NDHOV De laatste Villabouw voor PhilipsGloeilampen fabriek Christen- Kantoorbediende F! A.H.v.d.Velden& Zoon PMEMS'ZOON JSindliovennummer pag. VII. Weet U dat Adverteeren in dit Blad VERKOOPENis HANDEL IN ENDDSIFDD Ill111IllIllilllllllill Woensdag 29 October 1930* Voor de Bouwbedrijven is „DE BOUWWERELD" Bouwblad van dit Dagblad HET gewilde reclame-orgaan fiouw 6 Heerenhuizen a.h. Lodewijk Napoleonplein teEindhoven Uitvoering: N Tr. Bouwbedrijf v.h. Meinema en Posma, IJmuiden. Woningb^'w Lodewijk, Napoleonplein te Eindhoven. ArchitectuurA. H. VAN RIJSINGEN te Eindhoven. Van heinde en ver is he»t particulier initia tief te Eindhoven doende om te voorzien in de behoefte aan woningen. Zoo bouwen de N.V. Bouwbedrijf v/h. Meinema en Poema, waarvan het kantoor gevestigd is te IJmuiden, aan het Lodewijk Napoleonplein, hoek Sophie van Wurtera- berglaan een zestal hoerenhuizen en twee 'imkeile. De fraaie gevel is opgetrokken van hand vormsteen en zoowel boven als beneden voor zien van erkers. Boven de teakhouten voor deur, aan den kant van glas in lood voor zien, is een hiifeü aangebracht. Een rood pannen dak volmaakt het geheel. De ha.Il is geheel betegeld evenals de vloer, welke geheel volgens koopei's smaak in elke gewenschte kleur kan worden uitge voerd. De afmeting van de hall bedraagt 2.07 M. X 1.80 M. en zij is voorzien van een glas in lood deur, waardoor men de gang betreedt. De VV.C. is onder de trap gepro jecteerd. Deze onmisbare instelling heeft een granietvloea' en bevat een fonteintje. Bezoeken we eerst even de keuken, met afmetingen van 4 X 2.17 M., geheel betegeld en voorzien van granietvloer. De glazen wandkast zal de huismoeder recht welkom zijn. Trouwens de keuken is geheel volgens de wensohen van de tegenwoordige huis- vrouw ingericht. Zonder b.v. de gang te moeten betreden, kan men de kelderkast vanuit de keuken bereiken, ongetwijfeld een groot voordeel. Eveneens komt men van uit de keuken in den tuin, waarin een beTg plaats voor kolen en fietsen is aangebracht, en tevens een achteruitgang. De huizen bevatten natuurlijk de traditio- neele kamer en suite, weike door g'as in lood deuren gescheiden kunnen warden. De licht-grijze schoorsteenmantel met- zwarte plint is met zorg gekozen. De oppervlakte va.n beide kamers bedraagt 16 M2. Vanzelf sprekend zijn de onderdeelcn al6 stopcon- Set afbetalingssysteem Mijnheer de Redacteur, Met groot genoegen aam ik kennis van •Uw voornemen een speciale editie over Eind hoven uit te geven. Mag ik van deze ge legenheid gebruik maken U een gedeelte uit het jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor oostelijk Noord- Brabant te citeeren, en wel het volgende:. „I-Iet winkelbedrijf zoowel als de amhaohts nijverheid ontwikkelden zich krachtig en bij beiden is een lofwaardig streven merk baar om zich aan de zich snel wijzigende omstandigheden aan te passen. Hoewel met I de lusten de lasten niet weinig stijgen aarzel ik tooh niet (hieir is de Voorzitter I van bedoelde Kamer aan het woord) ons winkel- en ambachtsbedrijf welvarend te noemen. liet ware noohtans te wenschen, dat redelijke perken konden worden gesteld aan het afbetalingssysteem, dat, het moet met leedwezen warden gezegd, in den aard der hier saamgevloeide bevolking een vrucht baren bodem vindt." Tot zoover het geciteerde uit het verslag. De Voorzitter van deize Kamer heeft moei lijk andere kunnen schrijven. Hij moet na tuurlijk de belangen van 'zijn leden beharti gen en zoolang de credietgevere nog tot de '„uitgestootenen" behooren, kan men moei lijk "va-n deze zijde een ander geluid ver wachten. Iets anders is het natuurlijk, mijnheer de I Redacteur, of door deze uitspraak niet aan I do waarheid tekort wordt gedaan. En dan I wil het mij voorkomen dat hier een onder werp ter sprake wordt gebracht, hetwelk de Voorzitter van de Kamer niet geheel be- j heereoht. Gaarne geef ik toe dat er op het terrein van de afbetaling gTOOte fouten zijn i