EERSTE BLAD. Uit de Pers. £20NNEM ENTl Per kwartaal fSJS (Besehikklncskosten 0.15) )er week t I<2i Voor hot Buitenland bi) Weke lijkse he tending t— 31J dageliiksche tending *7«— Alles bil vooruithetaline Losse nummers S cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3245 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 6 JANUARI 1931 4DVEB.ÏBNT1CÜJ Van 1 tof 5 reeels f t.i?Vs blke reeeJ meer D-22Vi fnger xiedederUneeu van 1—6 regels*2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f 0*1® 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader TERUGBLIK II lil Europa heeft in het afgeloopen jaar de gang van zaken in Duitschland wel de meeste aandacht getrokken. Meer dan eer.ig ander volk moest hel Duitsche een groote crisis doormaken. In de politiek werd dit reeds in AprilMaart weerspiegeld door de vervanging van de regeering-Müllei door die van Brüning. Duitschland kreeg door deze regee- ringswisseling een krachtig bestuur. Brüning's eerste werk was een nood verordening samen te stellen, ter sa neering van het Duitsche economische leven, als laatste poging om met dei bestaanden Rijksdag te regeeren. Toén de Rijksdag zich daartegen verzette, deinsde Brüning er niet voor terug, hem te ontbinden. Dan kwam in September de verkiezing met de overwinning der nationaal-socialisten, die evenwel het Kabinet onaangetast en zelfs in staat liet zijn noodverordening-politiek voori te zetten. In het begin van deze maand werd de noodverordening door den Rijksdag aanvaard. De strekkingvan dit dictatoriaal regeeren met hulp van den Rijksraad ten einde te bezuinigen en financieel te hervormen, was: ver trouwen van het buitenland te winnen en we meenen te mogen aannemen, dal Brüning's beleid daarin, ondanks her luidruchtig gedoe van de extremisten, Na Duitschland hield in 1930 Enge land de'gedachten van het dagblad lezend publiek het sterkst bezig. Het waren niet sterke inwendige po litieke schommelingen, die daartoe aan leiding gaven, want het op een minder heid in het parlement steunende La- bourkabinet bleef gedurende het heele jaar feitelijk onbestreden aan het be wind, ondanks zijn falen in zijn voor naamste opgave: de werkloosheid-be- striding, en versterkte zijn positie zelfs tegen het einde van het jaar door een gewijzigd Kabinetsontwerp in te dienen, dat den Liberalen sterk in 't gevlei komt. Het waren echter zaken, die het groo te Britsche wereldrijk betreffen, welk* sterk de aandacht trokken. De groote Britsche Rijksconferentie werd gehou den, die, hoewel belegd om de onderlin ge economische banden tusschen alle ver uiteenliggende deelen van het rijk nauwer aan te trekken door voorkeur rechten, schijnbaar de onderlinge ban den nog losser maakte, doordat er teger de voorkeurrechten te groote bezwaren bleken te bestaan. Moreele saamhoorig- heid werd nog wel gevoeld, maar aan de zelfstandigheid van de dominions werden concessies gedaan, zoodat de buitenstaander den stelligen indruk krijgt, dat de ontbinding in het groote Britsche imperium, als politieke macht gezien, voortschrijdt, ondanks alle kunstmatige pogingen om dat te voor komen. 3n Zuid-Afrika kwam een toenade ring tusschen „Natten" en „Sappen" tot stand onder den invloed van Hert zog eener- en Smuts anderzijds, nu de Rijksconferentie heeft uitgemaakt, dat de dominions volledig zeggenschap in eigen huis hebben en eigenlijk alleen nog door een moreelen band aan Enge land gebonden zijn. Deze moreele band heeft in ieder geval voor Zuid-Afrika voordeelen als basis van een ruilver keer waarbij Zuid-Afrika groot be lang heeft, al werd op de Rijksconfe rentie nog niet de wederzijdsche be- voorkeuring bereikt. Het gevoel van zelfstandigheid is in Zuid-Afrika nu zóó sterk, dat wanneer men den rechten man maar had, die „boven de partijen" staat, de nieuwe