Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. 10e Jaargang ONS DAGELIJKSCH BROOD abonnbubuti kwartaal Bi) dageltlksche tending ^7,- Alles bi) vounitt betaling Losse ouiumera 6 cent met Zondagsblad 7 cent Jondagshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3218 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 DECEMBER 1930 Wie zich heden als Kwartaallezer op ons blad doet inschrijven, ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS Abonné's op te geven aan de Agenten of aan de Administratie Di! nummer bestaat uit VIER blade DE BESCHERMENDE HAND HET JUBILEUM DER KINDER WETTEN. W| Er hing een sfeer van Christelijke naas- jtenliefde en mededoogen Zaterdagmiddag ir de even mooie als stemmige Ridderzaal Het was een gewijde ure van dankbaar her denken hoe groote zegen de Kinderwetten gedurende een kwart eeuw verspreid heb ben over het misdeelde kind, dat het schoonste en liefste mist, wat God aan een kind wil schenken: de ouderlijke verzor ging en toegenegenheid. Dr. de Visser, die bij elke nationale gele genheid steeds weer het meest typeerende beeld weet te gébruiken, sprak van de be- ichermende hand, die nu 25 jaar over de verwaarloosde kinderen is opgehe ven, en die zoovelen ten zegen is geweest. Het is de hand van den hemelschen Vader. Meer dan één legde er nadruk op, dat hier ls een heerlijke nationale samenwerking van verschillende rang en stand, van uit eenloopende geloofsovertuiging ook; er. Van alle kanten, door alle sprekers werd oprecht hulde gebracht aan oud-minister Cort van der Linden, die toch, politiek ge sproken, zeker niet tot de rechterzijde be hoort; maar dit alles neemt .wqg, dat de bijeenkomst een godsdienstig karak ter vertoonde. Wat de leiding der vergadering en de sprekers betreft, domineerde sterk de Chris telijke levensovertuiging; de liederen, wel ke gezongen werden, waren uit Christelijke bundels van Gezelle en Schaepman of zelfs uit het boek der Psalmen genomen (Psalm 23) en allen waren er diep van overtuigd, dat zelfgenoegzaamheid en eigen lof verre weggeworpen moesten worden. De zegen dankbaar gedenken en het verbond vernieu wen. dat was het groote thema van de middag. Hel kan ook niet anders. Nimmer stond er grooter Kindervriend op dan Jezus, de Heiland; en allen, die zich over het ver waarloosde, gevaarloopende en misdeelde kind ontfermen, zij doen dat, bewust of on bewust, door die Christelijke, evangelische aandrang, welke God in menschenharten werkt De priester moge voorbij gaan en 't werk overlaten aan den Samaritaan; het is en blijft toch immer de liefde van den barm hartigen Hoogepriester, die menschen ver waardigt om iets want het is altijd nog maar weinig te doen aan de kleinen, de ellendigen en verstootenen. En zóó mogen wij zeggen, dat de horden king van de zegenrijke werking der Kinder wetten stond in het teeken der Christelijke liefde en barmhartigheid en niemand der sprekers heeft nagelaten daarop, zij het in verschillende toonaard, te wijzen. Ook Mr. Cort van der Linden, die als een oude maar nog krachtige profeet onder dp koninklijke troonhemel stond en wiens sympathieke 6tem nog tot de verste hoeken der dichtbezette zaal doordrong; ook hij sprak van de zegen eener godsdienstige op voeding en plechtig klonk zijn vermaning: redt de kinderen, want: wee het volk, dat iet zorgt voor het opgroeiende geslacht. O zeker, de over-overgroote meerderheid der ouders heeft van 'oude tijden af voor eigen kinderen het beste gezocht, dat be reikbaar was; al was de ongebreidelde va- dermacht, zoowel in het oude Rome als bij de Germanen en