lliriuur ^ri hsrl)t liouraitt AidA Daaelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. 2B0N NEU ENTi per kwartaal 3-23 (Beschlkklnizskosten f015) Set week 1 J-25, Voor het Buitenland bi} Weke- Ujksr.he zending 8«— BU dagelijksche zending ,7r« Alles bil vooruitbetaling Losse aunmiers 6 cent met Zondagsblad 7 cent londaashlad aift afzonderlijk verkrijgbaar No 3244 Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 MAANDAG 5 JANUARI 1931 Postgiro 58936 DVCBÏENTIEN! Van 1 (ol 8 recel, flTjW blke-regol cneer „W2Vi tngee. jiededec llneei. van 1—regels *«0 Elke regel meer ••■85 Bij contract belangrijke kortin*. Voor bet bevragen aan bet bureau wordt berekend 1 10e Jaargang Dit nummei bestaat uit VIER bladen TERUGBLIK Weer staan wij even stil en blikken terug op een jaarperiode in de Wereld- geschiedenis. En het is ditmaal een allerminst op wekkend beeld, dat zich aan ons oog voordoet. Het jaar 1930 is immers, in 't alge meen genomen, een jaar geweest van vruchteloos politiek zoeken en tasten j en van benauwenden economischen achteruitgang geweest. Door de voortgezette Haagsche Con ferentie in Januari werd de veel te zware schuldenlast van Duitschland eenigermate verminderd, maar de uit. die conferentie voortgekomen z. g. Youngregeling bleek reeds in den loop van het jaar niet te hebben kunnen voorkomen,, dat hét geheele financieele samenstel in de wereld in het ongeree de geraakte. De fatale nasleep van den grooten Oorlog kreeg in het elfde jaar van den vrede een sterk relief door den econo mischen nood, die niet tot Europa be perkt bleef, maar zich overal, ook zelfs i in het rijke crediteurland der Ver. Sta ten van' Nooi'd-Amerika demonstreer de en in een miilioenenleger van werk- i zoekenden, die de gemeenschap door hun hulpbehoevendheid tot' zwaren last werden. Amerika ondervond eindelijk, op ver 'nederende wijze, dat het op> den duur niet vast! kan houden aan de kortzich tige politiek om den opbloei van Euro pa te belemmeren door weigering van een logische oorlogschuldenregeling met .betalingen in natura. Het moge eindelijk gaan begrijpen, dat zijn han del aan Europa niet rijk kan worden wanneer het Europa's herstel belem mert door financieele en fiscale muren. De mislukking van het werk der Haagsche Conferentie wordt weerspie geld in de mislukking van de Economi sche besprekingen, die in 1930 op initia tief van den Volkenbond werden voort gezet. Niet alleen bleef het „tarieven- bestand" tot de vrome wenschen behoo ren doordat de voornaamste staten zich daaraan niet durfden wagen, maar da tarief muren werden door verschillende landen nog hooger opgetrokken. De onmogelijke situatie, die daar het gevolg van is, valt al heel sterk in het oog wanneer men let op de positie van Duitschland. Dat land kan n.l. alleen door een zeer geïntensiveerde productie en uitvoer van het grootste deel van het geproduceerde naar de schuldei- schende landen de ontzaglijke sommen opbrengen, die noodig' zijn om de oor logsschatting volgens het Youngplan na te komen. Daar evenwel zulk een sterke Duitsche uitvoer het industri- eele leven in die andere landen, zou schaden, ook al doordat Duitschland zelf genoodzaakt is zijn grenzen te slui ter. ten gunste van de eigen industrie, belemmeren de andere landen den in voer zooveel mogelijk en hinderen daar door Duitschland in het vervullen van zijn herstplplichten. Alles loopt zoo onherroepelijk vast. Wat Duitschland tot dusver heeft kunnen betalen was dan ook slechts ge leend geld. Hoelang de buitenlandsche geldschie ter! van Duitschland rich nog zullen verantwoord achten om op deze wijze de moeilijkheden slechts te verplaatsen, kan men zich afvragen. Inmiddels mag men zich erover ver wonderen, dat deze gang van zaken niet door de „wijze mannen" van de Haagsche Conferentie is voorzien. Maar dan bedenke men toch, dat op die conferentie niet zuivere economi sche beweegredenen aan het woord kónden komen. Men denke alleen maar aan 't grim mig maar vruchteloos verzet van den directeur der Duitsche Rijksbank Dr. Schacht, wiens houding veel op spe!