TWEEDE KAMER „Zeep? uit cosmetische plantenoliën samengesteld, is het 'best voor de huid," O1 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 STAATSBEGROTING 1931 Redevoeringen van de heeren Kersten, Braat, Marchant, Albarda en Knottenbelt OVERZICHT Het groote politieke festijn is begonnen. Schitterend is het begin echter niet geweest. In één adem mogen we de heeren Mar chant en Albarda ditmaal noemen. De vrijz. dem. leider zorgde voor een puike apologie der soc. democraten in hun sociaal en ontwapeningsstreven. In sociale beschou wing was cr echter verschil. De S.D.A.P. wil de crisis met het socia lisme oplossen, d.w.z. met techniek er ganisatie. Gebeurt dat, dan is meteen het kapitalisme om zeep. eenvoudig eigenlijk, niet? Wat beteekent het nu voor menschen, die voor een wereldoorlog de organisatie wisten te scheppen, om voor de wereldpro ductie en -distributie even hetzelfde te doen? We vragen ons af of deze economische naïeviteit echt is? Zelfs voor een beginne ling in de economie moet het duidelijk zijn. dat het verschil enorm is tusschen wereld- socialisatie en de leiding van een trust of een wereldoorlog. Men denke alleen maar aan onze eigenlijk gebrekkige kennis van alle factoren, die het economisch leven be ïnvloeden en waarbij zoo heel veel is, dat zich aan onze naspeuring onttrekt. Daar komt nog iets bij en daarop wees terecht de heer Marchant. Kapitalisme is geen technisch begrip; het is ook geen orga nisatorisch iets. Onze huidige maatschappij is het product niet van een organisatorisch of technisch streven, maar is historisch ge groeid; zij is zoo oud als de wereld. Wie daaraan gaat morrelen, gelijk de soc. dem. willen en gelijk de communisten doen, brengt den chaos. Wat we te doen hebben, is te zorgen voor een goede reohtsbedeeling ten aanzien van de vruchten van den arbeid. Maar daartoe is noodig, aldus de heer Marchant, een de mocratische partij groepeering. Het oude liedje dus. De heer Albarda heeft de gelegenheid aan gegrepen om zijn bekende uitlating nog maals te verduidelijken. 't Komt er op neer, dat in gegeven omstan digheden de soc. dem. wel een mobilisatie willen. Zij willen zich echter niet vooruit binden en wenschen, dat minstens de Volks vertegenwoordiging over oorlog beslist Ge neraals mogen dat zeker niet doen. Duidelijk is, dat de heer Albarda bij dit laatste denkt aan niet-Nederlandsche toe standen. Want in Nederland kan, krachtens de Grondwet, geen oorlog worden gemaakt buiten de Staten-Generaal om. Stel dat alles nu loopt naar den wensch van den heer Albarda, dan werkt de S.D.A.P. mee tot een mobilisatie, wanneer leven en welvaart van ons volk van buitonaf worden bedrei Maar dan moet er ook wat te mobiliseeren vallen en moet het apparaat der weermacht gereed en in orde zijn. Daar mee kan men niet in de ure des gevaars •beginnen, maiir moet er te voren zijn zorg aan besteden. Wie het doel wil mag de mid delen niet afwijzen. Conclusie kan slechts zijn, dat de leus van ontwapening door de S.D.A.P. aangeheven, onecht, onwaarachtig is Zij wil c.q. mobilisatie, moet dus verdedi gingsmiddelen willen en misleidt daarom het volk met een z.g. ontwapeningsactie. We vermoeden, dat de heer Albarda met deze nadere toelichting in eigen partij nog heel wat te stellen zal krijgen. Van de rede van den heer Knottenbelt zul len we niet veel zeggen. Veel om het lijf had ze niet en politiek gesproken bleef zij ver beneden wat van een parlementair frac tieleider verwacht mag worden. Maar de heer Knottenbelt verkeerde eigenlijk in een zoo tevreden stemming over het Kabinet, dat we ons zelfs niet verbaasd zouden heb ben, indien hij zich tot deze laatste verkla ring had beperkt VERSLAG De Kamer begon met een regeling van werkzaamheden Besloten werd Donderdag a.s. bij den aan vang der vergadering eenige