ook Diergeneesmiddelen ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 3 Gemengd Nieuws. PRINSES JULIANA EN HAAR ONDERWIJZERES Een van Prinses Juliana's onderwijzeres sen heeft aan een medewerker van de H. P. een en ander verteld uit haar herinneringen a3n haar vorstelijke leerlinge. Wij veroorloo- ven ons hier het volgende uit het weekblad over te nemen: „Bij de opvoeding van de prinses deed zich een moeilijkheid voor, die zich soms ook in ge zinnen die tot gewono burgerkringen behoo- ren, doet gevoelen, nl. het feit, dat Juliana eenig kind was. De moeilijkheid was hier twee maal zon groot, daar hpt hier een vorsten kind betrof. Andere kinderen vinden volop ge legenheid tot geregelden omgang met mak kertjes van hun eigen leeftijd, zij vinden aller lei bescheiden pretjes, als bijv. een tramtocht je al oplevert. Voor een prinsesje is dat alles geheel anders. Zeker, de Koningin liet haar dochter niet in eenzelvigheid voortleven, verre van dat. Maar wanneer, zooals byv. op Het Loo wel gebeurde, een sneeuwballen-bombarde ment was afgeloppen, of het kinderbezoek het paleis verlaten had, deed zich toch de vraag voor: Wat nu? In dc auto rondtoeren was een der voornaamste uitgangetjes. Ik geef toe, dat het tot op zekere hoogte benijdens waard is om autotochtjes te kunnen maken, r wanneer we samen in den omtrek de residentie reden kreeg ik wel eens te hoo- ren: „Het moet in zoo'n tram toch ook wel leuk zijn!"' een dergelijk volkomen begrijpe lijk kindcrverlangen, deelde ik dan wel eens mee aan freule Louise van do Poll, Juliana's speciale hofdame, dio met onuitsprekelijke liefde en met onuitputtelijk geduld en keuri- gen tact steeds alles in het werk stelde om aan de wenschen van de prinses tegemoet te komen, maar een tramritje was voor de prin ses toch niet weggelegd. Om de doodeenvou dige reden, dat het hoogst-welopgevoede Ne- derlandsche publiek zoo iets onmogelijk maak te. Welke bezwaren tegen het tramritje be stonden, zult u begrijpen, als u bedenkt, ho» het de Koningin verging toen ze, kort voor de geboorte van Juliana, af en toe een kort wan delingetje naar de Koningin-Moeder ondernam. Om dezelfde reden waren ook andere genoe gens onbereikbaar voor de prinses. Eens ver toefden we op 't Loo, toen het kermis was in Apeldoorn. Op onze, vaak urenlange, zwerf tochten, zorgde de wind er wel voor, dat het kermis-geroezemoes, vage orgeltonen, tot onze ooren doordrongen. Juliana wilde weten, wat die geruchten hadden te beteekenen. Natuurlijk vertelde ik het haar. Ik hing haar een tafe reel op van draaimolens en spullebazen en 1 alles wat een kermis inhoudt. Dat wilde ook wel eens zien. Konden we geen bood schap doen by Rot? Rot was onze Apèldoom- gche leverancier van schoolbehoeften. Hadden we iets noodig, dan togen Juliana en ik er heen, een lakei in politiek op eenigen afstand achter ons. Soms verliep onze tocht onopge merkt, maar kreeg men ons in de gaten, dan hadden we dadelijk een sliert van menschen achter ons en was de pret van het boodschap pen doen bedórven. En nu wilde de prinses naar Rot om meteen even een kijkje op de kermis te nemen. Ik moest haar teleurstellen en legde uit, dat dit onmogelijk ging, maar zeidedat de kermis wel bij haar zou komen. Verbaasd keken haar lieve oogen my aan. Zou dat mogelijk zijn? Tk verzekerde huar van wel. Dien avond had ik geen dienst. Na in myn kamer te hebben gedineerd, trok ik er dadelijk op uit, naar het dorp en de kermis. Daar ging ik de kramen langs en kocht alles wat noodig was om den volgenden morgen de kermis inonze leerkamer te kunnen brengen. Bepakt en beladen met bal lons en andere aardigheden aanvaardde ik den terugtocht. Den volgenden morgen vond prinses Juliana alles, wat er maar aan