Lel BOUWCREDIETEN ^pieui [)e Haagsche Woningtoestanden Huur en verhuur Hypotheek en Bouwciediet Mjkhr TORFOL9EUB¥3 K. BOS ZOON Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. J. R. C. SONNEVELD BOUWCREDIETEN N.V. HOUTHANDEL v/« Firma J. G. ALBLAS op Moderne Winkel en Woonhuizen BOÜWBLAD SO No. (Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 8 DECEMBER 1980 >0 I, „Goed" triplex! TRIP1EX! Het ligt niet op den weg der gemeente om onnoodig een natuurlijk verloopend proces te overhaasten alléén om zelf te bouwen. Heeft deze gemeente niet gebrekkiggebouwd? Uit een rapport van B. en W. van de Hof stad, betreffende de minderwaardige wo ningtoestanden, spreekt een geest om alle woningen van lagen huurprijs, welke het bezit van particulieren zijn, zooveel moge lijk onbewoonbaar te verklaren, welke wij ze van doen geheel in strijd is met de let ter en bedoeling'der Wonihgwet. Aldus de aanhef van een adres aan den Haagschen Raad door den Venhuurdersbond Onderling Belang en de Bouwkundige Ver- leniging Onderneming en Vrijheid. Opgemerkt wordt, dat een gehouden en quête heeft aangetoond, dat de eigenarei van woningen van lage huurwaarde zich voortdurend beijveren om hun woningen in behoorlijken staat van bewoning te houden, waarvoor groote bedragen zijn en worden besteed. Met deze feiten voor oogen is dan ook moeilijk de juistheid te erkennen van de mededeeling van B. en W., dat nagenoeg alle woningen beneden 4 per week óf on bewoonbaar zijn óf daarvoor in aanmerking komen. Onbewoonbaarverklaring wordt ook geforceerd om andere redenen dan werke lijke onbewoonbaarheid getuige de door Ge deputeerde Staten vernietigde onbewoon- .baarverklaringen van eenige woningen en voor onbewoonbaarverklaring op de schaal als waartoe de gezindheid spreekt uit de mededeeling van B. en W. en ook uit de nieuwe voorstellen om tot onbewoonbaar- verklaring van een groot aantal perceelen over te gaan bestaat te minder aanleiding, aangezien B. en W. zeiven verklaren, dat er een toeneming van ledig staande woningen van de laagste huurklasse' wordt, waargeno men, hetgeen de gemeente uit haar eigen huizenbezit kan demonstreeren, waarvoor ze thans maar zeer moeilijk huurders kan krij gen. Ook de particuliere eigenaren doen de ze ervaring op en ettelijke hofjes vertoonen een zeer verminderend aantal bewoners. Nu het proces der opschuiving zoo na tuurlijk verloopt bestaat er h.i. geen enke le reden om het kunstmatig te versnellen, te minder nu we leven in een tijd van onge kende depressie en groote werkloosheid, zoodat velen, gesteld dat ze zouden willen verhuizen en hoogcre huur betalen, daarin door de omstandigheden worden verhinderd, tenzij de gemeente het in een of anderen vorm voor hen betaalt. fn samenwoning behoeft trouwens vol strekt geen bewijs van minderwaardigheid der woning te worden gezien. Anders moes ten de door een gemeente-architect, in op dracht van een door de gemeente benoemde commissie waarin de leiders van den Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting de leiding gaven, ontworpen woningen in Duindorp zoo de commentaar op het te de zer zake opgemaakt rapport van Bouw- en Woningtoezicht juist is, alle onbewoonbaar worden verklaard, hetgeen natuurlijk niet het geval is, omdat vele gevallen van sa menwoning zooal niet alleen gewoon, toch geoorloofd zijn. Het spreekt van zelf dat woningen, ge bouwd in een heel andere eischen stellenden tijd dan den tegemvoordigen, niet voorzien zijn van alle gemakken, welke voldoen aan de tegenwoordige eischen, zooals het rap port zich uitdrukt, doch ze hebben dit ge meen