mi D De landbouwcrisisgrieven Nogmaals de Spoorvrachttarieven Hypotheek en Bouwcred el beschikbaar LAND EN 2U1NB0UW No 64. Verschijnt eiken Donderdag DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 Het adres voor de beste t bestrijdings middelenvoor bespuiting, rook en gas is HD. F LACH. MAASSLUIS. iMiiiiininnn Naar aanleiding van het feit, dat het 6 tel la tie zou een met het oog op de waarde Centraal Bureau voor de veilingen op eenl vermindering verleende vrachtverlaging persconferentie over de Nederlandsche voor tuinbouwproducten niets andere ^ijn spoorwegtarieven handelde, waarover in dan een aan het tuinbouwbedrijf v. rleetj een onzer vorige nummers uitvoerig is go-lde subsidie, welke natuurlijk niet ten |a6^.e van een ander bedrijf in casu het spoorwegbedrijf kan worden gébr.cht. De Nederlandsche Spoorwegen lijden ook onder de malaise en hun ontvangstenJoo- pen dermate terug, Jat er slechts een klei nigheid behoeft bij te Kornen of Nederland zal weer voor een door het Rijk en dus door den belastingbetaler bij te passen sporowegtekort staan. Dat het in casu echter niet om een „klei nigheid" gaat wordt duidelijk wanneer men zich rekenschap geeft ten eerste van den grooten omvang van het vervoer van tuin bouwproducten per spoorweg en ten twee- het feit, dat, gezien de algerneene malaise, een tariefverlaging voor tuinbouw producten onvermijdelijk zou moeten lei den tot vrachtverlagingen op ander gebied Een opmerking maakt de Directie der Sporowegen nog: Volgens het Centraal Bu moet het feit, dat het aardappelen- er in Juli '30 zoovee! grooter is ge weest dan in Juli '29 voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan grootere vraag uit het buitenland tengevolgdn van de op 1 Juli '30 (op kosten van het Rijk; verleende tijdelijke verlaging van de Neder iandsche sporwegvracht. Dat inderdaad die vrachtverlaging hierbij een zoo groote i hebben gesDeeld, is niet aan te ne men. Voor de laatste week wan Juli b v. heeft het ven -hil in veilingswaarde t- i gunste van 1930 f 142 per 10.000 KG. be dragen (f 412 tegen f 270) en de vrachtver- lagirtg heeft slechts beloopen f 18 per 10 duizend K.G. In de tweede plaats beriep bet Centraal ichreven heeft de Directie der Nederland 6che spoorwegen een uitvoerige verdedi ging aan ons gezonden, waarvan we het voornaamste overnemen, om zoo het hoor en wederhoor toe te passen. De verdediging der Directie volgt het behandelde op ue Persconferentie op de voet en handelt dus ook in de eerste plaats over de verhouding tusschen de waarde van het vervoerde en de vracht er van. Maar zij geeft de cijfers niet van het oogenblik, doch over een ge. rieelte van hqt seizoen en komt dan aa.i de hand van' de cijfers uit: De Tuinderij, het orgaan van het Centraal Bureau voor de Veilingen tot geheel andere waarde cijfers. Zoo was de gemiddelde prijs van witte kool van Januari tot en met April f 439 en de vracht tot de grens f 60 of 14 pet. Tn het tijdvak Mei t.e.m. September was het f 250 en dus de vracht 24 pet. van de waarde. Peen had in de eerste vier maanden een gemiddelde waarde van f 133. Zoodat de 60 gld. vracht 45 pet; beteekende, doch in Mei steeg in eens de prijs tot f 1108, zoodat toen de vracht slechts 5 pet. en gemiddeld 7 pet. over de maanden Mei t.e.m. Septe/n. her bedroeg. Met uien had men hetzelfde verschijn sel, de eerste 4 maanden kostten ze f 273. zoodat de vracht A f 60,ongeveer 22 pel bedroeg, doch in de volgende maand was de prijs ineens f S09 en gedurende Mei te.m. Septemler gemiddeld f 567 met een vracht van. 10 pet. der waarde. Bloemkool had de vier eerste maanden een waards van f 1478, zoodat de vracht 8 