MAANDAG 29 DECEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE KWESTIE VAN HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS Uit den Omtrek Voornaamste Nieuws. GEMEENTEZAKEN HET SECTIE VERSLAG OVER DE BEGROOTING 1931 Ann he Sectieverslag en <le memorie van antwoord van B. en W, over de begrootinig 1931 ontlecncn we het volgende: Algemeen Bestuur. Van enkele zijden werd B. en W. hulde gebracht voor het gevoerde beleid; er is reden tot tevredenheid: goede regeling voor de werklieden, voorziening in de sociale «onden, verlaging der belasting, ais wist het college, dat er waarschijnlijk een tekort zou komen. Een der leden betreurt, dat de bour geoisie aan het vertegenwoordigend stelsel minder waarde gaat hechten en de arbei ders klasse haar vertrouwen daarin gaat verliezen. De overheid moet daartegen wa ken en maatregelen tegen den crisistijd moeten voor alles gaan. Vandaar 't geregeld aandringen der S.D.A.l'. op productief werk, waarmede geen critiek op U. en W. is be doeld en ook bespoediging van publieke werken. Dit lid is verder tegen cle straat- belasting. die z.i. weer moet verdwijnen; in plaats daarvan wil hij 50 opcenten op da vermogensbelasting, weer invoering van de zakelijke belasting op het bedrijf, invoering van een belasting op bouwterreinen. Het ontbrekende moet worden genomen van het batig 6aldo van 1929, dat B. en YV. willen storten in hot fonds voor Stadsverbetering en sociale doeleinden. De crisisnooduitgaven moeten bestreden worden uit de algemecne reserve en zoo de crisis aanhoudt, zal men moeten overgaan 'tot een belastingheffing met meer progres sie. terwijl het rijk meer steun zal moeten -verleunen. Een verlaging der licht tarieven durft hij nu niet. voorstellen, al acht hij het gevaarlijk, dat de gemeente daarop drijft. Hij acht den tijd gekomen voor publieke plannen tot grenswijziging met Oegetgeest en andere dorpen, als dit noodig is. Een ander lid bestrijdt liet optreden der S.D.A.P. als het vertrouwen schokken in het vertegenwoordigend stelsel, zonder dat de critiek gepaard gaut met gedocumen teerde bewijsvoering. Uitbreiding is z.i. niet alijd een algemeen belang, moet prac- tisch worden bekeken. Tenslotte betreurt een lid, dat door de wijze van behandeling van het Stadhuis vraagstuk door B. en W. de oplossing na 2 jaar bijkans niet gevorderd is. B. en W. danken voor de hulde en ver zekeren met ijver en lust in 't belang der tfansche burgerij werkzaam te zullen blij ven. Speciaal de v erloosheid heeft hun volle aandacht en zij vertrouwen, dat het ook de S.D.A.P. nu wel duidelijk zal zijn, dat het 't college daarmede ernst is. Het niet werklooze deel der bevolking mag daardoor echter niet in het gedrang komen. De fi nancieels opmerkingen beantwoorden B. en YV. bij het desbetreffend voorstel. Op grens wijziging is hun volle aandacht, gericht, doch in publieke behandeling zien zij nog geen heil. Zij betwisten, dat het Stadhuis vraagstuk nog niet verder i6 gekomen; zij gaan den gang van zaken uitvoerig na om het tegengestelde aan te toonen. Het gepu bliceerde plan zal zoo spoedig mogelijk worden behandeld. Iedere stap is trouwens •door den raad' gesanctionneerd. De Financiën. Ean lid meende dat B. on W. te eenzijdig den nadruk hebben gelegd op de schaduw zijden van het financieele aspect van de toekomst van Leiden. Z.i. zijn er voldoen de lichtpunten, die een meer optimietischen kijk rechtvaardigen. In de eerste plaats toch wees dit Ld er op, dat de uitkeering uit het gemeentefonds al moge die ook zijn tegengevallen voor de eerste 5 jaren beteekent een vaste inkomst van meer dan een millioon. Juist dit vaste is een voordeel bovcn.de vroeg-re gemeentelijke inkomstenbelasting, die aan schommelingen onderhevig was en voor hot loopende jaar, in verband met de huidige malaise, vermoedelijk sterk zou zijn tegen gevallen. Hetzelfde voordeel bijden de uit keering van de opbrengst der personele belasting aan de gemeente -140.000 met opcenten) en de 6traatbeteting 200.000), thans 4 ton hooger en vermoedelijk nog stijgende. De schaduwzijden liggen dan ook volgons 'dit lid niet in de inkomsten, maar iri de stijgende uitgaven. Toch behoeft men ook wat deze betreft niet te somber te zijn. De uitgaven voor werkloosheidszorg en armenzorg bijv. zijn hoog, doch dit is een gevolg van den bestaanden ongunsügen toestand, die intusschen van voorbijgaan- den aard as. Hetzelfde is het geval met de publieke werken, die moeten worden uit gevoerd. Ongetwijfeld as er achterstand, maar deze achterstand zal over eenigen tijd worden ingehaald. Bovendien kunnen iLal van werken ook ten laste van het