NUTTIGE en zeer WELKOME St. Micolaas-Geschenken i HANDSCHOENEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 Koninklijk. Koninklijk ii zijn hou ding, koninklijk staan hem die manen, konink lijk is zijn machtige kop. Sober maar schoon past zijn kleed geheel en al bij zijn lenig leeuwenlijf. Er zijn veie mannen met een welgebouwd figuur. Wat zouden velen van hen er geheel anders uitzien, als ze kleeding droegen, die bij hun lichaamsbouw volkomen passen zou. Geen opvul sels van watten, niet dat zoo overdreven ge tailleerde in kleeding, maar de eerlijke snit en de zuivere pasvorm van de Kreymborg- coupe kleedt mannelijk 1 Daarom, als ge een nieuwe winterjas noo- dig hebt, denkt er dan omKreymborg-coupc 1 Kreymborg HAARLEMMERSTRAAT 143 GERARD HEKKING DE MAN MET DE PURPEREN TOON. Wat is het geheim van Hckkings purperen cellotoon? Robuste eerlijkheid, brandende kracht, stalen overtuiging! Er wordt niets gedaan om mooie salontoontjes aan zijn lu strument te ontlokken; er wordt niets ge daan om het prachtige instrument iets an ders te doen schijnen wat het is. Geen fluiten STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen Op Maandag 1 December 1930, des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut Van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer J. L. de Waal. 2o. Benoeming van 5 leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der ver ordening. houdende Reglement voor de Com missiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de heeren F. Eikerbout, J. Wilbrink, M. G. Verweij, Th. M. W. Bergers en Mr. A. J. Komijn). 3o. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie. (Aftredend: de heeren D. Parmentier, J. A. van der Reijden, J. J. Vallcntgoed, C. J. van Tol en J. Zitman). 4o Voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer W. J. Nijholt van de school Dui- venbodestraat A naar de Centrale school Voor het 7e en 8e leerjaar. 5o. Rekening, dienst 1929, van de Stede lijke Werkinrichting. 6o. Voorstel tot overneming in eigendom len onderhoud bij de gemeente van een fetrookje grond, gelegen aan de Langestraal hoek Groenesteeg, Sectie C No. 665 ge<l. 7o. Voorstel in zake het vestigen van een erfdienstbaarheid van licht en uitzicht ten behoeve van het perceel Haarlemmerstraat Sectie H No. 2809 en ten laste van het aan de gemeente toebehoorend perceel Haarlem merstraat Secjie H No. 2988. So. Voorstel tot het indienen van bezwaren tegen een aanslag in de Forensenbelasting in eene andere gemeente, over het belasting jaar 1929—1930. 9o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij, om goed keuring van een plan van uitbreiding van den watervang op hare terreinen onder Was senaar. lOo. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gemeente blad No. 35). laatstelijk gewijzigd bij do verordening van 2 December 1929 (Gemeente blad No. 26), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening rege lende het verleenen van pensioen en wacht geld aan gemeente-ambtenaren en de ver ordening, regelende het verleenen van pen sioen aan weduwen en kinderen van ge meen le-ambtenaren, zooals deze luiden né de wijziging van 26 Maart 1914. llo. Voorstel in zake de overneming ln eigendom bij de gemeente van den paarden stal in het woonwagenkamp aan den Lagen Morsehweg en tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het treffen van een eeni ge voorzieningen aan dien stal en in dat kamp. 12o. Voorstel: a. tot vaststelling van 'de verordening, tot wijziging van de verordening van 17 Mei '2920 (Gemeenteblad No. 23), regelende de heffing van een belasting onder den naam yan „Marktgeld" in de gemeente Leiden; b. tot vaststelling van de verordening, tot Wijziging van de verordening van 27 Juli 1916 (Gemeenteblad No. 15). regelende de heffing van weegloonen en plaatsgelden aan de Gemeentcwaag