Xkhhaddi J&wge fêeAc/uUfye& BINNENLAND. ECONOMIE WOENSDAG 12 NOVEMBER 1930 DERDE BLAD PAG 9 DE SPELLINGKWESTIE SPELLINGVEREENVOUDIGING EEN NATIONAAL BELANG En een paedagogische noodzakelijkheid L Hoeveel onkunde en wanbegrip, ja relfs kwaadwilligheid er ten opezichte van de spel lingkwestie in ons land bestaat, treedt in dozc dagen, nu het spellingvraagstuk de al- gemeene aandacht vraagt en heeft, weer overduidelijk aan 't licht. Het lijkt ons dau ook zeer wel gemoti veerd in een paar artikelen de zaak, waar om het gaat, eens voor breeder publiek uit een te zetten. Een tactische fout is het m.i. van de voor standers eener rationeeler spelling geweest, de actie te veel te hebben gehouden binnen de grenzen van vaktijdschrift en brochure en niet te hebben getracht via de dagbladen de breede massa leeken te overtuigen van de volstrekte noodzakelijkheid van de invoering der Vereenvoudigde Spelling. Nu weet 'k zeer wel, dat sommige bladen voor dergelijke pleidooien gesloten werden en worden gehouden. Niet 't minst in jour nalistieke kringen zitten zéér vele verstokte aanhangers van De Vries en Te Winkel. Maar ik heb wel zóóveel vertrouwen in de objectiviteit en nuchterheid der diverse dag bladredacties onizer Nederlandsche bladen, om te vertrouwen dat ze gemotiveerde, po pulaire uiteenzettingen over de spellingkwes tie door ter zake kundigen niet naar de prul Iemand zullen verwijzen. De Vereenvoudigde Spelling telt in weten schappelijke kringen, in onderwijskringen talrijke overtuigde aanhangers, maar 'k be treur het, dat het volk, 't breede publiek, on opzettelijk natuurlijk, te veel gelaten is bui ten de actie. Men komt gedurig weer mcnschen tegen in het gewone, dagelijksche leven, die van een Vereenvoudigde spelling niets weten, die nooit gehoord hebben dat er een vereeniging bestaat, om deze eenvoudige schrijfwijze te propageeren. vijf leerjaren verknoeid worden aan «peiling dwaasheden, aan dingen met het gezond verstand èn het moderne taalinzicht in flagrante strijd. Dat is niet op één school zoo, dat is heel Nederland door zoo. Duizenden kostelijke en kostbare uren worden iedere week verdaan met het inladen van waardelooze ballast. En nu herhaal ik mijn vraag: Zou dit nu geen belangrijke, geen natio nale kwestie zijn? Bij het schoolonderwijs is ieder betrokken, de onderwijzers, de ouders, maar de anderen ook, want zij betalen hun deel van het geld, dat aan 't Onderwijs wordt ten koste gelegd. Tiet is dus geen stokpaardje van een club je Prinzipienreiter, maar spellinqverbele- ring is een vraagstuk, waarbij elk Nedrr- landsch burger onverschillig van wal stand, leeftijd of godsdienst ook, ten nauwste be trokken is. Nog, ter accentueering, om een andere re- Iedereen weet, dat de klachten over de re sultaten van het schoolonderwijs niet van de lucht zijn. Wouters jheeft in zijn radiorede laatst te gen een bepaald soort fabrikanten van dit mode-artikel getoornd. Volkomen terecht. In dien men maar toegeeft, dat inderdaad „de resultaten" van ons onderwijs verre blijven beneden de verwachtingen, die men er rede lijkerwijze van koesteren mag. We hebben ook wel een meening omtrent de oorzaken daarvan, maar laten deze kwestie nu verder rusten en bepalen ons uitsluitend tot het vak „Nederlandsche taal". En wat dat vak aangaat, moet o.i. zéér be slist de oorzaak der misère gezocht worden in het tijddoodende en krachtverkwistende onderwijs in spellingfutiliteiten. Reeds gaven wij aan, dat een groot deel van tijd en kracht verbeuzeld wordt aan din gen, die met de eigenlijke taal niets te ma ken hebben, maar alleen de schrijfwijze er van betreffen. Daardoor blijft er onvoldoen de tijd over om de eigenlijke taal te leeren kennen, waardeeren en gebruiken! De klacht, dat wij Nederlanders niet kun nen lezen en niet kunnen schrijven moet goeddeels gereduceerd worden tot die andere: wij, onderwijzers hebben geen tijd om deze dingen aan 't kind te leeren. Was