kleine ontwer pen te behandelen. Voorts werd besloten het voorstel-Floris Vos tot wijziging der Registratie te verzen den naar de vaste commissie voor de belas tingen en het wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet naar de vaste commis sie voor Waterstaatswerken. De voorzitter stelde voor om aan de orde te stellen ter behandeling in avondvergade ring tegen a.s. Donderdag de begrooting van Buitenlandsche Zaken eij voorts ter behan deling in dagvergadering na de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting: de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofd stukken II, VIIA en XII der Rijksbegrooting en het ontwerp tot verhooging van den ac cijns op gedistilleerd. De Kamer vereenigde zich hiermede. Aan de orde was daarna de Rijksbegrooting voor 1931 De heer Kersten (s.g.p.) opende de al gemeene beschouwingen. Allereerst besprak hij de sinds vele jaren piet meer bestaande oude coaltie. Haar leu zen waren valsch en hol, want anders zou ze er nog wel geweest zijn. Er zijn er velen onder de rechterzijde, die reikhalzend uitzien naar herstel der coalitie. Zulk een herstel zou de heer Kersten een ramp achten. Dit is geen anti-papisme. Een christelijke politiek is niet mogelijk in een verhond met Rome. Er is immers geen groo- ter tegenstelling denkbaar dan tusschen I Dordt en Rome. De Hervorming heeft Rome veroordeeld en geleerd dat Rome's leer ten j verderve voert. Aangedrongen werd op een eenheid met de anti-revolutionaire partij, maar op grond van de oude belijdenis. Zoo lang de A.R. partij dit standpunt niet aan vaardt, zal er een onoverbrugbare kloof blijven. u De Staatkundig Geref. Partij heeft het verbond met Rome vernietigd, maar daarbij mag het niet blijven. Zij moet het volk blij ven verkondigen, dat ook de overheid zich heeft te gedragen naar het Woord Gods. Daarmede wijst zij een hecht fundament aan ter vorming van een groote protestantschc P De^iieer Kersten besprak voorts nog den slechten toestand in het landbouwbedrijf. De regeering dient hier te helpen, in de eerste plaats door verlaging van sociale lasten. De Troonrede bewijst, dat de regeering zich den nood van den landbouw niet goed voorstelt. De regeering is doof voor gegronde klachten en de Troonrede heeft de ongerustheid op het platteland nog versterkt Men drijve die bevolking niet tot het uiterste. Ook de pacht wetten, die op socialistischen leest geschoeid zijn, zullen kwaad doen. Russisch graan wil hij weren en verder wenschte hij bescher mende rechten voor den landbouw. En ten besluite luidde het: De S. G. kunnen de Regeering niet langei volgen om principieele en tijdelijke redenen en zij vragen zich af of zij daarvan bij deze begrooting niet moeten doen blijken. Met den heer Braat (plattel.) bleven wv m de landbouwsfeer. Hij wilde weten of de commissie-Lovink iets uitvoert. De Regee- nng zelf doet vrijwel niets. Of heeft zij nog plannen? De Regeering is mee oorzaak van de groote werkloosheid, die over enkele we ken in den landbouw zal ontstaan. Met studeeren en waken schiet do landbouw niet op. Die is liever door een schaapherder ge nezen dan door een professo. begraven. Maat regelen dienen genomen te worden tegen den invoer van Russisch graan, waarvan de pak huizen in Rotterdam vol liggen. Dit is alle maal gebeurd met hot kennelijk doel den landbouw aan haar lot over te laten. Een ontwerp-maalgebod heeft reeds weken ge leden het Departement verlaten. Waar is dat stuk, houdt men dit achter? De regeering is er spoedig bij als het amb tenaren en kindertoeslagen betreft, maar als de landbouw om maatregelen vraagt, ant woordt zij dat deze het leven duurder zouden maken. Een invoerrecht op tarwe van 6 per 100 K.G. is, zeer noodig De landbouw wordt er door geholpen en het brood zou niet duurder worden. Waarom worden alleen