en van weegloonen aan de Vette Varkensmarkt te Leiden; c. tot wijziging van het tarief voor het loon der waagwerkers, laatstelijk vastge steld bij raadsbesluit van 3 Juli 1910; d. om ook op de Veemarkt de werkloonen van dc waagwerkers voor het aanbrengen naar- en wegbrengen uit de Waag van varkens en biggen voor rekening van de gemeente te nemen, 13o. Verordening, regelende de heffing van tone plaatselijke belasting voor het gebruik van voor den openbaren dienst bestemde ge meentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsmede van gelden, als bedoeld in het derde lid van artikel 238 van de Gemeentewet. 14o Verordeninc. regelende de invordering 'der plaatselijke belasting voor het gebruik van voor den openbaren dienst bestemde ge meentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsmede van gelden, als bedoeld in het derde Jid van artikel 238 van de Gemeentewet. hobo's of cartaguetten worden geïmiteerd, zooals men liet bij echte cello-virtuozen wei hoort. Maar Hekking is geen virtuoos, hij heeft een afkeer van kunstjes. Hij is vóór alles kunstenaar, die diep en dichterlijk doorleeft wat hij speelt. Natuurlijk behoort daartoe een geweldig ontwikkelde techniek, een zeldzame vlugheid van linkerhand-tech niek en zekerheid van vingerzetting. Even zoo behoort daartoe een beheerschte stok voering. Maar deze zuiver technische ding gaan bij Hekking als van zelf en zijn niet anders dan het medium, dat nu eenmaal on misbaar is om aan dc bewogenheid van den innerlijken mensch uiting te kunnen geven. Hekking is een geweldig kunstenaar, één bij de gratie Gods, wiens geheele wezen r naar uitgaat, om het publiek het wezen der schoonheid te openbaren als eenvoudig ei hartelijk mensch tegenover de menschen. Eerlijk in fijn wezen, eerlijk in zijn kunst Ik moet bij Hekking aan Carlyle denken: hij doet ons in zijn kunst door den schijn der dingen hen het wezen benaderen. „Een muzikale gedachte", zegt Carlyle ergens, „i een gedachte uitgesproken door een geest, die doorgedrongen is tot de diepste kern van het ding". Soms laten wij ons verblinden door den schijn van het ij del virtuozendom, dat slechts den buitenkant der dingen benadert e zinnen en de sensatie streelt en soms opgezweept, zonder ons in de diepte te ra- en tot de kern van de muzikale schep ping vermogen we niet door te dringen. Nog eens: Hekking is eerlijk. Zijn troon brandt ;n gloeit, hij leeft en tintelt van bewogen kracht. Zijn toon kan ruig zijn en in die ruigheid branden als purper, groot van kracht, zwaar als metaal, maar die toon is iiep van inhoud, overtuigt door feillooze ze kerheid. Hij kan stoer zijn en stroef, maar hij kan u ook de innigheid van het gebed en da weemoed en het verlangen brengen. Hij is altijd schoon, altijd vol. Eerst hoorden we de geweldig zware Sonate in F gr. t. van Brahms, met die eigenaardige afwisselingen tusschen cello en piano. Laten we er onmid dellijk aan toevoegen dat het voor Theo van "^as een heerlijkheid moet zijn geweest, Hekking te begeleiden. Er was tusschen bei de kunstenaars een volkomen onderling be grip. Van der Pas kan den vleugel doen bruisen als een stormwind en doen ruischcn als een waterval en ook in de edele afge wogenheid van zijn spel is een poëtisch be naderen van den geest der composities. Deze sonate vaar Brahms zou men meer dere malen willen "hooren, ten einde de die pe gedachtenwereld te kunnen peilen. We zouden kunnen schrijven over het geheim zinnig duistere allegro; over het prachtige Adagio met zijn prachtig cantilene afgewis seld met het donkere gonzen van de cello, waarboven de pianopartij licht uit duister schept. Maar altijd blijft het zwaar van Noord-Duitsche ernst. Dan het donkere Alle gro molto en eindelijk een rondo-achtige Toen speelden de kunstenaars de prach tige Sonate van Debussy, die we