ker- misaardigheden denkbaar was, In de leerkamer. In alle hoeken flapperden de kleurige ballons. Opgetogen over deze en andere kermis-heer- Jijkheden begon ze de les. Natuurlijk moesten moeder en vader alles in oogenschouw komen nemen. Freule van de Poll, die de prinses des morgens naar de leerkamer placht te brengen, had de Koningin reeds verteld, wat er aan de hand was. En verderi ,~r' l Of ze vlot leerde? Ja, dat ging best, !n geen geval minder dan een van de andere kinderen. Vooral geschiedenis en letterkunde trokken haar aan. Ze was heel romantisch aangelegd op onze tochten op het domein rondom Het Loo, waar de natuur nog zoo heerlijk ongerept is, moest ik altyd verhalen doen, lange verha len, die nog niet uit waren als de wandeling geëindigd was en die dan soms pas dagen la ter konden worden vervolgd. Veluwsche legen ded hoorde ze graag, maar ook dieren, plan ten en bloemen hadden haar hart. Verzen voor lezen behoorde eveneens tot haar liefhebbe rijen en dat deed ze goed. Dat heeft ze wel bewezen toen Willem Royaards eens we gens ziekte plotseling verhinderd was een festijn, dat de Koningin in Den Haag wilde geven, luister by te zetten. Toen viel de prin- sès als zyn plaatsvervangster in, zeer tot ge noegen van de gasten. Dat getuigt wel kürinen en ook van dürf. BIJNA VERBRAND. Een verpleegster van de stichting „Veld wijk" te Ermelo had het ongeluk bij het aanmaken van een kachel in brand te gera ken. Haar kleeren stonden in een oogenblik in lichter laaie, ,Met ernstige brandwonden is naar het ziekenhuis „Salem" vervoerd. zilvervossenteelt. Ook In Nunspeet gaan eenigen zich toe leggen op de zilvervossenteelt. Reeds heeft een fokkerij te Nunspeet met haar inzendin gen op de tentoonstelling te Utrecht den eersten prijs behaald. INBRAAK BIJ EEN ARMBESTUUR. In het gebouw van het r.k. armbestuur te Nijmegen aan den Doddendaal werd 's nachts ingebroken. Alles in het kantoor werd doorzocht De brandkast moest het ontgelden, waarin echter geen geld aanwe zig was. In de laatste weken is reeds twee maal ontdekt, dat aan het slot van de bui tendeur was gemorreld. AUTO CONTRA MOTORRIJWIEL. Te Groningen heeft op den Verlengden Heercnweg een botsing plaats gehad tus- schen een auto, bestuurd door don heer J. B. B. uit Groningen en een motorrijwiel, waarop S. P. R. was gezeten, eveneens uit Groningen afkomstig. De motorrijder werd met een hersenschudding en een ernstige beenbreuk naar het R.K. Ziekenhuis overge bracht, De politie heeft de zaak in onder zoek. VERDRONKEN Te Abbekerke (N.-H.) werd door oen voor bijvarende het lijkje van een zesjarig meisje gevonden. Het kind is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt» HOE HEERLIJK IS 'T OP HARDENBROEK Deze teckening behoorde bij 't verslag fin ons blad van Woensdag) van de reünie van den Chr. Gymnasiastenbond op 't kasteel Hardenbroekbij Driebergen. Waar wij ze voor dat nummer te laat ontvingen, nemen uij d zc aardige teekening thans nog op. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vijl gewonden. Op het gevaarlijke kruispunt Rijksweg tc Amerongcn en Koenensteeg heeft een ern stig auto-onjrcval plaats gehad. Een trouwstoet was op weg naar het ge- moentehuis van Amerongen. Toen de laat ste volgauto van d-r/e stoet het kruispunt passeeerde kwam deze in botsing met de luxe auto, bestuurd door den chauffeur van Graaf Bcntinck van Leersum. Do\ laatste auto werd zwaar beschadigd. Dc chauffeur kwam er zonder letsel af. Anders was het gesteld met de volgauto. Deze, waarin een vijftal personen gezeten was, afkomstig uit Barneveld, sloeg over den kop cn kwam totaal vernield aan den anderen kant vam den weg te liggen. De in zittenden werden min of meer ernstig ge wond. Dr. Rijfkogcl van Amerongen