- brekerij geleek maar reeds spoedig vol komen gerechtvaardigd is geworden. De politiek speelde ook bij de onder handelingen over de Youngregeling nog een groote rol. Politici als Briand en Snowden gaven den toon aan en hei valt nu eenmaal niet te ontkennen, dat zulke menschen -- hoe democratisch en internationaal zij ook mogen trach ten te denken te veel met het licht ontvlambaar „gevoel" van de kiezers achter hen moeten rekenen om aan hun nuchter verstand alleen het woord ei: de zeggenschap te verleenen.. Zóó beschouwd had het in Den Haag dan ook bezwaarlijk anders kunnen loopen. Trouwens het is niet te ontgaan, dat allerlei gevoelsfactoren, allerlei sym- en antipathieën mëëwërken om ook de moderne geschiedenis te maken. Het nuchtere verstand mag de richting wij zen waarin de wereld moet gaan om uit de doolhof der oorlogspsychose te komen, het moet nu eenmaal met de motorische vermogens van wantrouwen en vooroordeel rekening houden, wil het niet de schuld op zich laden van te bouwen op drijfzand. Met de betrachting van eenige wel willendheid en nuchterheid kan men ongeveer dezelfde redeneering volgen bij de beschouwing van hetgeen in het jaar 1930 bereikt of niet bereikt werd in de richting van de stabiliseering van den ten koste van zooveel stroomen bloeds verkregen vrede. W« denken hierbij eerst aan de Vlootconferentie te Londen, die in het voorjaar gehouden werd en die welis waar 'n nieuw bestand in de zeebewa pening bracht tusschen Engeland, Ame rika en Japan, maar daartegenover de Fransch-Italiaansche tegenstelling in zake de machtsposities in de Middel- landsche Zee in een min of meer acuut stadium bracht. Het is'werkelijk te goedkoop om met die teleurstelling te spotten. Ook al gelooft men op onaantast bare gronden niet in een eeuwigen vrede, de. plicht blijft om met alle ge oorloofde middelen naar dit groote goed. der menschheid te streven. Wie dat zoo ziet wordt eerder bedroefd dan tot spot geprikkeld als hij ontwaart, dat. de inspanning van zooveel knappe menschen, die het naar hun beste we ten met de wereld en in de eerste plaats met hun eigen volk zoo goed voorheb ben, tot dusver op dit gebied zulke uiterst magere resultaten oplevert. Meer nog dan ten aanzien van de Vlootconferentie is tijdens de bespre kingen in de Voorbereidende. Ontwape ningscommissie te Genève, tegen het einde van het verloopen jaar, veei nuchter en logisch inzicht verstikt moe ten worden omdat de gevoelssfeer, het bedacht zijn op eigen veiligheid in de eerste plaats de voornaamste rol bleef spelen bij de volken, die toch in het Verdrag van Versailles hebben be loofd, dat de gedwongen' ontwapening van Duitschland zou gevolgd worden door een vrijwillige ontwapening van henzelf en anderen. Die handhaving alleen van eigen be wapening is volkomen inconsequent in het licht der huidige verhoudingen. Het kon op die conferentie te Genè ve moeilijk met zooveel woorden in het openbaar gezegd worden, maar het ont wapend houden alleen van Duitschland, afgezien van de onbillijkheid daarvan ten aanzien van het Vredesverdrag houdt ook een groot gevaar in voor heel West-Europa, dat waarlijk niet alleen in economisch opzicht door Sov jet-Rusland wordt bedreigd, maar ook in politieken zin. Men houdt er klaarblijkelijk nog steeds geen rekening mee, dat de Rus sische „stoomwals" een gemakkelijken weg zou vinden in een niet slechts door sociale ellende tot wanhoop gebracht, maar bovendien practisch weerloos Duitschland. Het is ook hier het chauvinisme dei volken, dat den staatslieden belet hun eigen weg te gaan. Zou er geen storm van