ko mende geslacht worden gebracht. Een ander lid acht den finuncieelen toe stand niet gunstig en wij zullen ons daarom moeten beperken in het doen van voorstel len. die veel van de gemeentekas zullen aischen. Komt men intusschen toch met dergelijke voorstellen, dan ware het wel wenschelijk. Indien de voorstellers daarbij (i© bronnen aanwezen, waaruit die uitgaven kunnen worden eeput, (B. en YV. gaan daar mede geheel accoord). De post- „Onvoorzien" is niet groot, slechts ƒ00.000, en zal spoedig opgeteerd zijn. Ook de post voor „Stadsverbetering" eal den bodem gauw doen zien. HU meent daarom de uiterste voorzichtig heid te moeten aanraden. Is de bijdrage van het Rijk aan de ge meente definitief vastgesteld? vraagt een lid. of is er nog kans dat deze hooger wordt gesteld? Een ander lid vestigt de aandacht er op, dat uit den geloidebrief van de begrooting blijkt, hoe het jaar 1932 zich verhoudt te genover 1931. Het verschil is ruim 100.000 ten nadeele van den dienst 1932. Op welke wijze zal men dit kunnen vinden? De ontvangpost 155 is als 't ware de sluitpost van de begroo ting. Kan men geen rekening houden met de opcenten op de Gemeentefondsbelasting? Een ander lid wijst er op, dat aan de begrooting voor 1931 een belangrijk bedrag, door B. en W. op 108.000 becijferd, ten goede komt, waarop in de volgende, wat de gevolgen van de nieuwe financieele ver houdingswet betreft, normale jaren niet kan worden gerekend. Normaal sluit de begroe ting dus eigenlijk met een tekort van 108.000. De financieele toestand van de gemeente h- dus zórgeiechcncl, hetgeen ook kan wor den aangetoond door de voortdurende stij gende schuldenlast. Terwijl deze in 1927 ƒ26.000.000 bedroeg, bedraagt zij thans ƒ28.000.000, hetgeen beteekent, dat de ge- - rneente ieder jaar ongeveer 1.000.000 moet Jeenen. De aflossingen drukken de begroo ting thans met een bedrug van ƒ538.650, de renten met een bedrag van 747.4552, zoodat de vraag rijst, of men op deze wijze kan voortgaan. Het was voor dit College nog een bijzon der gunstige omstandigheid, dat het kon be schikken over de gevormde reserves, welke naar de meaning van dit lid op juiste wijze VERDEELDHEID IN HET COLLEGE VAN B. EN W. Het standpunt van de meerderheid, i. B. en \Y. brengen den Raad in herinne ring, dat nadat op 20 Juni 1927 het voorstel van wijlen den heer Sijtsma, om te beslui ten tot oprichting van een openbare be- waurschool in da Kooi en om zoo spoedig mogelijk een uitgewerkt voorstel tot den bouw dier school bij den Raad aanhangig te maken, was aangenomen, de verdere be handeling van het pracaclvies (Ingek. Stuk ken no. 115) in verband daarmede en ook omdat punt V van het voorstel, om den toelatingsleeftijd voor de leerlingen van de openbare bewaarscholen op 3jaar te stel len, was verworpen, door hot toenmalige College van B. en YV. werd geschorst, aan gezien het College zich er over wcnselite te beraden, welken invloed de genomen be slissingen zouden uitoefenen op dc verder in het praeadvies vervatte voorstellen. De destijds ingekomen verzoeken om ver betering van het subsidie ten behoeve van de bijzondere bewaarscholen bleven dus mede onafgedaan. Inmiddels zijn nog en kele adressen ingekomen, zoodat aanhangig zijn: I. Y'c-rzoeken van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen om: a. verhooging van het subsidie in de ex ploitatiekosten; b. de periodieke verhoogingen van de salarissen van dc hoofden der gemeente lijke bewaarscholen, in plaats van om de .3 jaar, om de twee jaar toe te kennen; c. voor nieuw te bouwen bijzondere scho len gedurende 2-4 jaren een jaarlijksche bij, drage te verstrekken van 3% pet van de stichtingskosten; li. Het adres van het bestuur van de In- ilcbting van Liefdadigheid voor Roomsch- Katholieken, waarbij behalve het sub. Ia en b gevraagde, nog wordt verzocht bij stich- ting of verbouw van bijzondere bewaar scholen een subsidie te vcrlecnen bv. gelijk aan tweedeaio van de stichtings- of ver- bouwingskosten; III. Verzoekschriften van bewoners van net Haagwegkwartier en van Tuinstariwijk om stichting van openbare bewaarscholen in die wijken; IV Het verzoek van de vereeniging tot opleiding van Christelijke bewaarschool- onderwijzeressen om een subsidie van I 50 per Leklschc leerling van haren opleidings cursus; V. \roorstel van wijlen den heer K. Sijts ma strekkende om B. en uit te 'noodigen te overwegen in welke deelen der stad on geveer dezelfde behoefte bestaat aan een openbare bewaarschool als in het Kooi kwar tier. teneinde ook voor die Mij ken voorstel len tot stichting eener bewaarschool in te dienen. Dat deze veel omvattende en