WOENSDAG 12 NOVEMBER 1930 VIERDE BLAD PAG. 11 Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Amsterdam-Noord (2de pred.pl.), B. Hagenaar te Meppel. Aangenomen: Naar Schiedam (vac.- C van der Woude), J. van der Meulen te Soest, NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hollandsche Veld (Zuid- Oost), W. Reus te Westkapelle. Te Idse- gahuizen (toez.), cand. P. G. Verweys te Breukelcn. GEREF. GEMEENTEN. BEROEPINGSWERK. Uit Leiderdorp meldt men ons, dat het ons toegezonden en door ons opgenomen bericht van een tweetal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Hervormde Ge meente aldaar valsoh is. Volgens den Ker- keraad is daarvan geen sprake. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. N. Brandsma, van Arnhem, verd, naar we reeds meldden, Zondag j.l. als i redi- kant aan de Chr. Geref. Kerk van bunschoten verbonden. Thans wcrdt ons nog gemel 1, dat de bevestiger, Ds. J. Reesink, van Noordeloos, die Matth. 13 52 tot tekst koos, als thema haa „dc rechte Schriftgeleerde" en echteree..- volgens stilstond bij: 1. het kenmerk, waar door hy onderscheiden wordt; 2. de plaats, die hem aangewezen wordt; en 3. de uiideeiing. die hem toebetrouwd wordt. Ds. Brandsma, die, gelijk we eveneens reeds meldden, met een predikatie over Psalm 32 8 des middags zijn intrede deed. had daarbij tot thema: „Godde lijke levensleiding toegezegd aan 's Hoeren dienstknecht waarbij gewezen werd cp: 1. de noodzakelijkheid, 2. den Gever en 3. den aard van die leiding. Ds. C. A. de Bruin heeft, wegers aan hem verleend eervol emeritaat. Zon dag jj. als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Pynacker, die hy 36 jaren ge diend heeft, afscheid genomen met e3n predikatie over Matth. 11 28. Aan het (inde richtte Spr. zich tot Gemeente, Kerkvoogden, Keikeraad, vereenigingen, autoriteiten, enz. met hartelyke woorden en zegenbeae Os. J. F. Ph. Loeff, van Nootdorp, die als consulent optreedt, sprak namens de Gemeente eenige woorden ten afscheid, waarna Ds. de Bruin werd toegezongen Psalm 121 4. Ds. de Bruin gaat zich metterwoon te 's-Gravenhage vesti gen. Uit de Gemeente bleek de belangstelling en hartelijkheid in dc laatste dagen in ml van afscheidsbijeenkomsten buitengewoon groot. Ds. C J. Lasschuit, van Hall, deed Zondag j.l., na door Ds. P. Groot, van Win- desheim, bevestigd te zijn, intrede als predi kant der Ncd. Hervormde Gemeente van Glanerbrug met een predikatie over Mar kus 9 23b, aan het einde waarvan hij zich tot onderscheiden Kerkelijke colleges, de Ge naeente en de jeugd richtte. Enkele afge vaardigden spraken hartelijke woorden van welkom. Ds. K. H. Miskotte, van Meppel, •werd Zondagmorgen j.l. bevestigd als predi kant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem door Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, van Rotterdam, die Gal. 4 26 tot tekst had. Na de bevestiging weid Gezang 215 4 toegezongen. Ds. Miskotte deed des avonds intrede met een predikatie over Efeze 3 18. Aan het einde zong de Ge meente hem Ps. 134 3 toe. Ds. W. FOKKENS. Ds. W. Fokkens, em.-predikant der Gcret. Kerk van Tweede-Exloërmond, wonende te Barncveld, hoopt 21 November a.s. te her denken, dat hij 50 jaar geleden te Veenwoud- sterwal het ambt aanvaardde. Voorts stond hij te Minnertsga, Stadskanaal, Hollandsche Veld en Tweede Exloërmond. In 1.922 ver kreeg hij eervol emeritaat na 42-jarigen diensttijd. Ds. A. F. KEUCHENIÜS Ds. A. F. Keuohenius, beroepen miss. predi kant te Pcerwaredjo, bediende Maandagavond voor het laatst in ons land het Woord vóór zyn vertrek naar Indië, en wel in de Geref. Kerk van Aalten sprekende over Matth. 9 37 en 38: ,,De bede om arbeiders in den oogst des II2aren". Hy behandelde achtereenvolgens: 1. den zegen, 2. den nood, en 3. de toekomst van dien oogst. Ds. Keuchenius, die Donderdag naar Genua vertrekt en zich daar Vrydag inscheept op de Chr. Huygens, werd aan hei slot toegespro ken door Ds. Th. Delleman, die hem de voor bede van Aaltens' Gemeente verzekerde en verzocht haar op de hoogte te houden met den toestand op het Zendincsterrein. Ten slot te werd toegezongen Psalm 134 3. KERKELIJK JUBILEUM. Te Rotterdam zal de Nederlandsche Gereformeerde Gemeente, Goudschestraat 100 aldaar, die van 12 November 1870 be staat, D.V. Maandag 17 November a.s., des avonds tc half acht, in haar kerkgebouw haar 00-jarig bestaan