m: Vischmeel als veevoeder Sombere cijfers LAND- EN TUINBOUW No $0, Verschijnt eiken Donderdag Tuinoojwgereeds happen K. R. de beste Fa. K. R0DEHBÜ8G llonse ersdijl.Tel. 259 iinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiu DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 BROEIRAAMLIJSTEN U GOED en GOEDKOOP J Hl Vraagt prijs bij tg H. DE JONG, H.-1.-AMBACH1 l^t Oostendam 052 - Telefoon 4i m L. DE JONG RIDDERKERK, Lagendijk 43. s Al loven velen in de veronderstelling, dat de tegenwoordige wetenschap zoo ver is vorderd, dat er niet veel meer te onderzoe ken noch te ontdekken overblijft, toch het een feit, dat we telkens weei voor nu we en steeds meer ingewikkelde en dus moeitijke vraagstukken geplaatst worden. De gedachte, dat we „er zijn" moet dus maar op zij gesteld worden en steeds weer gaan we door met nieuwe vraagstukken te hestudeeren. Alleen hij, die niets weet, kan zeggen dat hij alles weet, terwijl hij, die volgens onze opvatting alles weet, moet verklaren nop niets te weten. Hoe meer de raadselen der schepping op gelost worden, hoe meer onze oogen open gaan voor de ingewikkeldheid Jier raadselen Wij herinneren ons, hoe een onzer groote geleerden op landbouwgebied, gewezen hoop leeraar te Wageuingen. hoofdschuddend kon toeluisteren als hij op vergaderingen en congressen zijn leerlingen hoort doordraven op door hem vermeende gevonden oplossin gen van jarenlang bestaande vragen. Hij weet het nog zoo vast niet En meer malen bewijst het resultaat na eenige jaren dat we het nog zoo vast niet weten. Zoo ging en gaat het ook met de voedings leer. We zijn er, riep menigeen, toen het vel eiwit- en zetmeel als d e benoodigde be- standdeeien van het voeder bekend werden. Maar de „waardigheid" werd toen nog niet ingezien en trad pas later naar voren. En ook toen waren we er nog niet. Minerale bestanddeelcn, zouten, kresen zoo langzamerhand hun beteekenis. De vi taminen eerst een, toen twee, spoedig al drie en vier lieten van zich hooren en spelen in de voedingsleer een heel groote Eenige maanden geleden namen we al op een artikel van een medicus over de be teekenis van jodium voor de melkopbrengst der koeien. üp de beteekenis van de uiterst minimale hoeveelheden minerale stoffen, die door de bemesting en door zaaizaadontsmetting in het menschelijk voedsel kunnen wezen, we zen we ook al eens. Een stof als jodium speelt, al weten we de juiste beteekenis ook niet, een zeer gewich tige rol in de voeding van het dierlijk lichaam. Men moet onder voeding in dit geval nu eens niet enkel verstaan het middel om te groeien of in stand te blijven. Met de voeding worden jok stoffen gege ven, die voor den gezondheidstoestand van het dier van belang zijn. Zoo had de heer Hennelmm te Schiedam In 1918 al gunstige ervaringen opgedaan met het toevoeren van jodium t>ij het reeds jarei: door hem gefabriceerde vischmeel. Geschiedde aanvankelijk deze toevoeging ruim-weg, d.w.z. zonder een bepaald, nauw keurig afgemeten percentage, al hec-1 spoedig bleek, dat niet alleen de aanwezigheid van jodium een rol speelt in het voedsel, doen dat bet eveneens van veel beteekenis is een juiste gewichtsverhouding te nemen. Het moet n.l. van veel beteekenis zijn. wanneer het voedsel naast een zeker be drag keukenzout ook ongeveer 0.2 per cent oi 2 duizendste deelen jodium bezit. Ervaring doet vermoeden dat dieren, die dit door hun voedsel krijgen vp«i kans heb ben vrij te blijven van Mond- en Klauwzeer en indien ze reeds besmet zijn spoedig weci genezen. Eigenaardig is het wel, dat naar de neer Hennekam ons mededeelt, de boeren, dit zijn vischmeel, waarin 0.2 jodium is ge mengd voor hun vee gebruiken geen last van de gevreesde ziekte bij hun vee hebben Do heer Hennekam is zeer openhartig nut zijn vischraeelsoorten. Hij geeft overal de juiste analyses van. Dat moeten