r DINSDAG 6 'JANUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND» HET VERDRAG VAN OSLO DE VOORNAAMSTE BEPALINGEN. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft thans den inhoud van het op U nee. i 1 te Uslo gesloten verdrag tot economische toenadering tusschcn België, Luxemburg, Denemarken en IJsland, Noorwegen Zwe den en Nederland bekend gemaakt De inhoud betrelt in hoofdzaak het yoIgWMM. Partijen verbinden zich om met <>ver 1 gaan tut verhooging van haar invoerrechten ot tot tie instelling van n'ouw^1°™^tehc„1 ten zonder aan de andere partij te hobbcn kennis gegeven van de ontwerpen of de be- Sngenf die er op betrekking hebben. In- dien nu een der partijen de ontworpen ver hoogingen of nieuwe rechten van zoodanigen aard acht, dat zij afbreuk doen aan haar be langen, zal die partij het recht hebben ver anderingen voor te stellen. Indien, na een nauwkeurig onderzoek der voorstellen, die haar op deze wijze worden gedaan, de be trokken partij deze niet kan aanvaarden, zal zij het recht hebben den door haar voor genomen maatregel na een maand m wer king te doen treden. Onder deze omstandig- heden zal dc partij, die zich benadeeld acht, de bevoegdheid hebben binnen een maand na de verhooging der rechten aan de andere partij telegrafisch mede te deelen, dat zij di. verdrag opzegt. In dc maand volgende op de ontvangst van een kennisgeving zullen de andere partijen het recht hebben dit verdra0 op dezelfde wijze op te zeggen. Bij uitzonde ring kunnen echter nieuwe of verhoogde fiscale rechten, waarvan de onmiddellijke inwerkingtreding noodzakelijk zoude zijn. worden toegepast zonder voorafgaande kei.- He^t verdrag wordt gesloten voor den duur van zes maanden met stilzwijgende verlen ging, terwijl andere staten kunnen toetre den met toestemming van dc betrokken par- tlJDe al of niet toepasselijkheid van dit ver drag op overzeesche gebieden of koloniën wordt aan de betrokken staten zelf overge laten. Aan het verdrag is een protocol toege voegd waarbij partijen de mogelijkheid on der het oog zien, de toepassing van het be ginsel, dat aan het verdrag ten grondslag ligt, uit te breiden tot andere bepalingen, welke zich leenen tot het bevorderen van het onderling ruilverkeer. RADIO-OMROEP-CONTROLE COMMISSIE REGELING VAN JLT BEROEP VAN HAAR BESLISSINGEN In antwoord op de desbetreffende vrag-en van den heer Alberda, deelt Minister Rey- mer mede, dat hij nog in beraad houdt of een regeling van het beroep van de beslissin gen der Radio-ontwerp-contróle-commissie kan worden getroffen, totdat hij zal hebben kennis kunnen nemen van de resultaten van het onderzoek, dat in het buitenland is inge steld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan kan worden toegevoegd, dat, in dien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal worden beslo ten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslissing bij den Minister van Water staat zal berusten, nadat deze het advies zal hebben ingewonnen van een daartoe in te stéllen Radio-beroeps-commissie. De Minister is gaarne bereid te overwegen om in de gevailen, waarin het advies der beroeps-instanties niet met algemeene stem men wordt vastgesteld, ook de minderheid ge legenheid te geven baar gevoelens kenbaar te maken. DE NOODLIJDENDE AARDAPPEL- MEEL-INDUSTRIE ADRES VAN ARBEIDERSORGANISATIES 'Een drietal organisaties van fabrieksar beiders heeft aan den Minister van Binnen landsche Zaken een adres