DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. DE OVERSTOOMINGEN De minister van Waterstaat heeft buiten gewone riviercorrespondentie ingesteld langs den Ryn, den Neder-Ryn, het rechterdeel de Lek tot K.M.raai 94 500, het linkerdeel de Lek tot den Diefdijk, de Waal, het linker deel van den Gelderschen IJssel tot het 01- sterveer en het rechterdeel van den Gelder- schen IJssel tot de spoorwegbrug over IJssel bij Katerveer. Voorts langs de Maas van de spoorwegbrug boven Gennep tot St. Andriès. NED. SPOORWEGEN RESTAURATIERIJTUIGEN. Met ingang van 1 December zal in de restau ratierijtuigen welke loopen in de treinen der Nederlandsche Spoorwegen, op de rekening, die de reiziger ontvangt, een bijslag van pet. voor bediening worden geheven. DR. ALETTA JACOBS ONTHULLING GEDENKTEEKEN. in; April zal de onthulling plaats vinden van het gedenkteeken, dat eenige vereeni- gingen op het gebied der vrouwenbeweging laten oprichten voor mevr. Dr. Aletta Jacobs bij haar stoffelijk overschot in het nieuwe colombarium op de begraafplaats Wester- veld te Velsen. BESTRIJDING WERKLOOSHEID VERLENGING VAN UITKEERINGEN. In verband met de toeneming der werk loosheid heeft op 18 dezer te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats gehad van de.betrok ken wethouders van Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage en Utrecht, in welke bijeenkomst ook aanwezig waren directeu ren van diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit die gemeenten. Als resul taat van deze bespreking hebben B. en W. der hier genoemde gemeenten twee gemeen schappelijke brieven doen uitgaan, een aan den Minister van Arbeid en een aan ien Minister van Bimnenlandsche Zaken. In bei- d'e brieven wordt onder overlegging van gegevens omtrent de stijging der werkloos heid' en van de uitgekeerde steunbedragen de aandacht er op gevestigd, dat die stij ging niet beperkt is tot enkele gemeenten en bedrijven, zoodat het niet gaat oru plaatselijke moeilijkheden; op grand hier van wordt de verwachting geuit, dat ook de Rijksrégeering het hare wil doen om den toestand het 'hoofd te bieden, zooals reeds thans geschiedt voor zoover betreft de doqr samenwerking van Rijk en ge meenten in het leven geroepen werkver schaffingen. Aan dén Minister van Arbeid wordt ge vraagd een regeling als b.v. in 1929 in ver band met de toen heerschende strenge vorst is lot stand gekomen, te weten een verlen ging van uitkeeringsduur uit de door Rijk en gemeenten gesubsidieerde werklozen kassen, tot welke verlenging de mogelijk- hei 1 zou moeten worden geopend door ver- hocging der subsidieering. Aan den Minister v.an Binnenlandsche Zalien wordt gevraagd een regeling van we fkloozenkassen in het leven te roepen als vrceger gegolden heeft, waarbij voor ge- meenten met eenigszins omvangrijke werk loosheid steunregelingen voor rekening van het ,Rijk en dio gemeenten zouden gelden. NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND Dezer dagen vergaderde te Utrecht het Hoofdbestuur van den NederLandsohen R.K. Middenstandsbond, onder leiding ran den voorzitter, den heer C. J. G. S'truycken, den Haag. .O.m- werd besloten het volgend jaar, bij 'gelegenheid van de herdenking der ver schijning van de encycliek „Rerum Nova rum" voor de leden van den N.R.K.M. een Rome-reis te apganieeeren. Op het Congres van het volgend jaar zul len de navolgende onderwerpen behandel! worden: Wettelijke pensioenverzekering ook van de kleine zelfstandigen, publiek rechtelijke regeling van de „interne" be- arijfisorganisa'tie (regeling van de verhou dingen andere dan arbeidsverhoudingen in het bedrijf). De beteekenis van de mo derne bedrijfsleer voor Middenstandsonder nemingen. De Vakraad van bovengenoemde bond zal een onderzoek doen instellen naar de leveringen door kloosters, gestichten aan particulieren, teneinde te kunnen gaan. of het gewen6ch't is, etappen te doen om gV, tegen te gaan. Als een groote onbillijkheid werd het voeld, dat hotels, cafés en restaurants nog steeds voor de volle huurwaarde in de Per- soneele Belasting worden aangeslagen- Besloten werd daarom, aan het Hoofdbe stuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond te verzoeken, er op aan te dringen, dat deze onbillijkheid zoo 6poedig mogelijk wordt weg genomen. Ten slotte werd besproken de bestrijding van de personeels-coöperaties. Mededeeling werd gedaan, dat door de drie Midden standsbonden een algemeene actie hiertegen zal worden gevoerd, speciaal voor wat be treft het feit, dat banken e.d. financieeien anderen steun verleenen aan coöpera ties van hun personeel. ORANJE NASSAU'S OORD IN GEBRUIK GENOMEN De kapel In het sanatorium Oranje Nas sau's Oord bij Renkum is gisteren in ge bruik genomen, in tegenwoordigheid van de Honingüv-Moeder, de stichtster van het sana torium. EEN OBSERVATIEHUIS TE ZUTFEN Te Zutfen heeft de stichting plaats gehad van een Observatiehuis voor minderjarigen ln de arrondissementen Almelo, Zutfen en Arnhem. Aan deze oprichting hebben deel genomen vertegenwoordigers van den Bond van Vereenigingen „Pro Juveirtute" en ver der de heeren Mr. Hannema, kinderrechter te Arnhem; Mr. v. d. Giesen, kinderrechte* te Zutfen; Mr. van Schaeck Mathon, rechter te Almelo; Mr. Wildervanck de Blécourt adv. te Almelo; Mr. de Jong, secretaris van den Voogdijraad te Arnhem; Mr. Andreae, subst griffier te Arnhem; Mr. de Muinch Keizer, ambtenaar van het O. M. te Almelo; Mr. Mollerus te Almelo; Mr. B. G. A. Smeets directeur der Tuchtschool te Nijmegen en de dames Jonkvr. Mr. van Verschuer te Arnhem en mej. Veth, secretaresse van den Voogdijraad te Almelo. Een psychiater zal nog uitgenoodigd worden tot dit bestuur toe t» treden, ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het s.s. Sibajak van den Rotterdamschen Lloyd wordt morgenochtend 7 uur te Mar seille verwacht In aansluiting daarop ver trekt te Rotterdam Lloyd Rapide Woensdag- ochend 11.50 uur van Marseille. De trein wordt 27 Nov. 7.16 uur voorm. te Roosendaal 8.51 uur voorm. te Rotterdam D.P. en 9.19 U .voorm. te Den Haag H.S.M. verwacht. ALGEM. R.-K. WERKGEVERS- VEREENIGING CONGRES (Slot). In aansluiting op hetgeen rwij reeds gister over genoemd congres mededeelden, laten wij thans nog volgen de inleiding, welke Prof. H. Kaag, uit Tilburjg, heeft gehou den over de economische crisis: Nauwelijks is de nienschheid de vorige crisis in do eerste jaren dezer decennia te boven gekomen of men wordt door een nieu we crisis getroffen, die aan alle lagen dei- bevolking ernstige schade toebrengt. Sedert den Napoleontischen tijd zien wij de crisis om de zeven éi tien jaar terugkomen. Lang hebben de economen reeds gespeurd over de oorzaak dezer periodieke crisisverschijn selen. Hoewel versöhillende stellingen daar omtrent zijn opgesteld en men wel meent te weten waaraan