andere grooi leveranciers ook doen. Op dit gebied heerscht nog zooveel geheim houding, die er niet behoeft te zijn. Laat ieder eerlijk open en rond er voor uitkomen wat hij levert. Dat eischt de tegen Woordige tijd, die van geheim middelen niets meer moet hebben. Tenminste hij niet, die met zijn tijd meegaat. Ondanks veel tegenstand heeft de heer Hennekam de eerste 12 jaren van (1912 tol 1924) zijn vischmeel in den handel gebracht Bittere tegenstanders heeft hij gehad, en heeft hij misschien nog. Maar hij ondervond ook de waarheid van het spreekwoord: De tijd zal 't leeren. Die leerde het goede van zijn produkt En de een na den ander van de groote mannen op veevoedingsterrein hebben hun tegenstnn der moeten opgeven en hebben later moeten verklaren, dat wat ze vroeger veroordeelden, toch inderdaad goed was. Dat wisten de practische boeren, die het vischmeel gebruikten, al lang. Schitterende resultaten werden steeds verkregen. Trouwens dit vischmeel is uit de praktijk geboren. De heer Hennekam, die zich zeer interes seerde voor nuthoenders en hun voedering constateerdo alras, dat de kippen zich veelal onledig hielden aan den slootkant, kleine visschen werden gulzig opgenomen, wat ons aanleiding gaf eenige toornen te observeeren ep naast de vele andere proeven ook visch u gaan voederen; dit geschiedde in de jaren van 1902—1912. Allerhnnd vischafvaJ, magere va'schdeeten als de vetste haringen werden dagelijks ^an de Rotterdamsche Visch markt gehaald en onder toevoeging van keukenzout tot moes gekookt; van de vele graten bleven alleen dr kaakbeenderen over. Dit moes werd gemengd door de verschil lende meelsoorten en des morgens de kippen als eerste ontbijt toegediend; in de zomer maanden droog .in de wintermaanden rul aangemaakt met aftreksel van Lucerne Klavermeel en bij strenge koude werd de massa door een vleesehmolen gedraaid, de daaruit komende wormen opgevangen op een plaat en na eenigen tijd in den oven aan de warmte blootgesteld te zijn. aan de kippen verstrekt met duidelijk zichtbare gevolgen aan de eierproductie. Op grond van practische overwegingen wordt aangeraden om ontvet vischmeel te gebruiken. Ook voor de varkensmesterij is het een prachtig voedsel. Op de proefboerderij te Hoorn werden proeven genomen met visch meel en de slotsom was: Uit de resultaten, welke de drie hierbo ven beschreven proeven hebben opgeleverd, raag worden geconcludeerd, dat Vischmeel- voeding op jeugdigen leeftijd naast gerste- meel, maismeel en weivoeding een zeer be langrijk voordeel oplevert, dat echter klei ner wordt, naarmate de Vischmeelvoeding langer wordt voortgezet De kwaliteit van vleesch en spek is uit stekend bij slachting een maand na het op houden der Vischmeelvoeding. Wij hebben alvorens over dit onderwerp iets te zeggen de fabriek van de N.V. Hen nelfem bezocht en kennis gemaakt met den voor zijn product zoo enthousiasten direc teur. Wij zijn overtuigd dat alles gedaan wordt om voor den verbruiker een zoo goed mo gelijk product te - krijgen. Met de analy ses is deze firma, in tegenstelling met andere firma's heel niet geheimzinnig. Wij deelden dat reeds mede. Een van de middelen om zijn produkt zoo goed mogelijk te doen zijn is, dat alle meel voor het opgezakt wordt groote mag neten passeert waarmede alle ijzerdeelen. die nog al eens in het vischmeel voorko men, verwijderd worden. Er blijft niets in dat verkeerd is. We zagen e'en bedrijf, dat aan de strenge eischen van den tegenwoordigen tijd vol doet en dat een produkt levert dat waard is nog meer dan tot heden bekend en ge bruikt te worden. De uitvoerhoeveelheid onzer tuinbouwproducten stijgt wel, doch de uitvoerwaarde daalt onrustbarend. kg., de waarde daalde van f 464.000 tot f 376.000. Kersen daalden van 2.6 tot 1.1 kg. en in waarde van f 700.000 tol Eenigen tijd geleden gaven we reeds