pet. bedroeg (f 128) en gedurende Mei "it en met September 954 gld. of 13 pet vrachl- Priis- Deze cijfer® zijn eenigezine andere dan ons op de persconferentie opgegeven werden. Maar ook de idee alsof de vrachttarieven met de waarde moeten op en neer gaan is al ongewoon. Toen de komkommers in 1924 de abnor male waarde van f 2412 per wagon hadden en de bloemkool f 1747 en toen in 1928 ile roode kool f 1020 gemiddeld per jaar op bracht werdefi de vrachten ook niet ver hoogd. Dit op en neer gaan zou moeilijk uitvoer baar en zoowel voor den handel als voor .de spoorwegen ongewenscht zijn va.nv de onzekerheid der tarieven. Voor tariefverlaging bestaat trouwens te minder aanleidinsr waar de tuinproducten in het Nederlandsche tariefstelsel geenszins stiefmoederlijk zijn bedeeld, maar integen deel daarin eer. bevoorrechte plaats inne men. Groenten en fruit zijn gerangschikt in de op één na goedkoopste tariefklasse (klasse C) en, worden bovendien zonder de bekende vrachtverhooging van 10 pet. tn gesloten wagens vervoerd. Voorts hebb°n de Nederlandsche Spoorwegen (en met hon de Westlandsche Stoomtramweg) nop con cessies gedaan voor het vervoer van die producten als ijlgoed. Met name zij gewezen op het voor export geldende speciaaltariel No. V, waarvan de vrachtprijzen veel lager zijn dan de dubbele vracht van klasse C (De algerneene regel is n.l. dat ijlgoederen de dubbele vrachtgoedprijs betalen). Wat het vervoer als vrachtgoed van aard apelan, de meeste koolsoorten, uien, peen enz. betreft, deze vallen in het speciaal tarief No. 1. welks vrachtprijzen niet min rW dan 20% lager zijn dan die van klasse C en zoodoendp gelegen zijn tusschen die van de op éér na laagste tariefklas6e (klasse C) en die van. de laagste tarief klasse (klasse D, welke o.a. voor steenen, kalk, cement e.d. geldt). Gezien de hiervoor geschetste tarief con- Bureau zich op de lagere tarieven in! Duitschland, België en Italië. De Spoorwegdirectie maakt dadelijk de opmerking, dat vergelijking van de vracht prijzen als ijlgoed van ons land met Duitsch land niet opgaat, omdat deze Duitsche prij zen alleen als „nottarif" gelden, d.i. alleen bij invoer in Duitschland, ten bate der volksvoeding. Toch is ijlgoed in Duitschland veelal la ger dan in ons land, doch onze Spoorwegen kunnen de h-i. te ver gaande concessi; der 0uit6che Spoorwegen niet overnemen. Dat zou ook te groote vermindering der ont vangsten beteekenen, omdat ook andere goederen noodwendig zouden volgen. Duitschland kan dit beter doen omdat het de schade hierdoor ontstaan kan com- penseeren met hoogere tarieven voor an dere goederen, die ook per spoor vervoerd, moeten worden, omdat watervervoer er niet veel bèteekent, terwijl bij on6 jui6t water vervoer een groote concurrent der spoor wegen is. De vrachtgoi d prij zen zijn niet goedkoo- per in; Duitschland, soms zelfs duurder. Wel kan een om bepaalde reden op bepaal de trajecten, b.v. van Holstein naar het Ruhrgebied een lager -tarief geldig zijn, over 't algemeen is het Duitsche tarief wel zoo hoog. Holsfeinsche kool mag Limburg „over- stromoen", dit komt niet door de vracht prijzen, daar d<.:- van Holetein naar Roer mond f 197. per 15000 K.G kost en van Bróék op Langendijk tot Roermond slechts f 77.50 De tarieven in België Italië zijp lager dan-de onze, doch gezien het zéér lage peil van den levensstandaard, nog in vergelij king niet eens laag genoeg. Ook zal in sórn mige gevallen de vracht in België nog duur der zijn dan bij ons. In de derde plaats werd door het Cen traal Bureau op het transitotarief gewezen. Doch ze benadeelen den tuinbouw niet, daar deze produkten anders toch langs een