was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De heer N. van R. werd met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Amers foort overgebracht, waarheen ook de echtge- noote vain B. moest worden getransporteerd. B. zelf en de echtgenoote van van R. werden minder ernstig verwond- en konden nader hand naar Barneveld terugkeeren. De chauf feur H. de K. bekwam een hoofdwonde. Daar men bruid en bruidegom niets had medegedeeld van het ongeval, werd het hu welijk gewoon voltrokken De politie 6teldc een onderzoek in. De hoek Rijksweg—Koenensteeg is zeer gevaar lijk. Gedurende de laatste paar maanden zijn hier reeds vijf auto-ongevallen gebeurd. Ook Dinsdag heeft hier een ongeluk plaats gehad, zonder enstige gevolgen evenwel. VEERBOOT SCHIERMONNIKOOG— OOSTMAHORN AAN DEN GROND. Vrijdagmiddag is de veerboot op den dienst Oostmahorn—Schiermonnikoog op dc terugreis naar eerstgenoemde plaats, met post en passagiers aan boord, tengevolge van den krachtigen Oostenwind, waardoor een lage waterstand ontstond, aan den grond geloopcn. VERDRONKEN. Dr. Cysouw, geneesheer teLutten a. d. Dedemsvaart, reed met zijn auto in het ka naal en verdronk jammerlijk. Het ingeluk is waarschijnlijk gebeurd, doordat de wagon slipte. Dr. C. was eerst korten tijd geleden ge huwd en had zich te Lutten gevestigd. Door een rooversbende ln een gebergte geplunderd. De heer Hennink, die in Mei van dit Jaar voor een autotocht naar Kaapstad van Den Haag is vertrokken is met zijn reisgezel schap in Spanje in den nacht van 17 op IS December j.l. in het rotsgebergte tusschen Grandda en Priega het slachtoffer gewor den van een roofoverval. Hij schrijft ons hieromtrent: In het holst van den nacht werden wij door een zestal gewapende roovers overval len. Wij stonden volkomen machteloos te genover de op ons gerichte geweerloopen. De roovers doorzochten onze bagage en legden beslag op een koffer, bevattende kleedingstukken, geld, zilveren en gouden voorwerpen, alsmede ons „carnet de Passa ge". Onze honden lieten zich echter door de dreigende wapens niet afschrikken en wer den door de roovers ernstig mishandeld. Na dat wij allen waren gekneveld vertrokken de bandieten. Na goruimen tijd slaagden wij er in ons te bevrijden. Het WP" toen uur in den nacht. Tegen het f treken van den dag zochten wij met onze uonden de omgeving af om een spoor van dc roo vers te ontdekken. In een ravijn troffen wij de gestolen koffer aan. Zij was echter lodig. Van de rooversbende werd echter geen spoor gevonden. Wij vervolgden daarop de reis naar Priego, waar wij de politie oogon- blikkelijk in kennis van het gebeurde heb ben gesteld. BRANDEN. Te Tilburg heeft een zware brand gewoed in de confectiefabriek vim de firma Monni kendam. Vooral in de opslagplaats van stuk goederen heeft 't vuur groote schade aange bracht Ook een gedeelte van de fabriek werd verwoest. Door dezen brand treedt geen storing in dc werkzaamheden van bet bedrijf op. De schade is vrij groot. Men ver moedt dat eon brandende kachel dc oorzaak van den brand is geweest Te Strijp (N.-Br.) is de stal van den land bouwer v. d. Hurk door brand vernield. Een koe en 16 konijnen kwamen in de vlammen om. Een groote hieveelheid hooi, stroo en hout werd een prooi van het vuur. Te Herpen bij Ravestein (N.-Br.) brak bij den expediteur Kuipers door onbekende oor zaak brand uit. De bewoners moesten zich in allerijl in veiligheid stellen en de goheele inboedel werd een prooi der vlammen. Een en ander was slechts laag verzekerd. Te Vlagtwedde (Gr.) is 'door het omvallen van een stallantaarn de behuizing van P. van der Wal tot den grond toe afgebrand. Dc schade wordt door verzekering gedekt. DE NOVEMBER-SAMO EM. Een hittegolf te Dubbeldam. Een onzer akonné's schrijft ons: Naar aanleiding van een bericht uit Some ren (N.