze in het afgeloopen jaar voor onverglaasde dakpannen iets terugliep) as van deze prijsverlaging mede oorzaak. De invoer van onverglaasde dakpannen, elke vanaf 1 Januari 1929 tot 1 December 1929 23217 ton bedroeg, liep in het afgeloo- j !»;n jaar in hetzelfde tijdvak terug tot 20161 ton, een. vermindering aldus van 3056 ton of ongeveer 300 wagons a tien ton. De export nam echter iets toe, die van verglaasde dak pannen iets meer af. Het uil mij voorkomen, dat, wil de Hol- landsche Pan zijn voorsprong behouden, in het bijzonder aan de voorbereiding van de klei veel meer aandacht dan thans besteed zal moeten worden. Schelpkalk-industrie Helaas gaat zoowol productie als afzet van dit nationale product jaarlijks achteruit. Te verwonderen is dit ook weer niet wan neer men althans raadpleegt de cijfers van den invoer van buitenlandsche kalksoorten. Dc invoer toch van ongebluschte-, droog- gcbluschte- of poederkaltc en hydraulische kalk nam in het afgeloopen jaar weer toe met 15375 ton, of circa 1500 wagons a tien ton. De totale import van bovenstaande drie kalksoorten bedraagt thans per jaar 306S5 wagons of circa 100 wagons op eiken werk dag van het jaar. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onze fabrieken bij lange na niet op volle kracht konden werken. Houdt de vermeerdering van dezen import van buitonlandsc.be kalk aan, dan zal deze tak van nijverheid op den duur in groote moeilijkheden komen. Betonwerken en Tegel-Industrie Niettegenstaande één groot bedrijf gedu rende tien weken tengevolge van een aldaar uitgebroken staking niet op volle kracht heeft kunnen arbeiden, bestond er in de beton-industric in de laatste twee maanden van het afgeloopen jaar een overproductie, welke dc prijzen van de meeste artikelen on gunstig beïnvloedde. Wanneer niet hier en daar door Rijk, Pro vincie en Gemeente belangrijke werken wa ren ter hand genomen, zooals het aanleggen van voetpaden van basaltinetegels, liet ma ken van nieuwe rioleeringan enz., dan zou de toestand in het afgeloopen jaar voor deze industrie wel zeer ongunstig zijn geweest. Het aantal in deze industrie aangestelde ar beidskrachten is dc laatste twee maanden niet onaanzienlijk teruireeloopen. Omdat de eerste tien maanden van het afgeloopen jaar niet ngunstig waren, zijn de financieele resultaten, alhoewel verre van bevredigend, toch nog niet zoodanig ongun stig als thans venvacht zou worden. Kalkzandsteenfabrieken. Was de export van Belgische steen naar ons land in dc eerste maanden van het af geloopen jaar niet onbevredigend terugge loopen, hetgeen de kalkzandsteen-industrie ten goede kwam spoedig echter veranderde weer de situatie, doordat ook in België de toestand in de bouwnijverheid niet rooskleu rig werd, waardoor dc export van Belgische .sleen zelfs tegen verlaagde prijzen naar land weer toenam. In totaal werden tot en met 1 December 1930 in ons land ingpvoerd uit België niet minder dan circa 19.000 000 stuks. De verkoopprijzen hebben thans een bereikt, welke aan dc ondernemers geen winst overlaten. In het afgeloopen jaar hebben twee fabrie ken in het district onzer Kamer geruime» tijd geheel stil gelegen cn thans zijn de lage scheepsvracl.ten weer oorzaak dat dc Bel gische steen tegen zeer lage prijzen in Hol land kan worden aangeboden, waardoor de toestand in de kalkzandsteen-industrie in het afgeloopen jaar slecht te noemen is. Houthandel Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door lagere prijzen. De Russische priizen-politiek schijnt hieraan niet vreemd te zijn. Voor dc naaste toekomst heeft men geen groote verwachtingen. Kon. Nederlandsche Grofsmederij. Vooral in de tweede helft van het afgeloo pen jaar was er vrijwel in alle afdeelingen van dit bedrijf gebrek aan voldende werk waardoor eenige afdeelingen slechts viei dagen per week werkten. De afdeelingen Scheeps- en Machinebouw waren matig met werk bezet In de Ketelmakerij, Gieterij en Construc tie- werkplaats was de toestand iets gunst i ger, hetgeen ook in meerdere of minder mntc gezegd kan worden van de afdeeling Grof smederij en Kettingfabriek. Scheepsbouwwerven. De tweede helft van het .