DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. DE BEÜJDENISGROEPEN DER RIJKSDAGLEDEN Dr- Reinhard Mumm, lid van den Duit- echen Rijksdag, schrijft in de „Reformierte Kiichenzeitung" het volgende: In den nieuwen Rijksdag behooren, vol gens de gegevens in het officieel© Rijksdag handboek 62V2 pCL van de afgevaardigden tot een of andere Christelijke belijdenis- groep, n.l. 3G1 van de 577, dus nog niet twee derde. Twee afgevaardigden behooren tot de Joodsche religie en 160 noemen zich reliqieloos, confessielocs, dissident, vrij-re- ligieus e.d.g. Verder zijn er 54 afgevaardig den, die weigeren een opgave naar de reli gie te verstrekken. Men kan, zonder deze statistiek met hot innerlijke leven te kunnen cn te willen ver eenzelvigen, deze cijfers niet negeeren en men heeft ze te toetsen aaL de nog steeds voortgaande uittreding uit de Kerk in het Duitsche volksleven. De grootste aaneengesloten groep van dissidenten vindt men in de sociaal-demo- eratische fractie, n.l. 95. Verder zijn er 73 Evangelische nationaal-socialletcn en xoomschen in het centrum- De volgende fracties best, an louter uit leden, die volkomen eensgcestes zijn wat hun wereldbeschouwing betreft: de 77 com muni6ton, de 69 roomschen van het Cen trum, de 21 Evangelisch°n van den christe lijk-socialen Volksdienst (in welk getal 4 conservatieven e* 3 Duitscli-Hannoveranen zijn begrepen), de 19 roomschen van de Beiereche volkspartij en de 6 roomschen van den Duitschen Boerenbond. Al de overige fracties en groepen zijn in religieus opzicht verd°eld. De 143 6oc.-democraten hebben 10 leden, die zie'. Evangelisch en 7, die zich roomsch noemen, overwegend tot de oudere generatie belioorend. De nationaal-socialis- ten hebben 26 roomschen, een oud-katholiek een confessieiooze, een vrij-rellgieuse en vier, die geen opgave verstrekten. De Duitsch-nationale volkspartij telt vijf room schen, de Duitsche volkspartij een rcomsche Van de 215 Evangelische Rijksdagafgï- vaardlgden noemen zich 44 „Evangelisch- Luthersch" of ook „Luthersch", 7 „Gerefor meerd" en 8 „Protestantsch". Een is er Bap tiet en een Oud-Lutheraan De landstreek spreekt hier ook een woord je mee, want de Hannoveraan en de Sakser noemen zich „Evangelisch Lutliersch" cn de Beier dient zich aan als „Protestant". „Refonnirt" zijn, volgens het officieel© Rijksdeghandhnek dasóc-dem. Severing, ie national-socialisten Thiele en Veller, de Duitsch-nationalist Dr. Agena, Dr. Cremer van de volkepart., Dr- Bredt van de Wirt- schaftspartij en Gustaaf Schneider van de Staatspartij. Zonder ook m«ar de waarde van zulke statistische gegevens, die over het innerlijke geestesleven niet kunnen nagaan, te over schatten, is er aldu6 Dr. Mumm toch veel in deze getallen, dat tot nadenken «temt. Vóór alles toonen Zd aan, dat de Evangelische Kerk het openbare leven niet verwaaxloozen mag. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE Op de Economische Volkenbondsconfcren- iie heeft men ,na vier dagen onderhandelen over tariefsverlaging, ingezien, dat op het ©ogenblik alleen goeds te verwachten is van ■wat de Nederlandsche gedelegeerde Dr. Nederbragt voorstelt, n.l. tweezijdige on derhandelingen. Deze zullen hoogstens auto matisch ©enigszins collateraal worden. Ver moedelijk zal de slotaete der conferentie do voldoening er over uit spreken, dat eenige staten zich tot onderhandelingen met andern staten hebben bereid verklaard, ten einde verbetering in de onderlinge handelsrelaties aan te brengen. In het bijzonder wordt hier gedoeld op on derhandelingen van enkele protectionisti sche landen met Engeland en Nederland die nu. althans wat Nederland betreft, niet on den grondslag van het „do ut des" gevoerd zullen worden, zooals ook uiteengezet was in het voorstel der Nederlandsche regeering Ook op dit Dunt is dus een voorlooplg suc ces voor onze regeering te verwachten. Naar men hoopt, zal de naaste toekomst 'dit succes bevestigen, wanneer de thans wel dra