met heerenhuizen in de beste deelen der stad, die de gemeente daarom toch nog niet zal afkeuren. Trouwens de woningen met lage huurprij zen. welke de gemeente zelf heeft gebouwd, ondernemers, o.a. wat den grondprijs be treft, kunnen en zullen dezen zeer zeker in deze soort woningen mecrendeels voorzien en dan ongetwijfeld voor een lager bedrag een beter woning zullen kunnen leveren. Zelfs de woningbouwverenigingen, hoe ook gesteund door de gemeente, moeten niet onder de 6.25, in elk geval boven 6 bou wen, hetgeen weer eens blijkt uit de on langs aangenomen voorstellen van B. en W. inzake „Beter Wonen" en „De Goede Woning". En de gemeente kan evenmin zich bedruipende woningen bouwen, zoo ze. die voorziet van de gemakken, waarop ze zin speelt in haar rapport on kan niet van par- munten, zegt het adres, m cht opzicht even- ticulieren, die hun bestaan in huizen-' min uit en verdienen qua ruimte c.d., evenhuren moeten vinden, eisohen dat ze geld goed de kwalificatie „gebrekkig welke B. j 0p deze exploitatie toeleggen, aangezien ze en W. op de goedkoope woningen van par- fjan die exploitatie beter zouden kunnen ticulieren mcenen te rpogen toepassen, staken en ze evenmin beschikken over de waarbij wordt venvezen naar de goedkoope i heurs der gemeenschap, waar die tekorten woningen in de Nicolaas Beetsstraat e.d., enuit kunnen worden gedekt naar den bouw van dc semi-permanente i TT 4 woningen aan Laakhof en omgeving, welker ze& ^et adres °P den Y-ff levensduur met ettelijke jaren is verlengd, dcr, gemeente om onnoodig een natuurlijk maar welker constructie en afwerking zoo- verloopend proces te overhaasten, zonder veel te wenschen overlaten, dat ze met eenig I mider motief dan dat ze zelf wil bouwen, recht ook als de gebrekkige woningen zou- h«t moet bovendien worden betreurd, dat. den mogen worden betiteld. Heel het rapport van B. en W. heeft, al dus de vereenigingen, de strekking om pro paganda te maken voor den bouw van ge meentewege van woningen van 5 en 6 huur, welken bouw B. en W. willen bevor deren, gelijk ze letterlijk zeggen waarmede ze dus bedoelen het. particulier bedrijf uit te sluiten. In deze buren of daaromtrent bestaat ech ter al een overcompleet aan woningen en, zoo dc gemeente niet alle faciliteiten B. en W. een dergelijk algemeen stuk de wereld hebben ingezonden, waar mede ze niet alleen het bouw- en huizene'xv ploitatiebedrijf hebben geschaad, doch mede groote onrust hebben verwekt bij dc hypo theekgevers, die minstens zooveel belang hebben om te zijn gevrijwaard tegen uit sluitend door politiek geleide maatregelen van de zijde der overheid. Wel- is de heele wetgeving terzake van bouwen en wonen gericht tegen de exploi tanten, maar dezen missen elke feitelijke zich alleen en de woningbouwverenigingen bescherming tegen die huurders, die reserveerde, doch in dit geval gelijkheid be-verbetering in een korte, spanne tijds weer trachtte, ook tegenover particuliere bouw-ongedaan weten to maken. Bouwmaatschappij „Vondelstraat—I kamers aanwezig zijn, plus hall, keuken en s-Gravenhage", heeft in het centrum van verdere gemakken, ook is er een lift voor Den Haag eenige complexen woningen ge bouwd, welke een zeer mooie straat van dien naam gevormd hebben, in de onmid dellijke nabijheid van de Groenmarkt en Prinsenstraat en welke de volle aandacht van het publiek verdienen. Deze woningen zijn vereenvoudigde flat woningen en zeer gemakkelijk te bewonen omdat zij van alle gemakken voorzien zijn welke in een moderne woning verwacht kunnen worden. Elke woning heeft een volledig ingerich te badkamer met ingemetseld