-Br.), waarboven vermeld staat„De moordende mist", wil ik u mededeeling doen van een dergelijk verschijnsel, waarvan wij (7 personen) getuige waren op een bouw werk aan dc Rijksstraatweg gemeente Dub beldam. Het was op dien bewusten dag (22 Nov.) des voormiddags ongeveer half elf, dat ik my bevond met nog zes andere vaklieden op bovengenoemd bouwwerk. De natuur was gewoon, d.w.z. niet koud, ook niet warm, dus gewoon herfstweer, doch er was geen mist. Wel was de lucht voor het grootste gedeelte betrokken. Ik bevond mij met nog een paar menschen boven op het bouwwerk. De overi gen waren op den grond. Terwijl ik naar de voorzijde liep viel het mij op, dat er een ijzig koud windje kwam uit het Oosten, ge paard gaande met eenigen regen. Onmiddellijk echter werd het bladstil, zoo als men kan hebben met onweersbuien, wat ons al eenigszins deed verwonderen in dezen tijd van het jaar. Direct daarop komt er een buitengewoon warme, bijna heete luchtstroom uit het 0.7,0., welke zóó warm was, dat het ons eenigszins beklemde, en ik voor my een gevoel kreeg, alsof men met een lift snel naar beneden gaat. De gloed was zóó warm als in het heetst van den zomer en was zelfs zóó alsof men in den gloed van een branden de boerderij stond. Wy waren eenigszins ontsteld. De warme gloed ging gepaard met verscheidene kleine wervelwindjes (hoosjes), welke zich in het water afteekenden. Nog tweemaal kwam zoo'n heete luchtstroom, maar niet zoo warm als de eerste. Het ge heel duurde ongeveer twee minuten. De heete luchtstroom verdween in Weste lijke richting. Wy hebben echter niets opge merkt van een gele damp of zoo iets. Wel blijkt het van een zeer beperkten omvang geweest te zyn, want verschillende menschen in diezelfde buurt, evenals in Soraeren, heb ben niets waargenomen. Naar wy meenen was de heete luchtstroom boven nog belang rijk warmer als beneden op den grond. WINKELBRANDEN. Te Amsterdam werd brand ontdekt in den scïïoenwinkel „Rembrandt" aan do St An- thonisbreestraat Uit den kelder, waarin op stellingen een groote voorraad schoenen stond opgeslagen, drong rook do winkel bin nen cn toen de brandweer in den kelder wilde afdalen bleek deze geheel gevuld te zijn met een dichte verstikkende rook, zoo dat men slechts met behulp van een pas- masker in den kelder kon komen, waar na veel moeite de vuurhaard werd ontdekt. Na bijna twee uur werkens was men den brand meester. In den kelder stond altijd een electrisch kacheltje te branden om het opgeslagen schoenwerk te beschermen tegen vocht. Waarschijnlijk is door hitte-uitstraling van het kacheltje een der doozen of stellingen in brand geraakt Verzekering dekt de schade. Te Nijmegen brak brand uit in den winkel van mandwerken van P. j. B. in de Stikke Hezelstraat De brandweer werd direct ge alarmeerd en slaagde erin met twee stralen den brand te beperken tot den winkel en het magazijn, welke totaal uitbrandden. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Te Groningen heeft 'e nachts een uitslaan de brand gewoed in den manufacturenwin kel van de firma J. Bulthuis aan den Oos- terweg. De inwonende winkelchef ontdekte den brand. De bewoners waren afwezig. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon den winkel niet meer behouden. Het blus- schingswerk vorderde bijna vier uur. De ge heeld winkel, alsmede het kantoor en een daarachter gelegen vertrek brandden vrijwel uit De oorzaak van den brand is nog onbe kend. De winkel was laag verzekerd. DE SPERWER EN DE DUIF. Men meldt ons uit Monster: Dezer dagen kon men hier het eigenaar dige schouwspel zien, dat een groep van acht duiven in de lucht werd aangevallen door een sperwer, die een duif doodde. Het dier viel naar benc-den en bleek een ringetje aan een van de pooten te hebberf met het op schrift: Haarlem, 0302472. ERNSTIGE BOTSING. Twee gewonden. Eersten Kerstdag heeft op den Araster- damschen Straatweg te Utrecht een ernstig trumongcluk plaats gehad, doordat een luxe auto in een snelle vaart de train tegemoet reed. De trambestuurder remde, doch kon een botsing niet meer voorkomen. Het go- volg was. dat het voorbalcon van de tram m de auto schoof en op de bestuurdersplaats terecht kwam. Dc auto was een wagen uit Antwerpen, waarin zes personen zaten. Er bleek, dat een plotseling defect aan de reminrichting van de auto was ingetreden. De eigenaar van de auto raakte achter het stuur bekneld, zoo dat zijn beenen in het benzinereservoir dron gen. Een andere inzittende vloojr voorover en kwam met hethoofd op de radiator terecht Zij zijn beiden met ernstige verwondin gen naar de Rijksklinieken vervoerd. COCAINE EN MORPHINE IN BESLAG GENOMEN. Politie en Rijksambtenaren deden een in val in een perceel aan de Beltstraat te En schedé. waar een groote partij cocaïne en morphine, grootcndeels verstoet in een kin derwagen, in beslag werd genomen. De be woner werd gearresteerd. EEN GROOTE NAKOMELINGSCHAP. Zondag mocht de wed. M. Theeuwesv. Drunen te Rijen (N.-Br.) haar 60ste klein kind ten doop houden. Van deze 60 klein kinderen leven er nog 56. Textielfabriek grootendeels uitgebrand. Op den 'eersten Kerstdag, des morgens om streeks half tien, ontdekten voorbijgangers brand in de fabriek van de Maatschappij voor Textielindustrie v/b. Corn. Roessing Co., te Veenendaalde Klomp. Onmiddellijk werd de directeur \san do fabriek, de heer Roessing gewaarschuwd, die erin slaagde uit hot kantoor nog eenige stukken te red den. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de weverij. Het vuur greep snel op zich heen en dc brandweer der fabriek en de vrij willige brandweer van Veenendaal konden togen de vuurzee weinig uitrichten. In ver band hiermede werd de hulp van de brand weer uit de omliggende gemeenten ingeroe pen. De motorbrandspuit uit Arnhem was spoedig ter plaatse. Het vuur werd krachtig bestreden, doch niet voorkomen kon worden dat het grootste deel der fabriek uitbrand de. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. DE AMOKMAKER VAN PEKELA. Omtrent het gebeurde te Nieuwe Pekeïa, waar een dronkaard in staat van delirium twee broeders met een mes aanviel, wordt gemeld, dat de toestand der gebroeders niet ernstig is. De dronkaard kreeg zelf op een oogenblik het mes in den buik. Hij werd in den win kei binnengedragen, verbonden en later naar de woning zijner ouders te Onstwcdderholte yervoerd, waar hij overleden is. EEN FLATER. Een verlegen man zat in een volle tram. toen een zich welbewuste dame Instapte. De verlegen man bood haar zwijgend zijn plaats aan en ging aan de lus staan. De zelfbewuste dame sprak geen woord van dank en ging zitten, maar opeens klonk haar harde stem door de volle tram. Waarom blijf je daar zoo staan, kan je niet op m'n schoot komen zitten? De verlegen man kleurde tot achter z'n ooren en stamelde nog meer verlegen dan ooit: Ik ben zulk een eer niet waardig, me vrouw. Schaam Je, man! riep de zelfbewuste dame, ik heb het tegen m'n nichtje, dat achter je staat, KIEVIETEN IN DECEMBER. Bil Buitenpost (Fr.) zijn nog een 40 ft. 50- tal kievieten waargenomen, wat wel eón groote zeldzaamheid is. AANVARING. Od het Hollandsch Diep had tengevolge vam den mist een aanvaring plaats tusschen een tweetal motorbooten, wat ten gevolge had. dat de motorboot „Adusum" uit Breda, een indeuking bekwam aan den voorsteven. TRAGISCHE VAL. Tc Moerdijk is Woensdagmorgen de vrouw van schipper Kruik uit Dubbeldam, liggende met zijn vaartuig in de haven