9) PHOPAGANDA-MAANDEN Novem'ier-Decemb-Ianoari WOENSDAG 12 NOVEMBER 1930 EERSTE BLAD PAO. 2 ONTSLAG VAN HET BELGISCHE KABINET Wegens one enigheid tusschen ministers en hun partijbestuur KONING ALBERT VOOR EEN BELANGRIJKE BESLISSING De vijf liberale ministers in België, Hy- aians, Janson, Forthomme, Vauthier en Lippens zijn afgetreden op den verjaardag van don wapenstilstand en nadat zij de plechtigheid ter gelegenheid daarvan met hun tegenwoordigheid hadden vereerd. De oorzaak van dit ontslag is, dat het bestuur der liberale federatie een motie van wantrouwen tegen de regeering had ge stemd, omdat zij onlangs had verboden dat professoren van de vervlaamschte hoogc- school van Gent ook zouden doceeren in do officieuse Fransche hoogesehool te Gent, die de strijd-machine der franskiljons is tegen «lo vervlaamschte hoogeschool en de ge- lieele Vlaamsche beweging. Zich door deze motie in het ongelijk ge steld voelende, hebben de liberale ministers die mede den regeeringsmaatregel hadden goedgekeurd, zich genoodzaakt gezien, hun ontslag in to dienen. Minister-president Jaspar heeft daarop onmiddellijk de Katholieke ministers bij eengeroepen die op hun beurt besloten, ont slag te nemen. De beteekenis van deze crisis. Zooals uit het bovenstaande reeds blijkt is bij deze crisis de verantwoordelijkheid van de liberale ministers jegens hun partij- organisatie in geding. Tot dusver had. men alleen nog maar bij socialistische bestuurders met die verhou ding te maken, waarbij eigenlijk niet een bestuurslichaam, b.v. een Kabinet, maar do partij-organisatie, die daarachter staat, fei telijk met de verantwoordelijkheid voor het regeerbeleid wordt belast. Deze crisis is dus wel van principieele beteekenis, omdat het voortbestaan van het constitutioneele stelsel er in den grond der zaak mee gemoeid is. In dit geval keurt een partijbestuur een ministriecien maatregel af vóór de Kamer gelegenheid heeft zich daarover uit te spre ken en de betrokken ministers springen, als direct gevolg daarvan, in de crisis. En «Lit gebeurt, terwijl er vrij zeker in de Kamer een meerderheid is voor den maat regel, die aanleiding tot het conflict is! De oplossing moeilijk. Wat zal er nu gebeuren? Volgens berichten uit Brussel heeft de Koning zich de beslissing omtrent de aan vaarding van het ontslag van het Kabinet voorbehouden vanwege de buitengewone omstandigheden waaronder de crisis plaats vindt Er wordt al gefluisterd, dat de Koning erop zou aansturen Jaspar te bewegen al leen met de r.-katholieke minderheid ver der te regeereen om dan beurtelings op de socialisten en de liberalen te steunen. De mogelijkheid wordt ook overwogen om het ministerie boven de partijverbanden te stel len en als Koninklijk Kabinet te doen re- geeren. Er worden nog verschillende andere mo gelijkheden gelanceerd, zooals parlements- ivntbinding en nieuwe verkiezingen en ook de omvorming van den Belgischen staat tot ren Waalschen en Vlaamschen Statenbond Uit deze verschillende denkbeelden aan gaande de uitwegen uit deze bijzondere ,-risis blijkt wel. dat zij in haar buiten gewoonheid zeer ernstig is en dat de oplos sing niet gemakkelijk zal zijn. Wellicht zal vandaag bekend worden of do Koning het ontslag \an het Kabinet aan vjiardt. j In de Kamer en Senaat, die juist op den .lag van de crisis geopend werden is het bericht van de ontslagaanvrage zonder com nieniaar aangehoord. Opening van Kamer en Senaat Bij de opening van Kamer en Senaat wa ren 'de rninisterbanken ledig. Tot