Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KLINIEK OCKENBURG BINNENLAND. £30NNSUemi Pet kwartaal f 3.23 (Bi'si-ulkklnfffkostpn 0 15) >er wenk I 5*25 Voor het Rinlcrilund bij Wek» Ujksrhe «lin.'liriji 8^- 31J dtigt'.lilk.sche eendin* *?.- Alles bil vounnlhetaUriR Los.se nummer» S ceot mei ^indaasMad 7 A cenf londagshlnd mei ifzomitjihjk verkrijffbaa- |njo 3215 Bureau: Brcestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRÜDAG 28 NOVEMBER 1930 D V B R .1 E N T I N: Van 1 fnt 5 ratrels ft.i7V5 bike renet neer .0.22W In?e* Acde-le» dnaei. van 1—5 regels „2.30 Elke roeel meer 0.45 Bij cotitrnc! bplansrriike korting. Voor hei hevrairen oaD het bureau wordt berekend f 0.10 10e Jaarganp dit nummer beslaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. METEN MET TWEE MATEN. Deze dagen legden we een citaat ter zijde, dat weer eens duidelr' aantoont hoezeer de S.DA.P. inzake lam dediging meet met twee maten. Zoo goed als nergens ter wereld nemci. sociaal democraten het standpunt der vol komen weerloosheid in, gelijk hun partijge nooten in ons land; en dezen weten altijd wel de afwijkende houding der buitenland- sche vrienden te verdedigen, althans goed te praten. Ja, het merkwaardige feit'deed zich vooi. dat de heer Albarda onlangs nadrukkelijk verklaren moest: ik maak mij los van de internationale verhoudingen; de S.D.A.P. in Nederland neemt een geheel eigen stand punt in. Aldus: de Ncderlandsche regeering is mi litaristisch, omdat zij het weerloosheids standpunt verwerpt; de Belgische socialis ten en de Engelsche Arbeidersregeering zijn vredelievende, omd zij slechts zoodanige militaire maatregelen nemen, als noodig is, ook dan, wanneer ze veel verder gaan dan hier het geval is. Of, om met Ds. van der Heide In de reli gieus-socialistische „Blijde Wereld" te spre ken: Wanneer het fascistisch Italië, of hei nationaal-socialistische Duitschland zich- op Frankrijk mochten werpen, dan behooren de Fransche socialisten zich te offeren vooi hun vaderland. Voor Nederlanders geldt die roeping niet Ten aanzien van Indië meet men op de zelfde manier met twee maten. In de „Blijde Wereld" viel een lezer de Engelsche Arbeidersregeering aan, omdat de opstanden in Britsch Indië met bloedig ge we(d onderdrukt werden. Maar de redacteur, Ds. v. d. Heide ant woordt: Wie ook maar oppervlakkig kennis nam van, het Simon-rapport en de struc tuur van de Britsch-Indische samenle ving kent. in het oog houdt, hoe vele vol ken, die verschillende talen spreken dat land bewonen, en de godsdienstverschil len een zeer groote rol spelen, begrijpt, dat een plotseling losscheuren van den band tusschen Engeland en Indië voor het laatste noodlottig zou wezen. Daarom is het goed, dat er zulke dwer gen als MacDonald en Henderson zijn, die een chaos, bloedvergieten, lijden, kne velarij door de Indische vorsten, gods dienstoorlog tusschen Mohammedanen en Hindoes voorkomen. Let ook op den toon van dit citaat. Wie zich vermeet iets zeggen tegen MacDo nald en Henderson wordt sarcastisch beje gend. Die groote mannen weten het zooveel beter. Maar als de eerste de beste sociaal-demo craat in Nederland de strijdroep Iaat hoo- ren: Indie los van Holland, nu! en noch op de nadeelen voor de Ncderlandsche ar beiders, noch op de allernoodlottigste ge volgen voor de Indische bevolking let, dan is dat flinke taal in de oogen der roode lei ders, hoewel ze weten, dat in ons Indië de zelfde rampen zouden dreigen als welke Ds van Heide in Britsch Indië vreest. Dat is nu echt meten met twee maten! BELANGRIJKE UITBREIDING DER BLOEMENDAALSCHE STICHTINGEN OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. M. Krabbé, te Amsterdam. 