(uwe igelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken heerenbaai ZLSONNSfiSSNTl jPer kwartaal (Besc.hijskingskosten 0 15) >er week Voor het Buitenland bij Weke- lijksr.he zending Bij dageliiksche tending Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad J cent Zondagsblad niet afzonderlijk 'verte No 3198 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 4 D V E RI E N 11 fi Si Van 1 tnl 5 meats Like mest ncoi °-22V' Inge* xvrtede» dn gei. van I—6 regels ..2.30 Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f ®-*® 10e Jaarganc Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ENKELE VRAGEN, DIE ZIJN GAAN RIJZEN VI. (Slot.) Dit zal het" slotartikel van deze reeks zijn. Wij gaven wel eenige artikelen- méér dan ons plan was. Wie er geen be langstelling voor had, kon ze ongelezen laten. Het dagblad van heden toch geeft zooveel lectuur, dat ieder kan kiezen naar welbehagen. Anderzijds ontvingen wij onverwacht veel verzoeken om bepaalde kwesties uit het probleem van den arbeid te be lichten, zoowel van patroons als "an ar beiders. Menigeen zal uiteenzetting on zerzijds van wat hem onduidelijk was, hebben kunnen aantreffen. Andere be langrijke zaken zullen later aan de orde mogen worden gesteld. Het bleek ons, dat veel meer dan wij konden vermoe den, economische en sociale vragen in onzen tijd den Christen, die midden in de rumoerige wéreld staat, gaan benau wen. De theorie lijkt vaak zoo mooi, maar is meestal zoo grauw, en de prac- tijk biedt dan ook dikwijls geheel wat anders. Wij hopen'in het vervolg in onzen persarbeid dezen nood der tijden, wat in vele gevallen een zielenood is, wat meer aandacht waardig te keuren. Thans liggen daar nog een paar vra gen en dan moet toch gezocht worden naar een middel voor de christenen om elkaar te begrijpen. Het kan in het economisch belang van het bedrijf zijn zoo de werkgever zich verzet tegen werkstaking. Door de inwilliging der gesteldé eischen kan de bestaansmogelijkheid van het bedrijf in gevaar worden ge bracht. Bij slot van rekening, wanneer alle overleg vruchteloos is gebleken, draagt de patroon alle verantwoorde lijkheid voor zijn ondèrnéming. In de vele jaren, dat wij het sociale leven gadesloegen, zoowel va.i uit den vrijstaanden toren der theorie, als uit den practischen gezichtshoek, hebben wij nog nooit een staking gadegeslagen, welke niet veel leed veroorzaakte en welke meestal niet een spoor van tra nen en van wee achterliet. Zoodra het staken niet meer gezien wordt als het aller-, alleruiterste wapen, hetwelk nog het eenigste middel is om schromelijk onrecht te voorkomen of onverdedig bare loonen verhoogd te krijgen, is het reeds mis. Wat is het gevaar van het militairisme? Dat het ontijdig in de plaats treedt van de diplomatie. In de vakbeweging wordt het militaire en het diplomatieke element door dezelfde per sonen vertegenwoordigd. Dat is een groot gevaar. Het verband tusscheil staking en werkloosheid is ook nog niet overal dui delijk. Men spreekt soms van bedrei ging en vreesaanjaging, wanneer de werkgever waarschuwt, dat zijn door de staking geschokte balans slechts her steld kan worden door de uitgaven over de geheele linie te verminderen. Dit beteekent, in tegenstelling mei werkverschaffing, werk vernietiging. In elke flinke onderneming zijn groo- te sommen vastgelegd voor de zooge naamde organisatie van het bedrijf Als het vlot loopen dezer organisatie slechts voor een korten, tijd onderbro ken wordt, kan het soms jaren duren eer dit hersteld issoms hebben concur renten de wereld is nu eenmaal hard zooveel weggehaald, dat volkomen herstel nooit meer intreedt. Gebrek aan ruimte verbiedt ons dit met voorbeel den duidelijk te maken. Waar wij we ten, dat vele doordenkende arbeiders ernaar snakken, zulke kwesties te over zien, moest hierover noodig college wor den gegeven. Dit is minstens even noo dig. als voordrachten te houden over idealen, te mooi voor deze onvolkomen samenleving. Nu het ethisch belang, hetwelk kan verplichten een staking met alle