verontwaardiging in Frankrijk op steken wanneer men op dit oogenblik de op militair gebied zoo knellende banden van Duitschland ging losges pen? De onrust, die zich in Frankrijk openbaarde toen in September de uiterste groep van rechts in Duitsch land groote stembus-successen behaal de, wijst daar al op. En het wantrou wen waarmee men in Frankrijk zelf Briand bezig ziet in het belang van de bevestiging van den vrede, is een ander blijk van de nog steeds bestaande vrees voor Duitsche revanche, die bij alle ont- wapenings-besprekingen Frankrij k's eigen veiligheid voorop doet stellen, zonder rekening te houden met de vei ligheid van geheel Europa. De uiterste voorzichtigheid in het doen van concessies aan Duitschland kenmerkte dan ook in 1930 nog de Fransche (en Engelsche) politiek je gens den vroegeren vijand. De oritruiming van het Rijnland bin nen den termijn van het betreffend Verdragsvoorschrift was al een heel voorname stap maar werd nog niet ge volgd door de volkomen loslating van het Saargebied, al werden daaruit de bewakingstroepen teruggenomen. Toch is dit heengaan uit het Rijn land van de bezettingstroepen, ondanks alles wat teleurstelt, een symbool van voortschrijdende toenadering. Deze ge beurtenis van 1930 is dan ook met vol doening en dankbaarheid te vermelden. Een ander verblijdend teeken dei- veranderende tijden is, dat men in Frankrijk in 1930 voor het eerst, vrij en zonder gesmaad te worden, heeft mo gen pleiten voor een algeheele herzie ning van het Verdrag van Versailles, ook wat de rectificatie van de Duitsche grenzen in het Oosten en de teruggave van de Duitsche koloniën betreft. De pers-discussie tusschen Hervé en Hitier op het eind van October, die overigens op zichzelf onvruchtbaar is geweest, is daar een voorbeeld van. En dan mag verder, ook al zullen ve len dit als een utopie blijven beschou wen, met waardeering gewaagd wor den van het ernstig streven van een be langrijk staatsman als Briand naar de verwezenlijking van de Pan-Europa-idee onder de ernstige en veelbeteekenende alternatieve leuze: „Samenwerking oi ondergang". Want inderdaad, de jaren na den oorlog ook 1930 hebben wel stel lig bewezen, dat het tegendeel van sa menwerking der volken op economisch gebied reeds naar een ernstige crisis leidt. En de vrees is niet ongegrond, dat voortzetting van deze politiek ein delijk zal uitloopen op een nieuw al gemeen gewapend conflict, hoezeer men dat verafschuwt en tracht te voorko- SPELEN MET VUUR. De Burgemeester van Amsterdam heeft op de receptie van het N. V. V. eenige zeer tak- tische woorden gesproken. Hij sprak de hoop uit, dat het N. V. V. nooit tot verval zal ge raken, wanneer dit nieuwe opkomst van het anarchisme beteekenen zou. Volkomen terecht, als bolwerk tegen het anarchisme en syndicalisme heeft de moder ne vakbeweging ook onze sympathie. Echter 'moet men zich met zorg afvragen, of de eigen menschen niet druk bezig zijn dit bolwerk te ondergraven. Op twee symptonen wijzen we. Ter genoemde receptie sprak dp wooi;fl- voerder der beroepssecretariaten onder da verende toejuichingen de hoop uit, dat in geval van een nieuwe oorlog leden van par tij en vakbeweging de woorden van ir. Al- barda, in de Tweede Kamer gesproken, zul len weten om te zetten in een daad en dat dan vooral internationaal de moeders hun kinderen zullen aansporen tot de „dappere ongehoorzaamheid". Ook in zijn „Kerstrede" heeft de heer Al- barda nogmaals met angstige nauwkeurig heid gesproken van „regeeringen, die een oorlog ontketenen", want hij weet, dat Ne derland daarbij niet behoort. Zijn volgelingen echter maken die fijne onderscheiding niet en spreken eenvoudig van dienstweigering, wanneer er oorlog is. Zoo gaat het altijd met woorden, welke beide uitersten in een partij bevredigen moe ten. Doch, als het geval van „dappere onge