-fgeloopen jaar bracht in deze bedrijven een niet onbelang rijke vermindering van werk. Kop. men over de resultaten van de eerste zes maanden van 1930 nog wel tevreden zijn, in de laatste maanden echter deed gebrek aan voldoende orders zich ernstig voelen. In verhand daarmede moesten sommige werven een gedeelte van hun nersonecl ont slaan, terwijl de werktijden van de overblij venden niet onaanzienlijk moesten worden ingekort Textielindustrie. De scherpe daling der wolprijzen, die bij de jaarswisseling van 1929/1930 reeds plaats vond, bleef ook in het begin van 1930 voort duren. Aanvankelijk leek het of in het voorjaar van 1930 het laagste niveau bereikt daarna toch bleven de wolprijzen schommelen, totdat in het najaar weder een daling intrad, waardoor groote verliezen in den wolhandel geleden werden. De prijzen der sajotten en wollen garc-ns werden in het begin van het jaar 1929 flink verlaagd, doch duarna constant gehouden tot de laatste maanden, waarna er opnieuw een groote verlaging plaats vond. De garen-prijzen zijn thans lager dan poit na den oorlog geweest zijn, terwijl de prijzen der onbewerkte wol zelfs lager zijn dan voor het begin van den oorlog. In de Machinale Breierij is er gedurende het geheele jaar voldoende werk geweest, echter tegen voor fabrikanten weinig loo nende prijzen. In de Wollendekenfabrieken was het ge heele jaar voldoende werk, zoodat zelfs hier en daar met dubbele ploegen gewerkt moest worden, opdat er in de behoefte voldoende voorzien kon worden. Touwfabriek te Leiderdorp. Ook in dit bedrijf is de algemeene malaise duidelijk merkbaar. Niet in het minst om dat hier hoofdzakelijk voor export gewerkt wordt en de huidige toestand in het buiten land al niet slechter dan toch minstens even slecht is als bij ons. De verhooging van het invoerrecht in Amerika op touwwerk was oorzaak, dat men den export van dit product daarheen moest opgeven, evenals om dezelfde reden ook den uitvoer van een bepaald soort pak touw naar Frankrijk niet meer mogelijk werd. De fabrieken konden daardoor niet meer op volle capaciteit blijven werken. Leerlooierij. ,Ofschoon die lage huiden-prijzen een prijs verlaging voor het leer mogelijk maakten, was de vraag over hot algemeen zoo miniem dat de leerprijzen veel meer dan noodig was daalden. Niettegenstaande deze buitengewone lage prijzen kon de omzet echter niet worden opgevoerd. De afval-producten, die in de calculatie voor den prijs van het product nog een be langrijk onderdeel vormen, bleken vrijwel onverkoopbaar. Tot vermindering van werkzaamheden heeft intusschen deze toestand geen aanlei ding gegeven. Middenstand Wanneer men in aanmerking neemt, dat dc meeste takken van bedrijf een ernstige malaise zich doet gelden, zijn de uitkom sten van 1930 voor den Middenstand niet bepaald ongunstig te noemen. De verkoo pen, bij de in het afgeloopen jaar zoowel te Leiden als te Alphen aan den Rijn georgani seerde winkelweken, waren over het alge meen goed te noemen. Ook de verkoop ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest was in verschillende bran ches boven verwachting goed, waardoor de algeheele uitkomst zelfs nog beter is dan aanvankelijk verwacht word. In bepaalde maanden echter van het af gcloopen jaar kon over de geheele line wel een teruggang in den omzet worden gecon statcerd, ook de verlaagde prijzen van de diverse producten waren aan dit teruggaan •an den totaal-omzet niet vreemd. Ook de mindere koopkracht van het pu bliek, ontstaan door do minder gunstige economische toestand en ock de verhooging van hat cijfer der werkloozcn, liet niet na den omzet ongunstig te beïnvloeden. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen het lichtvaardig openen, vaak door menschen met niet voldoende vakkennis, 'an nieuwe middenstandszaken. Markt- en Havendienst. Op de veemarkt te Leiden waren de aan- oeren (in totaal 227.9O0) beduidend minder lan in 1929 235.300). De faktoren die dit erschil veroorzaken zijn: 5300 rundeivn, 1200 nuchtere kalveren. 4300 lammeren, 500 vette varkens. 1800 ma gere varkens, 100 geiten (totaal 13250); waartegenover staat een vermeerdering van: 400 sehanen, 5200 biggen. 150 -Tdon, 100 enlens (totaal 5S50). Ook op de andere cemarkten in ons land waren de aanvoe ren minder. Ten gevolge van den export van levende runderen en van bet afslachten vooral van jonee dieren (omdat in de vorige jaren de opfok zoo weinig loonde) is een feitelijk te kort aan runderen ontstaan. De varkenshouderij, sDer.iaal de mesterii, beleeft momenteel een zeer moeilijken tijd. omdat de vette dieren thans vr-kocht wor den tegen vóór-oorlocsche nriizen terwijl zij zeer hooge prijze zijn ingekocht, dik wijls voor meer per pond levend gewicht dan zij thans per kilo levend gewicht op brengen. De schapenhouderij schijnt af te nemen, hoewel de aanvoeren (waar. ndcr wekelijks de vele autoladingen uit Noord Holland de aandacht trekken) naar de Leidsche markt welke blijkbaar vooral voer lo export-slach terijen zeer in trek is, nog zeer bevredigend Do prijzen der schapen waren in verhou ding tot die welke voor de lammeren moes ten worden betaald, te laag. De overige Leidsche markten bleven vrij wel constant, hoewel over het geheel iets gunstiger cijfer werd verkregen. De malaise in de scheepvaart komt i cijfers van ontvangen haven- en bruggeld niet tot uiling. In vergelijking met de beide voorafgaande jaren is zelfs van eenigen vooruitgang sprake, zoodat, hoe ook de tabiliteit zij. de frequentie van het verkeer niet verminderd is. Luchtvervoer Omdat ook diverse takken van bedrijf in het district onzer Kamer belangrijk deelno men aan het vervoer door de lucht, wil ik nog mededeelen, dat er in het afgeloopen jaar door de lucht vervoerd is voor waarde van niet minder dan 1081.000 aan aardbeien, afgesneden bloemen, takken van siergewassen pdz. enz. Ongetwijfeld hebben de kweekers, ut de in de Gemeenten Alkemade cn Rijnsburg hieraan ook deel gehad. Spr. gaf daarna een overzicht van de werk zaamhedon der Kamer en van het Handels register en verklaarde vervolgens, om'er aan bieding van zijn oprechte gelukwenschen aan de leden voor 1931, de eerste zitting dei Kamer in het nieuwe jaar voor geopend. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 12 Januari a.s. des namidags te Te behandelen onderwerpen: Voorstel om het door de heeren Mr. H. M A. Coebergh, Ir. P. Hoogenboom. Mr. H. A. Sijpkens, Dr. J. C. M. Timmermans en Prof. Dr. A. W. Byvanck ingediend ontslag als leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, te aanvaarden. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. Ephraïm, om ontslag als onderwijzeres aan de school Haverstraat A. Benoeming van een lid der Commissie voor den Markt- en Havendienst (vacature-G. de Benoeming van vijf leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoeming van een onderwijzer aan .de Meisjesschool voor U. L. O., aan de Bree- straat Benoeming van een onderwijzer aan de Haverstraat A. Voorstel in zake de verpachting van het vischrecht in de Haarlemmertrekvaart aan den Hengelaarsbond van Leiden en Om streken. Voorstel om de Commissie voor het Ste delijk Museum „de Lakenhal" te machtigen tot verkoop van een microscoopje aan Dr. C. A. Crommelin, ten behoeve van het in te richten Ned. Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum te Leiden. Voorstél tot verkoop aan A. van Klaveren Sr. van: de woning met pakhuis, tuin en erf onder Leiderdorp. Sectie A No. 3768; het strookje grond gelegen naast het sub a ge noemd perceel. Sectie A. No. 3815. Praeadvies op het verzoek van de Vcrceni- ging voor Christelijk Onderwijs, om beschik baarstelling van gelden voor het inrichten van de speelplaats bij de school aan de Pasteurstraat tot terrein voor lichamelijke oefening. Praeadvies op het verzoek van de Eerste Leidsche Schoolvereeniging, om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school Noordeinde no. 1. Voorstel in zake de opheffing van de open bare lagere scholen aan de Duivonbodestraat A en aan de Vrouwenkerksteeg B. Praeadvies op het verzoek van dc Vereeni- ging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland, om een bijdrage te verleenen in dc kosten van eer te houden nationaal congres ter behande ling van vakopleidingsvraagstukken. Verordening, betreffende het verleenen van ontslag aan de vrouwelijke leerkrachten verbonden aan het gymnasium, de beide hoogerc burgerscholen; de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen cn de aan die kweekschool verbonden afzonderlijke cursussen, de bewaarscholen, het vervolgon derwijs en het onderwijs aan sprnakgebrek- kigen. wegens het aangaan van een huwelijk Voorzetting van de behandelinc van het •oorstel tot toekenning van een jaarlijksche subsidie aan de N. V. Leidsche Auto-boxen- Garage, ten behoeve van den locnlcn Auto busdienst .stadsverkeer" en tot vaststelling an den desbetreffenden bcgrootingsstaat, dienst 1930. Praeadvies op het beroepschrift van C. C. in den Bosch, tegen de afw ijzende beschik king van Burg. en Wcths. op -;jn verzoek om vergunning tot den bouw van twee woonhui zen en een fabrieksgebouw op een terrein nabij den Zoeterwoudschen Singel, Sectie M, No. 1162. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten be-hoeve van den aanleg van dc Cobet- straat tusschen Fruinstraat en Iloogen Rijn- jk en van de verlengde Kernstraat. Voorstel inzake bet aan de N.V. Textiel fabriek voorli. Gebr. van Wijk en Co. verlce- van vergunningen tot het maken van rerbindingshrug over dc 3e Grocnesteeg tusschen hare perceelcn aan de Vcstestraat oenerzij ds en het perceel, Groenestccg No. 55 anderzijds. GEMEENTEZAKEN Vijf leden van de Commissie van Toe- zich op het Middelbaar Onderwijs, t. w. de heeren Hr. H. M. A. Coebergh, Ir. P. Hod genboom, Mr. H. A. Sypkens, Dr. J. C. M Timmermans on Prof. Dr. A. W. Bijvanck hebben verzocht hen uit die functie te ont- Aangezien uit de ter vi6ie gelegde stuk ken zal blijken, dat het besluit van de f> leden onherroepelijk is, geven B. en W. den Raad in overweging: le. het door de heeren Mr. H. M. A. Coe bergh, Ir. P. Hoogenboom, Mr. H. A. Syp kens. Dr. J. C. M. Timmermans en Prof Dr A. W. Bijvanck ingediende ontslag als le den van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te aanvaarden, ondei dankbetuiging voor de door hen als zoo danig bewezen diensten; 2e. over te gaan tot de benoeming van vijf Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bis. 1) Nederlandsche deelname aan de Interna tionale Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Wetsontwerp tot goedkeuring der Handels overeenkomst van Genève. De minister heeft geantwoord op de vragen omtrent beroep op de beslissingen van de Radio-Omroep Controle Commissie. Wat het verdrag van Oslo behelst. (blz. 9) Werkloozenrelletjes te Amsterdam. De Abdij van Middelburg, door Vessels. blz. 11) Kerkelijk Leven in 1930. BUITENLAND (blz. 2.) e con fe ren Youngregel Een communistisch complot in Hongarije. Het insubordinatie-geval in Engeland. Hevige sneeuwstormen over Denemarken. De aardbeving In Griekenland. Tyfoon in Noord Carolina. nieuwe