nu het resultaat van het spelonderwijs zóó, dat de groote massa der leerlingen bij 't verlaten van de lagere school de spelre- STRATEGISCHE WERKEN AAN ONZE ZUIDGRENS. De Belgische minister van verkctiswezcn, de heer Lippens, is er toe overgegaan :i persgesprek met het Belgische Telegraaf Agentschap te Brussel te loochenen, dat de berichten van het Dagblad van Noord-Brabant over strategische werken nabij de Nedorland- sche grens waarheid zouden bevatten. Letterlijk herhalen wij de volgende verkla ring van het Belg. Tel. Agentschap: „Het Nederlandsche blad, dat het eerst de kwestie der strategische spoorwegen meed, maakt toespelingen op de eventuele verdubbeling van de lijn TurnhoutBaarle- Nassau. Er is geen sprake van vei dubbel ing van deze lijn, zij voldoet en zal n*»g lange jaren voldoen aan de fcehoel'ter var verkeer te Turnhout en de Nederis.idsche Hierop antwoordt het genoemde blad, dat het Zaterdag een onderzoek bij Turnhout heeft ingesteld. De toestand aldaar"is zoodanig, dat het blad eoncludeeit: „Wanneer nu minister Lippens zegt, nat er geen sprake is van verdubbeling van deze lijn, omdat deze lyn voldoet en nog lange jaren aan de behoeften van het verkeer tusschen Turnhout en de Nederlandsche grei s voldom zal, dan constateeren wij, dat er op de lpn Turnhout-Nederlandsche grens niettemin wer ken worden uitgevoerd, die het mogelijk maken in een minimum van tijd een tweede spoor aan te leggen en te laten functionnte- dat deze maatregel niet door econo mische of verkeerstechnische morievcn if ingegeven. Het wil ons dan ook voorkomeu, dat de crklaring van minister Lippens over de lijn TuinhoutBaarle-Nassau geenszins geschikt den indruk, die door de werkzaamheden bij gewekt, uit den i En toch, laten we dit nu eens voor altijd j?e'3 behoorlijk onder de knie had, nu onthouden: Spellingvereenvoudiging is geen zaak van professoren, letterkundigen, lee* aars, onderwijzers allereerst, maar spelling vereenvoudiging is een zaak van nationaal belang, een zaak, waarbij iedereen, die wel „eens de pen opneemt" om zijn gedachten aan het papier toe te vertrouwen betrokli is. Rijk en arm. jong en oud. geleerd en ei voudlg, ieder hoofd voor hoofd is èn voor zichzelf èn voor zijn kinderen erbij betrok- Laten we dus, lezeres en lezer, nu eens niet denken: Spellingvereenvoudiging? Dat is geen onderwerp, dat mij interesseert, daarover mógen zich leeraren en onderwij zers druk maken, mij raakt die kwestie niet. Want, dat is een verkeerde gedachte, een misvatting. Gij, lezer zijt misschien een eenvoudig, on geleerd handwerksman, die bijna nooit iets anders schrijft dan uw rekeningen en bestel lingen. Maar gij hebt een kind of misschien meer dan één. En dat kind moet school gaan en krijgt „taalonderwijs". D.w.z men probeert op school dat kind te dresseenen op de spel lingmoeilijkheden. Welnu, ik vertrouw toch, dat het U als vader .wel interesseert, wat uw kind leert op sdhool? Gij zijt toch niet zóó onverschillig inzake de ontwikkeling van uw jongen of meisje, dat ge zegt: dat moet meneer of de juffrouw maar weten, dat gaat mij niet aan? Ik zeg u: dat gaat u wel aan, omdat het uw kind betreft. En nu zal ik u eens vertellen, wat er op school met dat kind gebeurt. U meent dat uw kind op school onderwijs krijgt ondermeer in het vak Nederlandsche taal. Neen, ge vergist u. Nederlandsche taal wordt er in de lagere school ongeveer niet of althans zéér weinig onderwezen. Er wordt onderwezen de spelling van de Nederland sche taal: d.w.z. het leeren overbrengen van gesproken woorden in schriftbeeldAon dit onderwijs gaat het grootste deel van de kost bare tijd, die op de rooster staat aangegeven voor „Nederlandsche taal" weg. Dat zijn feiten. Er bestaat een methode voor de Christe lijke School van Dekker en Smit In het eerste leerjaar wordt geen book voor dit vak gobniikt. Dus resten over de tijd waarover ik nu spreek, vijf leerjaren. Nu hebben Prof. Dr. De Vooys