Mimier Criftsrljr (üourant ASONNBUBNTi Pit kwartaal f3.2? IHesrtiikklnm-kostpn f015) )er wpt*k '-25 Vjuoi het Buitenland bil Weka Inks, he «•ii'lum 3U dagelnkstrlie tending .7.- Ailes bif vooruitbetaling Losse nummer* 5 cent □iel Ain.lair.sMad 7 A cent ïondagshlHd niet afzondeilijk verk- No 3192 rschijriend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 *DVEHXENTlfiNl Van 1 lol 9 raadt "'üS? bikt reaal meer -0.22V, ïngT iiedp.ief'Ineei. i e* j van 1—6 regels *2.30 Elke regel meer B-*5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendf 0.10 j 10e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER blade' EERSTE BLAD. ENKELE VRAGEN, DIE ZIJN GAAN RIJZEN ui. Volgens de geboorteacte der Christe lijke Vakbeweging gaat het streven uit naar recht en gerechtigheid en wil zy niet door machtsstrijd den stand der patroons overweldigen. Om nu eens woorden van een ander, den heer Smeenk te gebruiken„De vakorganisa tie vindt haar natuurlijke grens in de arbeidsvoorwaarden, die de beste on derneming', werkende onder de gunstig ste condities geven kan, zonder haar bestaan en bloei in gevaar te brengen.1 Daartoe ligt haar taak in het raam der tegenwoordige maatschappij-inrich ting. Uitholling der positie van eenigen anderen stand, om dezen van zijn plaats te dringen, kan nooit de bedoe ling zijn. Recht en gerechtigheid staan in haar vaandel geschreven, ook tegen over niet-arbeiders. De samenwerking op goede basis met patroons is dan ooi haar ideaal. Langs dezen weg hoopt zij den bedrijfsvrede te dienen, de alge- meene welvaart te bevorderen en den stand der arbeiders omhoog te voeren. Dit zal altijd gaan langs lijnen van ge leidelijkheid. Zou een volk kunnen ge boren worden op een eenige reize? Als een donderslag uit den helderen hemel kwam de tijding, dat de gezel- lenbonden in het typografisch bedrijf de algemeene staking hadden aange kondigd. In ons land was geen vak, waarin beter samenwerking bestend tusschen patroons en arbeiders dan hier. De leiders gingen met elkaar als vrienden om. Van Amerika vertelt men wel, dat er in het dagelijksch ver keer zoo weinig verschil valt op te merken tusschen werkgevers en werk nemers. In de typografie was het ook zoo. De leiders kwamen geregeld bi) elkaar om alle moeilijkheden betref fende de arbeidsvoorwaarden te be spreken. De rechtspositie was uitne mend geregeld. Het wetboek was uit gedijd tot een boek van 142 bladzijden. Van het hoogste rechtsprekend college was schrijver dezes de laatste acht jaar voorzitter. Een vermoeiende taak, maar ook eene, die voldoening gaf. Er werd over en weer naar het recht ge zocht Geen patroon werd ontzien, een arbeider evenmin. Dat hier zeer vaak de economisch zwakste, kon het maar eenigszins, omhoog werd gehaald, zal, ik ben ervan overtuigd, niet één der arbeidersleiders durven ontkennen. Dat was de charme, waarin bepaald enkele patroonsleden zich buitenge woon geoefend hadden. Bijna alle be sluiten werden met algemeene stem men genomen. Bezoeken aan werkplaat sen werden altijd gebracht door com missies, samengesteld uit patroons en werklieden en dat waren vaak verkwik kende reizen. Wij stellen de rechtspositie voorop, omdat recht meer is dan geld. De loonen waren opgevoerd naar de draagkracht van het bedrijf. De leer lingopleiding geregeld. Trots bijna on- overkomeliike moeilijkheden is het eer ste bedrijfspensioenfonds in Nederland in het leven geroepen. Heden, 1 Novem ber 1930, o wonderlijk samentreffen, zullen de eerste 25 65-jarigen, na slechts één jaar premie te hebben be taald, voor den laatsten dag in de werk plaats zijn en gaat het pensioen Maan dag 3 November in. De regeling zou kunnen uitgroeien tot steun aan wedu wen en weezen. Op menig congres is het typografen- systeem als voorbeeld gesteld. Toen kwam de vernieuwing van het collectief contract aan de orde, waarbij de arbeiders zware eischen stelden, en de patroons