herdenken. Elr zal dan door haar predikant, Ds. D. C. van Stcmpvoort, een gedachtenisrede worden g«h inden. Als Classis-deputaten zullen achtereenvolgens nog spreken Ds. H. Sie gers, van Oosterbeek, en Ds. K. P. de Groot, van Delft. VERKIEZINGEN In de Ned. I-Ierv. Kerk: A k k r u m. Voor 3 leden van het Kiescol lege. Aftredend waren drie vrijzinnige leden. Uitgebracht werden 304 stemmen, waarvan 4 blanco; volstrekte meerderheid dus 151. De candidaten der Vrijzinnigen behaalden 14S, 147 en 145 stemmen, terwijl die der Recht- zinnigen 151, 151 en 145 stemmen op zich veroenigden. Twee Rechtzinnigen zijn dus ge- kozen, terwijl er voor den derden zetel een I herstemming moet plaats hebben tusschcn twee Vrijzinnigen. Het kiescollege zal nu met Januari samengesteld zijn uit 11 vrijzinnigen en 9 rechtzinnigen. Enkbuizen. Voor 13 leden van het Kiescollege en 4 Notabelen. Aantal kksge rechliiigden (mannen en vrouwen te zamer.) ruim 2000 Öp de candidaten der Vrijzinni gen voor het Kiescollege werden 770 tot 777 stemmen uitgebracht; op de reohteinmge candidaten 740 tot 748. Voor het College van Notabelen verkregen dc Vrijzinnigen 716 tol 748 ©temmer.. De candidaten der tegenpartij verkregen 703 tot 719 ©temmen. Alle candi daten der Vrijzinnigen voor het Kiescollege on 3 van de 4 voor Notabel werden gekozen Er zal herelemming moeten plaat© hebben voor 1 zetel in het College var Notabelen, welk college ui 10 pensonen bestaat en waar in thans 9 personen van vrijzinnige richting zitting hebben. Het Kiescollege bestaat met inbegrip van de 3 predikanten uit 63 personen. Hét laatste lid van rechtzinnige richting heeft than6 zijn zetel verloren. Uit de stemmencijfers van gisteren vergeleken met die van de laatste jaren, blijkt, dat de rechtzinnige richting terrein wint RECHTS EN LINKS In Drachten en in Dokkum, twee overwe gend vrijzinnige gemeenten, besloot de Ker- Ucraad aan de rechtzinnige minderheden in November en in Dec mbe'r een preekbeurt ai te staan, successievelijk voor Doop en Avond maal. ACHTERUITGANG. Te Petten (N.-H.) en Callantsoog zijn momenteel de Ned. Hervormde Gemeen ten voor het instandhouden van een pre- diknntsplaats gecombineerd. Aan de „Nod." mnidt men, dat de combinatie wordt ont bonden. Petten wordt gecombineerd mei Eenigcnburg en Callantsoog met Huisdui nen. De Ned. Herv. Gemeenten tc Petten en Callantsoog zijn in zóó groot verval, dat er slechts éénsinde vier we ken meer dienst wordt gehouden! KERKORGELS. Te Maasland is de restauratie en ver nieuwing van het orgel in de Geref. kerk, zoomede de plaatsing van een electrische windinstallatie, opgedragen aan de N. V. Standaarts Orgelfabrieken te Schiedam. MARANATHA-CONFERENTIE. Te Rotterdam werd gistermiddag in het gebouw „De Eendracht" de Maranatha- Conferentie geopend. Ds. C. J. H o e k e n- d ij k, van Bussum, opende met het opgeven van een lied uit den budel van Joh. de Heer waarna de heer J. van Wijk, van Kortrijlc, voorging in gebed. Ds. Hoekendijk zeide, dat het hem aange naam was deze conferentie te mogen leiden, nadat hij 10 maanden van hier weg was. God was in dien tijd met hem geweest en had zijn leven rijk en gezegend gemaakt Wat nu van deze Conferentie terecht zal ko men, zal voor een heel groot deel afhangen van de houding, die de kinderen Gods zul len aannemen tegenover de boodschap, die God hun zal laten brengen. Daarna kreeg Ds. A. W. F. Waarden- burg, mn Laren (N.-H.), het woord en las enkele verzen voor uit Lukas 18. Hij zei dan: De Bijbel begint met een sombere blad zijde „En duisternis was op de aarde". De schepping zou eohter nooit de schepping zijn geweest, wanneer die duisternis er niet ge weest was. God heeft duisternis noodig om Zijn licht te laten schijnen. God werkt altijd in den nacht In den nacht der schepping, in den nacht van Bethlehem, in den nacht j van onzen tijd. j De kinderen Gods zijn in slaap gevallen en weten haast niet meer, wat er rondom hen gebeurt Ja, wel is het heden een nacht. De nacht is de tijd van de misdaad en nooit was er ook zooveel misdaad als nu. In Amerika kunnen de gevangenissen de misdadigere niet meer bevatten. Ze liggen zoo maar in de open lucht, bewaakt door hun bewakers. De nacht is de tijd van geesten en spoken Zoo hoort men ook nu van allerlei demo nisch gedoe. In Berlijn wordt het spiritis tisoh klooster gebouwd, van waar uit straks de