en onze heer J. C. Wirtz (één van de weinige voor mannen in onze kring, die al jaren lang do Vereenvoudigde spelling aanhangt, hem zij hulde!) eens aangestreept welke lessen in die methode zouden kunnen vervalbm als do Vereenvoudigde Spelling werd ingevoerd. Ze kwamen tot de slotsom, dat dit er 2-JS zou den zijn, dal is stof voor ongeveer twee volle jaren. Conclusie: Ieder ouder van schoolgaande kinderen wete dus dat aan zijn kiud voor het vak „Nederlandsche taal" Iwec van do troost, zij Maar de praCtijk leert heel wat anders! Ondanks het feit, dat de school weinig min der dan de helft van haar kostbare tijd voor taalonderwijs „wijdt" aan het onderwijs in spellen, is zij niet bij machte aar. het gros harer leerlingen de „zuivere schrijfwijze" te leeren, gorndig te leeren, zóó te leeren, dat ze beklijft. En de oorzaak daarvan is zéér beslist niet de onderwijzer, niet de leerling, maar alleen en uitsluitend de leerstof: de onredelijke chaotische, inkonsekwente, spel9oeza van De Vries en Te Winkel. Daarom is spellingverbetering een bij uit stek paedagogisch belang. Zal ons moedertaalonderwijs nog er 'es ooit gezond worden, dan moet alle spelling-romp- slomp onverbiddelijk de deur uit! Dan moe ten dc spellingmoeilijkheden tot een mini- teruggebracht worden. Ieder Nederlander heeft met de spelling kwestie te maken. Voor ieder Nederlander is het dus èn om zich zelf èn om zijn kin deren) van 't hoogste belang, dat hij weel waarom het gaat en dat hij er een gezonde opvatting over heeft. EERSTE KAMER DE WINKELSLUITING EN ARBEIDS BEMIDDELING OP 25 NOVEMBER AAN DE ORDE. Besloten werd tot afdeelingsonderzoek m enkele kleine wetsontwerpen op heden. Aan de orde werden vervolgens gesteld de volgende wetsontwerpen: 1. Nadere wijziging en aanvulling van de Javasche Bankwet 1922; 2. wijziging en verhooging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Leeningfonds 1914 voor 1930. De beide wetsontwerpen werden aange nomen zonder discussie en zonder stem ming. De Voorzitter deelde mee, dat het in zijn bedoeling ligt de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 25 November en Woensdag 26 November aan de orde te stellen jle wetsontwerpen betreffende win kelsluiting en wettelijke regeling der ar beidsbemiddeling. Tc zeven minuten over half 9 viel de hamer tot sluiting. Turnhout hier te lande te ruimen. Een andere verklaring van minister Lippens iudt in, dat de berichten over het plan van n vierdubbel spoor tusschen Antwerpen en Esschen .volkomen ongegrond" zijn. Ten overvloede hebben wy ons weer tot een terzake kundig persoon in België gewnd en deze verzekert ons met de grootst mogelijke stelligheid, dat op den staat van voorgenomen werken, die bij de oplossing van de verschil lende spoorwegmaatschappijen in de thans bestaande Maatschappij van Nationale Bel gische Spoorwegen opgesteld is, wel degelijk het op vier sporen brengen der lijn Artwerpen- Esschen voorkomt. Doch misschien laat de uitvoering nog even op zich wachten NIJVERHEIDSONDERWIJSWET Aan het voorloopig verslag over het ont werp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijswet wordt het volgen de ontleend: Algemeen sprak men er zijn voldoening over uit, dat de regeering een toezegging, het vorig jaar bij de begrootingsdebatten gedaan, n.l. de bevordering van de intrek king van het z.g. „stopartikel", door de in diening van dit wetsontwerp heeft gestand gedaan. Verscheidene leden vreesden echter, dat de thans met betrekking tot de subsidiee ring van nijverheidsscholen getroffen rege ling aanleiding zal geven tot willekeur. Zij betreurden dat zelfs wanneer aan alle wet telijke voorwaarden is voldaan, de regee- ring alleen om financiecle overwegingen zal kunnen beslissen, dat de school niet zal worden opgericht. Naar dc meening deze leden moeten algemeene normen den gesteld, die kunnen gelden bij toe- ol afwijzing van een verzoek. Sommige leden merkten op, dat eeu systeem van automatische medewerking, zooals de L.O.