toen contra-eischen indien den, nadat een voorstel van de laatsten om het contract ongewijzigd voort te zetten, was afgeslagen. Het verloop der onderhandelingen is bekend. Toen het was vastgeloopen, kondigden de arbeiders de algemeene staking aan. Het Christelijk Nationaal Vakverbond liet verluiden, dat het ach ter de Christelijke organisatie stond en dus de staking met zijn sanctie dektè, alsmede, dat de stakingskas disponibel was, zoo ook de strijdkassen der afzon derlijke bonden. Nu beginnen de vragen op te rijzen. Vragen van groot belang in verband met het beginsel, in verband met de Christelijke actie in het algemeen, en ook in verband met de verdere ontwik keling tot bedrijfsorganisatie. lo. Ging het Christelijk Nationaal. Vakverbond accoord met de wijze, wao op de staking is aangekondigd Deze was naar onze meening in strijd met de Wet op het Arbeidscontract en in strijd met het beginsel der Christe lijke vakbeweging. De collectieve ar beidsovereenkomst is niet een contract in den gewonen zin van het woord. Bin nen haar grenzen worden de contracten aangegaan voor de afzonderlijke indi viduen. De arbeiders zelf hadden hun dienstbetrekking moeten opzeggen met den gebruikelyken opzeggingstermijn in dit bedrijf van veertien dagen. De vakbonden echter hadden niet het recht het voor hun leden te doen, noch om af te wijken van de voorgeschreven veer tien dagen. De patroons konden dan ook van hun arbeiders, indien de sta king was doorgegaan, schadevergoe ding eischen bij den rechter. De Chrii telijke vakbeweging is er volkomen juist altijd prat op gegaan, dat zij bij even- tueele staking altijd den opzeggingster mijn in acht zou nemeu. Men beriep zich dan bijvoorbeeld op Psalm 15 4. Wij herinneren eraan, dat bij de be handeling van de Wet op het Arbeids contract, alle sprekers behalve de soci aal-democratische, het voor den opzeg gingstermijn opnamen. Talma wel zeer sterk. De vader van de wet op de Arbeids overeenkomst, Prof. Mr. H. L. Dmcker uitte zich zeer kras: „Bij andere par tijen zijn er, die meer of minder erken nen, dat er toestanden, omstandigheden in het leven kunnen zijn, waarin men het den arbeider niet kwalijk kan ne men, al staakt hij zonder inachtneming van den opzeggingstermijn. Maar er is buiten de sociaal-democratie geen partij, die het maakt tot een algemeen leer stuk, tot een universeel geldenden regel voor iedere arbeidsovereenkomst, dat de arbeider ieder oogenblik, waarop hij dit wenscht, of in zijn belang acht, een gesloten overeenkomst kan schenden. Dit is misschien dan de sociaal-demo cratische leer, ik moet dit vermoeden, omdat de leider der sociaal-democrati sche fractie hier in de Kamer die leer verkondigt. Ik zeg, dit is misschien de sociaal-democratische leer, maar zeker is, dat het is anarchie. Het is een anar chistische leer, welke in een georden- den staat m. i. niet kan worden aan vaard.'^ Onze vraag is nuKeurt het Christe lijk Nationaal Vakverbond dit verlaten van den principieel af gebakenden weg goed Als van 14 dagen onwettig kan worden overgegaan op acht dagen, waarom dan nog niet verder afglijden? De zaak is van niet gering belang. De groote strijd over de kwestie van den opzeggingstermijn is uitgestreden met socialisten en revolutionairen in den tijd der wilde stakingen. Wij hadden gehoopt dit verleden niet weer terug te zien. Volgens ons is er geen tweeërlei recht, een recht voor rustige tijden, waarin niets den vrede stoort en een ander, hetwelk zou kunnen worden toe- ist, wanneer een conflict dreigt op het terrein van den arbeid. 