gericht inzake steun aan de noodlijdende aardappelmeel- industrie. Volgens dit adres zou een der voornaam ste oorzaken van den huidigen crisistoe stand gelegen zijn in den zeer overvloedigen aardappeloogst van 1928 en 1929, waardooi het surplus aan aardappelmeel ontstaan is, waarvoor men thans geen afzetgebied vin den kan. Het staat vast, dat er thans groote voor raden aardappelmeel onverkocht zijn. Deze voorraden kunnen geschat worden op 1.000.000 balen van 100 kg. Dit en dit alleen is h.i. de oorzaak, dat thans vele landbouwers in financieele moei Jijkhedenv'erkeeren. Zou het dus mogelijk zijn het hierboven door ondergeteekenden genoemde kwantum aardappelen tegen een loonenden prijs, welke op f 11 per 100 kg. mag worden ge steld over te nemen, dan zouden h.i. niet alleen de landbouwers afdoende zijn ge liolpen, omdat aan hen de geleverde aard appelen tegen een behoorlijken prijs zouden kunnen worden betaald, doch bovendien zou de aarduppelmeelindustrie daarmede in hooge mate gebaat zijn. Een crediet-verlee- ning, welke op den duur daar dK mid del h.i. niet zal helpen tot kwijtschelding der geleende bedragen zal moeten leiden, zou dan achterwege kunnen blijven. Het is daarom, dat adr. den minister in overweging meenen te moeten geven, vooi rekening van de regeering de- 1.000.000 balen aardappelmeel uit de markt te nemen. Het te verlecnen crediet zal blijken te zijn het verstrekken van gelden k fond.- perdu, terwijl de f 11.000.000, welke vo aardappelmeel zou worden besteed, wellicht geheel, althans voor het grootste deel tb. ug zal komen, zoodra dit, al naar gelang de markttoestand is, wederom verkocht kan worden. Adr. merken hierbij den mir nog op, dat de kwaliteit van het aardappel meel. ook nadat 't jarenlang in de veemen is opgeslagen geweest, niet wordt aangetast Wellicht is het ook mogelijk om thans reeds aan buitenlandsche aardappelmeel verwerkende industrieën, zoowel als aan binnonlandsche. welke thans bv. andere grondstoffen venverken, het aardappelmeel van de hand te doen. Dit heeft bovendien dan nog het groote voordcel. dat het afzet gebied van onze aardappelmeclindustric wordt verruimd, waardoor een duurzaam belang van deze industrie wordt gediend Adr. zijn er ten stelligste van overtuigd, dat alle bij de aardnppelmeelindustrie be trokkenen, zoowel de onderscheiden grop pen fabrikanten, als de arbeiders, ziel) gaarne met dit plan vereenigen. DE VELPSCHE LUCHVAART-CLUB Blijkbaar in concurrentie met Parijs heeft een aantal Velpsche jongelui, zich noemende „Velpsche Luchtvaart Club", een luchtvaart tentoonstelling gehouden. Wij zien hier eenige organisatoren bij dc collectie Do X en Fokkers en allerlei zelf geconstrueerde modellen. Op 1 December 1930 werden 16523 weduwen renten en 12176 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens artikel 373 dier wet 7 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 28924 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op voren genoemden datum 131213 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. MAXIMUM-SNELHEID VOOR GOEDERENVERVOER De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft vastgesteld, dat de grootst toege stane snelheid voor treinen, uitsluitend be stemd voor het vervoer van goederen of vee (bestel- en ijlgoederentreinen), mits voorzien van doorgaand remwerk, en voor zoover deze treinen zijn samengesteld uit materieel, dat met een snelheid van 80 K.M. en hooger