*liruiur ^rütsrljr ©mtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Per kwartaal fS.25 Beschikklneskosten f 0 15) >er week - t 9J& Voor het Buitenland bi] Wek» lilksrhe eerniinB A— Bi] daguluksche zending „7.— Alles bli voorn itbctalinz Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Eondngshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3203 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 ADVCHlENTlfiN: Van I fof 5 reapls f l.i7tf blke regel .neer - 0-22V4 Ine»* jlerfpilprilnaeu f van 15 regels .2.30 Elke regel meer .0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het hpvraeen aan het bureau wordt berekend f 0-10 10e Jaargang Dit nummei bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET BOEK Wellicht zal de opmerking geen te genspraak vinden, dat onze tijd vol ver strooiing is. De moderne arbeids- methoden van het gemechaniseerd be drijf leveren een zoo ruime productie bij korten arbeidstijd, dat er eenerzijds middelen beschikbaar komen voor wat niet direct tot de nooddruft des levens behoort, en er anderzijds tijd vrij komt om te genieten van wat het leven bo- ven het noodige voedsel en deksel biedt. Het is diezelfde gemechaniseerde pro ductie, die wijl zij den arbeider tot een onderdeel in het proces van voort brenging maakt vaak de arbeidt» vreugde doodt en een scheiding tusschen arbeid en levensvreugde veroorzaakt, waarvoor in de vrije uren na den arbeid vergoeding wordt gezocht. Ook het moderne verkeer werkt de verstrooiing in de hand: voor den ste deling, die snel en met weinig kosten zijn omgeving ontvlucht, wanneer deze hem dreigt te beëngener. voor den be woner der landelijke eenzaamheid, waar weleer om de stille hoeven alle gerucht verstierf en nu het rumoer des levens aanstormt met onbedwingbare kracht. Het gezin wordt mede uit zijn voegen gerukt. De moderne arbeid en de ar- beidsverdeeling trekken mannen en vrouwen uit den veilig-besloten kring van het huisgezin in het geruChtvol we reldleven. En waar, ondanks alles, het huisgezin zich heeft- weten te hand haven in zijn harmonische eenheid, dringt ook daar met radio-golven door de hechte wanden het rumoer des le vens binnen de stille De bekende godgeleerde en medicus Albert Schweitzer verhaalt in een zij ner werken van de zegeningen, die het geregeld kerkgaan in zijn jeugd hen» heeft gebracht. De stille ure in het vre dige dorpskerkje, waar zjjn vader het evangelie verkondigde, leidde" hem tot geestesconcentratie en zelfinkeer. Het vermogen, dat hij toen in zich ontwik kelde, zich op zich zelf terug te trekken en de verstrooiingen en aflet dingen d#r wereld buiten te sluiten, is hem tot zegen en springader van levens kracht geweest door al de jaren van zijn harden arbeid heen. Schweitzer geeft den modernen mensch een exempel, hoe in dezen nerveuzen en verwarden tijd de geeste lijke concentratie een bron is van kracht. Het schijnt mij een der grootste ze geningen van het literaire boek te we zen, dat het tot concentratie voert Het boek kan niet in één adem ge noemd worden met de courant. De cou rant, hoewel zjj te onzent gelukkig meer dan sensationeel nieuwsblad is, biedt toyh een veelheid van momentindruk- ken, die de gedachten van den lezer slechts vluchtig b"~ --ren en ze in veler lei richting her- en derwaarts slinge ren. De dageliiksche courant, die in een breede editie het wij de-wereldgebeuren in bonte veelheid tot ons brengt, is een product van den modernen onrustiger, tiid. Anders het literaire boek, dat stillen vrede ademt. Een boek is als een vertrouwde vriend, die komt en zich neerzet aan den haard en in vriendelijke wisseling van