alhier, bij het aan boord gaan uitgegleden en zoo ernstig op de reeling gevallen dat zij naar het zie kenhuis per auto moest worden vervoerd. Zij had Juist na een operatie het zieken huis verlaten. TWEE SCHUREN AFGEBRAND. Een hotel in gevaar. Donderdagmiddag om vijf uur brak brand uit in twee groote schuren, staande op een terrein, gelegen naast hotel „Ncerlandia" te Vreeland. De schuren, die het eigendom zijn van den heer Scheltema, direcfeur van het hotel, waren in gebruik van een melkvracht- rijder, die er o. a. zijn auto stalde en waarin zich behalve een aantal vaten met benzine een aantal varkens en konijnen bevonden. Daar gevaar voor een explosie niet denk beeldig was, moest het hotel, waar een zes tal logeergasten verblijf hielden, ijlings wor den ontruimd. Men slaagde er evenwel in de auto en de vaten benzine in veiligheid te brengen. Ook het grootste deel der varkens kon worden gered. De andere dieren kwa men in de vlammen om. De stoombrandspuit (Ter vrijwillige brandweer van Vreeland heeft het vuur met twee stralen bestreden, doch kon niet verhinderen dat belde schu ren tot den grond toe afbrandden. Het hotel kreeg slechts onbelangrijke waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Uit dc Antirev. Partij. ANTIREVOLUTIONAIRE STAATKUNDE Het Decembernummer van „A.R. Staat kunde" bevat een belangrijke bijdrage van Dr. G. B. Wurth over christendom en oor log; Dr. II. Colijn geeft een beknopte uit eenzetting van de Zwitsersche graanpoll- tiek; Ds. J. S. Post besluit zijn artikel over de Wet Gods en het moderne leven. Een uitvoerig register op den zesden jaar gang van ,.A. 15. Staatkunde" is bij dit num mor gevoegd. Uit Oost-lndie DALING LANDSINKOMSTEN. BATAVIA, 26 Dec. (Ancta). De lands inkomsten over dc eerste 10 maanden van 1930 bedroegen f 62.800.000 minder dan in de overeenkomstige periode van 1929. BANDJIR IN TAPANOELI. MEDAN, 26 Dec. (Aneta). De „Deli Crt" meldt, dat dc weg naar Natal op tallooze plaatsen tengevolge van zwaren regenval is vernield. Drie bruggen zijn weggesla gen. Zeventien huizen, waaronder een in- landsche school, zijn weggespoeld, terwijl entlg woningen in de kampong Moeara Perlampoengan en elders werden vernield. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. TEGEN DE WERKLOOSHEID. 1 BATAVIA, 26 Dec, (Aneta). Opgericht is een Centraal Comité voor steun aan werk- loozen. Voorzitter is de heer L. II. W. van Sandick, lid van den Raad van Indië, on dervoorzitter Mr. Dr. G. G. van Buttingha Wichers, pres.-dlr. der Javasche Bank, secretaris Mr. J. B. Akkerman, penning meester dc heer B. F. Hagenzieker, lid der Factor}'- Leden zijn tien vooraanstaande personen uit de Europeesche, Chineesche en Inheemsche samenleving. Doel is het bij eenbrengen van een steunfonds. DE UITSPRAAK DER P.NJ. ZAAK Bandoeng, 23 Dec. (Aneta) Nadat, zocals gemeld lr. Soekarno aanstonds appèl had aangeteekend tegen zijn vonnis hebben thans de verdachten Gatot, Maskoen en Soepriadinata beraad gevraagd. De voor lezing van de uitvoerige overwegingen van het vonnis van den Landraad duurde anderhalf uur. De belangstelling, zoowel binnen als buiten de zaal van den Land raad, was buitengewoon groot. Uit het Sociale Leven. ixtra ultkecrlng i VniJE OCDEJ.I Handels-, Kante den Ned. R.K. Bond i Handelsbedienden 1 ch dezer dagen gewend tot eon groot aanta. •ganlsaties von winkeliers en middenstan- ;rs. met bet verzoek mede te werken aan eer ijen Oudejaarsavond voor het wlnkelperao- :el door sluiting dor winkels op een vroege! ar dan gewoonlijk. Gewezen wordt op d« udeJfuiTsgodsdlenstoefeningen, die door he Inkelpersoncel bezwaarlijk kunnen word.