gemaakt, maar ik constateer eveneens na drukkelijk dat de bonafide-credietgever zijn plaats in deze samenleving meer dan waard i6. Hij leveit maar niet lukraak en zeker &i.et aan hen die geen behoorlijke bron van hi komsten hebben. Zijn informatiesysteem is goed en kostbaar, maar hij bewijst daar mede de samenleving een groote dienst. Ik f heb mij persoonlijk van de Eindlioveiische toestanden op de hoogte gesteld; deze zijn niet andere dan in welke andere groote plaats van ons land ook. De credietgevere houden wekelijks voeling met elkaar en wanneer het voorkomt dat een client nog met sohuld bij een ander te boek 6taat, le veren zijn collega'6 absoluut niet verder, voordat de oude schuld geheel is afbetaald. Het is mij verder in een gesprek met een van de eerste mensohen van Eindhov n ge bleken dat hem geen enkel geval van min derwaardige afbetalingspraktijken bekend is; integendeel, hij was de meening toege daan dat de goede af betalingsmagazijnen ook in Eindhoven een roeping te vervullen h bben. U dankend voor de verleende plaatsruimte heb ik de eer te zijn Hoogachtend, Voorzitter Nod. Bond van Credietgevere. tacten enz. niet vergeten. De trap, voorzien van teakhouten leuning, voert u naar de etage, alwaar nog drie ka mers zijn ontworpen, waarvan één een schoorsteen bevat De geheel complet bad kamer getuigt dat de bouwers hun plaats in den modernen woningbouw well bewust zijn. Een ruime zolder, met drie recht opgaan de kamers, waarvan één van een vaste' wasohta.fel is voorzien, zal vooral grooterc gezinnen weil welkom zijn. Overtollige meu belen enz. kunnen voorts op de zolder ruimte wonden ondergebracht. Neemt men in aanmerking dat deze hui- in, te bevragen bij het woningbureau J. Nienihuis, slechts f 12000.kosten, dan be hoeft het geen verwondering te wekken dat ■ds tijdens den bouw eenige huizen hun j zich te kunnen handhaven. Er ontstaat een bestemming vonden. jacht naar verbetering van eigen arbeid en )c Christen-Kantoor bediende te Eindhoven Gevaren, die volgens onder get tekende bestrijding behoeven. De zuigkracht, die van Eindhoven uit gaat op de kantoorbedienden, is zeer merk waardig. De groote Nederlandsche onder neming, wier naam we hier niet behoeven te noemen, heeft gedurende de laatste jaren honderden en nog eens honderden jonge be dienden uit alle boeken van ons land ge- requireerd, om ze in Eindhoven een nieuw vaderland te ontsluiten. Wie kennis heeft genomen van de me thoden, die gebruikt werden om toch voor al de besten van de besten tot zich te trek ken, dien zal het niet verwonderen, dat al lengs een korps van eersterangs kantoor bedienden te Eindhoven een plaats vond. Dat zulks aan Eindhoven ten goede moest komen, staat wel vast Anderzijds mag de vraag worden gesteld, wat deze gemeente den nieuw-ingelijfden had aan te bieden. Het antwoord kan niet bijster gunstig zijn. Een provincieplaats, die in zeer korten tijd tot een groote stad uit groeide, moest noodzakelijk in woongelegen heid, in studiemogelijkheid, in vereenigings leven, in ontwikkeiings- en ontspannings gelegenheid absoluut te kort schieten. De gevaren voor den jongeman, die als kantoorbediende te Eindhoven werd ge plaatst, zijn dan ook talloos. Denkt het u in! Op 19- of 20-jarigen leeftijd weggehaald uit een vaak rustige en stille omgeving en naar een ver-af gelegen plaats overgeplant, staat hij daar alleen temidden van een mo derne en veelszins mondaine omgeving. Aansluiting heeft hij aanvankelijk niet Vrienden kent hij niet. 