openbaringen de wereld ingezonden wor- Allerlei nacht is het dus. Maar het is de laatste nachtwake. Wij zien reeds de eerste stralen van Dan stond spr. stil bij den nacht van Abi- me-leoh, Laban, Jakob en anderen en sloot clan met den wensch, dat in deze Conferen tie niet een fakkeloptocht van Maranatha- menschen zal worden gehouden, doch dat leder onzer zijm kaars brandende mooht hob ben in eigen leven. Na het zingen van lied 671 kreeg Ds. C. J. Hoekeiidijk het woord. Hij stelae dc vraag waarom deze Conferentie is belegd. Bij het helpen van een zieke gaat het altijd om drie dingen, nl. wat is de diagnose? wat is de therapie? en hoe zal het afloopen? Welnu, wij willen heden, aldus spr., de diagnose van onzen tijd stellen, morgen de therapie en overmorgen de prognose. Wij zijn met het Christendom van onzen tijd niet tevreden. Het is niet genoeg om gered te zijn, wij moeten komen tot al de volheid Gods. In Israël gaf God een paasch- lam en dat moest geheel worden opgebruikt niet allen het bloed, maar ook het vleesch. Welnu, dat is symbolisch. Als God ons het Lam Gods geeft, dan moeten wij dat geheel gebruiken. Hij is ons gegeven tot kennis, ge rechtigheid, heiligheid en volkomen verlos sing. Zoolang wij dezen viervoudigen- zegen nog niet bezitten, is cxns leven nog niet op peil gekomen. Doch wij zijn niet allen ontevreden, maar ook beangst. Alles is tegenwoordig ontwricht: het huwelijksleven, het huiselijk leven, het vereenigingsleven, het maatschap pelijke leven en ook in vele gevallen het kerkelijke leven. Hoe staat nu het Christendom in deze ontwrichting? Is het een rots, waartegen de golven breken? een licht in den donke nacht? een wegwijzer uit den doolhof? it zou het moeten zijn, maar dat is het niet. Vele Ghristenea zijn als Simson, die geroepen werd om Israël tc verlossen en er ook de kracht toe kreeg, maar die zijn Nazireërschap had verbroken en zijn kracht had verspeeld. En wat wol het ergste was hij wist niet eens, dat de Heere van hem geweken was. Zoo zijn ook vele Christenen als deze Simson. Zij heb ben hun Nazireërschap verbroken en kun nen niet doen wat zij doen moeten. Vele Christenen zijn als die man, die hoo rnen ging hakken aan den Jordaan en die toen zijn bijl verloor. Bleef hij nu mot den steel doorhakken, dan was dit wel veel gemakkelijker en maakte - ook wel veel lawaai, maar er vielen geen hoornen Zoo hebben ook vele Christenen hun bijl verloren en werken wel door, maar het draagt geen vrucht meer. Is dit dc diagnose, dan kunnen wij mor gen zeggen wat moet geschieden om den weg tot een nieuwe opwekking te banen. Ds. Waardenburg ging hierna voor in dankzegging. Daarna werd meegedeeld, dat des morgens ora 10 uur bidstond zal worden gehouden, om 3 uur samcnkomsl en dat Donderdagavond de sluitingssamen komst zal gehouden worden, niet in „De Eendracht', maar in de „Samaritaan"', Linker Rottekade 100. VERSPREIDING DER H. SCHRIFT. Te Amsterdam in het Oranjehuis werd Maandagmiddag jl. de jaarlijksche leden vergadering gehouden van de Vereenigmg tot verspreiding der Heilige Schrift, Kei zersgracht 328, te Amsterdam, onder voor zitterschap van Ds. J. H. F. Rcirime, Ned. Hervormd predikant aldaar. De aftredende Bestuursleden, Ds. S. G. de Graaff en de. heer M. J. Heule, werden herkozen. Het door den penningmeester uitgebrach te verslag werd goedgekeurd. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat over het afgeioopen boekjaar werd verstrekt: 3663 Bijbels, 358 Nieuwe Testamenten, 12 Oude Testamenten, waarvan geheel gratis: 196» Bijbels, 282 Nieuwe Testamenten, 1 Oud Testament; verder werd geheel gratis ver strekt: 70.968 Evangeliën, 41.832 Evang. boekjes, 77.107 kalenders, 6386 uitgekozen Schriftgedeelten, 155.600 Bijbelbladen en Belooningkaartjes, 360.000 ex. Maandblad „De Kindervriend", 22.855 Psalmboekjes, 467.119 wandteksten, 2294 Bijb. Prenten boeken. EVANGELISATIE. Ds. H. J. Hak te Alkmaar heeft bedankt als lid van de Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland. Als voor zitter is thans benoemd Jhr. Mr. L. A. van den Brandeler te Alkmaar, terwijl in diens plaats secretaris is geworden Ds. J. G. Steen beek Jr. te Zunderdorp. Als vice-voorzitter is opgetreden Ds. A. A. Dönszelmann te Amsterdam. LEGER DES HEILS Een conferentie der voornaamste officieren van het Leger des Heils uit alle deelen van de wereld is onder leiding