aanvangende bilaterale onderhandelin gen een bevredigend resultaat zullen ople- Dat de volkenbondsbesprekingen door de volharding waarmede men in Genève steeds van verschillende zijden op tariefverlaging heeft, aangedrongen den stoot tot deze nieuwe bilateriale onderhandelingen gegeven hebben, wordt, naar de Msb. uit Genève ver neemt, aldaar dankbaar erkend. TORNADO OVER HOLLYWOOD Dooden en gewonden Hollywood, d»e bekende AmerLkaanpche illmstad in Celifornië, is gisterochtend vroeg geteisterd door een hevigen tornado. Vele huizen zouden totaal zijn vernield. Tot nog toe werden zes dooden geborgen en werden 20 personen gewond. De 6chade zou ongeveer I milloen dollar bedragen. Heel Zuid-Weet Amerika ie door hevige eneeuwstormen geteisterd Er zijn verechei- dene dooden cn er is een groote verwoes ting aangericht aan gebouwen en boom gaarden. ERNSTIG MIJNONGELUK 7 dooden; 3 zwaargewonden Naar gemeld wordt heeft in de mijn „Marianné" bij Klein-Leipi6ch (Prov. Sak- een) een ongeval plaats gehad, tengevolge waarvan 7 personen zijn gedood en 3 zwaargewond. Het onderzoek i6 in vollen gang. Nadere bijzonderheden ontbreken- BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN Zondag is, naar uit Parijs gemeld wordt, tijdens een hevig onweder de bliksem in geslagen in don kerktoren van Saaralben, tengevolge waarvan de toren instortte en dooi het dak van de kjrk sloeg. In het in terieur van de kerk werd groote schade aangericht. Alle banken werden verwoest en ook de kansel werd zwaar beschadigd. MOORDAANSLAG OP EEN IERSCH MINISTER. Zondagavond is te Dublin een moordaanslag gepleegd op de Iersche minister van gezond heid, welke aanslag is mislukt. De minister bugaf zich in gezelschap van z'n vrienod naar den voorzitter van do eerste landdag, toen plotseling eenige schoten vielen. Eenige agenten in civiel beantwoordden het vuur door te schieten op eenige lieden, die echter kans zagen in de paar stille straten te verdwijnen. DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN Maandag hoeft de Voorbereidende Ontwa peningscommissie de kwestie betreffende de publiciteit inzake de zeemacht en de lucht macht afgehandeld. Graaf Bernstorff heeft, gesteund door Gib son en Rutgers, daarbij betoogd, dat de bur gerlijke luchtvaart buiten deze conventie moest vallen, hoewel een afzonderlijke con ventie daarvoor zou kunnen worden aange gaan. Massigli zette echter uiteen hoe gemak kelijk burgerlijke luchtschepen in militaire luchtschepen kunnen veranderd worden en bracht hierbij in herinnering een verklaring van den bestuurder van hot Duitsche burger lijke luchtschip C 34, die een paar weken geleden te Madrid tegenover de Spaansche pers er over gepocht had, dat het burgerlijk luchtschip heel gauw in oen militair lucht schip zou kunnen veranderd worden, zware kanonon zou kunnen dragen en duizenden bommen daaruit zouden kunnen geworpen worden. Daarom meende Massigli, dat ccn bepaling omtrent de ontwikkeling dor burgerlijke luchtvaart in de conventie niet gemist kan worden. Het artikel werd aangenomen met 17 stem men, terwijl de gedelegeerden van Duitsch- land, Amerika, Nederland cn Italië zich van stemming onthielden. De commissie heeft echter besloten, op voor stel van Japan, nan do ontwapeningsconfe rentie in overweging te geven, hieromtrent een afzonderlijke conventie te sluiten. DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE HET EIGENLIJK WERK BEGONNEN Maandag bogonnon, nadat de algemeene beschouwingen verscheidene dagen in beslag hebben genomen, de eigenlijke werkzaamhe den van de Indische Ronde-Tafcl-Confercntie. Gistermiddag vergaderde voor het eerst onder voorzitterschap van den minister voor Indië, Wedgwood Beun, de commissie voor de federatieve betrekkingen, het federal rela tions committee. In do commissie hebben 32 gedelegeerden zitting, en van de Indische leden zijn drie in do commissie benoemd, speciaal omdat zij bij do algemeene beschouwingen speciale