BINNENLAND. ASONNEtflENYi for kwartaal f3.25 (Beschikklngskosten 0.15) J>er week t 0*25. Voor het Buitenland bi) Weke- lijksche zending ..6.— Ei] dageliiksche zending Alles bi] vooruitbctaliog Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent 2ondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai No 3199 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 4DVCBÏENT1ENI Van 1 lol 5 rtaola J-JK hikt reaal meer 0-2» Ine?». ïlededec linger, van 1—5 regels -2-30 Elke regel meer >0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend f ®*li 10e Jaargang Dit Nummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen „De Bouwwereld" EERSTE BLAD. DE LANDBOUWCRISIS Waarom geen Kamers van Landbouw? Nu de landbouw een ernstige crisis doormaakt, welke vermoedelijk een groot aantal boeren financieelgron de zal richten en het einde van de crisis nog geenszins te zien is, wordt aller- v- :;e van de Regeering verwacht, dat zij maatregelen zal treffen, die leiden tot verzachting van de crisis. 1 is daarom in de eerste plaats li rt dat de Regeering overtuigd v, - van de ernst van de crisis en in de /eede plaats, dat de Regeering v:, wat dé boeren voor regeerings- ihr a i regelen wenschen. Dl vraag moet daarom gesteld wor den: Dringt de stem van onze 250.000 landbouwers, veehouders en tuinders spoedig en voldoende door tot de Re geer ing? Wil de stem van de landbouw spoe dig en voldoende tot de Regeering door dringen, dan moet onze landbouw vol doende en op de juiste wijze georgani seerd zijn. Is zulks het geval? Er bestaan in ons land circa 2000 ver eenigingen of afdeelingen van vereeni gingen op landbouwgebied met circa 200.000 leden en circa 550 vereenigin- gen op tuinbouwgebied met ongeveer 90.000 leden. Onder de tuinbouwver- eenigingen zijn vele tuinbouw veilings- vereenigiiigen, terwijl vele landbouwers en veehouders lid zijn van onderschei dene vereenigingen zoodat het moeilijk te becijferen is, .hoeveel pet. van onze boeren zich georganiseerd hebben en lioeveel niet. Verschillende landbouwvereenigingen zijn yederom gecentraliseerd in: A. Het Koninklijk Nederlandsche Landbouw Comité met 50.000 leden. B. De R.-K. Boeren- en Tuindersbond met 75000 leden. C. De Christelijke Boeren- en Tuin dersbond met 5000 leden. Zelfstandige plaatselijke landbouw vereenigingen zijn er 387 met 37500 le den en zelfstandige plaatselijke tuin- bouwvereenigingen 224 met 24000 leden. De sub A, B en C genoemde organi saties zijn wederom vereenigd in De Internationale Organisatie van Land bouwers, tellende derhalve 50.000 neu trale, 5000 Prot. Chr. en 75000 R.-K., totaal 130.000 leden, terwijl het aantal bedrijven ongeveer 250.000 bedraagt, zoodat van onze landbouw 52 pet. zegge de helft Centraal is georganiseerd. De stem van de 120.000 niet centraal georganiseerde landbouwers dringt uiterst moeilijk of mogelijk in het ge heel niet tot de Regeering door, terwijl bovendien het Kon. Ned. Landbouw Co mité,. de R.-K. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond lang. niet precies hetzelfde wenschen. Overigens bestaan er nog vele zeer uiteenloopende gewestelijke belangen, terwjjl de gewestelijke landbouw comi- té's voor eenzelfde gewest onderling niet georganiseerd zijn. Zoo interesseeren de boeren van het vaste land van Zuid-Holland zich niet bijzonder voor de nadeelige gevolgen van de jaarlijksche verpachting van losse landerijen, terwijl in Friesland dit. kwaad zeer veel voorkomt, zoodat daar veel stemmen opgaan om aan die onge zonde toestand een einde te doen maken. Al de genoemde vereenigingen zijn zuiver particuliere instellingen, zoodat niets de Regeering verplicht om van de adviezen, gevraagd of ongevraagd, van deze vereenigingen gebruik te maken. We zien derhalve dat de Regeering tot op heden het niet wenschelijk geoor deeld heeft op het gebied van onze land bouw regelend op te treden. Op het gebied van den Handel en van de Nijverheid is de Regeering wel rege lend opgetredenArt. 