van generaal Hig- sens te Newington Green in Engeland aange vangen. De conferentie is belegd om de con stitutie van het Leger te herzien in den geest van de gezichtspunten, die 2 jaar geleden, toen de Hooge Raad bijeen was, naar voren den gebracht O.m. worden besproken: het beheer van de eigendommen van het Legei, de benoeming van den generaal en de leef tijd waarop hij moet heengaan als zoodanig en de zeer vitale aangelegenheid der autocra tische controle. te conferentie beraadslaagt slechts en heeft geen enkele machtshevoegdhcid, in te genstelling met de bijeenkomsten van den Hoogen Raad. De conferentie is privé, maar er zullen com* munique's worden uitgegeven. ZENDING. :n belangrijk legaat. Advocaat Jan Kevter, oud-lid van den Volksraad in de Kaap voor Ficksburg, heeft een som vnn 150.090 dollar voor het Zendingswerk van de Ned. Geref. Kerk in de Kaapprovincie (Zuid- Afrika) gelegateerd. Dc Ned. Geref. Kerk in de Knap heeft per jaar 52 000 dollar voor haar Zendingswerk in het buitenland noo dig, d. i. Nyassaland, Mashonaland, Soedan, enz. Voor de werkzaamheden in het binnen land heeft men 6000 dollar noodig, zoodat het legaat een welkome aanvulling is. HOOGER ONDERWIJS Prof. Dr. F. ROELS. Aan Prof. Dr. F. Roels is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Prof. Dr. P. H. G. van G i 1 se, nieuw benoemd hoogleeraar als opvolger van Prof. Kan voor het onderwijs in de Keel-, Neus- en Oorheelkunde, heeft hedenmid dag in het Groot-auditorium, zijn ambt aan vaard met een rede over: „Ontleedkundige vajiaties cn hun ziektekundige beteekenis op het gebied der Keel-, Neus- gn Oorheel kunde". Spr. besloot zijn rede met gebruikelijke toespraken. MEDISCHE HOOGESCHOOL TE BATAVIA. Toen, vier jaren geleden, de organisato ren van de Medische Hoogeschool te Ba tavia gewaagden van 30 a 40 studenten, waarop in 1930 te rekenen zou zijn, werden zij voor onverbeterlijke optimisten aange zien, naar de „Banier", Chr. weekblad vooi Ned.-Indië, herinnert En hoe is de zaak nu geloopen? In het eerste jaar lieten zich 27 studen ten inschrijven, in het 2de jaar 33, in het 3de jaar steeg dit tot 74 en het juist be gonnen 4de jaar boekte niet minder dan 1)7 nieuwe studenten. Er zijn nu totaal 216 ingeschreven en men nadert nu reeds het op taxatie berus tende aantal van 250 voor de volgroeide Geneeskundige Hoogeschool een aantai, dat vijf jaar geledén belachelij-k werd ge vonden. Sinds de oprichting bedraagt het aantal afvallers slechts 16, waarvan één overleed, 3 naar de Rechten overgingen en 5 hun studies in Nederland voortzetten. Het aantal werkelijke mislukkingen be draagt dus slechts 7, een cijfer dat stellig gunstig afsteekt bij die van de Rechts Hoogeschool. Het over^roote deel der nieuw ingeschre venen (58) behoort tot de Inheemsohen, 27 Chineezen en 9 Europeanen. Er zijn vijf vrouwelijke studenten, drie van Inheemsohe en twee van Ghineesche landaard. N. D. D. D. TE AMSTERDAM. Het adres van den ab-actis van het Stu dentencorps „Nil Desperandum Deo Dule" aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is. R. C Harder, Hugo de Grootplein 16III te Amsterdam. MIDDELBAAR ONDERWIJS ONDERWIJSRAAD IN NED. INDIfi De Onderwijsraad in Ned. Indië, in pleno vergadprd, heeft de volgende beslissingen genomen: lo. Verworpen werd heit voorstel, waarin werd uitgesproken, dat het ongewenscht de volksschool en de etandaardschool in een onderbouw onder te brengen. 2o. Met groote meerderheid werd de ooi* derbouw met het Nederlandsch als leervak aanvaard. Men meende daarin aa zwaren der inlandsche groepen tegemoet te moeten komen, hoewel ook nu weer op pae- dagogische gronden sympathie werd uitge sproken voor de verdrijving van het Neder landsch uit den onderbouw. Aangedrongen werd op zoo gering mogelijke uitbreiding ven het aantal onderbouwen. 3o. Voor alle Nederlandsche onderdanen —i niet-Nederlanders werd het geheele systeem, dus ook de onderbouw a. zonder het Nederlandsch aanvaard. 4o. Verworpen werd een aparte Neder landsche school voor niet-Ned er landers. Hij die is geassimileerd, krijgt toegang tot de Nederlandsche school voor Nederlanders. Getracht werd neder te formuleeren wie geassimileerd moeten worden geacht 5o. De splising na drie jaar werd vaard, evenals de schakel-klasse, die van verschillend karakter moet zijn, al naar zij voldoende leerlingen van den onderbouw b. dan wel geselecteerde leerlingen van den onderbouw a. ontvangt 6o. Voor goede leerlingen, afkomstig van den onderbouw b., blijft de mogelijkheid be slaan van een zevenjarige opleiding. 