-wet kent, waarbij de over heid tot medewerking wordt verplicht, in dien aan de bij de wet te stellen eischen is voldaan, met het oog op dc financieele consequenties daarvan voor de overheids kassen niet te aanvaarden is. Sommige leden betoogden, dat bij stichting van nijverheidsscholen niet te veel moet worden toegegeven aan individualis tische stroomingen. De scholen moeten zich aanpassen aan de structuur van de streek. Verscheidene leden bepleitten het instel- n van twee beroepsinstanties in plaats van een voor directeuren en leeraren van bij zondere nijverheidsonderwijsinrichtingen bij ongevraagd onlslag. Verscheidene leden drongen er op aan dat dit voorstel zou worden benut om in art. 22 der wet de bepaling te schrappen, dat benoeming van directeuren en leeraren aan bijzondere scholen slechts kan geschie den uit een door den minister goedgekeur de voordracht. Rubberhakken iellvoor3 *n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker GEVAREN RÖNTGENTOESTELLEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende regelen betreffende 'i hebben van Röntgentoestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen. Volgens dit ontwerp zal het verboden zijn een toestel, dat stralen voortbrengt, te heb ben of radioactieve stoffen in voorraad te houden zonder schriftelijke vergunning van den Minister van Arbeid. FEDERATIE VAN CHR. VEREEN. VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES ALGEMEENE LEDENVERGA DERING Gistermiddag werd in het gebouw der R M. V. J. aan de Boompjes tc Rotterdam de algemeene ledenvergadering gehouden van bovengenoemde Federatie. De bijeenkomst van afgevaardigden van verschillende vcreenigingen wordt geopend door de voorzitster, Jonkvr. C. M. van A s c h van W ij c k, met het lezen van een gedeelte van Kolossenzen 3 en gebed, waar na begonnen wordt met de afhandeling van het agendum. Na eenigo toelichting inzake het doel van de nader te noemen corporaties vragen de \rouwenzendingsbond, de Meisjeszomerclub O. C. E. B. O. en de Ned. Luthcrsche Meis jesbon d aansluiting bij de Federatie verzoek wordt ingewilligd, waarna de voor zitster haar blijdschap er over uitspreekt, dat nieuwe krachten de Federatie komen "ersterken. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Federatie biedt mej. M. van Hoog straten een voorzitstershamer aan, waar voor de voorzitster met enkele woorden haar dank uit. Wegens benoeming tot voorzitster van den Wereldbond van jonge vrouwen legt Jonk- vrouwe van Asch van Wijck het voor zusterschap der Federatie neer en wordt in haar plaats als voorzitster benoemd Jonk- vrouwe A. M. Martens van Sevenho- e n, secretaresse van het Ned. Verhond an Chr. Meisjesvereenigingen. De benoem de aanvaardt deze taak, waarna de voorzit ster haar toespreekt en Jonkvrouwe Mar- rnjngdaar°P dank voor hare benoe- De afgevaardigde van het Ned. Verbond yan Chr. Meisjesvereenigingen en die van de groep J. V. G., J. V. O. en V. A. C V. wol len m het bestuur herkozen. De algemeene secretaresse, mej. M. W. Borger, brengt het jaarverslag uit, waarin o. a. het resultaat van verschillende acties, het werk in de groote steden en de alge meene toestand der Federatie worden geme moreerd. De penningmeesteresse, mej. M. D. va Hoogst rat en, brengt haar financieel vi slag uit. De uitgaven «bedroegen f 21.153? de inkomsten f 17.419.53. Het resemifonds bedroeg f 3<00. De rekening en de begroo ting 1930—1931 worden goedgekeurd en aan genomen. De afgevaardigden van het Jonge Vrou wengilde en de plaatselijke Federatie Am sterdam doen raededeelingen inzake het doel harer corporaties en de wijze, waarop men dit doel tracht te bereiken. Verslag wordt uitgebracht van de werk zaamheden en resultaten van de commissie voor een nieuwen liederenbundel. Besloten wordt, dat de commissie met haar werk voortgaat. De vergadering wordt vervolgens gesloten, om morgen (heden) heropend te