gouverneur-generaal in Zuid-Afrika niet th Engelschman graaf Clarendon maar een Zuid-Afrikaan „vertegen woordiger des Konings" zou geworden zijn, zooals ook in Australië voor hel eerst een Australiër tot gouverneur- generaal is gekozen. Dit realiteitsbegrip bij Hertzog, den leider der Nationalis tische Partij, heeft wel de extremisti sche afscheidingsmannen in zijn eigen partij en de in zyn regeering samen werkende arbeiderspartij afgestooten maar de mannen der Zuid-Afrikaansche partij aangetrokken en het schijnt dus, dat Zuid-Afrika het jaar 1931 ingaat met goede verwachtingen van nieuwe politieke aera. Nog sterker dan bij de Britsche do minions kwam ten aanzien van Britsch Indië de voortgaande ontbinding van het Engelsche wereldrijk aan den dag. De Swaraj-beweging onder leiding van „mahatma" Gandhi nam grooter om vang aan dan ooit, openbaarde zich in schendingen van het inderdaad hatelijk zoutmonopolie, in weigeringen om be lasting te betalen, in allerlei uitingen van boycot en verzet door geheele volks massa's. Duidelijk werd, dat die bewe ging gericht is op vrijmaking als eind doel, al heeft Gandhi gedurende zijn gevangenschap verklaard, dat hij ge neigd zou zijn om genoegen te nemen met den dominion-status. De dringen de nood van Indië heeft den doorslag gegeven tot het bijeenroepen van de z.g. Ronde Tafelconferentie, die tijdens de overgang des jaars nog steeds zijn besloten zittingen voortzette. Welke re organisaties de gevolgen van deze con ferentie zullen zijn, moet nog worden afgewacht. Vermoedelijk gaat het voor loopig aan op federale inrichting van het groote en wat rassen en gezindten betreft zoo rijk geschakeerde Indische gebied. Maar ook dan zal het nog de vraag zijn of de gewenschte rust daar mee te bereiken zal zijn. In Oostenrijk werd in 1930 aan den overmoed der socialisten, die reeds ja ren een ware terreur op andersdenken den uitoefenden, paal en perk gesteld. In Juni is ook aan de gevaarlijke wederzij dsche bewapening van roode stormtroepen en Heimwehr een geluk kig einde gekomen. De Heimwehr, die na zijn eigenlijke taak vervuld te heb ben, in botsing kwam met de parlemen taire burgerlijke partijen, schijnt thans bezig te zijn zich, onder leiding van een jongen aanvoerder, vorst Starhemberg, om te vormen in een nationalistische partij, die in haar idealen eenige ver wantschap vertoont met de Hitlerianen in Duitschland. Hongarije rouwde in Juni over het verdrag van Trianon, dat het land deci meerde en van zjjn bronnen afsneed. Frankrijk's binner.landsche toestan den geven geen aanleiding tot uitvoe rige beschouwingen. •- Kort geleden viel het Kabinet-Tardieu voor de tweede maal in het jaar 1930 In Februari herrees het reeds na enke le dagen. In December werd het ver vangen door het meer linksch getinte Kabinet-Steeg, dat men in politieke kringen echter niet veel levenskansen geeft. Of Frankrijk spoedig uit het po litiek moeras zal geraken is een vraag die 1930 aan 1931 heeft overgelaten. Voor België was 1930 in de eerste plaats het jaar van de 100-jarige onaf hankelijkheid en van de Wereldten toonstelling te Antwerpen, die duizen den buitenlanders naar de Scheldestad trok. Minder opvallend maar niettemin van beteeken is is geweest, dat de Vlaamsche nationale gedachte een sterke groeiperiode doormaakte. De Gentsche Universiteit werd verneder- landscht. De vrijspraak van den soldaat Joris de Leeuw, die in het leger geen Fransche bevelen gehoorzaamde, gaf een duw van belang in de richting van het Vlaamsche zelfvertrouwen. En de onlusten bij de onthulling ^an Vlaamsche IJzermonument toonden aan welk een ontembare hartstocht er achter de beweging zit om van Fran sche smetten vrij te komen. Hoe onder deze omstandigheden do Belgische staat zich in staat zal achten om met goed fatsoen de bepalingen na te komen van