7o. Aangenomen werd het verzoek om in de gebouwencomplexen schoolgemeenschap pen te vormen, die onder een bekwaam lei der, goede waarborgen voor een juiste e>caif- tinc van bet leerlingen-materiaal hiedern 8o. Ook voor de Nederlandsche school werd de behoefte gevoeld, een deel der vraagstukken, die "bij de herordening ter sprake kwamen, aan de orde te stellen. CHR. M. O. EN V. H. O. IN ZEELAND. Te Middelburg is, naar de „Zeeuw meldt, in een vergadering van voorstanders van Chr. Middelb. en Voorber. Hooger Ou derwijs opgericht een vereeniging tot be vordering van Chr. Middelb. en Voorber. Hooger Onderwijs voor Zeeland, gevestigd te Middelburg. De statuten werden met algemeene stem men vastgesteld. Een voorloopig comité is gekozen, betaande uit de heeren Ds D. Scheele en Dr. K. Huizinga te Middelburg en Burgemeester A. Bakker tc Koudekemo Binnenkort zal een algemeene ledenverga dering worden gehouden, waarin een defi nitief bestuur zal worden gekozen. LEERAREN IN PLANT- EN DIERKUNDE Amsterdam hield Zaterdagavond de Vereeniging van Leeraren in de Plant- en Dierkunde een drukbezochte ledenvergadering het Gem. Lyceum voor meisjes. Na bespre kingen over plannen voor een eigen tijd schrift, hield Dr. J. Hofker een voordracht „Dierpsychologie in de Middelbare School'". Er volgde een uitvoerige discussie. Hierna demonstreerde Dr. W. H. v. Seters zyn microprojectie-apparaat. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEU. Sloten (N.-H.), C. Schipper, hoofd te Dinteloord. Noordwijkerhout (Herv. School), P. J. Arends, 1ste uad. te IJmuiden (Insin- gerschool). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Poerbolinggo (Java), H. J. Steensma, leeraar Chr. Kweekschool te Leeuwarden Vertrek 2 Jan. a.s. van Marseille per s.s. ^u.len, U (Chr.-Nat- School), mej. C. C. van de Plassche te 's Heer Abtskerke (Z.). Ing. 1 Fehr. Schaesberg (L.), A. van Woudenberg te Amersfoort ONDERWIJZERSVERGADERINGEN. De afd. Schoonhoven der Vereen, an Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen houdt Zaterdagmorgen 15 November a.s. in liet Weeshuis aldaar een vergadering, waar in de heer W. Oova een inleiding zal hou den over „Pascal" en de heer F. Bouw meester het Bijbelsch onderwerp „De En gelen" zal behandelen. Te Enschedé heeft het Opcni*ire- Sohoolhoofd Houwen, die zijn arbeid neer legt, in een 6pecialen ouderavond afscheid genomen. In het blad „Tubaoïtia" lezen we, dat de heer H. bij deze gelegenheid een rede hield om te verklaren: „waarom de Open bare School dó School is en moet zijn". We kunnen ons wel begrijpen, dat er voor* standers van de Openbare School zijn, die uit overtuiging (hut standpunt innemen. Maar de redeneering, die de heer Houwen liet volgen om dat standpunt te verdedigen, kunnen we moeilijk vatten. Hij sprak o.m. aldus: „Niet de ouders alléén hebben recht op bun kinderen, ook de staat, de samenle ving, waarvan de kinderen later leden zul len zijn. En de samenleving moet gebouwd zijn op waardeering en medeleven". Dezelfde redeneering 20U o.i. gevolgd kun nen worden om de Bijzondere School aan te prijzen, de School die van de ouders uitgaat en die door gezinnen, de kernen van de maatschappelijke samenleving, in het leven worden geroepen en onderhouden. De heer Houwen zei verder: „Geen kunst matige scheiding mag duwen aan die grond vesten van een juiste saamhoorigheid. En zeker mag men de kinderen niet opvoeden tot zulke verderfelijke ideeën. Scheiding en onderscheiding naar abstracte verschillen liggen het kind niet. Het kent geen verschil tueschen orthodox en modern, noch üus- schen kapitalisme en socialisme". We willen aannemen, dat" „abstracte ver sdhillcn" niet door het kind in hun volle breedte en diepte verstaan worden. Maar door de opvoeding van-huis-uit verstaan zij reeds heel wat meer dan de heer Houwen ons wil doen gelooven. De Christen-oudere, die de roeping verstaan hufi kinderen op tn voeden in de vreeze des Heeren, zijn er van doordrongen, dat het „abstracte" niet uit opvoedingesfeer van het kind geweerd kan en mag worden. En wat te zeggen van de openbare onderwijzers, die kinderen laten meeloopen in 1 Mei-betoogingen voor een politiek-economisch stelsel