de politieke crises te wy- zijn, is men er nag niet in geslaagd ze te voorkomen. Breedvoerig schelste Spr. dan de omstandigheden waaraan de naderende crisis te herkennen is. Spreker constateerde dat het productie apparaat verkeerd is geleid, waardoor over productie kan ontstaan. Naast overproduc tie en onder-consumptie zijn er nog andere minder duidelijke oorzaken voor de crisis aan te geven. In ieder geval bestaat er een wanverhou ding tusschen in/vestatie en besparing. De economische conjunctuur politiek kan hier veel leering uit trekken. Spr. ging na hoe .ruime kringen der maatschappij de gevol gen der crisis kunnen verzachten. Een wijze conjunctuurpolitiek maakt het ongewenscht thans bijzondere besparingen toe te passen. Daarmede verscherpt men slechts de gevol gen der malaise. Na de pauze zette Prof. Kaag zijn rede voort met de bespreking der credietverlee- ning door de banken. Dat dit op korten tijd geschiedt, maakt wat de industrie sterk afhankelijk is van de conjunctuur. Spr. zeide dat gestreefd zal moeten worden naar een dusdanige bankstructuur, dat credieten ou langen termijn verstrekt kunnen worden. Speciale industriebajiken zullen daartoe noodig zijn. Spr. pleitte ten slotte voor de Instelling van een centraal onderzoek in de conjunc tuur-verschijnselen. TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET ADRES AAN EERSTE RAKER De vereeniging van Banketbakkers, exploi tanten van bestelzaken, heeft een.' adres tot de Eerste Kamer gerioht, waarin verzocht wordt het aanhangige wetsontwerp tot rege ling van de winkelsluiting te verwerpen aan gezien aanneming een enistigen slag zou be- teekenen voor den neringdoenden midden stand. De verkoopmogelijkheden zouden aan zienlijk worden beperkt. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Breda (vac.-J. H. H. van Beem), P. de Bruiin te Driebergen, G. Ger- brandy te Nieuw-Vennep en Dr. G. P. van Itterzon te Alblasserdam. Beroepen: Te Papendrecht, G. J. Kool haas te Charlols (Rotterdam). Te Zetten- Andelst, W. Rijnsburger te Polsbroek. iBe dankt: Voor Krimpen a. d. Lek, J. H. van Paddenburgh te Elspeet. CHR: GEREF. KERK. Tweetal: Te Soestdijk, W. Kremer te Kornhorn en K. G. van Smeden te Haarlem- Noord. Bedankt: Voor Meerkerk, J. W. van Ree te Barendrecht GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Harlingen, A. D. R. Pol man te Roden en R. J. van der Weerd te Leimuiden. Beroepen: Te Urk (2de maal), W. Doo renbos Ie Gerkesklooster-Stroobos. Te Oudega (Small.), cand. J. Hartkamp te Zut- phen. Bedankt: Voor Rhoon, A. A. van der Leer te Oosterend (Texel). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand G. J. Sybesma, die bij de Geref. Kerken in Nederland beroepbaar verklaard werd, heeft niet meer: Geref. Pastorie te De- demsvaart als adres, maar: Claes de Vriese- laan 87b, Rotterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. Biersteker, overgekomen van Suameer, werd Zondagmorgen jl., na een vacature van ruim 2% jaar bij de gecombi neerde Geref. Kerken van Metslawier en Niawier 'bevestigd. Als bevestiger trad te Metslawier op Ds. E. Nawyn, van Ooster- Nij'kevk, met een predikatie over Col. 4 6. Des avonds deed Ds. Biersteker zijn intrede te Niawier met een predikatie over Col 1 Het thema was: „de rechte prediking is Christusprediking", terwijl daarbij gewezen werd op inhoud, wijze en doel der prediking aan welke predikatie de gebruikelijke