't Aantal van hen, die op deze wijze heel spoedig hun Christelijke opvoeding en hun geloof uit de kinder jaren kwijt waren om zich geheel aan de wereld en haar begeerlijkheden te geven, is dan ook niet gering. In de, op de uiterste efficiency ingestelde bedrijven, die in een moderne fabrieksstad als Eindhoven zijn gevestigd, is opvoering ran de persoonlijke energie vereischt om Brannnnnmuiniiiiniii fmniiimnn ARCHITECTUUR: Architectenbureau Hanrath te Hilversum Gevèlplan van S Woonhuizen van N.V. Philips' a. d. Parklaan te Eindhover In verband mot de groeiende behoefte aan woningen voor fabrieksingenieurs en hooger personeel, ontving het architecten bureau Hanrath te Hilversum in het na jaar 1929 opdracht, een complex van 34 wo ningen te ontwerpen op het voormalig voet balveld der Eindhovensche Voetbal Verce- niging. Tengevolge van latere opdrachten groeide dit aanta! tot een complex van 40 villa's uit, meerendeels als blokken van 4 of 5 woningen, bij uitzondering een enkel dubbel-woonhuis. Waar ook in den straat- aanleg nog een stem was uit te brengen, gelukte het ons in dit geval te komen tot een zeer rustige groepeering, met langs de nieuwaangelegde Pluvierstraat symmetri sche bebouwing, een sprekend motief aan het einde deze straat, en ook in de bestaan de Lijsterlaan een evenwichtige bebouwing, terwijl de bebouwing in de Kievitlaan meer aansloot bij door ons reeds vroeger ont worpen ingenieurs-woningen. Getracht is vooral ook in materiaal-keuze en kleur, en in overeenkomstige detaillee ring de noodige rust te verkrijgen, terwijl anderzijds toch het verschil in karakter tusschen grootere en kleinere woningen voor de eveneens noodzakelijke afwisseling zorgt. Technisch gaf deze bouw van een groo- ter complex ons de mogelijkheid te overwe gen, de in andere overeenkomstige huizon voorkomende aparte centrale-verwarmings installaties te vervangen door een „Femhei zung" op kleine schaal, welke mogelijk op den duur ook verder te bouwen, of reeds vroeger gebouwde, woningen voor de N.V. Philips' zal bedienen. Aan de Fuutlaan ls daartoe een Ketelhuls ontworpen, met drie Woningbureau P. H. DE BONT STRATUMSEIND 99 TELEFOON 2377 O EINDHOVEN AANNEMERS Aarle-Rixtel TELEFOON 9 stoomketels gestookt met olie. In elk perceel wordt dit medium stoom door een klein tegenstroom-apparaat transformeerd in warmwater voor de ver warming. Door meting van het retourwater woden de kosten voor elke aparte woning berekend. Getracht is vooral in de kleuren van het geheel zooveel mogelijk vriendelijkheid te bereiken. In den loop der Jaren zal naast de aanwezige gespaarde beplanting, de be groeiing ook in dezen zin moeten medewer ken. Waar mogelijk was gaf de heer D. F. Tersteeg zijn adviezen over tuinaanleg en beplanting, zoodat wij alle hoop hebben op een gunstig resultaat. De geheele bouw ls uitgevoerd door Gebr. Strijbosch, aannemers te Aarle-Rixtel, o die vooral op het terrein van schoolbouw en niet in het minst door den bouw van Phi lips Kleuterschool, een algemeens bekend heid hebben gekregen. positie, die, op zichzelf niet verkeerd, ieder moment kon omslaan in het zoeken van, zichzelf ten koste van anderen. Toespitsing vande levensenergie op geldverdienen en promotie-maken sluit het gevaar in zich van mammonisme gelijk ook de moderne onderneming, met haar prikkeling tot het maken van steeds hooger winst aan mam monisme nauw is verwant Het stoffelijke dreigt het geestelijke te verstikken. Bedenkt men nu, dat in dezen draaimolen van technö&che ontplooiing, opvoering van productie, winstjacht en winsthonger, maar ook van proletarische ontevredenheid, van nijd en afgunst de communistische en so cialistische propaganda welig wortel schiet, dan behoeft bet geen verder betoog, dat vele zedelijke en geestelijke gevaren den jeug digen kantoorbedienden bedreigen. Het is een voorrecht, dat er in dezen maal stroom een Christelijke vereeniging is, die zich aan deze jonge menschen gelegen laat liggen, hen in hun kosthuizen opzoekt en tot mede-arbeiders tracht te maken. De afdeeling Eindhoven van de Neder- lantlscho Vereeniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden breidt zich zien- deroogen in ledental uit Voor kort een lut tel aantal leden tellend, nadert zij thans snel haar eerste honderdtal. Het zijn vrijwel allen jeugdige Philips-bedienden, die de af deeling vormen en die zich als voorloopig doel stellen nog