drie jaren geleden uitvoerig bespraken, en dus nu la- in rusten. Na de pauze kwam een zeer gevarieerd programma. Eerst de edele hoogheid van Bach in een breed gestreken doorleefd cello- spel en een schitterende begeleiding. Op deze „Arioso" volgde „Esquiesse" van Ka- vinsky. Met een kleine afwijking van het programma hoorden we vervolgens twee mooie lichte menuetten van Valencen en van Beethoven. Dat Hekking zijn instrument door en door kent en de mogelijkheden, welke er in ver scholen liggen, doorgrondt, bewees hij in een „Villageoise" van hem zelf, waarin hij zich tevens weer toonde als eerlijk kunste naar en man van muzikale fantasie. Dit vijftal korte stukken was de voorbe reiding tot het slot van den avond, de heerlijke cellosonate van Grieg, door de bei de kunstenaars opgebouwd als een stuk architectuur in tonen. Wat moeten we schrijven over de machtige structuur van dit werk en de heerlijke verklanking welke het vond? Het was een nascheppcn, een herscheppen, een muzikale prestatie van de hoogste orde, waarvoor wij geen woor den hebben. Het Kunstkring-publiek, dat de Gehoon zaal geheel vulde, was opgetogen en na een langdurige ovatie volgde als toegi't nog „La source" van Davidow, een genie- stukje van de fijnste soort, waarbij men denken kon aan 't ruisc-hen van een bron en 't parelen van het zonlicht over 't spai- tend bronwater. De Kunstkring „Voor Al len" mag met groote voldoening op dezen schitterend geslaagden avond terugzien. We brengen nog even in herinnering, dal voor a.s. Donderdag 27 November de Kunst kring een Paedagogisch concert heeft ge arrangeerd .waarvan Willem Andriessen, de pianist, de leider zal zijn. WETHOUDER GOSLINGA De Wethouder van Financiën, de heer Cos Jinga, zal deze week niet Woensdag, doch Donderdagmiddag te 2.30 uur spreek uur houden in het Raadhuis, Rapenburg 12. MILITAIRE ZADELMAKERIJ Bij ministrieele beschikking is te Leiden een werkplaats voor militaire zadelmakers opgericht. zijn onze EOLISCH (WIENER) KWARTET Het wercldberoe-mde -nsemblo Kolisch- (Wiener) kwartet zal op het tweede abon nementsconcert van de concertdiirectio Dr. G. dc Koos, hetwelk zal nlaats vinden op Vrij dag 2S Nov. a.s. om 20 uur in do Stadsge hoorzaal een kamermuziek-avond geven. Dien avond zal het ensemble kwartetten van Mozart, Bartok, Beethoven ten gehoore ■brengen. NAPPA voor DAMES O 47 met wol gvoerd 3.45, 2.95, Voor Heeren 4.95, 3.95, 3.15; Geheel gevoerde NAPPA HANDSCHOENEN in diverse modekleuren voor Dames met fraaie Bontrand O Ou en geheel gevoerd 4.25, 3.75, I NAPPA HANDSCHOENEN voor Jongens en Meisjes in alle maten voorhanden. Haarlemmerstr. hoek Donkerst. 2-4-6 j OPGERICHT 1875 Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING AANBESTEDINGEN Op het bureau van Gemeentewerken is hedenmorgen door burgemeester en wet houders aanbesteed: Het inrichten van een terrein ten Zuiden van den Haagweg tot speelterrein (Westerkwartier) en 't bouwen van een brugwachters-posthuis op den Oude Singel nabij de Pauwbrug (in 2 perceelen). Ingeschreven was als volgt: Hoek en Joh. Smits. Alphen a. d. Rijn, I, 4789; Warnaar en Hoogstraten Leiden. 4973, II 1339; v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest, in massa 5000; v. d. Lelie en Kantebeen, I 4690, II 1790, in massa 6460; Barten, Leiden, I 4884, II 1194; Brakman en Beuier, Voorburg I 5733, II 1751, I en II 7484; Neuteboom. Leiden II 993; Koster en Co. Den Haag I 5279, II 1359; Mugge en van Klaveren, Leiden, II 9S9; Marcelis en Heemskerk, Leiden I 4739, II 971. in massa 6999; Lange- veld, Leiden I 4992, II 1092. Voorts is aanbesteed: het vernieuwen van het riool in de Maredijk vanaf de Rijns- brgersingel tot de Aloëlaan met bijbehooren- de werken. Hierop was als volgt ingeschre- Warnaar en Hoogstraten, Leiden 3919; de Winter en v. Weeren, Leiden 5100; Bax en