als T socialisme is, steunend op hot historisch materialisme, den klassenstrijd en de meerwaarde-theorie? De spreker ging aidus voort: „Dat, wat het kind werkelijk trekt, dat wat alle kinderen londer onderscheid trekt, maakte de houw rail bijzondere scholen niet noodzakelijk". We vragen: zou de Openbare School pre cies geven wat alle kindoren trekt? Of het onderwijs „trekken" zal, hangt niet enkel aan het leerplan, maar ook aan den leer- trank Maar 't gaat bij de opvoeding niet. om wat de kinderen trekt, maar om wat ze oor het later leven noodig hebben. En daar* bij beslist wat de ouders als roeping voor het leven zien. Dan kom er iets héél fraais. De heer Hou wen zei verder: „Juist de oprnbare school kan dat geven, omdat ze de school is. niet gebonden aan fossielen van wal eens levend Christendom was, maar omdat ze uit dat Christendom het concrete, het tastbare, de Christelijke deugden leert. De schooi, waa-«u onderwijzeis staan, die een meening mogen hebben over alles wat in de wereld leeft, maar die hun eigen will-n en handelen ge leid zien en wenschen door wet en weten schap wat des kinds is en wn-t de maat schappij er later van wensclit. De school waar de onderwijzers niet om behoeven te zien naar kerk of voogd, waar de onderwij zers werken in vrijheid, toch gebonden; met vurig streven, -toch beheersdht. De openbare school, de eenige school, ónze school met U propagandisten". 7e zien en hooren in deze laatste bewe ringen heel wat knallend vuurwerk. I)e Scholen met den Bijbel worden blijkbaar be schouwd als „gebonden aan fossielen van wat een© levend Christendom was". Zoo iets hebben we meer gehoord. Ook dat de Open bare School eigenlijk „de Chrislelijke School" hij uitnemendheid is. Maar daar is dikwijls onzerzijds op gereageerd, dat nu maar geen inkt meer aan verspil len zullen. Alleen willen we toch met droef heid er op wijzen, dat er altijd nog enkelen gevonden worden, die aan zulke beweringen geloof hechten, terwijl za toch kunnen we ten, dat op de Openbare School, waarvan dan door den heer Houwen gezegd wordt, dat ze „uit het Chrietendom het concrete leert", de naam van Jezu6 Christus els Zaligmaker zelfs niet genoemd en aangebe den raag worden! De voorzitter van de Oudercommiesie of freerde het scheidende Openbare-School- hoofdde werken vazi Mr. P. J. Troelstra, Meer zullen we van en over dezen af scheidsavond maar niet zeggen ONDERWIJS IN DE FRIESCHE TAAL. Op 15 November a.s. zal vanwege „It Boun fen Fr. Selskippen büten Fryslan'' des avonds om 8 uur in het American hotel te Amsterdam een openbare vergadering worden gehouden voor het onderwijs in de Friesehe taal. Het woord zal worden gevoerd door de heeren Prof Dr. T. Brandsma, O. Carm, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en lid van den Prov. Frieschen Onderwijsraad; en D. Kalma. letterkundige- te Leeuwarden. Door de welwillende medewerking van den heer C. Dokkum en eenige zijner leerlingen zal op dezen avond kunnen worden uitgevoerd een nieuwe compositie van het Friesehe volkslied van den heer C. Dokkum, onder leiding van den componist; de dames A. Jonker en Fr. Winkelman zullen Friesehe liederen zingen (eedichten van Dr. Postma, F. Schurer, Pitere Jelles e.a., muziek van C. Dokkum, Joh. en J. H. de Rook e.a.) ACADEMISCHE EXAMENS. Tg. Gesl.prop.e: de heer R. Vissers i >nt, de heeren N. C. mej. A. J. Erd- Gesl Gcuig-eleerdheld: prop e nln^en (met lof). ersltelt t Taal: doct.e slaand: Godgeleerdheid: Pliester en V E. f Apothekersassleent, Heorlerba&n. Afgcv Rijksuniversiteit te Groningen. Gesl.: Wis- en Natuurkunde: cand.ex., mej C. J. H. Pekel der. EXAMENS-MECHANICA Den Haag. 11 Nov MO. Akte K6. Hoogere EXAMENS-LOGOPAEDIE Den Haag, 11 Nov. Gesl. voor het diploi Spreekonderwljs der Vorec P. M. Kloet. C. M EXAMENS-STUURMAN AMALIA VAN SOLMS EN HET HUIS TEN BOSCH Frederik V, van moederszijde een klein zoon van Prins Willem van Oranje, keur vorst van de Palts, de ongelukkige koning van Bohemen, bijgenaamd de Winter koning, had in het jaar 1621 de wijk ge nomen naar Holland, waar hij door de Algemeene Staten vriendelijk en gastvrij was ontvangen. Hem werden zelfs in den Haag ter woning afgestaan de groote huizen, die aan van Oldenbarnevelt en zijn schoon zoon van der Mijle hadden toebehoord, ter wijl de Staten van Utrecht hem te Rhenen een stuk grond aanboden, om daar een paleis te