eigenlijk ook nog in de moderne tijd geen klein gevaar als ze uitge oefend werd door ongevoelige ouders; doch rampzalig waren de kinderen, wier ouders óf door onvermogen óf door kwaad willigheid hun kroost verwaarloosden en in een sfeer van misdaad, zonde en onze delijkheid deden opgroeien. In do wetgeving was het niet anders. Er is altijd correspondeerend verband tusschen overheidsdaad en volkstraditie. Mr. Kooien herinnerde er aan, hoe het nog geen 60 jaar geleden is, dat de recht-1 bank te Goes een meisje van 5 jaar tot 7Yz jaar gevangenisstraf veroordeelde, omdat dit kind „met oordeel des onderscheids" diefstal had gepleegd. Met oordeel des onderscheids, dat was zeker een verzwarende omstandigheid, wel licht ontleend aan het feit, dat het speel goed betrof. Men zou het bittere ironie kunnen noe men, als men vergeet, dat het past in het raam van die tijd. Willen wij dan iets te kort doen aan het beginsel van straf en vergelding? In gee- nen deele. Maar wij wenschen, dat het diep zinnige Bijbelwoord in toepassing gebracht wordt, dat Dr. do Visser aldus vertaalde: Wie een zondaar, een dwalende terugbrengt i zal een ziel redden van de dood en me nigte van (eigen) zonden bedekken. Hard is het vaak gebezigde woord: die jongen of dat meisje groeit op voor galg en rad; de meest voor de hand liggen de Christenplicht is om dat kind weg te rukken uit de sfeer van vuilheid en zonde, nog beter, om tijdig te voorkomen, dat het daarin geraakt. Hiervoor is noodig om te tornen aan de souvereine vader- en oudermacht. En hoe gaarne we deze ook eeren; nooit kan het Christelijke beginsel eischen, dat hij, die de j allereerste ouderplichten opzettelijk, te kwa der trouw of ook door absoluut onvermogen verwaarloost en veracht; dat hij gehand haafd wordt in zijn volle rechten. Wie het kinderrecht met voeten treedt, verliest daar mee ook het recht op het kind. Dat is de goede, maar ook Christelijke gedachte, waarop de Kinderwetten rusten: de overtuiging - niet de filantropie, waar van sommigen gansch ten onrechte spre ken neen, de overtuiging, dat de jeugd van heden, ook de verwaarloosde jeugd, het volk der toekomst is. De grijze staatsman wees op het klas sieke beeld, dat de fakkels van godsdien stig en maatschappelijk leven brandend moeten doorgegeven worden in de wisse ling der geslachten; en hoe zal dat kun nen, wanneer een deel des volks, hetzij door de aangewezen verzorgers, hetzij door hun plaatsvervangers, verwaarloosd wordt? Het ls nationale plicht om het verlorene te r?(fdèff;"een plicht, welke te heerlijker wordt, als de Christelijke liefde er toe dringt, want dan is het een Goddelijk werk; immens: wie in de liefde blijft, blijft in God en God in hem. Het is een treffend verschijnsel, dat he den het jubileum van een wet gevierd wordt; wetten hebben in den regel geen ge denkdagen; en de Kinderwetten moesten dus wel echt nationaal zijn, dat het beste deel des volks, doch van alle gezindten, zich opmaakt, om op dit feest dankbaar te her denken. Doch, wij zeggen met den voorzitter der vergadering, den bekenden kinderrechter en den nooit-rustenden kindervriend, Mr H. de Bie: Wij eerbiedigen ieders beginsel, vvaardeeren ieders arbeid en zoeken met alle goedgezinden samenwerking, doch ik zeg: Ik hoop mijn werk in Gods kracht te verrichten, want dan mag ik verwachten, dat het werk niet ijde! zal zijn. En alle zichzelfverloochenende mannen en vrouwen, die in deze schoone, maar zware arbeid dag aan dag bezig zijn, wij roepen hun in gedachten, heilbiddend toe: Zaaiers, zaait in Gods Naam Yoort; dan zal Hij zegen schenken! worden