Steenkist, Haarlem 4818; Marcelis en Heemskerk 3089; Koning. Voorschoten 3724; v. d. Geer en Stuifzand 4555; J. H. Sanders te Delft f5124 WINKELSLUITING. ST. NICOLAASDRUKTE, Van 28 November tot en met 6 December a.s. (behalve Zondag, 30 Nov.) mogen de win kels geopend blijven tot 11 uur des avonds Het personeel van 18 jaar of ouder mag vanaf 25 November tot en met 5 December (let wel 5 Dec.) gedurende die periode 02 uur per week en 11 uur per dag arbeid ver richten. Naast de arbeidslijst moet een geschrifi hangen, waarop de werk- cn rusturen zijn aangegeven. AUTO TE WATER Gisteravond is op het terrein van de Groen tcnveiling de auto van de bierhandel van dc firma W.. te water gereden. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest door hel Indrukken van een ruit van de cabine zich in veiligheid te stellen, daarbij geholpen door het van de andere zijde binnenstroomende water. Omstanders hielpen hem spoedig op het droge. Een beslagen ruit en onbekend heid met het terrein, waren de oorzaak van het ongeval. Een kraanw?y?n heeft vanmoi- gen de auto op het droge gebracht en naar de garage gesleept. BESCHERMING VAN SLACHTOFFERS IN DEN NAAIMACHINEHANDEL Wij herinneren den lezers er aan dat hedenavond tusschen 7 en 8 uur in het ge bouw van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken (ingang Levendaal) gelegen heid bestaat om mondeling klachten in te dienen'tegen den laatsten tijd aan het dag licht gekomen onoirbare praktijken in den naaimachinehandel. Ook degenen, die inlichtingen daaromtrent kunnen verstrekken zullen in het algemeen belang handelen door zich aldaar bij de commissie, die het kwaad afdoende zal kun nen bestrijden zoodra zij de wijze van col portoeren enz. in alle bijzonderheden kent, tijdig aan te melden. Indien het publiek aan de oproep gevolg geeft cal men niet alleen talrijke gedupeerde werkloozen kunnen beschermen, doch ook kunnen bewerkstelligen, dat degenen, die zich ten onrechte achter hun colporteurs en reizigers trachten te verschuilen, ten deze niet vrij zullen uitgaan. irrespondentie uiterlijk op het hoofdkantoor orden gepost op den datum en het tijdstip ihter elk land aangegeven. De overtochtsduur 1b berekend tot de plaat- n achter de landen vermeld. Voor verder ge- gen bestemmingen Is ln het algemeen ver zending met een vroegere gelegenheid ge- enscht. Argentinië (Buenos-Aires) 14 Dee. 9 u., lucht post 19 Dec. 19.40 u. Australië (Fremantle) 4 Dec. 12.SO u.. (Ade laide, Melbourne, Sydney, Brisbane) 27 Dec. "Brazilië (Rio de Janeiro en Santos) 14 Dec. 9 u„ luchtpost 19 Dec. 19.40 u. Britsch-Zndië (Bombay en Calcutta) 11 Dec. 12.50 u.; Bombay luchtpost 19 Dec. 15.45 u., Karachi luchtpost 25 Dec. 2.40 u. Canada (Montreal) 18 Dec. 9 u. Ceylon (Colombo) 11 Dec. 2 40 u„ luchtpost Chili (Santiago, Valparaiso) 10 Dec. 10.20 1 luchtpost 19 Dec. 19.10 u. Cuba (Havana) 15 Dec. 15.45 U. Ouraqao (Willemstad) 12 Dec 2.40 u. Egypte (Alexandria) 2G Dec. 19 u. Irak /Bagdad) 18 Dec. 6.50 u.. luchtpost ndsch Oost-Indië (Snbang KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. 24 Nov. Sociëteit voor Chemi sche Industrie Katwijk. Katwijk, Prins Hen- drikkanaal. U/ttr. comm.: Mr. W. C. Beucker Andreae, Den Haag, d.d. 15 Juli 193Q. lucht- 26 Nov. 6.50 u., mall 4 Dec. 10.20 u.. ged. roail/luchtpost 11 Dec. 6 50 u.. luchtpost 12 Di Straits-Settlements (Pcnang, Singapore) 11 (Paramaribo, aankomst 1 Jan. '81) Uruguay (Montevideo) 14 Dec. 9 u.. It post 10 Dec. 19 40 u. Vereenlgde Staten van Noord-Amerika (New- York) 19 Desc. 19,40 U. Zuiil-AIrika. (Kaapstad), 11 Dec. 20.85 u Voorzitter de burgemeester Dr. H. J. Lo- vink. Afwezig de heeren G. Bergshoeff, M. Meijer en C. Koren. Mededecling goedkeuring raadsbesluiten Venioek Pluimvee- en Konijnen fokvereeni- ging alhier beschikbaar te stellen, nied. waarop gunstig wordt heslist. Eveneens op verzoek H.B.S. Woerden voor bijdrage f 183 voor een leerling uit deze ge meente. Verzoeken R.