2o. Had het Christelijk Nationaal Vakverbond de eischen getoetst aan de economische en de technische mogelijk heid\1 Vóór men al de kassen ter be schikking stelt en het op een algemeene staking durft aan te laten komen, is dit noodzakelijk. Van een onderzoek, ingesteld bü de bedrijfsleiders, welke natuurlijk gene gen zouden zijn geweest inlichtingen te verschaffen, is niets bekend. Nu ging men af op eenzijdige voorlichting. Met alle respect voor de vaak goede ontwikkeling der vakbeweg'ingsleiders, ontbreekt aan de economische kijk nog al eens wat. Dit wordt trouwens zelf zeer dikwijls toegestemd. Daarom wordt ook zoo aangedrongen op studie in de zen. Er is vaak wel een prijzenswaar dig streven naar verkrijging van iets meer dan eenvoudige kennis van de economische zijde van het bedrijfsleven, maar het is bijna niet doenlijk, wanneer men altijd te doer, heeft met de arbeids voorwaarden, het geheel te bezien. Wonderlijke staaltjes hebben wy hiervan meegemaakt in den loop der jaren. Een van den laatsten tijd. Zoo was er een middelmatige onderneming, welke ver uitging boven de minimum- loonen. Dit kon niet meer gedragen worden en de directie wenschte van dien toeslag iets af te nemen, lang niet De werknemers verzetten zich daar sterk tegen en de leiders hunner organisatie sloten zich daarbij aan. Als argument werd onder andere aange voerd, dat „het gebouw nog pas was ge schilderd". Toen werden de balansen der laatste jaren in vertrouwen overge legd en bleek de toestand uiterst cri- tiek. Daarna kon van het surplus iets worden afgenomen. Op welke wijze heeft het hoogste col lege der Christelijke vakbeweging zijn oordeel vastgesteld? Heeft het alleen gezien naar wat wel eens verluidde om trent de resultaten in een of ander drukkersbedrijf, of heeft het daarnaast ook gelet op het droevig economisch schouwspel, hetwelk de wereld thans biedt? Norman Angell schreef pas, dat de wereld met ontzetting bij de crisis staat. De Engelsche Troonrede heeft het over niets anders bijna. In Duitsch- land grijpt men elkaar naar de keel. Tn Groningen, ora ons eigen land te noe men, staan gemeentebesturen radeloos vóór den winter. In Zeeland worden vele hypotheken op boerderijen opge zegd. Een correspondent meldt ons, dat in zijn woonplaats overwogen wordt om de landarbeiders dezen win ter met één gulden per dag te betalen, waardoor toch van een „menschwaar- dig bestaan" niet meer gesproken be hoeft te worden. Het socialistische vak verbond zond een adres aan de Rege< ring over de dreigende groote werkloos heid. Het verschil tusschen skilied er. unskilled, vak- en niet-vakarbeiders wordt steeds grooter; de werkers op het land komen steeds meer achteraan. Moet het beschermde bedrijf zich nog verder verwijderen van het onbe schermde? Was het bij voorbaat steu nen van deze eischen in dezen tijd so ciaal of onsociaal? In alle vriendschap zy gevraagd, was dit recht en gerechtigheid bevorderen, op deze wijze de belangenharmonie te gen te staan en hiervoor de chaos van een algemeene werkstaking in een vitaal bedrijf in het leven te roepen? Zoo lang mogelijk over de geheele linie loonsverlaging tegenhouden, komt ons economisch voor. Men versta ons goed: ook wy weten, dat weekgelden van dertig tot vijftig gulden, als in de typografie worden be taald, geen gelegenheid bieden om den gebraden haan uit te hangen. Maar het nationaal volksinkomen laat helaas niet toe, dat elke arbeider zestig gulden per week ontvangt En zou het gelukken in een paar beschermde vakken, zoo zou het ten nadeel strekken van de econo misch zwakken in de onbeschermde vakken, en zelfs wel in Overheidsdienst De hoogte van het nationaal volksinko men heeft niet één mensch in zyn hand. Wij hopen, dat men hier nu eens in alle kalmte over nadenkt Dat is het recht, maar ook de plicht van de per soonlijkheid. Deze, in onzen tyd vaak teruggedrongen tot een zwygend num mer in de massa, moet weer aan het werk gezet, opdat de consciëntie niet in verdrukking kome. Laten nu de Christelijke arbeiders deze eenvoudige uiteenzetting eens rus tig lezen. Dan begrijpt men ook beter, hoe recht en gerechtigheid slechts be vorderd kunen worden, als men het ge heel der volksgemeenschap in het oog houdt. Maar heeft