bad en vaste vvaschtafel, ook zijn voldoende stopcontac ten en gasaansluitingen aanwezig. Het groote voordeel van dit soort wonin gen is, dat er voor het moerend eel vier de dagelijksche boodschappen en voor elke bewoner een 9lectri6che deuropener, zoodat deze woningen zoo noodig zonder dienst boden gebruikt kunnen worden. Hot srap penhuis dat naar de woningen leidt, wordt schoongehouden door de zorgen der maat schappij. Ook wat de ligging der perceelen betreft, is bezuiniging buitenshuis mogelijk, daar de dagelijks terugkeerende uitgaven voor de tram of ander vervoermiddel, otm de binnenstad te bereiken, gespaard kunnen worden. Voor ieder, die een woning zoekt is het dus van belang, zich persoonlijk op de hoogte te 6tellen van deze bouw, welker vorm eenig ie in het centrum van den Ul outh. v/h N. VJ VGïl Schijndel fyCo. Hooiakamoor: Opslagplaatsen, Zagerq en schaven, ANNO 1863 Owt-Admiraliteitskade4T Rotterdam Nassciuhaven - Boerenqat Het doet zïdh herhaaldelijk voor dat tij dens den duur van de huurovereenkomst óf de verhuurder óf de huurder sterft en dan rijst gewoonlijk de vraagi wat er dan met 'de huurovereenkomst gebeurt. Sommigen meenen dót bij een dergelijke droeve gebeurtenis de huurovereenkomst eindigt., anderen zijn daarentegen de mee- sting tregedaan, dat zij op de weduwe van den overledene overgaat. De huurpvereenkomst eindigt door het overlijden van een van de part ij en niet, noch gaat zij over opde weduwe van den overledene Dat zij ndet eindigt door den dood van den verhuurder, noch door dien van den huurder leert artikel 1611 van het Burger lijk Wetboek ons, vermits dat zegt: de huur overeenkomst gaat geenszins te niet door den dood van den verhuurder, noch dooi; dien van den huurder. Ear dat zij niet op de weduwe van den overledene overgaat, spruit voort uit het feit, dat zij in verband met baar niiet-beëm- cLiging door den dood van een der partijen, een deel van diens nalatenschap uitmaakt en dus, in gewone gevallen op de erfgena men overgaat. Met de huurovereenkomst zelf gebeurt er bij het overlijden van een der partijen dus N.V. KON. VEREENiGDE TAPIJTF A BRIEKEN ROTTERDAM MIJ. „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. IJ. Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage, Tel. 73952 Rente le hypotheek voo' landerijen vanai voor huizen v.af 5%. Bouwcrediet en 2e hypoth. v.at 6J4 %- N.V. SILICA en OVENBOUW MIJ. Raamweg 17 - 's-GRAVENHAGE - lelaloon 17733* 3-J.M. Auïomobllisten- Gaat U naar Oen Haag 's 1 Dan naar Hotel KUYS WITSENBURG j Voor logeergasten gratis Garage aan huis beschik- baar. Parkeerplaats voor minstens 20 wagens. 1 LOGIES MET ONTBIJT vanaf 3 Gld. S Höte! KUYS WIïSENBURG 1 HAAGWEG—RIJSWITK-DEN HAAG niets, en in de rechte verhouding vain par tijen komt alleen deze verandering, dat men, im plaats van tegenover den huurder, na diens overlijden, tegenover ddens erfge namen komt te staan. De nalatenschap Is dus aansprakelijk voor de huurovereenkomst, zoodat de erfge namen hij aanvaarding van.de nalaten schap verplicht zijn de uit dé huurover eenkomst voor hen voortspruitende verplich tóngen na te komen. De adviseur van „Het Eigendomsrecht", afd. Reohtspractijk merkt verder no-g op: En al moge liet ook vreemd in de ooreri klinken, gedurende een vol jaar, te rekenen vanaf den overlijdensdatum van den huur der, moet zelfs elk exploit aan diens sterf huis beteekend worden, zelfs al mochten do erfgenamen hot gehuurde niet meer be wonen. Immers zegt artikel 4 sub b van hert Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering: „dc dagvaarding en alle andere