2e voorzitter van de veree- nifiing „Sint Lucas". AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 1 Dec. a.s. niet plaats hebben. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer W. Verbeek benoemd tot cunsul der Nederlanden te Duala West-Afrika), buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het con sulaat strekt zich uit over 't onder Féanscn mandaat gestelde gebied van Kameroen. De waarneming van het Consulaat Gene raal der Nederlanden te Dn=selriorn wordt opgedragen aan d ;n heer L. P. J, de D ck u- Consul-generaal in algemeenen dienst. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. A. E. Rink en aan Mr. P. S. Gerbrandy, resp. kanton rechter plaatsverv. in het kanton Middel-, bung en Sneek, eervol ontslag als zoodanig verleend, onder betu'ging voor de als zoo danig bewezen diensten. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in Groningen: tot bestuurslid van hel waterschap Vereeniging onder de gemeen ten Beerta, Finsterwolde, Midwoldn, Nieu- wolda en Trom linten A. S. Oosterhoff tc Finsterwolde; in Overijssel: tot heemraad van het wa terschap de Zuider-Vechtdijken F. Teunis- êen Hzn., te Dalfsen (Leuthe); VOOR LIJDERS AAN PSYCHOSE Inleiding. De ellendigcn hebt gij altijd met u; zóó had het woord van Jezus ook kunnen tui den. De ellendigen op zoo velerlei gebied &n met zoo onderscheiden krankheid, naar lichaam en naar geest bezueht. De Christelijke gemeente heeft zich aan dit woord niet omtrekken: er. is zorg en hüip voor elke kwaal en elk lijden. OuL voor geesleslijden, welbent, hoewel vergelijken eigenlijk niet geoorloofd is, het zwaarste van al en het meest mede lijden opwekkend. De Staat heeft, aanvankelijk bij wijze van politioneel toezicht, gestichten voor krankzinnigen, gebouwd en wij denken er niet aan geringe waardeering te koesteren voor wat daar is verricht. Maar met de zoogenaamde neutrale in richting kon ons Christelijk volksdeel geen genoegen nemen en wat sedert het eerste aanpakken tot stand is gebracht, dwingt groote eerbied en waardeenng af. Vooral ook, omdat er immers tevredenheid is met hetgeen verkregen werd, doch steeds weer naar beter en doelmatiger gestreefd wordt Wat de wetenschap vindt wordt' door de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in praktijk en toepassing ge bracht. Even was men achterop gekomen en wol bij de uitvoering van alinea 2 van art. 7 der gewijzigde wet op de krankzinnigenverple ging. Dit wijzigingsbesluit maakt „aange wezen inrichtingen" mogelijk; da w. z. open inrichtingen, waar lijders aan psychose op genomen kunnen worden, zonder dat op hen het officieele stempel van krankzinnig heid gedrukt wordt; opname dus meer of minder met eigen goedvinden, zonder inmenging van de justitie. Wie even nadenkt, zal erkennen, dat de teekenis van zulke open afdeelingen, liefst niet vlak bij de krankzinnigengestichten ge legen, zeer groot is, vooral, met liet oog op observatie en verpleging van weinig-kranke patiënten. Een neutrale inrichting van dien aard werd voor weinige jaren dicht bij Oud- Rozenburg geopend, de in Den Haag zeei bekende Ramaerkliniek; ook de Roomscheir hebben hun eigen inrichting: de St. Jacobus stichting te Wassenaar. Da voorgeschiedenis. De bekende Christelijke Vereeniging ech ter kwam, geheel