in het uur vervoerd mag worden, 75 K.M. mag bedragen. „IM WESTEN NICHTS NEUES" De film „lm Westen Nichts Neues" werd gisteren door de Centrale commissie voor de filmkeuring zonder eenige coupure toegela ten voor openbare vertooning. „NEUTRAAL" Een reeds lang overwonnen standpunt Men schrijft ons uit den Ned. Christelij- kèn Blindenbond: „Neutraal" is de titel van een onhandig geschreven hoofdartikel in het December nummer van de Blindenbode, orgaan van de z.g.n. neutrale Blindenbond. De schrij ver tracht daarin zijn lezer aan het ver stand te brengen, dat er velerlei soorten van neutraliteit bestaan. Hij wil niet een neutraliteit, die zich verre houdt van alles wat maar stelling nemen voor of tegen een principe is, maar wil een soort neutraliteit, die „als groep een bepaald doel nastreeft, doch vrij blijft tegenover elke Godsdienstige of politieke richting". Een nieuw soort neutraliteit dus. De schrijver verliest uit het oog, dat een organisatie, die zich een bepaald doel stelt ten opzichte van een of andere maatschap pelijke kwestie, daarbij tevens zekere grond beginselen moet aanvaarden van waaruit men kan redeneeren. Het is toch al te mal bepaalde wenschen naar voren te brengen en er niet bij te zeggen, waarom en op grond waarvan men iets zoo en niet anders wil. Men moet bij het stellen van een be paald doel noodzakelijkerwijs ook van be paalde beginselen uitgaan. Dat men het over de middelen en wegen om tot het be oogde doel te geraken, wel eens niet met elkaar eens kan zijn komt blijkoaar niet in de hersenen van den schiijver op. Een neutraliteit dus van eigen vinding, waarbij allen die het met den schrijver eens zijn „echt neutraal", maar de anders denkenden beticht worden van „naijver, eigenbelang of gebrek aan nuttiger activi teit". Een lid dat op een vergadering durft voor stellen, onder geen beding iets op Zondag te organiseeren, wordt als onverdraagzaam gedoodverfd waarbij de Joodsche leden ten voorbeeld warden gesteld, die geen bezwaar maken tegen vergaderingen op Zaterdag, als. ze maar niet verplicht worden er per soonlijk deel aan te nemen. De Bond ma; dus van alles en nog wat organiseeren, ook op Zondag, als zij die cr gemoedsbezwaren tegen hebben, dan maar thuis blijven, want dat zijn persoonlijke aangelegenheden en die worden heslist-geeerbiedigd! Men zou zulk een oud-liberaal en reeds lang overwonnen standpunt niet venvach ten van zoo'n „geavanceerd" schrijver. I-Iet slot van zijn artikel wijdt de schrijver aan de meermalen gehoorde beschuldiging, dat hij en zijn Bond zooveel mogelijk onte vredenheid zaaien onder de blinden, waar door zij de toch reeds duistere levens hun ner lotgenooten steeds meer versomberen. Schrijver vergeet aan te toonen, dat zijn „neutraliteit" het tegendeel uitwerkt, maar gooit dé schuld der veelszins droeve om standigheden op de Christenen, die uit ge brek aan naastenliefde hun blinde medemen schen hebben verwaarloosd. Wel heeft hij eenige „waardeering" voor al die vereeni- gingen, die zich het lot der blinden hebben aangetrokken, maar toch „walgt zijn hart van de bittere bete van het al te lang ge geten genadebrood". Met een lofzang op „staatsbedeeling voor blinden", besluit de schrijver zijn neutrale artikel. De lezers weten nu wat „neutraliteit" is en hoe ze moet worden toegepast ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het motorschip „Baloeran" wordt 7 Jan. .