geweld te keeren. Wij bedoelen hiermede, het in 't leven roepen van verbittering tusschen patroon en eigen arbeiders. Dit is een zaak, welke den Christen toch wel bui tengewoon ter harte moet gaan, en ove rigens elk welwillend mensch. Natuurlijk zullen er fabrieken of werkplaatsen zijn, waar de verhouding slecht is. Staking zou het hier nauwe lijks kunnen verergeren. Over het alge meen valt het mee. In doorsnêe zijn pa troons en arbeiders dezelfde soort men- Het vijfde artikel stond in ons nummer yan Donderdag 6 November. schen, wielt niets menschelijks vreemd is. .Er zijn aan beide zijden gemakke lijke en lastige karakters. Er zijn pa troons, welke met aangeboren en ook wel aangeleerde tact kunnen omgaan met hun personeel en~er zijn anderen, wien 't slecht afgaat. Precies zoo staat het bij de arbeiderszeer bruikbare ka rakters en daarnaast lastige. Maar over het algemeen bederft een staking de verhouding radicaal, wijl de onderscheiden karakters zich meestal hebben aangepast. Valt het niet te loven in een pa troon. dat hij den dag, waarop zijn per soneel het werk neerlegt, den zwartsten dag van zijn leven noemt? Er zijn er, wij staan er voor in, wien zulker. dag zwaarder valt, dan de gang naar het kerkhof. Bij dit laatste kon men zich buigen onder Gods hand, maar hier hadden menschen de breuk geslagen. Precies zóó staat het gelukkig vaak bij de arbeiders zelf. Wij hebben ze wel dagen lang met gebukt hoofd zien loo pen, tegen den dag, waarop zij staken moesten opziend als tegen een hemel- hoogen berg. Maar de organisatie beveelt en de soldaat moet èehporzamen, ook al schrompelt de persoonlijkheid in tot minder dan niets. Ook kan het voorkomen, voorzeker, dat het personeel eener onderneming door het organisatie-bevel reeds van stonde aan zich los gevoelt van het be drijf. Dan is de teleurstelling voor den werkgever zooveel te grooter. Wij héb ben vanzelfsprekend alleen op het oog patroons, welke ernaar streven goede patroons te zijn. Zoo deelde mij vlak vóór een conflict, een bejaarde patroon, welke onder ideale verhoudingen liet werken dil ontkenden de arbeiders niet en welke pas 21/2 ton had gestort in een bedrijfs pensioenfonds, omdat hij vóór zijn dood zekerheid wilde hebben, dat zijn men schen rustig den ouden dag konden af wachten, medé, hoe hij met zijn perso neel had' vergaderd. Maar hij bleek geplaatst te worden voor een muur van opgeschoten wantrouwen. Een ander worstelde mét een vakver- eenigingsbestuurder in-een personeels vergadering over zijn mannen. Toen hij uitriep, dat het ging om de zielen van zijn menschen, merkte de bestuurder op, dat ieder voor zijn eigen ziel moest zorgen. Heden schrijft ons een belangstellend Christelijk werkgever naar aanleiding van dit onderwerp: „Het Woord Gods stelt mij, als patroon verantwoordelijk voor 'mijn personeel, evenals het mijn personeel verantwoordelijk stelt tegen over mij, als de patroon, in wiens zaak het haar Gods bestel zijn brood vindt. En wat doet nu onze huidige organisa tievorm anders dan die verantwoorde lijkheid ondermijnen en overdragen op wederzijdsche organisaties, vrijwel met uitschakeling van de direct belangheb benden tegenover elkander? Niet ik zal met mijn personeel, waarvoor God mij verantwoordelijk stelt, handelen over wat tot wederzij dsche tevredenheid kan geschieden, maar dat zullen menschen, kilometers ver-af doen. Alle persoon lijkheid wordt gedood." Hier kan best wat tegen in gebracht worden, maar de organisatie mag zeker niet van middel veranderen in doel. Wanneer er een goede verhouding bestaat tusschen patroon en arbeiders, en hiervan de gezinnen den zegen on dervinden, en dit komt veel meer vóór, dan men oppervlakkig denkt, is het een ethisch belang, staking te verhinderen. Er zijn werklieden bij ons geweest, die nachten slapeloos hadden doorge bracht, omdat zjj heen en weer geslin gerd werden en zij niet tot rust konden komen en het hun op de ziel brandde. Met hun vrouw hadden zij gebeden om licht. Wel is de Strijd van een Christen patroon en een