is. De S. D. A. P. kan niet meedoen aan de vorming van een regeeringsmeerder heid; een parlementair kabinet is alleen mogelijk, als de coalitie genooten elkaar op nieuw in goede vriendschap en samenwer king vinden. De vraag is echter of Mr. Marchant gelijk had, toen hij even later beweerde: Van dit debat was het merkwaardig stc niet wat werd gezegd, doch dat de heer Nolens niets zeidc. Hij voelde blijk baar de waarheid van wat ik hier heb be toogd. NOTARIAAT Bij Kon. besl. is aan J. W. Kalshovcn eervol ontslag verleend uit zijn betrekkin- van notaris te Zaltbommcl. AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den minister hebbcnUStiti° a'S' Vrijdus llict P'aats De bedoeling is blijkbaar: Dr. Nolens zweeg, omdat hij zich niet vast wilde leg gen aan de conclusie, dat samenwerking met de S. D. A. P. nu een afgesneden zaak is. In dit verband past heel goed, dat een artikel in „Het Volk" al spoedig poogde om 't tegendeel te betoogen en dat de roomsch kath. „Volkskrant" daarop gretig aanviel met de vraag: Is een schikking (met de S. D, A. P.) nog mogelijk? De hoop op een roomsch-rood kabinet schijnt dus nog altijd in sommige roomsch kath. kringen te leven, doch het is de vraag of de verklaring, welke Mr. Marchant van het zwijgen van Dr. Nolens gaf, de juiste ia Dat onze vraag naar het waarom wel zin had, blijkt hieruit in voldoende mate. ANTWOORDEN VAN MINISTERS BEROC" TGEN IN N.-O. BRABANT Op desbetreffende vragen van den heer Scbaepnian heeft de Minister van Justitie geantwoord De ondergeteekende begrijpt, dat bedoelde ernstige feiten niet nalaten onrust bij de bevolking te wekken. Dat er echter in het algemeen aldaar een tekort is aan politie personeel. is hem niet gebleken. De toestand heeft de Volle aandacht van |den ondergeteekende en van de betrokken 1 autoriteiten van politic. Men kan zich ver zekerd houden, dat de maatregelen, die ver- eischt blijken, worden genomen. Koloniën. Memorie van Antwoord N.B. Dit artikel was geschreven en be stemd voor ons blad van gisteren, doch kon pas heden geplaatst worden. NIET GEDWONGEN, MAAR VRIJ WILLIG. Dat wij niet zonder reden de vraag stel den, waarom de R. K. Kamerfractie abso luut gezwegen heeft over de kwestie-Albar- da, blijkt voldoende uit de rede, welke Mr. Marchant hield in de jaarlijksche vergade ring van de Vrijz.-Democratische Bond. Zijn rol als loodsmannetje van de S. D. A. P. was blijkbaar ook in eigen kring niet begrepen en daarom heeft hij een nadere verklaring gegeven. Hij kwam op voor de parlementair^ emocratle en daarom kon hij het niet hebben, dat de S. D. A. P. in de revolutio naire hoek gedrongen werd. Blijkbaar verstaat Mr. Marchant onder parlementaire democratie een regeerings- meerderheid bestaande uit vrijzinnig-, soci aal- en zg. roomsche democraten. En, met die beperking, heeft hij gelijk, dat hiervan niets kan komen, als de S.D.A.P. zich buiten de volksgemeenschap plaatst door in 't beslissende moment gemeene zaak te maken met hen, die onze zelfstandigheid belagen. De sociaal-democratpn in de revolutio naire hoek., dat beteekent volgens dezen spreker: De benauwende uiterste noodzaak ware uit het zicht verdwenen. De coalitie ware weer de eenig mogelijke parlementaire meerderheid. Dit was een van de redenen, die niet algemeen schijnt te zijn begrepen, waar om dit spel ook ons aanging. Mijn rede was geen pleidooi voor de sociaal-demo cratie. Zij strekte om den aanval af te op de parlementaire democratie. Hierin schuilt veel, dat werkelijkheid ge- COMMUNISTISCHE STRIJD- ORGANISATIES DE BELOFTE VAN DEN ROODFRONT- STRIJDER. Op 