\m. 8 uur te Marseille venvacht. In aan fluiting hierop rijdt de Rotterdamsche Lloyd Rapide. Deze vertrekt van Marseille .11.50. Aankomst te Roosendaal 8 Jan. 7.16; te Rot terdam D.P. 8.51; te Haag H.S. 9.19. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. roepen: Te Opheusden, J. E. Klomp te Ede (G.). ngenomen: Naar Groede-Nieuwvliet, J. W. van Kootcn te Heinkenszand. dankt: Voor Brandwyk en Gijbeland, J. H. Gunning E.Bzn. te Schoonhoven. Voor Heusden, T. G. Meester te Deurne. GEREF. KERKEN, eet al: Te Wolfhezen, D. Chr. Karssen te Hattem en I'. H. van Loon te Haarlem- mermeer-Sloterweg. roepen: Te Rhoon, cand. J. R. Sy- brandy te Stiens. Te Smilde, S. Wouters te Dronrijp. dankt: Voor Zuidwolde (Gr.), W. van der Heide te Zoutkamp. GEREF. GEMEENTEN. eet al: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel, J. Fraanje te Barneveld en M. Hofman te Krabbendyke. CANDID ATEN TOT DEN H. DIENST. Cand. A. P. H e i n e r, Nieuwe Haven 43 te Gorinchem, zal gaarne een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in overweging BEROEPINGSWERK. Te Amsterdam in de Ned. Hervormde Gemeente is er, gelijk we reeds meldden, onder de Confessioneelen verschil van op- atting omtrent hoe men handelen zal bij het beroepingswerk ter vervulling van de predikantsvacature-Prof. Dr. A. H. de Har- tog. Een deel hunner wil den Ethischen een predikant van hun richting gunnen, waarvoor dan Dr. S. F. II. J. Berkelbacb van der Sprenkel, van Rotterdam, in aan merking komen zou. Een ander deel blijft op eigen basis staan en wil een predikant van confessioneele richting zien beroepen. Wanneer de confess, kiesvereeniging „Vriendenkringen" niet tot overleg met de Ethischen bereid mocht zijn, heeft dc ethische Ds. J. G Koningsberger het vol gende middel aanbevolen: het verlaten var alle kerkelijke posten en neerleggen der functies, bezet en uitgeoefend door Ethi schen, om de Confessioneelen met de lus ten ook alle lasten te laten dragen. Thans is het besluit gevallen, dat door de confess. „Vriendenkringen" niet Dr. Berkel- bach van der Sprenkel op het tal geplaatsl zal worden, maar dat het volgende drietal confessioneele predikanten aan het Kiescol lege zal worden aanbevolen: Dr. W. Loddei te Bussum, Ds. W. M. A. Kalkman te Kat wijk aan Zee en Ds. J. J. C. Karres te Apel- De Ethischen zijn door dit besluit uifcter- aard teleurgesteld. De Vrijzinnigen en met name de voorstanders van evenredige ver tegenwoordiging, zien er een lichtpunt in en beschouwen de zaak aldus: hoe dieper de Ethischen in het „moeras" verzinken, waarin zij door de Confessioneelen gedre ven worden, des te grooter wordt de kans dat Evenredige Vertegenwoordiging aange grepen wordt als het middel tot uitkomst Die Vrijzinnigen beweren, dat er in de Ge meente thans een bepaalde E. V. (ellendige verdeeldheid) is, die plaats kan maken voor een betere E. V. (eerlijke verdeeling), die aan alle partijen recht doet Zooals men ziet. speculeeren de Vrijzinni gen weer op de teleurstelling der Ethischen. om dezen aan zich te verbinden. Later kunnen dan E. V. is immers „eerlijke verdeeling"! de Ethischen de Modernen weer aan een predikant helpen. De eene dienst is de andere waard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. C. D. Buenk werd Zondag 4 Ja nuari jl. ingeleid tot het predikambt in de Ned. Herv. Gemeente te Angerlo. De beves tiger, zijn zwager, Ds. J. H. Grolle, van Utrecht, sprak naar aanleiding van Daniël 10 10—13, terwijl aan de handoplegging