de ambtenaren beschermd, waarom de boeren niet? De boeren zullen een beweging op touw zetten. Drie moties De heer Braat besloot met een motie, waar in hij de Kamer wilde laten uitspreken, dat de Regeering, met het oog op de beteugeling van de crisis in den landbouw, niet voor haar taak berekend is. Speciaal had hij op het oog de minister van Binnenlandsche Za ken en van Financiën. Er was geen voldoen de ondersteuning voor deze moties al deed de heer Wijnkoop erg geestdriftig. Een tweede motie bevatte de uitspraak, dat de Regeering zoo spoedig mogelijk maat regelen moet nemen om de tarwe- en suiker bietencultuur weer loonend te doen worden. Ook hier bracht de heer Braat het met den heer Wijnkoop niet ver genoeg. Een derde motie vroeg maatregelen om den invoer van Russische tarwe te keeren. Ook deze motie werd niet voldoende on dersteund. De heer Wijnkoop moest daar niets van hebben. Alleen de heer v. Dijk stak den arm op Volgende spreker was de heer Marchant (v.d.) Voor de crisis van het oogenblik ver wachtte hij niet, dat uit het hoofd van Zeus (Ruys) de Palles of Athene zou verschijnen, die de oplossing zou brengen Ln de buitenge- gewone tijdsomstandigheden. Steunmaatrege len zijn noodig, maar ze worden ontweken met een onjuist beroep op economische be ginselen. De actieve handelspolitiek vindt in den heer Marchant geen bewonderaar. De be zwaren tegen maal- en menggeboden schijnen hem nog overwegend. De kosten der sociale voorziening knnnen door staatspensionnee- ring omlaag. De vleeschaccijns moet verval len. Schatting van vaste goederen naar ge bruikswaarde ontmoet geen bezwaar. En zoo- meer te doen. Maar de crisis oplossen, niemanrl, ook niet de soc. democraten, die aan het kapitalistische stelsel van alles de schuld geven. In het voorbijgaan werden even de dis cussie onder de Katholieken over het Kapi talisme behandeld en de uiterste noodzaak, waarover wel gesproken werd, maar die men niet wil. Want de muziek speelt wel Katho lieke economische symfonieën voor de tent maar gaat niet naar binnen. Over kapitalisme en socialisme bestaat ver warring van begrippen. Het kapitalisme is geen uitgedacht stelsel. De bestaande toe stand is niet gemaakt, maar historisch ge groeid. Daarom is het onjuist te zeggen, dat vervanging van het kapitalistische stelsel door het socialisme de redding zal brengen Zooiets is onmogelijk. Wel kan men zeggen, dat er een gebrekkige reohtsbedeeling is. Wat bestreden moet is de overmacht der ka pitaal- en productiemiddelenbezitters. Daar kan de wetgever een taak bij vervullen. De laatste 10 jaren is de positie der arbei ders op elk gebied enorm vooruitgegaan. Maar algemeen is het nog niet en daarom moet hetproces worden voortgezet en ook voortdurend worden gewaakt tegen erschijnselen die het verkregene bedreigen. In het economische leven zijn beheers- machten ontstaan die vooral geen overwe gende positie moeten krijgen op het staats leven. Bij ons spreekt dat nog niet zoo sterk als in het buitenland, maar we moeten toch p onze hoede zijn. Dé leiding van het productieproces is niet doelmatig en daardoor ontstaan allerlei mis bruiken tot schade van het algemeen belang Er is geen vrije prijsvorming omdat vraag en aanbod niet in echte vrijheid plaats heb- De fouten van de economische ontwikke ling worden algemeen erkend. Maar aan recht doen komt het niet in voldoende mate toe. De economische machthebbers willen in ternationaal niet wijken. En in ons land worden godsdienstige beschouwingen gewijd om aan sociale rechtvaardigheid te ontko men en de positie der economische macht hebbers te handhaven. Deed men dat niet, dan zouden sociale en politieke wonderen kunnen geschieden. Het vervallen der kunstmatige godsdien stige scheidslijnen is temeer noodzakelijk, als men denkt aan onrustbarerfde verschijn