Christenwerkman zwaar, niet het minst in dezen tijd, nu de organisatie niet meef weg te den ken is. Maar haar taak zij, waar een goede verhouding is, die te versterken, en niet te verbreken. Wij wenschen het hierbij niet te la ten. Niet afbreken, maar opbouwen is des Christens taak. De oude tijd mei zijn geheel andere toestanden glijdt door onze vingers en wij zullen ons het nieuwe, ook in de verhoudingen, moeten indenken. De Christen kan zich niet terugtrek ken uit de samenleving, ook niet van j het verkeer met niet-geestverwante medeburgers. De Apostel Paulus zegt zeker niet, dat wij „uit de wereld moe ten gaan" en onze Heiland bad niet, dat Zijne volgelingen uit de wereld zouden worden weggenomen, doch dat zij van den Booze zouden worden bewaard. Hieruit volgt, dat wél de taak is, dat zij zich telkens bezinnen, opdat het zout in het gebruik niét smakeloos blijkt te zijn. Nu komt het ons voor, om ons te be palen tot het terrein van den arbeid, dat zoowel onze patroons als onze arbei ders dringend noodig hebben zich te be zinnen op welke wijze zij moeten terug vallen op ons beginsel. Beide groepen ontkomen niet aan de over en door de maatschappij gaande, stroomingen. Vele patroons hellen over naar het fascisme, hetwelk dan de uit komst heet te kunnen bieden voor al de j „narigheid met de arbeiders". j De arbeiders in hun organisaties ko-j men soms gevaarlijk dicht bij de klas senstrij d-practijk. Beide moeten zij af van de divergee- j rende lijnen en weer naar elkaar toe> groeien. En nu wilden wij de zuivere theore- j tici wel eens eèn.geruimen tijd vacan- tie geven. Zoowel hun, die het ideaal voor den patroon zien in het onbeperkte Herr-im-Hause standpunt, ook dat is in strijd met de persoonlijkheid, ditmaal van den arbeider, maar ook zij, die ide alen kunnen'opiumgen van de medezeg gingschap der arbeiders over vrijwel alle deelen van het bedrijf. De arbei ders in hun geheel gevoelen er niets voor, maar eén groep leiders zou het ontijdig aan kunnen kweeken en het verhaast de -conflicten, waartoe deze leiders meer.en te moeten opwekken Als eeri hooggeleerde heer op een arbei derscongres zegt, dat de medezeggen schap „is geworden een stuk van uw ongetwijfeld Christelijk geloof", dah moet dit tot verwarring aanleiding geven, en moeten op practisch terrein wel ongelukken plaats hebben. De pa troons worden kopschuw en de arbei ders denken zich het onmogelijke reeds nu mogelijk. Laten nu de ontwikkelde practici uit beide groepen elkaar zoeken. Waarom kan er niet een college wor den gevormd, samengesteld uit knappe Christelijke patroons en knappe Chris telijke arbeidersleiders, welke om den wille van ons gemeenschappelijk geloof telkens met elkaar de practische vraag stukken gaan bespreken? Wat zouden er een misverstanden uit den weg ge ruimd worden. Geen Christelijk patroon zou tot uit sluiting moeten overgaan vóór in dit college eens alles was bezien. Geen Christelijke arbeidersorganisatie zou een staking moeten uitroepen vóór men de kwestie eens samen had bezien. Of dit mogelijk zou zijn? Volgens ons •eker, als de wil aanwezig is. Christenen moeten op elkaar aan werkenniet van elkaar los weeken. „Ziet, hoe lief zij elkaar hebben", is al vaak genoeg tot onze schande hconend over ons uitgesproken. En hoe zou het zout dan weer zijn nut kunnen hebben! Wij geven thans deze gedachte over ter overweging. Zij sluit toch aan hij onze vroegere geschriften. Een rene gaat zou dit nooit kunnen zeggen. Slechts iemand, die beproeft zijn gan- sche leven hetzelfde beginsel voor dei; dagelijkschen arbeid te aanvaarden. Vanaf heden valt de onderteekening weer weg bij onze artikelen. Om voor ons geldende redenen plaatsten wij haar. Thans duiken wij weer onder in de anonimiteit van de redactie. H. DIEMER. vooruit, de ongekende toekomst tegen, met de kracht en onstuimigheid van een steeds wassende bergstroom, die over bodemhin- dernissèn heenklotst als een strijdros door het veld. Het is een spelevaart door de lucht, een zweefvlucht over de Oceaan, een zegetocht