mede deelnamen de consulent Ds. Mr. C. J. Bartels, van Lathum, en drie domini Israël, nl. die van Batenburg, van Hattem en van Remmel. Des middags hield Ds. Buenk zijn intreerede over Ef. 3 1417b. Na afloop werden toespraken gehouden door den consulent, door Ds. Israël, van Vleuten, door den vorigen predikant (Ds. Th. J. H. Israël), door Ds. Stork, van Didam namens den ring, alsmede door den Burgemeester van Angerlo. D s. H. A. D ij k s t r a nam onder zeer groote belangstelling Zondag 4 Januari 1.1. afscheid van de Geref. Kerk te Diever, we gens 1 Jan. 1.1. ingegaan emeritaat; bij deze gelegenheid hield hij een predikatie 1 Petv. 1 25; hij werd toegesproken door ouderling Strating. B. Roosjcn, hoofd der Chr. School, Ds. J. D. van Ginhoven. van Vledder, Ds. II. Zandbergen, van Dwin- geloo en Ds. P. Hekman, van Beilen; verder door den Burgemeester, de heer H. G. van Os, en door Ds. van Dalfsen, Herv. pred. De zegenbeden van Ps. 121 4 en Ps. 134 3 werden den scheidenden leeraar toegezon gen. Met Ds. Dijkstra verdwijnt een belangrijke figuur uit het kerkelijk leven. 46jaar heeft hij de Geref. Kerken gediend, vanaf 1 Juli 1883 te Duurswoude en sinds 6 Jan. in Diever, waar hij door zijn Gemeente om zijn trouw en bescheidenheid hartelijk werd bemind. Ook buiten zijn Gemeente echter heeft hij de Kerken met toewijding gediend; geregeld werd hij door de classis Beilen afgevaardigd naar dc Particuliere Synode van Drente, terwijl hij met zeer vele deputaatschappen was belast; ook is hij medewerker aan 't Drentsch en Over- ijselsch Kerkblad, waaruit zijn kennis van de kerkgeschiedenis der vorige eeuw tel kens op treffende wijze blijkt. Dat hij ook buiCen de Geref. Kerken gezien is blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat hij van de Koningin liet ridderkruis ontving. Cand. J. C. J. Kuiper werd Zondag morgen 1.1. bevestigd tot Dienaar des Woords by de Geref. Kerk te O.- en W.-Souburg, en wel door zijn schoonvader Ds. J. E. Goud appel, van Emlichheim, die by deze gelegen heid het Woord bediende ait 1 Thess. 5 12, waar we ten eerste vinden een bede tot de Gemeente en ten tweede zien aangewezen de taak van een Dienaar des Woords. 's Mid- 3 deed de nieuwe leeraar zijn intrede met predikatie over 1 Thess. 3 11,12, 13, han delende over: een bede van den Evangelie dienaar tot zijn Gemeente, a. voor zich zelf voor de Gemeente. Na de gebruikelijke toespraken te hebben gehouden, werd Z.Eerw toegesproken door Ds. W. A. Wiersinga, van Vlissingen, namens den Kerkeraad en als Con sulent. Toegezongen werd de Morgenzang 3 (gewijzigd). Beide malen was het kerkgebouw meer dan vol. D s. J. F. L ij zen, Ned. Herv. predikant te Wou brugge, hoopt 8 Maart a-s. vandaar afscheid te nemen, des nam. om 2 uur en 15 Maart d.o.v. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Klundert, na des voor middags bevestigd te zijn door Ds. R. P. A. Rutgers, van Katwijk aan Zee. Cand. E. Mo bach, van Haarlem, werd 4 Januari 1.1. bevestigd in den Dienst des Woords bij de Geref. Kerken te Numans dorp—Klaaswaal, door Ds. Chr. Bruins, van Breukelen, die hem tot zijn dienstwerk in leidde met een predikatie over Spreuken 13 17b. Des avonds verbond de nieuw ge komen predikant zich aan dc Gemeente, het Woord bedienende over Matth. 