selen als communisme en fascisme, beide stroomingen van universeelen aard. Het incident-Albarda is een da capo dat van den heer v. Zadelhoff. De minister van Defensie had zijn vragen niet mogen stellen aan den heer Albarda. Zij bedoelden alleen de soc. dem. als regeeringspartij te diskwalificeeren. Dat was politiek spel, waar aan de minister niet had mogen meedoen. Hij trad op als agitator tegen hen, die de mili taire wapening als volksboderf zien. Alleen de ontwapening zal de volken kun nen redden. De Regeeringen moeten weten dat de volken niet moer willen meedoen aan een oorlog. Voor de oplossing van het defensiepro- blcem heeft de Nederlandsche Regeering niets gepresteerd. De betcekenis van het vraagstuk ontgaat haar. Men zit nog vol van Augustus 1914. Zulk een houding geeft geen recht om onderwerping te vragen aan het gezag, dat misschien in enkele minuten over het lot van een volk zal moeten beslis sen. Men mag daarover nu geen belofte, vra gen. Een gesloten blijven past tegenover zulk vragen. Deze politiek tegen de soc. dem. moet de politieke onmacht der rechterzijde camou- fleeren. Democratie en revolutie worden als boeman gebruikt. Anti-socialisme is het le vensbrood van de heeren der reohterzijde, ge lijk het anti-papisme dat is voor de heeren Kersten en Lingbeek. De soc. dem. hebben in menig geval hun land gered; anderen de heer Marchant noemde ze geestverwanten van rechts waagden het er op en zagen er niet tegen op hun land in der. afgrond te storten. Rechts voert kleine politiek, maar is tot groot poli tiek onbekwaam en diskwalificeert de sou- democratie. Voor rechts is de politiek een rekensom van baantjes en subsidies. De heer Marchant hoopte echter, dat de zon nog eens zal doorbreken. Als het dan maar niet te laat zal zijn Na deze warme verdediging der soc.-dc- mocratie verkreeg de heer Albarda (s.d.) het woord. Hij begon met een schets van den ongun- stigen internationalen toestand op econo misch gebied. Oorlogsgevolgen spelen daar bij ten deele een rol; voornamelijk lijden de vólken echter onder het kapitalisme, dat geen stabiliteit aan het economisch leven vermag te geven. Politiek is de toestand ook zorgwekkend; de spanningen zijn groot; mede door de te genstellingen tusschen democratie en dic tatuur, belichaamd in communisme en fas cisme, die beiden het oorlogsgevaar ver- grooten. Onze eigen economische positie is ook on gunstig Vooral de landbouw lijdt; handel en nij firheid hebben ongunstige vooruit zichten. Het communisme is ten onzent geen macht van belang, al heeft het een ongun- stigen invloed op sommige groepen. Alleen een domme politiek van Regeering en Ka mer zou er grooter invloed aan kunnen ge ven. Het fascisme oefent ook een ongunsti- gen invloed; de vrijwillige landstorm is er een symptoom van. Tegenover dit alles staat geen regeerings- krachtige meerderheid. Rechts mist eenheid van beginselen; tot eenheid van politiek beleid kon men er niet komen. En kwam er al eenheid, dun zon niet de democratie den toon aangeven. Bij de „vlootuitbreiding" ging zelfs de linker vleugel der Katholieken rustig mee. Dal die democratische vleugel daar de leiding zal krijgen, schijnt niet nabij. De soc.-dem. maken het extra-parlemeo taire Kabinet niet los van de rechter zijde. In het Kabinet domineert De Geer met zijn financieel pessimisme. Op sociaal gebied is veel te weinig gedaan; wat ge schiedde moest in strijd worden verkregen. Tegenover crisis en werkloosheid staat de Regeering vrijwel negatief. Ze schijnt geen plan te hebben, maar zich te willen beper ken tot een oppostunistische politiek. Wat nog in het vooruitzicht wordt gesteld is on voldoende. Ordening van het maatschappelijke leven door regeling van voortbrenging en distri butie is het probleem van dezen tijd. Dat is een vraagstuk van organisatie, dat best te overwinnen is door de mannen van organi satie en techniek. Over dit vraagstuk loopt de scheidslijn voor de toekomst. Het socia lisme wil die onganisatie en bestrijdt daar om den oorlog. In dit licht, betoogde de heer Albarda. bezie men ook mijn uitlating an 13 Sept op het Demonstratief Congres. In April 1928 was in gelijken geest gespro ken. Wat de soc.