van - de Zeppelin,dan een do.odenr.eis van deR 101 en vlak daarop weer een welgeslaagde triumfgang van de D O-X. Heeft dat alles de gemoedsrust van den mensch verhoogd; bracht het vrede des harten; gaf het een antwoord op de bange levensvragen van heden en toekomst, welke altijd' weer in ieders hart opklimmen? In geenen deele. Eer moet gezegd, dat de mensch, die de wereld overvliegt; die spreeki zoodat zijn tegenvoeter hem verstaan kan; die het onzichtbare ziet en het onbekende nabij brengt;dat die machtige mensch zich ongelukkiger gevoelt dan de zwervende pelgrim op weg naar het Vaderhuis. En toch, elke welgeslaagde poging om de krachten der natuur te overwinnen, is een zegepraal van het genie, dat God aan den mensch schonk. Daarom staat de Christen niet vijandig, maar met dankbaar hart tegenover elk nieuw wonder der techniek. Echter hij wijst elke poging, die Gods eere te na komt, af; en hij houdt vast aan de waarheid, dat het hart des menschen alleen rust kan vinden in God. Het leven wisselt; het hart verandert niet. Het hééft nu dezelfde behoefte als eeuwen- eleden. Wie zijn hart zet op de dingen dezer wereld, vindt nimmer rust; slechts wie. inzonderheid op de Sabbathdag, de bede opzendt: iiiijn hart dorst naar U, naar den levenden God, die zal rust vinden en het leven hébjjbn, eeuwiglijk en-altoos! HART EN LEVEN. De uitdrukking „hart en leven" kan zoo wel een tegenstelling als een combinatie zijn. Het leven is dan de-roerige beweging van elke dag en het hart de stille overpein zing, het innerlijke leven. En uit het hart zijn de uitgangen des levens. Dat leven vertoont zich met wisselende beelden; het is oorzaak en gevolg beide van der tijden verandering en ommekeer; maar het hart des menschen was voor vele eeuwen, zooals het nu is en het zal blijven lot op de jongste dag. Het leven ontwikkelt zich in de laatste jaren met schokken. In vroeger eeuw was er ook voortgaande ontwikkeling; maar oud Israël had zijn ossewagen en de landbou wcr der middeleeuwen, zoowel als van de nieuwe tijd had hem ook nog. De. postwagen ratelde over de keien en zandwegen in de dagen der Republiek; doch een kwarteeuw geleden kon men er in af gelegen streken ook nog gebruik van maken Doch nu, heden ten dage. Weet ge een uithoek van ons vaderland te vinden, waar de autobus niet komt? Of, indien u dat te gering is volgt ge dan toch niet met zekere spanning de vliegtochten over oceanen en naar verre landen? Zoudt ge niet bewonderend geschouwd hebben naar de Zeppelin, indien hij niet op Zondag gekomen ware; hebt ge niet met ontroering het verhaal van de R 101 gelezen; hebt ge niet verlangd de zweeftocht van de DO-X te volgen van Bodcnsee naar Schel lingwoude? Dat alles is leveal Het bruist en rolt BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen Bij K. B. is toegekend de aan de Oioc van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan H. W. Schalkwijk, procuratie houder-kassier bij de Kon. Ned. Stoomkuf- fiebranderijen, voorh. H. E. van IJsendijk Jr ie 'Rotterdam. burgemeestersbenoeming dij k. B. is benoemd tot burgemee-ster der gemeente Krabbendijke jhr. mr. G- A. Strick van Linschoten. CONSULAATWEZEN Ingevolge Koninklijke machtiging is de lieer P. C. van Huizen erkend en toegelaten als vice-consul van Noorwegen te Ijmuiden. i De heer Th. Arentsen heeft zich belast met de waarneming van het consulaat der Nederlanden te Punta Arenas. Aan den heer Arentsen moet in de Ehgelsche taal geschre- n worden. Bij Kon. besluit is de heer G. C. W o r- 111 benoemd tot vice-consul der Neder landen te Taihoku. Het ressort van het vice consulaat strekt zich uit over het eiland Formosa. Aas den heer Worrall moet in de Engelsche taal geschreven worden. notariaat Bij K.B. zijn benoemd tot notaris: binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Beverwijk J. H. Bremmers, candidaat-notaris en inspecteur der registratie en domeinen te Groningen. binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats Apeldoorn, B. van Drimmelgn candidaat-notaris aldaar; de