hoorzaamheid" zich voordoet, is er dan iets anders dan anarchie? Trouwens, zelfs de leden van het hoofd bestuur der S. D. A. P. spelen met vuur. Op de protestvergadering der S. D. A. P., g i s- t'eren tegen de veroordeeling van de lei ders der Partai Nosional Indonesia gehou den, spoorde de heer Schmidt duidelijk tot opstand aan en sprak hij onder luid ap plaus de hoop uit, „dat de Nederlandsche arbeiders, als het historische moment van den opstand komt, met hart en ziel en met alle kracht waarover zij beschikken, naast de Indonesiërs zullen staan". Wat blijft er zoo over van het N. V. V. en de S. D. A. P. als bolwerk tegen het anar chisme? Niets, letterlijk nietsl De leiders spelen met vuur, en wanneer dit straks in lichte laaie uitslaat, dan roe pen ze sidderend: help ons toch blusschen. Precies als in 1918, toen echter de Christe lijke vakbeweging en do goedgezinde bur gerij reeds met het blusschingswerk gereed was voor de S. D_ A. P. de schrik te boven was gekomen. MATIG UW GEMATIGDHEID. Het is een gelukkig verschijnsel, dat men in den kring der gemeenteraadsleden almeer behoefte gaat gevoelen aan organisatie en voorlichting. Nadat men voorheen van A.R.-zijde in een landelijke vereeniging sSmcnwerking had gezocht, zien wij later, als meer aan do eischen der praktijk beantwoordend, in ver schillende deelen van ons land gewestelijke organisaties ontstaan. Eenzelfde loop der dingen is in den kring van den Vrijheidshond waarneembaar: ook daar kwam men ecist over geheel het land hij elkaar en kwam later de behoefte aan provinciale bijeenkomsten. Zoo kwam in het laatst der vorige week in Den Haag de stichting tot stand cencr ge westelijke afdeeling Zuid-Holland van de vereeniging van liberale leden van gemeente besturen. Merkwaardig is hetgeen de waarnemende Voorzitter daarbij zeide, omtrent de betee- kenis der liberale beginselen voor liet ge meentebeleid. Sprekende Over het liberale gemeenteprp- gram, zeide de lieer Roos, blijkens een ver slag van 't verhandelde in deze vergadering. „Dit program is mede een verschijnsel van het liberale reveil, dat algemeen te constateercn valt. Het drijven der meeste partijen heeft een verlangen naar een ge matigde liberale politiek gewekt." Hier wordt dus hetzelfde annexeerende betoog ten .beste gegeven, dat van liberale zijde herhaaldelijk met betrekking tot de lands-politick wordt gevoerd: ook daar immers is over de geheele breedte het libe rale stempel duidelijk-zichtbaar. Nu moet men dit al tc ernstig nemen. Waar vrijwel elke nieuwe verkiezing voor het liberalisme verlies brengt, is de tijd voorbij, dat men in het stijgend getal ver tegenwoordigers de vooruitgang der vrijzin nige beginselen zich kon zien afteekener Is het dan wonder, dat men van die zijdi als men geen nnmerike victories meer vieren kan, zijn triomfen zoekt in de on- wecrstandclijke doorwerking der onvolpre zen beginselen-zelve? Overigens weten wij maar al te goed, wat de practijk leert omtrent dit haken der meeste partijen naar een gematigde liberale politiek. Wat deze gematigde gemeentepolitiek in houdt, is maar al te bekend, wanneer in den Raad de Zondagsrust, de toepassing der Lageronderwijswet, dc bestrijding van zede lijke gevaren enz. aan de orde is. Dan is bij rechts in den regel weinig liberaals, aan liberale zijde weinig gema tigds te bespeuren. Eilievc, zouden we willen uitroepen, matig toch Uw gematigdheid. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING TEGEN EEN KAMERLID VAN DEN VRIJHEIDSBOND Onder den titel: Verkoopt de .Vrijheids bond Kamerzetels?" lezen wij in „Het Volk"; Men zal zich herinneren, dat er omtrent den Kamerzetel van de nieuwe Vrijheids-' bondsche koloniale specialiteit, den heer Van Kempen, van meet «-f aan nogal on- frissche geruchten de ronde hebben gedaan Thans schrijft de heer H. C. Zentgraaff in een hoofdartikel in het „Loer. Hbld.": Gij weet hoe de Deli Tabak in Hol land de verkiezing van den heer Van Kempen, oud-gouverneur van S. O. K. (Sumatra's Oostkust), tot lid van dc Tweede Kamer door den Vrijheidsbond wist t. verkrijgen? Aldus: Door het beschikbaar stellen van een bedrag van 50.000 voor de kas van den Vrijheidsbond, naar het heette: zonder daaraan eenige voorwaarde te verbin den. Alleen maar om dien sympathieken bond te steunen, ziet gij? Wij hebben het geval uitvoerig be sproken in art. no. 39 onzer Hollandsche serie: .Vaderlandsche Kout", na inwin ning van informaties bij een leidende figuur in den Vrijheidsbond. Gij ziet. hoeveel het den Delischen concerns waard is, dat in het openhaar stemmen opklinken tot verdediging liunr ner belangen". We zijn het met het blad eens, dat een nader onderzoek gewenscht is. Van meet af, het bleek ons direct na de verkiezingen in besprekingen met vooraanstaande personen uit den Vrijheidsbond, heeft men zich daar geëergerd over de wijze, waarop de heer Van Kempen zijn zetel bemachtigde. OFFICIEELE BERICHTEN HOOG MILITAIR GERECHTSHOF le Luit. A. Spruijt, van het 2e reg. onber. artillerie te Naardcn, is overgeplaatst naar 's-Gravenhage en belast met de waarneming van het griffiersambt bij het Hoog Militair Gerechtshof. LANDSDRUKKERIJ Ter Algemeene Landsdrukkerij is versche nen het verslag van de Rijkscommissie van advies voor Werkverruiming over het tijdvak van 1 Januari 1927 tot 30 Juni 1930. MINISTER DE GEER NOTARIAAT Bij Kon. besïuit is aan T. ter Laag, op zijn /erzoek eervol ontslag verleend als notaris te Meppel. DE OOSTENRIJKSCHE CONSUL- GENERAAL HEEFT AFSCHEID GENOMEN Dc lieer M. Onnes van Nijenrode, consuL generaal van Oostenrijk te Den Haag. heeft dezer dagen zijn functie neergelegd. Op een diner, hem door den Oostcnrijkschen gezant in het legatiegobouw aangeboden, heeft deze de groote verdiensten van den heer Onnes naar voren gebracht cn hem de groote zil veren medaille van verdiensten overhandigd TWEEDE KAMER SUPPLETOIRE JUSTITIEBEGROOTING Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van het vierde hoofd stuk der Rijksbegrooting 1930. Aan de memorie van toelichting hierop ont- leenen wij: De huisvesting van het kantongerecht te Hoorn laat sedert lang wegens ruimtegebrek- te wenschen over. In het bestaande gebouw is hierin niet te voorzien, daar het Wèst-Friesch Museum, dat daarin tevens is ondergebracht, de overige localiteiten vuit en eveneens dringend be hoefte heeft aan meerdere ruimte. Daar thans de gelegenheid zich voordoet om, met medewerking van de gemeente Hoorn hierin bestaande, dat de gemeeiite de helft van het bedrag van den koopprijs beschikbaar stelt zonder daarvoor mede-eigenares te wor den, een geschikt gebouw te koopen, nl. het perceel van den opgeheven Raad van Arbeid gelegen aldaar aan het Groote Oost no. 53, meent de minister van Justitie, zooals uit het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930 blijkt deze ge:egenheid niet' te mogen laten voorbij gaan ten einde in de verbetering der huis vesting van het kantongerecht op afdoende wijze te kunnen voorzien. Over den koopprijs wordt nog onderhan deld, een verhooging van het betreffende artikel met f 10.000, zal in elk geval voldoen de zijn. In zijn memorie van antwoord geeft de minister te kennen, dat inkrimping van de Rijksopvoedingsgestichten voor jongens in 't voornemen lagt aangezien handhaving van de "drie bèstaaniïe gésfichte'n mét heh"gez"amen- lijke capaciteit van 5S0 plaatsen, noch uit financieel, noch uit opvoedkundig oogpunt te verdedigen ware-, nu hun gezamenlijke bevol king, tot 290 verpieegden was gedaald. Daar bil" werd er tevens op gewezen, dat' bij de buitendienstregeling van een dezer gestichten debeide overblijvende, ter opneming mede van de categorieën van het opgeheven