1 van de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken zegt: Er zijn ter vertegenwoordi ging van den handel en van de nijver heid in het geheele Rijk, Kamers van Koophandel en Fabrieken. Waarom heeft de landbouw geen of- ficieele vertegenwoordiging in het ge heel e Rijk door middel van Kamers van Landbouw Is zulks onnoodig? Juist in deze landbouwcrisistijd komt deze vraag naar voren. Volgens ge noemde wet is de taak van de Kamers van Koophandel, het geven van advie zen en inlichtingen, het doen van verzoe ken en voorstellen aan het algemeen bestuur, alsmede aan de provinciën en gemeentebesturen. Aan.de Kamers kan worden opgedragen entrepots of beur zen te beheeren, inrichtingen ten be hoeve van den handel te stichten. De Kamers verleenen certificaten van oor sprong, verzamelen statistische gege vens en zijn belast met het houden van het Handelsregister. De leden van de Kamers worden ge kozen door kooplieden en fabrikanten, die ingeschreven zijn in het Handels register of door Vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid. Deze vereenigingen brengen zooveel stem men uit, als zij leden hebben, die inge schreven zijn in het Handelsregister. Op geheel gelijke wijze zou de Regie ring kunnen instellen Kamers van Landbouw, Veeteelt en Tuinbouw. De leden dier Kamers te doer, kiezen door de landbouwers, veehouders en tuinders of door de vereenigingen op landbouw gebied in evenredigheid van het aantal leden. Als de bestaande landbouw-, veeteelt en zuivel-Consulenten ambtshalve voor zitter werden dier kamers, zou er een nauw contact ontstaan tusschen de Re geering en de landbouw. Indien er een 40-tal Kamers ingesteld werden, zou iedere Kamer circa 6000 bedrijven omvatten. Als elke Kamer 20 leden telt, dan zou op elke 300 boeren er een lid van de Kamer kunnen zijn. Zoo zonden in Zuid-Holland 4 of 5 Ka mers ingesteld kunnen worden, b.v. één voor de Bollenstreek, één voor de Rijn streek, één voor de Krimpenerwaard, met Gouda en omstreken en één voor de Zuid-Hollandsche eilanden. De Kamers, zouden een zeer ruime taak kunnen hebben. In de allereerste plaats het geven van advies aan de Overheid over alles wat de landbouw betreft. Voorts in het verleenen van medewerking in zake de uitvoering van onderscheidene wetten de landbouw ra kende als de Jachtwet, de Veewet, de Nuttige Dierenwet, de Botenvet, de Paardenwet, de Trekhondenwet, de Vo- gelwet, de Boschwet, de Landarbeiders- wet en de Vleeschkeuringswet. Haar kon worden toevertrouwd het beheeren van Proefstations, het oprichten van Landbouwscholen, het oprichten en be heeren van veilingen van landbouwpro ducten. Op het gebied van verkeersmiddelen tot verkrijging van goede, vlugge en goedkoope transportmogelijkheden voor de landbouwproducten zouden zjj veel tot stand kunnen brengen. Tusschen de belastingadministratie en de Kamers zou een nauw contact kunnen bestaan ter verkrijging van een uniforme regeling van de wjjze waarop de boerenboekhoudingen behooren te worden ingericht en het vaststellen van normen voor het aanslaan van boeren in de inkomstenbelasting, welke geen boekhouding wenschen aan te houden. Dit alles zou in sommige gevallen voor