voorzitter van den Senaat werd herkozen Magnette. In de Kamer werd tot voorzitter gekozen Foncolet, onder protest der fronters, omdat hij g en Vlaamsch kent. VLOOTBEPERKING VAK VER. STATEN Het departement van marine meldt, dat zes torpedojagers van liet vlootprogram zijn geschrapt, als een nieuwe stap in de rich ting van de beperking der wapening. DE PRINS VAN WALES NAAR BERMUDA EN JAMAICA Op zijn reis naar Zuid-Amerika in het bo gin van 1931 zal de Prins van Wales een bezoek brengen aan Bermuda en Jamaica. DEMONSTRATIES TEGEN DE CUBAANSCHE REGEERING. Bij een demonstratie van studenten tegen de regeering, in het bijzonder tegen den president Machado hebhen te Santiago de Cuba bloedige botsingen met de politie plaats gehad. Een groote menigte keerde zich tegen de politie om de studenten te lielpen. Een demonstrant werd gedood en veertig werden gewond. HET KIESGEHEIM IN POLEN. De kiezers zelf niet gebonden. De Poolsche verkiczings-commissaris Ci- zychi heeft Maandag een schrijven gericht aan de verkiezingscommissies, waarin ver klaard wordt, dat in de eerste plaats de verkiezingscommissies hebben te beslissen over het waarborgen van het kiesgeheirn. Het staat den kiezers vrij bij de verkiezing met luide stem de lijst te noemen, voor welke zij hun stem hebben uitgebracht. Deze opvatting van den verkiezingscom missaris heeft in politieke kringen groot opzien gebaard. DE METAALBEWERKERSBOND EN DE SCHEIDSRECHTERIJKE UITSPRAAK. De „Beirat" van den Duitschen metaalbe werkersbond heeft, volgens een bericht in den „Vorwiirts", stelling genomen inzake de scheidsrechterlijke uitspraak. Volgens het rapport van den voorzitter van den bond, waarin hij de laatste uit spraak een vergrijp noemde tegen trouw en geloof is bij de onderhandelingen de nadruk gelegd op de opvatting van het bestuur en uiting gegeven aan bijzondere teleurstel ling over het feit, dat zulk een voor volko men onmogelijk gehouden scheidsrechter lijke uitspraak tot stand is kunnen komen met medewerking van prof. Sinzheimer, die door den metaalbewerkersbond voor dit scheidsgerecht aangewezen was.- is al jare?n «neèst gerookte sigaar in kwaliteit, smaak, Qesri-V kortom Vi de onovcwa&rn melahge van de edelste L*.bakken - hebben haar tob gemaakt. 51 yn I Daaro 2500 arbeiders - 2'/: millioen 7 sigaren per week. -r— DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN Zooveel hooiden zooveel zinnen. Op voorstel van den President, Jhr. Lou don heeft de Voorbereidende Ontwapenings conferentie gistermorgen to elf uur gedu rende een minuut haar besprekingen onder broken, ter herdenking van den Wapenstil stand. Be-handeld werd Dinsdag de kwestie van de beteekenis van actief en opgeslagen oor logsmateriaal in verband met de te sluiten ontwapeningsconventie. In de vorige bijeen komst der commissie, aebttien maanden geleden, werd vermindering van het oorlogs materiaal afgewezen. De president van de ontwapeningscommis sie wees er heden op, dat de kwestie van het oorlogsmateriaal reeds in de vorige bijeen komst is opgelost In de commissie waren verschillende leden het hiermede niet eens. waarna de president een Engelsch-Itali- aansch voorstel om de kwestie weer aan de orde te stellen, in stemming bracht Het voorstel werd met 14 tegen 6 stemmen en 12 blanco aangenomen. Voor het Enge 1 ach -1 ta 1 i a an soh voorstel stemden o.a. Engeland, Italië, Amerika, Duitschland en Nederland en tegen o.a. Frankrijk, Roemenië, Polen, Turkije, Tsje- cho-Slowakije en Zuid-Slavië. Vervolgens