Wh vrouwen Winterprovisie HANDWERKEN VOOR DE VROUW, No 41 DAMES! laai Uw wasch vakkundig behandelen in Stoomwasscherij „DE ZWAAN" Lieve Verschuierstr. 538 b Tel. 36429 Rotterdam ir ?iiMmiiiiniii!nii!3iQnN<¥nmniitn^ii!!KmriR3}ninM MEVROUW. Doel Uw voordeel en LAAT WASSCHtN PER KILO STOOMWASSCHERIJ „DE BIJ" Ommoordschestr 13, ROTTERDAM, Telet. 1CS38 Men vraagt mij, wie dat zijn de „moedi gen", of we daaronder mogen verstaan die typen, die, naar het schijnt, geheel onaan doenlijk, met een glimlach door het lev* wandelen en alles langs hun koude kleeren laten afdruipen. Natuurlijk niet. Ik ken ze wel, die men schen, die meer leven als planten dan als worstelende, strevende schepselen, de men schep die het leven kalm en genoeglijk over hun hoofd laten stormen en niets an dei's schijnen te denken: ik ben er tot dus ver doorgekomen, het zal ook verder wel losloopen. Bij alles wat hen overkomt blij ven ze even lakoniek; bij ziekte laten ze zich geduldig verzorgen en vertroetelen, precies zoolang hei duurt (als T kan liefst zelf s nog wat langer), maar geen dag te vroeg zullen ze probeeren zich op te richten; bij armoede en tegenslag verklaren ze kalm dat deze „geen schande" is; komen ze in werkloosheid dan: „kunnen zij dat toch niet helpen" zij zijn slachtoffers en och ja, uit medelijden met hun kroost, of als zij dit niet hebben, uit familie- of uit vriend schapsgevoel wil men hen dan wel steunen. Er zijn altijd wel menschen, die hen willen helpen, och ja, waarom niet, iedereen móg die rustige soort, die met niemand ruzie maakt, wel lijden, en zoolang zij niet te véél .vragenen men het zelf overheeft.... Ze hebben geen vijanden, die menschen. omdat ze niemand kwaad doen. Maar een ander góed doen, hèlpen en stèunen, dót moet mem toch ook niet van hen venvach ten. Het is al mooi, en valt iedereen mee, als zij in moeilijke tijden voor zichzelf we ten te zorgen. Zulke typen komen alleen tot hun recht naast een zeer sterke natuur, alléém zijn ze niet veel waard en zeker moe ten zwakken niet bij hèn steun gaan zoe ken. Neen, de strijders, de worstelaars in het leven, dat zijn zij, die zich door geen tegen slag of ontmoediging laten terneerslaan, die zich niet altijd en overal naar de omstan digheden voegen, maar die omstandigheden dikwijls weten te overwinnen, te dwingen naar de noodzakelijkheid. Menschen met gebreken of zeer zwak ge stel die doen hetzelfde werk als „volwaar- Hef opdoen van aardappelen De winteraardappel is in hef najaar rijp geworden en daarom is de maand Octob' de geschiktste maand om aardappelen op te doen voor de winterprovisie. Zoo lezen we in de K. V. in de rubriek „Papieren hulp in de huishouding" en verder: Daar moet allereerst 'n ruimte in ons huis beschikbaar zijn voor die provisie; is deze plaats er niet, dan houdt alles op en koopen we dus de aardappel eiken dag opnieuw van onzen groenteman. Ook als de opslagplaats niet geschikt is, mogen we geen aardappelen opdoen. Welke voorwaar den zijn dan noodig voor de aardappelbe waarplaats? 'n Donkere, luchtige, vorst- vrije droge ruimte. Donker om de lastige uitloopers en het groen worden tegen te houden. Die uitloopers immers vormen bet begin van de nieuwe aardappel plantjes en onttrekken aan den ouden aardappel voed sel, zoodat deze hoe langer hoe meer ineen schrompelt. 'tls ook goed de aardappelen z.g. in beweging te houden liefst eiken dag even. Maar nooit met ijzeren voorwerpen b.v. 