-dem. tegen oorlogsgevaar zullen doen, hangt van omstandigheden in binnen- en buitenland af, van de stemmin gen der bevolkingen en van de machtsposi tie der arbeidersklasse. Tot voorbarige uit spraken laten de soc.-dem. zich niet ver leiden. In October 1922 is reeds van het beginsel der gewapende landsverdediging afscheid genomen door Troelstra. Hij noemde haar een gevaarlijke fictie. Alleen om relletjes tegen de soc.-dem. te maken, zegt men dat zij zich niet durft uitspreken. Nationale onafhankelijkheid is voor d° soc.-dem. allerminst een waardeloos goed. Maar met militaire middelen gaan we ze ker onder. Een beroep op den Volkenbond is profijtelijker en beter zijn moreele en economische middelen. Niet elke mobilisatie wordt onvoorwaar delijk afgewezen. Zij kan noodzakelijk zijn tegen gevaren, waaraan ons volk bloot staat door een oorlog buiten onze grenzen, die zijn leven en welvaart bedreigen. Niet aan militairen mag echter over deze dingen de beslissing in handen gelegd wor den. Ook mag het kabinet niet beslissen, maar alleen bij de volksvertegenwoordiging, en eigenlijk bij het volk, moet de laatste be slissing zijn. De heer Heemskerk (a.r.): Bij de S. D. A. P. De heer Albarda: Bij het volk en recht laten we ons niet ontnemen, welke hetze men ook tegen ons moge ontketenen. De heer Knottenbelt (Lib.) sloot den middag. Hij betoogde, dat het bestaan van een extra-parlementair kabinet niet mag wor den beschouwd als onmacht van het parle ment. De fout zit hij ons politiek sterk ver deelde \olk, dat naar godsdienstigen maat staf en niet naar zakelijke beginselen wordt verdeeld. Den Minister van Justitie werd verweten, dat hij niet zijn „onaannemelijk" had uit gesproken over het amendeinent-Fleskens bi] de Pachtwet. Dc verwijten, dat het kabinet geen oog heeft voor de crisis-verschijnselen onder schreef de heer Knottenbelt niet. Voor die crisis is geen bepaalde -concrete oorzaak aan te wijzen. Er is een complex van oor zaken, dat door geen regeeringsmaatregelen is weg te nemen. De crisis is een wereld verschijnsel, dat niet door één bepaalde re geering kan worden beheerscht. De economische politiek moet mogelijk maken, dat de bedrijven zich door den moeilijken tijd kunnen heenslaan. Geen nieuwe lasten dus en staatssteun pas laatste instantie. Om te niet gaan van drijven te voorkomen kan loonsverlaging noodig zijn. Denk aan de diamantbewerkers, die deze aanvaardden. De soc. dem. durfden echter loonsverhooging vragen. Loonsverla ging behoeft niet altijd te beteekenen ver laging van levenspeil. Na de crisisbeschouwingen werd de werk- verdeeling tusschen de departementen bo sproken. Die moet gereorganiseerd, speciaal wat betreft concentratie der economische aangelegenheden in een departement van Volkswelvaart. Voorloopig zou men zich knnnen redden met instelling van economischen raad. Tegenover den heer Albarda werd ont kend, dat de liberale partij geen vooruit gang wenscht. Bij haar zijn de beginselen van ons staatsbestuur veiliger dan bij de soc-democraten. Staatkundige en economi sche beginselen der liberalen breken zich baan, nu het dwangziek optreden van par tijen rechts en links in ons volk het secta- risme doet toenemen. Ook het vertzot tegen onnoodige staatsbemoeiing groeit en meer deren komen op voor handhaving van de persoonlijke vrijheden. Voor de eerbiediging van de vrijheden van ons volk zal de Regeering de liberalen steeds aan haar zijde vinden. Ook om gees telijken dwang af te weren, b.v. ten aan zien van lijkverbranding en Zondagsrust. AVONDVERGADERING betreffende de scheepvaartverbindingen in Ned.