exploiten zullen gedaan worden ten aanzien van overledenen aan de gezamenlijke erfgenamen en in eens, zonder uitdrukking van namen of woon plaatsen, ter laatste woonplaats van den overledene, edoch niet langer dan geduren de een jaar na het overlijden." Hieruit vloeit dus voort, dat er gedurende een jaar na het overlijden van den huurder aan diens erfgenamen individueel geen ex ploiten kunnen beteekend worden, doch dat deze moeten geschieden aan hen gezamen lijk, zonder uitdrukking van naam en woonplaats, ter laatste woonplaatse van den overledene. Voor het doen van exploiten zijn er dus vooreerst geen complicaties te venvachten, althans gedurende het eerste overlijdensjaar niet. Toch is het niet aan te bevelen om een huurovereenkomst, waarvan de huurder overleden is, stilzwijgend te laten voortdu ren, omdat er zooal geen onaangenaam heden, toch verwikkelingen uit kunnen voortspruiten, want wordt artikol 4 sub b van -het Wetboek van Burgerlijk Rechtsvor dering aandachtig gelezen, dat komt men tot de conclusie, dat de toestand na het. ver strijken van het eerste overlijdensjaar an ders wordt, want toch tot zoolang kunnen exploiten aan het sterfhuis beteekend wor den, zoodat na het verstrijken van dien ter mijn de beteekecaing op andere wijze moet dan aan de respectievelijke woonplaatsen dcr erfgenamen het exploit beteekend moet worden, waarmede tijd, moeite en kosten gepaard gaan, omdat bij vele van elkaar verwijderd wonende erfgenamen de termijn van het exploit van dagvaarding, volgens de Wet, voor den verst-verwijderden moet wor den in acht genomen, zoodat, stel dat deze niet in het Koninkrijk der Nederlanden doch in de overzeesche bezittingen, bijv. op Java, .Sumatra of Madura woont, dan een termijn van ten minste zes maanden in acht genomen zou moeten worden voor het be- teekenen eener dagvaarding aan de erfgena men individueel, niet gesproken over de kostbare wijze in zoj'n geval van de betee- kening van liet exploit, waarover artikel 4 sub 8 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering weer spreekt. Stel eens voor, dat in een dergelijk geval de erfgenamen gedagvaard zouden moeten worden, tot ontruiming der door den erf later gehuurde woning! Twee millioen leening Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten ten laste van de gemeente met de firma Staal en Co. te Den Haag, namens een consortarium van bankiers een 4 pCt. leening van 2 millioen aan te gaan tegen een voor de gemeente zoo voordeelig moge lijke koers. Do leening geschiedt tot uit- keering van voorschotten van in het ge heel f 1.200.000 aan woningvereenigingen voor den woningbouw en in verband met den aankoop van de Duckenburg en van de gronden in het Galgenveld. Aflossing in 47 50 jaar. [)e literaire faculteit te Batavia Vaorloopig bouwplan gereed. Óp het achterterrein yan de Rechts-Hoo- geschool te Batavia zal de te. stichten litte raire faculteit met den oudheidkundiger-, dienst en het Kon. Bataviaasch Genootschap verrijzen. Naar het Nieuws thans meldt, waren ln de eerste helft der vorige maand de voor lqppige bouwplannen door het Departement van B. O. W. voltooid; ze zouden nog in den loop van September in overieg rnct den directeur van onderwijs in een defini tief bouwplan worden omgezet. Met de uit voering van het bouwplan hoopt men nog vóór het ciiide van dit jaar een begin te maken. Het Departement van Onderwas zou gaar ne,zien, dat dc litteraire faculteit op 1 Jun a.s. officieel geopend zou kunnen worden. Het dak van de R'damsche Byenkorf Een der nieuwste wonderen van de mo derne techniek is te zien in de