de boeren veel tijd (en ergernis?) be sparen. Ten slotte zouden de Kamers van Landbouw het moeilijke vraagstuk kun nen gaan bestudeeren, hoe het mogelijk is, de trek van de boerenarbeiders van het land naar de steden te voorkomen, een verschijnsel dat in de toekomst wel eens de ondergang van onze landbouw zou kunnen worden. De wenschelijkheid van het tot stand komen eener officieele vertegenwoordi ging van den landbouw in liet geheel Rijk door middel van Kamers var. Landbouw, vermeent de schrijver dezes voldoende te hebben aangetoond. Daai'om de hand aan de ploeg gesla gen en doorgeploegd tot het Binnenhol in Den Haag is bereikt. M. A. VERKERK. OFFICIEELE BERICHTEN HEGENTEN OVE1Ï GEVANGENISSEN Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid v: liet college van regenten over de gevange nissen te Haarlem mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh rechter in de ar rondissementsrechtbank te Haarlem. VOOGDIJRAAD Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad 's-Gravenhage I: W. F. M. M u lier. werktu:gkundig ingenieur. wo nende te Rijswyk «Z.H.). POLITIE Bij Kon. besluit is benoemd tot commis saris van Rijkspolitie S. W. M ooien aai tevens commissaris van politie te Groningen. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister i arbeid, zal Donderdag 13 November r plaats hebben. RESERVE-VELDPREDIKER Bij Kon. Besl. is benoemd tot reserve-veld prediker voor den tijd van oorlog bü het leger te velde de beer ds. A. Klaver, pre dikant te Hoorn. STAATSBEGR00TING 1931 BUITENLANDSCHE ZAKEN MEMORIE VAN ANTWOORD Aan .de Memorie van Antwoord in zake dc begrooting van Buitenlandscbe Zaken oor 1931 wordt het volgende ontleend: De Volkenbond. Hoewel van oordeel, dat op verschillende punten reeds belangrijke resultaten zijn be reikt, zou de Minister wenschen, dat de Volkenbondsidee onder de volkeren sneller orderingen zou maken dan tot dusver het geval is. Van een georganiseerde samenwerking tusschen de kleine mogendheden ten aan tier ontwapening, kan hij geen resul taat verwachten. De aanpassing van het VolUcnbondsvcrdrag aan het Kellogg-ver drag is door de Nederlandsche delegatie arm bepleit, en de Regeering stelt zich Dor in deze lijn te blijven doorgaan. Besprekingen op economisch gebied in de onderscheidene landen, hebben een onmis kenbare waarde-voor verbetering van de onderlinge verstandhouding. Bij de waar deering .uitgesproken voor den arbeid, te dezer zake door den lieer Colijn verricht, simt de ondergetcekende zich van harte ._j. Inderdaad is het te betreuren, dat rh pogingen om tot een bestand op tariefge- bied te geraken, niet tot liet beoogde resul laat hebben geleid; intusscben zou reeris eel gewonnen zijn, indien de „Handels on ven tie" door alle betrokken staten zou worden bekrachtigd. Een wetsvoorstel tot goedkeuring van die conventie zal bin- ?nkort de Kamer .bereiken. Wat de Nederlandsch-Scandinavische sa menwerking betreft, was bet in hooge mate wenschelijk, dat België aan het Neder 'landscn-Scandinavisch overleg deelnam Daartoe heeft de Nederlandsche regeering de Belgische uitgenoodigd, waardoor bij de tweede conferentie ook de Belgische regen ring vertegenwoordigd was. Wijl de be.doe ling der actie slechts is, eenheid van ge dragslijn te bevorderen, om zoodoende sterk te staan, zal men gaarne ook andere re geeringen in de toekomst in dit overleg 'onsehen te betrekken. Wat de meestbegunstigingsclausule betreft |/ordt opgemerkt,rlat deze als basis der in ternationale economische betrekkingen niet kan worden gemist. Belgische betrekkingen. In de