anderen weg in het buitenland komen zou den, Door extratarieven worden onze-hav-en- stedqn en havenbevolking geholpen en de tuinbouw niet geschaad. Van de beweringen van het Centraal Bu reau der Tuinbouwveilingen blijft volgens de redeneeringen der Directie van de Spoor wegen niet veel over. Maar bedoeld Bureau gaat ook niet over ijs van één nacht. J^en Saneeringsplan voor den Veenkolonialen landbouw en de aardappelmeelindustrie e„Hollandsche"(!?) Iepenziekte Eenigen tijd geleden verscheen in Ameri ka een vlugschrift van den heer Curtis May van het landbouwproefstation te Woos- ter (Ohio) over de ïepenziekte. Dit vlugschrift was de in druk versche nen lezing door den schrijver gehouden op de 6de Nationale Shade tree conference te Cleveland in het laatst van Augustus. Wij zouden, waar in ons land al zooveel over deze inmiddels herucht geworden ziek te is gezegd en geschreven, geen melding van dit vlugschrift maken was het niet, dat de naam die aan deze ziekte gegeven is ons niet geheel aanstaat. Men heeft n.l. de beleefdheid gehad deze ziekte tn Amerika te doopen met den naam ,j)utch elm disease". Hoewel de bovengenoemde schrijver May - nadrukkelijk zegt. dat het niet is bewezen, dat deze ziekte uit het buitenland afkomstig is. Alleen omdat deze ziekte in Nederland en wel in 1919 te Rotterdam het eerst gesigna ïeerd is en naderhand in ons land er veel over geschreven is. wordt deze ziekte met den naam JCutc.h" bestempeld. Dat is meer gebruikelijk. Doch in dit geval zit er een govaarlijke kant aan. Zoo licht wordt de naam zoo op gevat alsof deze de plaats van herkomst noemt. En al zegt de heer May nu wel, dal dit niet bewezen is, toch zal bij de groote massa, die het vlugschrift niet leest, deze gedachte wel post vatten. Als da ziekte een kwaadaardiger karakter gaat dragen in Amerika (tot nu toe is het nog niet erg) dan zal deze r.aam ons en on- ze tuinbouwprodukten weer veel kwaad doen. 't Kan weer een (schijn)reden zijn om de- ze produkten moeilijkheden bij de invoer in Amerika in den weg te leggen. Zonder eenige reden. Men moet maar een verdachte naam heb ben. En daarom betreuren wij liet zéér, dat zij het te goeder trouw de voorvoeging .,Dut<-h" bij de „iepen ziekte" genoemd wordt. Van de N.V. W. A. Scholten's Aardappel meelfabrieken te Groningen ontvingen wij een door één hunner directeuren (B. G. Kernkamp) ontworpen Saneeringsplan. Dit plan is ter elfder ure aan de Minister voorgelegde Mischien wel te Jaat .om nog voldoende te bestudeeren. De plannen der regeering beoogen, zooals voorsteller meent te weten, een eenzijdig crediet aan één groep, waardoor men geen saneering. doch uitstel en verschuiving van demoeilijkheden verkrijgt. Het plan van den hecjr Kernkamp bepogt iederéén te helpen, en niemand te benadee len, terwijl werkeloosheid voorkomen wordt Alleen dan zegt de voorsteller er reden dat de regeering ingrijpt, wannror er een absolute noodtoestand bestaat Wanneer geholpen wordt, moet dit niet op weelde- basis, doch op zoo laag mogelijken), grond slag berusten. Een minimum-prijs is wel 1.25 per 100 K.G. aardappelen, dat is 11 minimum- meelprijs, maar de werejdprijs kan niet veel meer dan 8.50 ƒ9.