de Corintherbrief ons dit al niet van huis uit geleerd? En heeft men zich vergewist, dat de eischen omtrent de technische uitvoe ring van het bedrijf zelfs maar moge lijk waren? Er volgen nog meerdere vragen, maar die in een volgend artikel. H. DIEMEK. EEN PIJNLIJKE PLECHTIGHEID. Op een morgen dezer week cirkelde een vliegtuig eenige malen boven de stelling Den Helder en het vliegkamp De Kooy, waarna het koers zette naar de Noordzee. Daar werd, ingevolge den wensch van de ouders van wijlen een luitenant ter zee diens asoh uitgestrooid. Voorts werden eenige bloemstukken in zee geworpen; aldus luidt een krantenbericht en de redactie schrijft er boven: een eigenaardige plech tigheid. Het is altijd pijnlijk om over zulk een persoonlijke daad een publiek oordeel uit te spreken, omdat de eerbied voor de dood en medegevoel met de rouwdragenden gaar ne doet zwijgen. En toch was, wat hier geschiedde, een publieke demonstratie. Met welk doel? Dat weten wij niet De ouders wilden een daad van piëteit verrichten tegenover hun kind: doch welke gedachtengang hen leidde, is onbekend. Nochtans, wat als plechtigheid bedoeld en vermeld was, maakt op 't Christelijk olksdeel een zeer pijnlijke indruk. Wij weten het de zee zal, gelijk het graf, haar dooden teruggeven bij de wederop standing; doch bij deze waarheid dacht men slechts aan hen, die hun graf in de golven vonden en niet aan de opzettelijk verstrooi de asoh na de lijkverbranding. Ongetwijfeld moest dit een eervolle be grafenis beduiden en op de goede intentie der ouders dingen we van hun stand punt gezien niets af. Doch het tragische en pijnlijke is, dat deze daad rust op een levensbeschouwing, welke de band tusschen tijdelijk leven en eeuwige toekomst door snijdt en loochent. Wil men het een „plechtigheid" noemen, het zij zoo; en ongetwijfeld is het merk waardig, dat zoo iets in Christelijk Neder land plaats heeft; doch wij kunnen niets anders van zeggen, dan dat het een p ij n 1 ij k merkwaardige plechtigheid PARLEMENTAIR BELEID. De Zuidcrzeevisschcrs zijn met de gewij zigde Zuiderzeesteunwet uitermate tevre den. Hun recht op vergoeding van scha de is in de wet vastgelegd en daArom was het hun te doen; al blijft natuurlijk waak zaamheid bij de uitvoering geboden. „Aan Mr. Heemskerk zijn zij wel bizon- dere dank verschuldigd", zoo schreven we in een nabetrachting. Waarom? Kwamen leden van andere par tijen niet voor de belangen der visschers op? Ongetwijfeld. Doch de wijze, waarop Mr. Heemskerk het debat leidde, brach' gelukkige oplossing. Ook het liberale „Vaderland" herinnert hieraan en schrijft: Zou eenzelfde gunstig resultaat bereikt zijn, „als zijn bestrijders de natuur van een Duys hadden, die zijn traditie getrouw, be gon met het wetsontwerp van den Minister „een gedrocht" te noemen? Natuurlijk niet Dat is gelukt, doordat de heer Heemskerk, al liet hij den Minister day. ook geen oogenblik los, met zooveel fijner zwier en humor. Z.E. Reymer van zijn ongelijk overtuigde, dat hij hem alle gelegenheid gaf tot eervolle retraite". Deze juiste onderscheiding geldt niet al leen voor dit wetsontwerp, doch voor heel de polifieke actie. Het is de tegenstelling tusschen staatkundige en parlementaire actie, .welke slechts middel is om iets goeds voor ons volk te bereiken; en poli tieke agitatie, waarbij in de eerste plaats partijwinst wordt beoogd. Bij dit ontwerp kwam het al zeer tref fend uit De roode propagandisten hebben letterlijk niets anders gedaan, dan eigen voortreffelijkheid te bezingen en anderer onbeholpenheid om de visschers recht te versohaffen, te besohimpen. De rechterzijde liet het bij woorden, doch zij zouden daden laten zien. Het was precies omgekeerd. Reeds had Mr. Duys op de betooging der visschers te verstaan gegeven, dat hij geen uitweg zag, wanneer de Minister baloorig werd en het Wetsontwerp introk. En in de Tweede Ka mer kon hij wél grove