12 Januari 1.1. is tot stand gekomen een Communistische strijdorganisatie, wel ke o.a. te Amsterdam excercities houdt on der leiding van een oud-militair. De strijabelofte, door lederen commu nist, die tot den Roudfrontt trijdersbon treedt, me. een driemaal „Rood Front! te bezegelen, Leeft, zoo deelt het Lani 6tormblad moe. de volgende inhoud: IK BELOOF 1 ooit te vergeten, dat het wereld-impe rial isme den oorlog tegen de Sovjet-Un: voorECTdilt. Nooit te vergeten, dat het lot der arbei dersklasse der geheele wereld vast ver bonden is nu de Sovjet-Unie. Nooit te vergeten, de ervaringen en het lijden der arbeidersklasse in den imperia listischen oorlog. Nooit te verbeten den 4en Augustus 1914 en het verraad der reformisten. Steeds on altijd mijn revolutionnairen plicht tegenover de arbeide.skla6se en het sncinlism< te vervullen. Steeds en altijd in de proletarische mas sa-organisatios. in vakvereenigingen en in het bedrijf een pionier van den onvi zocniijken klassenstrijd te zijn. AAN HET FRONT en in bet leger van het imperialisme AL LEEN voor de revolutie te werken. Den revolutionnairen strijd voor de ver nietiging van de klasse heerschappij de Hollandsche bourgeoisie te /oeren. De Russische en de revolutie der on derdrukte volken in het Oosten, in het bij zonder de revolutie in Indonesië, met all middelen te verdedigen. Tk beloof steed6 en altild voor de S- Jjt-Unie en voor de zegevierende wereldrevolutie te 6trijden. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau A. D. Wenipe. predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Amsterdam; is de zilveren eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan M. Lichtendahl, bestuurslid der Oranje-Vereeniging „Volksvermaak" te Lochem en aan A. K. van Ee, werkmeester tuinman aan de tuchtschool voor jongens te Nijmegen, de bronzen medaille aan J. Gooy, pettenmaker bij de firma B. W. Le pelman. te Almelo. ,T Vlaspoel, vermicelli inpakker bij do N.V. Pagnier Fils en Co's Macaroni- en Vermiccllifabrieken te Maas tricht, en A. Gcerling, in dienst van de firma J. Rose en Co.. te Amsterdam. VASTSTELLING MINIMUM UITWATERING Bij Kon. besl. zijn benoemd voor het jaar 1931 in de Commissie tot vaststelling van de minimum uitwatering: tot lid en voorzitter, de heer C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart te 's Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter: de heer P. S. v. 't Haaff, inspecteur voor de scheepvaart te 's Gravenhage; tot lid en secretaris: de heer ir. A van Driel, scheepsbouwkundig advi seur bij de Scheepvaartinspectie te 's Gra venhage, en is aan genoemJe commissie toegevoegd als plaatsvervangend secretaris 1 de heer ir. E. M. Neuerburg, scheepsbouw kundig ingenieur bij de Scheepvaartinspec tie, tc 's Gravenhage. DE TARWEWET ADRES VAN DE CiiR. WERKGEVERSVER. Het Bestuur der Ver. van Chr. Werkge vers en Groothandelaren in Nederland (Giir. Werkgevers Verceniging) heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, met aan iLraug verzoekende het wetsontwerp betref fende bepalingen m het belang van de in- heemselie tarweteelt niet aan te nemen. Dit verzoek steunt op de volgende over wegingen. De tegenwoordige malaise, draagt een al gemeen karakter. Niet alleen de landbouw, doch ook industrie, scheepvaart en andere bronnen van ons volksbestaan worden ge troffen. Zou men thans alleen aan de tar- weverbouwers steun vorleencn, dan zou dit terecht bij verbouwers van andere land- en tuinbouwproducten, die evenzeer onder de malaise gebukt gaan, protest uitlokken. Bo vendien zouden vele belanghebbenden bij