worden. De wijdingsdlcnst. In de Lutherkapel aan de Nozemanstraat wordt 's avonds een wijdingsdienst gehou den onder leiding van Jonkvr. van A s c b van Wijck, die eenige gedeelten uit de Heilige Schrift leest en daarna een toe spraak houdt onder het motto: „Jezus Chri: tus gisteren en heden dezelfde en tot i., eeuwigheid", waarin stil gestaan wordt bij het gisteren, het heden en de toekomst. Spr. wil zich, bij het werpen van een blik achterwaarts op het tienjarig bestaan der rederatie, rekenschap geven, waarvoor Gc gedankt moet worden. Daartoe roept Sp zich die afgeloopen jaren voor den geest e.. memoreert zij Hen groei der Federatie, waar- voor God de mogelijkheid gaf. Na gebed wijst Spr. er op. dat thans pas alles in ontwikkeling is en de heerlijkste kansen openliggen. Het verleden is voorbe reiding geweest voor het heden, waarin de arbeid verdiept en uitgebreid moet worden, wat Spr. nader aantoont Allereerst moet de weg naar Christus gewezen worden in het wijde leven, waar de verantwoordelijkheid zoowel nationaal als internationaal zoo groot is en de taak zoo overweldigend. Spr. wijst er op, hoe moeilijk de tijd fs, om de taak en de roeping der Federatie te volvoeren. Echter, Gods kracht wordt in zwakheid volbracht, hoe donker de toekomst ook is. Jezus Christus zal ook in de toe komst ons niet verlaten. Hij Die gisteren met ons is geweest en heden ons een taak aanwees. Zóó gaan wij de toekomst met ver trouwen tegemoet, wij, die tot medearbeiden zijn geroepen. Spr. wekt op tot trouw in ge bed en een zoeken van de eer van Hem Die gisteren en hoden dezelfde is en tot in eeuwigheid. Met gebed wordt de bijeenkomst gesloten. w£rnS?aJPI'e,ijk gezan* en orgelspel wisselden de drieledige toespraak af. NED UNIE VAN ACCOUNTANTS BESTUURSVERKIEZING. In de dezer dagen te Den Haag gehouden jaarlijksche vergadering van de Ned. Unie van Accountants zijn de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeron A. A. Boom te Bussum, H. W. Holtappel te Rotterdam en W. van Zon Jr., te Schiedam, met algemeene stemmen herkozen. Tot voorzitter is eveneens met algemeene stemmen aangewezen de heer B. J. Onderwa ter te Den Haag. UIT HET SOCIALE LEVEN Weerbericht. FEUILLETON De veldwachter van Randijk Door K. STUURMAN HOOFDSTUK II Het driemanschap Het driemanschap bestond uit: Rob ven den burgemeester, Jacob van Veen, het zoontje van een schoenmaker, en Karei Ploeg, wiens moeder weduwe was. Ze waren bekend in het dorp, die drie jongens, want je zag ze altijd samen. Me; z'n drieën brachten ze hun vrije middagen door. Als de een soms een boodschap moest doen, gingen de andere twee meestal mee. Hoewel ze nu juist geen buitengewone bra ve jongens waren, had toch eigenlijk nie mand een hekel aan ze, omdat het een vroo lijk drietal was en omdat ze bijna nooit be paald slechte streken uithaalden. Gebeurde dit wel een6 een hoogst enkele keer, Jan hadden ze er even spoedig werkelijk 6pijt van, wanneer ze op dat minder mooie w r- den gewezen. Baldadig wecen ze niet: ze hadden integendeel meer dan eens van goe de karaktertrekken blijk gegeven. Zoo woonde er op het dorp een oud vrouw tje, die door iedereen „moeder I.ena" werd genoemd. Zij was een ongelukkig, alleen wonend monschje, dat heel slecht loopen kon en zich met veel moeite in haar huisje HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE PATROONS* EN GEZELLENORGANISA- TIES AANVAARDEN EEN NIEUWE OVEREENKOMST Na afloop van de afzonderlijke vergade ringen der R.K. en Neutrale Drukkerspa- troonsvereenjgingen begon gi6ter te ruim haJf twee in het Jaarbeursgebouw te Utreaht da vergadering van de Federatie van Druk- kenspatroonsvereenigïngen, waar, behalve de reeds genoemde patroonsorganisaties ook do ChristeLljke Patroonsbond deel van uit maakt Deze heeft, naar onze lezers weten, vorige week reeds afzonderlijk vergaderd. l)e discussies nomen don geheelen middag in beslag en door vele patroons werden groo te