begonnen in de commissie de algemeene debatten over deze kwestie. Bij het hierna volgend debat heeft gene raal De Marinis krachtig gepleit voor be perking en heeft hij verklaard, dat Italië niet tot dc ontwapeningsconventie kan toe treden wanneer deze geen bepalingen be vat betreffende de beperking van het oor logsmateriaal. Lord Cecil (Engeland) bepleitte do in directe methode, n.l. beperking door ver mindering van do begroot ing. Gibson (Vereenlgde Staten) verklaarde deze methode voor Amerika onaannemelijk. Zijn regeering is echter bereid tot verstrek kende publiciteit inzake de uitgaven voor oorlogsmateriaal. Graaf Bernstorff (Duitschland) eischte directe beperking van het aantal kanonnen, machinegeweren, tanks en an der materiaal, op dezelfde wijze als het Duitsche rijk daartoe door het Verdrag van Versailles werd gedwongen. Door koning Carol tot medewer king nitgenoodigd De particuliere secretaris van koning Ca rol Doemitrescoe, bracht een bezoek aan alle leiders der oppositiepartijen, om hun namens den koning mede te deelen, dat het de wensch van Zijne Majesteit is, dat deze partijen wederom haar intrede doen in het parlement en wederom aan het *,~-- male parlementaire leven deelnemen. Deze stap van den koning maakte, naar het officieuze agentschap Orient Radio meldt, in politieke kringen diepen indruk. De partij van A.verescoe heeft reeds het besluit in overweging genomen, om weder in het parlement zitting te nemen. In regeringskringen neemt men als ze ker aan, dat ook de liberalen hun passieve houding zullen laten varen, temeer daar de partij van Vintilla Bratianoe door de aan wezigheid van de liberale groep van prof. Gcorog Bratianoe in het parlement in een T^.11 i .li- YIOÏpV-pt PpTlMCVlt ZOU DE DO X TE CALSHOT. De Duitsche vliegboot DO X heeft Dins dag geen tocht gemaakt, doch don dag be steed met het innemen van brandstof. De état-major is zeer goed te spreken over het verloop, dat de tocht tot nu toe gehad heeft Kapitein Christiansen heeft verklaard dat hij zich ten volle bewust is van de moei lijkheden, die verbonden zijn aan een da ling op den Oceaan om voorraden in te nemen. De wijze, waarop de vliegboot zich tot dusverre gedragen heeft, wettigt echter een zeker optimisme. Niettemin mogen de zeegolven niet onderschat worden, al heeft de DO X bewezen, dat zij met succes den stoot kan doorstaan indien gedaald wordt met een snelheid van 75 a 80 zeemijlen. In de toekomst zal men er echter naar dienen te streven nog krachtiger machines aan boord te ljebben. Dc belangstelling te Calsliot is nog steeds zeer groot. Ook Dinsdagmiddag kwamen er duizenden nieuwsgierigen de vliegboot aan schouwen. DE STRIJD TEGEN DE AFRIDIS. Te Pessohawar in Britsch-Indië hebben nieuwe botsingen plaats gehad tusschen Engolechc troepen en Afridis. Een officier en drie man werden gewond. De Afridis werden door de brigade, die tegen hen het offensief opende, met artillerie bestookt. Zij moeten groote verliezen hebben geleden. STORM Langs do Britsche en Dcenschc Noordzee kust heeft een hevige N. W. storm abnor maal hoog water veroorzaakt. Ook is nogal schade aangericht. In Hamburg is een groo te schoorsteen omgewaaid. De steenen sloe gen door het dak in een tuin. In Denemar ken is dc bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen.- FRANKRIJK EN HET VERDRAG VAN VERSAILLES Onder het opschrift „Ontwapening en het Verdrag van Versailles" publiceert de Fran sche oud-Minister-President van Oorlog Painlevé een artikel, waarin hij schrijft over het Duitsche standpunt, dat Frankrijk zich door het onderteekencn van het Ver drag van Versailles heeft verplicht, evenals Duitschland te ontwapenen. Painlevó is van mcening, dat de bedoe ling van het Verdrag van Versailles is ge weest een pacifistisch-.Europa te scheppen, waarin de volkeren in vertrouwen tot el kaar zouden leven. Wanneer Duitschland zijn eisch als een diplomatieke manoeuvre denkt uit te buiten, kan een zoodanig pro ces er niet toe bijdragen, de pacificatie van Europa te bevorderen. De veiligheidskwes tie heeft voor den overwinnaar en voor den overwonnene een geheel andere beteekenis. De overwinnaar heeft geen behoefte aan of wensch naar een nieuwen oorlog, terwijl de versTagene altijd een kleine minderheid overhoudt, die van wraak en geweld droomt. Hieruit leidt Painlevé af, dat een overwin- naarsstaat zich door zijn nationale verdedi ging een garantie moet scheppen, terwijl de overwonnene geen nieuwen aanval heeft te vreezen. Een vermindering der reserve acht Painlevé daarom voor Frankrijk onaan vaardbaar. Ook aan de uitvoering van andere ontwapeningsmaatregelon kan Frankrijk pas denken, wanneer een inter nationale overeenkomst is tot stand geko men, die een werkelijke garantie legen even tueele aanvallen geeft. WAPENSTILSTANDSDAG Te Londen. Hoewel er reeds twaalf jaren sedert den grooten oorlog verloopen zijn en er sinds dien weder een nieuwe generatie is opge groeid is gisteren wederom gebleken, dal Armistice Duy niets van zijn oorspronke lijke heteckenis heeft ingeboet. De menigte was even groot als hij vorige plechtigheden op dezen dag in Whitehall en de viering, welke door de radio werd uitgezonden, vormde een schoon en ontroc rend geheel. De Koning en de Koningin, de Prinsen, staatslieden uit het geheclo Rijk en Indi sche vorsten brachten hulde aan de dooden van den grooten oorlog. Ieder was weer getooid met de Vlaamsche papaver, waarvan er 40 miliioen stuks door de oudstrijdcrr vervaardigd waren. Tot laat In den nvond dromde het publiek langs den Cenotaaf, waar ontelbare bloemen en bloem stukken neergelegd werden. Te elf uur werden de twee minuten stilte algemeen in acht genomen. Bij de plechtigheid in Whitehall was ook de Koning weer tegenwoordig. Ook de Indische gedelegeerden, die deelnemen aan do Ronde Tafel-Conferentie, waren aanwezig. Indië was nooit tevoren zoo volledig vertegen woordigd. Te Brosse!. Uit Brussel wordt gemeld: Een dichte menigte woonde Dinsdagmor gen bij het graf van den Onbekenden Sol daat de wapenstilstandshcrdcnking bij Door ooilogsverminkten en een afdeel ing earnbiniers met vaandels werd een eere- wacht gevormd. Een minuut voor elf arri veerde de Koninklijke Familie hij het graf, terwiil de militaire kapel de Brabangonne speelde. Om elf uur precies kondicde een kanonschot de twee minuten stilte aan. Koning Albert legde een krans op het graf en vertrok onmiddellijk na dc plechtigheid onder het gedaver van kanonschoten. Tien minuten later arriveerden 28 fakkels, die uit alle hoeken van het land door oud-strij ders naar Erusssl gebracht werden. Hierbij bevond zich ook een fakkel, die gisteren te Parijs bij de Are de Triomph was aange stoken. Daarna begon het défilé van oud-strijders, waronder Fransche, Amerikannsche, Duit sche, Itrtinansche en Russische delesraties Om twaalf uur heeft de Fransche gezant te Brussel, Pcretti Dela Rocca, oe krans ge legd op het graf van den Onbekenden Sol daat te Laeker Te New-York. Dr. Heuser, de Duitsche consul-generaal, heeft