buiten eigen'schuld, ach terop door een samenloop van omstandig heden, waardoor het Bestuur in zijn actie langen tijd gehandicapt werd. Het algemecne bezwaar was, dat de Ar menwet niet toeliet om zulke armlastige lijders te helpen; daarvoor was wijziging zoowel van Armen- als van Krankzinnigen wet noodig. Met Januari treden de voor naamste bepalingen in werking. Eohter, dit had het Bestuur niet behoe ven te beletten om tot de bouw over te gaan; immers men had wel zelf-betalende patiënten kunnen opnemen. De bouw werd dan ook veel meer belet door andere cm standigheden. In de eerste plaats was er bouwterrein noodig. Bloemcndaal bij Loosduinen heeft nog voldoende terrein, doch men wil.1t- deze kliniek geheel afzonderlijk zetten, liefst op eigen, vrij terrein. Daartoe werd, met medewerking van een makelaar, 5 H.A. van de gronden van O eken burg aangekocht, gelegen aan de overzijde van de Rijksstraatweg naar Monster; een golvend duinlandschap met dennebosschen en hakhout en hierop hoopte men overeen komstig de reeds in 191S ontworpen plan nen te houwen, in overleg met de hoofd inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Schuur man Stekhoven. Doch toen kwamen er allerlei moeilijk heden, welke we maar onbesproken laten Op één ervan hebben we wel eens gewezen: de onbillijke eischen welke de Dienst van Stadsontwikkeling stelde en waarhan men. ten slotte door krachtig optreden ontkwam Ook gaf oponthoud de zeer noodzakelijke verbreeding (tot 13 M.) van de weg, waar aan zooveel vastzit, dat de Stichting thans nog de gewenschte verbinding van de kli niek met de centrale gebouwen niet tot stand kan brengen. Intusschen, al deze dingen en nog andere bezwaren, welke zich onverwacht opdeden, mochten vertraging brengen, ten slotte kon in Zuid-Holland: tot vertegenwoordiger van den Nieuwenpolder of Dovespolder (gem. Rozenburg) H. Barendregt, te Rozen burg: in Zeeland: tot raad van den nolder Wal cheren, L. Simonse te Biggckerke; in Noord-Brabant: tot voorzitter van het waterschap de Haven en Sassen van Zeven bergen P. A. Jooren te Zevenbergen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 16 tot en met 22 Nov. zijn in ons land aangegeven 13 gevallen van buiktyphu6, 221 van roodvonk, 166 van dyphterie, 3 van nekkramp, 6 gevallen van poliomyelitis anterior acuta en 1 geval van encephalitis Iethargica. Voorts 2 gevallen febris undulans. 1 van dysenteria ba- cillaris en 2 van dysenteria amoebica. Aan 1100 personen is koe-pokstof afgeleverd. Gevallen van encephalitis na inenting zijn niet voorgekomen. TWEEDE KAMER INDISCHE BEGROOTING 1931. De Centrale afdeeling der Tweede Kamer heeft besloten op Vrijdag 5 December, des ochtends 11 uur, in de afdeelingen té doen onderzoeken de begrooting van Ned.-Indië voor 1P31. den de plannen voortgang hebben- de firma Groenewegen tc De Bilt maakte het ter rein in orde, de Ilaagsche Asfalt Mij. legde een oprijlaan aan, de bekende architect Knevel van Emieio, die zich naam maakte als stichtingonbnuwcr, ontwierp de plannen en in Januari 102!) had de aanbesteding plaats, mét het gevolg, dat het werk werd opgedragen aan de firma B. Keppel te Bus sum voor een grondhedrag van f 392.000, een bouwsom, welke de Vereeniging zelfs zonder leening kon foumoeren. De strenge winter gaf direct een paar maanden oponthoud en het gevolg is ge weest, dat de officieele opening niei kor. plaats hebben op rle stichtingsdag van Bloemendaal, 31 October, doch tot lieden uitgesteld moest