een vergelijking van de hoeveelheid van de uit gevoerde groenten enz. en de waarde daar van, met dezelfde cijfers van een vorig jaar. Thans liggen de cijfers van de eerste 9 maanden van 1930 voor ons tin we zien, dat de verhoudingen er niet beter op geworden zijn. We zullen de dorre getallen maar laten spreken en ze spreken een duidelijke taai De vergelijking gaat over Januari tot en met September van dit jaar, met het zelfde tijdvak in 1929. De uitvoer van witte en savoye kool steeg van 55 tot 61% millioen kg. en de waarde daalde van f 4.7 tot f 2.5 millioen. Itoode kool steeg van 38.9 op 40.6 millioen kg. en de waarde daalde van f 3.7 tot f 2.3 millioen. Bloemkool steeg van 30 op 36% millioen kg., de waarde daalde van f 4.1 tot f 3.G mill. Spruitkool steeg van 1% tot bijna 6 mil lioen kg. en de waarde van f 346.000 tot een millioen ruim. De tomaten-uitvoer steeg van 72% tot ruim 75 millioen kg. in gewicht en van f12.2 tot f 18 millioen in waarde, wat niet zoovcei verschil uitmaakt. Komkommers kwamen van 49% op 51% millioen kg.; de waarde daalde van f 7.2 tot f 7 millioen. De augurken stegen van 7 tot 8.3 millioen kg.; de waarde daalde van een millioen tot I 870.000. Peen daalde van 36.6 millioen kg. tot 35.9 millioen kg., doch de waarde daalde van f 2.34 tot f 1.47 millioen. Uien en sjolotten stegen van 58.7 tot 69./ mill, kg., de waarde daalde echter van f 5.56 tot f 2.64 millioen. De gemiddelde prijs van uien was dus 60 pet. lager! De druiveD stegen van 2 1/3 mill. kg. tot de waarde van 1% mill. gld. tot 22 mill. Druiven kwamen van 4 2/3 op 5 millioen jollen bedorven door hitte gedurende het transport In de Amerikaansche vakbladen leest men dat vooral in Indianapolis vele bloemisten klagen dat de bloembollen uit Holland ontvangen .geleden hadden door te grootp hitte gedurende het transport Het zou wel interessant zijn te weten aldus schrijft men of deze bollen via New York of via een an dere Amerikaansche haven of via Montreal binnen gekomen zijn, omdat we alleen we ten van te groote hitte op het S.S. Montrose te Montreal. De vracht bollen op deze boot was zoo aangetast door te groote hitte, dat ze een slechten geur verspreidden, waarop door de passagiers gewezen werd. De con troleur, die de zending onderzocht, vond vele. zoo niet alle, in slechte conditie enr rap porteerde dit feit Zoo ver wij weten wer den cle kisten verzonden naar hunne ver schillende bestemmingen, maar of er hier van ook voor de Vereen. Staten bestemd :n, is niet bekend. KET CEVES APPARAAT (ter versnelling van den wateromloop bij Centrale Verwarming d. m. v. warm water) is reeds geplaatst op méér dan 100 kweeke- 9 rijen. Velen bezitteD één of 2 apparaten Er zijn ook kweekers, die er 5 of 7 hebben doen aanbrengen. WANNEER VOLGT Uf 0 Eenig fabrikant JOOST NAAKTGEBOREN C:. BLOEMBOLLEN RECLAME-AANBIEDING van: 6 Hyacinten voor pot of glazen, 30 idem voor den tuin, 60 pracht Tulpen, IOO Narcissen, 50 Iris, 50 Sneeuwklokjes, IOO Blauwe druifjes en 50 Anemonen, dus ruim 400 Bloembollen voor slechts t 3.- Alles prima quallteit mm gegarandeerd, met cultuurbeschrijving gratis. Firma P. DE JONG Hillegom - Giro 149660 f 260.000. Aardbeien stegen van 2 tot 4% mill .kg., doch do waarde slechts van f 1.30 tot f 1.35 Met appelen en peren staat het gunstiger; de export van appelen steeg nl. van 3.8 tot 8.7 mill. kg. en de waarde van 0.4 tot één mill, gulden; peren daalden van 6.10 tot 5.75 mill, kg., maar stegen in waarde, nl. van f 523.000 tot f 680.000. Aan bloembollen werden deze^negen maan ;n uitgevoerd 39% mill. kg. voor f 40.6 \/an hak tot tractorkeerploeg De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Rotteilam zond ons een keurig boekwerkje toe net bovenstaanden titel. Nu wij op bet gebied van landbouwwerk tuigen zoozeer verwend worden door de in genieuze vindingen