denkbeelden omtrent den federatieven staatsvorm van Indië heb ben geopperd. Het zijn sir Akbar Hydrai, vertegenwoordiger van den staat, Hydrabad, kolonel Ilaksar van Gvvalir en sir Mir/.a Ismail, Dewan van Mysore. De commissie zal zich niet alleen bezighouden met de betrek kingen tusschen de provincies en de centrale regeering en die van Britsch-Indië tot de overige staten, maar ook roet het vraagstuk van de verantwoordelijkheid der centrale re geering. Alle constitutioneele kwesties kun nen dus op een of andere wijze door deze commissie behandeld worden. De datum van de volgende plenaire zitting der conferentie zal waarschijnlijk afhangen van de vorderingen, die de commissie maakt. Men is het er algemeen over eens, dat de commissie haar werkzaamheden begint in een gunstige atmosfeer van optimisme on vertrouwen. DE STORM EN OVERSTROOMINGEN. In België. Dank zij het gaan liggen van den storm is in België de toestand minder ernstig ge worden. Bij Antwerpen is de vloed dalende. Gelijke berichten komen uit Dinant en Namen. Bij Dendermonde is de t -stand echter nog kritiek. De overstrooming strekt zich daar, door regen en nieuwe gaten, in den dijk, steeds verder uit In de streek HammeMoerzeke staat het water al tot de eerste verdieping der villa's. Soldaten cn roodekruiskolonnes ziin voortdurend in actie alsof men in oorlogstijd is. Niet minder dan honderd gemeenten in Vlaanderen en Wallonië worden door den watersnood geteisterd. In Frankrijk. De Seine stijgt nog steeds. De stand te Parijs was Maandag al 4.90 M. Een der Parijschc voorsteden staat al blank, waar door 3000 inwoners getroffen worden. Het Maasdal is eveneens geheel over stroomd. In Dnitschland In Hamburg is de toestand door het gaan liggen van de wind veel beter geworden. Toch stónden Maandag nog verscheidene kelderwoningen onder water. Uit Zuid- en West Duitschland komen nog steeds berichten over storm- en waterscha de. De toestand wordt echter beter. Uit Zwitserland wordt nog gemeld, dat tengevolge van den storm in een moetge- bouw van de krachtcentrale St. Gallen- Ap- penzell bij Herisau, kortsluiting ontstond, met het gevolg, dat het meetgebouw in brand vloog en geheel uitbrandde. ANTÏ-SOCIALI" "7ISCHE COALITIE IN OOSTENRIJK? Een voorstel van Dr. Selpel Uit Weenen wordt een bericht gemeld, waarin een belangrijk voorstel van Seipel In verband met de regeeringscrisis vervat ie. Seipel stelt voor een zuo hecht mogelijk verband te echeppen tusscheu alle niet- socialistische partijen, dus tusschen chriet.- 60C., het nationaal economisch blok, don landband en het Heimatblok en wel in dsn vorra van een parlementaire arbeidsge meenschap. welke alle rechten van een par lementaire fractie voor zich zou opeiechen. De duur dezer gemeenschap zou dan mop- ten samenvallen met den duur van den pas gekozen nationalen raad- Dr. DORNIER NAAR PARIJS VERTROKKEN Naar uit La Coruna gemeld wordt, is Dr. Dornier per trein nar Parijs vertrok ken. GRAAF BETELEN De Hongaareche Minister-President Graaf Bethlen is Maan lagavond uit Berlijn ver trokken. Ten afscheid waren de Rijkskan selier Dr. Brüning en een antal andere autoriteiten aan het station aanwezig. STOOMSCHIP DOORMIDDEN GEBROKEN. Dertig menschen omgekomen Het 3500 ton metende Hamburgschc s.s. „Luise Leonhardt". behoorende aan de rec- derij Leonhardt Blumberg is Zondagavond tijdens den N.