— per baal bedragen En omdat eenzijdige staatshulp onge- wenschte concurrenten zou doen, optreden, meent de heer Kernkamp een ander plan dan de Regeering blijkbaar voorstaat, te moeten voorstellen. Vooral de dextrine- en glucocefabrikanten zouden de dupe worden en kunnen een kunstmatige prijsverhooging niet dragen. En zij nemen bijna de helft van de nor male oogst af wanneer men de kleefstof- fabrieken meerekent. Er is een surplus van 1.200.000 balen. Zeg dat door het irifenggebod 400.000 ba len opgenomen zal worden, wat echter nog zoo vast niet is, dan is nog 800.000 baal over. I De heer Kernkamp stelt voor, dat een sa men te stellen Consortium de 2e SOO.OOO ba len overneemt cn blokkeert, op een basis van 11 voor Supra. Het consortium krijgt deze hoeveelheid in onderpand en bewaart ze of laat ze be waren. Alle fabrieken zonder onderscheid leveren hun deel van deze 800.000 baal naar dat ze in de campagne 1929-'30 veirnalen hebben. Deze ontvangen het geld en zijn ver plicht onmiddellijk aan de aardappelboeren die in 1930 leverden uit te betalen 1.25 per 100 K.G. De boeren zijn dus voorioopig geholpen. De SOO.OOO zak meel is in het consortium onderpand dat daarvoor ongeveer 90 mil- lioen gulden uitgaf. Maar deze voorraad zal de markt niet drukken, het vrije meel zal stijgen en de verhoudingen beter worden. Het geblokkeerde meel zal voor de helft xn de dextrine- en glucosefabrieken gele- ard kunnen worden beneden de vrije marktprijs, elke maand vast te stellen en op voorwaarde, dat deze fabrieken geen buitenlandsch meel mogen kopen of invoe ren. Dumping is dus voorkomen. Zoo zal in ongeveer drie 'aar dit geblok keerde meel afvloeien en de boeren zoowel als de groot-afnemers van aardappelmeel zijn geholpen. De werkgelegenheid blijft dus behouden. Werkeloosheid, die heel veel aan de openbare kassen zou kosten voor komt men er mee. Het kapitaal, dat er mede gemoeid weegt wel op tegen den steun die als Avébó alléén geld krijgt aan armenzorg meer moet uitgegeven worden. Men loopt zelfs kans, dat het consortium zelfs winst zal maken. Zoolang consortium-inmenging duurt wordt elke opvoering van productie-vermeer dering zoowel bij de fabrieken als bij den landbouw verboden. Waar vele kleinere boeren voorschot krij gen voor kunstmest, poters enz. op verkoop en daarvoor elk jaar ongeveer 1 millioen gegeven wordt, daar stelle zic-h de regeering Het bovenbedoelde consortium zij als volgt samengesteld: de Regeering die-deel neemt voor de helft van het kapitaal, en de aardappelmeelindustrieën 'die naar de ma te van het aantal te leveren balen, .aard-, appelmeel aandeden krijgen 'in de andere helft. Een Raad van Beheer bestuurt het Con sortium. Waar een crediet alleen reeds circa 2000 van de kleinste boertjes niet bereikt en met dit plan allen geholpen worden en het co voor de Regeering niet groot zal meent de voorsteller met eenig optimisme zijn plan de wereld in te zenden. ,Naar het ons voorkomt verdient dit idee ernstige overweging. N.V. 7aadteelt- en Zaad- handel v. h. Fa. A. ZWAAN Jr. de „Enkhuizer zaadwinkel", Noord- pleih 35, te Rotterdam, ontvingen wij d" *e prijscourant van de bovenstaande zéér bekende zaadhandel tn zaadteelt. Deze Enkhuizer. .zaadwinkel is. n.l. het filiaal voor Rotterdam en omgeving van de firma A. Zwaan Jr. Begrijpelijker wijze heeft de natte en gure >nler een schadelijken invloed uitgeoefend op de zaadwinning. Er zal heel wat slecht zaad komen: Daaróm is het aan te raden om van een bekend, vertrouwd adres, zijn zaden te betrek-ken,-. Wie dat, ernst is, zal op het lijstje van jmodanige firma's, dat niet zoo heclfgroot ia ook moeten plaatsen de firma A. Zwaan Jr. Dpze zaak heeft alle moeite gedaan om door dp beste droog- en schoonmaakinrich- tingen te gebruiken, prima zaaizaad te ver- k rij gem En dat is gelukt, ondanks de tegen werking van het weer. Wanneer men nu meent, d,at de prijzen dan ook abnormaal hoog zullen zijn, vergist men zich.... De meeste prijzen zijn lager, som mige "beduidend lager dan vorige jaren. Ook déze firma houdt rekening met den slechten toestand inland- en tuinbouw. Wat" te loven