lunchroom óp het dak van ,,De Bijenkorf" te Rotter dam. Sn voor Nederland met zijn wisse- ïënde .veeregeateldheid een wonder van groot practiech .nut. In luttele minuten wordt de gesloten lunchroom omgezet in een open daktuin qn in even weinig tijd sluit de daktuin zich \yeer tot gesloten zaal. Het is het systeem Wtndeknacftt der be weegbare daken, dat hier te toegepast. Eén druk op den knop der electrische geleiding en het dak schuift weg; op iederen stand kan het worden stilgezet; alle moeilijkhe den en mogelijkheden zijn voorzien. Mocht een vreemd voorwerp zich op den wqg van het bewegend dak bevinden, on middellijk blijft het dak stoppen en scha kelt zelf zijn stroom uit, zooals het dak dat ook doet, als het zijn eindpunt bereikt en het de zaal geheel open of geheel dicht bèeft gemaakt De motor gehoorzaamt bet dak, zooals het dak den motor gehoor zaamt. |^)e Gebruiksvergunning Beroep van Onderneming en Vrijheid. De Bouwkundige vérteniging Onderne ming en Vrijheid, cn de Verhuurdersbond Onderling Belang te Den Haag, zijn bij Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland in beroep gekomen van het besluit van den Haagschen gemeenteraad van 27 October tot wijziging der Bouw- en Woonverordening, waarbij in hoofdzaak bepaald wordt, dat voor een gebouw, geen woning zijnde, een ge bruiksvergunning noodig is. Zij maken ernstig bezwaar, wegens het feit, dat met deze wijziging niet wordt bepaald Bouwkundig Bureau C. Henri van Ingen R'dam. Vlietstr. Sb. Tel. IIlib Verzorging van In- en Exterieur Hinderwet. Drank viet enz. Alles tot het vak behoorend DECORATIE Duurzaam Coocurreerend SCHUURMAN fi C00RS DIJSSTKAAT 114. «'dim. IEL 1041] IB A. VISSER ZONEN §H Meubelmskers Rotterdam WoonhuisLambertusstr. 101 JÜ Werkplaats Schoutenstr. 131 HOUTHANDEL ROTTERDAM VUREN GRENEN KOUTLAAN 19 GEZAAGD TELEF. 1302-1303 GESCHAAFD sKSiBSBfis Telefoon 1385-1386 Pompenburgsingel 13 ROTTERDAM VRAAGT INLICHTINGEN EN CONDITIËN. GEWAPEND BETON ZWAANSHALS 126. R'DAM. IEL 42827 'iiiiiuniiiiiniiiiiiininninin iiiiiiniiniiiiüiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiniitiïïiiiiiiiiiiin LOOD- en ZINKWERKER Aanleg van Gas- en Waterleiding BADEN BA0KACHELS MASTIEK-DAKBEDEKKING ROTTERDAM Woonhuis: Willem Buytewechstraat 19Sa Werkplaats: St Laurensstraat 95 TELEFOON 10414 ntmnncii N.V HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 is; Heerenhulzen, Villa's, Winkelhuizen I door geheel Voorburg VEGTER'S WONINGBUREAU Laan van Rustenburg 2 Voorburg Bemiddeling oralis. TEL. 78198 HAAQ Kleine HEERENHUIZEN |H (spouwmuur) vanaf f 7000. HEERENHUIZEN vanaf 8000.-, beide nabij Station Electrische Spoor. Deze andero wijze wordt omslachtiger en ingewikkelder, derhalve kostbaarder, omdat aan welke eischen dergelijke gebouwen heb ben te voldoen, doch enkel, dat een gebruiks vergunning vereischt wordt. Aan de hand van art 52 der1 Woningwet en de artikelen 95 en 115 der Bouw- en Woon verordening, kunnen B. en W. enkel die voor zieningen eischen, welke noodig zijn uit een oogpunt van veiligheid en gezondheid, doch na deze wijziging, kunnen B. cn W. alle eisohen stellen, op straffe van weigering van een gebruiksvergunning, ook eischen welke geen enkel verband houden met veiligheid en gezondheid. Een dergelijke wijze van wetgeving zet h. i. de deur wijd open voor willekeur, het geen, gezion de velerlei mogelijkheden, welke de bouwtechniek thans biedt, voor diegenen, welke ondo rdoze verordening vallen, ruï neus kan zijn. Do wethouder heeft wel gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt, om, met gebruik making van deze wijzigingen, andere eischen to stellen, dan, die welke thans aan de hand van art. 95 en 115 mogelijk zijn, doch dan dringt zich de vraag, waar deze wijzigingen WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 opslagplaa?TrÖtterdaiwi aan den Zwaanshals No. 203-205 - Telefoon No. 40891 u Met lijn 2 tot aan de Beetsstraat naar de Ooeverneur- en van Zeg- gelenlaan, met zijn bevattende 4 6 kamers, met vol ledig ingerichte badkamer. Huur prijs van f30.