toe spraken' werden toegevoegd. Na afloop werd de nieuwe leeraar toegesproken door ouder ling Nieuwland namens de gecombineerde Kerken; door Ds. Nawijn namens de Classis Dokkum en als consulent; door Burgemeester S. L. Sijtsma aa'g vertegenwoordiger van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Oostdon- geradeel; en door den hoer L. Jousma, hcofd der Ghr. School te Metslawier, namens het onderwijzend personeel der Scholen. Den leeraar werd toegezongen Ps. 134 3. By beide diensten was het kerkgebouw geheel gevuld. Ds. W. A. van Bruggen hield, we gens vertrek naar Doeveren, Zondag j.l. zijn afscheidsprediking voor de Ned. Hervormde Gemeente te Helenaveen. Tot tekst hebbende Coll. 3 1417, werd döor hem gewezen op het leidën en blijven leiden van den Christe- lijfeen levenswandel. De kerk was flink be zet en met stille aandacht werd er geluisterd naar de woorden van afscheid, die wel heen- duidden op een heengaan, maar voor getrou we kerkbezoekers gewaagden van den gemeen schapsband gelegd tusschen voorganger en Gemeente. Aanwezig waren als Ringpredi- kanten Ds. R. Bruins, van Asten, consulent; Ds. T. G. Meeester, van Deurne; en Ds. A. Duetz, van Someren, terwijl ook Ds E. A J. Plug, van Nuenen, na deze gehouden dienst nog zijne belangstelling liet blijken. Ds. J. L. G. Gregory preekte Zondag i.l. in een, trots het ongunstige weer, over volle kerk zyn afscheid voor de Ned. Her vormde Gemeente van Gorssel met Psalm 119 96: „Aan alle volmaaktheden heb ik een oinde gezien, maar Uw gebod is zeer wijd". Spr. wees op het vergankelijke ook van het aangenaamste en op het blijvende van bet IVoord des Heeren, in Christus niet alleen zeer wyd, maar onbegrensd. Tucspi'aken volgden tot colleges, ring, ambtsbroeders (van wie een vijftal tegenwoordig, n.l. Ds. Visser te Warnsveld, Ds. de Jong to Zntphen, Ds. Valeton te Wichmond, Ds. Barbas te Hengelo G) en Dr. Semmelink te Almon), burgemeester en kerkelijke personen, waarna de naar Wageningen vertrekkende leeraar toegesproken werd door ouderling Makkink, den consulent Ds. P, Visser, burgemeester Wentholt en den president-kerkvoogd Roe- terdink. Ds. J. J. van Oosterzee, die het beroep naar Tjerkgaast aannam, heeft Zondag j oor de Ned. Herv. Gemeente van Dork- j werd (Gr.) afscheid gepreekt met Matth. I 28 20. Aan het einde werd hij toegesproken door Ds. R. B. Evenhuis, van Noordhorn, na mens den Ring Zuidhorn, en door den consu lent, Ds. P. J. van Veen, van Hoogkerk, na mens de Gemeente. Op verzoek van laatstge noemde werd den scheidenden leeraar toege zongen Psalm 121 4. Ds. C. van der Woude, van Schie dam gekomen, werd Zondagmorgen bij de Geref. Kerk van Leeuwarden bevestigd. Ds. S. W. Bos. aldaar, trad in de Oosterkerk met een bevestigingsrede over 1 Cor. 3 10b en 11 op en beschouwde daarin „den dienaar des Woords als bouwmeester", en wel: 1. do genade, die hem daarin bewezen wordt; 2. de werkwijze, die van hem gevraagd wordt; 3. de verantwoordelijkheid, die hij draagt, cn 4. de ontvangst, die hem bereid moet wor den. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar toegezongen Ps. 20 1. A.s. Donder dagavond heeft de intrede in de Koepelkerk plaats. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Aalsmeer is voor de stichting van een tweede predikantsplaats (in Aalsmeer- Oost) bij de Ned. Hervormde Gemeente in gekomen totaal f 3166.34. Dr. E. J. W. POSTHUMUS MEIJJES De toestand van den nestor der Ned. Herv. predikanten te Den Haag, Dr. E. J. W. Pos thumus Meyjes, die door ongesteldheid ver hinderd is zyn ambtsbezigheden te verrichten, is vooruitgaande. Dr. Posthumus zal echter de volgende week zyn arbeid nog niet kunnen hervatten en moet rust houden. EMERITAAT Ds. H. J. Rooseboom, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Delft, ontving op zijn verzoek eervol emeritaat, met ingang van 1 April 1931, wegens meer dan 40-jarige dienstvervulling. Na correspondentie met den Minister van Financiën over de vraag of een predikant in de Ned. Herv. Kerk, na onafgebroken 40- jarige dienstvervulling, den 65-jarigen leeftijd moest bereikt hebben, wil hy worden voorge dragen tot het erlangen van ryksemeritaats- pensioen, is indertijd door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-H-olland antwoord ont vangen, dat die leeftijd in dat geval niet be- DE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK hoeft bereikt te zyn. Dezer dagen heeft zulk een geval zich voorgedaan en heeft dit bestuur van den Minister bericht ontvangen, dat geen bezwaar bestaat, den betrokkene, na inzending der noodige bescheiden, bij H. M. de Koningin voor te dragen tot het bekomen van ryks- emeritaatspensioen. A. A. VAN LIEBURG t Omtrent wijlen den heer Adrianus Antho ny van Liohurg worden ons vanwege de familie van den overledene nog eenige meer nauwkeurige gegevens verstrekt, die we hieronder laten volgen: De heer Van Lieburg werd 25 Mei 1S50 te Rijsoord geboren. Al zeer jong hezat hij een groote lust voor de studie en begeerde hij eenmaal bij het onderwijs te mogen werk zaam zijn. Maar daar zijn ouders niet bij machte waren aan dien wensch van hun zoon tegemoet te komen, begaf hij op hun verlangen zich in het ook door zijn vadei uitgeoefende kleermakersvak. Omdat de HET WASSENDE WATER Eindeloos strékt zich de waterspiegel over de landerijen uit. lust tot leeren hem bijbleef, gaf zijn onder wijzer, wijlen den heer Stapensea, een voor dien tijd zeer bekwaam man, belangeloos den jongen Van Lieburg privaatlessen in Fransch, Duitsch en Engelsch, welke talen hij later dan ook vrij goed spreken kon, vooral het Fransch. Op 14-jarigen leeftijd greep door het lezen van een „ouden schrijver" bij Van Lieburg een zielsverandering plaats. Met grooter ernst dan voorheen las en ondezocht hij Gods Woord, terwijl hij studie ging maken van allerlei zaken op het geestelijk terrein. Naar Nieuw-Beyerland vertrokken, waar hij bij een baas zijn vak verder beoefende, voegde hij zich daar bij de Ledeboeriaan- sche Gemeente. Hier werd hij als diaken en later als ouderling gekozen. Deze Gemeente heeft hij 30 jaren gediend met 't lezen van predikatiën en 't houden van catechisatiën. De heer Van Lieburg bezat ernstige con sciëntiebezwaren tegen de vaccinatie, waar om hij zelf zijn kinderen onderwees. Wat dit beteekent, valt te verstaan, wanneer men bedenkt, dat hij tevens met het kleer makersvak in het onderhoud van zijn groot gezin (vrouw en 12 kinderen) moest voor zien. Bij dit alles bleef hij eenvoudig van hart, bevreesd voor zelfverheffing. Toen hij op lateren leeftijd voortdurend zich gedrongen gevoelde om een stichtelijk woord te spre ken, heeft hij dat jarenlang verzwegen en die gedachte onderdrukt. Doch eindelijk werd toch. die begeerte weer wonderlijk ver vuld, toen hij zelf aangezocht werd om in het kerkje