en schimpende taal uitslaan, maar een oplossing vond hij niet Slechts aan het wijs beleid van Mr. Heemskerk, die het om de zaak en niet om de propaganda te doen was, is het te danken, dat een gelukkig compromis ver kregen werd. Het groote verschil tusschen nationale- en partij-politiek is ditmaal wel zeer dui delijk geworden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Alphabetisc.he aanbevelingslijst voor kan tonrechten- te Utrecht: mrs. P. H. F. B y 1 d e V r o e, kantonrechter te Haarlem, tevens belast met waarneming werkzaamheden van kantonrechter te Haarlemmermeer; C L. Grate ma, griffier rechtbank te Rotter damA. N. L. O 11 e n, kantonrechter te Alphen, tevens belast met de waarneming der werkzaamheden van kantonrechter té Woerden. i DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit is adn B. M. Albert.-, hoof', m.uies bij bet Agentschap van het M'ni- psrie van Financiën, eervol ontslag uit s Rijks dienst verleend. SCHEEPVAART-INSPECTIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot expert by s Scheepvaartinspectie, ter standplaats vlaardineen, J. H. Th. Eerman, te 's-Graven- Rage. MIJNWEZEN. Kon. besluit zyn M. J. Engels, tc Schaesberg en J. Rouckens, te Kjrkrade, ber.oemd tot opzichter der mynen, ter stand plaats Heerlen. ONDERSCHEIDINGEN. *Jy Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de majoor bü den generalen staf van het Ned.-Indischc leger G. J. Berenschot, leeraar aan de Hcogere Krijgsschool; is verleend de eere-medaille, verbonnen aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan .f. Rozendal, organist van de R.-K. kerk Ie Hasselt (Overijssel); in brons san D. Roschar, eervol ontslagen adj.-baas-bloemist aan den hortus botanicus van de gem. universiteit t-- Amsterdam. Ry Kon. besluit is aan Alph. J. M. van Iersel. directeur der N. V. Stoom-, Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta", te Breda, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Kr. on var. Eelgië. hofberichten KONINGIN EMMA WEER TERUG. Gisteravond arriveerde te Arnhem per D- rein uit Duitschland II. M. de Koningin- Moeder. Zij stapte in een auto over on heeft zich daarna naar Het Loo hegeven. STRATEGISCHE WERKEN Thans komt het „Dagblad van Noord-Bra bant"' met nieuwe gegevens omtrent de stra tegische werken aan de Zuid-Nederlandsche grens. W ij hebben, zegt het blad. opnieuw iets mede te doelen omtrent een punt van de bestreden beweringen inzake militaire maatregelen Tan België, nJ. het op dubbel spoor brengen van de lijn Turnhout—Baarh Nassau-grens, welke lijn thans éënspporsch Ook ten aanzien van deze verdubbeling, toegeschreven aan economische noodzaak, maakten wij dezelfde opmerking als ten aan zien van de lijn AntwerpenEsschen. Wat baat liet als slechts het stuk tot de grem verdubbeld wordt en liet stuk van de gi en: tot Tilburg niet? En waarom moest ook het werkelijk be staande voornemen, om tot bedoelde verdj beling over te gaan, worden ontkend'? De Nederlandsche deskundige, dien omtrent het spoor van Turnhout hebben dervraagd, vertelde aan het blad, dat de lijn en het groote station Baarle-.Nassau vroege weinig en thans zoo goed als geen economi Rche waarde heeft. Dit is wel jamnier, maar het is tol beden Doch ook hier is sinds lang sprake van militaire plannen. Het Belgische militaire gezag staat de verdubbeling van de spoor lijn Turnhoutgrens voor als onderdeel van de ingevolge het Fransch-Belgische militaire accoord te treffen strategische maatregelen. En zoo heeft een verdubbeling van dezi spoorlijn die militaire waarde, welke het mede mogelijk maakt gelijk het Algemeen Handelsblad kort en bondig zegt, den oor log terstond buiten het Belgisch grondge bied, dus in Rijnland of Nederland te brengen." Het blad wijst verder op het onderstaan de bericht, dat dezer dagen in de Belgische pers circuleerde en „dat eveneens een eer tijds ontkend voornemen bevestigt": De