woorden en gedachten een sfeer van mild vertrouwen schept, waarin het eigen leven warmer en rijker wordt. Een ieder, die van lezen houdt, kent de intieme vreugde van het geestelijk verkeer met een boek, dat de gedachten gevangen houdt. Het literaire boek, dat ons boeit en aansluit bij ons geestes leven, heeft het vermogen ons in te voeren in een nieuwe wereld, die van stonde aan ons gemeenzaam is en waarin wij harmonisch ons zelf invoe gen. Het heeft de kracht ons te ont trekken aan ons zelf, en tevens, omdat er een wisselwerking ontstaat tusschen den lezer en de nieuwe wereld, waarin hij wordt binnengeleid, ons weer op ons zelf terug te voeren, zoodat de drukke wereld en haar gedurig jachten er niet meer zijn en wij leven in een stille, eigen wereld, waar rust en vrede heerschen. Z. W. SNELLER. j ZEVENDE LEERJAAR EN TUIN BOUWSCHOOL. Het is een domme en herhaaldelijk door do praktijk gelogenstrufte bewering, dat Christenouders uit de arbeidende stand on verschillig zouden staan tegenover de alge- meene en vakkundige ontwikkeling hunner kinderen. Dit was nooit het motief tegen Leerplicht wet of zevende leerjaar. Liever acht jaar naar school, dan zes jaar. Echter, er zijn bedenkingen. Op twee, welke op elkaar correspondeeren, vestigen we de aandacht De eerste is, dat er vaak minder mogelijk dan wenschelijk is. Het is voor vele ouders eenvoudig onmogelijk om de kinderen tót H a 15 jaar op school te laten. Voor het aan groeiende gezin zijn de geringe verdiensten tier kinderen vooral van de oudsten, abso luut onmisbaar. Een tweede bedenking is deze. Ook in gevallen, .dat de ouders' in staat en bereid zijn hun kinderen langer dan'tot 12 a 13 jaar onderwijs te doen genieten, blijft het de vraag of het gewenscht is een zevende of achtste leerjaar aan de lagere school te verbinden. Laat de maatschappelijke positie der ouders het toe om de kinderen na hun löde of 17de levensjaar voor een ambt of beroep te laten studeeren, dan kan vóór die tijd de algemeene vorming het leerplan be- heerschen; doch als de leerling op jongeren leeftijd tot arbeid geroepen wordt, dan komt de zaak toch anders te staan. Dan rijst de vraag of het niet beter is bijv. het zevende leerjaar te vervangen door ambachts- en vakonderwijs, dat zoowel al gemeene ontwikkeling als scholing voor het arbeidsleven bedoelt Onlangs werd te Barendrecht een lagere tuinbouwschool geopend. "Méér" dan een spreker wees er op, dat er meer dan vol doende belangstelling was, doch.:.... de in getreden malaise maakte het verschillende ouders onmogelijk om hun jongens te zen den, want zij kunnen in het bedrijf niet gemist worden. Zeker, zelfs van officieele zijde werd de belofte onderstreept dat jongens van onbe middelde ouders voortgeholpen kunnen wor den en .men deed dan ook een dringend beroep op hen, die. och financieele bezwaren hun kinderen niet zouden zenden. We steunen die aandrang gaarne. Vak opleiding is het beste, dat men zijn kinderen kan geven en men brenge er desnoods een financieel offer voor. Ook is het van groote beteekenis, wanneer onderwijs en leermid delen zoo noodig gratis verschaft worden. Maar, die zeer gewaardeerde hulp is menigmaal absoluut onvoldoende. Menig ouder is niet alleen buiten staat om de on kosten te betalen, doch kan ook de even tueele inkomsten der kinderen niet missen De hulp zou dus tweeledig moeten zijn: vergoeding van onkosten en tegemoetkoming voor loonderving. In sommige gevallen (bij' via de Zuiderzeesteunwet) gebeurt het; maar het zou ondoenlijk zijn er een algemeene regel van te maken. Daarom is een andere oplossing noodig. l VERVANGING ZEVENDE LEERJAAR Bij de