is. De'-prijscóiirafit is in een kleurig gewaad gestoken. Natuurlijk zijn de produkten van hun zaden afgebeeld. Koolsoorten, wortels, tomaten; komkommers cn een ui, ze vormen met een kruik een stil leven, dat spreekt. De achterzijde van den omslag prijkt met een keurig bouquet zaaibloemen. Wij- slagen- in het aangohodene een keur van de beste soorten voor den kweeker, zoo- Avel als voor- de.n particulier.. Voor koude grond, zoowel als voor kascultures. Ook zagen wij zaden aangeboden van door deze- firma zelf gekweekte, dus verbeterde variëteiten. Zoo .van de bloemkool: Firma Zwaan's Kaswonder, die sneeuwwitte kooien leven niet weinig buitenblad. Verder de spruit- koölT Firma Zwaan's Paarsnerf, een heele nieuwe soort, met prachtig vaste spruiten en flink bestand tegen ziekte. Ook- Firmas Zwaan's Eureka, een nieuwe knolselderie met zware knollen en niet veel loof, en Firma Zwaan's verbeterde Haarlemsche .vol hart, een beste andijvie-soört voor zomer en herfst De firma geeft een paar boekjes, hand- leicj'ng voor cle particulier: le. Het Bloe mentuintje en biedt daarbij ook een pakket zaden van de blc\nen aan, die in dit boekje besproken zijn, ook een kleiner pakket voor kleinere tuinen. 5 2e. Het groente-tuintje en daarbij een pak ket met de benoodigde groenten-zaden. Voor ieder, ig er dus wa(," De IEPENZIEKTE j' Eenige dagen geleden heeft het Comité jnzake Bestudeering en bestrijding van de lepénziekte onder leiding van den heer E. van -Dissel, voorzitter,-- in het Phytopa- thologiseh Laboratorium Willie Gommelin Scholten te Baarn, vergaderd ter bespre king van den stand der werkzaamheden. (Prof. Dr. Joh. Westerdijk te Baarn en Prof 'Dr. W. K. J. Roepke te Wageningen heb ben bij die gelegenheid mededeelingen ge daan over de uitkomsten van de door hen BLOEMBOLLEN 30 Hyacinthen, rood. wit 011 diibb., 25 Darwi Narcissen, 25 Crt 25 bl. Drutfjes. kels. 25 Aiie:noii iJij elke be Krutl- biJe-.-v plantaanwijzi 23 innen LANDBOUWDIERKUNDE door D r. J. B o t k e. Deel II. Van vogels tot oerdieren. Uitgave van J. B. Wo,Iters, Groningen—Den Haag. Een deel uit de bekende Nederlandsche land- en tuinbouwbibliotheek, waarin al zooveel belangrijke werken op ons gebied verschenen. Wie kent de groene bandjes niet? Dit tweede deeltje van Landbouwdierkun de (het eerste deel werd ons niet toege- 031 den, waardoor algeheele beoordeel ing an wat Dr. Botke hierin presteert, niet goed mogelijk is), behandelt op zeer over ziehtelijke en duidelijke wijze de tweede tot en niet de vijfde klasse der gewervelde die ren. En verder de Gelede dieren, do woi men, enz. Duidelijke figuren illustreeren in den goe- ?n zin van het woord de tekst Niet altijd kan dat gezegd worden van afbeeldingen Juist omdat de schrijver de afbeeldingen zelf voor 't grootste deel teekend e hebben ze zooveel waarde, als verduidelijkfngsma- teriaal. Ze vormen een deel van den tekst, die op zichzelf al zeer eenvoudig-duidelijk en volledig is. Volledig in verband ipet de bedoeling van dit boek. We bevelen het allen, die iets meer van de dieien wijlen weten, ten stelligste aan, hoewel het voor het land- en tuinbouw- onjerwijs geschreven is en daarvoor ook bijzonder geschikt is. BENZO R'JWIELEN zijn wettig gedeponeetü schrift. Bar naiii-to stat! Ketnhours n ntle, franco et wrtJ etcht 3ENZO RIJWIELFABR. 1. SIKKER i In - Kuiilnai ISS VLA AR DINGEN TELEF. 474 Het beste is juist goed genoeg Xlf se Koopi daarom al leen onovertroffen k'.valiteits-Snoei- sereedschap, voorzien van hei merk „De Tweeling" A. HENCKELS. Solingen). Attijd uil voorraad leverbaar. v. d. BEUKEL - Monster - Telefoon 22 MIJ. „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. J. Pzn. Coenstraal 21, 's»Gravenhage, Tel. 73952 wiiiiiniiiffiutiiiPiniitiL'i'fliisyiSi'lijiiiiinf&siiirjiiiii'sitnjHiR.i'jninflifiEiMWifJBfiiJii! BUHELAAR'S Krachtvoederfabriek Sand-Ambachtstr 45 's G.