van deelfundige inge nieurs (deskundig ook in den zin, dat ze weten wat wij in de praktijk noodig heb ben) 1a het wel eens goed heel in het kort na te gaan boe d-- vroegere generaties zich moesten behelpen met de meest primitieve werktuigen, eerst van hout later van ijzer, docb eeuwenlang zeer gebrekkige hulp middelen. In de laatste helft der vorige, doch vooral in deze eeuw gaat de ontwikkeling in de richting van het volmaakte hoe langer hoe sneller. Niet altijd echter gaat elke landbouwer 't goede, dat de nruwe tijd ons brengt op lof waardige wijze benutten. Dat is een fout aan onzen boerenstand eigen, een fout die gelukkig hoe langer hoe meer ingezien wordt Wanneer op de meest economische wijze ons bedrijf ingericht was, zou de tegen woordige cri.ris ons niet In die mate ge knauwd hebben als thans wel het geval ie. Wij werken nog lang niet economisch ge noeg, richten nog lang niet genoeg ons be drijf op do voordeelig6te wijze in, hangen veelal nog te zeer aan het oude. Natuurlijk is bet zich dadelijk werpen op het nieuwe dat gelanceerd wordt ook niet goed, doch wat bewezen is van practlsch nut te zijn moet soms ook nog lang wachten voor het burgerrecht krijgt Zoo de tractor. Eenige jaren geleden maakten wij eens kennis met een zeer groot bedrijf op zwaren kleigrond. De eigenaar, die ons persoonlijk rondleidde, had zijn rijpaarden vervangen door een auto, en zijn meeste trekpaarden door tractona. En hij was enthousiast 't Speet hem el- leen, dat hij toen geen Fordeontractor meer kor krijgen. Dat bezwaar is nu opgeheven. Sedert ben ik er niet meer geweest, doch ik vermoed, dat thans nog meer paarden voor den tractor moesten wijken. Maar ik zou over dit boekje: Van Hak tot Tractor schrijven. Veel behoef ik er niet van te zeggen dan alleen dit: vraag het aan. Dat moet niet alleen de gebruiker van kleigrond doen, neen ook dié van zand- en dalgrond (jat ook dalgrond) zullen veel aan dit keurig uitgevoerde boekje met zijn leer- zaraen inhoud bebben. Hier Iaat men de proctijk 6preken en be wijzen dat een Fordsontractor van zeer groote beteekenis is voor de rendabiliteit van een boerenbedrijf, niet alleen voor de zeer groote. Wanneer de meest geöigende werktuigen gebruikt worden geeft een tractor een zeer groote besparing. Misschien komen we hierop nog wel eens terug. Maar begin met bij bovengenoemde fa briek het genoemde boekje aan te schaffen. BEMESTINGSLEER [)e bemesting van. bloembollen In plaats van dc van ouds bekende koemest kan heel goed kunstmest gegeven worden. Vroeger (en ook thans nog wel) meende men. dat voor bollenland niets anders deug de dan koemest Maar de meer ontwikkelde kweeker weet thans wel beter en heeft de ervaring opge daan, dat ook hier kunstmest als waardie plaatsvervanger van koemest kan optreden, ja deze in verschillend opzicht overtreft Ook de bolgewassen hebben naast kalk. die ®en geven kan als fijne kalkmergel op geen humusrijke grond en poederkalk op veen- en kleigrond, ook nog stikstof, phos- phorzuur en kali noodig. En al deze stoffen kan men met kunst mest geven en wel in de mate dat het noo- Op de humusarme zandgronden zal een afwisselende bemesting van kunstmest en stalmest aan te bevelen zijn, omdat het hu- musgehalte daardoor verbeterd wordt, waar door de structuur en de vochtigheidstoestand van den bodem verbeterd worden. Voor de stikstof geve men daar in ,t najaar, dus thans, ongeveer een half pond zwavel zure ammoniak per R.R.; terwijl in het vroe ge voorjaar over het dek der tulpen of hya cinthen nog 1% pond zwavelzure ammoniak wordt gegeven. Het kan soms wel goed zijn de volle gift dus 1 K.G. zwavelzure ammoniak in het voorjaar te geven, over het dok. Maar men lette er wel op, dat de meststof niet meer in het dek zit als dit weggenomen wordt Le mest zou dan de werking natuurlijijk niet doen. Maar