worden. Ook thans wordt nog op cenige kleinig beden gewacht, dorh met ecii paar 'weken kunnen rie eerste patiënten ontvangen wor rlen. Dc inrichting van het gebouw Tegenover de gehouwen van dé moeder stichting Bloemendaal v. heft zich thans het massieve, imponeerende gebouw, getui genei van veel soliditeit, doelmatigheid en smaak; met op de achtergrond het groene bosch, de blanke duinen en de wijde ver ten der zee. Hier woont de rust bij de on rustigen naar de geest. I-Iet gebouw is naar zeer strenge bouw kundige regels opgetrokken in de vorm haast van een vliegmachine en waar gij u ook wendt of koert, telkens valt het u op, dat het geheel, zoowel als elk onderdeel precies berekend is op het doet. dat hel m^et dienen. De ontwerper heeft nu 'etter lijk alle mogelijkheden voorzien en elk be zwaar van te voren ondervangen. Waarlijk, een woord van bizondere hulde is op zijn plaats. De hoofdverdeeling is: groote linker- en i rechtervleugel voor mannen en vrouwen on het zuiden, een middenstuk hoofdzakelijk 1 voor diénst-lokalen en een dubbele achter vleugel voor onrustige patiënten. De in I richting der vleugels is volgens standaard I model, harmonisch en symmetrisch, één ge- I daohte beheerscht alles. 1 De ligging is overal zoo, dat in elke zaal of kamer een deel van de dag de zon schijnt en dat het licht zoo mogelijk van alle kanten binnenvalt, wat een aangename üchtverdeeling geeft De begane grond. Ieder der voorste vleugels heeft drie kleine zalen met bedden, een dagzaal mei uitbouw en werkkamer, benevens huishnu delijke vertrekken. De werkgelegenheid kan zoo noodig uitgebreid worden. In het middenstuk bevinden zich groote, artistieke hal (vooral de zoldering met ingelegde triplexplanken is subliem'i. en schitterend trappenhuis, (de verlichting j on de pilasters aangebracht corn spóndeert jdoor.de gekleur.de glazen van de lantaarns met het gekleurde glas in lood van de ra .men); de lift, geschikt voor het vervoeren van twee bedden en automatisch werkend; en de uitgangen naar de afdeelingen. Langs de gang zijn kantoorruimten, een kluis, garderobe en drie zusterkamers Voorts een keuken en hijkeuken. De keuken heeft slechts een ass>isteeren de beteekenis; het gewone voedsel word' in de centrale gestichtskeuken bereid en mét een warm-wagentje naar de kliniek gebracht; het kan in de keuken warm ge houden en zoo noodig aangevuld worden met extra voedsel. De onrustige afdeelingen zijn op zeer bi zondere wijze ingericht. De dubbele ramen met 22 cM. tussehenruimte zijn juist ook doelmatig, omdat de vleugel op het Noor den ligt. Tusschen de ramen hangen le gordijnen. De extra-afsluiting is ook van beteekenis omdat daardoor zoo min de omwenden als de andere patiënten gestoord worden door de woelige elementen. Er zijn twee kamers ieder voor vier ledi kanten en één karrïer voor één patient; et is dus plaats voor 9 patiënten. Voorts zijn er 3 permanente baden, de vervanging van de vroegere dwangbuizen, van de fa. H. Zimmerman en Co. te Utrecht', welke firma zorgde voor de centrale ver warming met warmwater, de warmwater voorziening zelf en als gezegd, de perma nente baden. De oliestookinrichting is van de firma Slotboom. Dan zijn er 2 isoleerkamers, welke ge heel donker gemaakt kunnen worden, ter wijl de vloer verwarmd is. Het middengedeelte heeft een kamer voor geneeskundig onderz >ek, idem voor de concierge, idem voor bezoekers; naast ieden- afdeeling een hadkamer en 'n theekeuken Nog moet gewezen worden op