gemeenteraad van Brugge heeft in bfc- ginsel besloten tot den aanleg van een hree- den verkeersweg van Brugge naar Sluis, de bestaande weg langs het kanaal Brugge- Sluis zal hiertoe een grondige verbetering ondergaan; de weg wordt verbreed en ge- asphalteerd; de helft van de kosten, die op tien milliocn franks zijn geraamd, zouden voor rekening komen van den Belgischen INSTALLATIE VAN COMMISSIES DRAADNAGELINDUSTRIS De Minister van Arbeid heeft gister do Commissie Onderzoek Draagnagelindustrie geïnstalleerd. Door den heer C. J. Th. Zaalberg, directeur- generaal van den Arbeid, voorzitter der commissie, werd 's ministers rede beantwoord WIJZIGING DER ZIEKTEWET Verder werd geïnstalleerd de commissie van advies voor de in de Ziektewet aan te brengen wijzigingen en aanvullingen van technischen aard. De voorzitter der commissie, Mr. Grocne- veld, beantwoordde 's ministers rede. AFGEBROKEN V.A.R.A.-UITZENDING Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. deelt mede, dat bet heeft besloten, een actie tot schadevergoeding in te stellen tegen den Ne- derlandschen Staat wegens hot onrechtmatig doen verbreken van een op volkomen wettige wyze gehouden radio-uitzending van de V.A. R.A. op 8 October 1930, waarbij een toespraak van den secretaris van de V.A.R.A., den heer G. J. Zwertbroek, werd afgebroken. Het V.A.R.A.-bestuur is van meening, dat geen enkel instituut op grond van bestaande bepalingen het recht had een dergelijke uit zending te doen onderbreken. Bovendien heeft het V.A.R.A.-bestuur tot nog toe officieel geen enkele mededeeling ontvangen omtrent de redenen van de afbreking. Wel werd uit de pers vernomen dat de secretaris van de Ra dio Controle-Commissie van oordeel was, dat de toespraak in strijd was met de openbare orde. Het V.A.R.A.-bestuur betwist dit wenscht thans door den bevoegden rechter uit gemaakt te zien of hier inderdaad sprake kan zijn van het in strijd handelen met de open bare orde en of niet integendeel de Radio Controle-Commissie een onrechtmatige daad heeft begaan. Als rechtskundig raadsman van de V.A.R.A. treedt op mr. M. van der Goes van Naters. HANDELDRIJVENDE MIDDENSTAND VOORLICHTING. Vanwege de afdeeling handel cn nijver heid van het betreffende departement wor den een reeks bijeenkomsten gehouden, welke bedoelt aan de werkzaamheden dar onder-afdeeling middenstand van genoemd departement meer bekendheid te geven. De eerstvolgende dezer bijeenkomsten, waartoe Vereenigingen op het gebied van dan detailhandel zijn uitgenoodigd, zal plaats vinden op Woensdag 5 Nov. a.s., 's middags 2y2 uur, in het gebouw van het departement Aan vereenigingen, die er prijs op stellen, tot bijwoning van een dezer bijeenkomsten te worden uitgenoodigd, wordt verzocht, daarvan aan den chef der afdeeling handel en nijverheid kennis te geven. DE SLUIS TE TERNEUZEN WEER OPENGESTELD. INGEZONDEN MEDEDEELING ECHTE FRIESCHE IÏIheerenbam STAATSBEGROOTING 1931 VOORLOOPIG VERSLAG FINANCIËN. Verscheidene leden meenden dat arL 38 der wet op de inkomstenbelasting dringend verbetering cischt. De in dit artikel gere gelde aftrek voor ieder minderjarig kind, dat niet in de inkomstenbelasting is aan geslagen, is geheel onvoldoende. Gezinnen met meer dan twee kinderen voor alle groe pen van inkomens behooren een hoogeren aftrek te genieten dan tot dusver, terwijl voor gezinnen met meer dan vijf kinderen de progressie in den aftrek ook voor de hoogere inkomens moet worden toegepast Sommige leden wezen op de onbillijkheid in de heffing van personeele belasting voor bedrijfslokaliteiten als winkels, koffiehui zen e.d., die essentieel niet verschillen van fabrieken en werkplaatsen, die door de wet terecht worden vrijgelaten. Verscheidene leden drongen aan op uit breiding van vrijstelling dezer belasting. Wederom werd de wensch uitgesproken, dat de rijwielplaatjes na 1 Juli tegen beta ling van de helft van de voor