ÏAVENZANDE - Tel. 27 Buiteiaar's Krachtvoer voor 't Pluimvee Prachtvoer. Neemt proef NOTENBOOM's PATENT, prima fabrikaat levert Uien - Sorteermachines 9 9 Fa. P. Nieuwste constructie Oudste ervaring Reeds verscheidene geleverd aan de voor naamste Veilingen en Exporteurs. Tel. 40442 tot dusverre verrichte onderzoekingen. Deze de Bloemepexpresse, de aansluiting bif mededeelingen zullen worden gedrukt en Fleurop, de coöperatieve bloemeninkoop^ gezonden aan instellingen, die verleenen van bijdragen den arbeid van het Comité mogelijk maken. Met ingenomenheid werd vastgesteld, dat behalve het Departement van Bi-nneniand- sche Zaken en Landbouw en 'dat van Water staat, talrijke gemeenten en polderbesturen en ook enkele provinciale besturen aan het verzoek der Commissie om door geldel ijken steun het werk der Commissie mogelijk te maken gevolg hebben gegeven en daardoor hebben getoond te begrijpen, dat hier een groot belang op het spel staat, hetwelk door samenwerking van alle belanghebbenden het best kan warden gediend. Telkens ko men nog toezeggingen binnen, nochtans wordt gevreesd, dat jaarlijks niet op het be drag zal kunnen worden gerekend, dat de Commissie voor de te verrichten onderzoe kingen nog gedurende,.eenige jaren noodig acht, zulks doordat vele gemeentebesturen waaronder chkeló groote, die zeef veel be lang er bij hebben; dat al hot mogelijke wordt gedaan om den iep voor ons land te behouden, geen bijdrage toezegden, daar zij van meening zijn, dat- de vollod-ige kos ten door den Staat moeten worden gedra gen. De eerste medede.eling, welke het Co mité aan alle contribuanten toezond over -de. .rol, die de iepenspintlcevers bij de over brenging der iepenziekte spelen, trok zeer de aandacht Bij den secretaris van liet Comité den heer N. Van Poeteren te Wageningen, zijn op aanvrage nog exemplaren van deze „mededeeling" verkrijgbaar. Onder dit opschrift ontvingen wij een zéér j Maar ook de boeren moeten zelf wat doen: uitvoerig ingezonden stuk, van den heer j. I Gezamenlijk optreden, organisatorisch, Coö- Slings te Zuidrand. I pèratief. En de. vergaderingen bezoeken. Er Wij kunnen dit stuk tof onzen spijt niet I moet van de boeren kracht uitgaan. Ze moe- Voor Aquarium en Terrariumlielhebbers Wij ontvingen het Tijdschrift voor Aqua rium en Terrariumkunde, Flora en Fauna. Met belangstelling hebben wij dit Tijd schrift ingezien, 't Ziet er welverzorgd uit, wat cle technische uitvoering betreft: prettige druk, mooie, duidelijke afDecldin- gen, goed papier, waarop juist die afbeel dingen zoo goed uitkomen en toch ook niet weer dat gladde illustratiepapier, dat voor al bij kunstlicht de oogen op zoo zware proef kon stellen. Ook de inhoud is welvèrzorgd. Liefhebbers op het gebied van aquarium en terrariumkunde kunnen hun hart opha len aan de lectuur, die, dit is aan alles te bemerken, geschreven wordt door terzake kundige personen. Wij kunnen het ieder belangstellende aan hevelen. Als proeve van wat het Tijds- hrilt poeft, nemen we in dit of het volgende nummer enkele van de vele artikeltjes uit het Decembernummer over. in. zijn geheel opnemen, hoewel we erkennen dat het wel clen geest weergeeft, van wat ei leeft in de harten van vele, van cle meeste hoeren, voor zoover wij na kunnen gaan Schr. Zegi, dat als de regeering geen steun verleent, dit misschien ook goed is, doch dan ook geen steun aan andere bedrijven, aan werkloozenkassen enz. Of nïtsschien