leden dier Commissie, waartoe zij den Raad de volgende aanbevelingen doen toekomen: a. Vacature Mr. H. M. A. Coebergh: 1. Prof. Dr. W. H. Keesoom; 2. Ir. F. H. E, Guljé; b. Vacature Ir. P. Hoogenboom: 1. mevr. G. S. M. RoeseinghEverts; 2, mevr. M. J. J. I. KrantzMethor&t; c. Vacature Mr. H. A. Sypkens: 1. Prof. Dr. J. de Zwaan; 2. A. Couvee; d. Vacature Dr. J. C. M. Timmermans: 1. M. G. Bon; 2. B. Moolenburgh; e. Vacature Prof. Dr. A. W. Bijvanck: t M. G. Verweij; 2. D. Bosma. De ontslagaanvrage luidde als volgt: De ondergeteekenden leden van de Com missie yan Toezicht op het Middelbaar On derwijs te Leiden, hebben de eer u bij dezen te verzoeken hen uit die functie te ont- De reden van dit verzoek is de volgende: Door hen werd, na rijp beraad, aan uw College een aanbeveling van twee pereonen ingediend ter voorziening in de vacatur ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Reimeringer, die niet voor e6fl herbenoeming in aanmerking wcnschte to komen. Buiten hun aanbeveling om is vervolgens, om redenen van politieken aard, door u benoemd de heer J. G. van Es. Het komt hun voor, dat, geheel afge scheiden van den persoon van den h er Van Es, een dergelijke benoeming niet in het belang is van het onderwijs te dezer stede. Bovendien geeft zij hun geen waar borg. dat in het vervolg bij andere benoe mingen niet op dezelfde wijze gehandeld zal worden. Zij hebben daarom besloten hun man daat te uwer beschikking te 6tellen. Indien uw College dit wenschelijk mocht achten, dan verklaren zij zich, in het be lang van den goeden gang van zaken, be reid nog korten tijd in functie to blijven. VERKOOP WONING EN GROND Onder mededeeling, dat zij zich met dit voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabriek van Gas cn Electriciteit kunnen verecnigen geven B. en W. den Raad in over weging te besluiten tot den verkoop aan A. van Klaveren Sr. te Leiderdorp voor don prijs van ƒ7000 van: a. de woning met pakhuis, tuin en erf, kad. hek. gem. Leiderdorp, Sectie A no. 3768, met alle rechten en verplichtingen van dit perceel; b. het strookje grond, gelegen nan6t het, sub a genoemde perceel, kad. bek. gem. Leiderdorp, Sectie A, no. 3815 (oud Sectie A, no. 3769 ged.). Onder mededeeling. dat het schoolbestuur bij zijn aanvrage de wettelijke verprchting is nagekomen, geven B. en W. den Raad, met verwijzing naar het bij de 6tukken ge voegd advies van do Commissie voor het Onderwijs, in overweging: a. medewerking te verleenen aan het be stuur van de Vereen, voor Chr. Onderwijs alhier, voor het inrichten van de speel plaats bij de school voor gewcon lager on derwijs aan de Pasteurstraat tot terrein voor lichamelijke oefening; b. over te gaan tot vaststelling van don .-ergelegden begrootingsstaat, model D. groot ƒ2500, teneinde het College in staat te stellen te zijner tijd de benoodigöe gel den aan het schoolbestuur af te dragon. OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN Bij de besluiten van den Raad van 13 Aug. 1928 en 28 Oct. 1929 werden resp. de openbare lagere scholen aan de Duiven- bodestraat A en Vrouwenkerksteeg B, voor geleidelijke opheffing aangewezen. De school Duivenbodestraat A. die op 13 Aug. 1928 nog 109 leerlingen telde, heeft s 46 leerlingen; aan de school Vrou- wenkerksteeg B. die inmiddels naar hot gebouw van de Leerschool aan de Oude Vest is overgebracht, daalde sinds 28 Oct 1929 het aantal leerlingen van 105 tot 62. Na de bovenbedoelde besluiten werocn tot die scholen gee., leeilingen toegelaten, iog geen ,ager onderwijs hadder srrno- ten, zoodat aan geen van beide scholen pen eerste en een tweede klasse verbonden i6. Verschillende redenen maken het ge- •enscht niet verder voort te gaan :net de geleidelijke opheffing, doch over te ga.iu

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6