andere bronnen van volksbestaan dezen steun als eenzijdig en onrechtvaardig voe len. Een en ander zal er noodzakelijkerwijs toe leiden, dat, bij aanneming van dit voor stel, door veie andere groepen die in moei lijkheden verkeeren, aandrang op de Re geering zal worden uitgeoefend om ook hen te steunen. Men kan zich dan afvragen op \vplke gronden de Regeering alsdan den stéun, dien zij thans aan do tarwebouwers bieden, aan,anderen zal mogen ont houden. In de tweede plaats wordt tegen het voor stel bezwaar gemaakt, omdat deze, voor den tarwebouw bedoelde hulp, voor andere groepen zeer ernstige nadeelen met zich brengt. Zooals bekend hebben de organisa ties van meel importeurs en bakkers en meerdere meelfabrikanten zich tegen een I maal- en menggebod verklaard. Dat zulks 1 niet voorkomt uit de overweging, dat men indien Regeeringsingrijpen niet is te voor komen, aan geen maatregel ten behoeve van den tarwebouw wenscht inede te werken, moge blijken uit het feit, dat juist in die kringen verschillende andere oplossingcr zijn opgeworpen, zij het dan ook, dat men ten aanzien van een steun in ai.deren vorm niet tot algehcele overeenstemming is geko men. Het Bestuur acht de bezwaren van deze groepen, die in het adres nader worden uit eengezet, van zeer ernstigen aard. Het Bestuur der Chr. Werkgevers-Ver- eeniging wil met het bovenstaande niet be toogen, dat met het oog op de crisis in den landbouw geen enkele maatregel zou moeten worden getroffen. Evenwel mag verwacht worden, dat deze maatregelen getroffen worden volgens een vast plan, zonder dat daarbij belangen van handel en industrip in het gedrang komen en zonder een diep ingrijpen van de overheid in de voortbren ring der goederen. Adres Ned. Bakkersbond. Ook de Nederlandsche Bakkershond adres seerde bij de Tweede Kamer tegen aanne ming van de Tarwewet, op grond van de volgende overwegingen. De bakkers zullen de dupe worden. De kwaliteit van het brood zal slechter worden. De bloemprijs zal verhoogd worden en dat zullen de bakkers voorloopig moetpn betalen. Door het in voorkoop koopen ont staat groot bezwaar bij levering. De Amcri kaansche bloem zal duurder worden. Vele hakkers die zelf maalden cn mengden zu' len last ondervinden. Vermoedelijk is niet voldoende inland sche tarwe voorradig, terwijl bovendien oen lanten01" V°°rradon in handcn 's van specu- Er bestaat gegronde vrees voor fraude daar Belgische, Fransche, Poolsche, Austra lische tarwe bijna niet van inlandsche tar we is te onderscheiden. In' de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk XI der Staats begrooting 1931 (Koloniën) bespreekt de mi nister van Koloniën uitvoerig de opmerkin gen gemaakt met betrekking tot bet militair beleid in Curacao, de strafrechterlijke ver volging van kapitein Borren enz. Het feit dat de afwikkeling der gevolgen van den bekenden overval voor den gouver neur en de betreffende officieren een ver schillend verloop heeft gehad houdt, zoo zegt de minister, verband met de omstan digheid, dat de houding van die officieren naar andere wettelijke bepalingen moest worden beoordeeld dan die van den gouver neur, terwijl voor kapitein Borren als mili tair commandant weer andere rechtsvoor schriften zich deden gelden dan voor de "verige officieren. Voor het doen instellen van een strafver volging tegen den o u d-g ouverneur Fruytier acht de regeering geen termen aanwezig. Dat de nieuwe gouverneur te veel werk maakt van militaire toerustingen kan de minister niet toegeven. De "rebeurtenisscn der laatste jaren en de ontwikkeling der politieke omstandigheden in de landen