Memorie van Antwoord betreffen hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1931 werd medegedeeld, dat met betrekking toi de oplossing der Nedcrlandsch Belgische, problemen tusschen 's-Gravenhage en Brus sel ononderbroken voeling bestaat en dat dezerzijds het mogelijke wordt gedaan om het gewcnschte resultaat te bereiken. Aan die mededeel ing kan worden toegevoegd, dat de Regeering hoopt, dat onderling over leg een nieuwe regeling der hangende vraag stukken een bevrediging van beide landen met zich zal brengen. Met nadruk spreekt de Regeering den wcnsch uit, dat de gunstige atmosfeer die mede door de deelneming van Nederland aan het eeuwfeest van Beigië's zelfstandig heid geschapen is, niet door verke. rdc- stro.' mingen aan deze of gene zijde der gr em 4 il worden vertroebeld. Wat de kwestie der waterwegen in Lim burg en in verband daarmee het vraagstuk der \erbindingen tusschen Antwerpen ei het Hollandsch Diep betreft, schrijft de Mi nister, dat het niet juist is, dat de Maas te Luik in den zomer telkens gedurende een periode van 10 tot 15 dagen zóó weinig .valer zou afvoeren, dat er na reservcering van de noodige hoeveelheid voor de be staande en in aanleg zijnde Belgische ka nalen niet voldoende zou beschikbaar blij cn voor afstrooming naar het Maasvak t( Maastricht om het .Tulianakanaal op peil te houden en tevens de Maasoevers van het grensscheidcnde Maasvak beneden de sluis le Borgharen voor uitdroging te be hoeden. Met den afvoer van de Maas is hel ld us gesteld, dat de perioden gedurende elke eon en ander het geval zou zijn. noch constant van duur, noch regelmatig terugkeerend kunnen worden genoemd Het. is juist deze wisselvalligheid, zoowlal in frequentie als in tijdsduur, van de pe rioden gedurende welke de Maas weinig water bevat, welke de zaak minder een voudig maakt, dan zij in het V. V. gesteld. In de 40-jarige periode va 1927 is gedurende slechts 31 dagen de af voer minder dan 25 M3. per seconde ge weest. Ook is het, voor zoover de Regee^ ring bekend, niet juist, dat België bij Lixhe. een sluis bouwt van kleine afmetingen ter verbinding van bet Albertkanaal met het kanaal Luik—Maastricht In de derde plaats wordt gewezen op den passus in bet V. V., waarin de verbetering van het Hellegat en van het kanaal door Zuid-Beveland wordt genoemd als een concessie aan België. Die verbetering is niet anders dan een der tal rijke wijzen, waarop de overheidszorg voor de Nederlandsche waterwegen tot uiting komt en de Regeering wijst met nadruk de voorstelling af, als ware het een tegemoet koming aan België en nog» wel een waarvoor een tegenprestatie zou moeten worden bedongen wanneer die zorg zich tot het I-Iellagat en het kanaal van Zuid- Beveland uitstrekt. In het V. V. wordt over het Albertkanaal van Luik naar Antwerpen, gesproken als zou dit bepaaldelijk tegen Nederland zijn gericht. Het staat België echter volkomen vrij op zijn eigen grondgebied een recht- strecksche waterverbinding tusschen Luik en Antwerpen aan te leggen. Met zal daarbij slechts voor hebben te waken, dat het niet in strijd komt met zijn internatio nale verplichtingen, met name inzake de- onverminderrien afvoer naar Nederland vai de hoeveelheid Maaswater waarop ons land op grond van tractaten en algemeene regel len van internationaal recht aanspraak k-ir maken. Mocht der regeering blijken, rint hierop inbreuk zou dreigen, dan zal zij zich daartegen te weer weten te stellen. Het feit, dat vooralsnog van een dreigen de onrechtmatige daad niet is gebleken, heeft de Regeering er niet van weerhouden te Brussel