-W. storms in de Elbemond op het Grnoto Vogelzand gestrand en midden doorgebroken. Voor zoover bekend, kon- niemand van de dertig-koppige bemanning gered worden. FRANCO UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT Havaa meldt uit Madrid: Commandant Franco en een andere com mandant, die zie h met hem in hechtenis bevond, zijn ontsnapt. BINNENLAND DE WASSENDE WATEREN DE BEERSCHE OVERLAAT IN WERKING Maandagmiddag te half 5 bereikte de wa terstand van de Maas voor Grave 'n hoog te van 10.82 M. plus N.A.P. De Beerscho Overlaat, die bij een stand van 10.S0 M. plus N.A.P. dienst doet om het overtollige Maas water af te voeren, werkt thans op de twee laagste punten. Men neemt aan, dat bij toe nemende was van de Maas Woensdagmor gen de Elftweg, die een schakel vormt in den grooten verbindingsweg Nijmegen—Gra ve's-Hertogenbosch, zoodanig zal zijn over stroomd, dat het verkeer tusschen Nijmegen en Den Bosch zal moeten worden stopgezet De was van de Maas bij Grave bedroeg van Maandagmorgen 8 uur tot 's middags half vijf 24 c.M. Verwacht wordt, dat spoe dig een daling van het water zal intreden. Wanneer dit het geval is, zal, zoodra het water lager staat dan 10.80 Meter plus N.A. P., het stoomgemaal in werking worden ge. steld om het ondergeloopen gebied leeg to pompen. Marken onder water. Door den Noordwester storm is het eiland Marken onder water geloopen. Maandag nacht om 12.20 werd de hoogste stand be reik, nl. 1.66 M. plus N.A.P. De wind is daar na gaan stillen, waardoor geen schade is aangericht aan de huizen. Do visschersvloot was in de haven. Het water zakt en heden morgen bedroeg de stand 1 M. plus N.A.P. Persoonlijke ongevallen kwamen n:et voor. Havenwerken overstroomd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de kistendam die het doorgravingswerk tus schen de eerste en tweede binnenhaven te Scheveningen afsluit, door den hoogen wa terstand ondermijnd en gedeeltelijk wegge drukt, waardoor het geheele werk onder wa ter is geloopen, terwijl een deel van de ka te van de eerste haven over een lengte van veertig meter is verzakt. Men meldt ons uit Sliedrecht: Maandag bleek meer en meer, dat het ab normale hooge water vrij veel schade heelt aangericht. In wijk D is o.m. een werkplaats onder water geloopen, waardoor kostbare machines groote schade bekwamen. Ook in andere plaatsen is tamelijk veel schade. Er was door de meesten niet op zoo'n hoogwa- tergetijde gerekend, zoodat niet allen maat regelen heuben genomen om don gevuariij- ken vijand zooveel mogelijk buiten de deur te houden. Men meldt ons uit Gicssendam-Hardinx- veld: Het hooge wateg, heeft in den vroegen Zondagmorgen vele gezinnen verrast Slechts enkelen wisten door vroegtijdig kisten den waterwolf te keeren, maar voor velen was het Zondagmorgen werkdag. Dit bleek dan ook in de godsdienstoefeningen, die slechts matig bezocht waren De kerkeraadskaracr van de Geref. Kerk was niet te bereikun. Daar de keeringsluis van den hoogen dijk defect was stond hel hooge water tqt aan den dam. Des avonds'bereikte de vloed weer de zelfde hoogte. Verseheideno bewoners heb ben dezen dag op don zolder hunner wo ning gebivakkeerd. Men meldt ons uit Rozenburg: Aan de schutsluis onder deze gemeente is een schuit, geladen met suikerbieten, vol geslagen en gezonken .Do opvarenden kon den don wal bereiken. Ook zijn 100 H.A. land, die niet door een dijk, maar door een kade tegen den vloed worden beschermd onder water geloopen, waardoor vooral op de Domeingronden een 30 H.A. spruitkool door het zoute water totaal zijn bedorven De wassende WaaL Men meldt ons uit Nijmegen: De Waal voor Nijmegen is in twee dagen tijcis 1.44 M. gestegen en heeft nu een stand van 12.18 boven A.P. Het water op de kade staat op sommige plaatsen tot aan de hui zen en tegen de bekistingen, die in de ope ningen van den keermuur zijn aangebracht. Blijft de was aanhouden, waarop alle kans is, dan zullen dra de huizen aan het lage gedeelte der kade onderloopen. De bewo ners zijn reeds bezig de huizen te ontrui men. De aanlegplaats van het veer is ver legd tot aan de centrale der R. E. M. op het hooge gedeelte der kade. Het water staat van dijk tot dijk en biedt een imposanten aanblik. De Waal heult thans den stand bereikt-, dat het gemaal van den Ooypolder niet meer kan werken, zoodat het kwelwater niet meer wordt af gevoerd en ook deze polder onderloopt. Het vee moest met vlotten uit do vyeide gehaaid worden. De afvoer van het Wijlermeer op de Waal moest stopgezet worden met het govolg, dat ook dit water in den