'nblik. Vooral in 't voorjaar kan m«-o soms 't spruiten bijna niet tegenhouden en zijn de lastige witte spruiten er ondanks onze goede zorgen, toch, dan is het noodza kelijk den geheelen voorraad na te zien en de spruiten af te breken. Tegen vorst kan men ze b.v. beschutten door ze op een laag turfmolm te leggen en ze dicht le dekken met oude dekens of tapijten of met stroo De meest geschikte bewaarplaats in huis is de kelder, waar de voorraad op planken uitgespreid wordt of wel in een daarvoor bestemde aardappelkist geborgen. Deze kist heeft een naar den voorkant hellenden bodem, welke, evenals de wanden, van luchtgaten voorzien is. Langs de geheel* voorzijde is de wand van onderen open, terwijl een schuin geplaatste plank het weg rollen van de aardappelen vermindert. On deze wijze worden aan den onderkant van de kist de aardappelen weggenomen, welke telkens van boven naar beneden rollen. Dat aardappelen een zoetachtige smaak krijgen wanneer de temperatuur in de bo- waarplaats het vriespunt nadert, weten wo allen en hebben we allen wel eens geproefd in de strenge wintermaanden. Als dio zo°- tige aardappelen blootgesteld worden aan een temperatuur tusschen 40—6ó gr. F. dan verdwijnt die smaak na eer.ige dagen. Dit feit is wel te verklaren, het zou ons echter wat te ver voeren en de meeste huisvrou wen vinden 't voldoende als ze weten hoe de afschuwelijke smaak weg te krijgen. Welke zijn de kenmerken van goede aard appelen? 4 Ie. dat ze niet week zijn, maar stevig aanvoelen. 2e. dat ze geen uitloopers hebben. 3e. d^t zc niet te veel en niet te diepe putten hebben. Men doet het beste klei aardappelen op. daar deze verreweg het smakelijkst zijn en het langst goed blijven; indien zij volgens de regels bewaard blijven, houdt mon ze goed tot Juni of Juli. Uit Zeeland komen de heerlijke Zeeuw- sclic bonten en blauwen. Duinaardappclcn zijn nog fijner, maar zijn voor den middens'ander nog te duur. Vccnaardappelen hebben slechter naam 'clan zij inderdaad verdienen mits men hier van weer de beste soort neemt. Maar er( worden immeis monsters aangevraagd al-1 Werklust en levensmoed digen" en zelfs, méér; menschen met zieke-' lijke wederhelft of kroost, menschen die an dere, voor ieder merkbare zware blokken aan de beenen meeslepen, en toch flink en: dapper vooruitstappen, niet hun tijd ver doen met zelfbeklag, maar ondanks al les, niettegenstaande hindernissen, toch voorwaarts streven, dót zijn de helden van het leven waar we tegen opzien, wier aan blik anderen steunen kan, de strijders die het loven liefheeft, en die zelf het leven liefhebben. Ik herinner me uit mijn kinderjaren een klein zeer zwak meisje van bijna tien jaren, ze had een ongelukkig been, waarmee ze zeer mank liep; nu was er een ruggegraats- verkromming ontdekt, waarvoor ze in het ziekenhuis behandeld moest worden; daar was er nog een andere ziekte bijgekomen, waarvan ik het rechte niet onthouden" heb, omdat ik, zelf nog een kind, het niet be- v greep. Maar dit herinner ik me wel, dat] hun weg. na de operatie van het kind in de buurt verteld werd, dat de dokter had verklaard: naar menschclijke berekening zou zij er aan hebben moeten sterven, was er geen vol doende levenskracht meer over, maar het kind had zoo groote levensliefde, toonde zoo grootc wil beter te worden, dat ze enkel door die wil er toch telkens weer bovenop Zelden heeft me iets zoo getroffen als dat voorval in mijn kinderjaren gehoord en ik heb m'n heele leven niet meer kunnen.ver geten den indruk dien het toen later, wan neer ik het manke meisje, met haar vrien- delijk-blije gezicht weer in de buurt spelen zag op mij maakte; het wonder, dat God zóó groote kracht in een menschenkind legde, dat je leven en dood kon dwingen naar je wil. Natuurlijk is dat niet onbegrensd waar, maar men begrijpt me nu wel, want overal in het leven ontmoet men soms van die blijde, dappere, sterke en toch zoo tcere (teer in den zin van fijngevoelig) menschen. Want hard maakt de strijd tegen eigen zwakten en tekorten ze niet, hard worden juist de strevers die, zooals we het noemen „alles méé" hebben, die