vooral ook uit financieel oogpunt, belangrijke zaken een geruimen tijd van voorbereiding vor derden, spreekt wel vanzelf. Toch ligt in het omvangrijke en het belangrijke van de bewaarschoolzakcn alleen niet de oorzaak van den langen duur van de voorbereiding maar is de vertraging in cle afdoening van deze aangelegenheden mede een gevolg van het feit dat dc mecningen in het College van B. en YV. op een zeer belangrijk prin cipieel punt, te weten de vraag, of de Ge meente al dan met zal overgaan tot de stichting van nieuwe openbare bewaar scholen, uiteenliepen. Ook thans bestaat er op dat punt in ons College geen homoge niteit. Meerderheidsstandpunt De aanneming van het voorstel Sijtsma tot stichting van 'n openbare bewaarschool in het Koolkwartier en de aanvaarding van het voorstel van den Voorzitter in cle raad vergadering van 20 Juni 1927, om 't tweecle deel van het voorstel Sijtsma (stichting van openbare bewaarscholen ook in andere stadswijken) in praeadvies te geven,- dwong het in Scetembcr 1927 opgetreden College deze zaak opnieuw in haar geheel te bezien Zooals toch reeds in de discussies van 20 Juni 1927 was opgemerkt, zou de stichting van een school in het Kooikwortier van ge meentewege noodwendig moeten voeren tot soortgelijke besluiten voor andere stads wijken waar behoefte aan neutraal onder wijs werd verondersteld. Dat deze stelling niet ongegrond was, bleek al ras toen en cloor bewoners van liet Haagwegkwartier, én van Tuinsladwijk adressen in dien geest bij den Raad inkwamen. Het voorstel Sijtsma, beoogende de op richting van openbare bewaarscholen, be rust op het principe, dat de Overheid den plicht heeft tot opvoeding van dc jeugd zelfs wanneer die nog niet den schoolleef tijd bereikt heeft. De meerderheid verwerpt dit standpunt en meent, dat 't het recht en de plicht der ouders is om hun kinderen op te voeuen en dat de Overheid daarbij zoo noodig de helpende hand biedt en te vens zorgt dat met het oog op andere be langen die zij te verzorgen heeft, bv. hy giënische. deze opvoeding zoo goed moge lijk slaagv. Aanvaaicling van de opvoeding als taak der Overheid brengt bovendien mede, dat cle Overheid dc kosten daarvan geheel of zoo goed als geheel voor haar voor etadsverbetering zijn aangewend. Hier mede zijn de reserves echter uitgeput, ter wijl ook de begrooting niet voldoende in stadsverbetering voorziet. Toch kan daar mede niet worden opgehouden, terwijl de uitgaven daarvoor zooveel mogelijk uit den gewonen dienst zullen moeten worden be streden. Met het oog daarop heeft hij zich afgevraagd of niet een nieuwere weg moet worden ingeslagen zonder tevens den aflos- sinsrs- en rentelast te verzwaren. 1-Iij beveelt daartoe overweging aan van het denkbeeld om. indien de thans loopende geldleeningen zijn afgelost, leeningen te slui ten tot bedragen, gelijk aan den thans op cle begrooting drukkenden aflossingsfast, die in haar geheel op een bepaald oogen- blik, gewoonlijk na 30 jaar, worden afgelost. Behoud van de algemecne reserve acht hij noodig. Dit lid constateert met voldoening, dat ds werkwijze van do Commissie van Financiën met medewerking van B. en grondig is gewijzigd. Deze werkwijze wordt thans ech ter niet meer door do verordening gedekt Hij vertrouwt daarom, dat B. en YV. door voorstellen tot wijziging van deze verorde ning in te dienen, bereid zullen zijn ook den laatsten stap in dezen te doen. Hetzelfde lid verzoekt B. en YV. de kwestie van de financiering van uitbreidingen van de bedrijven, in 1928 aanhangig gemaakt cloor een voorstel De ReedeBosman inst betrekking tot cle financiering van de uit breiding van de Eleclriciteitsfabriek met een turbo-generator, in onderzoek te nemen. Ten slotte brengt dit lid hulde aan de door de Wethouders van Fabricage en Fi nanciën betoonde activiteit. Tegen wederinvoering van de zakelijke belasting op het bedrijf hadden meerdere leden bezwaar. rekening neemt Waar in een gemeente mot een zoo sterk gemengd o bevolking als cle onze deze opvoeding niet anders zou kun nen gegeven worcic-n als in neutralen zin, geeft dit .