het militaire „verdedi gingsverdrag" met Frankrijk, boezemt in het bijzonder Noord-Nederland groo te belangstelling in. Uit een recente pu blicatie in een voornaam Engelsch blad mag men de conclusie trekken, dat Bel gië alleen reeds door het belang van de Engelsche politiek die in den grond van de zaak België's eigen belang ook gedwongen zal zijn de afzonder lijke afspraken van 1920 met de Ffan- schen Generalen Staf te desavoueeren, om zich uitsluitend gebonden te weten aan de uit het Locarno-Rijnland-pact voortvloeiende verplichtingen, waarbij ook Engeland zich heeft aangesloten. Zou ook niet de koninklijke ver zwagering met Italië in het 1929 op deze nadere stipuleering van invloed zijp? Met belangstelling wachten we at wat 1931 in dit opzicht te zien zal ge- tieke stroomingen betreft. Verstandig, kloc-k en wijs beleid is voor alles noodig; d. krachtige handhaving van hot gezag, n even krachtige actie om den inlander te geven, waarop hij als burger in de staat en mensrh in de maatschappij recht heeft. Het is dus een vraag van het allergrootste belang, wie de tengels zal nemen. Een vraag, welke in Nederland bijna langs de partij politiek heen kan gaan; want behoudens eenige extremisten, wier lawaai grooter i: dan hun wezenlijke kracht, vindt de than; door de Nederlandsche regeering gevolgde Indische politiek vrijwel algcmcene instem ming. Daarom is het zoo dubbel jammer, dat de heer Elout in het „Handelsblad" een oud liberale toon laat hooren, welke allergevaar lijkst is. Het schijnt, dat de Indische reis de blik van dezen journalist niet verruimd, maar verengd heeft. Een cn andermaal waarschuwde hij nu reeds tegen „een candidaat uit religieus- zelotischc kring, een drijver". De oude waan: uit liet Christelijk volks deel komen drijvers en zeloten voort; een liberaal overziet het geheel, heeft een ruime blik en van drijverij geen last. Het deed ons goed, dat het eveneens libe rale „Vaderland" deze hoovaardige beschou wing krachtig afkeurde. „De poging, zegt dit blad, om een Gou verneur-Generaal uit de Christelijke partijen op deze wijze reeds dadelijk te diskwalificee- ren, gaat o.i. niet op. Wij vinden, dat met deze en dergelijke uitingen van eng anti-elericalisme de libe rale gedachte slech'. wordt gediend'. Niet alleen de liberale gedaente, maar ook Indië zelf, wordt met deze beschouwingen slecht gediend. De lieer Elout zou goed doen eens te denken aan het regecringsbeleid van G.G. Idenburg en aan het treurige figuur, dat zijn partijgenoot Pleyte gemaakt heeft. Toen laatstgenoemde nog geen minister was, ging hij het land door met zijn verkie- ziiigsschreeuw: „Geen dweper (als Idenburg) op de troon van Buitenzorg". Doch toen hij ministei van Koloniën was en de heer Iden burg na vijf jaren o-ienst naar het vaderland hoopte terug te keeren, verzocht diezelfde Pleyte den G.G. om althans nog één jaar te blijven, wijl zulks naar het eenstemmige oordeel der Regeering in het waarachtige "belang des lands was. Wij zullen de benoeming gaarne aan het wijs beleid der Regeering overlaten, maar de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat het den schrrijver in het „Hbld." zou vergaan als zijn partijgenoot Een beetje meer bescheidenheid' zou hem in elk geval niet misstaan. *2* DE TROON TE BUITENZORG Pas in 't laatst van dit jaar komt de troon te Buitenzorg vrij en moet er voor Jhr. De Graeff een andere Gouverneur-Generaal be noemd worden. Doch reeds maandenlang wordt telkens de vraag gesteld: wie zal straks die leege plaats bezetten? Dit venvondert r.iet. Want de toestand in Oost-Indië is in vele opzichten zorgelijk. VRIJHANDELSPOLITIEK DE SCHADUWZIJDE VOOR DE HAVENSTEDEN In een hoofdartikel over het malaisejaar schrijft de „N.R.Ct" onder meer het vol gende: Dank zij ons handelsstelsel, dat sinds lange jaren erop gericht