voor de eerste keer deelgenomen aan de officieele plechtigheden ter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag. Dit feit wordt in dc dagbladen druk besproken. Incldont tc Eupen. Uit Brussel wordt aan de N. R. C. ge meld: Te Eupen werd de Wapenstilstandsher- denkini? gekenmerkt door een incident. In den nacht van Maandag op Dinsdag had een onbekend gebleven persoon aan den telefoontoren op de Groote Markt een Duit sche rijksvlag gehangen. De bevolking, die vroeg in den ochtend al de vlag had gezien schoolde samen op het marktplein, maar het werd tien uur alvorens de burgemees ter en de gendarmerie de vlag naar bene den deden halen. Dit incident verwekt- heel wat opschudding in het voormali: Duitsche district. ERNSTIG TRAMONGELUK TE BILBAO. Tengevolge van een defect aan de rem men is een tramwagen te Bilbao in botsing geweest met een anderen wagen, tengevolge waarvan twee personen gedood en drie zwaar gewond werden. Een 25-tal personen bekwam lichte verwondingen. TELEGRAMMEN PANGALOS ATHENE, 12 November. De voorma-lige Gri&kische dictator Pangaloe bevindt zich, in verband met zijn poging fo-t het verwek ken mn eon putsch, nog steeds in arrest. Het vooronderzoek is tilians tegen hem ge opend. HET MINISTERIE VENIZELOS. ATHENE, 12 Nov. Minister-president Ve- nizelos heeft den minister van oorlog So- phulis de wenk gegeven om uit de regee ring te treden. Minister Sophulis is uit het kabinet getreden en Venizclos heeft zich belast met de portefeuille van oorlog. Waar schijnlijk zullen nog meer wijzigingen in het kabinet worden aangebracht. Madrid 12 November. In den gehouden ministerraad deed minister president Be- renguer mcdedeeling van een bevredigende oplossing van kot incident ontstaan door het schrijven van een brief ter gelegenheid van het bezoek van het groote Duitsche Juncker-vliegtuig aan den zich in arrest be vindende Spaansche vlieger Majoor Franco Berenguer deelde mede, dat het incident als gesloten kon worden beschouwd, wat hij niet in de laatste plaats toeschreef aan de verdienstelijke wijze, waarop de Duitsche ambassadeur te Madrid dc zaak had be handeld. HET GETEISTERDE SMYRNA Het oude Smyrna is door een lawine vreesclijk geteisterd. Verschillende personen kwa men bij deze ramp om 't leven, duizenden werden dakloos. We geven hier een foto van een der meest geteisterde straten. Gemengd Nieuws. INBRAAK IN HET STATION TE SLIEDRECHT Een gevulde brandkast weggesleept In den afgeloopen naoht ie ingebroken in het e-ta.t.ion te Sliedrecht, nadat den nacht te voren reeds in het huisje van den Uaan- hoek een poging tot inbraak was gedaan. De inbraak bij het station te Sliedrecht heeft waarschijnlijk goede resultaten opgeleverd. De brandkast, die op het kantoor van den chef et-ond, is op een lorrie, beboerende ran de Sjx>orwegen. meegenomen. Hoeveel geld de brandkast bevatte, kon heden nog niet worden meegedeeld, doen zeer waarschijn lijk zal dit bëdrag niet gering zijn. daar vole personen gisriermorgen de Rotterdameche veemarkt bezochten. De politie die de zaak in onderzoek heeft, doet ijverig nasporing. I)e dieven zijn door het uitsnijden van een ruit in het kantoor van den stationschef gekomen. Nader wordt ons genjeld: De groote moeite, die de inbrekers zich hebben getroost bij de inbraak en de brand kast mede te nomen, is slecht beloond. Heden morgen is de brandkast op ongeveer 1 K.M. afstand van Sliedrecht in de richting Dor drecht langs den spoordijk teruggevonden. De brandkast was r.og intact, daar