-landpunt slechts bevrediging aan en een zeer bevoorrechte positie voor dat deel der burgerij, fiat met een neutrale op voeding der kinderen volmaakt tevreden is Voor and<T deelen, die luin kinderen willen zien opgevoed in inrichtingen, waar de zelfde godsdienstige sfeer gevonden wordt als in liuii eigen gezinnen, schept dit stand punt rechts-ongchikheid, een ongelijkheid, die wel gedeeltelijk, door zgn. financieele gelijkstelling kan worden weggenomen, doch nicuemin een ongelijkheid blijft, ge vende de Overheid toch een pré aan het neutrale. De meerderheid geeft toe. dot cle zaak anders zou staan. ..".dien het hier onderwijs betrof. Het verstrekken van onderwijs is toch een raak van zoo eminent volksbelang dat het ontbreken van voldoende initiatief der ouders om dit belang te verzorgen, de Overheid wel zou nopen zelf scholen te stichten cn te onderhouden. Hier gaat het evenwel om bcwaarschoolondcrwijs. Een soort onderwijs, dat. eigenlijk geen onder wijs is, maar als voorbereidend opvoedend werk moet worden aangemerkt. Toegegeven, dat het doelmatig en hygië nisch verzorgen van kinderen op don kleu terleeftijd. vooral voor de kinderrijke gezin nen, een volksbelang is, daar meent dc meerderheid, dat dit toch niet ecu volks belang is van zoodanige ord'c, dat aan dc Overheid cle eiscli gesteld mag worden, dit geheel te bekostigen. YVaar deze kosten vrij spoedig een bedrag van f 250.000 zouden overschrijden, daar is liet duidelijk, dat dit ook met hot oog op andere belangen, die om verzorging- vragen, ontoelaatbaar zou zijn. Bij de kinderspeeltuinen nemen B. en YV. een zelfde standpunt in. Ook daar een volksbelang, dat steun verdient, doch geen algeheelc verzorging uit cle Overheidskas. De meerderheid meent daarom den Raacl ten stelligste te moeten adviseeren cle op lossing van liet bewaai-schoolvraagstuk te zoeken in een doelmatigcn- steun van het bijzonder bcwaarschoolondcrwijs, waarbij gelijk tot nu toe geen onderscheid gemaakt wordt tusschen de godsdienstige of opvoed kundige inrichtingen, die men bij dit onder wijs wenscht te volgen. Mits voldoende aan in het algemeen belang gestelde en voor allen gelijke vorowaarden. kan iedere rich ting voor haar kleuterscholen steun uit de gemeentekas ontvangen. Deze steun moet echter zoodanig worden gesteld, dat er ook voor cle ouders nog iets te doen overblijft en dat de ouders die men zich getroosten wil ook werkelijk aan dc zaak, waarvoor men liefde heeft, ten goede kunnen komen. Voert men tegen dezen gedachtengang aan, dat het de voorstanders van neutraal onderwijs achterstelt bij de voorstanders van andere richtingen, clan zij erop gewe zen, dat in andere gemeenten, als Delft, Zwijndrecht, Vlaardingcn. Naarclen en Utrecht dc laatste jaren neutrale bijzondere scholen zijn opgericht, voorts, dat de Maat schappij tut nut van 't Algemeen sedert on heuglijke tijden dit soort bewaarscholen op tientallen plaatsen in ons land exploiteert en dat ook op het gebied van het Nijver heids- en Handelsonderwijs (hier ter stede: Ambachtsschool, Industrieschool voor meis jes. Mathesis, Kennis is Macht, enz.) aller- we'ge schitterende staaltjes van volksinitia tief en volkskracht te bewonderen zijn. Het steunen op de overheid in deze heeft lang niet zulke resultaten opgeleverd. YY'erd toch de eerste openbare bewaarschool in 1811 op gericht. na ecnige tientallen jaren gevolgd door een 2e en een 3e, sedert ongeveer 60 jaar is er absolute stilstand in gekomen, hoewel de bevolking verdubbelde. Het bij zonder bewaarschoolonderwijs, dat slechts voor een deel uit cle overheidskas wordt be taald, zag zijn aantal scholen opgevoerd tot 11 met ongeveer 1500 leerlingen, waaruit het bewijs mag worden geput dat het bij zonder onderwijs uit hoofde, dat het uit sluitend verzorgd wordt door zijn warme vrienden en belangstellenden meer levens kracht heeft dan het openbare. De meerder heid meent nu, dat de voorstellen van Bur gemeester en YVethouders, die in Juni 1927 in den Raad behandeld werden, een behoor lijke grondslag vormen voor de verbetering van cle subsidievoorwaarden van het bij zonder bewaarschoolonderwijs. Alleen op één punt wenscht zij af te wijken van het toenmalige College en wel wat betreft de subsidieering van den bouw van nieuwe bijzondere scholen. Eenige steun daarvoor acht zij gewenscht en zij zou dien willen zien verleend door gedurende 21 jaar van af den dag der opening 3y2 pet- der stich tingskosten bij wijze van subsidie te ver goeden. Aannemende, dat het bestuur van het op te nemen stichtingskosten 5 pet. rente en 2 pet aflossing moet betalen, komt dit subsidie dus neer op dc vergoeding van cle helft der stichtingskosten. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen dat het bouwkapitaal door de besturen moet worden bijeengebracht en dat het subsidie slechts verleend wordt gedurende den tijd, dat het gebouw aan zijn bestem ming beantwoordt, doch hoogstens voor 21 jaar. daar clan het bouwkapitaal kan zijn afgelost. Een tweede beperking van dit bouwsubsidie is dat slechts in aanmerking komen de stichtingskosten voor zoover zij een bedrag van f 250 maal het aantal leer lingen, waarvoor de school ruimte biedt, niet overschrijden. \root- een school waarin plaats is voor 200 leerlingen bedraagt dit subsidie ten hoogste 3% pet X (200 X f 250. is f 50.000.