-r bijgewoond, op het goede oude Nederlandsche gebruik om den Oudejaarsavond ln den fi IIkering do- Kerstfeestdrukte. Dinsdag J.l. werd, na ernstige voorbereiding lu samenwerking met do Christelijke Pa- oonscentrale, te Utrecht een afdeellng opge richt van bovengenoomden Bood. Het voorloo- LICHAMELIJKE OEFENING TOERISME EET VERKEER PER AUTOBCS IN BELGIS Sedert «nkela lal ulobus ln Beleglfc. o geweldige wijze toe. -■» twee autobusdlon- 10.400.000 passaglei WANDELSPORT NIEUWE BONDSWANDELROUTE VAN DEN A.N.W.B. Toen ln h« voorjaar van 1929 de wandeling DenekampOotmarsumVasse en terug over den Kutpersberg was uitgezet, gingen al spoe dig daarna stemmen op om ook Almelo uitgaande van Almelo, ook Borne. Tubberg» en Weerselo met den eerstvermelden tocht verbindt. Hoewel nor niet alle vergunningen verkre gen zijn, zoodat de te volgen steeds voorradig in het AUéén-depot: A. A. W. VAN DEN BERG, ROTTERDAM HOOFDSTEEG 19, Tel. 54111, Postg. 150519 Het groote PASTOOR HEUMANN BOEK 352 bladzijden, 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. HEUMANN en Co., AMSTERDAM C 91, Staalkade 4, Briefkaart voldoende. I. M. in bijzondorheden vast f 5en. Mander. Vasse (Mer sluit dne wandeling ij d ereeds bestaande aan). Bekkezijde. Lut- tlkhuis blJ het Haarl'sche Veld (opgravingen), langs Routcrr.schf E-e-h. Dubbele sluis. Weer- lo. Kaas veld, Molcnvoen. Herthmc. Borne. We reld, Almelo. Tevens mot oen verbinding 'eerseloDenekamp over het Evcrlo. en van het Luttlkhuis naar den Bielenbelt aan de route ?66r Taschen worden uitgezet VOETBAL GROEIENDE BELANGSTELLING Langzaam, maar zeker wint de Christelijke .-oetbalbeweging terrein. Steeds weer wor den nieuwe vereenigingen ingeschreven, en, al valt er een enkele af, er kan gesproken worden van groeiende !>elangstelling en. uit breidende beweging. Dat geldt vooraf van den landelyken Bond. Deze week zyn er weer twee mooie be richten, allereerst dat als lid van den Chr. Ned. Voetbalbond werd ingeschreven de Chr Sportvereeniging „D. L N. D U. A" tc Enk huizen. Het is er nog maar één in deze streek, doch alle begin is klein, en zonder twyfel zaf ook hier het kleine plantje wel wassen tot een flinke boom, in navolging van de districten Utrecht en Zwolle. Verder kan worden medegedeeld, dat waar schynlyk over twee weken een competitie zal gaan draaien in Groningen. Ook hier nog maar een klein begin, doch er wordt ver wacht. dat zeer spoedig vele nieuwe aan sluitingen zullen voigen. iZaterdag 3 Januari zal in „Eigen Gebouw* aan den Badhuiswal te Zwolle een districts avond worden gehouden. Tegenover deze nieuwe aanwas, staat een achteruitgang van twee leden. Door het be danken van vele leden heeft n.l. de Chr. Voet balvereeniging „Sportclub'- voor den lande- lijken Bond moeten bedanken, terwijl A.B.S. (Altyd Braef Standt) om dezelfde reden zich uit den Rotterdamschen Chr. Bond heeft moe ten terugtrekken. In dit opzicht doet zij haar naam dus wel weinig eer aanl PAARDEN LANDELIJKE RUITERSPORT Enkel* dagen geleden werd te NIJkerk een prop&ganda-avond gehouden door de rljvereenl- glng van die plaats In hotel „De gouden LceuW'. Als spreker trad op de secretaris der federatie, dc heer Slob, die over ..Vijf jaar landelijke rui- omllgger.de pla; i hippisch gebied uit wellte dorpen binnenkort nieuw* rticluhs de gelederen der federatie zullen sterken. GAMIN De oude getrouwe Gamin, het bekende spring paard van rltjn. Labouchfcre, dat sedert Februari al bij Graf Görtz ln Dultschland was. is nu ver- i Frcyberg te Mllnchen. lc wedstrijdon to In hot vervolg LEGALITY De wereldrecordhouder „Legality", de beroem- - u. door j. B Alke. Handteekening aanbrenger: Abonné's moeien voor minstens één jaar opgegeven worden, aal men voor een premie in aanmerking komen. Het Premieboek zenden wij U gratis toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3