om de Caraïbische Zee hebben de behoefte aan machtsmiddelen doen stijgen. Hel voorne men tot uitbreiding der gewapende macht op Curacao beeft de minister reeds op 11 December 192!) in de Kamer te kennen ge geven. De kosten van de verschillende mili-1 taire maatregelen die na de overrompeling van het Waterfort zijn genomen, zooals uit zending van oorlogsschepen, van troc pen enz. hebben voor 1929 in totaal bedragen 1.320.790 en zijn voor het loopende jaar te begrooten op ongeveer 2 000 000; in deze bedragen zijn de normale kosten van de uit gezonden schepen en troepen begrepen. De vraag of de po 1 i t i e, nu er in Curacao een militaire bezetting aanwezig is, haar militair karakter dient te behouden, vormt nog een onderwerp van overleg tusschen den gouverneur en den minister. De in het voorloopig verslag met betrekking tot de vervanging van militaire door burgerlijke politie in het geding, gebrachte factoren zijn mede onder het ocg gezien. Een definitieve beslissing in zake de geheele of gedeeltelijke vervanging is echter nog niet gevallen. Inderdaad zijn moeilijkheden ondervon den bij de werving van deskundig personeel voorden vreemdelingendienst in Curacao alsmede voor den recherchedienst, zulks doordat de aan gegadigden geboden voorwaarden van uitzending niet voldoende aanlokkelijk, bleken: Met den gouverneur heeft de minister toen nader overleg ge pleegd om in die vorwaarden verbetering te brengen; aangezien dit overleg thans tot 1 een gunstig resultaat heeft geleid, zal zeer waarschijnlijk binnenkort tot uitzending van het aangevraagde deskundig personeel kun nen worden overgegaan. *DÏERTBNT1£NI Van I l„, 5 fti7V« ke regel neer „Q.22V» fngiaede.|p« ilneeL t van 1—6 reeels „2J0 Elke rege) meer .0.45 Bi) contract belangrijke korting. Voor hef hevragpn aan bet bureau wordt berekend ƒ0.10 EEN LUNCH A LA MINUTE Sommigen beschouwen bet als iets zeer bijzonders, dat in eenige, sterk gemoderni seerde hotels een lunch of zelfs wel een diner la minute geserveerd wordt; d.w.z. op stel "i sprong, in minder dan geen tijd klaar is. Alsof dat iet- buitengewoons is! In de tijd der aartsvaders zocht de pelgrim bij een her- dersvorst herberg en A Ia minute waren de koeken gebakken, het schaap van het veld gehaald, geslacht en gebraden. Trouwens, veertig jaar geleden was het reeJszins nog evenzoo. Als de boerenfamilie tegen heug en meug eenige tijd zich had moeten tevreden stellen met\ het luchtige, lichte wittebrood, dan kwam vader mot de boodschap thuis: de gge 16 rijp. Als met r' Fransche 6lag werden zeis of zicht er in gezet; de dorschvlegel ging er over; in de wan werd het koren" gezuiverd; de molenstee nen verbrijzelden liet brood- koren; de moeder kneedde het deeg en da volgende morgen haalde de jongste zoon het van den loonbakker: het eerste roggebrood '•in eigen koren kwam op de „lunchtafel" er was feestvreugde in het gezin. Dat is andere, steviger kost, dan het „flop- brood van de stadsbakkerij; zeiden de hu:s genooten tegen elkaar. De tijden veranderden en het brood m->t hen. VRIJWILLIGE VERKEERSINSPECTIE IN OVERIJSSEL OPGERICHT. In een ZaterdnRmiddan te Almelo Rehou- liJr vergadering werd defini tiet besloten tot wederoprichting der Vrij willige Verkeersinspectie in Overijssel L n !!,rsS'n werden gekozen de hee- ren p. E. W. icrtz te Oldenzaal (voorz.) A Crommelin te Schalkhaar (secr.