gemeente Gorssel, A. de Neeling, thans notaris te Middelburg; binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. Th. A. Hermans candidaat-notaris te Amsterdam. binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de gemeente Hengelo, (prov. Gelderland), P. H. Danser, candidaat-no taris te Rotterdam. CHRISTELIJKE DRUKKERSPATROONSBOND De Bond van Christelijke Drukkerspa- troons hield deze week te Utrecht een druk bezochte vergadering. Het voornaamste punt van de Agenda was de bespreking van 'iet compromis van den Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. inzake het bekende on- flict in de Typografie. De heer II. Diemer hield een openings rede, waarvan ,de grondtoon was: ook thans hebben de vérecnigde christelijke druk- kerspatroona in de allereerste en allervoor naamste plaats te letten op den eisch an liet Christelijk beginsel, en zich niet door bitterheid over de ondervonden teleurstel ling te laten leiden. Waar verwerping ou aansturen ,op den chaos, eischte ons be ginsel dat te verhinderen, al hebben .vij voor de toekomst maatregelen te nemen. Het Bestuur .besloot nog vóór de vergade ring der Federatie op Dinsdag 11 November a.a., waar de eindbeslissing zal vallen, .af druk van deze rede aan alle leden te zen den. Wie haar niet mocht ontvangen heb ben, kan ze aanvragen bij den heer A. van 'Haperingen te 's-Gravenhage. Langdurig werd daarna gesproken over de voorgelegde collectieve arbeidsovereen komst. met de wijzigingen, aangebracht in gevolge het voorstel van den Rijksbemidde laar. Het bleek, dat zonder uitzondering de leden zeer getroffen waren door de aan kondiging der algemeene staking. Half en half bejammerde menigeen het, dat de strijd nu niet was doorgegaan. De staking zou toch zeker verloren zijn, aldus oor-leelde men, door de.vakorganisaties. Thans vrees de mén, dat over een klein aantal jaren wellicht herhaling zich zou voordoen. De heer' j. H. van L o n k h u y z e n. voor zitter der Onderh.-Commissie, verdedigde breedvoerig aanneming van het comprunis. waarbij hij de geschiedenis der laatste we kon ophaalde. Aan de vergadering, werd toegezegd, dat het Bestuur het verplichte lidmaatschap en het Pensioenfonds vanaf heden in ernstige studie zal nemen Er zal tegen gewaakt worden, dat door deze twee zaken, met de beste bedoeling in het leven geroepen, de persoonlijkheid, zoowel van den" patroon als van den Arbeider, in het gedrang komt. Een geheel nieuw licht is er thans op gevallen. Tenslotte werd met groote meerderheid besloten'om des beginsels wil, met ter/.ijde stelling van elke andere overweging, het compromis te aanvaarden. Voor menigeen heteekende dat een groote zelfoverwinning, maar waarbij het beginsel, den doorslap -af De vergadering kenmerkte zich door een 'hoogst ernstige stemming van begin tot ECHTE FR1ESCHE TEGEN DE ONTWERPEN PACHTWET HYPOTHEEKBANKEN PROTESTEEREN. De vereeniging van directeuren van ln Nederland werkende hypotheekbanken heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin aangedrongen wordt op verwerping der wetsontwerpen in zake de pacht (zoo éls bekend zal de eindstemming daarover a.s. Dinsdag gehouden worden). Adressante merkt op dat bij de behandc» ling in de Kamer een verbetering in het ontwerp is gebracht door beroep mogelijk te maken tegen de beslissingen van den kantonrechter. Ten zeerste verslechterd is het ontwerp echter door de uitbreiding van het continuatierecht en de vaststelling van de pachtsom voor den verderen duur der pacht door den kantonrechter. Het geamen deerde ontwerp acht adress. in strijd met de grondwet. Immers de grondwet eischt voor elk geval van onteigening de speciale vergunning van Staten-Generaal en Kroon. Hier wordt hij een algemeene wet de eigen dom zoozeer beperkt, dat dit gelijk te stel len is met gedeeltelijke onteigening zonder eenige schadevergoeding. Ook echter op economische gronden zou aanneming van deze ontwerpen ten zeerste af te keuren zijn. Zij zou niet alleen in het nadeel zijn van de grondeigenaren doch ook van den