Ooypolder loopt. Bijna de geheele streek ten Zuiden van Waal en Rijn van Nijmegen tot KleeJ en Calcar staat blank. Bij Millingen is de toestand eveneens eri- tiek. De weg Millingen—Nijmegen staat reeds 15 c.M. onder water. Het verkeer met Nijmegen zal heden waarschijnlijk reeds stop gezet worden. Ook verderop in Maas en Waal komt het kwelwater, dat door Maas- en Waaldijken dringt, opzetten. Ook hier hebben de polder gemalen hun werk gestaakt. De laaggele gen landen staan reeds omder water. Gennep is reeds door het water bijna ge ïsoleerd. De straatweg Nijmegen—Venlo loopt onder. Is deze ondergeloopen, dan is geen communicatie met Nijmegen of Venlo mogelijk. Uit Venlo werd gemeld: Dc Maas is hier den geheelen Maandag blijven wassen. Circa zes uur werd het eer ste gedeelte van de Miaskade overstroomd, waardoor het verkeer langs die kade werd versperd. De bewoners verhuisden ook daar naar boven. In de Maasstraat stond 70 c.M. water. Het rollend verkeer is daardoor ge stremd. De racondementen en htjschkranen langs de Nicuwehaven zijn nu ook overstroomd, evenals de gemeentelijke electrischc hijsch- krancn onbereikbaar zijn en buiten dienst gesteld. Veel hout en leege vaten komen aandrijven. Het water wast nu nog ziender- oogen en nadert de Peperstraat. De slapende scheper. Te Beegden bij Horn (L.) was Zondag een oude schaapherder zijn schapen aan het weiden op de hooge uiterwaarden der Maas. Do oude man had niet gedacht aan de snelle stijging van het water, want toen men ging zien, stond de herder heel rustig achter een boom te slapen. Hij en zijn scha pen waren geheel door het water inge sloten. Met vepl moeite gelukte het herder en kudde naar het droge te brengen. De bewoners van de gehuchten Hatenboer en Weerd bij Roermond brachten hun vee in veiligheid. Te Roermond zijn de kelders aan de Roerkade ondergeloopen. De voor- stad St. Jacob staat blank. In den Achterhoek. Men meldt uit Zutphen: De IJsel heeft hier Maandagmorgen eer. stand van 6.78 Meter bereikt. De uiterwaar den van de om de stad liggende bouw- en weilanden zijn overstroomd. Verwacht wordt, dat de Baaksche Overlaat zal beginnen te werken, waardoor de weg naar Emmerik onder water komt. De tram Zutphen—Emmerik zal dan den dienst op het traject ZutphenBaak moeten staken. Maandag is de dijk van de Dortlierbeek op de grens van Gelderland en Overijssel doorgebroken cn, hoewel in allerijl maai regelen getroffen zijn, staat te vreezen, dat een uitgestrekt gebied zal worden over stroomd, temeer, omdat ook de bedijking van de Bolksbeek ernstig gevaar loojit on der den druk van het water te bezwijken. Te Huissen bij Arnhem is het pontvee» weggenomen, daar de uiterwaarden blank staan. De verbinding aan hot Loo-vew met de Lymers wordt thans onderhouden door roei- en motorbooten. De beken op de Vcluwe. In de omstreken van Epe op de Veluwe hoeft men aanzienlijken overlast van hei water. Verscheidene beken zijn overstrooinu cn stuwen het water in een krachtige» stroom tot diep landwaarts in. Verscheideu bruggen zijn onder den druk van het nog steeds wassende water bezweken. Tal van wegen zijn volkomen onbegaanbaar. Te Arnhem ving het laden en lossen van goederen aan de Rijnkade met groote moei te gepaard. De polders tegenover de stad zijn vrijwel alle ondergeloopen. Het water staat reeds van dijk tot dijk langs den Rijksstraatweg naar Nijmegen. De steenovens werken n g. Het verkeer over de achipbrug heeft nog geregeld plaats Slachtoffers van den vloed. Door den hoogen waterstand van de Lek zijn Zondagmorgen te Groot-Ammers zes varkens van den landbouwer K. Eegdeman, die buitendijks in het bouwland liepen, verdronken. Van de autobusondernemers Gebrs. Broe re zijn van ccn benzinetank door den druk van het water de koppelingen gebroken, waardoor ongeveer 2000 liter benzine weg stroomde. In een pakhuis van de firma Bouter smoJt een partij van 50 balen zout en werd een partij veevoeder door het water bedorven. De