-K. kerkbestuur voor subsidie bewaarschool. Landstorm Comm. Z.-H. verhooging subsidie coram. Volksconcer ten in handen van B. en W. om praeadvies. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een gedeelte Hofzichtstraat van P. Bol alhier. Dc heer A. den Ouden vraagt of het grond bedrijf deze wijze van aankoop als regel wil nemen; dit geval is te gemakkelijk bekeken. De heer Ten Cale Brouwer merkt op, dat dit geval afzonderlijk moet worden bezien; het geldt hier een toegang tot gemeente-ter rein Het voorstel wordt aangenomen. De heer Den Ouden stemt tegen. Voorstel van B. en W. tot toekenning van subsidie over 1930 aan de Vereeniging tot bestrijding van tuberculose alhier en afwij zing-van het verzoek om extra-subsidie over 1929. Over dit voorstel ontspint zich een uitge breide discussie. De heer W. J. Spreij gelooft dat door dit voorstel de T.B.C.-patiënten de dupe worden; daarom geeft hij een middenweg nl. f 500 uit de gemeentekas .terwijl de veroen. dan moet zorgen voor de andere f 500. De heeren C. den Uijl, W. J. den Hertog en J. L. H. Boeren voeren een pleidooi dat j de hij de gemeente dit jaar het te kort zal dekken. J~' Inzonderheid de heer Boeren geeft aan, dat de vereen. rcoo zuinig mogelijk-te werk gaat doch dit te kort moet door de gemeente ge dekt worden; de gemeente geeft wel f 30.000 uit voor een kindersneelplaats, terwijl men peuterig doet om f 1100, die voor de volksge zondheid zijn. De Voorzitter en wethouder Hengreen geven aan, dat men niet voor alles bij de gemeente moet aankloppen, het particulier initiatief moet voorgaan. Het voorstel-Boeren. gesteund door den Uijl en den Hertog om dit tekort geheel door de gem. te dekken, wordt verworpen met 6—8 stemmen. Bij de verdere besnrekingen doet de heer Boeren het voonstel f 550 voor dit jaar te schenken. Hierover staken de stemmen, zoo dat in een volgende zitting dienaangaande beslist moet worden. Hef voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de familie Vis alhier ,om toekenning van pensioen aan hare onvereorgde zuster, wordt z.h.st. aan genomen. gezweept, beukten gansche stukken weg en ondermijnden ook de afrit voor het Waai gat, waardoor deze betonnen weg totaal venield werd. Toch zullen we dankbaar zijn als het voor ons dorp met deze materieole schade afloopt CONFESSIONEELS VEREENIGING. Onder presidium van Ds. Ras vergaderdo de afd. Katwijk van de Confessioneele Ver eeniging Maandagavond in de Gemeente- zaal. Óp de gebruikelijke wijze werd de vergadering geopend, waarna dc voorzitter een inleidend woord sprak. Hij memoreerde de laatste Synode in Januari van dit jaar en de Reorganisatie voorstellen, die, helaas, werden verworpen. Hij sprak over het Verbond tot Kcrkherstel cn zijn streven om de Kerk weer te maken tot een belijdende Kerk. „Wij, Confessionee- len, mógen niet bij de pakken neerzitten. Wij vinden onze sterke in God. Welgeluk zalig is de mensch, die zijn sterkte in U vindt". Na een bespreking van enkele v~ zen uit Ps. 84, d73 hij betrok op de Kerk haar weg in deze tijden, gaf hij het woord aan den inleider van dezen avond, den heer Bezemer, met zijn onderwerp: „Zullen de heidenen, die God niet kennen, verloren Inleider gaf een helder, historisch over zicht van het ontstaan van het heidendom. Aan de hand van het Oude Testament werd ook de naar „heiden" verklaard. Beteeken de dit woord aanvankelijk „landman", bij Israël werd het al spoedig gebruikt voor alle menschen van andere nationaliteit, daarna voor afgodendienaar, die niet den God van Israël huldigde als zijn Heer. Vanaf Adam valt de menschheid uiteen in nakomelingen van Seth en van Kaïn Spreker vervolgde die lijn tot den Zond vloed en daarna sprak hij over het