is geweest, de in de natie aanwezige energie te prikke len, en ons te leeren, op eigen zelfstan dige kracht te vertrouwen, moge ons land er niet zoo slecht aan toe geraakt zijn, als menige andere Dcvolkingsgroep. maar ten slotte hebben toch ook hier de onafwendbare oeconomische wetten, haar werking ter dege doen voelen. Een kolom verder, zoo schrijft „De Tijd" vindt men een jaaroverzicht van de schcep- vaartbcweging te Rotterdam. En daaruit blijkt dat het goederenverkeer ter zee van Rotterdam met ongeveer 2yo millioen ton (van 1000 Kg.) is achteruitge gaan waarvan bijna één millioen ton op re kening komt van het stukgoedvc.keer. dat ook in 1929 het peil van 1913 nog lang met had bereikt Het aandeel van het 6tukgoedverkeer in het geheele verkeer ter zee is steeds verder achteruitgegaan van 27.8 pCt. in 1913 tot 22.3 pCt. in 1928, tot 21.3 pCt in 1929 en 20.3 pCt. in 1930. Rotterdam is nog en wordt steeds meer een haven voor verscheping van massapro ducten: kolen, erts, granen, olie, hout en metalen. Met het vervoer van stukgoederen waarbij uiteraard meer menschenhanden werk vinden, wil het niet vlotten. Stukgoederen kan Rotterdam alleen krij- ;n wanneer de nationale nijverheid tot grooten bloei komt. „Dank zij ons handelsstelsel" is dit echter ooralsnog niet wel mogelijk. INT. KON. TENTOONSTELLING NEDEhLANDSCMHE DEELNAME AAN DE TENTOONSTELLING PARIJS 1931 Ook Nederland hoe kan het anders? zal deelnemen aan de Intern. Koloniale tcntoonsteling welke dit jaar in Parijs wordi gehouden. Het ontwerp van het Ncderl pa viljoen, waarvan we hierbij een foto geven, is de bekroonde in-ending van den heer W •I. G. Zweedijk. architect te Soerabaja. die op verzoek naar Nederland is gekomen en nianno.n nu verder zal uitwerken, bijgestaan door don heer P. A. J. Moojcn, lid van het Dag. hesii'.ur, belast met de aiLjtiekc en terhftisrhe lc .i r. In verband met de nader csteldo eischen werden nog vele wijzigingen aangebracht Zoo komen er ruime zalen, in plaats van kleine expositie vertrekken. Dit is zeker een les. ":e men op de tentoonstelling tcAnt women geleerd heeft. Op 't terrein vóór 't hoofdgebouw zullen eenige reeds uit Indië verzonden ori-ineele Inlandsche woningen worden opgericht, met name een rijk bewerkt adathuis met rijst schuur uit de Pndangsche Bovenlanden, een Toba-Bataksch huis en een naar knekelhuis jes uit de Karo-Batak-landen. Aangezien-een voldoende aanmelding van particuliere deelnemingen werd ontvangen, is definitef tot den houw van een afzonder lijk paviljoen voor particuliere zendingen be sloten. Voorloonig zal dit paviljoen worden ontworpen op een groote van 500 M2. Reeds geruimen tijd wordt met kracht ge werkt aan de voorbereiding van de inrich ting van het hoofdgebouw, dat grootendeels zal worden gevuld met inzendingen van de Regccring, van de groote verkeersbedrijven en van musea. Voor zooveel de uitvoering der plannen in Indië moet geschieden, bestaat er een voort durend contact met de Indische comité's en met den lie&r Dr. J. Stroom berg, secretaris generaal van het Uitvoerend Hoofdcomité te Batavia. Er zullen twee boekwerkjes worden uit gegeven om tijdens de ♦entoonstelling op doelmatige wijze te worden verspreid. Hel eene boekwerkje zal uilsluitend practische gegevens over Nederlandsch-Indiü bevatten en worden samengesteld »mler toezicht van 'iet Koloniaal Instituut De andere publicatie zal zijn gewijd aan de schoonheid van No- dcrlandsch-Indië .11 overvloedig van fraaie foto's worden voorzien. Bij Koninklijk besluit de heer P. A. J Moojcn benoemd tot gedelegeerd lid te arijs van de Algcmcene Commisise en het Uitvoe rend Comité. De gedelegeerde woont thans te Parijs en is dagelijks op het tentoonstel lingsterrein aanwezig, waar hij naast het in aanbouw zijnde Nedrrlandsehe paviljoen kantoor houdt. De gedelegeerde