op het gehucht „de Wacht" bij 's-Gravendeel te komen spreken. Dat was 't begin van zijn openbaar optreden. Daarna is hij 21 Febr. 1911 zich metter woon te Rotterdam gaan vestigen, waar hij bij de Oud-Geref. Gemeente, pan de Slacht huiskade al spoedig tot ouderling benoemd werd. Toen Ds. A. Potuyt, die daar predi kant was, naar Utrecht vertrok, werd door den Kerkeraad tot ouderling Van Lieburg het verzoek gericht de Gemeente verder te die nen met het spreken vaneen etichteliik woord. De heer Van Lieburg heeft dit, elf jaren lang, in verschillende localiteiten ge daan. Hij bleef tegelijkertijd kleermaker en had nimmer de vrijmoedigheid zich aan te bieden om zich als leeraar te laten ordenen. Later, op hoogen leeftijd gekomen, heeft hij om verschillende redenen zich als oefenaar teruggetrokken. In den gozegenden ouderdom van 80 jaar en 6 maanden is hij in zijn Heere en Hei land jl. Vrijdag ontslapen. Heden had op „Crooswijk" te Rotterdam de begrafenis plaats. Dr. G. W. LOCHER. t Te Elberfeld (Duitschland) Is in "den ouderdom van 59 jaar overleden Dr. G. W. Locher, predikant bij de Ned. Geref. Ge meente aldaar. De overledene ontving zijn opleiding aan de Universiteit te Leiden en aanvaardde het predikambt bij de Ned. Her vormde Gemeente te Dantumawoude (Fr.), van waar hij naar Elberfeld vertrok, waar hij vele jaren heeft mogen arbeiden. Dr. Locher was een broeder van Dr. J. C. S. Locher, Ned. Herv. predikant te Leiden. PREDIKANTSWONINGEN. Te Hilversum bezat de Evang. Luth. Gemeente, die een der jongste in de Evang. Luth. Kerk is, tot dusverre nog geen pasto rie. Er is thans een pastorie in aanbouw, waarvoor nog een groote bazaar gehouden zal worden. RECHTS EN LINKS. Haarlem. Op verzoek van Dr. J. Wee- ner, (ethisch orthodox) predikant der Ned 'Rheumatiek De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, Is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed" LM. Herv. Gemeente te Haarlem, en in overleg met de afdeeling van de Vrijzino'g-Hervorn) den aldaar, zal door Ds. M. N. Ysbrandy, predikant-voorganger van de afdeeling Gro ningen van de Vrijzinnig-Hervc/mden, een predikbeurt vervuld worden in de Groote Kerk te Haarlem. KERNSPLITSING Te D e 1 f t is by den Kerkeraad der Geref. Kerk in overweging de vraag of aan de drie parochies meer zelfstandigheid zal worden ge geven of dat op den duur tot Kerksplitsing zal moeten worden overgegaan. VERKIEZINGEN In de Ned. Hervormde Kerk: Amsterdam. Voor 132 gemachtigden In het Kiescollege. Candidatenlijsten zijn inge diend door de Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging (vrijz.), „Het Evangelie' (ethisch) en „Vriendenkringen" (confessio neel). Stemming Woensdag 26 November. "oskoop. De 2 aftredende vrijzinnige notabelen zyn als zoodanig herkozen. Hilversum. Voor 16 leden van het Kies college zyn gekozen 12 candidaten van .Schrift en Belijdenis" (confess.) en „Kerke lijk Leven1' (ethisch). De candidaten van „Calvijn" (Geref. Bond) bleven in de minder heid. Op 4 December volgt herstemming tus schen 8 candidaten van „Calvyn" onderling. Nimmer hadden zooveel stemgerechtigden, nl. 2278, aan de stemming deelgenomen. Landsmeer. Voor 4 leden in het Kies college. Gekozen de rechtzinnige candidaten met 223228 stemmen tegen 6061 op de vrijzinnige is alzoo niet herkozen. Westzaan. Voor 3 Notabelen. De vrij zinnige candidaten behaalden 2023, de recht zinnige 1718 