de dieven er niet in zijn geslaagd haar open te breken. Van de dadens ontbreekt tot nu toe elk spoor. ZIJN „JACHTHUIS" De rijksveldwachter D. Scholte en de jacht opziener H. W. Hendriks, beiden te Rolde (Dr.), deden in den vroegen morgen van 8 November een eigenaardige ontdekking. Zij hadden zich des nachts verdekt opgesteld bij een wildstrik, daar het hun bekend was, dat de strooper ook 's nachts zijn werk verrichtte. Deze wildstrik stond op een heidepaadje in de nabijheid van een aldaar staande, reeds lang or.bewocnbaarverklaarde woning (hut) aan den Grolloërstra«tweg onder Rolde. Wie stelt zich hun verbazing voor toen zij ontdek ten, dat de strooper zijn intrek had genomen in die onbewoonbaar verklaarde woning. Het bleek hun, dat in die woning verschillende stroopersartikelen voor wildstrikkery aanwe zig waren. HOOG WATER De polder Do Zaag bij Bolnes is ten twee de male ondergeloopen. De boerderij die er in staat, bleef vrij van water. Bewoners van de Ossenmarkt te Weesp hebben voor de derdo maal sinds begin October het water in huis en verblijven op zolder. De lager gelegen terreinen binnen de waterkeering hebben veel last van wa ter. De doorgangen van den verhoogden Vechtdijk zijn dicht gemaakt. De scheep vaart langs de Vecht op Amsterdam is ge stremd. Te Grave wordt het water binnendijks met den dag hooger, zoodat de boeren hun ingekuilde veldvruchten naar hooger gele gen akkers moeten overbrengen. Het Zuiderzeewater is in den loop van gisteravond zoodanig gestegen, dat te mid dernacht schutten in de Oranjesluizen niet meer mogelijk bleek te zijn. De stand van het water bedroeg toen 1.50 meter boven A. P. Om 4 uur hedennacht was het water 25 c. M. gedaald, waarna de vaart door de Oranjesluizen weer Icon plaats vinden. Een groot aantal schepen o.a. de Lemmer- en Mcppclcrbooten alsmede de booten van de Mij. Stanfries hadden aanmerkelijke ver traging. In zicht van de haven gestrand Toen de mailtrein uit Duitschland te Vlis singen arriveerde, kwam van onder een der wagons een jongen te voorzchyn, wiens laat, handen en kleeren onder het roet zaten. Bij onderzoek bleek, dat het een 18-jarig jongmensch was, afkomstig uit Wintergrün (Tsjecho-Slowakije). De jongen was de vorige week uit zijn ge boorteplaats vertrokken en trachtte naar Lon den te gaan om daar een betrekking bij een filmmaatschappij te krijgen. Van Wintergrün was hij met een spoorkaartje naar Dresden gereisd. Daar zag hij een trein, waarop eer bord: „VüssingenLonden''. Omdat hij geen geld meer had, was hij' on der een der wagons gekropen en half zittend, half hangend, had hy de reis naar Vlissingen gemaakt. Toen hij te Vlissingen aankwam, ontdekte hü, dat de trein niet op de boot werd gereden, zooals hij aanvankelijk had gedacht. Geheel verkleumd en uitgehongerd, was hy teen te voorschijn gekomen. WONDERLIJK BEWAARD Te Amsterdam kwam een 70-jarige vrouw, toen zij op de Prinsengracht bij de Nieuwe Leliestraat den rijweg wilde oversteken, te vallen. Juist op het moment naderde een vrachtauto; wonder boven wonder kwam de vrouw tusschen de wielen terecht, zoodat hoewel de auto geheel over haar heen ging, zij door geen der wielen geraakt werd. De vrouw liep alleen ten gevolge van den val een buil aan het hoofd op. Zy' kon zich naar huis begeven. SCHIP GEZONKEN Men meldt ons uit Bruinisse: Het motorschip „De acht gebroeders", schip per Boeke, geladen met suikerbieten van Via-, DE KLEINE PETERSEN MAGER EN BLEEK Kwam in ruim twee maanden 11 pond aan Om het