bezwaren tegen de voorgestelde overeen komst gemaakt. In zijn openingswoord be sprak de voorzitter, de heer S. S. Korthuis, de verschillende gewichtige grondslagen van het organisatieleven in de typografie, epe ciaaJ het verplichte Lidmaatschap, het pen sioenfonds en de vragen omtrent een afzon derlijk contract oor het dagbladbedrijf. Daarna kwam aan de orde het voorste) van het Algemeen Hoofdbestuur om een col lectieve arbeidsovereenkomst en leerlingen regeling met de werknemersorganisaties aan te gaan. Zeer vele sprekers, zoowel voor- al6 te genstandens van het bereikte compromis der looneverhoog'ig van twee en één cent. voer den het woord. Het compromis werd verdedigd door den voorzitter der onderhandelingscommissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen. Tenslotte werd het voorstel van het Alge meen Hoofdbestuur aangenomen met 785 stemmen vóór en 424 stemmen tegen. De vergadering werd daarna met de agenda-punten van de gewone jaarvergade ring voortgezet Inmiddels wer l ook de in het N.V. Huis gehouden buitengewone vergadering van don Alg. Nad. Typografenbond voortgezet. Dok deze vergadering duurde den geheelen middag en de uitslag werd eerst tegen half zeven bekend. Het bleek, dat de voorgestelde overeen komst was aangenomen met 175 tegen 37 stemmen. Het resultaat dezer stemming moet echter nog bevestigd worden door het referendum onder de leden van den A.N.T.B. Er zou statutair 2/3 van he aantal uitge brachte referendum-stemmen tegen de overeenkomst moeten worden uitgebracht om deze alsnog te doen verwerpen. De vergadering van de R.K. Vereen, van Nederl. drukkenspatroons, die de overeen komst verworpen had en daarop door den voorzitter geschorst werd om af te wachten wat het resultaat van de Federatieverga do- ring zou zijn, zal Zaterdag a.s. te Utrecht worden voortgezet. ÏMIBWIS'MMI lrt dunne ptjitje geert den vorlgen Hoogste stand te Ren tics 781.8. Laagste stand te Isafjord 728.3. Stand vanmorgen halftwaalf 778 WEERVER WACHTING Matige, later toenemende Westelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later wellicht weer regen, zachter. STOR M WAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt vanmorgen 8.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: „Woest op uw hoede TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 13 NOVEMBER Zonsopgang 7.15 u.; Zonsondergang 4.13 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN Van 's avonds 4:43 u. tot 's morgens 6.47 u. ZIEKENGELD De Minister van Arbeid heeft bepaald dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor dc- bij werkverschaffing te werkgestelde arl»eiders uit de gemeenten Zwijndrecht, Vlaardingen en Apeldoorn geldt het bedrag van 2.75, ongeacht bij welke werkverschaffing, de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden. Uit Oost-lndie WERKLOOSHEID SOERABAJA. 11 Nov. (Aneta). Op de ar beidsbeurs alhier zijn thans 800 Europee- sche werkloozen ingeschreven. Het totale aantal Europeesehe werkloozen over geheel Java wordt geschat op 4000. Er komen l>o- vendien nog buitenlandsche werkloozen aan, die tevergeefs werk zoeken. OPENING KLAPPER-PROEFSTATION. MEN ADO, 11 Nov. (Aneta). Het klapper proefstation is feestelijk geopend, onder groote belangstelling uit de ambtenaars-, handels- en planterswereld. DIAMANTEN AANGETROFFEN. BANDJERMASIN, 11 Nov. (Aneta). Bij proefboringen voor den aanleg van een wa terleiding werden bij den weg naar Marta- poera op een diepte van tusschen de tien en twintig meter meermalen diamanten aan getroffen. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET Nadruk verboden. 