stemmen. Herkozen werd 1 vrijzinnige, herstemming volgt tusschen 2 vrijzinnige candidaten. Eén aftredend vrijzin nige is alzoo niet herkozen. W o m m e 1 s Voor 3 gemachtigden in het Kiescollege zyn de rechtzinnige candidaten gekozen met resp. 206, 20." en 205 stemmen, terwijl de vrijzinnige candidaten 204, 203 en 203 stemmen verkregen. Scherper kon het dus al niet. Het Kiescollege bestaat thans uit 6 rechtzinnige en 15 vrijzinnige leden. KERKDIENSTEN. Te Rotterdam zal volgens een besluit van den Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente met ingang van 1931 geregeld des Zondagsmorgens dienst gehouden worden in de Lutherkapel aan de Nozemanstraat naast dien in de kerk. Ook ambtsdragers uit andere Gemeenten zullen naast de pastores loei hier den dienst vervullen. KERKGEBOUWEN. Te Doesburg heeft men met de res. tauratie van de kerk der Luthersche Ge meente een aanvang gemaakt Plan is dit jaar de zuidzijde van het gebouw te restau reeren. De Gemeenteraad heeft nog f 500 voor dit doel toegestaan, nadat de Minister dit als eisch gesteld had voor een Rijkstoe- lage van ook f 500. Uit Sliedrecht schrijft men ons: Een bericht over een nieuwe Geref. Kerk behoeft «enige correctie. Reeds vele jaren zijn plan nen tot den houw aanhangig, doch de noo dige contanten zijn niet aanwezig. Wel is reeds een fonds hiervoor gesticht, doch het zal nog wel een poosje duren, alvorens men definitief het besluit van nieuwbouw zal nemen. EVANGELISATIE. „Het Nieuwe Vischnot". Te Rotterdam was de Hervormde Stadsevangelisatie „Het Vischnet", na het vertrek van Ds. J. C. H. Scholten, niet meer in het bezit van een eigen orgaan. Zij heeft, thans W£jjer de beschikking gekregen over een weekblad: „Het Nieuwe Vischnet". In het eerste nummer heeft Dr. S. F. H. J. Ber- kelbach van der Spi-enkel een redactioneel artikel geschreven. gen een 10-tal bijlagen, waarander de dies rede van Prof. Dr. Th. Goossens (over de publiekrechterlijke verhouding van Brabant als Generaliteitsland tot de Republiek in de 16de eeuw), de inaugureele rede van Prof. Mr. Dr. L. Triebeis (beschouwingen over Handelsorganisatie en Bedrijfsorganisatie) en de rectorale rede van Prof. Dr. Th. Goos sens (lotgevallen der Hoogeschool). TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Het programma van den internationalen leergang voor nieuwe architectuur, georga niseerd door het Bouwkundig Studenten- ;ezelschap „Practische Studie" te Delft, 'ermeldt: 1 December: Dr. Adolf Bohne, inleiding; Prof. Dr..Ir. E. B. Walter Gropius, „Hoch- Mfttel- und Flachbau"; G. Rietveld, „Inte rieur" Ir. W. van Tijen, „Woningbouw en erkaveling." 2 December: C. van Eesteren „Stedebouw* Ir. J. B. van Loghem, algemeen onderwerp: excursie naar de fabriek van de Erven de Wed. J. van Nclle te Rotterdam; vertoo ning van enkele films. 3 December: André LurCat of Le Corbu- sier; Marcel Breuer; Ir. J. W. E. Buys. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Prof. G. Gonggrijp heeft gisteren het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan vaard met een rede: „Over den invloed van het Westersche grootbedrijf op de inheem* sche samenleving in Nederlandsch-Indië". VOORDRACHT. Dr. A. E. van Giffen, lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heeft zijn 18 October jl. gehouden rede ter aanvaarding van het lectoraat bij J. B. Wolters te Gro ningen in het licht gegeven onder den titel: „Archaeologische verkenmerken". We vinden hier na de inleiding interessante mededee- lingen niet alleen over Castillo in N.