28 18 —20; hij bepaalde de Gemeente achtereen volgens bij: Jezus als de Koninklijke Macht hebber, Jezus als de Profetische Zender, Jezus als de Priesterlijke Trooster. Na mens den Kerkeraad werd hij toegesproken door ouderling A. v. d. Heuvel en namens de classis door Ds. R. Brouwer, van Hei- nenoord. Beide malen was het kerkgebouw geheel bezet. D s. A. C. van U c h e 1 e n, Ned. Herv. predikant te Hoenderloo, hoopt 11 Jan. a.s. des nam. om half drie afscheid te nemer, van zijn tegenwoordige Gemeente, en 18 Jan. d.a_v. intrede te doen te Meppel, des nam. om 5 uur, na des morgens bevestigd te zijn door zijn schoonvader, Ds. J. Hen zei, van Zutphen. NAAR CURACAO DOORBRAAK IN DE HAVEN VAN SCHEVENINGEN De heer H. MEERSMA, inspecteur bij de Haagsche politie, die benoemd, werd tot hoofdinspecteur bij het politiecorps op Curacao. Springende Handen Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker s Kloosterbalsem in huls hebt. en bescherm 1 Uw huid tegen inwerking van koude en J vocht, door haar icdcren avond voor het f naar bed gaan. in te smeren met Akker's 3 Kloosterbalsem j „Geen goud I zoo goed" f Prof. Dr. A. H. DE HARTOG Zonale te verwachten waa. ia Prof. Dr. A. H. de Hartog voornemens, aldus de „Stand.", om ook na de aanvaarding van zijn hoog leraarschap aan de Gem. Universitei tf Amsterdam, wanneer hij daartoe word,t aangezocht, in den Dienst des' Wóorde. vóór te traan. Naar het blad verneemt, zal hij ge regeld om de 14 dagen een beurt vervullen in de Jeruzalemkerk der Ned. Herv. Ge meente van Amsterdam-Weet. PREDIKANTSWONINGEN. Te Hilversum heeft de bazar ten bate van den bouw eener pastorie voor de jeug dige Evang. Luthersche Gemeente, dde pas een paar jaar in het bezit van een eigen kerk is, f 1343.43 opgebracht KERKGEBOUWEN. Te Lemele en Lemelerveld (O.), waar binnenkort bij de Geref. Kerk de predi kantsvacature zal worden vervuld, wordt een nieuwe pastorie gebouwd, waarvoor de architectuur is opgedragen aan de heeren C.ebr. Boxman, architecten N. I. V. A., te Nijvcrdal. Te Druten worden In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, mede' door de goede zorgen van den heer Van der Meer van Kuffeler te Nijmegen, die destijds ook in de Ned. Herv. Kerk te Wamel hetzelfde deed, alle ramen vernieuwd. Met dit werk is nu een begin gemaakt door het plaatsen van ramen in glas in lood. Zoowel H. M. de Koningin als Prinses Juliana en de Ko ningin-Moeder. deden giften voor dit doel toekomen. Bovendien mag na tienjarige va cature de kleine Protestantsche gemeente zich weder verheugen in het bezit van een predikant (Ds. H. Smelt, die van Doetin- chem overkwam), hetgeen door de Gemeen te zeer wordt gewaardeerd. HERVORMDE BROEDERSCHAP. De Hervormde Broederschap zal Maandag 12 Januari a-s. een vergadering houden voor leden en belangstellende predikanten te Utrecht. Ds. H. Th. Boissevain, Herv. predikant te Leiden, zal daar spreken over: „de Kerk". COLLECTEN De collecten voor noodlijdende Kerken en personen in de Ned. Herv. Kerk bedroegen in het afgeloopen jaar f23.644.76t2, terwyl giften een bedrag van plm. f 2S00 inkwamen. Er werd ruim f 1000 meer ontvangen dan vo rig jaar. KERKUÏTTREDINGEN IN ZWITSERLAND In het algemeen heeft men in Zwitserland eir vooral in het kanton Bern tot dusver weinig hinder v. uittredingen uit de Kerk trots de prop.' randa van de vrijdenkers. Onder de 81 uitgetredenen in 1930 was er slechts één die zich vrijdenker noemde, ter wijl er één uittrad wegens „het militairisme der Kerk". NIEUWE ENCYCLIEK. Deze week zal de Paus een encycliek pu- bliceeren, waarin hij, naar venvacht wordt, een