-) is f 1750.- 'sjaars. Zijn de sticli- tingskosttm hooger dan f 50.000 dan moet het bestuur die uit eigen middelen betalen. YVaar in dc raadszitting van 20 Juni 1927 het voorstel van B. cn YV. om clcn toelalings- leeftijd van 3 op 3% jaar te brengen met vrij groote meerderheid is verworpen, meent de meerderheid op dit besluit, dat geen principicele heteekenis heeft, niet te moeten reageeren. Ten aanzien van de bestaande openbare bewaarscholen is de meerderheid, met het College van 1927 van oordcel, dat aan het bestaan van deze scholen niet moet worden getornd. H. i. kunnen die bestaande scho len. als een erfenis uit het verleden, wor den aanvaard, evenwel onder dit uitdruk kelijk beding, dat aan het instandhouden van clic scholen geen recht kan worden ont leend eenerzij'ds voor cle stichting van nieuwe openbare bewaarscholen cn ander zijds niet op financieele gelijkstelling daar mee van cle bijzondere bewaarscholen. Dit standpunt behoeft evenwel geen belet sel te zijn om mogelijke bezuinigingen, die op die scholen kunnen worden ingevoerd, ter hand te nemen. Op het voetspoor van het College van B. en YV. van 1927 stelt de meerderheid voor het ambuhintisme van de hoofden af te schaffen cn voorts, als nieuw voorstel, om het maximum te bepalen op 4S, hetgeen wil zeggen, dat per -48 leerlin gen of gedeelte daarvan één onderwijzeres verplicht is (voor 19-96 leerlingen dus 2 on derwijzeressen. voor 97-1-44, 3. voor 145-192, 4, enz). YVaar de bijzondere bewaarscholen 1 onderwijzeres per 50 leerlingen vergoed krijgen heft deze bepaling het onderscheid tusschen dn loerlingenschalcn van beide soor ten onderwijs nagenoeg op. Een andere bezuinigingsmaatregel is, dat de onderwijzeressen zonder hoofdaete voor taan zullen aanvangen met f 1000 salaris en opklimmen tot f 1500. Thans is er geen on derscheid tusschen onderwijzeressen zonder en met hoofdaete en loopt het salaris voor- beide van f 1200 f 1700. Voor het bezit dor hoofdaete wordt dan voortaan f 200 hoo ger salaris uitgetrokken. YVaar cle openbare bewaarscholen Sléchts onderwijzeressen, met hoofdaete hebben, treft deze bezuinigings maatregel, •waaraan' ondertusschen ook een goede opvoedkundige kant is, uitsluitend het bijzonder bewaarschoolonderwijs. Thans komende tot cle formuleering van hare voorstellen, merkt cle meerderheid op. dat een logisch gevolg van haar standpunt is. dat zij U in overweging geeft: lo Terug te komen op Uw besluit van 20 20 Juni 1927 tot stichting van een openbare bewaarschool in cle Kooi en 2e af te wijzen dc verzoeken van bewo ners van het Haagwegkwartier en van Tuin- stadwijk om stichting van openbare be waarscholen in die wijken, alsmede het voorstel Sytsma in zake het instellen van een onderzoek naar dc behoefte aan open bare bewaarscholen in verschillende stads wijken. Voorts geeft zij, ter verbetering van de subsidieregeling, IJ in overweging: 3e het bedrag van f 16 genoemd sub c van artikel '12 van dc Y'crordening van 10 Fe bruari 1910 (Gem. Blad no. 3), zooals die verordening laatstelijk is gewijzigd bij ver ordening van 11 Februari 1924 (Gcm. Blad No. 7) te verhoogen tot f 2-4. 4e. Aan cle van gemeentewege gesubsi dieerde bewaarscholen voor hulp van kwee- kelingen per 50 leerlingen of gedeelte daar van, een toelage uit dc gemeentekas te verleenen van f 100 tot f 150 (twee een- jaarlijksche verhoogingen van f 25.) 5e te bepalen, dat voor nieuw te bouwen bijzondere bewaarscholen gedurende 24 ja ren van den dag der opening af, wordt ver strekt een bijzondere jaarlijksche bijdrage in dc kosten van rente en aflossing van 3% pet der stichtingskosten, met dien verstande evenwel, clat geen bijdrage zal worden vérstrekt, over dat bedrag, hetwelk gevonden wordt door het getal leerlingen, waarvoor de school plaats biedt, te verme nigvuldigen met f 250. 6e. de jaarwedde van een hoofd van een gemeentelijkcbewaarschool, na 2, 4 en 6 jaren dienst als hoofd van een bewaarschool telkens te verhoogen met f 100.- (thans wor den de verhoogingen telkens na 3 jaren ver leend). 