een geheel jaar verschuldigde belasting beschikbaar zullen worden gesteld. Sommige leden zouden naast de rijwiel plaatjes voor een geheel jaar ook zoodanige plaatjes voor een half jaar wenschen zien ingevoerd. Volgens de opvatting van verscheidene leden heeft de klasse-indeeling der gemeen ten in het Bezoldigingsbesluit dringend be hoefte aan herziening. Verscheidene leden kwamen op tegen de regeling der hijslag op de pensioenen van de oude gepensionneerden. Nog steeds is deze bijslag een gunst inplaats van 'n recht Indien ae Regeering niet alsnog de oude gepensionneerden onder de nieuwe pen sioensbepalingen wenscht te brengen, willen deze leden een aparte wet voor hen. Aangedrongen werd op het invoeren van één formaat voor alle bankbiljetten. Ons nieuwste biljet van f 30 nadert in dit op- zlcht het ideaal. Gevraagd werd of het juist is, dat bij den Minister een reorganisatie van den be lastingdienst in overweging is, en zoo ja. of deze overweging dan reeds eenig resultaat heeft gehad, dat voor mededeeling aan de Kamer in aanmerking kan ko- Gewezen werd op de ongunstige positie, waarin het admistratief personeel bij den belastingdienst verkeert. Geen andere groep van ambtenaren is aan te wijzen, waar met name de promotie-kansen zoo slecht zijn. ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DEN MIDDENSTAND. Binnenkort zal de Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand haar werk zaamheden kut non aanvangen. De commis sie van bijstand zal Maandag 1? November tot een eerste vergadering te s -Gravenhage worden bijeengeroepen. De kamers van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenliag» en te Rotterdam hebben onderscheidenlijk tot leden der commissie aangewezen de hee ren M. Kropveld en J. H. Dormer. KASVOORSCHOTTEN KON. HOLL. LLOYD VOORLOOPIG VERSLAG. Blijkens het voorloopig verslap inzake bc doeld wetsontwerp hadden vele leden voor alsnog ernstig bezwaar tegen de toekenning van de voorgestelde kasvoorschotten. Hot is voor de derde maal dat een dergelijk voor stel bij de Kamer wordt ingediend. Thans opnieuw een voorschot van 2 milliocn be schikbaar te stellen met het oog op de nu door de directie op den voorgrond gestélde plannen tot rationalisatie van het bedrijf door samengaan met een buitenlandsciic scheepvaartmaatschappij terwijl ar.n de reorganisatie, waarom het hij do steunver- leening juist te doen was, nog slechts als een verwijderd doel wordt vastgehouden kwam den leden hier aan het woord niet ge rechtvaardigd voor. De K. H. L. is niet een onderneming, die door de behoeften ven het verkeer tot wasdom is gekomen, zooals b.v onze Indische lijnen. Zij is van meet af een kunstmatig en te groot opgelette zaak ge weest Uit een oogpunt van nationale scheep vaartpolitick zal voorts de onderhavige over eenkomst een hoogst bedenkelijk gevolg hebben, als in do vaart tusschen Nederland en Zuid-Amerika een buitenlandsche con current wordt binnengehaald. De kans dat de staat deze voorschotten ooit zal terug ontvangen, moet Volgens deze leden als herschenschiinmlng worden aan gemerkt, hetgeen nader werd toegelicht. Andere leden merkten op dat echter bij liquidatie eenige duizenden arbeiders en em ploye's werkloos zullen worden, wat even eens groote uitgaven van Rijk en Gemeente zou vorderen. Andere leden meenden dat tot hulpverlec- ning het Rijk wel degelijk verplicht is. INGEZONDEN MEDEDEELING De groote Wostsluis te Terneuzen is weer voor het schutten opengesteld. Een aantn schepen is reeds gepasseerd Het kanaa. me™ en wn.c Sï: SrïïSSff SaVarï GTl is °°k I jaarb,i ,evcns Sn erkt door het gebruik v;4 weer op peil gebracht, en de sluisdeuren te Sas van Gent zijn geopend, zoodat op het' w,|Dnardt S Zenuwtablet en kanaal Gent—Terneuzen de normale toe-1 1 stand xs hersteld. E Uw Zenuwen lazen Buisje 75 et Bij Apoth. cn Drogisten*

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1