lichaam te versterken, den eetlust op te wekken cn zwakke, magere kinderen flink, krachtig en energiek te maken is niets zoo goed als levertraan. Elke dokter zal U dat vertellen. Maar het is walgelijk goedje om in to nemen en het brengt vaak de maag van streek. Daarom koopen verstan dige ouders nu Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten, omgeven door een laagje suiker en zoo gemakkelijk in te nemen als een versnapering. Het zoontje van den heer Petersen te N. was mager en bleek. Extra voeding hielp niet. In ruim twee maanden kwam hij IIV2 pond aan. Hij voelt zich veel beter en ziet er honderd procent beter uit. Moeders, wanneer een van Uw kinderen zwak, mager of te klein is voor zijn leeftijd, geeft het dan Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten gedurende een maand en ziet hoe het eiken dag flinker en gezonder wordt. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 1.95 per doos. Eischt Mac Coy's Levertraan Extract Ta bletten dc origineele en eenige echte. Weigert namaak. Wanneer niet direct ver krijgbaar wendt U dan tot N.V. Rowntree Handels Maatschappij. Keizersgracht 121, Amsterdam-C. Adv. nen op weg naar Puttershoek is op het Noor dergat in het Volkerak gezonken. De opvaren den zijn door het s.s. Minister Lely van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij gered en te Zype aan wal gebracht. BRUTALE ROOFOVERVAL Toen dezer dagen de vrouw van den werk man T. te Nieuw-Namen (Z.) bezig was de vensterluiken van de woning te sluiten, pas seerde haar een manspersoon, die op haar vriendelijk „goeden avond" geen antwoord gaf, doch doorliep, hetgeen de vrouw eenigs- zins angstig maakte. Zij ging daarom vlug naar binnen en grendelde de deur. Eenige oogenblikken nadien werd er aan de klink van de deur gerammeld en den kende, dat het hhar man was, riep zij dezen bij zijn naam, vragende of hij het was, waarop een bevestigend „ja" volgde. Zij deed daarop de deur van het slot, zeggende: „Nou kom maar binnen, ze is open". De deur ging daarop open en in het deurgat verscheen, tot groote ontsteltenis van de vrouw, een haar onbekende man, van wien het bovenste gedeelte van het gezicht en de handen waren zwart gemaakt en die haar toevoegde: „Je geld!" Ofschoon de vrouw alleen thuis was, deed zij, alsof er een familielid thuis was en riep: „Vader, kom eens. want er is iemand!" De inslui per zeide daarop: „Je moet niet om je va der roepen, want die heb ik in een café zien zitten. Daarop drong hij steeds naar de vrouw op, die om hulp begon te roepen, waarop hij haar bij het hoofdhaar greep en toesnauwde: „Je moet niet roepen of ik maak je kapot! Ik moet geld hebben". Na dat de vrouw hem herhaaldelijk had ge zegd, dat zij geen centen in huis hadden, en om hem te overtuigen, de lade van de kast had opengedaan, is haar aanvaller vertrokken, onder 't uiten van bedreigingen, als zij aan de zaak ruchtbaarheid zou gevet WEER EEN AANRANDING. De dader gevat. Uit Etten en Leur wordt ons gemeld: Alhier is Maandagavond omstreeks 8 uur op den Provincialen weg tusschen den Rijks weg en Leur een aanranding gepleegd op de 20 jarige mej. P. uit Leur. Deze werd door een ongeveer 30-jarig individu op een stil gedeelte van den weg met oneerbare hedoelingen van haar fiets getrokken op den grond geworjjen. Door haar kordaat ontreden slaagde zij er na een worsteling in los te komen en de vlucht te nemen Door de gcmeente-politie werden onmiddel lijk uitgebreide nasporingen gedaan, die tot resultaat hadden dat. een