toestand te Maassluis. Als gevolg van het opstuwende zeewater werd Zondagmorgen te Maassluis bijna de geheele buitengemeente onder water gezet De Taanschuurpolder staat geheel blank De Minister de Visserschool liep eveneens onder water. Ook de electrische kuiperij en zagerij van de firma De Neef had veel van het water te lijden. De duinen van Delfland. De zeeweringen van het hoogheemraad schap Delfland, voorzooveel het gedeelte tusschen Kijkduin cn de Noordelijke grens (de grens van Rijnland) betreft, hebben van den stormvloed in den nacht van Za terdag op Zondag geen andere schade ge had dan eenigen afslag van de duinen bij hoofd 50, even vóór de Noordelijke grens. De maximum-hoogte van het water was 3.10 M. boven Dclflands peil, terwijl bij 2-25 M. een stormvloed gerekend wordt te begiu- Do toestand op Walcheren. Te Middelburg stonden vele straten blank De Seisweg stond onder water. Niet alleen het laaggelegen weiland, maar ook 't bouw land staat soms gedeeltelijk blank. Vele vlonders zijn weggedreven. Door het spuien van het gemaal zal de stand in liet Westelijk deel van Walcheren wel spoedig dalen, maar de afwatering van 't Oostelijk deel is geheel aangewezen op de natuurlijke afvloeiing door de zeesluis. Op verschillende plaatsen, waar het wa ter anders maar een deel van liet strand overstroomt, stond het tot aan de duinen. De toestand op Tholcn. Zondagmorgen 4 uur werden de inwoners opgeschrikt door het kleppen van de nood klok- Een buitengewoon hooge springvloed was zoo plotseling opgekomen, dat het ri vierwater met geweld door de beide door laten aan de haven de stad in stroomde. Direct is men met man en macht begonnen deze doorgangen dicht te maken, wat na veel moeite eindelijk gelukte. Intusschen was iiet water reeds binnen gestroomd in de huizen aan de haven. In het hotel Iloek stonden spoedig eenige ka mers onder water. De mosselhandelaar S. werd verrast door het water, doordat het bed, waarop hij sliep, nat werd, waarop hij haastig naar boven vluchtte. Een gedeelte van den oprit aan de Hal- stersche haven is over een lengte van zeven meter weggeslagen en terecht gekomen in den oesterput van de firma L. en W. Mooi ker, zoodat de daar aanwezige oesters wei den bedolven onder zand en slijk. DE STORM DE OESTERKWEEKERÏJEN TE IERSEKE VERWOEST. De storm heeft groote schade aangericht aan de oesterkweekerijen te Ierseke en Wh- meldinpe. Verschillende oesterzeeven en manden zijn weggespoeld. Aan het Katsche veer is groote schade aangericht aan den steiger van de nrovinciale boot. Dientenge volge kon de boot niet aanleggen. Ook de zeedijk te Westkapclle heeft be langrijke schade gekregen. Dertig dijkwer kers waren bezig om de gaten, die in den dijk waren geslagen, te herstellen. Doordat de vloed zoo onverwacht kwain opzetten, is de aangerichte schade zeer groot De duinen op Goeree afgeslagen. Men meldt ons uit Ouddorp: Tijdens den storm zijn de duinen aan 't Noorderstrand van het eiland Goeree nabij Ouddorp sterk afgeslagen. De lichttoren aan het Slijktrat is door den stonm op het strand geslagen. Slachtoffers van den storm. De koopman V. K. te Sluis reed Zater dagavond omstreeks elf uur langs het ka naal Brugge—Sluis per fiets. Vermoedelijk door den hevigen storm is hij to water ge raakt en verdronken. Zijn lijk is Zondae door oen schipper gevonden. De fiets van K. lag aan den kant van den weg. In doodsangsten. Tusschen Lemmer en Urk is een bagger bak, thuisbehoorende bij de Zuiderzeewer ken, drijvende aangetroffen, welke door den. storm bij den afsluitdijk bij Wieringen was losgeslagen en op drift was geraakt Twee motorschepen hebben dit vaartuig opgepikt en te Lemimer binnengesleept. Er bevond zich een pecpoon aan boord, genaamd J. Veerman, dié begrijpelijkerwijs doodsang sten heeft uitgestaan. Ongerustheid over de „Stanfries IV' Te Leeuwarden maakt de directie van <1© Holland—Frieslandlijn zich ernstig ongerust over het lot van het s.s. „Stanfries