zou zoo'n kas ook voor de boeren dienst kunnen doen. z Maar de. beste remedie zal zijn, verlaging van den levensstandaard in alle rangen en standen. Wel hébben de boeren goede dagen gekend, doch alles ging daarmee omhoog: laiiclprij- zen, pachten, inventaris, loonen enz. En de arbeidstijden behoeven voor vele categorieën van menschen niet zoo bekort te worden. Een boer werkt 's zomers zestien uren en 's winters tien uren, zonder vrije Zaterdagmiddag, terwijl des Zondags ook gemo.ken moet worden. Velen op kantoren enz. staan, wat arbeids prestatie en arbeidstijd aangaat, in tegen overgestelde verhouding als bij de boeren.. De regeering zal morton helpen, doch als het eenigszins kan, zonder contant geld. Loonen en- salarissen zullen naar bënedctj moeten. Niet de lage loonen van 12 tot 20. gld. doch de hooge, van f 100 of meer per week. Eveneens de sociale lasten, die heel zwaar drukken. Waarom, zoo vraagt de schr., gaai ■niet alles ovér'de Inkomstenbelasting. zou dan ook op de ambtenaren bezuinigd kunnen worden. Verder wijst schr. op de noodzakelijkheid van het totstand komen van de tarw en vraagt wat vlugger handelen met deze wet. Ook de bietenbouwers moeten geholpen. Dat is een algemeen belang, daar heel velen bij de suikerfabrikatic betrokken zijn, ter wijl de prijzen die op 't oogenblik gemaakt worden zóó zijn, dat men zich af moet vra gen wat voordeeliger is, de fabrieken, dus ook de bietenverbouw stop te zetten of nog doorgaan met voor eon „fooi" bieten zaaien. Spoedig en krachtig optreden is hier nood zakelijk en wel zóó, dat cle biet geholpen wordt en niet de suiker, de boer, niet de fa brikant. Ook met de in- en uitvocrpolitiek kan de schrijver zich niet voreenigen. Een paard dat naar Duitschland gaat. kost 120 a 200 glcl en omgekeerd niets of zoo goed als niets. ten op durven treden, maar ook op kunnen treden. Dat kan alleen door zjch samen te véreenigen. Schr. breekt nog een lans voor den Bond an Melkveehouders en wekt op tot aan sluiting bij dien Bond. Zooals begrijpelijk, laten wij bovenstaande geheel voor rekening van den inzender. Er staan behartigenswaardige opmerkingen in. Alles echter onderschrijven we zoo nog maar niet. RED. LAND- EN TUINBOUW. een combinatie is geworden. De vereeniging doet nuttig werk door bij feestjes enz. van ouden van dagen en ge- brekkigen voor bloemen te zorgen, evenals de ziekenhuizen. Jen leden wordt advies gegeven bi| bloemencorso's, tentoonstellingen enz. THANS ZIJN ER RUIM 100 LEDEN en 5 eereleden. Dat- de belangstelling voor het jubileum an deze belangrijke vereeniging groot was, bleek wel op .deze receptie. Vele en kostbare bloemstukken waren gezonden, vele telegrammen kwamen bin nen. Maar ook velen kwamen in persoon 'ereeniging gelukwenscben, zoo o.a. cle heeren: - - - - - Thim, als voorzitter van de Groep winke- liers, de Roos, voorzitter van cle Amsterdamschi Patroon6vereeniging, I/. Riemens, voorz. van de 's-Gravenhaag» scbe Tuinbouw vereen.. Admiraal, 6ecret. Groep Bloemisterij. Bekker, namens de Haarlemsche bloemen*- winkeliensvereeniging, Zoutendijk, namens het Tuinbouwblad Flo- ralia, Morgenstern, als oud-voorzitter, Mr.. Kropveld, voorz. v. d. Kamer van Koop handel; H. de Lange, voorz. V. d. Chryeantenclubï v. Bommel, voorz. ver. oud-leerl. van de T u i nbou wcu mussen Hoiting, Techn. Hoofdambtenaar Genu plantsoenen, v. d. Hoog, secret, v. d. Middenstandsbe- eturenbond. Maarlens, voorz. Haagsche Winkeliersver.; Kerbert, voorz. Ned. Anjei-vereen., Hartlieb, voorz. Rotterdamsche Patroons* vereeniging. De vèrecniging viert, zooals we reeds in ons Hoofdblad, Zaterdag 1.1. mededeelden, haar jubileum met een