-W. Spanje en Feddersee in Opperzwabenland, maar ook over Nederlandsche plaatsen als Harendermolen en Ezinge(, waar voor de wetenschap belangrijke archaeologische en geografische vondsten zijn gedaan. Dr. Fr. RITTELMEIJER. De Duitsche theoloog Dr. Friedrich Ritteï* meijer zal op zijn voordrachtreis door Tsje- cho-Slowakije, Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland ook ons land van 25 dezer tot 3 December bezoeken om in verschillends plaatsen lezingen te houden. Dr. Rittelmeijer heeft zich sinds 1922 ger heel gewijd aan de beweging tot religieuzè vernieuwing, d Christengemeenschap. Hij spreekt voor de studenten te Groningen (3 en 4 Dec.), Utrecht (2 Dec.), Leiden (28 Noy.) en Amsterdam (1 Dec.), en in het openbaar te Amsterdam, Den Haag en Rot* terdam. J - - - LAGER ONDERWIJS :j HOOFDBENOEMINGEN. Gouda (Bewaarschool Peperstraat), mej, A. Littooij, aldaar. Voor tijdelijk. i ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Rotterdam (Dr. J. Th. de Visserschooï, Klaverstraat 52, hoofd K. Hormsma), Joh. J. Pater te Utrecht (ond. N. H. School, Antho* niedijk). Enkhulzen (Vrije Prot. •'School, hoofd J. Hommes), J. Bulthuis te Garrelsweer, Voor tijdelijk. Nieuw-Beijerland (hoofd P. J. La« moré), mej. S. C. Ileilema te Herkingen. R o 11 e r d am (Vredenoordbewaarschool), mej. C. Vos en als 1ste helpster mej. M. A» Pluym. Ing. 1 Jan. OPENBARE SCHOOL EN VOLKSLIED In de Memorie van Antwoord aan de Twéé de Kamer betreffende de begroating van het Departement van Onderwijs, deelt do Mi nister mede, dat bij hem geen gevallen, dat onderwijzers bij het Openbaar Onderwijs bezwaar zouden maken, met de kinderen het volkslied te zingen, zijn aangebracht. Het komt ook hem voor, dat het zingen van de volksliederen op de Openbare School thuis behoort Mocht een onderwijzer be zwaar maken met zijn leerlingen die lie deren te zingen, dan ligt het echter in de eerste plaats op den weg van het Gemeente bestuur, daartegen op te treden. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. Uitgekomen is het 3e Jaarboek (1929—'30) van bovengenoemde Hoogesahool. Na het verslag van het Curatorium betreffende den toestand der Handelshoogeschool volgen al lerlei gegevens betreffende haar inrichting, docente a en verder personeel, .Verder vol Transport Tan IIJat 14 Hol wierde Hoogkerk Nlebert Overschlld Ten Post Roodesehool Akkrom Buitenpost Franeker Ha-ntumhulzen Oudeschoot K?Uand-Bath Stellendam (naglften) 43.35 67.— 31.— 89.9» Totaal van 376 Locale Comlté'e f 59.490.31 Mr. J. 3. HANGELBROEK adj.-secretaris van de Dnl» „Een School met den Bübel"« EXAMENS raunlvereltelt te Otrecht Ge* 'eerd ls tot Doctor In de "Wis- en Na- de heer F. Brouwer, geboren ACADEMISCHE EXAMENS RtJksunlveraltelt te Lelden. Ge- - Bie: econ. doet. Den Haag. heer H. D. Maijer; ld., hoofdv. Dierkunde» doet. ex., de heer N. Poatma. Rijksuniversiteit te Grontnge doet. ex., der Stadt. jekunde: doet. ex., de heereq B. de EXAMENS-NEDERL. TAAL EXAMENS GESCHIEDENIS Amsterdam, 24 Nov. M. O. Akte K 8. Geöx. 2, gesl. 1 cand., nl. mej. M. W. Jurrl- EXAMENS-AARDRIJKSKUNDE isterdam. 24 Nov. M. O. Akte K 9, 2, gesl. 1 cand., nl. de heer 1 Oudeman EXAMENS STAATSINRICHTING ag. 24 Nov. M. O- Akte K 11. GeBx.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5