-Indiè gedurende de jaren 1931 tot en met 1945. De heer Cramer (s.d.) had herwaren. Hij achtte den invloed der Regeering op de tarieven en op de vrachtenpolitiek te ge ring. De voordeelen voor de schatkist be dragen hoogstens f 410.000, maar het con tract van 1915—1925 was f 241.000 voordee- liger dan het tegenwoordige. We hebben tot nog toe te veel betaald, zoodat commissa rissen en aandeelhouders extra geprofiteerd hebben. De K. P. M. behoort afstand te doen van de toegekende f 200.000 voor de uit de overeenkomsten voor de K. P. M. voort vloeiende verplichtingen, ongeacht de elders iit de overeenkomst geregelde vergoedingen en tarieven. Noodig werd voorts geacht, dat ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden van het personeel door de Regeering bepaalde voor waarden zullen worden gesteld. Voor de accomodatie der schepen behoo- ren ook hoogere eischen te worden gesteld. Tegenstemmen zal de soc.-dem. fractie. Dr. Beumer (a.r.) achtte tot de klacht over de late indiening van het ontwerp geen bijzondere aanleiding. De wet geeft een machtiging aan de gou verneur-generaal tot het sluiten van een privaatrechtelijke overeenkomst. Staatsrech telijk zou men het wellicht ook zonder wets ontwerp kunnen doen. t Overheidsexploitatie van scheepvaartlijnen zou allicht tot zoodanige tarieven leiden dat er enkele millioenen als batig saldo zou den overschieten. Zoo gaat dat overal. In de voorgestelde overeenkomst zijn de tarieven niet onredelijk en de K. P. M. is een behoorlijke mede-contractante. De op de tarieven geoefende critiek mist behoorlijken grond. De handel, die er over zou klagen met grond, kan gemakkelijk een concurreerende lijn in het leven roepen. Die moet dan rendeeren. Van een monopolie der K. P. M. is alleen sprake op niet-ren- deerende en niet op rendeerende lijnen. Aanvaarden we de overeenkomst niet, dan wordt de K. P. M. geheel vrij en raakt de heer Cramer met zijn wenschen nog ver der van huis. Met betrekking tot de Zondagsrust had de heer Beumer gaarne meer bevredigende be palingen gewensch^ Ondanks alles zag hij echter in de over eenkomst voordeelen voor het land en dus zou hij er voor stemmen. De heer v. Boetzelaer (c.h.) vond d9 K. P. een prachtige instelling, maar haar tarieven zijn wel wat aan den hoogen kant. Maar daarover kan de Regeering nu een woordje gaan meespreken. Hij zou voor stemmen. Hetzelfde zouden, op de gronden door de heeren Beumer en v. Boetzelaer aangevoerd, de heeren v. Kempen (Lib.) en Feber (r.k.) doen. De heer Wijnkoop (comm.) was min der welwillend gestemd tegenover den voor gestelden vorm van uitbuiting. Wat gematigder was de heer Joekes (vrijz.-dem.). Deze had waardeering voor het werk van de K. P. M., maar achtte haar te veel- eischend op het stuk der tarieven. Het nieu we contract hrengt eenige verbeteringen. Van regeeringszijde kan meer invloed op de tarieven worden geoefend, mede door de instelling van den Zeevervoersraad. Er is geen aanleiding het contract af te wijzen. Kunnen de 2 ton extra vervallen, zooveel te beter, maar de zaak zelf kan er niet op stranden. Een volgend contract zal niet bij de wet behoeven te worden goedgekeurd. Men kan in 1945 de zaak in Indië wel beoordeelen. De Min. v. Koloniën begon met te betoogen, dat verwerping van het contract groote moeilijkheden zou brengen. Over wal verkregen werd mag men tevreden zijn, ook al zijn er nog wel wenschen overgebleven De K. P. M. heeft een sterke positie en zij heeft haar bedrijf uitstekend ingericht. De positie der Regeering tegenover haar wordt belangrijk versterkt. Dc winsten der K. P. M. zijn niet gemaakt ten koste van de belnngen van Indië. Mocht