nauwkeurige uiteenzetting zal geven van de roomsch-katholieke leer ten aanzien van het huwelijk en een aanval zal doen op de echtscheiding, zooals hij in zijn Kerst boodschap heeft aangekondigd. ROOMSCHE LOF VOOR PROT. ZENDING De Académie Fran^aise te Parys heeft aan de Parijsehe Protestantsche Zending een prijs van 10.000 franken toegekend als er kenning van haar beteekenisvol werk. De directeur der Academie wees in zijn toe- spraak erop, hoe een zijner Roomsche vrien den hem opmerkzaam had gemaakt op den op den voorgrond tredenden arbeid van ge noemde Zending. Een andere Roomseh-Ka- tholiek, de Fransche con sul-gene raai Goirand te Londen beeft zelfs een geestdriftig ge schreven brochure het licht doen zien, waar in de lof van de Protestantsche Zending in Zuid-Afrika, waar hy consul is geweest, bezongen wordt. De brochure is getiteld: „De scheppende kracht van dc Fransche Prot Zending in Zuid-Afrika". Het jaarverslag 1929'30, hoewel met dank baarheid geschreven, maakt er toch ook .mel ding van, dat het werk ongeveer stationnair bleef, zoodat de lectuurverspreiding in geen geval op grooter schaal plaats had dan tot nu toe. Dit wordt betreurd, temeer waar uit brie ven van zendelingen zulk een dankbare waar deering voor dit werk blykt. Ook de toezending van eens gelezen maar nu rustig in de boekenkast staande boeken, wordt zeer op prijs gesteld. Na de reis van Br. Bielke, door Suriname, werden verschei den brieven ontvangen van Inlandsche predi kers uit het Boschland, die smeekten om wat lectuur; deze moet degelijk en eenvoudig zyn; aan deze veraoeken heeft men helaas niet alle kunnen voldoen. Dankbaar wordt voorts melding gemaakt van toezending van boeken door de b'oeken- commissie van het Algemeen Ned. Verbond evenals vorice jaren. Ook geldelijke hulp is zeer gewenscht, want de kas is bijna leeg: vele contribuanten be dankten; en als er geen versterking van de kas komt, zal de zending van de bladen waar op een abonnement is genomen, moeten wor den gestaakt. Het verslag zegt tenslotte: dit werk is te mooi, om achteruit te gaan. Ge bereidt door het zenden van lectuur (met eenige moeite en weinig kosten) veel vreugde op afgelegen posten en in eenzame harten. De secretaresse, Mej. G. J. James. Torenlaan 41, Hilversum, geeft alle gewensclite inlichtingen. GIFTEN EN LEGATEN. De Vereeniging tot verspreiding der Hei lige Schrift, Keizersgracht 328, Amsterdam, ontving heden bericht dat aan haar twee DE BINNENHAVEN IE VOLGESTROOMD Maandagmiddag te vier uur is de dam tusschen de eerste en tweede visschers'naven te Scheveningen over een lengte van 30 M. doorgebroken. Het water was onder den damwand doorgedrongen en heeft daar een wel doen ontstaan', die hoe langer hoe meer zand meesleepte. Eerst was de ijzeren wand. met balken gestut geweest tegen den kaai muur. Toen die werd afgebroken, heeft men zware stutbalken aangebracht. De golfslag heeft dc weiwerking geholpen en weldra brak de wand door, over de volle lengte van 30 Meter, meesleepend alles wat het tegen kwam. Zware gebinten knapten af als pijpe stelen en de ijzeren wand werd met ge weld uiteen geslagen. Het houten dammetje dat als zandkeering vlak achter den ijzeren wand stond, werd ingedrukt, de spoorbrug over het kanaal tusschen de eerste en twee de binnenhaven werd weggeslagen, de dam aan het eind van hot kanaal werd over stroomd. het water stroomde weldra in de tweede binnenhaven cn kwam zoo in ver