-penn.), F Ske„r ,ac- van He<* Enschedé, H. J. Smits te Almelo, C. J Ze binder Baggerman te Zwolle, terwijl Mr A. M. de Jager te Emmen zich met de ad ministratie heeft belast. Besloten werd in Februari as. te begin nen met controle-ritten te houden door per soneel der Kon. Marechaussee en Riik> veld wacht, waartoe de leden der vereem png hun auto's beschikbaar zullen stellen DE MIJNRAMP TE ALSDORF DUITSCHE DANKBAARHEID Het Hoofdbestuur van het Nederlandseh Roode Kruis ontving van den voorzitter van het Duitsche Roode Kruis een schrijven waar in het Duitsche Roode Kruis aan de Neder landsche zustervereniging zijn diepgevoelden |oank betuigt voor het daadwerkelijk aandeel dat door het Nederlandsche Roode Kruis werd genomen aan de hulpveneening bij de mijnramp te Alsdorf. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besl. is aan mr. II. Kuvpers eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Groningen. DEPARTEMENIEN De heer J. Hardeman, directeur van on denvijs en eeredienst in Ned.-Indië, op non- activiteit hier tc lande, is benoemd tot hoofd 'van de 2de afdeeling Van het departement .'an koloniën (afd. geldwezen en belastin .gen), in de plaats van wijlen den heer Van Brink, die na zijn diensttijd als hoofdamb tenaar in Indië tot zijn overlijden, chef van genoemde afdeeling is geweest. ZWITSERLAND-NEDERLAND UITBREIDING HANDELSVERDRAG Naar de correspondent van de N R C meent te weten heeft de 7witscrsche regee" ring besloten met de Nederlandsche regee- nng in onderhandeling te treden over een uitbreiding van het tusschen Nedcelnnd en Zwitserland bestaande handels- en vcst»- gingsverdrag ook tot de Nedr, iandsche kolo nien. Dr. Stucki, de directeur van de ban delsafdeeiing van het ministerie voor oeco noniischc aangelegenheden en vcrtcen woordiger van Zwitserland op de oeconomi sche Volkenbondsconferentie, is aangewezen hieromtrent met Nederland in o veile te treden. VRIJZ. DEM. BOND LEDEN HOOFDBESTUUR In de algemeene vergadering van den Vrozmmg-Democratischen Bond ztfn tot leden va het hoofdbestuur gekozen mr. J. Adri aanse te M'ddelburg, J. Reinink te Gronin gen en J. Tolsma te Assen. BOOTTREIN ..NEDERLAND" De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het stoomschip „Koningin der Nederlanden", zal Vrijdagmorgen 5 Dec. te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aan komst Zaterdagm «rgen G Dec. te 705 uur te Zevcnaar. 7.57 te Arnhem. 8.4S uur te Utrecht, 9.50 Den Haag S.S., 9.30 uur Am sterdam W.P., 9.53 Amsterdam C.S. en 10 01 Rotterdam Maas. P. T. T. EERSTE POSTKANTOOR IN „DE WIERINGERMEER" Gistermidrlne had in dan Wierinitornicer polder ten Zuiden van Wierinpen, onaeveer 5 a o K.M. uit de kust, de officieele openin plaats van liet eerste hulppostkamoor'r aldaar. ezen sommige van Uw kennissen ons 'blad nog niet Wüsl U hen er op Roggebrood is een luxe, een lekkernij ge- w orden! Het dient om de boleritam te meu- bileeren. Tarw ebrood, dat in de kleistreken het rng gebrood verving, mag nog niet op algemeene sympathie bogen, al maakte menig bakker reclame voor zuiver Zeeuwsch tarwebrood: voedzaam en gezond. Volgens een onlangs verschenen minis-« terieele verklaring, komt dat ook daardoor, dat de bakaa-rd, men zou ook bakbaarheid kunnen zeggen, van inlandsche tarwe niet zoo goed is als die van Amerikaansche. Met brood wordt er stijf van als de klei der vette polders. Daar is wel iets van waar en ons verwend geslacht, dat vaak nog we! haar op de tan den, doch geen kracht in zijn kiezen heeft en een maag heeft als een vertroeteld schoot hondje, het eet bij voorkeur elegant witte brood. vooral niet op de vloer, maar in bus sen gebakken en dan nog liefst zoo versch mogelijk. U ziet. ik geef hier in en'.ele zinnen, vol doende onderwerpen voor een „gedegen" hoofdartikel, weldoorbakken als een