uiteen gaan der menschen na den torenbouw van Babel. Een uiteenzetting over het wezen van hel heidendom volgde. De heidenen hadden wel eenige kennis van God als almachtige Schepper, die zich in de natuur aan hen openbaarde, ma9r hun groote zonde bestond juist daarin, dat zij dezen God niet vereer den en verheerlijkten, maar naast Hem, of eigenlijk boven Hem, schepselen Goddelijke eer bewezen. Onder hen, die een vrij nauw keurige kennis bezaten van God als schen ner en onderhouder van het Heelal, noem- enige filosofie der oudheid, waaron- dei Plato en de Stoa. Toch waren ook zij tenslotte heidenen. Wat de bestemming der heidenen aan gaat, de vraag dringt zich naar voren, waartoe hebben al die millioenen heidenen, die zonder kennis van Christus geleefd heb- bein, toch bestaan. Spr. meende, dat de Christenen, Gods volk, van die heidenen i allerlei opzichten mochten profiteeren. De vraag, boven de inleiding geplaatst, moest volgens inleider zoo worden beant woord, dat de heidenen, die zonder kennis aan Christus stierven, volgens Jezus' eigen woorden, zouden omkomen en de zaligheid moesten derven. „Niemand komt tot den Vader dan door mijl" Hiermede was Spr. aan het einde van zijn betoog gekomen. Nadat nog eenige vragen uit de vergade ring waren beantwoord en eenige huishou delijke zaken waren afgewikkeld, werd de vergadering door Ds. Bras op de gebruike lijke wijze gesloten. BINNENLAND (blz. 1) Afscheid van Br. Bosch Ridder van Rosen thal, benoemd Burgemeester van Den Haag, Groningen. (bl.z. 9) De Spellingkwestie. V. (blz. 11.) De :t'zaak-Lans. Behandeling van het assavie-erocp. BUITENLAND (bladz. 2) Nederlandsch succes op de Economische Conferentie. De militaire en de burgerlijke luchtvaart besproken in de Voorbereidende Ontwape ningsconferentie. Nadere storm- en overstroomingsberichten. Tornado over Hollywood. VERGADERING C.-H. KIESVEREEN. Maadagavond vergaderde in Casa Cara Naar aanleiding voorstel van B. en W. tot de C.-K. Kiesvereeniging onder voorzitter vaststelling eener verordening or» de heffing en invordering van besmettelijke-ziekten gelden. De heeren den Uijl en Spreij maken bezwaar dat niet een inkomen van 30.00 men 7.00 per week voor verzorging moet geven. Na mededeeling van den voorzitter dat deze regeling eerst eens moet werken om te zien welke gevallen zich voordoen wordt het vonr-tel zjh.s. aangenomen. Het voonstel van B. en W. tot het verleenen van cone tegemoetkoming als bedoeld bij art. 13 der l^iger-onderwijswet 1920. voor leerplich tige kinderen van A. Maas, alhier. Wordt z.h.s. aangenomen. Het worstel van B. en W. inzake onder- ham'srhe verhuring van het woonhuis Prins Hendrikstraat no. 102 met daaraan verbon den overzetveer en van een gedeelte pakhuis aan E. Amersfoort alhier. Wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond achter de huizen in de Torenstraat Wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om te hesluiten tot het aangaan van een rechtsgeding met den heer P. J. Oosthoek te 's-Gravenhage. Wordt aangenomen. Teeen stemden Boe ren. Ten Cato. Brouwer en Veltman.- Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe leening ter conversie1""1 be staande 5-procentsleeningen, groot 664.270.00 wordt z.h.s. aangenomen. (Wordt vervolgd). BEGRAFENIS W. M. JONGENBURGER. Onder groote belangstelling had gistermid dag op de begraafplaats aan de Schoolstraat de teraardebestelling plaats van wijlen den heer W. M. Jongenburger. De heer Jongen burger. onze vroegere plaatsgenoot, was de laatste jaren als arts te Wormer gevestigd. Aan de groeve werd gesproken door den heer J. A. Vellekoop, den Burgemeester van Wormer, den Burgemeester van Jisp, den voorzitter der Ziekenvereeniging Wormer en een oud-studievriend. De heer J. van Wijk, schoonvader van den overledene, dankte voor de laatste eerbewij zen. KATWIJK