in den regel is het er wel spoe dig uitgeregend en in den grond getrokken. Inplaats van 1 K.G. zwavelzure ammoniak kan men met goed succes ook K.G. Ureum geven. Deze prachtmeststof, o.i. een van de mooi ste uitvindingen op kunstmestgebied zal zijn uitwerking niet missen. De phosphorzuurmeststoffen, dat zijn slakkenmeel, superphosphaat of beender meel, moeten vóór het planten gegeven wor den, zoodat ze >ed door den grond ver mengd wordt Dit geldt ook voor kali, dat echter ook nog wel in het najaar over de be plante bedden gestrooid kan worden. Van ieder dezer geeft men ongeveer 1% pond per R.R. Veel en veel gemakkelijker en met even goede of wellicht nog betere resultaten kan men al deze stoffen: stikstof, phosphorzuur en kali tegelijk geven en dat wel in den vorm van de zoo gunstig resultaat gevende nieuwe meststof: NITROPHOSKA I. G. Dat is een volledige meststof, d.w.z. al deze drie voedingsstoffen komen er in een goede verhouding in vo -r. Deze verhouding is 16.5 16.5 21.5. En deze voedingsstoffen komen er in zoo'n doelmatigen en opneembaren vorm in voor. dat we c.urven zeggen, dat deze Nitrophoska L G. de ideale kunstmest voor de bollen streek is. Wij bevelen ze teer aan en adviseeren om in het najaar ongeveer t/3 deel van een K.G per R.R. te geven in het voorjaar 2/3 deel van één K.G. De resultaten zullen U tevre den stellen, vertrouwen we. D e bloembollenhandel in Amerika Volgens het „Kweekersblad" bericht men uit New York. dat de handel op Ket oogen- blik, dat is half October, reeds flink ge vorderd is, doch straks als het koele weer intreedt, komt nog een groote vraag. Niet tegenstaande den vroegen datum zijn som mige Tulpenverscheidenheden reeds uitver kocht Darwintulpen worden ook schaarsch bij sommige zaadhuizen. Uit Philadelphia schrijft men, dat bolge wassen van allerlei soort thans een groote rol spelen. De voorraden zijn nu alle well zoo goed als binnen en uitgezonderd eenige zendingen Hyacinthen, is alles van zeer goede kwaliteit. Even als altijd maakt men zich ook nu druk over de hoeveelheid, n.l. of er genoeg of te weinig gekocht is. Zoo- HIJSCHT ELECTR'SCH Onmisbaar v. Land-en Tuinbouw bedrijven. Vertegenwoordiger HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 Het beste is juist goed genoeg Koopi daarom alleen onovertroffen kwaliteits-Snoei- gereedschap, voorzien van het merk .De Tweeling" A. HENCKELS. Solingen). Altijd uit voorraad leverbaar. v. d. BEUKEL - Monster - Telefoon 22 iiir TUBALIA Heetwaterketels Lagedrukstoomketels gemakkelijke reiniging, laag brandstof verbruik, scherpe prijzen. Speciaal adres voor installateurs, ook voor Malleable fittings. N V.HEYMANS'Techn.Handelsvenn. Lomanstraat 29 Amsterdam-Z. Uien Sorteermachines Nieuwste constructie Oudste ervaring Reeds verscheidene geleverd aan de voor naamste Veilingen en hxporteurs, TeL 40442 als men in een der zaadhuizen het uit drukte: „de najaarsbollenhandel is altijd een groot vraagteeken". De oogst iu Holland kan slecht normaal of zeer overvloedig zijn, terwijl de prijzen op de orders evenals de invoerrechten betaald moeten worden. Momenteel bieden eenige groothandelaars, vertegenwoordigers van Hollandsche firma's Hyacinthon aan voor ongeveer de helft van den prijs, vracht en invoerrechten inbegre pen. Het schijnt mogelijk te zijn om over schotten aan bloemisten te verkoopen, die ze forceeren voor den paaschhandel of voor snijbloemen; doch anderen, die tijdig tegen hoogere prijzen gekocht hebben, worden nu de dupe. Thans is er weinig gang in den bollen- handel, alleen worden nu veel postpakket ten verzonden op orders binnenkomende, nu de catalogus verzonden is. Doordat nacht vorsten nog uithieven, bloeien de zomer bloemen nog volop, doch komt er een nacht vorst dan is het een algemeen haasten om de plaatsen van de bevroren planten te vul len met