weinig weerstanden en bijna uitsluitend voorspoed vinden op (Wordt -vervolgd). EEN KLEIN, GEMAKKELIJK HANDWERKJE Een heel aardig handwerkje, een dood-, eenvoudig gedoe, waar heelemaal geen her senwerk bij noodig is, zoodat men het elk oogenblik kan opvatten of weer neerleg gen. Ook al omdat het heel weinig „rom mel" om zich heen heeft, dat is het ouder- wctsche koordbreien. De meesten onzer zullen zich nog wel her Inneren, hoe we in onze kinderjaren met gekleurde, en als we erg „rijk" waren met ..gevlamde" wol, paardetoomen breiden. Een leeg garenklosje, vier spijkertjes daarop en klaar was je. Inderdaad ontstond op die manier een mooi rond, sterk en gelijkmatig koord, tenminste als je niet om eens erg gauw klaar te zijn, het werk zóó los uit voerde en zoo hard rekte, dat je tenslotte een dun touwtje kreeg. Nu komt het vaak voor, dat we ter af werking van kussens, taschjes, kinderpak jes, of wat ook, een koord noodig hebben dat we, om mooi in de kleur te blijven, het best kunnen maken van dezelfde wol of zijde waarmee we het handwerk of de gar neering hebben uitgevoerd. De gewone ma nier is dan, een koord te draaien, wat men altijd het best met z'n tweeën uitvoeren kan, maar waarbij altijd de moeilijkheid olijft om vooraf te bepalen hoeveel draad men zoo ongeveer moet draaien om een koord van bepaalde lengte te krijgen. Er is geen verhouding voor op te geven, om dat het varieert naar de dikte van de draad •'.oowel als de dichtheid der windingen. Daarom redt men zich wel eens uit de moeilijkheid, door koord te haken van ket- üngsteken. desnoods met dubbele of drie dubbele draad. In zulke gevallen mogen we er wel eens aan denken, dat het koord dat wij vroeger op ons klosje breiden voor leidsels, een veel sterker en gelijkmatiger werk geeft en ook veel mooier staat. Een aardig idee is nu, om van zulk koord moderne versieringen te maken voor kus sens, taschjes, jumpers of vesten, voor kin derpakjes, voor hoedjes, zelfs ieder kan zelf nog ontelbare toepassingen vinden. Ge ziet op het plaatje wel, hoe het koord als versiering opgelegd wordt, bijvoorbeeld- in spiralen, de opvolgendo cirkeltjes vlak naast elkaar, worden dan opgezoomd met vorens op te doen en zoo kan men dus de beste van elk soort uitzoeken. Zandaardappelen zijn minder voedzaam dan kleiaardappelen. In het land van Maas en Waal worden hoofdzakelijk Bravo's, 'n vrij ronde, niet te grove aardappel, die zeer goed van sm ak is, en Kordino's geteeld en ook nog Roode Star, maar de Roode Star, 'n zeer grove aardappel, verdwijnt hier langzamerhand. Bravo's moet men niet te guar laten wor den, dan afgieten en droogstoomen. De Kordino's zijn gemakkelijk in de kook en kunnen tot eind Juni goed blijven. Dit is echter wel 'ns verschillend naar gelang het weer was in den groeitijd van den aard- Hoeveel rekent men per persoon bij het opdoen voor fle provisie? Algemeen neemt men per persoon van November tot Mei on geveer 1 mud dat is 70 K.G. Maar dit hangt geheel af van het gebruik Immers in sommige huishoudingen wordt de aardappel als bijvoeding en voor de complcteering van het menu gebruikt; ter wijl op andere tafels dc aardappel een van de hoofdbestanddeelon van het menu uit maakt. Is liet opdoen voordeeliger? Ja zeker! Immers men loopt de risico, dat er vorst komt en do handelaren ze gaan inkuilen en dan zijn deze heusch niet gene gen ze voor een billijke prijs van de hand te doen. En bovendien is het koopen per Kilo duurder. Maar ja, de huisvrouw op do mo derne flat zal wel geen plaats overhebben, ook uiet .voor de aardappelcnkisL een dunne draad in dezelfde kleur Men kan ze natuurlijk ook in bloemetjes leggen met steeltjes en blaadjes. Een beet je fantasie is daarbij wel noodig, maar die hebben wij vrouwen wel, nietwaar?'Ge' kunt