te kennen te geven, dat deze aangelegenheid haar bijzonder ter harte [gaat; cr zijn aan de Belgische regeering, gelijk trouwens in het Voorloopig Verslag in herinnering wordt gebracht, vragen ge stc'ld omtrent de uitwerking, die de voor men werken op den afvoer van Je Maas zullen hebben. Een concreet aniwoord op die vragen bleek na eenigen tijd met het oog op den stand van bet technisch onder zoek nog niet mogelijk en is tot heden niet ontvangen. Dat dc Regeering ten deze -diligent blijft, behoeft hieraan wel niet te worden toego- oegd; en evenmin, dat zij geen aanleiding iet om (le bestaande onzekerheid van don toestand met concessies af le koopen Zoo lang de gedachtenwisseling ten deze tus schen 's-Gravenhage en Brussel niet is be eindigd, kan de Regeering geen stappen doen ter openbaarmaking van dc dusver ge- isseldc stukken. Dat Nederland desnoods niet eigen mid delen in de voeding van liet Julianakanaal zal kunnen voorzien, maakt de algemeene positie der Regeering, ook en mei name teSènover bet geheel der Nederlandscti-Bei- gische vraagstukken, gemakkelijker. Nocli- tans zou die mogelijkheid voor baar geen aanleiding zijn om te berusten in ce:i •echtskrenking. zoo deze zich tegen alle verwachting in zou voordoen. De Regeering beeft echter te veel vertrouwen in den eer bied voor het recht die in het buurland be staat, om te onderstellen dat maatregelen tot rechtshandhaving voor haar noodig zul len blijken. Zij mag hopen op een minne lijke regeling der verdeeling van het Maas water. waarbij aan het quantum dat Neder land toekomt geen afbreuk wordt gedaan. Wat de z.g.n. prop van Lixhe betreft, de wegneming daarvan is een onafwijsbare •oorwaardc voor een icgeling met Belgir Iet standpunt der Nederlandsche Regel ing ten opzichte van dc verbetering der erbinding tusschen Maastricht en Luik :ls onderdeel van de geheele verbetering dar ook voor Belgische cn in het algemeen, internationale belangen gewichtige Maas- vasart, is ten vorigé jare uiteengezet in liet openbaar gemaakte memorandum, dat Ilr MS. gezant te Brussel op 7 Mei 1929 aan den Belgischen Minister van Bitenlandsehe Za ken heeft overhandigd. Naar die uiteenzet ting moge hier met betrekking tot dit punt worden verwezen. In den da^r weergegeven gedachtengang is voor een „prop van Lixhe" geen plaats. De verbinding van het Albertkanaal met het Nederlandsche waterwegennet bij Maas tricht, is een der punten waarop de beide Regeeringen tct overeenstemming moeten komen. De belangen van Maastricht heb ben hierbij uiteraard alle aandacht. Aan een en ander wenscht de Regeering ..Is slotopmerking te verbinden, dat zij, juist omdat in het Voorloopig Verslag en .nits- dicn ook in deze Memorie van Antwoord voornamelijk over economische problemen wordt gesproken, meent te moeten wijzen op de zuiver politieke beteekenis van de Nedcrlandsch-Belgisc'.ie verhouding in het ftVfflnwLen E-uropeesch verband. Zondei dat die beteekenis moet worden overschat, is zij niettemin zeer reëel, ook al is zij niet op elk oogenhlik dezelfde en hangt zij voor een groot deel af van de wisselende om standigheden. De Regeering herhaalt, dat zij in het bijzonder in dezen tijd van de pressie ernstig hoopt, dat een definitieve regeling der kwestie spoedig inoge tot stand komen. Het Oranjeboek. De onderwerpen die in het voorloopig verslag worden genoemd als in aanmer king komend voor opneming tn het Oranje- boek, waarvan da verschijning vóór de open bare behandeling van dit begrootingshoofl stuk werd gewer.scht, schijnen te wijzen on "on misverstane' met heirekking lot