pachter zelf. Voor de kleine eigenaars, wier goed met een hypotheek bezwaard is, kan rieze wet niet anders dan een ramp worden genoemd door de onver mijdelijke depreciatie van den eigendom Verschillende hypothecaire crediet-instpllin gen. welker hypotheken statutair aan Umie, ten zijn gebonden, aldus adressante, zullen I tot executie van de onderpanden moeten I overgaan, een maatregel waarvan de gevol gen niet te-overzien zijn. BESCHERMING VAN GEMEENTEN TEGEN LUCHTAANVALLEN. De Minister van Defensie heeft eenigen tijd geleden aan de gemeenten „Aanwijzin gen'" verstrekt ten behoeve van den luent üeschermingsdienst in die gemeenten. l)e voorbereiding -?n uitvoering van de in deze „Aanwijzingen" genoemde maatregelen is overgelaten aan de gemeente-autoriteiten. Ten einde die voorbereiding en uitvoe ring van den luchtbeschermingsdienst naar belmoren te kunnen behartigen, verdient het volgens die „Aanwijzingen" in elk gevat aanbeveling, dat elke gemeente daarvoor een autoriteit of ambtenaar als hoofd van den luchtbeschermingsdienst ter plaatse aan wijst. Het ligt hierbij in de bedoeling dat de gemeente tijdig voor een natie lUc.htgeva-ar wov.lt gewaarschuwd Daartoe verleent de ten behoeve van de luchtverde diging, van militaire zijde ingestelde lucht wachtdienst zijn medewerking, die over tie; geheele land een net van luchtwachtpos- ten uitgespreid heeft, om de nadering van vijandelijke vliegtuigen onmiddellijk telofi» nisch te melden aan de daarvoor aange wezen luchtwachtbureaux. De luchtwachtdienst waarschuwt alleen wanneer een groot aantal vliegtuigen, dar» wel zware bombardementsvliegtuigen, over de grens komen-, omdat slechts in dit geval het land met een ernstigen luchtaanval wordt bedreigd. De gemeente neemt kennis van deze waar schuwingen door middel van een radiosta tion welks seinen volgens nader mee ts «Jee len code met een golflengte van tiOO M. ge dempt uitgezonden worden. Teneinde de seinen van het radiostation te kunnen opnemen is het noodig, dat de ge irieente een ontvangstation hoeft ingericht. Van het grootste belang is liet. dit ontvang station nabij de telefooncentrale of de alarm cëntrale van de brandweer op to stellen, op dat de verschillende hulpdiensten zoo vee! mogelijk kunnen worden gewaarschuwd. Om na te gaan of de vijandelijke lucht aanval een bepaalde gemeente zelf bedreigt, zal de gemeente goed doen, na ontvangst van de waarschuwing van den luchtwacht dienst overdag een of meer uitkijkposten to plaatsen en 's nachts luisterposten. Blijkt, dat de gemeente gevaar loopt, dan moet een alarmsysteem in werking gesteld kunnen worden, dat het hoofd van di luchtbeschermingsdienst van te voren nv hébben ontvangen. De daarvoor noudige si nen kunnen woeden gegeven door middel van kerkklokken, sirenen enz. Vooral moeten in gemeenten, waar des nachts geen voortdurende totale verduiste ring, kan worden gegeven, seinen voor vol ledige verduistering worden vastgesteld. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCi; WATERLEIDING BESPREKINGEN GEHOUDEN Naar wij vernemen is onder leiding van den Commissaris der Koningin in Zeeland te Ter- neuzen een vergadering gehouden van de be sturen der gemeenten, die zich tot toetreding tot een der beide kleine waterleidingplannen (8 of 3 gemeenten) bereid verklaarde, te zn men met de commissarissen der N.V. Zeeuwse) Vlaamschè Waterleiding Maatschappij. Tevens werd deze vergadering bijgewoond door dén heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijks VRAAG EEN VERLANGLIJSTJE Toen de post gedistribueerd was, lag er op mijn tafel een periodiek uit Amersfoort: De duif van de Lichtenberg, eerste jaar gang, no. 1, November 1030. Nu is het hier gebruikelijk, om van een plinternieuw blad een woordje te zeggen, in men wreke zich niet als ik hier een geheim verklap het gebeurtwel eensals we onder hnogen druk wer ken, dat de aankondiging van een nieuw periodiek bestaat uit een citaat uit het „Woord vooraf", dat de redactie zelf schreef. Dat is natuurlijk ongevaarlijk: de redac tie van