Twent- sche hoerenmik of een Drcntsche kraam- krentestoet. F.n toch wou ik hierover heelemaal niet schrijven, 'k Wou u alleen maar vertellen, dat ik, door vriendelijke goedgeefschheid daartoe in staat gesteld, geluncht heb met het „nieu-we" brood, dat we wellicht over eern'ge tijd gaan eten om de inlandsche tar we eenigszins op prijs en de tarwebouw op pooten te brengen. Fijne stadsbekjee, die bloem en crème lie ver op gezicht en lippen smeren dan 'n brood verwerken, zullen zie1 wel beklagen, al6 ze zoodanige kost moeten eten. doch mijn proefondervindelijke analyse luidt: Geef mij maar brood met veel inlandsche tarwe; het is stevig en voedzaam, blijft eenige dagen versch cn kruimelt niet. Maar. de smaken verschillen; ge moogt er gerust anders over denken dan ik. die nog een ouderwet6ch broodeter benAlleen, als de malaise ons peen grooter misère brengt, dan zal ik niet de minste klacht uiten. ROTTERDAM VEEL GESCHREEUW MAAR WEINIG DURF Tegen gisteravond was een groote verga dering belegd (met demonstratie na) tegen de arrestatie van Van Burink. Deze vergadering scheen gechaperonneerd te worden door de eenig echte communisti sche partij holland en Lodewijk de Groote zou eigenst over komen om een vlammend protest te doen hooren. De groote zaal van het Verkooplokaal was geheel gevuld, toen de vergadering begon en op den Goudschen Singel en Oostplein ston den honderden belangstellenden. Het begin van de vergadering was uiterst sensationeel. Er heerschte blijkbaar onder do Genoszen een buitengewoon zenuwachtige stemming en die kwam al heel spoedig tot uiting. Na het „openingswoord" waarin werd medegedeeld, dat door de politie werd „gepro- vocateerd" en kinderen van 12 en 14 jaar wa ren neergeknuppeld, vroeg plotseling iemand achter in de zaal het woord. Twee vrienden van het bestuur die da wacht hielden, meenden een goed werk to doen den man een-twec-drie beet te pakken cn buiten do deur te zetten, maar in het midden van de zaal dacht men. dat de politia alweer aan het „provocatecren" was en, bang als een haas, vlogen er tien-twintig weg. Toen werd het sauve qui peut naar de nood- deur. Do schrik plantte zich naar buiten voort en ook daar sloeg men op de vlucht! Rechercheurs drongen naar binnen, omdat ze dachten, dat het tot een onderlinge vecht partij was gekomen, maar het bestuur was inmiddels weer meester van de situatie ge worden en de vergadering werd voortgezet, Louis do Visser heeft met nog andere spre kers het woord gevoerd en een Igng beloog opgehangen over de zegeningen van den Sovjetstaat. Aan het eind heeft hij ook ter- loops de vrijlating gevraagd van Van Burink, die hem vroeger „knuppel-Louis" heeft ec- I scholden. Na afloop is een motie aangeno men, waarin de vrijlating van Van Burink werd gevraagd. Op den Goudschen Singel was het nog reel dnikker geworden en cr was ook heel wat politie op de been om indien noodig op te kunnen treden. Het bleek echter, dnt m<-n dank zij de vele rechercheurs de zaak niet vertrouwde. De Visser heeft hier bij een vo rige gelegenheid een flink pak slang opge- loopen, dus ook deze voorman schijnt niets voor „provocatceren" te hebben gevoeld, in elk geval het gezelschap ging als een naai- krans zoo rustig uiteen. Een paar opgeschoten jongens hebben nog geuacht door hard weg te loopen schrik in de gelederen 'e brengen, maar er is zelfs met geen gummistokje gevwaaid. Van Burink vrijgelaten Hedenmorgen is het Raadslid G. van Bu rink tengevolge van hot afloopen van -la termijn, door de politie op vrije voeten ge steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1