stichten. In het gevolg van zijn gemalin Eliza beth van Engeland bevond zich een hof dame, Amalia van Solms geheeten, de dochter van 's konings opperhofmeester Joan Albrecht, graaf van SoLme Braunfels en Agnes de Wittgen stein. Amalia was geboren in den Haag op den 31en Augustus 1602, dus op denzeifden da tum, waarop 278 jaar later haar afstamme linge in het achtste geslacht, de tegenwoor dige Koningin der Nederlanden, het levens licht zou aanschouwen. Or> deze toen 23-jarige dame vestigde Prins Maurits in 't jaar 1625 de aandacht van zijn broeder Frederik Hendrik met den raad haar ten huwelijk te nemen. Maurits' gezondheidstoestand ging er in den laatsten tijd niet op vooruit, hij lag ziek te bed en hij voelde wel, dat de leverkwaal, Honthorst 1634). hij leed, hem geen lang leven meer gunnen zou, en als Frederik Hendrik niet huwde, zou met diens dood het geslacht Nassau-Oranje in de manlijke linie zijn uit gestorven. Maurits moest erkennen hoe ongeregeld en verkeerd zijn leven was geweest en hij raadde zijn broeder ten sterkste af zijn voorbeeld te volgen. Bovendien was Frede rik Hendrik toen al 41 jaar oud, dus als hij trouwen wilde, moest hij daarmede niet lang meer wachten. Frederik Hendrik gaf gehoor aan den raad van zijn broeder; het huwelijk werd den 4en April 1625 voltrokken, en weinige dagen daarna, den 23en April, blies Prins Maurits den laatsten adem uit in het paleis „het Oude Hof" in het Noordeinde in den Haag. Eerst den 26en September d.a.v. werd zijn stoffelijk overschot bijgezet in den vor- slelijken grafkelder te Delft. Amalia van Solms ontving als huwelijks gift van de Staten van Holland een som van 20.000 gld., terwijl de Staten van Utrecht haar een schilderij van Roeland Savery en het volgende jaar een van Paul Moreelse ten geschenke gaven, voorstellende een herder en een herderin. De prinses wordt ons beschreven als een vrouw van meer dan buitengewone schoon heid, bedeeld met een uitnemend veratand, een schranderen geest, een helder oordeel en een eerbaren levenswandel. Maar aan den anderen kant was zij niet vrij van eergie righeid en wordt haar ten laste gelegd, dat zij niet van baatzuchtigheid was vrij te pleiten, daar zij al te zeer gezind was om zich in de staatszaken te mengen. Overigens was zij een vrouw van fijne beschaving en vorstelijke manieren, die het hofleven op hooger peil bracht dan het tot nu toe hier te lande was geweest, ja, die haar hof maakte tot een van de schitterend ste van Europa. Of zij de grootscbheid des levens, die zij zocht, hooger achtte don de eenvoudigheid des geloofs, die ook voreten en voretinnen noodig hebben om getroost te leven en eenmaal zalig te sterven, daar van zwijgt de geschiedenis. Dit is zeker, dat de Haagsche predikanten het niet op haar begrepen- hadden. Met het oog op haar eenvoudige afkomst en haar spoedige verheffing tot prinses van Oranje werd zij op niet zeer hoffelijke en kiesche wijze in prieken, waarbij zij zelf tegen woordig was, vergeleken met Esther, de arme nicht van Mordeohaï, die tot koningin was verheven. Zij zelve gaf van fijner gevoel blijk door na haar verheffing tot lijfspreuk te kiezen: Quid reddam Domino? d.i. „Wat zal ik den Heere vergelden?" Frederik Hendrik had zich niet veel tijd gegund voor de zaken van zijn huwelijk. Veertien dagen vóór zijn trouwdag was hij eerst uit het veldleger te 's-Gravenhage aangekomen en acht dagen na zijn huwelijk zat hij alweer bij zijn troepen, die Breda Het huwelijksleven van deze vorstelijke personen werd geadeld door wederzijdsche liefde en was gezegend met een negental kinderen, waarvan vier jong overleden zijn. Zoo werd er den 4en Augustus 1630 een doch tertje Elisabeth geboren, dat dadelijk na de geboorte stierf. En den 30 November 1639 een zoontje. Hendrik Lode wijk ge heeten. dat den 29 December weer werd weg genomen. Het eerste kind was een zoon, de latere Prins Willem II, bij wiens geboorte de Algemeene Staten, die zich tot gevaders van den jongen prins hadden aangeboden, hem een lijfrente vereerden van 8000 gul den, waarvan de rentebrief in een gouden doos was gesloten. De Staten van Holland schonken hem een jaargeld van 5000 en dc stad Delft een van 600 gulden. En verder werden aan het vorstelijk echt paar vier dochters geschonken: Louise Hcn- riëtte, Albertine Agnes, Henriëtte Catharine en Maria, van wier lotgevallen en