vooraf teekening maken of ook: het koord eerst op het stuk of op een proef-: lapje leggen en spelden, om dan vooruit het effect te kunnen nagaan. Dat is juist het aardige van deze Versiering. Hierboven zien we een taschje, versierd met bloeni- en bladmotieven; uit opgelegd koord, cn daarnaast een mouwlcfos kinder vestje met lange slippen,-die aan den hals geknoopt worden. Schouder slippen zijii- versierd met cirkeltjes van het koord. Na tuurlijk kan men de slippen ook heelemaal weglaten. HANSOPJE Of we niet eon slaappakje kunnen maken in het oudorwetsche hansop-model, dat al leen van achteren sluit? Alles kan tegenwoordig. De mode, die in vele opzichten zoo tiranniek is, is in andere. Hier dus nog een modelletje van een vóór- 'gcslotèn hansopje. Men maakt dc sluiting nu in den rug en knoopt daar dan ook het achterklepje van de broek op vast Het hier afgebeelde pakje vooral voor de heele kleintjes geschikt is gemaakt van effen flanel (kan Ook van niet te dik tricot, dat men per el koopt of soms over-1 heeft van onderkleeding van volwassenen die slechts op bepaalde deelen versleten is). Er worden voetjes aangeknipt. Men moet 'er natuurlijk om denken, onder zulke slaappakjes geen confectiepantoffcltjes te laten dragen, waarvan de binnenkant kleur afgeeft. Beter is het, om zelf kinder pantoffeltjes te maken van gewasschcn stof. KUSSENS Dc vorige week heb ik alreeds een kussen behandeld dat, geloof ik, nog op de drukkerij is achter gebleven on nu wel verschijnen zal, maar toch kom ik nu maar gelijk met een paar volgende. Het langwerpige kussen, op diepe stoelen zoo lekker in de rug, wordt gemaakt in het model van dc vroegere „sluimerrollcn" maar veel dikker' en breeder, echter wat luchtiger gevuld. Het hier vertoonde voorbeeld werd versierd met in dc breedte opgelegde reepen van brocaat lint, men kan er ook gordijn banden of zolf-geborduurde reepen voor ne men, desnoods zonder borduren zóó op de stof. De zijkanten worden ingehaald een halven decimeter van de rand al' en de overblijven de stronken worden aan de kanton diep af- gerufeld, bij wijze van franje laat men n de dwars-draden afhangen. Veel voorkomende kinderongesteldheden In het handige, practische, reeds vroeger hier besproken boekje: Wenken voor moe ders bij kinderziekten, door Mevr. Vis-Duy- vis, uitgave Mij. v. Goede en Goedkoope lec tuur) lezen we over doodgewone ongesteld heden, waar de moeders toch soms zoo echt mee te tobben hebben, op bl. 79-84 het vol gende: VERKOUDHEID. Verkoudheid is een infectieziekte, die be- "rust op een ontsteking van de slijmvliezen van neus cn keel, waardoor deze zwellen, rood worden en een waterachtige vloeistof afscheiden, die bij het toenemen der ontste king, meer etterachtig wordt. Er gaat mee gepaard: veel niezen, droge keel, hoofdpijn, koude rillingen, l:ihte koorts, soms diarrhec en soms verstopping. De oorzaak is bijna nltijd besmetting door andere verkouden personen, die door hoesten en niezen de smetstof overbrengen; daarom moeten ver kouden en hoestende menschen een kind, zooveel mogelijk, uit den weg blijven. Het verstandigste is, het verkouden kind in bed te houden en het te laten zweeten. Men geeft het een warme kruik in kruike- zak of kous, liefst één bij de voeten en een kleine in de handen en legt een extra de ken over hem heen. Warm drinken, bijv. anijsmelk, vlierthee of citroenwater doen dikwijls het zweet uitbreken, zoo niet, dan schrijft dokter meestal een doeltreffender drank voor. Dikwijls wórdt aangeraden het kind 's nachts een warme borstomslag of een voet- en beeninpakkin,- te geven. Nadat bet kind gezweet heeft, wascht men het 's morgens met lauw water en zeep a3, trekt het schoon uitgewasemd ondergoed aan cn dekt het weer goed toe. Alles moet snel in zijn