Invoering van het zevende leerjaar is een verstandige bepaling gemaakt De verlengde leerverplichting werd niet gevergd voor kinderen, die nijverheids- of ambachts scholen willen bezoeken. Een rationeele oplossing van een moeilijk probleem. Met een dubbel voordeel. In de eerste plaats dit. dat de ouders er thans veel gemakkelijker toe zullen komen om hun kinderen een vakopleiding te geven, dan wanneer daarvoor na afloop van de ge wone schooltijd, als ze al weer zooveel ouder zijn, moet beslist worden. En in de tweede plaats als de kin deren maar eerst op de vakschool gaan, dan blijven ze allicht tot het einde van de Van anti-rev. zijde is bij die gelegenheid een amendement van den heer van den Heuvel verdedigd, om een soortgelijke be paling ook voor land- en tuinbouwonderwijs op te nempn. Doch, daar wilde de meerder heid niets van weten. Ongetwijfeld, de zaken staan niet gelijk. De ambachtsschool houdt de jongens heel de dag vast, precies als de lagere school, en de land- en tuinbouwschool vordert ze maar een paar dagen per week op. Echter, hier staat tegenover, dat het voor de plattelandsbevolking in de regel veel zwaarder valt om hulp en loon der kinderen te derven dan voor de arbeiders in de stad. De vrijstellingen, welke op grond van de Leerplichtwet voor seizoenwerkzaamheden gegeven kunnen worden, wijzen daarop. Int.usschen, vrijstelling van het zevende leerjaar met het oog op land- en tuinbouw onderwijs wordt niet verleend. Wat zijn hiervan de noodlottige gevolgen? Dat de land- en tuinbouwscholen, welke van zoo eminente beteekenis zijn. geen of onvol doende leerlingen krijgen. Immers, vooral in deze tijd kunnen vele kleine boeren en tuinders de hulp van hun ongeveer 14-jarige jongens niet missen. Ze zijn verplicht ze tot die leeftijd op de lagere school te laten, doch dan is de grens ook bereikt. Zoo kwam het, als we goed zijn ingelicht, ting konden- overgaan (ondanks het regee- ringsaanhod) omdat er zich te weinig leer ling aanmeldden. Gelukkig zien we niet hetzelfde, maar toch iets dergelijks te Z w ij n d re c h t Daar wacht ons de volgende week Woensdag een groote gebeurtenis: de opening van 4e Eerste Christelijke Tuinbouw school in ons land. Het is een zaak om er over. te juichen en blijde te zijn. En toch? Een donkere schaduw strijkt over deze, door zoo velen begeerde school. Toende stichting aan de orde kwam, werden ongeveer 30 toekomstige leerlingen ingeschreven. Een mooi getal. De land-"en tuinbouwscholen zijn op ongeveer zooveel leerlingen berekend. Doch sindsdien is de tuinbouw leelijk in de knel geraakt. En het gevolg is, dat menig zelfstandig tuinder niet bij machte is, be taalde hulp te nemen en dat zijn jongen dus maarthuis moet blijven. De vraag is zelfs, of er straks 14 d 15 leerlingen over blijven. Het is een ramp voor de kinderen en voor de streek. Het Bestuur heeft zich gewend tot den Minister van Onderwijs om te be vorderen, dat de toekomstige leerlingen vrij gesteld worden van het zevende leerjaar. Ze zouden dan het eerste jaar 2 dagen per week naar de Tuinhouwschoo! gaan en daar na gedurende 3 jaar één dag per week. Dit alles zou hun ontwikkeling en vak bekwaamheid zeer ten goede komen. Méér dan het 7de leerjaar. Wij weten niet, of de Minister in dezen hulp kan verleenen; we weten wèl, dat hier een ernstige moeilijkheid om oplossing roept! WIJ, JOURNALISTEN BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS AFTREDING. Bij Kon. besluit is aan J. P. Visscher ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan J. Jacobsen, te Utrecht., wapenmeester, bij de Nederlandsche Spoorwegen, verlof verleend tot het aan nemen van de zilveren medaille, verbondep aan de Orde van Burgerlijke en Militaire Verdiensten van Adolf van Nassau, hem door H. K. H. de Groothertogin van Luxem burg verleend. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der dir. belastingen enz. F. Robertson, hoofd van de inspectie Enschedé, verplaatst naar Roosendaal en aangewezen als hoofd van de inspectie der dir. belastingen enz. aldaar. ONTWERP VERDRAGEN GENEVE VOORBEHOUD BEVOEGDHEID TOT TOETREDING Verschenen is het voorloopig verslag over de wetsontwerpen: voorbehoud der bevoegd heden tot toetreding tot het ontwerpverdrag betreffende de. aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip (Ge- nève 1929) en tot het ontwerpverdrag be treffende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van schepen (Genève 1929). Aangaande het eerste wetsontwerp meen den sommige leden te weten, dat Duitsch- land niet tot het verdrag zal toetreden en het de vraag is of in België streng op de handhaving zal worden toegezien. Deze leden meenden te moeten betwijfelen daarom of Nederland deze regeling wel kan aanvaar den zonder dat gevaar bestaat voor ernstigë benadeeling van zijn havens. Bestaan er om de een of andere reden bij de industrie be zwaren tegen de aanduiding van het ge wicht op haar producten dan zal zij. hij de verscheping daarvan de Nederlandsche ha vens voorbijgaan. Andere leden meenden, dat niets deze ver onderstellingen rechtvaardigt Ook tegen het tweede ontwerp bleek bij een aantal leden bezwaar te bestaan. Aan een regeling als in het verdrag is vervat, bestaat voor ons land geen behoefte. Het is daarom de vraag of toetreding wel wen- seheliik is, als daarvan ook maar op eeniger lei wijze nadeel is te duchten. Voor de bin nenvaart is dit het geval, daar het ver drag daarvoor een aanzienlijke verzwaring van eischen bevat, waar geen vermeerdering van veiligheid tegenover staat. Een helnngrijk bezwaar werd nog gezien in het niet voorkomen in het verdrag van een reciproriteitsclausule. waardoor het nieuwe concurrentiemogelijkheden opent Ge vreesd moet worden, dat onze groote hayen* nan hezwarendo bepalingen worden onder worpen. terwijl de kleine vrijgelaten zullen worden. Andere leden wezen erop, dat het feit. dat Nederland aan de spits staat wat veilig heidsvoorschriften betreft toetreding vnn ons land tot het verdrag juist gewenscht doet zijn. ANTI-REV. FRIESCH VERBOND TE LEEUWARDEN OPGERICHT. Te Leeuwarden is door de anti-rev. Friesch-nationalen opgericht een Verbond binnen de anti-rev. partij, aldus lezen we in de ons toegpzonden circulaire. Aan de lpden van het verhond wordt als eisch gesteld hei lidmaatschap van de A.-R. Partij. Door mid del van de nieuwe organisatie wil men de partij en die van de Friesch-nationalen ver «terken Men wil opkomen voor het welzijn van het volk. zoowel ideëel als materieel, [n verhand met het onderwijs in de Frïesche taal zal geijverd worden voor uitbreiding BB <ler Onderwijswet 1920. Invloed op de zaken dat Delft en Beverwijk niet tot schoolstich-j van de rij ksrege erin g, zoo lezen wij verder, Hel Proteslanlsch-Christelijk Ziekenhuis De Lichtenbergte Amersfoort, dat begin Februari van 't volgend jaar zal geopend worden. Zooals men weet zal dit ziekenhuis een speciaal Ned.-Herv. karakter dragen en heeft zich vooral de Amersfoortsche Gemeente beijverd voor de totstandkoming van deze stichting. heeft het Friesche volk bijna niet. De al te groote centralisatie, die alles op Den Haag samentrekt, wat vaak tegen het welzijn van Friesland ingaat, acht men schuldig aan het lijden en de armoede van duizenden Frie- Voorzitter der nieuwe organisatie is d-r heer S. E. Wendelaer Bonga, te Dokkum; secretaris is de heer U. van Houten, te St Anna Parochie, INVOERRECHTEN NED.