de beton nen nooduitgangen voor de veiligheid der bovenkamers, en naast de groote trap nog twee diensttrappen, zoodat een paniek haasi onmngelijk is. De lift is van de firma D. Vis in Baarn. De eerste verdieping. Een blik op de eerste verdieping doet dadelijk zien, dat de onrustige afdeeling niet hooger is opgetrokken; overigens pasi de eerste verdieping geheel op de begane grond en ook de indeeling is gelijk. Voorts zijn er nog 5 kamers apart vooi zeer rustige patiënten, die weinig toezzicht noodig hebben. Ook hier valt het licht van verschillende zijden in, terwijl de ventilatie werkelijk zeldzaam is. Niet alleen zijn overal tuimel ramen, doch eveneens rolramen, welke zoo danig vastgezet kunnen worden, dat ze geen gevaar voor de veiligheid opleveren. Gelijk ook de electrische verlichting op dag en nachtsterkte gezet kan worden met sleuteltjes, die buiten het bereik der pa tiënten blijven. In het middengedeelte van de verdieping is een verhandkamer, een garderobe, ver pleegsterskamers (keurig) en een zitkamer (dubbel keurig!). De tweede verdieping. vesting van personeel. Zoo komt men over de zolder (prachtige werkruimten) in -le kamer van een hoofdverpleegster, welke met uitzicht op het heuvelige duinland schap een prachtverblijf is. Voorts een laboratorium, linnenkamer, bergruimte en een toekomstige ruimte voor Itöntgen-bestraling. De kelderruimte. Onder het gebouw bevinden zich groote kelders, diverse lokalen, rij wiel bergplaats, onder de badkamers zijn sorteerkamers voor de wasch, welke door kokers naar be neden valt, enz. Verdere bijzonderheden. De electrische verlichting is natuurlijk zoo modern mogelijk. üe watervoorziening geschiedt door de toren van de stichting Bloemendaal. Bij de toiletten is een Hydrufoon van Gebrs. Stork en Co. te Hengelo aangebracht en een Benkieser-apparaat van de firma Langeraar te Nijmegen voor liet brengen van de wateraanvoer onder een druk van 4 k 4i/2 atmosfeer en versterking. Een ver beterde toepassing zou men kunnen zeg- De rioleering is op Bloemendaal aange sloten en alles gaat naar een vloeiweiile. in de kamers en gangen liggen h.offizake lijk prisma vloeren: ingelegd rubber van de fa. Van Wocrkom; in sommige kamers zijn parketvloeren. De muren zijn gewikkeld, een prachtige nabootsing van behang, maar onverslijtbaar en afdoende; of gemetaliseerd: in de was ingebrand met prettige kleuren. Leverancier is de firma Witte, Amsterdam—Utrecht. Anton Berg te Dordrecht zorgde voor het glas in lood, dat overal de lichteffecten ver hoogt. De kleurenschakeering is frappant: vol leven en afwisseling, iets bijzonders overal De electrische installaties zijn geleverd door de firma Groeneveld en i_o. te Amster dam en uitgevoerd door baron Ir. Van Iter- sum. 't Gebouw leent zich .voor allerlei verple ging: bed-, arbeids- en afzonderlijke verpla Ring. I11 totaal zijn er 107 bedden- De verpleging geschiedt hoofdzakelijk door vrouwelijk personeel. Enkele getrouwde vei plegers voor de onrustige mannen zijn ex tern. Alleen de portier is intern. Het verpleeggeld. bedraagt hoogstens f 4 per dag. Extra-voorziening is mogelijk, doch over 't algemeen niet gewenscht. Met Den 1-Iaag wordt onderhandeld over oen contract. Dat er aan zoodanige stichting werkelijk behoefte is, blijkt voldoende uit het feit,, dat i de Ramaerkliniek, welke 100 bedden heeft, jaarlijks ongeveer 000 patiënten ontvangt. Cr dus veel te veel mutatie. Een verhouding van 1 op 3 zou beter zijn. Dit is feitelijk