7e. te bepalen dat de onderwijzeressen een jaarwedde genieten van f 1000 met 5 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 100 cn clat voor het bezit van dc bevoegdheid om als hoofdonderwijzeres op tc treden liet salaris met f 200 per jaar wordt verhoogd. Dc op het tijdstip van inwerking van dit besluit in functie zijnde onderwijzeressen zullen door deze verandering in dc regeling van het salaris niet in wedde achteruitgaan. Deze aanvulling kan niet worden gemist, omdat niet alle onderwijzeressen van de bestaande gesubsidieerde bewaarscholen de bevoegdheid als hoofdonderwijzeres bezitten Se. te bepalen, dat dc hoofden van do open bare scholen niet meer ambulant zullen zijn Nu de hoofden dpr lagere scholen met het onderwijs in een vaste klasse belast zijn, wordt handhaving van het ambulantisrne van de hoofden der bewaarscholen niet noo dig geoordeeld. 9e. Uit dc verordening van 17 Mei 1920 (Gem. Blad no. 27) te laten vervallen ar tikel 4 luidende: cle kwcekelingen en, in dien noodig, ook de onderwijzeressen ont vangen kosteloos onderwijs en leermid delen. Y'oor het behoud van deze bepaling bestaat geen voldoende reden. 10e. te besluiten, clat ten behoeve van een na den datum van dit besluit te stichten bijzondere bewaarschool geen subsidie wordt verleend, indien niet te voren de goedkeu ring van B. en YV. is verkregen omtrent de plaats van vestiging, behoudens beroep op den Gemeenteraad. 11. Te bepalen, dat geen subsidie wordt verleend aan een bewaarschool met minder dan 72 geregeld ter schoolgaande kinderen. Ter toelichting van de punten 10 en 11 diene, dat de Gemeente invloed moet kun nen uitoefenen op de juiste verdecling over cle stad van de bewaarscholen en dat het niet gewenscht is al te kleine schooltjes op te richten. 12. Conform punt VII van Ingek. Stuk 115 van 1927, uit artikel 4 van de sub 3e ge noemde verordening te doen vervallen de bepaling „minder dan 3 onderwijzeressen mag de school echter niet hebben, tenzij het aantal leerlingen minder dan 70 be draagt, in welk geval met twee leerkrachten kan worden volstaan". 13. Conform punt VIII van Ingek. Stuk 115 van 1927 te bepalen, dat aan de bestu ren der van gemeentewege geesubsidieerde bewaarscholen, die in het jaar 1931 als ge volg van het sub 12 genoemd besluit aan onderwijzeressen hunner scholen ontslag mochten verleenen, een bedrag uit de ge meentekas zal worden toegekend, om hen in staat te stellen aan cle ontslagen onder wijzeressen gedurende écn jaar, te rekenen van den daLuni van ingang van het ont slag, een uitkeering tc verleenen op den voet van de verordening van 20 Februari 1922 (Gcm. Blad no. 5) regelende het ver leenen van wachtgeld aan gemeente-ambte naren. 14. ITei maximum aantal leerlingen per klasse van de gemeentelijke bewaarscholen te bepalen op 48. 15. de genomen besluiten te doen ingaan op 1 Januari 1931. (YVordt vervolgd.) DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in rlie gemeente aangewezen plaatsen is aangebracht een openbare ken nisgeving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.6. van de in 1912 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Gemeentesecretarie (afdeeling Militaire Zaen), Breestraat 119, hoek YY'olsteeg al hier van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Vrijdag 2 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A. of B; op Maandag 5 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de let ter C, D. E. F of G: on Dinsdag 6 Januari ajs. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt-met de letter II. I of J; op Woensdag 7 Januari a.e. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met cle let ter K of L; op Donderdag 8 Januari a.6. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de let tor M. N of O; op Vrijdag 9 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P. of R: op Maandag 12 Januari a.s. voor hen. wier geslachtsnaam aanvangt met de let ter S of T; on Dinsdag 13 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of YV tot met We; op YVoensdug li Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de let ter YV van YVf af X. V of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht- is. moet hij do aangifte een uittreksel uil. het geboorteregister betreffende den in te schrijven persoon of hel. huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. In dien het huwelijk der ouders cloor echt scheiding ontbondeA is verklaard of cle voogdij door een ander wordt uitgeoefend, moeten bovendien de hierop betrekking hebbende stukken worden getoond. Nadere inlichtingen hieromtrent kun nen worden verkregen aan cle afdeeling Militaire Zaken voornoemd, op werkda gen van des morgens 9 uur tot des namid dags 12y2 uur cn Yan des namiddags 1% uur tot des namiddags 3 uur: des Zater dags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12% uur. Leiden. 