bloembollen.' \/rijstelling van Overdrachtskosten Het Tweede-Kamerlid Floris Vos heeft een wetsvoorstel ingediend tot aanvulling van de Registratie wet Hij wil aan artikel 101 dier wet, dat de vrijstellingen van registratierecht opsomt toevoegen: „De akten van overdracht van landelijke eigendommen aan hem, die gedurende ten minste één jaar, aan de overdracht onmid dellijk voorafgaande, pachter vttn deze eigendommen is geweest". De bedoeling is derhalve om den huurder van een landelijk eigendom bij publieken verkoop van den ge'nuurden grond eon voorsprong te geven boven alle andero ge gadigden, hem, als hij kooper wordt vrij te stellen van het recht van overdracht De biedende huurder kan dan allicht Iets meer bieden dan degenen, die bij koop wel overdrachtskosten moeten betalen. De heer Vos erkent dat zijn denkbeeld niet altijd succes zal hebben. Indien er on der de gegadigden zijn, die een andere be stemming van het goed beoogen, waardoor de rendabiliteit veel hooger zal worden, dan zal de voorsprong voor den huurder te ge ring zijn om invloed te zijnen gunste te doen gelden. Hun biedingen zullen heel an ders zijn dan de zijne. Maar onder liefhebbers, die allen een soortgelijke exploitatie beoogen en voor wie dus ongeveer dezelfde opbrengst te verwacb ten is, kan het bedrag van het recht van overdracht een voorsprong zijn van vol doende betekenis, om den gebruiker tot den hoogsten bieder te maken. Aldus, zegt de heer Vos, kan in een aan tal gevallen de Staat medewerken om ge bruikers van landelijke eigendommen tot eigenaar te maken en aldus mede helpen voorkomen, dat zij, hoewel goede expl >itan den Plantenziektenkundigen Dienst Invulling certificaten voor aardappelzendingen naar Duitschland De Inspecteur, Hoofd van den Planten- zielttenkundigen Dienst deelt hierbij aan belanghebbenden mede, dat op de gezond- heidsverklardingen voor aardappelzendingen naar Duitschland, de naam en het adres van den ontvanger niet meer door den ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst die de verklaring afgeeft behoeft te worden ingevuld maar dat dit door den exporteur zelf of diens gemachtigde gedaan kan worden. Exporteurs kunnen dus thans verzoeken, het certificaat voor hunne anrdappelzendin gen naar Duitschland voor zoover het den naam en het adres van den ontvanger be treft. oningevuld le ontvangen. Zij nemen dan de verplichting op zich deze gegevens zelfs op het certificaat in te vullen, daar onvolledig ingevuldo verklaringen zoomede die, waarin wijzigingen zijn aangebracht, door de Duitsche douane ambtenaren als niet voldoend worden beschouwd en do zen dingen. die zij vergezellen, aan de grcn6 ge weigerd zullen worden. Het blijft, echter wenschelijk steeds de plaats van bestemming aan den ambtenaar die het certificaat afgeeft op te geven, daar als deze bekend is bij eventuaele aanmer kingen op do zending met meer spoed een onderzoek kan worden Ingesteld. Tot nu toe is de toestemming om den naam en het adres van den ontvanger door of vanwege den exporteur te doen invullen, alleen van de Duitscha regeering verkregen. Voor alle andere landen blijft het door deze vastgestelde voorschrift omtrent de volledige invulling van het certificaat door den amb tenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst gehandhaafd. Mlatafto nog in volle waarde Men schrijft ons uit Soest: Tot geruststelling van de veehouders uit onze omgeving, die zoo zwaar gedupeerd worden door de vreeselijke mond- en klauw zeerziekte onder hun vee en voor welke ziek te de officieele geneesmiddelen geen baat schijnen te gc\en, kunnen wij naar wij vernemen thans mededeelen, dat Van der Berg's Matafto nog zijn oude renommé blijft behouden. Weliswaar heeft het officieele onderzoek naar de resultaten van Mat&lto een yeraieti ten, moeten wijken voor avonturiers. Of de gevallen