AAN DEN RIJN NIEUW WINKELPAND. De verbouwing van het voormalige Weeshuis der Ned. Herv. Kerk beeft haar beslag gekregen. Er is een filiaal gevestigd van de bekende bazar van v. d. Helm to Katwijk aan Zee. Ons dorp is hierdoor een mooie winkel rijker geworden. KATWIJK AAN ZEE ONTPLOFFING. Bij Mevr. P. in de Varkevisserstraat had een ontploffing plaats. De kachel wilde niet recht doorbranden cn bleef smeulen, waardoor zich gas ontwikkelde, dat in den schoorsteen bleef hangen. Toen mevr. P. wilde probeeren met een brandende krant het euvel te verhelpen, ontbrandde dit gas met een hevigen knal. De kachel, zoowel als de schoorsteen op het dak, werd ver nield. Gelukkig kwamen er geen persoon lijke ongelukken voor. STORM. De hevige storm, die op onze ku9t woed de, richtte ook ln ons dorp nogal schade aan. Behalve de pannen, die hij van de daken veegde, de ruiten, die hij indrukte, een parkccrbord, dat hij von den muur rukte was hij ook weer op vernieling van de duinen uit. Machtige golven, met geweld door zijn onmetelijke kracht yoort- schap van den heer Van den Akker. De voorzitter hield een inleiding over de Chr. Historische Kiesvereeniging en Ch,r. Volks partij. Hij sprak over wat in het afgeloo- pen tijdvak wa gebeurd, hoe bij de verkie zingen menschen in verschillende partijen en 'partijtjes optrokken, die toch eigenlijk, wat beginsel en doelstelling aangaat, l)ij elkaar behoorden. Er waren dan ook men schen bij hem gekomen, die hem vroegen of er niet iets in die richting gedaan kon den. Wijlen de heer Wouda had meermalen opgemerkt dat in Katwijk eigenlijk geen Chr. Volkspartij naast de andere partijen behoorde te bestaan. Over de samenstelling van de laatste can- didatenlijsten waren nogal klachten inge komen er er werden nogal wat bezwaren tegen ingebracht. Maar hier lag de schuld weer bij hen, die op vergaderingen steeds schitterden door afwezigheid en ook hier bleek het weer, dat de beste stuurlui aan wal staan. Het bestuur treft geen schuld. De Chr.-Historische partij kan met iedere andere partij concurreeren, meende inlei der. En wat samenwerking met andere par tijen aangaat, artikel 20 van het reglement liet samenwerking met andere partijen toe Hierbij had hij het ook op de Chr. Volks partij en Gemeentebelang. Daarna was inleider aan het eind van zijn rede gekomen. De heer L. Kruyt vroeg of de resultaten van de poging tot toenadering reeds bekenJ was en was er grooter toename van leden? Deze vragen en meerdere werden door den secretaris beantwoord. De heer J. van Duyn gaf een korte ver klaring van het ontstaan der Chr. Volks partij. Er bestond geen permanente veree- nigig tusschen beide partijen, maar deze droeg eeji tijdelijk karakter. De mogelijk heid bestond dat er nog een nieuwe Chr. Volkspartij zou worden opgericht. Nadat ook de heeren Van der Zwan en Volbeda het woord hadden gevoerd, werd de vergadering een strikt huishoudelijke. EEN GLIMLACH OP MOEDERS GELAAT. De broodprijzen zijn in onze gemeente met 2 centen omlaag gegaan. Moge de melk prijs dit spoor spoedig volgen. JONGE SCHRIJFKUNSTENAARS. Bij de onlangs gehouden nationale schrijf wedstrijd, waaraan ongeveer 150.000 kinde ren deelnamen, behaalden twee leerlingen van de school voor Chr. L. en U. L. O., hoofd de heer W. B. Hafiman, een prijs. De na men van de leerlingen zijn: Klaas den Dik ken en Johanna Bottema. ALGEMEENE TROUWDAG. Met het oog op de groote uitgebreidheid der N. H. gemeente wordt, ingaande 1 Dec a.s. een „algemeene trouw" vastgesteld, Woensdags in de Nieuwe Kerk en Donder dags in de Oude, om l uur nam., zal dus de gelegenheid openstaan voor Kerkelijke inzegening. Zij, die op een anderen tijd wil len trouwen zullen een extra bijdrage moe ten betalen. In de Kerst- en Nieuwjsarsweek zal de gelegenheid iets worden uitgebreid. LISSE COÖP. VEILING