komt nu cn dan in Nederland voor het horden van de noodige besprekingen. Om 'er zake een af spraak mei hem te maken, heeft men zich rechtstreeks tot hem te wenden (adres: Monsieur P. A. J Moojcn. Commissaire Dêlégué de la participation des Pavs-Bas I'Exposition Colrniale Internationale. Bois de Vincenries. Porte Dorée. Paris XII). Secretaris- Generaal der Algemeene Com missie is Dr. L. J. van der «Vaals, Kwartel- laan 27, Den Haag. DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Het Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Kon. besluit is toegekend de aan de CONSULAATWEZEN. By Kon. besl. is de heer L. E. Keyser erkend en toegelaten als consul-generaal van het Britsche Rijk te Rotterdam voor de pro- nciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant 1 Limburg. RECHTERLIJKE MACHT. By Kon. besl. zijn benoemd tot griffier bij bet kantongerecht: te Waalwyk: Mr. M. F. Brouwers, advocaat, procureur, waarn. griffier bij de arrondissementsrechtbank te Roermond en bij het kantongerecht te Venlo, wonende te Venlo te Beetsterzwaag: Mr. H. de Jonge, advocaat, procureur en waarn. griffier bij het kantongerecht te Groningen. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is aan den le luit. inf. op ncnaetiviteit .T. W. Westerberg en aan den le luit. der genie J. N. Swaan, op verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den j Indien die tarieven niet bestonden, zouden militairen dienst, en is laatstgenoemde be- de producten over buitenlandsche havens noemd tot res. le luit. bij het regiment genie- worden vervoerd. troepen; Bergelijke overwegingen hebben ook ge is*benoemd bij het wapen der artillerie, tot 1 leid tot het speciaal tarief no. 6 voor hel le luit. by zyn tegenwoordig korps, de ANTWOORDEN VAN MINISTERS Naar aanleiding van desbetreffende vra gen van den lieer Kampschöer deelt Minis ter Reymer mede, dat het ondoenlijk is hel juiste bedrag vast te stellen dat over 1029 door de Ned. Spoorwegen is ontvangen ter zake van het vervoer van Ned. land- er tuinbouwproducten. Ruw geschat kan het op ongeveer 8 millioen worden gesteld. Voor het vervoer o.a. van buitenlandsche land- en tuinbouwproducten gelden de spe ciale tarieven 110. 7 voor transietverkeer van enkele Nederlandsche zeehavens met en via Duitschland en no. S voor dergelijk vervoer met en over België. Die tarieven gelden voor doorvoer van goederen van allerlei aard en beoogen slechts concurrentie met buitenlandsche havens mogelijk te mak»n 2e luit. L. Ij. Mol, van het korps ponton niers en torpedisten. Bij beschikking van den Minister van De- ffinsie is de luitenant ter zee der le klasse H. Pitlo op nonactiviteit gesteld wegens ziekte; is de officier-vlieger 3e klasse L. H. J. Coppers, dienende by het vliegkamp „de Kooij", ter beschikking gestelo, zijn de officieren van den Marine Stoom vaartdienst der 2e klasse H. Gorter en J. B. P. Haanappel overgeplaatst resp. aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" en Hr. Ms Wachtschip te Willemsoord. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. By Kon. besl. zyn benoemd tot electro- technisch-hoofdambtenaar der telegrafie er telefonie G. A. Bor en G. Emmerik, resp. te Vlissingen en 's-Gravenhage. SPOORWEGEN. By Kon. besl. is aan den Rijksinspecteur voor de spoorwegen J. C. Loman te 's-Gra- •enhage, op zijn verzoek wegens gezondheids redenen eervol ontslag verleend, en is benoemd tot Rijksinspecteur der spoorwegen Canters, ter standplaats Arnhem. ervoer bij wagenlading uitsluitend Amsterdam en Rotterdam naar Maastricht en Venlo van met name genoemde vruchten, die in eerstgenoemde havensteden van over zee zijn aangevoerd. DIPLOMATIE GEZANT H. MULLER. Dr. Hendrik P. Muller, Hr. Ms. Gezant te Praag, is in het hotel „De Twee Steden", te Oranje-Nassau verbonden eere- I 's-Gravenhage aangekomen, in verband met 1 zilver, aan W. G. Gemer, consulaire examens. Haarlem, procureursklerk ten Dr. F. C. N. Dammers, te Am- A.