werk gaan: oppassen voor kouvatten. Bij kinderen beneden het jaar moet men voorzichtig zijn met ze te laten zweeten, daar het aanleiding kan geven tot bloed- aandrang naar het hoofd, hetgeen ernstige verschijnselen kan veroorzaken, bijv. braken stuipen, enz. De mond en de neus van een verkouden kind wascht men dikwijls met lauw water af, om ontsteking tegen te gaan en de roode plekjes smeert men in met vaseline. Is neus erg verstopt, dan kan men koude ct presjes, die men dikwijls vernieuwt, op den neuswortel leggen. Men leere het kind bi] niezen cn hoesten een zakdoek of desnoods de hand voor den mond te houden; geeft het vaak een schoonen zakdoek en laat het de handen dikwijls wasschcn. Een verkouden kind moot veel drinken en licht gevoed worden; warme melk, warm water met vruchtensap, beschuit, pap vruchten zijn voldoende. Heeft het kind slechts een gewone, lichte verkoudheid, dan redt het lichaam zichzelf wel, en is behandeling overbodig. HOESTEN Dit ziekteverschijnsel wordt verwekt door een aandoening van het strottenhoofd, van rle luchtpijptakken, of van de longen. Hoes ten volgt dikwijls op een verkoudheid, die men meer of minder verwaarloosd heeft, ook na mazelen, griep enz.; het is gev luk er niet op te letten en den dokter niet om raad te vragen, wat men tegen iedere speciale hoest doen of laten moet. De hoestprikkel wordt erger in te droge, te warme, te koude of bedorven lucht en vermindert door het drinken van koud wa ter, in koud water opgeloste zwarte- of Boerhave-klontjes (ze in koud, niet in warm water oplossen, de vloeistof is dan zachter), of 't in den mond nemen van een stukje drop of iets dergelijks. Ook helpt het ademen door den neus en vooral de wil van den patiënt om den hoest te onder drukken. Kinderen, die ontvankelijk zijn voor ca- tarrhale aandoeningen van de bovenste luchtwegen, moeten zooveel mogelijk be hoed worden tegen ongunstige invloeden van het weer; bij zulke kinderen moet elke lichte verkoudheid met zorg behandeld worden. Ouder wordende groeien zij er, bij nauwlettende zorg, gewoonlijk overheen. BRONCHITIS Als het slijmvlies der luchtpijpen ontsto ken is en daardoor slijm afscheidt, zoodat het kind hoest en moeilijk en piepend ademhaalt, lijdt het waarschijnlijk aan bronchitis en moet men een dokter halen. Verdere verschijnselen zijn: hoofdpijn en soms koorts; komt er stekende, of drukken de pijn in de zijde bij, dan is dit meestal het gevolg van een ernstiger complicatie. Bronchitis kan spoedig genezen, maar ook weken lang duren; bij k.eine kinderen is deze ziekte niet zonder gevaar. De oorzaak van telkens terugkeerende bronchitis kan een belemmerde neusadem- haling zijn, meestal veroorzaakt door ade noïde vegetaties. Men late dit onderzoeken cn verzette er zich niet tegen, wanneer dok ter een operatie noodig oordeelt Meestal wordt bij bronchitis bedrust aan- Als de stof zich hiertoe niet leent kan men er franje aanzetten; heeft men bijv. voor de garneering breed gordijn entre-deux genomen dan kau men nu franje-band ne men van dezelfde soort cn tint. Het'andore, vierkante kussen, is weer iets anders. Dit wordt gemaakt uit fluweel liefst zwart. Als garneering gebruikt men broeaatlint dat boven rechts uit een zijnaad komt en verder door twee dwarse omgefes- tonneerde (liefst met gouddraad) inknippen gehaald wordt. Hot afhangend eind versiert men met franje van gouddraad of gekleurd. Ongeveer op dezelfde wijzo kan men, zoo als we meen ik, vroeger al eens beschreven een nachtzak garnceren. Men noemt dan lichte, waschbarc stof en laat het doorgehaalde lint een mooie kleur zijn, die goed in de slaapkamer past. I-let lint kan worden afgehaald cn van boven losgetornd, wanneer de waschzak gewas schcn word+r Hier kan men lint zonder franje nemen