27 December 1930. A. VAX DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. DR. D. G. JELGERSMA. t Te Rosmalen is op 74-jarigon leeftijd over leden Dr. D. G. Jclgersma, vati 19071922 pri vaat-docent in dc Geschiedenis der Wijsbe- keerte aan de Leidsche Universiteit. De teraardebestelling heeft hedenmiddag op de protestantsche begraafplaats te 's-Her- togenbosch plaats gehad. J. F. G. KRIENS. f Zaterdag is hier ter stede oj> Ti-jarigen lee. tijd overleden na een kortstondige ongesteld heid, de heer J. G» F. Kricns, oud-hoofdboek houder bij cle Stedelijke Lichtfabrieken a»- hier. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN -BRIEFKAARTEN TEN BATE VAN H£T MISDEELDE KIND Sinds tien December zitten in het dooi de firma Vroom en Dreesmann cn de fir ma Teske versierde en verlichte tentje op het Postkantoor weer dagelijks cle vrijwil ligers, die de Weldadigheidspostzegels en -prentbriefkaarten verkoopen. Van deze laatste zijn weer twee nieuwe series uitge geven, een gekleurde en een zwarte serie van zes kaarten, die voor 0.35 per zes stuks verkocht worden. De reproducties naar schilderijcr zijn dit jaar bijzonder goed gekozen; er is zelfs reeds een herdruk van vervaardigd loeten worden, wijl de geheele oplaag een week vóór Kerstmis reeds uitverkocht was. Thans zijn ze weer in voldoend aantal verkrijgbaar, zoodat ieder in cle gelegenheid zal zijn, nan vrien den en kennissen een Nieuwjaarsgroet 'e zenden op een briefkaart „voor het Kind", natuurlijk beplakt met een YVeldadiglieids- gel! EXAMEN Voor het examen Boekhouden. Handels- rekenen en Handelsrecht afgenomen door de Y'ereeniging van Leeraren in het Boek houden te Amsterdam is geslaagd de hear B. Wijsman alhier. STEDELIJKE YVERKINRICHTING. In dc afgeloopen week zijn in de Stedelijke YVerkinricliting opgenomen 237 volwassenen en 3 kinderen, totaal 210 personen. DE DEENST DER APOTHEKEN. De avonidi-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Dcc. '30 tot en met Donderdag 1 Jan. '31 (Nieuw jaarsdag) waargenomen door de apothe ken: G. F. Reyst, Steenstraat 35. telef. 136, an A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313. Vrijdag 2 Jan. tot en met Zondag 4 Jan '31 neemt waar apotheek: YV. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. OPLICHTING. H. E. alhier is in bewaring gesteld terzake oplichting van een stofzuiger. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A van dor Meif 23 j en C Warnaar IS j.; J \V RUsborgen 25 j en E M Veldhoven 25 J.C Korpcrshoek 24 j en A Fuclia 26 j.; MAG Vinct 25 j en A M B Bresson 24 j. ALPHEN AAN DEN RIJN VOORZICHTIG. Toen Zaterdagmiddag de bode op Rijn-! zatenvoude de Hofzichtstraat wilde inrijden, passeerde juist bakker de L. per fiets. Een aanrijding, veel lekkers op straat, fiets stuk; schade onderling geregeld. NIEUWBOUW NABIJ RIETVELDSCHE PAD. Naar we vernemen zal voor rekening van R. Boeren een winkelhuis cn voor A. van Dam en P. II. van Kceken zes woningen wor den gebouwd, met autogaragc, nabij het Rietveldschc pad, tegenover cle nieuwe xno- terenfabriek. De woningen worden in schui ne richting gebouwd, daarvoor komt een driehoekig plantsoen voor een mooie ingang naar liet Rietveld. Van de Stationstraat tot Gouwsluisschc Brug is voorts voldoende ruimte voor wegverbreeding; alleen zal na voornoemde bouw zal na voorgenoemde bouw blijken dat het pand van den heer Th. Kcthel zeker een sta in den weg zal zijn. TENTOONSTELLING MECCANOCLUB. Groot succes. Onder leiding van den heer C. E. Klink heelt de Alphensehe Meccanoclub 24, 26 en 27 December j.l. een goed geslaagde tentoon stelling gehouden. Deze club, bestaande uit jongens van 11 jaar en ouder, welke eenmaal per maand ter voorlichting' en hujp verga derd, heeft door samenwerking aan de hon derden bezoekers hun kunnen op schitteren de wijze getoond. Inzonderheid het „Mcc- cancnLand", ontworpen door Jac. Koolhaas en mede uitgewerkt cloor B. Lemkes wjs met zijn spoorwegbouw, kranen, transpor teurs enz. zeer mooi; dc twee erkentelijk- heidsprijzen voor Koolhaas cn Lemkes zijn ten volle verdiend. Vermelden wc verder de prijswinnaars: Afd. A lc pr. J. B.odegraven, horizontale stoommachine; 2e pr. L. v. ei. Hoek, kraan; J. Huyk cn C. de Jeu, D. O.; II. Roos, vrachtboot; A. Stichter, kraan; W. Veldman, kraan; J. v. Zvvieten, onderzee boot; troostprijs A. Komvenhoven, kraan; II. Lemkes, stationskap; wan Tuyl,.molen; Afd. B: le pr. J. Tuinman, draaibare heisch- kraan; lc pr. Lihako, spoorbrug; 2e pr. YV. Boer, heisch kraan. EXCURSIE. Do leerlingen der 4e*en 5c klas der Chr. H. B. S. alhier maakten voor enkele dagen een excursie naar do Suulightzeopfabrieken tc Y'laardingén cn de Siiikorwcrkfabriek van dc Fa. Jamin te Rotterdam, onder leiding van Dr. Ir. II. G. Dos. BINNENLAND (btr. I) Dc jaarvergadering van dc