-INDIE VOORLOOPIG VERSLAG OVER DE HEFFING VAN OPCENTEN Volgens het voorlóopig verslag hadden Vele leden bezwaar tegen het ontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op de invoer rechten in Ned. Indië. Van de versterking van de middelen met 18 millioen moeten de invoerrechten de helft leveren. De hier aan het woord zijnde ledeD achtten dit te veel. Naar de meening van deze leden gaat het niet aan, de bevolking nog zwaarder te be lasten. Men zal nog met een verdere ver slechtering van den economischen toestand rekening moeten houden. Dan zal het systeem van de opcentenheffing zich dubbel wreken. Sommige leden betoogden, dat de voor gestelde verhooging van invoerrechten ook voor de Nederlandsche exportindustrie na- deeiïg zou zjjn. Ruim 8 pet. van den totalen uitvoer gaat naar Indië, dat onder de Neder landsche exportmarkten de vierde plaats in- Andere leden betoogden echter, dat de voorgestelde verhooging van invoerrechten slechts theoretisch prijsverhooging zal geven De bevolking zal ongeveer 5 millioen van de verhooging met 9 millioen moeten opbrengen d.i. dus bij een bevolking van 70 millioen ongeveer 7 cent per hoofd. Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen. hoe de regeering denkt over de in den Volksraad aangenomen motie-Stokvis met betrekking tot de invoering van een progressieve winstbelasting, waardoor bij eerdere aanneming de financieele omstan digheden voor het Land wellicht minder zorgelijk zouden zijn geweest. Deze leden vroegen voorts, welke voor nemens de Regeering heeft ten aanzien van een in Indië in te voeren vermogensbelasting die vermoedelijk 4% millioen 's jaars zou opbrengen. Daardoor zou men ook de ver mogende Chineezen meer kunnen laten be- ARBEIDSBEMIDDELING MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen Is de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot wettelijke regeling van de arbeidsbemiddeling. Daarin wordt erop gewezen, dat het ontwerp de vraag der overheidsbemoeiing niet principieel stelt, daar reeds sinds jaren de gemeentelijke overheid zich met openbare arbeidsbemidde ling bemoeit. In het onderhavige ontwerp gaat het dan ook slechts om het veranderen van den vorm der overheidsbemoeiing Inder daad bevindt zich het instituut nog in een phase van ontwikkeling. Bij nadere waar neming van het ontwikkelingsstadium in de practijk achtte de reseering het ooeenbük gekomen tot wettelijke regeling over te gaan. Er is een maatschappelijk belang verbonden aan het verdwijnen van de arbeidsbemidde ling met winstoogmerk. Des te meer ontziet en respecteert het ontwerp het particulier initiatief, dat zich van het winstooemerk ontdoet Uit het overleg met Gedep. Staten en een aantal gemeentebesturen in de onder scheiden provincies is niet gphleken dat men den indruk had. dat dit wetsontwerp de ge meentelijke autonomie aantast. Het aantal gemeenten, dat zich in de toekomst door deze wet nieuwe lasten ziet opgelegd is vrii klein en daarbij gaat het om zeer geringe be dragen Aangezien de huidige insfelMneen vrijwel worden bestendigd zal de uitvoering der wet niet veel extra kosten voor den staat mpehrengen. Hot vermoedeliik bedrag zal in de eerste jaren wanrsrhiinliik enkele duizen den guldens niet te hoven gaan. Rïï de hespreking der artikelen wordt o.a gezegd, dat politieke staking, als uiteraard van erooten omvang zeer zeker een stakin" is in den zin dezer wet. terwijl een door een vakorganisatie geleide staking ook onder bet wettelijk begrip valt. NIEUW RAADHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. Gistermiddag heeft te Noordwijkerhout in tegenwoordigheid van Jhr. Mr. Dr. Van Karnebeek de officieele opening plaats ge had van het nieuwe raadhuis te Noordwij kerhout Dit gebouw, dat ontworpen is naar de plannen van architect A. J. Kropholler te Wassenaar, is geheel in ouderwetschen stijl opgetrokken. ARTILLERIE-INRICHTINGEN VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het voorloopig verslag over de begrooting van het Staatsbedrijf der Ar tillerie-inrichtingen voor 1931. Daarin wordt gevraagd, of de minister reeds iets kan me- dedeelen over het resultaat van den arbeid der commissie-Van Royen. Opnieuw werd geklaagd over de werking van het georganiseerd overleg. Gevraagd werd of het juist is, dat door het bedrijf munitie wordt geleverd aan een of meer vreemde mogendheden, wat men onge- geoorloofd zou achten. Land- en Tuinbouw. f 31945 btJ publie! minder besteed dan verleden Jaar ken dat het den boer niet naar c raas van het Tweede Kal Waarlijk, wij journalisten, zijn toch zeer goedmoedige mgnschen; al zeg ik het zelf. Ja omdat gijNKet niet zegt: omdat gij altijd stukken stuurt, waar een droppel waar deering drijft op een emmer vol critiek; dAérom zeg ik het maar. Mag het dan nooit eens tot het publiek doordringen? Te Southampton kwam onlangs een pers delict voor de Rechtbank. En daarbij be weerde een getuige, dat het zeker niet in 't belang van de kinderen was. als breede I beschrijvingen van tragische gebeurtenissen nog wel op de eerste pagina van de krant werden afgedrukt. De president van de Rechtbank merkte naar aanleiding van deze uitlating op: „Persoonlijk zou ik er voor zijn, als iedere courant verboden werd.'Zij zijn van geen nut Zij zijn als advocaten: noodzakelijk kwaad". Zich tot den dokter wendende zei de president van de Rechtbank vervolgens: „U had uw opmerkingen even coed voor u kun nen houden, want zij worden toch niet ge publiceerd. De reporter die het deed, zou een uitbrander van zijn chef krijgen". Die president gaat verder kan ik. Want ik heli onlangs wel geschreven, dat er in de bondsdagen geen krant zou moeten ver schijnen: doch deze rechter wil ons heele- maal uitschakelen. Dat hij precies eender over advocaten denkt laat me natuurlijk koud Die moeten zich zelf maar verdedigen, als ze ten minste dpnken kunnen, zonder dat ze geld zien. En ons zelf behoef ik niet te ver dedigen Dat heeft de journalist in kwestie reeds gedaan op een wijze, welke heter is dan de beste pleitrede van een advocaat. Hij hoopte vurige kolen on het hoofd van den rechter, want hij schreef in zijn ver slag: „In tegenstelling met de verwachting van den president van de Rechtbank, publiceeren wij vandaag zoowel de verklaringen van den geneesheer, als die van de zijde van de Rechtbank". Bovendien voeede bil aan zijn verslag toe, dat hij geen uitbrander van ziin chef bad verkregen, omdat hij hier slechts zijn journalistieken plicht had vervuld. Ziet u zoo zijn wii nu. Onbaatzuchtig als geen ander. De rechter wenscht ons niets dan kwaad toe. en wij brengen ziin aardige wenschen met groote ohlectiviteit over. Is dat geen verregaande goedmoedig heid- Echter. rle waarheid vordert, dat ik hier mee niet eindig. Goedmoediger dan de jour nalisten ziin de lezers. Ondpr hen vindt men zelfs vele goedelobbessen. (Ik weet niet of er ook kwaje ziin; maar de spreekwijze is nu eenmaal zoo). 