natuurlijk, geraden en het drinken van borsttheo, of iets dergelijks, om het slijm los te maken; hoest dit kind dit moeilijk op, dan houde men het voorover. Een kind, dat lijdt aan bronchitis, moet warme, vochtige lucht en in gelijkmatige kamertemperatuur, plm. 65° F., verpleegd worden, is het in de kamer te koud, of te droog, dan wordt de hoestprikkel grooter: kinderen, die zeer gevoelig zijn voor kou vatten vereischen soms een kamertempera tuur van G5 a 70° F. s Winters kan men op de kachel een bakje met water zetten, dat geregeld bijge en dagelijks schoongemaakt moet worden; door de verdamping van het wa ter houdt men de atmosfeer in de kamer vochtig, hetgeen de genezing bevordert. Doelmatige luchtverversching is bij deze ziekte een eerste vereischte. Heeft het pa tiëntje koorts, dan is het meestal beter, liet licht toe te dekken, daar het zich anders blootwoelt; daalt de temperatuur, dan geelt men het, zoo noodig, weer meer dek. Dikwijls uit bronchitis zich alleen door een weinig hoesten en opgeven; dit wordt licht geteld cn men denkt, dat het „van zelf" wel zal overgaan. Vaak is dit 't ge val, maar heel dikwijls ook niet en dan is elk tochtje voldoende om een nieuwen aan val te doen ontstaan. Herhaalt zich dit te vaak, dan krijgt het kind buitengewoon vatbare luchtwegen, die tot allerlei long aandoeningen aanleiding kunnen geven. Daarom moet elk kind, dat hoest, steeds beschouwd worden als een zieke, cn, óf in bed worden gehouden, óf in gelijkmatige kamertemperatuur, terwijl het vertrek wel ruimschoots, maar toch doelmatig geventi leerd moet worden. Ook drage men er zorg voor, dat het kind zoo min mogelijk stof inademt Wat het kind zelf betreft, dit moet leeren niet aan eiken hoestprikkel toe te geven. Om het hierin te gemoet te komen, geeft men hem afleiding, doch niet door opwin dende, grappige, of emotievolle verhalen, deze deugen niet; poppetjes knippen, spelen met blokken, een legkaart, een mecuno- doos of een handwerkje maken, is daaren tegen zeer geschikt. I.aat men er echter aan denken, een kind, dst in bed mag opzitten, vooral niet te veel speelgoed te gelijk te ge ven, dat maakt het onrustig. Ook moet ei van tijd tot tijd voor gezorgd worden, dut het liggend en goed toegedekt rust en het speelgoed wordt weggezet. Het is wenschelijk het kind vooral 's avonds rustig te houden en vroeg nacht te maken. Ook ni et men, i\enais bij vol wassenen, het zóó inrichten. dat het kind, nadat het voor den nacht is verzorgd, niet meer gestoord wordt. Verder mag men nooit vergeten, dat elk kind, dat langer of erger hoest, dan bij een gewone verkoudheid het geval is, onder be handeling moet worden gesteld; hierdoor alleen kan men zich tegen eventueel zelfv wijt behoeden. CORRESPONDENTIE Een lezeres vraagt aan andere lezeressen of misschien iemand voor haar heeft het patroon voor een (van ecru-haakgaren) te haken gordijn punt. Deze moet liefst zeer sterk zijn, maar niet zoo'n scherp uitkomen de punt, breedte 10—14 c.M. Men kan mij wel even schrijven of men iets heeft, dc vraagster wil de verzending vergoeden. Het verdient aanbeveling bij dit soort vra gen (n.l. wanneer men mij verzoekt iets aan andere lezeressen door te vragen) er dade lijk bij te vermelden of ik het adres van de vraagster hier mag bijvoegen. In den regel wil men het liever niet en daarom vermeld ik hier nooit adressen zonder verlof, maar in een geval als dit, geeft het altijd vee! omslag. Dan kan ik soms een massa pa tronen krijgen, moet die allemaal doorzenden en de kosten worden veel grooter dan de vraagster ooit denkt en dan we haar willen laten betalen. Men zende me dus nog niet, maar schrijve alleen. Aan een enkele zend ik danfc wel het adres door, met verzoek het patroon daar te zenclén. Een lezer vraagt