de eerste stichting met een volledige open afdeeling. Dr. H. Sap, de oud ste geneesheer-directeur van de Vereeniging. die reeds ongeveer 30 jaar op Bloemendaal werkzaam is, is ook geneesheer-directeur van de kliniek. Hij wordt bijgestaan door den geneesheer Dr. H. Hutter. die zich spe ciaal gevormd heeft in de Valerius-klmiek t'. Amsterdam en in München. En hiermede meencn we eenïgr indruk gegeven te hebben van het gebouw, dat ar chitectonisch en wat doelmatigheid beireft aan de hoogste eischen voldoet; waarin te arbeiden een genot moet zijn; en waarin verpleegd te worden velen tot zegen moge strekken R.-K. MIDDENSTANDS- BEDRIJFSRAAD JAARVERSLAG. Dezer dagen ontvingen we het jaarver slag over 1929 der, U.K. Algemecne Midden stands bed rij f6raad, waaraan onderstaande is ontleend. meene Raad en de meeste bedrijfsratiéri werd een behoorlijke activiteit aan den dag gelegd, waarbij wordt gedacht aan het tot stand komen van twee nieuwe raden, nl. een voor het burgersmeden- en een voor hPl loodgietersfitters- en koperslogersbedrijf. Aangezien reeds bedrijfsraden bestonden voor de meubelindustrie, het schil Jersbe drijf, het stucadoorsbedrijf, het schoenma kersbedrijf. het s lage robed rijf en de manu- facturenhandel, is hun aantal thans tjt acht gestegen. Bovendien werd in" de laatste maanden van 1929 de stichting var een bedrijfsrsad voor het electrotechnisch ben rijf voorbe reid. zoodat deze begin 1930 kan worden tegemoet gezien. Tenslotte zij nog vermeld de arbeid, ver richt ter bevordering der leerlingen-oplei ding in de werkplaats, de bemoeiingen in verhand met de beroepskeuze-voorlichting, en het werk tot voorbereiding voor de op richting van bedrijfsvereenigingen voor ziekengeld verzekering- ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE LEERSTOEL IN DE HOMOEOPATHIE In antwoord op de vraag van het Tweede Ka merlid den heer Duymaer van Twist betreffen de publicatie van de contra-Memorie dei Ver. tot Bevordering der Homocopathie in Neder land en van het antwoord op die Memorie van de Kon. Akademie van Wetenschappen inzake de vestiging van een leerstoel in de homueopa- thie aan een der Rijksuniversiteiten is door den Minister van Onderwijs medegedeeld, dat hij de desbetreffende stukken heeft doen neder leggen ter griffie van de Tweede Kamer, ter inzage van de leden. Er bestaat bij den Minis ter geen bezwaar tegen, wanneer de Tweede Kamer eventueel besluit, de stukken openbaar te maken. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINMFN TE BRENGEN. WAAR HEI BEHOORT EERSTE KAMER WINKELSLUITINGSWET AANGENOMEN (Vergadering van Donderdag 27 Nov.) In antwoord op de bespreking der Kamer sche beteekenis der winkelsluiting reeds be slist Is voor het overgroote deel van het volk. De zaak is op het front van tal van gemeente raden uitgestreden, daarom behoeft men er ich tel ijken strijd, die vroe ilulting is gevoerd. Was e nu vurig voorstander b!« .msterdamschen Raad ook r J. Patijn Indertijd ting bij uitstek r..?r telijke regeling mik inert er aan, hoe Mr. ;ef. dat de wlnkelslul- ezen'is voor een wet- ret te, diep ingrijpt in cwerp laat belangrijke plaatselijke regelingen de ultvoi Sr is dagswet een bijzondi ,n, beide weti iherpe lijn tusschen. In "beïdi réglm de Zon- n echter er loopt levorderd. "Het Zondags door de rderd De wijziging der Zon- slaan beide wetten te ver van elkaar. De Zon dagswet ls een uiterst delicaat onderwerp en moest men op een wijziging wachten, dan zou dit zeker