55. Maar toen hij zag hoe benauwd wij arme stakkers, het hadden, zei hij: „Klimt maar op m'n rug, dan breng ik je netjes naar den kant". Zoo gezegd, zoo gedaan; en even later stonden we veilig en wel, maar druipend nat, weer op de vasten wal. 06. Toen we nu zoo, bibberond van de kou, naar huis strompelden, kwamen we Stippeljas met nog "n paar andere jongens tegen. „Hoed! Hoed!" riepen ze sarrend; „twee snoekenvangers, hot ra!" Nou, zoo- iets vond ik vreeselijk onhebbelijk, vooral omdat 't op mij gemunt was. (Wordt Vrijdag vervolgd.)' bewoog. Zij was arm; haar kinderen, die het zelf niet breed hadden, onderhiel-den haar. Nooit kwam ze verder dan haar tuin tje, en toch verlangde ze soms zoo, om nog eens wat te zien van de mooie omstreken van het dorp, waar ze in vroeger dagen zoo vaak had gewandeld. Eens had ze daarover iets uitgelaten tegen de vrouw van den schoenmaker, d-ie met het oudje te doen had, en het 's middags aan haar man ver telde. waar Jakob bij was. Zoodoende kwam het driemanschap er achter, dat haar niet alleen beklaagde, maar ook overlegde, of ze daar nou een6 niets aan konden doen. Zoo heelemaal uit zichzelf kwamen ze toen öp een idee. De vrouw van den man denmaker, die ook slecht ter been was, weid dikwijls in een zieken wagentje gered n door haar dochter. Maar de jongens wieten, dat de vrouw van den mandenmaker ziek was, en niet buiten mocht komen. Toen vat ten zij het plan op, om den mandenmaker te gaan vragen, of ze voor één middagje het wagentje mochten hebben, voor moeder „Dat za-1 jullde niet meevallen, jongens," zei de man, „wamt de wagen rijdt verba zend zwaar en het is nogal een warme dag vandaag." Maar daar zagen ze niet tegen op. En zoo kwamen ze onverwacht voor het huisje van moeder Lena, lieten het wagentje voor de deur staan, en wipten naar binnen. „Dag moedertje," zei Jakob, die de oudste was. en daarom meende de leiding te moe ten nemen, „we komen u halen voor een wandelritje. Het rijtuig staat al voor." „En de paarden zijn van het edelste ras," liet Rob er op volgen, de poes van het oude vrouwtje etreelend. „En ze trappelen -a-1 van ongeduld," voegde Karei er nog bij. „Malle jongens," zei het oudje, laohend, „mogen jullie nu een oud mensch voor den gek houden?" Maar toen moest ze meekomen voor het raam en het wagentje zien. Opgewonden ver telden ze hun plan, bij stukken en brokken, achterste voren en door elkaar, maar tocS zóó. dat moeder Lena eindelijk begreep. „Maar jongens nog an toe, dat kan zoo maar niet, zoo maar midden uit mijn doen, zonder dat ik er op gerekend heb ,,'t Kan beet, want u bent uw edgen baas," zei Rob. „Wat hebben jullie er nu aan. met zóón oude vrouw te gaan rijden?" wierp ze nog tegen. „Dan kan je den heelen middag niet spelen." ,,'t Hindert niks," zei Jakob. „Heelemaal niet," zei Karei. ,,'k Heb geen zin i-n spelen," zei Rob. Toen kwamen de oogen van het oude vrouwtje vol tranen, die ze haastig met de palm van haar band wegveegde. Tegelijk 'ag er een glimlach op haar gelaat, wat haar gezicht nog vriendelijker maakte dan anders. „Dan zal ik me maar klaar maken," zei ze, en moeilijk strompelde ze door heit huis. om haar 6chort op te bergen en haar hoed op te zetten. Even 'eter zat ze in het wa gentje, en toen begon de rondrit, die, dit hadden de jongens zich voorgenomen, den heelen middag zou duren, 't Ging op het bo6ch aan, dat een heel eind huiten het dorp lag, om, langs allerlei beschaduwde buitenwegen, laat in den middag het dorp van den anderen kant weer te bereiken. De oude vrouw genoot, toen ze de heer lijke boschlucht rook, en ze verwondende zich maar steed6 over de vele veranderin-1 gen die er in den omtrek hadden plaats ge had, sinds ze er de laatste maail geweest Intus6chen had de mandenmaker we lijk gehad, dat het niet meevallen zou. Ze wisselden elkaar af, maar dit voorkwam niet, dat ze zoo nu en dan het zweet van hun voorhoofd wischten, al meakton ze wel, dat moeder Lena er niets van merkte. Maar hoe zwaar het karweitje ook was, ze had den er geen van drieën spijt van, en toen ze 's avonds hun passagier thuis brachten, waren ze wel .knapjes moe, maar de dank bare woorden ven de vrouw en haar blijde gezicht, voelden ze als een belooning. „Ik ben heel olij, dat ik vanmiddag uit rijden