IV", d it Zaterdagavond halfacht geladen met stuk goederen, van Harlingen is vertrokken m<-i bestemming naai Amsterdam. Het is nog niet aangekomen en bij Epkhuizen, wair het vaartuig moest passeeren, is het ni«t opgemerkt De bemanning bestaat uit vijf personen. Scheepsongelukken. Tijdens den hevigen storm zijn op de Oude Maas bij Hoogvliet twee geladen zand hakken van den aannemer A. Volker te Sliedrecht van hun anker geslagen en te gen het remmingswerk van de brug te Spijkcnisse gedreven met het gevolg dat zeven zware palen, waaronder een schoor- naal en twee dwarsliggers, zijn verbrijzeld. Het remmingswerk kreeg hierdoor belang rijke schade. De zandbakkon zijn op dc Elftplaat onder Hoogvliet gestrand. Zondag middag heeft men met een sleepboot de bak ken vlot gesleept Tijdens den hevigen storm is Zondag 't schip Alberna, groot 568 ton, schipper Diets uit Hardinxveld op dc kade van de Paulina haven onder Biervliet geworpen. Het schip is door drie sleepbooten vlot gesleept. F.en hooeaarts is op den berm van den dijk bij Katschcveer terecht gekomen en daar blijven zitten. Storm verwoestingen. Een afgebrande boerderij van de Brink- greve bij Doetinchem zou weer opgebouwd worden. Het gebouw stond de vorige week onder de kap en reeds was het vee in den stal .toen Zondagnacht tengevolge van een feilen rukwind dit geraamte met donderend geraas in elkaar stortte. Ook ontstond een groot lek, waardoor een deel van den in den stal aanwezigen hooivoorraad kletsnat De stelling die zich nog aan de Nederl. Herv. Kerlc te Hulst bevond, werd geheel uit elkaar gerukt. Te VJ;ssingcn sloeg het water met kracht over den Boulevard en ditmaal zelfs ook in de buurt van Naerebout, waar hot an ders minder voorkomt. Uit Vlissingen wordt gemeld: Ten gevolge van den storm van Zondag nacht is de Belgische bemanningsmotor van het loodswezen op drift geslagen, lek ge- stooten en daarna in zinkenden toestand binnengebracht. Een jol van het Nederland sche loodswezen, welke aan het Westerhoofd gemeerd lag. is door genoemden Belgischen motor aangevaren en gezonken. De loods- hemanningsdienst is Zaterdagnacht om 4 uur gestaakt, doch is Zondagmorgen weer her vat Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN Het dorde vliegtuig terug. Maandagmiddag is het derde retour-post vliegtuig uit Indië, vlot op Schiphol geland. De directeur der K.L.M. heeft de bemanning begroet. Onmiddellijk werd de post uit Indië naar de stad gevoerd, om te worden gedistri bueerd. VLIEGDÏENSTEN OP CURACAO WILLEMSTAD, 23 Nov. (Aneta). De hee- ren Dellaert en de Vries, die een studiereis naar West-Indië ondernamen, teneinde zich op de hoogte te steken van de mogelijkheid van vliegdiensten aldaar, zyn resp. 14 en 22 November alhier aangekomen. Beide piloten maakten reeds groote studie vluchten. SOLO-VLUCHT LONDENTOKIO Door Mevr. Victor Bruce. Mevr. Victor Bruce heeft haar Solovlucht van Londen naar Tokio volbracht. Zij is Maan dagmiddag om 13 uur 50 te Tokio aangeko men. Land- en Tuinbouw. DE A'DAMSCHE KAMER v. KOOPHANDEL TEGEN HET MAAL- EN MENGGEBOD Gisteren vergaderde do Amsterdamsche Kam van Koophandel over een adres aan de Tweede Kaïner inzake de z.g. Tarwewet. Het adres •preekt de wensch uit, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp verwerpt. Men had onoverkomelijke bezwaren. belansrrük bedrijf hulp ebodei als >edriJvet door lijden, en dan nog slechts bö hooge uit zondering en alléén zoolang als die bedrijver noodlijdend zUn of wanneer de slechte conjunc- tuurverschUnselen een duurzaam karakter blij ken te hebben verkregen. De Landbouwcrisis Is een onderdeel der al- crisis, en hangt met aodere moeilijk- >rplai heden Bn moeilijkheden en waarschijnlijk het vergrooten Het maal- en menggebod zal het einde het bedrijf der meel-lmporteurs beteekenen de positie van de meelfabrieken zoodanig sterken, dat zU do binnenlandsche markt zu uitgang van het broodverbrulk In de hand zal werken, behoeft