onderlinge tentooft 6telling. Wat we daarvan hoorden doet ons vei** langend uitzien naar de tentoonstel lings-* dagen. Er zal heel wat gepresteerd worden, lix dit verband deeïïeri we nog mede, dat niet, zooals g meld werd, door den heer J. Hoogeveen ingezonden zal worden een over zicht van oud-bloemwerk, doch dat modern, bloemwerk zal geëxposeerd worden, terwijl de inzending van 2000 Anjers geen Amen- kaansche anjers zijn, zooals door sommigen vermeld was, doch echte Ilollandech/. ekken zeer op tot bezoek. Men zal het zich niet berouwen. Tijdens de receptie kwam bericht binnen van H.M. de Koningin, dat II.M. het voor nemen liacl, de tentoonstelling niet een be zoek te vereeren. Het z'lveren feest van de 's-Gravenhaagsche bloemisten Palroonsvereeniging Maandag 1.1. hield de 's-Gravenhaagsche Bloemisten Palroonsvereeniging een recep tie in het Hotel Victoria te den Haag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De voorzitter, de heer W. B. Theunisscn opende deze receptie met een korte toe spraak waarin hij 'eenige feiten uit het ver leden memoreerde. In de eerste plaa's wei het feit dat van de 30 leden, die bij cle op richting der vereeniging toetraden noir twee overig waren gebleven n.l. de II.H. Stemerding en Morgenstern. De oprichting die-plaats had 12 Deo. 1905 beoogde een verbetering van de onderlinge voorwaarden, het geven van steun bij ten toonstellingen. excursies, terwijl ook de coöperatie gedachte voorzat. In Mei 1903 verkreeg men cle Koninklijke goedkeuring. Reeds spoedig trad de vereeniging on den voorgrond. Zoo b.v. door op 2 Mei 1900 een looncontract met de werknemers af te slui ten en toe te treden tot het Tuinbouw- bureau en de Tuimbouwonderlinge. In 1910 werd besloten tot onrlchting van een af- deeling van de Raïffeisenbank. Nog latei- werd een Scheidsgerecht voor geschillen in gestéld. Ook tot stichting van een Plaat- si ngsburcau voor ondergeschikten werd be sloten, terwijl aan verschillende steun werd verleend. In 1915 werd overgegaan tot stichting van een Winkeliersafdeeling en tot vrij willige Zondaesluiting waartoe i jaar latei- de gemeentelijke verordening verplichtte. Verder noemen wij nog het verleden d-r jubileerend.e vereeniging, de instelling van WEET GE dat de Bisschop-van Den Bosch, Mgr. Die pen, kerk- en armbesturen en andere inrichtingen dringend aanbeveelt, goed gemotiveerde aanvragen, om pacht veria* ging dit Jaar in zeer welwillende over weging te nemen: dat in liet bloentbollcnbedrijf een pensioen fonds is gesticht, dat arbeiders van 65 jaar een pensioen toekent, dat wisselt, naar het aantal dienstjaren, van 6 tot 12 gulden per week; dat de Minister van Binn. Zaken cn Land bouw geen Directeur-Generaal van Land bouw wil; dat Gedep. Staten van Zuid-Holland wel willen odvieeeren om de tuinbouwbedrij ven in Ter Aar en Nieuwveeu te helpen doch dat. een van de oorzaken van den noodtoestand, de verdeeldheid en veelheid der veilingen aldaar, moet weggenomen worden; door het CentraLiseeren tot één veiling' dat voor steun aan getroffenen door de regen- en hagelstormen van 12 en 22 Juni j.l. in Noord-Holland totaal bijna 92000 gulden is uitgekeerd, dut in één week Portugal de invoerrechten ver) xoogde Estland' dc invoerrechten verhoogcié Letland Madagaskar Australië Columbia dat in Duitschland cle aardappelhandal iels levendiger wordt, met iets beter prijzen voor consumptieaardappelen, cn g vod© vraag naar overaordappelcn, terwijl poters li'joge prijzen maken; dat er bladen zijn. die deze rubriek uit ons blad nniipen en dus etn weinig oorspron- i kelijk karakter loonen to bezitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9