-R. LIJST KIESKRING ROTTERDAM Niet het minst, wat de geestelijke en polij^rayenbrink. By Orde va medaille: cnende kantore v ''""''Li aan H. Hertog, binder bij de DE A.S. STATEN-VERKIEZINGEN firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, N. A. Toeuwen, pak- en magazynknecht by de firma J. F. Bus.1, te Dordrecht; mej H. I Behoudens nadere vaststelling door het Nisselrooy, dienstbode in het Liefc.e-1 Piovinciaal Comité is de Anti-Revolutionaire gesticht der zusters van Liefde te Kerkdnel. 1|jBt j„ de„ Kieskring Rotterdam voor de a s. r.i?i> iPTVMcvTirv Statenverkiezingen vastgesteld als volgt: DEI «TEMENTEN. |j j Schouten (aftr.), 2. Th. Heukels (aftr.). By Kon besl. is by het Departement van 3. Mr. A. de Jong (aftr.), 4. Mr. P. B. Bou- Financiën benoemd tot adjunct-commies de man, 5. K. Verhoeven, 6. A. Hznemaaver, j Ryksklerk der directe belastingen enz. M. 7. Dr. J. Hekman, 8. E. Nederlof, 9. A. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN AUTOMOBIEL- EN MOTOREXPERTS JAARVERGADERING TE UTRECHT In Hotel „Terminus" te Utrecht had *1e tweede algemeene vergadering van het Nc- derlandsch Instituut van Automobiel- en Motorexperts plaats, waarbij de statuten na verschillende wijzigingen nader weiden vastgesteld. Door de vergadering werd de wensch toi uitdrukking gebrath», dat het v«.nrloopig be stuur, bestaande uit de heeren C H. K. van «Ier Burg, voorzitter, J. C. Beuks, secretaris, Ir. H. U. Schleiirholts Tichelaar, penning meester, P. van Hulzen en G. Bakker be stuursleden, zich zou belasten met de sarmn stelling van het huishoudelijk reglement, ter wijl het secretariaat voorloopig ten huize van den secretaris, den heer J. G. Beuks. Houtmankade 76 te Amsterdam, zal geves tigd zijn. De eerstvolgende algemeene ver gadering tot vaststelling van het huishoud» lijk reglement zal gehouden worden tijdens de R. A. I.-tentoonstelling op Zaterdag 31 Januari. Doel van het instituut is: de buitenwereld elke van expertsdiensten gebruik moet maken, een waarborg te geven voor de pariteiten van haar ledeuexp. rts en daar door dit beroep op een hooger plan te bren gen. Neen. dat is waarlijk geen onderwerp om er een grapje van te maken. Onze Neder landsche industrie schreeuwt om orders en de zaak is dus van groote ernst. Maar die ernst mis ik. natuurlijk geheel on lie doe ld. in een antwoord, dat de Minister van Waterstaat aan een kamerlid gaf. De heer I. H. J. Vos stelde vragen be treffende mededinging van de Nederlandse'ie industrie naar de levering van wagons ten behoeve van de Nederlandsche Spoorwegen en vroeg o a.: Is het den Minister hekend. dat voorheen somtijds de Nederlandsche industrie de le vering niet heeft kunnen verkrijgen, omdat de leveringstermijn te kort was? Deze vraag werd door Minister Reymer al dus beantwoord: „Het is voorgekomen, dat hij bestelling van wagens door de Ned. Spoorwegen de Neder landsche industrie de levering slechts ge deeltelijk verkreeg, omdat zij niet in staat bleek de totaal benoodigde hoeveelheid tii- dig te leveren." De leveringstermijn werd dus wel wat krap genomen, zou men zoo zeggen. Doch drie regels verder dan 't bovenstaande zegt de Minister: Overigens leert de ervaring n'et, dat de gegundp termijnen t? kort zijn". Fu vlak i'.aarop: „De diréetie stelt de Ned. in dustrie steeds in de gelegenheid om niedo te dingen". Ik hou niet van de uitdrukking, maar an ders zou ik zeggen: Is dat nu een gepast ant woord, waar het een zaak van zoo ,.,1,- iijke ernst" geldt als de -verkverruca de gunning van orders door een 1 ml bedrijf, waarbij de Staat een mm n.ini- rente garandeert aan het aandeelenknnitaal Per abuis noemde het hoofdbestuur van de