binding met de zee. De aannemer, die het werk op 1 Febr. a.s. voltooid zou kunnen afleveren, heeft een schade van een halve ton, terwijl voor meer dan duizend gulden gereedschappen in het water ligt. De aannemer was al eens door den dienst der gemeentewerken oewaarschuwd. omdat door het wegbreken van den kaaimuur de damwand te veel aan fundeering zou ver liezen. Echter lieeft gemeentewerken nim mer eenig voorschrift daaromtrent gegeven, omdat de aannemer verantwoordelijk was voor het werk. Nu de ramp heeft plaats gehad wil men beproeven het stuk fundeering van den ouden kaaimuur te doen kantelen. Daartoe wil men langs het stuk fundeering een kuil baggeren, en wel zoo diep, dat, als het stuk fundeering wil gaan schuiven, het er in kan telen en verzinken kan. Mislukt dit dan zal men met spuiten aan eiken kant het zand onder het stuk wegblazen, in de verwach ting dat het weg zal zinken in het gat, dat dan gemaakt wordt, tot beneden een diepte, waarop het geen schade kan doen aan schepen, die onvoorzien op dat stuk van den bodem zouden stooten. Bij deze overstrooming ï^ioet gebleken zijn, dat er van deining in de nieuwe bin nenhaven niets te merken was. Men had met het oog hierop het voornemen een sluis tusschen beide haven te vestigen. ONVERBETERLIJKE DIEF. Te Harmeien werd een dief op heeterdaad betrapt bij een inbraak ten liuize van D. Toen de familie hem overviel, had hij reeds f 77 weggenomen en gaf dit terug smee kende hem niet aan de politie over te leve ren. De man werd evenwel aan den ge- meen te veldwachter overgegeven. Het bleek een zekere J. P. uit Haarlem t« zijn, die vijftien jaren wegens inbraken in de gevangenis had doorgebracht. HET ANTO-ONGELUK TE SASSENHEIM. Omtrent het auto-ongeluk bij Lis9e wordC ons gemeld, dat bet ongeval ls geschied te Sassenhcim. Het betreft niet de heer Böss, maar de heer H. du Boeuff, commies tor secretarie te Waddinxveen. Hij is opgeno men in 't Dieconessenhuis te Leiden. Het ongeval moet zeer ernstig zijn; beide bee- nen schijnen gebroken te zijn. LAFFE INDIVIDUEN. Te Amsterdam deed een vrouw bij de po litie aangifte, dat op een bijwagen van Üja 25 tusschen Muntplein en Amstellaan twea sneden in haar mantel zijn toegebracht, waarvan een snede door jurk en onderjurk is gegaan. INBREKER GESNAPT. Men meldt ons uit Winterswijk: Zaterdagavond Iaat, toen de landbouwer S. uit de Dorpbuurt thuiskwam, ontdekte hij dat er bij hem was ingebroken, en bleek uit een kast ruim f 200 aan bankpapier be nevens een gouden tientje te zijn ont vreemd. In verband hiermede is dienzelf den nacht nog door de politie aangehouden F. P. alhier. Een groot gedeelte van hes ontvreemde geld werd ten huize van P. teruggevonden, terwijl de rest van het geld in het bezit van zijn verloofde was. die meende dat hij dit van de spaarbank had gehaald. Al het gestolen geld is in beslag legaten zijn vermaakt, éen uit Leeuwarden'j genomen, terwijl verdachte ter beschikking van t 4000.— en.één uit Schiedam van f 200! van de justitie te Zutphen is gesteld. STRAATHUMOR Je voelt je allesbehalve prettigkoude handen en natte voeten. Je hebt maar een verlangen: spoedig thuis zijn en in een makkelijke stoel bij de u-arme kachel te zitten. En dan zie jc daar vlak voor je 't vehikel van een koopman, dimet vriendelijke glimlach verlokken ivil een heerlijke IJsco te koopen .Ze kosten maar ilric rijf en tien centen f

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5