den aard en de be- oeiing, van dergelijke pni.l raties. Over de Duitsch-Finscbe handelsbi trekkingen is de regeering niets bekend als mogelijke stof voor een Oranjeboek wat ni. reeds door de dagbladpers publiek domein is geworden. Het voorstel-Briand aangaande nauwi F.uropeesche samenwerking en het Neder landsche antwoord daarop zijn in extemso openbaar gemaakt Grensregelingen. Sedert eenigen tijd is met Engeland eone gedachtenwisseling gaande ter regeling van de grens tusschen Suriname en Britscli- Guvana. De besprekingen betreffende grensregi- lig bij de Eems hebben destijds niet tot eet definitief resultaat geleid. Hoewel feitelijk- bezwaren van den bestaanden toestand op het oogenblik niet worden ondervonden, blijft een definitieve regeling gewenscht. Economische voorlichting. Dc Minister heeft geen reden om aan te nemen, dat i. h. a. de Ned. gezantschappen economisch niet voldoende toegerust zouden zijn of niet voldoende voeling zouden heb ben met de consulaten. Eventueele verbe tering zal evenwel onder het oog worden gezien. Klachten over onvoldoende economische oorlichting in het Walenland zijn den Minister niet ter oore gekomen. Hij zal spe ciaal zijn aandacht aan dit punt wijden. Mededeelingen aan de Pers. Dat het departement zeer zuinig is wat het verstrekken van mededeelingen aan de Pers betreft, kan de Minister niet toegeven Geheimzinnigheid vindt in hem geen voor stander. Terecht wordt evenwel in het V.V. opgemerkt, dat op het gebied der buiten landscbe betrekkingen bij het doen mededeelingen eenrge reserve moet worden in acht genomen; met name mogen de in het internationaal verkeer bestaande goede gebruiken niet uit het oog worden verloren. het vaststellen van algemeene, voor het ge heele Rijk geldende regelen voor het ver keer. Ook laat het toezicht op de naleving der voorschriften in de platttiaudsgemeeuten veel tc wenschen over. Gepleit werd voor rijdende Rijksbrigades. Men zou ook bepaal de bevoegdheden kunnen verleenen aan personen, die in verband met bun werk zaamheden veel op den weg zijn. HOFBERICHTEN Met den Staatsspoortrein van 4.56, waarin zich een se bui rijtuig beerd, is de K-imigin- Moeder na haar verblijf in Beieren, gevolgd door een kort verblijf op Het Loo by de Ko ningin, in Den Haag teruggekeerd. _rkrijgen van dc nationaliteit van haar echtgenoot, terwijl zij voorts wcnschten be paald te zien, dat de naturalisatie van den nian tijdens diens huwelijk geen invloed heeft op de nationaliteit van zijn cchtge- noote, tenzij met haar goedkeuring. Met waardeering had men gezien, dat de Minister uitvoering heeft gegeven aan zijn ten vorigen jare geuit voornemen om zich omtrent het vraagstuk van den verkoop op afbetaling te dooD voorlichten door een niet te uitge breide commissie. Men zou gaarne verne men of reeds een mededeeling kan worden gedaan omtrent het tijdstip waarop het ad vies der commissie kan worden verwacht. Enkele leden uitten de klacht dat geen ver tegenwoordiger der vakbeweging in deze commissie is benoemd. Gevraagd werd of spoedig de memorie van antwoord kan worden verwacht op het roorloopig verslag dezer Kamer betreffende net wetsontwerp tot regeling van de bemid deling inzake het muziek-auteursrecht. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op een herziening van het binnenvaartrecht. gijzeling. Het blijkt (lat dit rechtsmiddel ook toepas sing kan vinden in gevallen waarin schul denaren niet in staat zijn een klein bedrag aan contanten steeds te voldoen en waar meer een gevoel van wraakneming dan hot verkrijgen van het recht grondslag der toe passing schijnt te zijn. Sommige leden- achtten dc tegenwoordige opleiding van politiedienareu niet bevredigend. Andere leden verklaarden niet te kunnen toegeven, dat de werkzaamheden van de bestaande particuliere opleidings-inrichtin- ;en tot verwarring aanleiding zou geven. Een regeling van de diensttijden en de waarborg van bepaalde vrije dagen voor rijksveldwachters werd noodig guiordeeld. Geklaagd werd over dc samenstelling der colleges van regenten over de gevangenissen en de verhoudingen tegenover het perso neel zijn hier en daar onbevredigend. Opnieuw werd aangedrongen op maatre gelen tot mitigatie der celstraf. Gaarne zou men nadere inlichtingen ontvangen om trent de herziening betreffende d? geestclij ke verzorging van de gedetineerden. Toegejuicht zou worden als deze arbeid als een volledige betrekking werd gchono- Teleurstelling werd uitgesproken over hel feit, dat irT den arbeidstijd van het perso neel bij het gevangeniswezen nog altijd geen verandering is gebracht. Sommige leden vestigden opnieuw d« aandacht op de geheel onvoldoende water voorziening in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Gevraagd werd of de Minister bij de reor ganisatie der gestichten vooral aan het pa viljoensysteem aandacht wil schenken. Bij alle waardeering voor hetgeen op liet terrein van dc VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid Drop heeft de inisters van landbouw en financiën, naar aanleiding van de scherpe concurrentie, die de Nederl. Oosterkweekers elkaar aandoen, gevr gd: 1. Kunnen de ministers toegeven, dat deze onderlinge concurrentie voornamelijk het ge volg is van den zoo goed als ongeorganiseer den verkoop van oesters, die tot gevolg heeft, dat verschillende kweekers tot elkcif prijs hun voorraad opruimen? 2. Achten de ministers deze volstrekt on- noodige vernietiging, althans zeer sterke be- nadceling van dc oestercultuur met name op de Zceuwsche stroomen. ook niet een ge vaar voor de instandhouding en de renta biliteit der domeingronden, voor oester cultuur geschikt? 3. Indien de voorgaande vragen bevredi gend worden beantwoord, zijn cfe ministers dan bereid op korten termijn te doen onder zoeken op welke wijze een meer doelmatige organisatie van den ocsterverkoop is te bereiken? ANTWOORDEN VAN MINISTERS STEUN AAN GROOTE GEZINNEN In antwoord op een desbetreffende vraag van het Kamerlid Hermans, heeft minister Verschuur medegedeeld, dat de voorbereiding van een speciale bijdrage regeling in dc wo- ninghuren van groote gezinnen is beëindigd. Deze regeling zal werken naast de bijdrage regeling voor krotopruiming. Zeer spoedig zal aan de gemeentebesturen worden mede gedeeld, dat en onder welke voorwaarden de Regeering bereid is. voor de huisvesting van groole gezinnen bijzondere steun te ver leenen. Dc aanschrijving zal, zooals dat ook met roegere aanschrijvingen geschied is, ter kennis van de leden der Kamer worden gebracht. JUSTITIE VOORLOOPIG VERSLAG In aansluiting op hetgeen we reeds dit hoofdstuk publiceerden, laten we onder staand nog volgen: Sommige loden betoogden opnieuw de wenschelijkheid van herziening der wette lijke bepalingen inzake de nationaliteit van de gehuwde vronw. Zij zouden het op priis stellen te vernemen of de Regeering bereid is, tegemoet te ko men aan den billijken ei^ch, dat d<> vrouw bij huwelijk een keuze kan doen tusschen behoud van dc eigen nationaliteit en het verwaarloosde jeugd geschiedt, oordeelden verscheidene leden het systeem, dat de Regeering daarbij volgt niet zonder bedenking. Een spoedige oplossing van de