het nieuwe blad kan beter dan iemand anders zeggen, we'k doel ze na streeft Maar, de resencent kan dan geen eigen oordeel geven over de inhoud van het eerste nummer en daarom is het eigenlijk toch te doen. Ja, het moet wel eens op een redactie-bureau voorgekomen zijn, dat de jachtende rédacteur een stukje uit de inlei ding knipte, daarna één blik sloeg op één willekeurige zin en daarna betoogde, dat de Schrijver een moe'rl'k vraagstuk prach tig had opgelost;, terwijl later bleek, dat de journalist maar watfantaseert! had. Dit gevaar nu kan ik hij een korte be schouwing van „De duif van Lichtenberg" niet loopen. Want, dit is een lastig ge schrift Ge moet het van Aleph tot Thau lezen om te weten, wat de bedoeling is. Dat noem ik nog eens handig. Alevel, ik heb er geen spijt van. Want de zaak, waarom het gaat is het dubbel Prof. De la S^uswv schreef eens: „Het lijden klopt- bij ons aan, n'?t opdat wij er een theorie over maken, er over Dein zen, dat volgt later; het klopt bij ons aan opdat het ons een zegen brenge. Voor velen, zeer 'velen, gaat die zegen te loor". Waarom? Omdat ze het zoo druk met zich Uzelf en eigen narigheidies hebben, dat hun alle tijd ontbreekt om iets voor anderen te doen. Is daarvoor zoo weinig gelegenheid? Geenszins. De beoefening der be mhartig- heid vermeerdert immer de gelegenheid om méér te doen en geeft geen teleurstelling, maar altijd nieuwe zegen. Welk erhaal brengt ons nu de duif van Lichtenberg? Dit dat er voor Amersfoort en omlig gende gemeenten een Christelijk Zieken huis verrijst, vooral door de offervaardig heid van de leden der H ormde Kerken; doch dat ook de belangstelling vraagt van alle andere Christpnen. opdat zij „in de daad der barmhartigheid mogen toonen. dat het Evangelie niet in woorden, maar in kracht bestaat". Het Ziekenhuis nadert 7Jin voltooiing. Aanvankelijk is het berekend op 40 bedden, doch men mag wel direct op uitbreiding zinnen. Naast het Diaconessenhnis zal een Huis voor ouden van dagen verrijzen. Hoezeer hieraan behoefte bestaat, blijkt uit het feit, dat nu reeds de bouwplannen omgewerkt moeten worden om breeder opzet te ver krijgen. En wat is nu de eerste bnodsehap, welke „De Dui van de Lichtenberg" brengt? Het is de mededeeling, dat liet huis wellicht in Februari geopend zal worden doch dat het Bestuur zeer gaarne verrast zal worden met een St. Nicolaas of Kerstgeschenk. Menschen, die niemand hebben om een cadeau te geven, krijgen hier gplegenheid vreugde te brengén; z'j. die wel voor verrassingen hebben te zorgen, kunnen makkelijk een andere verdeeling maken en iets naar 't Diacone.ssenhi.is sturen. Wil men weten, waaraan nog b >efte bestaat, dan vraee men even een verlanglijstje aan het adres i-. Van Asch van Wijckslraat 15, Amersfoort. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ci Kiespijn-Tabletten 60 d Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten75 01 Bij Apoth. en Drogisten 1. M. bureau voor Drinkwatervoorziening te Den Als resultaat der besprekingen zou kunnen worden geconstateerd, dat, gezien de weige ring der gemeenten Sluis en Biervliet om deel te nemen ran het 8 gemeentenplan voorloopig niets kan komen, zoodat West Zeeuwsch Vlaanderen den eersten tijd van een water leiding verstoken blijft. De uitvoering vas het drie gemeentenplan blyft dus over voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waaraan door de betrokken gemeenten (Ter- neuzen, Sas van Gent en Hulst) thans met voortvarendheid zal worden gewerkt. N^ar wij voorts vernemen zou reeds gister een aanvrage om subsidie van de provincie in zee gegaan zijn. Protest tegen subsidie. De heer H. A. van Dalsum, te Hulst, heeft a de Provinciale Staten van '.ee'anv r- "ht, op een eventunele aanvraag em provin- ■d subsidie te verleenen voor de Ze^uws-h» \sche waterleiding afwijzend te be-ehik- •i Zijns inziens is het een onwederlegbaar 'i. dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen geen wa- A. voor een waterleiding aanwezig is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1