h.i. geen betoog. Tegenovr vermindering van de werkloosheid in den tarw« bouw zal wellicht een stijging van werklooi held onder de bakkersgezelion komen te staan. De onmogelijkheid om binnenlandsche van overeenkomstige bultenlandsche sooi onderscheiden, zal kunnen lelden tot n te achterhalen fraude. Reeds nu vindt, zo vernomen, levering van bultenlandsche zachte tarwe naar do landbouwdistricten plaats, die traks als inlandsche produet voor hoogen prils volgens do regeerln steun aan den tarwebouw noodlg !s. een an d re weloverdachte vorm te kiezen, die op an dere bedrijven niet ontwrichtend werkt dan alleen, die nog stoomend zijn. campagne tegen de boei Weerbericht. Hoogste stand te Toulouse 760.8. laagste stand ta Stornoway 732.6. Stand vanmorgen halftwaalf 749.2. WEERVERW ACHTING Matige tot krachtige tijdelijk stormachtige Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. 26 NOVEMBER Zonsopgang 7.37 u.; Zonsondergang 3.57 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'a avonds 4.27 u. tot »s morgens 7.08 u- HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .'6 Nov v.m. n.m v.in. nm Vifzlll 2.26 15.03 Rellevnetsl.B."5 1P.53 IVrschelling 12.15 Willemstad 7.31 12 62 IJarlIntren 0.24 1°.?6 Brouwersh. 5.17 1805 Helder le 7.18 10.41 Zlerlkzee 6.12 18.37 idem 2e 19.40 zV.31 Wemeldlnge 64 19.01 IJ malden6.44 19.03 Vllaslngen 4 46 17,16 H, v Holland 5.5s 18.07 Tementen 5,2-» 7,51 -lam 7.46 20.19 Hnnaweert 6.01 18.30 uit Rusland stop UITBREIDING KARWIJTEELT. vrij beduidend 1 de bedoelde .-lijk in West-Noord-Brabant breidt da teelt zich zéér uit en wel met 28%. Gro- Noord-Holland met 6% i oppervlakte gelijk In Zeeland bleef do beteel- Gemengd Nieuws. VERKEER GESTREMD. Wegens het uitvoeren van werken voor den aanleg van den nieuwen Rijksweg tusschen Nieuwerkerk a. d. IJssel en het station Moor drecht is de Nieuwerkerkscheweg tusschen hm 69 en hm 93 vanaf heden tot nadere aan kondiging afgesloten voor het geheele verkeer met voertuigen in beide richtingen. DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING. Te Zevenheven werd in den polder de vee houder v. W. met zyn gerij door een auto aangereden, waardoor de wagen kantelde, het paard op hol sloeg, en een zoontje van de J. in het water geraakte, terwijl zijn eigen zoontje een wonde aan het hoofd bekwam. AUTO GESLIPT. Op den Rijksstraatweg te Naarden tusschen de Mcersteeg en de Hakkelaarsbrug had een ernstig slipongeluk plaats. De lieeren Cortiles uit Soesterberg, vader en zoon, bestuurden ieder een auto. De eerste reed voor. Op den weg liepen vier paarden, eveneens in de richting van Bussum. Hun geleider kon ze blijkbaar niet voldoende in bedwang houden. C. Sr. stopte veiligheidshalve. Zijn zoon wilde nog naar links uitwijken teneinde de paarden te kunnen passeeren. Daar van de andere richting evenwel een auto naderde, remde hij krachtig, met het gevolg, dat hij siipte en de auto kantelde. Mevrouw C. Jr., die zich even eens in de auto bevond, moest met een ern stige kaakfracluur naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd. C. Jr. bleef ongedeerd. De auto is ernstig beschadigd. Rechtzaken. DE POGING TOT MOORD TE SCHIEBROEK De zaak tegen J, V., verdacht van po ging tot moord op zijn vader in diens boer derij aan den Achterweg te Schiebroek zal in h:»oger beroep voor het Gerechtshof te Den Haag dienen op 3 December a.s. Als procureur-generaal zal optreden Mr J. A. de Visser. Er zijn niet minder dan 89 ge tuigen gedagvaard. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL UITSLAGEN VAN ZATERDAG. doch i I "I3. In de onlangs door ons gcpublicee ompetitlestand werd deze uitslag reeds op lomen. Thans krijgt Sparta X punt meer Zwaluwen 1 punt minder. In de tweede klasse werd alles afgekei District Utrecht i D.J.K.—M.F.C.: afgelast. KORFBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN. ingsche Competitiej N.l.O. U—V.E.S. II: 0—7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2