H. B. G. Woensdag 26 November: Groote Plant goedveiling des namiddags uur. Met beta ling per 1 Maart 1931. JUBILEUM CHR. SCHOOL. In verband met het 25-Jarig jubileum der Chr. School aan de Schoolstraat worden all. oud-leerlingen Woensdagavond in de Chr. School verwacht ter bespreking van de ju bileumherdenking. Het jubileum-comité stelt' het ten zeerste op prijs wanneer vooral do oudere oud-leerlingen clien avond aan wezig zijn. Voornaamste Nieuws. AGENDA De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. No. 552. GEREF. MANNENVEREENIGING. Geref. Manncnvereeniging vergadert Woensdagavond. Inleider voor dezen avond is P. H. Steenwinkel Jr. over het onderwerp „Uit Sauls leven". NIEUWKOOP HEET GEBAKERD Tegen zekeren S.t alhier is door de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat hij bij een woordentwist met den groentenhandelaar H. een winkelruit stuksloeg. Voor de eigenaar een groote schadepost. NOORDWIJK AAN ZEE In de Herv. Kerk hoopt a.s. Woensdag nam. 7.45 uur op te treden Prof. Dr. A. H. den Hartog, van Amsterdam. Z.Eerw. hoopt te spreken over: „Gods voorzienigheid", OEGSTGEEST ANTI REVOLUTIONAIRE KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE" Blijkens een advertentie in dit nummer zal Donderdag 27 Nov. a.s. de A.-R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" een ver gadering houden in de Rehoboth-kapel, in welke vergadering als spreker zal optreden de heer R. A. den Ouden met het onder werp: „Opwekking". Gaarne wekken wij onze lezers op in -grooten getale deze be langrijke bijeenkomst te bezoeken. Het spreekt vanzelf, dat niet alleen de Oegstgees- ters, maar ook de geestverwanten uit Lei den en Rijnsburg van harte welkom zijn. Het kan een goede, gezegende ure worden. RIJNSBURG DANKDAG VOOR HET GEWAS. Morgen zal in de Geref. Kerk alhier de jaarlijksohe Dankdag voor het gewas wor den gehouden. De diensten zijn als volgt vastgesteld: Rapenburg v.m. 10 uur Ds. de Waard; nam. 7 uur Ds. Broekstra; Con cordia v.m. 10 uur Ds. Broekstra; nam. 7 uur Ds. de Waard. DANKDAG. Woensdag 26 November bij de Chr. Geref. Kerk Dankdag voor het gewas, 's morgen» 10 uur en 's avonds 7 uur Ds. Bijleveld, van Haarlem. SASSENHEIM GUNNING AANBESTEDING. Het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Kerklaan voor gemeenschappelijke reke ning van de gemeente Sassenhcim en den heer M. Benschop is gegund aan den li sten inschrijver de fa. Duin en Vink te Noordwijk voor f 8666. A.R. PROPAGANDACLUB. Vrijdag a.s. 's avonds om 8 uur vergadert de A.R. Propagandaclub „Groen van Prin- sterer" in de Bestuurskamer van Concordia. De heer J. van Weeren zal een inleiding le veren over Art. 5 van het A.R. Program, handelende over„de Overheid en de Sabbalhsrust ei) het Vraagstuk van den Eed. Wij wekken leden en belangstellenden gaarne op aanwezig te zijn. WADDINXVEEN IJSCLUB In de vergadering der IJsclub „Waddinx- veen" werd het bestuur gemachtigd tot het aanbesteden van een nieuwe ijsbaan. Aan renteloozo obligaties werd voor dit doel f2000 geplaatst IN CRISISTIJD Het Tweede Kamerlid Chr. van den Heu vel hoopt a.6. Woensdag in een openbare vergadering met debat op te treden met het onderwerp: „In Crisistijd". Deze vergade ring word belegd door de A.R. Kiesvereeni ging. ZOETERWOUDE BOTSING Gisterenmiddag is de autobus (Trio uit Boskoop) die te half twee Leiden verliet, op de Hooge Rijndijk alhier in botsing g komen met het motorrijtuig 7117423, bestuurd door Mr. S., uit Leiden. Beide voertu gen kregen daardoor schade. Do luxe-auto nogal vrij ernstig. De bestuurders gaven elkaar d schuld. ALGEMEENE LEDENVERGADERING In café „Witte Huis", aan de Hooge Rijn dijk, hield de IJsclub LeiderdorpZoeter» woude haar jaarlijksche ledenvergadering. Na het gebruikelijke openingswoord door

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6