zekere M. alhier d aangehouden. M. heeft echter zijn ali bi voldoende kunnen bewijzen en is gister middag op vrije voeten gesteld. De politic bleek echter niet stil te zitten en slaagde er in den dader in Breda od zijn werk aan te houden. Naar wij vernemen heeft de man een vol ledige bekentenis afgelegd. Het is de 26-ja- rige gehuwde fabrieksarbeider J. K. W. uit RukfoA EEN GERAFFINEERDE WIJZE OM f 3000 MACHTIG TE WORDEN. Dezer dagen speelde zich te Amsterdam in merkwaardig voorval af, waarvan een handelsfirma de dupe werd, een zaak, die de firma op f 3000 kwam te staan. De firma gaf in den loop van de vorige week aan haar banklooper opdracht een wissel ten bedrage van f 3000 te innen bij een bank te Tiel. De man vertrok met den op zijn naam 'ndosseerden wissel naar Tiel, inde de som kwam weer in Amsterdam terug, doch weigerde het geld af te geven, voorgevende, dat hij, de wissellooper, nog een vordering op zijn patroon had. De firma gaf het geval onmiddellijk in han- •n van twee advocaten, die de politic ver zochten een strafvervolging tegen den man te doen instellen wegens verduistering. Hieraan werd echter aanvankelijk geen gevolg gegeven, daar de politie van meaning was, dat liet hier riviele kwestie betrof; ook het park-t van den Officies van Justitie gaf geen gevolg aan bet verzoek der advocaten. Zaterdag ontving een deurwaarder machti ging van den president van de civiele Kamer Ier Rechtbank tot het leggen van een conser- atoir beslag. Dit beslag werd Zaterdagnacht te omstreeks één uur, met medewerking van nissaris Hulseboom, gelegd. De kasloopsr, n de Rijnstraat woont, had aanvankelijk geweigerd de deur te openen. Hij gaf toe het geld niet te hebben afgedragen, öók weigerde hij zulks alsnc-g te doen. hy had het niet meer huis, het was door hem, volgens zyn zeggen, in een fsmilieh'd medegegeven, die het in iligheid had gebracht. Er was weinig of ets om beslag op te leggen, de man, die icrehuwd is, woonde op leamers. Dienzelfden avond te'omstreeks half elf zou man de bankbiljetten nog aan een reciter? eheur hebben getoond. Onverrichter zake vertrokken deurwaarder, ommissaris en de beide advoaten weer. Maandagmorgen deden de advocaten «p- ieuw pogingen om den man gearresteerd te krijgen, daar zij vreesden, dat R. de vlucht zou nemen. Tenslotte werd door het pariet een bevel tot arrestatie gegeven, doch liet bleek te laat te zijn: de vogel was gevlogen. (Men vermoedt, dat de man naar het buitenland is gegaan. ECONOMIE EN FINANCIEN DE DEPRESSIE IN DE CULTURES 1330. (Anetai. Eeo DE RUBBERCRISIS de Inheemsche Uit Oost-Indië HET NIEUWE GOUVERNEMENT SUMATRA Zooals bekend heeft het steeds bij den f vang van de bestuurshervormlng in de bei ling gelegen .om voor zoover mogelijk o rot nu toe is daarvan in >t veel terecht gekomen .0 1 gedane pogingen op bezw alle dergelijke reeds t C 14-schaal zijn schaal ook het V.V.L. i mdat bö de daar- A-schalen het ichaal dienen- otste deel der In die schalen ibtenaren thans in ïidië kan won i. zullen zü successievelijk naar J. J. PRIEBEE AFGETREDEN. reer J. J. P r I e b e e is als voorzitter van >enlglng afgetreden: in 3e heer J. H. Bitters, -administrateur der Deli !(jn plaats is geko; Het bEad van de lezers voor de lezers Ondergete'kende geeft op als abonné op dit blad voor minstens één jaar de(n) volgende(n) persoon(onen): AANBRENGER:. 1 adressen volledig invullen.) Ondcrleekenlng van aanbrenger Op te zenden aan het burean 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2