nog wel enkele Jaren duren. De ge- HEDENMIDDAG GEOPEND. Wegens verhindering van den hoogbejaai den voorzitter van het Centraal Bestuur, prof. L. Lindeboom te Kampen, stond de openingsplechtigheid onder leiding van den vice-voorzitter ds. A. M. D 0 n n e r uit Den Haag. Aanwezig waren voorts de leden van het Centraal bestuur; het stichtingsbestuur onder presidium van dr. B. Wielinga uit Amsterdam, vertegenwoordigers van den minister van Binnenlandsche Zaken, Ged. Staten van Zuid-Holland, van het Gemeente bestuur van Den Maag, „Maatschappelijk ilobetoon", zusterinstellingen, predikan ten, stichtingsraad, enz. Rode van Dr. H. Sap. De directeur-geneesheer van „Bloemen daal" zette in een rede de voorgeschiedenis van den bouw uiteen en schetste hoeveel moeilijkheden moesten worden overwonnen eer men zoover was dat tot den bouw zou worden besloten. Spr. noemde dezen dag een van verheugenis over de door particulier initiatief verkregen resultaten, een dag van beteekenis niet alleen voor de vereeniging, doch evenzeer voor de krankzinnigenverple ging in ons land in het algemeen. Hij herinnerde eraan, dat deze Vereeniging de eerste was, die het pavilj icnstelsel op dit gebied in ons land invoerde. In het begin van de vorige eeuw ge schiedde de opsluiting van krankzinnigen uitsluitend in het belang van de openbare veiligheid. De later volgende wettelijke re gelingen werden sterk beïnvloed door de denkbeelden van den bekenden psychiater Scliroeder van der Kolk, waardoor het pu bliek leerde inzien, dat de krankzinnige tevens een zieke is, die behoefte heeft aan geneeskundige verz rging. Tenslotte kwam de wetswijziging die het instituut der „aangewezen inrichtingen" bracht, waardoor het mogelijk is, aan acute zenuwpatiënten elk odium van kranKzm nigheid te besparen en in dit licht be schouwde spr. ook de opening van deze kil mek als een schrede op den weg tot algc- heele vrijmaking van den geesteszieke. Varvolgens gaf Dr. Sap een beschrijving van de geheele kliniek, die in de eerste plaats is bestemd voor patiënten van chris- tehjken huize. Spr. eindigde met den wensch, dat „Ockenburg" hier tot in lengte van dagen moge staan als een opgericht teeken en dat vele kranken hier genezing mogen vinden of matiging van lijden, vertroosting in zielo- nood en vrede des harten in angst en twijfel. Gode ter verheerlijking. ACADEMISCH GEVORMDE ACCOUNTANTS EEN ADRES AAN DEN MINISTER. Het Bestuur der Vereen, van Academisch gevormde Accountants heeft een adres ge zonden aan den Minister van Arbeid, waar in het als zijn meening te kennen geeft, dat in de toekomst de opleiding van accoun tants bij het hooger onderwijs dient te wor- dne geconcentreerd. Weliswaar, zoo zegt het adres, zal gedu rende een zekeren overgangstijd het voort bestaan van de vercenigingsopleidine- nood zakelijk blijken en onze Vereeniging hoeft er ook geen énkel bezwaar tegen deze voor lnopig te continueeren, maar zij moet ot zich ten sterkste tegen verzetten, dat het ontwerp der Commissie 192S de vereeni- gingsopleiding als de normale, ook voor de toekomst, regelt en de academische slechts als iets bijkomstigs beschouwt, dat zelfs nog in zeker opzicht onder toezicht van de regelaars der vereenigings-opleiding wordt gesteld. P. T. T. Om ervan verzekerd te zijn, dat nieuw- jaarswenschen naar het buitenland tijdig hun bestemming bereiken, gelieve men reke ning te houden met de tijdstippen, waarop men zijn correspondentie uiterlijk kan ver zenden. Wij laten daartoe enkele „la'atste gele genheden" volgen: Ned. Indië: Sabang en Medan zeepost 2 Dec. van Amsterdam per m.s. „Johan van Oldenharneveldt"; mail 11 Doc. van A'dam 12 via Rotterdam per luchtdienst Londen Kara hi. Batavia-mail 4 Dec. via Amsterdam. 