— tot f75per maand. Te bevragen: N.V. Administratie-Maatschappij „AMSTERDAM" Goeverneurlaan 626, Den Kaag» Telefoon 19118 dan wel voor moeten dienen. H. i. zouden de, gevallen waarin de Bouw en Woonverordening, Hinderwet en Veilig heidswet, volgens B. en W., thans niet voor zien, in de wijziging met name genoemd moe ten worden, benevens de eischen waaraan zij moet voldoen, In art. 95 der Bouw- en Woonverordening worden ook alle mogelijke gebouwen met name genoemd, als: winkel, magazijn, pakt huis, werkplaats, fabriek-, zwem- en badin richting, manége, stalhouderij, automobiel garage, verplegingsinrichting, hotel, bier- of koffiehuis, restauratie, kerk, school, schouw burg, het geven van publieke vermakelijk heden, circus, of voor het houden van bijeen komsten, vergadering en tentoonstelling, daaronder zijn h.i. alle mogelijke gebouwen begrepen. 1 Een eigenaar van een dergelijk pand zou voortaan reeds in overtreding zijn, enkel we gens het feit, dat hij niet in het bezit is van een gebruiksvergunning, waarmede dan te vens het recht op beroep illusoir zal zijn. Gedcp. Staton wordt dan ook verzocht hun goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthou den. Krotopruiming te A'dam In totaal omvat het plan voor saneering en krotopruiming in geheel Amsterdam 23.900 woningen, waarvan er rond 16000 zullen verdwijnen, in een tijdsbestek van 10 jaar. De kosten hiervan zullen naar schatting ongeveer 30 millioen gulden be dragen; aan rente cn aflossing van dit be drag zou gedurende 50 jaren rond f 1.580.000 per jaar moeten worden opgebracht, waar an traditie getrouw het Rijk dc helft •oor zijn rekening zal nemen. B. en W. schatten dat voorloopig 8000 nieuwe woningen zullen moeten worde? gebouwd, of wel 800 per jaa£. joinder Krotten en Keeten Door de bemoeiingen der huurgarantie- commissie, indertijd ingesteld door de ge meente Euimen, het Rijk en de Central® Vereenlging voor den opbouw van Drente, zijn in 1929 in Emmen 114 krotten en keeten opgeruimd, welker bewoners bijna allo in goode steen en woningen werden geplaatst. Aan het einde van 1929 waren er echter in' do gemeente nog 381 krotten en keeten. Rjoleering in nauwe straten De bebouwingen van nauwe straten heö- ben. door het later aanbrengen van eert rioleering, wel eens schade geleden in den vorm van ernstige verzakkingen van dc ge bouwen. Het eigenaardige van dergelijke gevalles is, dat gedurende den tijd, dat de sleuven voor de te leggen buizen open liggen, gec- ncrlei last wordt ondervonden, maar dat 't euvel zich eerst later voordoet, nadat dei werken gereed zijn gekomen. De hVor op« tredende verzakkingen worden verklaard door de groote persing van den grond, dlei in de vcrsch aangevulde sleuf gelegenheid vindt op zij uit te wijken. Gedurende den tijd, dat de sleuf open ligt, worden de wan» den gestut, waardoor geen zijdelingsche uit. wijking kan plaats vinden. Het is dus van belang, de gemaakte sleu ven terdege aan ta stampen. Doch niet met stampen alleen is men gevrijwaard, de sleu ven moeten bovendien worden gedicht met voldoende zwaren grond of zand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9