geweest ben," zei ze, toen de jongens weggingen, „maar ik bon haast nog meer hlij, dat ik gezien heb, dat er zulke flinke jongens zijn al6 jullie. Ik bedank jullie we!, Zóó was het driemanschap, maar dan was het ook op zijn best. Er kwamen ook tijden, dat ze den lust niet konden bedwingen om een of andere ondeugende streek uit te halen. Danr zou Remmers, de veldwachter, van kunnen meepraten, maar hij zou ook de eerste zijn, om te verzekeren, dat het de bovenste beste jongens van het dorp wa ren, als het er op aan kwam. En dat was de waarheid. Als was nu één van de drie jongens het zoontje van den burgemeester, en al was Jaob zijn vader maar schoenmaker en de moeder van Karei Ploeg een arme weduwe, naakte voor de jongens niets uit. 't 16 r, Rob ging misschien wat mooier ge kleed dan de anderen, en het ging bij hem thuis wellicht wat royaler toe. maar waar was het, dat hij minstens zoo vaak aJs de anderen met een gescheurde broek of gehavende kiel thulswam, en dan net zoo goed een geducht standje kreeg ate zijn Rob had een fiets, en dat was misschien het eenige, wat zijn makkers hem benijd den. Maar ze mochten er van Rob dikwijls genoeg gebruik van maken. A!s het mooi weer was, waren ze met hun drieën soms heele middagen met de fiets bezig. Het kar retje had daardoor veel te lijden, maar daar trok Rob zich weinig van aan. 't Was toch maar een oud ding, zei hij; als hij van school kwam, zou hij een nieuwe kriiccn van zijn vader. Ze waren maar blij dat dit geen nieuwe was, want nu hoefden ze er ook zoo voorzichtig niet mee te zijn. De vader van Karei Ploeg, in zijn tijd een bekend timmerman op bet dorp. vyas ai ja ren dood. Zijn moeder had nu een klein winkeltje in garen en band, dat haar wel niet zoo veel opleverde, maar waar ze toch sobertjes van konden bestaan. Karei harl ook nog een broer Piet. veel ouder dan hij, die op 't cogenblik in dienst was. Daar kon Karei nog al eens over opscheppen, over dien broer. Dan moesten de jongens heele verhalen aanhooren over het leven in dienst wart hij zóó levendig vertelde, en met töó'n zekerheid, of hij het zelf bij ondervinding gehad had. Wat hij niet wist. dat fantaseer de hij er dan maar bij; en dat deed hij op een manier, die veel vergde van het geloof der beide anderen. Zijn broer was natuurlijk altijd de held van die verhalen en de kracht en behendigheid van dien huzarenbroer grensde nan het wonderbaarlijke. Als Ka- rel, in gezelschap van zijn vriendjes den gepensionneerden kolonel Barsting, die ook nooit nalaten zoo Iets te zeggen als: „mijn broer is ook soldaat." Jakob van Veen was de oudste van hun drieën. Daar zijn vader schoenmaker wos kwam het nog al eens voor, dat hij schoe nen weg moes; brengen naar de klanten. Daar was hij nu juist niet zoo dol op, en als hij maar even Kans zag, trachtte hij eraan te omkomen. Zijn zusje, die een jaar jonger was. wist hij dan so:ns zóó io vleien. Jat zij het voor hem deed. Hij had een ha- Kei aan schoenen. F.én ding stond bij hem vast: hij wilde geen schoenmaker worden. Nee. machinist, dat was nog eens een vak! Machinist op een sneltrein! En dan maar rijden, hoe harder hoe fijner. En 1e stoom fluit maar laten gillen. F.n dan zóó, met een paar handgrepen, die voortbu ld erende trein bedwingen, de remmen aanzetten en hem In ten stilhouden, precies waar je wou. Intuschen. zoover was het nog niet. Voor sïü? Vn~ nc>? 6c,,ooI Pu maakte hij deel uit van het onafscheidelijk driemnn- sohnp. En luj was er een waardig lid van. Nooit kwam hij achteraan als een of ander plannetje moest worden uitgevoerd, on hij was nooit te lui om zon'n plannetje te ver tinnen ook. 't Zelfde kon van de onderen gezegd worden, zoodat er maar weinig -la gen voorbijgingen, waarop niet het oen of ander bij hen broeide. J 2°" ecl u'f,rme Woensdag middag den dag nadat Remmer» die moei. lilke opdracht van den burgemeester had wit school

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9