dit jaar de honderd vol te maken. Dat zij zullen slagen, staat, gezien het jeugdige vuur waarmede zij werken en de reeds bereikte resultaten, voor ons vaat Hier komt de bewarende kracht van de Christelijke vakbeweging sterk naar voren. Schier geen enkele Christelijke organisatie doet zooveel aan huisbezoek als de Christe lijke vakbeweging. Denkt het U in, wat het beteekent, dat st iks 100 en meer kantoorbedienden over al de bedrijven van Philips verspreid, on derling het contact bewaren, regelmatig te zamen komen en met elkander bespreken wat op Christelijk-sociaal terrein hun aan dacht vraagt. Wie eenmaal lid is geworden, ontvangt driemaal per maand het vereenigingsorgaan „Ons Beginsel" (dat reeds zijn 35e jaargang beleeft)- en daarmede een regelmatig-ver- scbijnende dosis Ghristelijk-eocaale lectuur, die hem tegen de roode propaganda behoor lijk verweer biedt Neem daarnaast de bij eenkomsten en de huisbezoek-tochten, die meest twee aan twee worden afgelegd en ge hebt een complex van werkzaamheden, waarin de besten onder hen een zekere be vrediging en ontspanning vinden een ontspanning, die de meesten bij het veel vuldig overwerk en de beroepsstudie noodig hébben die door haar Christelijken inslag een sterk bewarend karakter draagt Maar ook willen wij er op wijzen, dat daar is ee:i afdeeling van een groote lande lijke organisatie, die als haar doel o.a. be oogt: toepassing van de beginselen, welke voor het sociale leven uit Gods Woord voort vloeien (art 3 der statuten) en die krach tens deze doelstelling ook deze jonge men schen schraagt en draagt In een reuzen-onderneming als de hier reeds genoemde, kan op den mensch in den werknemer onmogelijk voldoende worden gelet. Voorail voor de kantoorbedienden, wier werktijden wettelijk nog niet zijn gere_ ie hot overwork oen veel voorkomend euvel, dat op den duur den studiezin afstompt en het geestelijk leven dreigt te verstikken. De Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden tracht door overleg het overwerkkwaad te beteugelen en geeft in haar organisatieleven een tegen gif tegen de overheersching van het stoffe lijke, dat in de atmosfeer van deze industrie stad alle geestelijke en zedelijke waarden dreigt te dooden. F. P. FUYKSCHOT. Het nieuwe gebouw van de N.V. MEUBILEER1NQ v.h. L. Stultiens Zonen, Eindhoven Hoek Rechtestraat—Hooghuisstraat Architectuur: Ir. GeenenArch. Eindhoven Dat Eindhoven op het gebied van den woningbouw niet achteraan komt, getuigt wel de ie foto. Zij heeft betrekking op de hoerenhuizen aan deRodenbachlaan, met uitzicht op den Dommel. Deze huizen zijn gebouwd door de fa. v. d. VELDE EN ZN., aannemers en bouwkundigen en te bevragen bij het woningbureau P. H. DE BONT, dat gaarne bereid i* u alle verdere inlichtingen te verschaffen. sluit zich aan bij de Kedailandsche Vereeniging van Chtiileliil» Kantoer en Handelsbedienden Vraagt inlichtingen aan het Secietariaat: Rujsclistraat 42, Amsterdam C Vestigt U Ie J Eindhoven S Voor Inlichtingen t Woningbureau P. H. DE BONT Sirafumseind 99 Telei- 2377 :'^ilil,lï;n~ UW ADRES voor al Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS COUDSCHISIHCE1 UK - RDTTERDAM Telet. 2495-2496-2497-2498 A. H. VAN RIJSINGEN Willemsfraal 97 EINDHOVEN - Tel. 2453 ARCHITECT WONINGBUREAU EN ASSURANTIEKANTOOR KEUKENS BüNGENER, EINDHOVEN EMMASINGEL 4a Telefoon 3835 Vertegenwoordigen:* 1ste klas Assurantie- Maatschappijen Belasten zich met KOOPEN, VERKOOPEN, HUREN, VER HUREN. TAXEEREN EN ADMINISTREE- REN VAN ONROERENDE GOEDEREN Het verstrekken van: HYPOTHEKEN, BOUW-CREDD2TEN, PANDBRIEVEN N.V. Woningbureau en Algemeen Assurantie- en Effectenkantoor v/h. W. P. WALRAVEN Eindhoven, Nieuwstraat 13 Telefoon 2862 Aannemers van Bouwkundige werken Hoogstraat 41-43 - Tol. 3408 Eindhoven EEN GOED ADRES VOOR VERTROUWENSZAKEN GEVESTIGD SEDERT I6S2 makelaars-WON INGBUREAU KLEINE BERG 5H TEL.262N E I N DHOVE N

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 21