naar recepten van pom oenenkoeken en pompoenpastei. Ik heb vroe ger wel op verzoek wat recepten gegeven voor bereiding van pompoenen, maar het bovenstaande weet ik niet te vinden. Kan een lezeres helpen? Aan Mw. M. te G. Zeker, kan het bewuste kruissteekpatroon op jute gewerkt worden, waarom niet? maar u mag er wel denken, dat dan de heele achtergrond ook met kruissteek (in een neutrale kleur) ge vuld moet worden. Wilt u het werken op fluweel, dan moet daarop eerst gaas gehecht worden, voor de afdecling der steken, en knipt men dit later weg. Bij fluweel zal het heel moeilijk gaan dit te doen zonder sporen achter te laten; ik hoorde ook nog nooit van kruissteek op flu- Welke kleur ik in het algemeen zou kiezen voor zoo'n kussen? Dat is zoo moeilijk t. zeggen, ik zou het laten afhangen van dc omgeving. Het maakt reeds verschil of men een kussen voor stoel of divan wenscht. Neen, er was geen adres van de ontwerp ster bij vermeld, omdat het patroon zooals ik, meen ik, erbij meedeelde, was overgeno men uit een handwerkboekjo. Deze patronen zijn dikwijls heel oude en worden in de nieu we handwerkbocken weer naar voren bracht, nu al die handwerken weer in de mode komen. Meestal zijn de ontwerpsters niet eens bekend. Tenslotte: Uw vraag was verkeerd ge adresseerd, moest zijn: Redactrice y. d. Vrouwenrubriek. Nu kwam ze eerst, bij de vraag- en antwoord-redacteur. Aan Mw. v.d. B.v. D. Het is heel moeilijk wanneer u bepaalde wol gekocht heeft nu hier te zeggen, hoeveel u er van noodig zal hebben om een jumper te breien, want dat hangt af van de dikte der wol, maar ook van het model der jumper, om niet te zeg gen de meer of mindere losheid van het werken. Bij de beschrijving van bepaalde modellen van jumpers, wordt wel meestal opgegeven (eri dat vermelden we dan hier ook) hoeveel wol van een bepaalde soort men daarvoor noodig heeft. Maar dat is heel iets anders, en zelfs dón nog is het dik wij Is raadzaam een beetje méér te nemen dan de opgave. U moet dus met die vraag zijn bij de win kei waar u de wol liochL Vaak kan rp-?<. wat meer krijgen met de afspraak dat men de (heele) knotten of kluwens, die men overhoudt, mag teruggeven. Het is altijd veiliger liever wat te veel te nemen dan te ig want het gebeurt wel, dat men haast klaar is, en precies hetzelfde er niet meer bij te krijgen is. Ik kan hier nog wel een jumpermodel met beschrijving opne men. Ik hoop nog in November. Aan Mw. L. Ja, hebben indertijd hier adressen meegedeeld, waar oude spons (voor kussenvulling) was te krijgen en ook in Dordrecht. Maar ik weet werkelijk niet meer wanneer en in welk nummer zoo on geveer. Wie onzer lezeressen wel? Handleiding voor gebruik van hooikisteD ken ik niet, maar ze zullen zeer zeker wel bestaan. Echter geven ook de meeste kookboeken er voldoende over. U kon eens vragen in den winkel, waar U kocht, maar ik kan er ook binnenkort hier wel wat over opnemen. In dien dat niet meevalt, kan ik wellicht de boekbladen voor u uitknippen en ter inza ge zenden, maar dan binnen veertien da gen retour, spreken we af, want ik kan er niet nog bij gaan schrijven. Wacht u dus nog even af? Of er R'dam en speciale Indanthre-win kei weet ik niet, maar wel, dat tegenwoor dig een massa winkels het verkoopen en ook, dat een heelebnel dien naam al krijgt ook wel ten onrechte. Het zal wel zijn, zoo als ojize stoffeerder beweerde: alles is licht- echt tegenwoordig, hoeft geen Ind. te liee- ten, maar tegen echte felle zon is op den duur niets bestand ook dat niet. Kleur echte wol (wat men dan zoo noemt) zal u zeker in Rotterdam kunnen koopen. Ja.. Aan Mw. Naar een patroon van gordijn kant kan ik wel eens kijken, als u ten minste van een gedrukt patroon uit oen boekje kunt nawerken? Even wachten of misschien een der