ge sticht zullen moeten worden georganiseerd en verbouwd. Voor deze verbouwing worden thans de vereischte gelden bij suppletoire begrooting aangevraagd. Voor de beide overblijvende gestichten is een aantal van 320-plaatsen ontworpen, nl. 140 voor het Rijksopvoedingsgesticht te Doe- tinohem en 180 voor dat te Amersfoort ten einde tusschen de capaciteit en de bezetting die de laatste maanden ongeveer 300 bedraagt eenige speiing te bewaren. Zou door buiten gewone omstandigheden de bevolking boven 320 stijgen, dan zijn daarvoor in het gesticht te Doetinchem nog drie verblijfzalen -met, bij behoorende slaapzalen beschikbaar, 't Amers- foortsche gesticht zal uitsluitend bestemd, worden tot vakgesticht, het Doetinchemsche in hoofdzaak voor de beoefening van land- en tuinbouw; dit gesticht zal echter ook dienen voor de eerste opneming van verpleegden, ter wijl hier de zwakzinnige knapen en de schooi' jongens mede zullen worden ondergebracht. Ten behoeve van deze voorzieningen wordt thans aangevraagd f 68.000, voor de verbou wing van het gesticht te Doetinchem cn den bouw van een hoeve aldaar en f 211.500 voor de verbouwing van 't gesticht te Amersfoort bouw en installatie van werkplaatsen en bouw eener inrichting voor verpleging in afzonde ring. NED. 3URISTENVEREENIGING DE ALGEMEENE VERGADERING In 't Ned. Juristenblad wordt medegedèeïd dat tot voorzitter der Ned Juristenvereeniging is gekozen jhr. mr. dr. D. R. de Marees van Swinderen en tot ondervoorzitter prof. mr. V. H. Rutgers. De algemeene vergadering wordt dit jaar op 26 en 27 Juni in Zutphen gehouden. Daar zal den eersten dag de vraag worden behandeld: Is wettelijke regeling van het ac- coord buiten faillissement gewenscht en, zoo ja, op welke wijze? Praeadviseurs hierover zijn de heeren prof. mr. C. W. Star Eus- mann, te Utrecht en mr. G. H. A. Grosheide advocaat en procureur te Amsterdam. Den tweeden dag gaan de besprekingen over de vraag: Voldoet de universitaire op leiding van den jurist aan de daaraan uit wetenschappelijk en practisch oog-punt te stellen eischen? Zoo neen, welke wijzigingen behooren dan daarin te worden aanbeliracht Praeadviseurs: prof. mr. E. J. v. d Heijden, hoogleeraar te Nijmegon en mr Ed. Jacohson deken van de orde van advocaten te R'dam V. A. R. A. Het Hoofdbestuur van de V.A.R.A. dringt er bij den minister van Waterstaat op aan, te be palen, dat voor elke in ons land beschikbare golflengte slechts één zender mag worden ge bouwd en tot stichting hiervan resp. vervan ging van de Hilversumsche zender door een goede voor 29S M. golflengte, zoo spoedig mo gelijk, na overleg met de vier algemeene om- roepvereenigingen, over te gaan. DE BIZONDERE SCHOOL EN HET DRUKKE KRUISPUNT Ge herinnert u zeker uit het vorig jaar nog wel, hoe Mr. Duys er in vloog, toen hij in de Haagsche raad schold op de Christe lijke school en men hem tegenwierp: uw eigen dochtertje bezoekt een bizondcre school. Duys heeft toen gezegd: Ik ben thuis niet alleen de baas; daar is een grapje op ge maakt en daarmee had het uit kunnen zijn. Maar zijn eigen dagblad heeft het weer voor hem bedorven, gelijk de roodc pers zoo vaak doet. Want, wat anderen zeggen of verrichten moet altijd afgekamd worden, doch als partijgenooten fouten maken, wordt het steeds goedgepraat. Eerst was het zoo met het wachtgeld van Duys, gedurende 21 jaar een totaal bedrag van 49.518.en nu weer met de openbare school. Het dochtertje van Duys gaat op een neu trale bizondere school. Dut is nu eenmaal een feit, waartegen niets is in te brengi-n. Doch, het „Volk" moest het goedpraten en schreef daarom: Uit nadere informaties is ons nu geble ken. dat ook Duys' echtgenoote een gixxii voorstandster van de openbare schooi is en hun beider dochtertje dan ook, voordat zij verhuisd' waren, drie jaar lang do openbare school bezocht heeft. Na de verhuizing was dit aanvankelijk eveneens het geval, maar het meisje moesi toen, om de school te bereiken, twee drukke kruispunten passeeren. Alleen uit angst hiervoor is toen Lot verplaatsing naar een bijzondere neutrale school In sloten. Och, wat jammer, hè. Beide ouders zulke warme voorstandei's. van het openbaar onder wijs, maar die drukke kruispunten, ziet u. En de arme oudei's kunnen ook niet voor begeleiding zorgen; het kind moet noodge dwongen alleen naar school. 