vraag om trent het karakter van een terechtzitting met. gesloten deuren door een wettelijke regeling werd noodig acht. Na het ten vorigen jare gebeurde toen eer, advocaat mededeelingen omtrent het verhandelde in een gesloten zitting in de pers deed verschijnen weet men niet wat op dit stuk geoorloofd is. Gevraagd werd door sommige leden of er wel voldoende controle is op do uitingen in pers on vergaderingen. Gepleit werd niet voor preventieve maatregelen. Wel voor een re- oressief toezicht, men moet bijtijds optred.cn •n niet slap zijn wil men toestanden als in andere landen zijn ontstaan, cn die voor 'Ie ware geestelijke vrijheid weinig of geen ruimte laten, voorkomen. Ook slapheid kan oen reactie in het leven roepen. Tegen on dermijning van gezag cn wet moet worden opgetreden. Vele leden oordeelden dat het meer dan tijd is publieke Godslastering in woord en geschrift strafbaar te stellen. Verscheidene leden oordeelden het nood zakelijk de van communistische zijde ge voerde propaganda tegen den Godsdiensi ernstig onder dc oogen te zien. Sommige leden vroegen opnieuw de aan dacht van de Regeering voor de b.i. weinig bevredigende regeling der benoem ng van .dc leden der Raden van Eeroep voor de Ongevallenverzekering. Door somige leden werd aangedrongen op HANDELSVERDRAGEN VERGADERING HERZIENINGSCOMMISSIE i commissie voor de herziening van de handelsverdragen heeft haar S2ste en 83ste vergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. J. A. Nederbragt, waarin werd mee- tredeeld dat met Roemenië een voorloopige handelsovereenkomst is gesloten, welke zal gelden tot de totstandkoming van een defini tief handelsverdrag met genoemd land. Verder werden inlichtingen verstrekt no pens inleidende besprekingen, die met de Bel gische regeering te Brussel zijn gevoerd over de hoofdlijnen van een te sluiten nieuw, ge moderniseerd handelsverdrag overeenkomstig de o.a. te Genève aanvaarde beginselen, als mede omtrent de te s-Gravenhage gevoerde Nederlandsch-Belgisch-Scandinavische bespre- Deze besprekingen hadden betrekking op verschillende economische onderwerpen, die op het oogenblik te Genève san de orde zijn, en strekten tot het vaststellen van een geza menlijke gedragslijn, die door de genoemde landen op de a.s. economische conferenties te Genève zou kunnen worden gevolgd. Het ligt in de bedeling, ook in de toekomst het plegen van zoodanig onderling overleg te bevorderen. Tenslotte beëindigde de commissie haar be schouwingen over het rapport-Bodenhausen- Aan de hand van deze beschouwingen zal thans een advies omtrent dit rapport aan de regeering worden uitgebracht. NED. BOEKENDAG Namens de commissie, welke de herden king voorbereidt van het 50-jarig jubileum van don Ned. Uitgeversbond, wordt mede gedeeld, dat de boekhandel zich levendig interesseert voor het doen slagen van den Nederlandschen Boekendag op 15 Novem ber a.s. Tn vele groote en kleine plaatsen zullen dien dag lezingen over boeken door bekende schrijvers worden gehouden (o.a. te Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Zeist Naaldwijk, Hilversum, Winterwijk, Zwolle, Tiel, Emmen, Lochem, Amstelveen, Breda. Rotterdam, Leeuwarden, Meppel, Bodegra ven, £aandam, Zutphen, Breskens, Tholen). Te Amsterdam hebben de bcpkvcrkoopers een etalagewedstrijd georganiseerd. Daar zal de bekende jeugdschrijver J. B. Schuil voor een gehoor van 150 gennodigden, jon gens en meisjes, spreken in het Gebouw dei Amsterdamsche Jongemannenvereeniging. Tc Haarlem spreekt mevr. Kooy v. Zegge HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1