lezeressen wat geschikts heeft Het is, dat U nogal haast heeft en het zoo weinig uitkomt om juist in dezen tijd gordijnpunten te gaan behandelen in onze rubriek. Er wachten zooveel vragen naar winterhandwerkjes, en naar gebreide kleeding. We wachten dus nog even enidan zend ik allicht wat, maar dan ontvang ik dat binnen veertien dagen terug? Kosten komen er niet op, alleen moet ik kunnen rekenen op tijdig terugzenden, want ik. zend als drukwerk en kan onmogelijk' Lij al die dingen gaan schrijven. Aan Mw. S. te M. Vindt u heusch het in- breien van een patroon minder bewerkelijk dan het versieren met kruis- of maassteek Hebt u het eerste dan wel eens gedaan? of bedoelt u slechts een zeer eenvoudig pa troon? Liever dan een versiering in te breien in het kraagje enz. zou ik, als ik u was, het kraagje breien van een andere kleur even tueel met een of meer strepen in kleuren. Dwarse strepen in verschillende kleuren zijn wel eenvoudig in te breien en staan aardig in kinderjumpers maar nu u de ruggen al af hebt en nog alleen de .voor panden versieren wilt vind ik dwarse stre pen daarvoor niet mooi, die moeten heele maal rond loopen. Nu begrijp ik niet goed. wat u bedoelt met: een hock of een punt te willen breien in het voorpand, als het vest jes waren zou u er boekversieringen in kunnen maken. Maar ook als u de onder rand bewerken wilt zal het niet mooi slaan dat alleen bij het voorpand te doen en niet langs het rugpand. Werk dan liever het voorpand glad af, en brei een aparte rand Langs heel den onderrand in de rondte. Bij bois de roze slaan ook verschillende kleuren goed, ik weet niet welke nuance u hebt en of de kinderen blond of zwart zijn. Ik denk, dat ik verder maar af zou werken met witte strepen dat voldoet bij kinder pakjes altijd. HUISHOUDING EN KEUKEN Moscovisch rjebak 5 eieren, 100 gr. boter, 10: gr- bloem, 100 gi'. suiker, 30 gr. krenten, 30 gr. rozijnen, 30 gr. sucade, geraspte citroenschil. Voor den vorm: 1 lepel boter, 2 lepels poe dersuiker. De boter met de gezeefde bloem op een deegplank of groot bord leggen en deze massa met een groot tafelmes in niet al te kleine stukkon hakken, die zoowat de groot te moeten hebben van kleine knikkers. De krenten en rozijnen uitzoeken, een paar maal in lauw water wasschcn cn in een weinig kokend water ongeveér 5 minu ten doorkoken, daarna op een zeefje laten uitdruipen cn op een stuk papier op zij op de kachel drogen. De sucade fijn snipperen en met de gedroogde krenten en rozijnen vermengen. In een kom de eierdooiers en de suiker kloppen en de afgeperste schil van een citroen ongeveer 2 minuten kloppen, tot ze zeer dik en zacht geel van kleur zijn. (Klopt men te kort, dan mislukt het gebak). Dan wordt het eiwit vlug zeer stijf geklopt. Zorg vooral, dat er geen eigeel in het wit achter blijft, want het is dan niet stijf t'c krijgen. Het stijfgeklopte eiwit wordt met een paar slagen luchtig door de eierdooiers geroerd, dan do boter en de bloem er bijgevoegd en het laatst de krenten, rozijnen cn sucade. Vooral niet te lang roeren. Zorg dat een tul* handvorm, met boter ingewreven en met poedersuiker bestrooid, gereed staat en vul hem met de massa. De vorm mag slechts voor 2/3 gevuld worden. Zoo spoedig moge lijk zet men den vorm in een heetcn oven. Wanneer men vreest, dat de bovenkorst te donker wordt, kan men er een met boter in gewreven papier of een verwarmd deksel op leggen. Na ongeveer Vé a "ur kan het gebak gaar zijn. Men moet het voorzichtig en geleidelijk in den vorm laten bekoelen, daarna op een met taartpapier bedekten schotel storten. Men kan dit gebak ook zon der krenten en rozijnen gereed maken. Bloemkoolsoep :uk.1es bloemkool. 65 erom bote 1.5 theelepel ui i so

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10