V.A.R.A. in een adres Mr. Reymer niet alleen Minister van Waterstaat, doch ook van „Handel en Nijverheid". Ware zulks juist, dan zou het bovenstaande antwoord niet zoo komisch-tragisch zijn: het werk ging naar het buitenland, omdat de levering- termijn voor de Ned. Industrie tc kort was; maarde gegunde termijnen zijn niet tc kort en de Ned. Industrie kan steeds vol doende nv 'edingen naar werk. Ik. met mijn leekenverstand, zou zoo zeggen: De Ned. Industrie moet niet alleen kunnen mededingen, zij heeft er vooral thans recht op, om als zc technisch tot de levering in staat is door verruiming van de leveringstermijn de goede kwaliteit van Nederlandsch Fabrikaat te toonen. Laat de minister er zich niet afmaken met een antwoord, dat aan ernst te kort s-hiet. jReijers, 10. A. Hogeweg. MAARSCHALK JOFFREt DEELNEMING DER NED. REGEERING De Nederlandsche gezant te Parijs, Z.Exc. Jhr. Loudon, heeft gisteren namens de Ne derlandsche regeering deelneming betuigt met het overlijden van Maarschalk Joffre." Z. Exc. Jhr. Loudon werd door Miim'cr Jriand persoonlijk ontvangen. DE GENEEFSCHE HANDELS OVEREENKOMST DE MEMORIE VAN ANTWOORD. In de Memorie van Antwoord aan .Je Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring der Geneefsche Handelsover eenkomst van 24 Maart 1930, werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken gecon stateerd, dat deze overeenkomst, weliswaar niet beantwoordt aan de gekoesterde ver wachtingen, doch dat zij desniettemin, ge zien de huidige ongunstige omstandigheden, toch nog tot tevredenheid kan stemmen. Het bi-laterale stelsel, dat de regeering inderdaad onder de tegenwoordige omstan dig.'ieden meer geschikt acht voor onder handelingen ter verkrijging van douane tarieven, behoeft geenszins de eventuede totstandbrenging van mulli-lalerale verdra gen op dit gebied uit te sluiten. De mogelijkheid, dat Nederland zich eeni ge voordeelen zal weten te bedingen, is mei zonder belang te achten. Ook dient men zich af te vragen welke de toestand zou zijn indien de besprekingen over het tot stand brengen van een douane-bestand n i er waren gevoerd en indien de onderhavig» overeenkomst eventueel niet tot stand zon komen. De bestudecring van het vraagstuk der itvoerpremics is bij den Volkenhond in jorbereiding en dit vraagstuk zal waar schijnlijk in een der komende zittingen van het economisch comité aan de orde worden gesteld. Frankrijk, België. Engeland en Italië heb ben de overeenkomst reeds bekrachtigd. Of schoon daaromtrent geen zekerheid bestaat ,-eneens te verwachten, dat Duitschland tot bekrachtiging zal overgaan. In verhand met de vraag of de termijn an 25 Januari 1931 binnen welken na 1 November 1930 plaats gehad hebbende be krachtigingen geacht zullen worden nog op tijd te zijn geschied, al dan niet peremptoir is te achten, merkt de Minister op. dat daar omtrent zekerheid uiteraard niet kan wor den gegeven. F.r zijn echter precedenten, die het rechtvaardigen rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat ook de binnen zekeren termijn daarna plaats gehad heb bende bekrachtigingen zullen worden aan vaard. PROV. STATEN VAN ZEELAND Naar we vernemen, stelt de heer A. Hcn- drikse (R.-K.), burgemeester van IJzcndyke, zich voor het lidmaatschap van de Prov. Staten van Zeeland niet meer beschikbaar. N. V. V.-JUBILEUM FAKKELOPTOCHT DOOR AMSTERDAM Gisteravond vond ter gelegenheid ven bet 25 jarig jubileum van het N. V. V. een fak keloptocht plaats, waaraan werd deelgeno men door ongeveer 10.000 Amstcrdamsche leden en vrienden der moderne arbeiders beweging. De liehtstoet bpacht het bestuur van het V. V. een ovatie voor het geïllumineerde gebouw van het N. V, V. De op een hoop geworpen fakkels vorm den tenslotte op het Amstelvcld een vreugde- Alle:

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1