Nederi. Chr. Rcisvorecniging to Zwolle. (Blz. 5) Congres van den Chr. Studeerenden Ge- hcelonthoudersbond te Rotterdam. De uitbarsting van de MerapL (Blz. 3.) De jaarvergadering van het Ned. Chr. Gymnastickvcrbond te Utrecht. BUITENLAND (blz. 2.) Maarschalk Joffre's toestand zorgwekkend. Lord Melchett overleden. De Volkenbondsraad cn dc presidents keuze voor de Ontwapeningsconferentie. Vandervelde over het Belgische nationali- tcitenvraagstuk. Stalin ook leider van leger cn vloot? Massa-arrestatie van Sovjet-ambtenaren. Een aardbevingsongeluk in Algiers. BOSKOOP CONFESSIONEELF. VEREENIGING. Op de gehouden jaarvergadering van de Confessioneel? Vereeniging, afd. Boskoop, is tot bestuurslid herkozen de heer YV. van Bergen. In de vacature, ontstaan wegens vertrek van den heer H. P. v. d. Werff, is gekozen de heer .T. Roer Jzn. Beide heeren hebben hun benoeming aangenomen. KATWIJK STAND DER WERKLOOSHEID. Bij het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 459 werkzoekenden, zijnde: 1 IJzerwerker, 83 grondwerkers. 4 metse laars, 6 opperlieden, 11 schilders, 6 timmer lieden, 139 losse werklieden, 7 kuipers, 5 fabrieksarbeiders, 2 stokers. 1 mandenma ker, 1 bloemist, 14 landarbeiders, 1 tuinman 2 varensgezellen, 1 chauffeur, 175 visschers. Geplaatst werden 9 grondwerkers, 1 tim- merman, 9 losse werklieden, 1 fabrieksar beider en 1 tuinman. KATWIJK AAN ZEE TOT OUDERLING GEKOZEN In de Geref. Kerk werd tot ouderling ge kozen, inplaats van den heer Van Hulzen, die voor zijn benoeming bedankte, de heer Jacob Guyt. KOUDEKERK UITVOERING „KUNST NA ARBEID" De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", gaf onder leiding van haar directeur do heer C. van der Kaaij te Leiden, in de O.L, school alhier een uitvoering. De bijeenkomst werd geopend door do eere-voorzitter. Burgemeester Kwint. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen welkom, inzonderheid richtte hij woorden van waardeering tot de directeur voor zijn volhardende ijver ondanks de groote moei lijkheden waarmede dit vaak gepaard ging. Het aantal muzieknummers dat uitgevoerd werd muntte uit door goede afwerking. Men kon hiermede behoorlijk voor den dag ko men. Dat dit gewaardeerd wérd, .bleek wel uit de groote belangstelling waarmede- de verschillende nummers werden aangehoord en het dankbaar applaus dat hierop telkens volgde. In de pauze. Dinsdagavond, werd een groote verloting gehouden ten bate van de kas der vereeniging, waarvan de loten te voren prettig waren verkocht. Tevens was er een boom aanwezig met roosjes voor een 46-tal prijsjes, die als 't ware werd bestormd cn in enkele oogenblikken tijds was uitver kocht Na het muzikale gedeelte werden enkelcs leden en een paar' humoristen aardige ka- raktenstukjes opgevoerd, die eveneens zeer in den smaak vielen en die dan ook veel bijval van het publiek oogstten. Door de eerevoorzitter werden daarna woord van dank gericht tot het. koor en speciaal aan hun eminente leider de hoer van der Kaaij en de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Alles bij elkaar kan „Kunst na Arbeid" met voldoening op deze avonden terugzien» PORTEMONNAIE GEVGNDEÏ Bij de rijkspolitie alhier zijn inlichtingen tc bekomen omtrent een pqrtemonnaie met ecnig geld, gevonden Dinsdagavond na do muziekuitvoering. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G van der Horstvan Essen d N ReüneveldKemp d M StaalStarlnt? LEIDERDORP GEMEENTERAAD Do Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 30 December a.s., des namidd. 7.15 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingon cn ingekomen stukken. 3. Uitslag verhuring gcmeente-landerijen. 4. Onderhandsche aanbesteding ophalen asch en vuilnis. 5. Wijziging schoolgeldverordening. 6. Voorstel van B. en YV. tot toestemming van kindcrtocslg aaan den Gemeente werkman. 7. Benoeming geneesheer voor de vacci natie in 1931. S. Benoeming lid Commissie tot YVering van Schoolverzuim, vacature Mevrouw Mondt 9. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het L.O., wegens periodieke aftreding van den heer J. B. Blankon- stein. 10. Yraststelling Pensioensgrondslagen. 11. Reclames Plaatselijke Belastingen. 12. Wijziging Begrooting. 13. Rondvraag. OPENB. VERHURING GEMEENTE- LANDE RIJEN Ingeschreven werd door YV. Moraal en cons. (3 perc.) voor 565; B. van der Vecht (1 perc.) voor 220; J. Griokspoor (1 perc.) 245: P. Vromesteijn (9 of alle perceelen) 1300; J. YV. Koning, idem 12io per jaar. OPHEFFING TOL AAN DEN ROOGMADESCHEYVEG. Aanstaande YY'oensdagmorgen om 10 uur wordt de tol op hét weggedeelte Leiderdorp-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6