blijken, dat billijker tarieven gerechtvaar digd zijn, dan zal de Regeering niet schro men daarop aan te sturen. Het vraagstuk van de Zondagsrust in de belangrijkste havens van Indië is in onder zoek. Over arbeidsvoorwaarden zal kunnen worden gesproken als het nieuwe contract er is en de in te stellen permanei%e com missie in werking zal zijn getreden. Hernieuwe regeling bij de wet schijnt ■voor de toekomst niet noodig, hoe men het 1 verklaart NIRAUS, te Madrid. „Ik raad al mijn cliënten aan uitsluitend Palmolive zeep te gebruiken. De palm- en olijfoliënin deze zeep verwerkt, waarborgen niet alleen een grondige reiniging, doch hebben tevens een verjongenden en verzachtenden invloed op de huid." zeep is verkeerd," zegt Niraus, de schoonheids expert wiens faam tot alle elegante kringen van Spanje is doorgedrongen. „Sommige zeepsoorten bevatten schadelijke bestanddeelen, die zeer slechte gevolgen kunnen hebben. Palmolive zeep beveel ik echter met gerustheid aan: zij is zuiver, en de cosmetische oliën die zq bevat, houden de huid jong en soepel." Iedere vrouw die prijs stelt op het bezit van een gave huid, dient de waarschuwing ter harte te nemen van een man als Niraus: erkend autoriteit op het gebied der gelaatsverzorging, die onder zijn clientèle verschillende leden van koninklijken bloede telt. Hij verschaft het volgende eenvoudige recept, dat iedereen gemakkelijk tweemaal daags thuis kan toepassen: 's morgens en 's avonds gezichten hals twee minuten flink massceren met uit Palmolive zeep en warm water verbegen overvloedig schuim. Daarna afspoelen met warm, vervolgens met koud water. Deze behandeling, van onschatbare waarde voor het behoud van een goede teint, wordt door 24.592 schoonheids-experts, over de geheele wereld verspreid, ten zeerste aanbevolen. Blijf Palmolive zeep tevens voor Uw bad ge bruiken: wat goed is voor het gezicht, is voor de overige lichaamshuid van niet minder belang I dan later in Indië zal willen doen ls een kwestie van doelmatigheid, die te zijner tijd beslissing kan vinden. Het vervoer van mindere militairen kan geleidelijk verbeterd worden. Het amendement-Cramer om de verplich te bijdrage van f 200 000 te doen vervallen, is niet te aanvaarden. Het bedrag geldi grootendeels als vergoeding met het oog op verschepings-faciliteiten ten bate van hel gouvernement. We kunnen daarover niet opnieuw gaan praten; het zou op moeite en schade neerkomen. Twee van de 7 sprekers die tevens het totaal der aanwezige Kamerleden vormden repliceerden. Daarna de Minister nog. De stemming over het amendement-C r a- m e r en over het wetsontwerp werd aan gehouden tot heden. Te 12 uur werd de vergadering gesloten. BINNENLAND. SUPPL. INDISCHE BEGROOTING RUIM lYz MILLIOEN TEKORT. De suppletoire Indische begrooting voor 1930 is thans verschenen. Deze aanvul! ings- begrooting heeft het gevolg, dat de gewone uitgaven en ontvangsten onderscheidenlijk verhoogd worden met f 1.121.81 en f 165.000 uep \vz isuaip usuoavoS uap do tjo>idj bedragen f 1.664.387. Hierby dient in het oog te worden gehouden, dat hiervan een ge deelte, groot f 1.245.085 voor rekening van zoogenaamde Virements-uitgaven komen, uitgaven dus, welke reeds in de begrooting 1929 dekking hebben gevonden. Deze suppletoire begrooting dient o.m. ter tijdige erkryging van goedkeuring van eenige be lastingmaatregelen, die ook in 1931 zullen gelden. Voorts wordt medegedeeld, dat de exploi tatie van den 47 K. M. langen spoorweg Ma- kassar-Talakar is stopgezet wegens te groote bedrijfsverliezen. I NEDERLANDSCH POSTMUSEUM EEN BELANGRIJKE POSTAAL- HISTORISCHE VERZAMELING. In het jaar 1921 werd van den heer P. W. Waller ten geschenke ontvangen zijn ge specialiseerde verzameling postzegel van Nederland en Koloniën, zijn belangrijke postaal-historische verzameling en zijn boe