't Geheurde onlangs in de Haagsche Dierentuin. Daar trad Mr. Duvs op en toen haalde hij. volgens de roöde pers, het vol gende grapje uit: „Spr. komt vervolgens tot een opwek king voor onze pers. (Hii laat onctnan, wie ahonné op „Het Haagsche Volk" is. De heele zaal vernist) Zoo. zegt spr., ze schampp zich dus. dat ze nog geen abonné zijn! (Applaus). Hij veronderstelde dus. dat er op zoo'n rnode meeting ook nog niet-lezers van het ronde dagblad waren. Dat lijkt me beleedi- gend. Maar het voornaamste is dat al die zelf- hewtiste ronde mannen en vrouwen, die zon'n hekel hebben aan 't militairisme. als één man in 't gelid stonden, toen Mr. Duvs "ommandeerde. Net een koppel honden, welke opzitten en pootjes-geven geleerd heeft Daehladlezprs zijn waarlijk nog goed moediger mrnschen dan journalistenal zei ik 't zelf! eids is opgeheven I vonden B ?6|ëb' irbü het niet is bovenbedoeld n worden bescho mogelijkheid, dal tsenUkun- ond- ^en die- markt de bedoelde markt een geval van chappelbk overleg tusschen de idlge Diensten der belde landen en tot een bevredigende oplossing Gemengd Nieuws. EEN GEHEIMZINNIG STERFGEVAL. De landbouwer P. te Makkinga (Fr.) vond, toen hij met zijn vrouw van een begrafenis te rugkeerde, zijn knecht, den 17-jarigen J. B., niet bij het hem opgedragen werk. De koeien waren, hoewel het al ver over tijd was, nog niet gemolken en op zyn roepen kreeg P. geen antwoord. Overal werd gezocht en tenslotte vond men den jongen levenloos in oen paarden stal, vlak voor een der paarden liggen. De doodsoorzaak kon niet worden vastgesteld Uiterlijk werden slechts enkele hoofdwonden geconstateerd. Opmerkelijk was. dat vlak bij t lyk een hamer en eenig ander timmergereed schap lagen, terwyl niet kon worden uitge maakt, waarvoor B. dit zou hebben gebruikt. Hoewel men omtrent de oorzaak van dit sterf geval in het duister tast. en aan misdaad niet gedacht wordt, is de justitie toch met een en ander in kennis gesteld. EEN POGING TOT BEROOVING? Men meldt ons uit Hillegersberg: Gisternacht te ruim 12 uur werd de politie gewaarschuwd, dat op de Rechter Rottekcde, nahy de Ceintuurbaan een auto stond, waarin zich een drietal personen moest bevinden onder de invloed van sterken drank. De politie spoedde zich er heen en nu hleek het vol gende. In een café aan den Kleiweg hadden de PMarige J. C.. koopman en wonend' te Rotterdam en nog eenirre personen een glaasje bier zitten drinken. Het was er gezellig ge weest en laat geworden alvorens men het wist. Rij het sluiten van het café vroegen twee personen met C. naar Rotterdam te mogen inederijden. waarin hij toestemde. Toen latei' de Straatweg moest worden opgereden had één der inzittenden den bestuurder, die ieel geld bij zich had, geraden langs de Rnttritnde naar Rotterdam te gaan, daar dit een omweg bespaarde. Daar hij hier niet bekend was, kwam hij op dezen weg aan een gedeelte dat dood loopt, zoodat. C. niet verder kon. ITier begon hii argwaan te krijgen, stnnte uit zijn auto en liep het erf van „Huize Oranje-oord" op en begon luidkeels te schreeuwen en tumult te maken. De bewoners van deze villa werden hevig uit hun slaap opgeschrikt, doch waag den zich nog niet buiten daar zii niet wisten wat voor bende zich voor hun huis ophield. C. was intusschen met één der twee gidsen slaags geraakt, wnavby ook de ruiten van de woning van „Oranje-oord" het hadaeu moeten ontgelden. Toen de politie op het terrein verscheen, kwam er spoedig een einde san hel lawaai. Dankbaar was de autobestuurder, dat hij onder politiegeleide naar het bureau werd ge bracht, waar de zaken nog eens worden be sproken. Het bleek, dat één der gidsen by de kemst der politie de beenen had genomen en dat den anderen, den 28-iarigen J. v. E., evene-ns wonende te Rotterdam, niets ten laste l;in worden gelegd. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1