lustpa leizen ik vroeger reeds allerlei mededcelin- gen heb gedaan. Meer dan eens heb ik gelegenheid gehad te wijzen op de liefde voor de kunst, die dit echtpaar bezielde, cn die zich open baarde in de waarlijk vorstelijke verblijven, die zij bezaten of lieten bouwen. Geen moeite of kosten werden gespaard om die te doen versieren en vèrfraaien door de beste kun stenaars, die het land opleverde, van wie ik alleen wil noemen den in de kunst van het vervaardigen van goudleeren behang sels vermaarden Hans le Maire to Am sterdam. Ook werden deze paleizen verrijkt met een keur van schilderijen, die het prinselijk echtpaar met een zekeren hartstocht ver zamelde. Zoo gaf de Prins aan den grooten schilder Rembrandt opdracht tot het schilderen van een reeks tafereelen uit het leven van Christus, die de kunstenaar van 1633 tot 1646 vervaardigde. Met uitzondering van „de Besnijdenis", die verloren gegaan is, bevinden deze stukken zich thans in de „Alte Pinakothek" te Mtlnchon. Ook aan andere schilders werden herhaaldelijk be stellingen gedaan, zoo aan Gerard van Honthorst, die verscheidene portretten van de prinselijke familie maakte, o.a. een portret van Frederik Hendrik in zijn ouder dom, dat zich thans in het Mauritshuis bevindt In 1643 kreeg hij voor het schilde ren van verscheidene conterfeitsels 3285 gld, Aan Hercules Sanders, die ook 's Prinsen portret schilderde. Aan den Ant- werpschen schilder Gonzales Coques, wien het prinselijk paar een reeks van tien schilderstukken uit de geschiedenis van Amor en Psyche bestelde, welke kunstwer ken nu helaas! verdwenen zijn. Aan den eveneens te Antwerpen wonenden bloem schilder Daniel Seghers. die door Frederik Hendrik en later door zijn weduwe met eerbewijzen en kostbare geschenken overladen werd. De prinses zond hem o.a. in 1652 een schilderstok, ene palet en zes penseelen van goud, alles vervaardigd door den beroemden Haagschen goudsmid Hans Coenraet Brechtel; wederkeerig ver eerde deze schilder den Prins eenige schil derijen. Aan Thomas Willeboirts, wien de Prins in 1642 voor twee schilderijen (waarvan er nu nog een in het Mauritshuis' berust) 1200 guldon betaalde, en die nog verscheidene andere opdrachten van hem ontving. Nog talrijke schilders van naam, te veel om op te noemen, waren voor hem werkzaam en schatten gelds besteedde hij voor al die kunstwerken. Behalve door Gerard van Honthorst liel de Prins ook door andere schilders portret ten van zich zelf en zijn huisgenooten ma ken. Zoo door A n t h o n i e van D ij c k, die een schilderij maakte van den Prins, rijn gemalin en zijn zoon; door Mich iel Jonsz. van Mierevelt, Adriaen van Nieulandt, Jan Anthonisz. van Ravesteyn en anderen. Voorts heeft de beroemde Q u e 11 i n u s en hebb n nog tal van andere beeldhouwers beelden gemaakt voor zijn paleizen en parken, ter wijl Rombout Verhulst een geheel 1- houwd marmeren borstbeeld van Frederik Hendrik vervaardigd heeft en Francisco Dieussart in 1646 marmeren beelden van vier Oranjeprinsen moest vervaardigen, waarvoor hij 4000 gulden ontving. Al deze kunstschatten dienden tot opluis tering van de paleizen en lustverblijven, die het kunstlievend echtpaar bezat, als: het Stadhouderlijk Kwartier op het Binnenhof en het Oude Hof, beide in den Haag, het Kasteel te Buren, het Huis ter .Nieuwburg te Rijswijk, het Huis Honselaarsdijk bij Naaldwijk, het Hof (e Dieren, het Kasteel Zuvlestein bij Amerongen en andere. Hoe druk Frederik Hendrik het ook had met de krijgsbedrijven, die hij ondernam, zoo liet hij zicli toch dagelijks op de hoogte brongen vnn de werkzaamheden aan en do vorderingen van de werken, die onder han den waren en hij toonde daArin de grootste belangstelling. Van deze zaken, die de kunst betroffen, was zijn secretaris Con6tan- t ij n Huygens, die zelf zooveel liefde voor de kunst bezat, zijn trouwe raadsman; doze vergezelde zijn vorstelijkcn meester op zijn tochten en in het leger en hield op zijn beurt Amalia trouw op de hoogte van het geen er met haar prinselijken gemaal voor viel en van wat er belangrijks in het leger gebeurde. Als „eonstbewaerdcr" van al zijn schilde rijen stelde do Prins in 1646 aan een zekeren Dirck Craey, die ook zelf schilder was, op een jaarwedde van 1000 gulden, „mits sijn goede oxperientie ondc bequamheyt". E. D. J. DE JONGH Jr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11