kerij. Deze schenking heeft een grooten stoot gegeven tot de oprichting van het Ned. Poetmuseum. Als stichting werd dLt in het leven geroe pen bij de wet van 18 Mei 1929. Tot leden van het Bestuur der Stichting werden door den Minister van Waterstaat benoemd de heeren: A. A. G. van Erven Dorens, Prof. Dr. W. Martin, J. v. Nifterik, G V. van der Schooren en P W. Waller en tot directeur de heer J. D. Tresling. Het Bestuur benoemde den heer Waller tot voorzitter en den heer Van Nifterik tot secretaris. Het Museum werd ondergebracht in eenige lokalen van het Hoofdbestuur der P.T.T. De medewerking van den Staat aan het welslagen bestaat o.a. in het overdragen aan de Stchting van die roerende goederen, welke daarin naar hun aard behooren en die alleen in de Stichting volledig aan het gestelde doel dienstig kunnen zijn. Medewerking van verschillende zijden werd gezocht en verkregen voor het opspo ren en bijeenbrengen van voor het doel ge schikte zaken. Onnoodig te vermelden, dat hiervoor veel tijd noodig is geweest en steed6 noodig zal zijn. Verblijdend is het verschijnsel, dat het Postmuseum vele bewijzen van sympathie ontvangt; vele nuttige connecties zijn reeds gemaakt. Het volle vertrouwen wordt ge koesterd, dot het aantal belangstellenden zich steeds zal uitbreiden. Samenwerking van verschillende zijden is beslist noodig om 1 ons Postmuseum de plaats te geven, welke het in de rij der buitenlandsche postmusea moet innemen. Deze dingen werden ons duidelijk ge maakt, toen we dez3r dagen onder leiding van den heer Treslong het Postmuseum be- ziohtigden. Gaarne plaatsen we op deze plaats een op- Radio Nieuws. HUIZEN. 1875 M. N.C.R.V. 10 Tijdsein. 10 30 Tildseln; 10.30—11 Korte Ziekendlei leiden door Ds. J. W. Geels. Chr. Geref. te Hilversum. 2 Tijdsoin; 2—2.45 Gramofo ziek2.453,45 Cursus fraaie handwerk seven door mej. C. Ably. Leerares Goolsc —4 Grai Ned. Hei ludschool Hllvi I Tijdsein; 4—5 Ziel aoor De. P. W. Foeken i Haarlem; 5 TUdseIn; 5— 6.30—6.46 Cl e geven door E.N.S.A.I.D. —7 Lezing; Dr. K. van de Ai van Mart violonccll. 8 Tijdsein; 8—9 10 Cont :he Orkestvereer Spanji tgln 40 Lezing Dr. J. Rlemens Jr. Ned. Herv. pred.. te Leiden. Onderwerp; De kerk en het sociale vraagstuk. 9 4010.20 Ver volg concert. 10.2010.30 Persberichten Vax Dlas. 10.30—11.30 Gramofoonplatenconcert. K.R. O. 9—9.15 Platenconcert. 11.012 Godsdienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 12.01—12.15 Politiebe richten. 12.151.45 Lunchmuxlek. 1.45—2 Gra- HILVERSUM. (298 Ml A.V.R.O. 2 Ttidsi 8.01—9.45 Gramofoonmuzlek; 10 TUdseIn; li —10.15 Morgenwijding; 10.30—12 Concert Tijdsein; 12.01—2 Concert. 2—2.20 Halfuur v de vrouw. 3—4 Naaicursus. 4 4.30 Soltstenc. eert. 4.30—5.30 Zlekenuurtje. 5.30—7 Conc 7—7.30 Engelsche les; 7.308 Radio Volks-u 8 Tijdsein; 8.01— 9,30—10.15 Concert, z Dlas. 10.30—11 Con. RADIO-NACHTVORSTBERICHTEN "ultzendiii;' van "de "r^?o^bel?fmflsche^'nacht stverwachtlngen van het Kon. Ned. Mete.ro- Iseh Instituut te De Bilt tot het volgende wekking om te helpen bevorderen, dat het Postmuseum in hel bezit komt van: voor werpen, documenten, platen, foto's, boek werken. enz., betrekking hebbend op den post-, telegraaf- en telefoondienst en op de philatelie. Op geregelde tijden zal het Postmuseum laten zien wat alzoo verzameld wordt, zop- dat bezoekers ook daaruit kunnen zien, hoe ze daadwerkelijk steun kunnen verleenen. De betrekkelijk nog kleine verzameding ie niettemin reeds interessant te noemen. Belangstellenden raden we aan eens te gaan zien en ook mede te werken tot com- pleteering van het museum. Heden had de opening plaats. DE NIEUWE KEIZER Dr nieuwe Keizer van Abessinil hield up den daq van zijn kroninq een audirntir, die door '.eer veel aanzienlijke personen werd bezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5