11 en 12 Dec. via Amsterdam per luchtdicnst (Ned. en Eng.) West-Indië: Curagao: 12 Dec. van Amster dam per s.s. „Venezuela". Suriname 16 Dec. van Amsterdam per s.s. „Van Reusselaer". Canada: 18 Dec. over Engeland. Ver. Staten van Amerika: 20 Dec. van Rot terdam per s.s. „Nieuw-Amsterdam". Zuid-Amerika: 14 Dec. via Antwerpen Zuid-Afrika: 11 Dec, van Rotterdam via Engeland. DRANKBESTRIJDING EEN NIEUWE ORGANISATIE. Drankbestrijdersvereenigingen van alir richtingen hebben zich aanecngeslotfMi lot een nieuwe organisatie: een waarborgilïenst voor alcoholvrije dranken, die thans haar werkzaamheden aanvangt Zij geeft waar borgzegels met haar naam uit. Het bestuur wordt gevormd door een vertegenwoordiger van elk der samenwer kende organisaties; daaruit is een dage lijksch bestuur gekozen van drie leden, d«- heeren Mr. W. F. F. baron Verschuer ie Beesd, A. J. I. Stalpers te Helmond en P van der Meulen te Zeist, secretaris. DE PAN-EUROPA-PROPAGANDA ONDERHOUD MET MIN. BEELAERTS. Naar wij vernemen, heelt Graaf Gouden hove Kalcrgi gistermiddag een conferen tie gehad met den Minister van Buiten- landsche Zaken. G. A. JONASSE t Te Hilversum is gister op 73-jarigen leeftijd rrcrieden de heer G. A. Jonasse, oud-directeur der Algemeene Landsdrukkerij. tijd christelijke nati zijn. irbereldende werkzaamheden zt "orderen en dus kan de wet nle orden ingevoerd. Spr. kan niet rijheid betreft, rri jheld door de Revolu arische vergissing is Is ut tijd gedacht heeft juist gei der Engelsv leiding ook gezeg onbevooroordeeld t tst. Over de vrij vijand der per hij niet altijd het rap'; it in de m-dig Is platteland blijft hij ver- Prof, "de Savorni'n Lohman (C.H.V ping verdaagd. NEDERLANDSCHE KOLEN VOOR DUITSCHLAND WORDT DE INVOER NIET VERHOOGD? Naar de Tel. in verband met een bericht uit de Berliner Börsenzeitung over verhoo- ging van het invoercontingent van steen kolen uit Nederland verneemt, is hij de Staatsmijnen niets bekend van pogingen van Nederlandsche zijde om opnieuw een verhooging te verkrijgen. Zooals men weet, is destijds het voor in voer naar Duitschland toegestane kwantum van 80.000 ton tot 100 000 ton per maand verhoogd. Met deze bescheiden resultaten, die ver beneden het Nederlandsche voor stel blijven, heeft men toen genoegen moe ten nemen. Economie en Financiën. HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Behandeling der faillissements aanvrage opgeschoven. Zooals bekend, was heden op de failisse- mentenrol der Haagsche rechtbank geplaatst de door mr. I-leeg namens 3 spaarders uit Groningen ingediende aanvrage om de spaar bank di'r Handels- en Landbouwbank failliet' te verklaren. Ook was door mr. A. C. E. M. dc Groot ingediend een request tot faillietver klaring van de Handels- en Landbouwbank zelve.- Aangezien echter hedenochtend door mr. Lindeboom, zoowel voor de spaarbank als voor de Handels- en Landbouwbank ver zoeken waren ingediend, om aan beide instel lingen surséance van betaling te vcrleenen, werd de behandeling der faillissementsaan vragen opgeschort totdat over dc surséance- aanvragen zal zijn beslist. vanavond niet geschreven? Dan he'iben wij mar- urn h 11 migen Uw pioifadressen

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1