't Is vreese.lijk, nietwaar? Om er medelij den mee te hebben. Die akelig drukke kruis punten met die razende auto's van kapita listen met arbeidslooze inkomens (Mr. Duy* heeft de auto voor zijn zaak noodig!); zij slaan de liefde voor dr openbare school mei machteloosheid. En dusnoodgedwongenmet schreiende harten, zenden zij hun kind naa r de neutralestanden school! Alles natuurlijk de schuld van die ellen dige, -verdorven kapitalistische maatschap pij. waarin drukke kruispunten zelfs de kin deren der proletariërs naar zeer verschillen de-sdiuteh-dwingen ..te-gaan. 't Is oni te huilen! DE A. V. R. O.-KWESTIE Op 25 November heeft de lieer Vogt een verzoek gericht tot dr. De Visser om een commissie te benoemen, voor welke hij zich ter purge zoude kunnen stellen in verhand met de beschuldigingen van corruptie, wel ke in het dagblad De Gelderlander waren gepubliceerd. Deze commissie is nu benoemd en zal haar onderzoek in dezen ook wel uitstrek ken tot de, na de aanvrage gepubliceerde, beschuldigingen aan liet adres van den heer Vogt en zij zal daarbij ook zeker de perso nen hooren, wier getuigenis zij noodig of gewenscht acht om zich een eindoordeel to kunnen .vormen. Het kan zijn, dat in dezen zin ook den heer van Doorrle om inlichtingen zal wor den gevraagd, omdat ook hij beschuldi gingen heeft gouit of gepubliceerd. Het kan zelfs zijn, dat in dit verband.de commissie wenseht kennis te nemen van de redenen, die het algemeen bestuur hebben genoopt den heer Van Doorne uit zijn nine ties te ontslaan en te sanctiouneeren het daarop genomen besluit van het dagelijkscli bestuur om 'hem als lid der vereeniging te royeeren. Die redenen waren gelegen in de beschul digingen op de vergadering van het alge meen bestuur op 13 December 1930 tegen den heer van Doomc geuit bij monde van den voorzitter, welke beschuldigingen niets min der omvatten dan het blootleggen van een samenzweringvan den heer Van Doorne en nog eenige personen om zich met verjaging van het grootste deel van het dagelijksch bestuur, meester te maken •■an het gezag in de A.V.R.O. Voor het bereiken van dit doei had dit „complot-Van Doorne" zich gewend tot meerdere leden van het algemeen bestuur zoodat deze beschuldigingen daarmede be wezen waren en ook do heer Van Doorne niets daartegen in kon brengen. Zij werden da nook door het geheele alge meen bestuur als juist erkend. Het. eenig mogelijke gevolg hiervan was de ovengenoemde beslissing, welke dus on herroepelijk is. Hieruit volgt, dat er dan ook geen sprake kan zijii van een conflict tusschen dc A.V.R.Ó. on den heer Van Doorne. De heer Van Doorne bestaat eenvoudig niet meer voor de A.V.R.O. Een vergadering van „Vrij Nederland". „Vrij Nederland" belegt tegen Dinsdag nA een groote vergadering te Amsterdam, ten einde de kwestie van het royement van Mr. van Doorne als A.V.R.O.-lid te bespreken. De vergadering zal worden gepresideerd door Dr. Max. Juda. oud-voorzitter van he: Gewest N. Holland. liet dagelijkscli bestuur der A.V.R.O. Is uitgenoodjgd, deze vergadering bij te wo- WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS De Centrale Propaganda Commissie vestigt de aandacht van het publiek op het feit, dat zoowel weldadigheidspostzegels als prent briefkaarten nog tot en met 9 Januari ver krijgbaar z(jn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1