van vrijstelling veel zullen voorkomen, dient te worden afgewacht. Ze ker is er, meent de voorsteller, geen drin gend gevaar, dat zij zoo talrijk zullen zijn. dat de Staat een noemenswaard bedrag aan belasting derft En dan laat hij aan zijn Memorie van Toelichting valt schilderachtigheid niet te ontzeggen! een „En dan nog!" volgen. Wat hij beargumenteert met de meening: „Of een voorziening in dit opzicht noodig zal zijn, kan met gerustheid worden afge wacht". De heer Vos beveelt zijn initiatiefvoorstel aan met het betoog, dat recht en billijkheid eischen, dat de pachter als gebruiker ge handhaafd wordt, zooveel dit mogelijk is. Indien een verhuurd eigendom wordt ver kocht dan breekt de koop de huur niei. En in deze bepaling van het Burgerlijk Wet boek (Art. 1612) ziet de heer Vos reeds eeu erkenning van de juistheid van zijn denk beeld. Wanneer een landelijk eigendom in het openbaar staat verkocht te worden de onderhandsche verkoop laat den afgevaar digde buiten bespreking dan heeft de ver kooper aan het publiek gelegenheid gege ven tot bieden; en hij verklaart daarmede, dat het hem onverschillig laat wie kooper zal-wffrden, c. q. welke bestemming liet eigendom te wachten staat Onder de omstandigheden nu, meent de heer Vos, kon aan den huurder van een zoo danig eigendom een voorrang worden toe gekend boven anderen. Al heeft de Staat in het algemeen de be lastingen van allen gelijkelijk te heffen, het is, betoogt de voorsteller verder, noch met rijn onpartijdigheid, noch met zijn waardig heid in strijd, indien zekere verlichtingen worden toegekend, waardoor de Staat, gp- roepen als hij toch ook is om het zijne bij te dragen tot een rechtvaardige oplossine van sociale vraagstukken, ten aanzien van een concreet en moeilijk vraagstuk, zoonis het pachtcontract in een richting stuurt, die algemeen als nuttig moet worden erkend. Mits dit geschiede zonder aanziens des per- soons. gend vonnis over dat middel geveld, doch ge lukkig komt nu aan het licht, dat het Ma tafto. dat de officieele commissie heeft be proefd op verschillende zieke cn gezonde koeien niet het geneesmiddel Matafto van Van der Berg is, waarmede hij reeds in ons land en thans in Spanje zulke schitterende resultaten bereikt, maar een zoogenaamd Matafto van de weduwe Van der Toom, een middel, dat In wezen niet id en tieb Is met Van der Berg's Matafto. Zondr er meer van te zeggen, lijkt het, dat de officieele commissie er danig is inge vlogen. Naschrift der Redactie: Voor zoover ons bekend is bij de proeven, in den laatstcn tijd genomen, altijd gebruik gemaakt van: Ma- tafto-v. d. Toom en werd dit ook in de ver slagen. die ons bereikten er bij" vermeld. Evenwel het laatste woord is nog niet ge sproken over Matafto. Wij hebben steeds aangedrongen, zonder iets ten gunste van Matafto te zcggofT, op een onpartijdig onderzoek. Toen dit naar on ze mcening plaats had gehad, hebben wij d* resultaten daarvan medegedeeld en ons etf bij neergelegd. Daarna echter hebben wij weer andere bt»- richten ontvangen, waarvan wij de waarheid niet geheel durven verwerpen, en die weer een ander licht op deze zaak werpen. Maar aangezien alle gegevens nog niet in ons b*- zit zijn kunnen wij er thans nog niet meer van zeggen. T Spijt óns dat de heer v. d. Berg zijn be lofte ons gedaan om naar ons land te ko men. tot heden nog niet heeft kunnen nnko- hoewel er gegronde redenen voor hem bestonden en bestaan, nog wat in Spanje te blijven, aa. het bezoek van dr. Frenkcl. Wij hopen nog steeds op zijn komst cn zien met belangstelling uit naar de proeven die door of namens hem met zijn middel ge nomen zullen worden. En wc weten dat vele veehouders met ons er naar uitzien. Aan geschrijf en rapporten, die aanvecht baar zijn, heeft de Nederlandsche veehouder uieta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11