INDHOV HANDEL IN Dl Spoorwegloestanden in Eindhoven „CORONA" Eindh ovennummer pag. V. Woensdag ¥9 Oétöer 1930* \vj door lr. G. C. KOOLS, Directeur van Gemeentewerken Verkeer met de meester echten De Regeering toloreert toestanden waarbij 4e NedL Spoorwegen eenvoudig de eischen van hel wegverkeer ter zijde slellen. Hoogspoor dringend noodig Aan Uw vriendelijk verzoek om e.e.a. te schrijven over,de Spoorwegtoestanden te Eindhoven voldoe ik zeer gaarne, omdat ik vermeen, dat de aanwezige spoorbanen bin nen de grenzen der Gemeente een ernstige belemmering vormen voor de ontwikkeling dezer Gemeente. Vóór 1 Januari 1920 werd de hinder van de niveau liggende spoor banen nog niét dermate gevoeld, omdat toen de spoorwegen de grenzen vormden van de diverse Gemeenten, welke thans Eindhoven fijn. Toch zijn er meerdere uitingen uit dien tijd, welke ook de baan voor railtransport een ernstige hindernis in het dagelijksch léven noemden. Toen dan ook de Architec ten Cuypers en Kooken het eerste schets- uitbreidingsplan voor de aglomoratie opstel den, bleken zij voor zeer groote moeilijk heden te staan, voorwat betreft de verbin ding tusschen de verschillende stadsdeelen, vooral gold dit voor den overweg Fellenoord op de kaart met I aangeduid. Deze overweg vormde de voornaamste verbinding tusschen de voormalige Gemeente Woensel en Eind hoven en tevens de plaats waar het groote intercommunale verkeer Den Bosdh of Til burg naar Limburg en België den spoorweg kruiste, waar de groote, uit Napoleomisti- schen tijd dateerende rijksstraatweg pas- Deze architecten hebben de oplossing ge zocht in een tunnelproject ter plaatse. Ook in het eerste uitbreidingsplan-project van den dienst van Gemeentewerken was dit tunnelplan opgenomen, en in de door mij in de Gemeenteraadszitting van 4 Juli 1921 gehouden voordracht is deze oplossing naar voren gebraoht. In deze bijeenkomst, toen Eindhovenscb ontwikkeling nog niet het tempo had be reikt van 1928, 1929 en 1930 werd door mij gezegd: De scheiding door den spoorweg tusschen de voormalige Gemeente Woensel met zijn 20000 inwoners en het overige ge deelte der Gemeente thans reeds zwaar ge voeld, zal in de toekomst nog zwaarder gaan drukken. Tusschen 7 uur v.m. en 7 uur n.m. waren jn April 1921, dus van de 12 uren de hoornen van den overweg Fellenoord geslo ten ruim 5 uur. Ook toen reeds werden als middelen ter verbetering naar voren gebracht een alge heel e verplaatsing van het emplacement in Noordelijke richting of het aanwezige em placement met lijnen in de hoogte te bren gen. Beide plannen werden als zeer kost baar voor de toekomst gereserveerd, niet wetende, dat de noodzakelijkheid zoo snel zou Komen. Sinds deze lezing werden voortdurend be sprekingen aan den onhoudbaren toestand gewijd, in de Gemeente bestond een perma nente Raadscommissie voor dit vraagstuk, ontelbare deputaties hebben zich tot de Ned. Spoorwegen gewend, oini oplossing te zoe ken en hulp te vragen, om aan den steeds sterker aanvoelcnden wantoestand een einde te maken. Om eenigszins den voetganger, en wiel rijder tegemoet te komen, werd in 1922 een voetbrug over de spoorlijn gebouwd, naast den overweg Fellenoord. Intusschen moest worden overgegaan tot het doen van stappen om het gedeelte uit breidingsplan grenzende aan den overweg Fellenoord rechtskracht te geven. Hierbij moes! worden uitgemaakt of en zoo ja de bestaande overweg Fellenoord als zoodanig in het uitbreidingsplan zou behouden blij ven en als vanzelfsprekend de hoofdver keerswegen daarop zouden georiënteerd blijven. Het resultaat van de gevoerde over wegingen was, dat het idee van een over bruggingsproject vasteren vorm ging aannemen. Met de Nederlandsche spoorwegen is contact gezocht en deze heb ben in overleg met den Dienst van Ge meentewerken een project daarvoor ge maakt, hetwelk in Februari 1928 gereed kwam. Alvorens hiertoe over te gaan, werden let terlijk alle andere mogelijkheden bekeken. Ie. Hoogs po or. De Ned. Spoorwegen schatten de kosten hiervan op 20 m i 1- baan zou worden gemeden, zou e.e.a. voor de Gemeente alleen aanvaardbaar zijn met toepassing van Hoogs poor. 3e. Kopstation. De Ned. Spoorwegen staan vijandig tegenover het maken van kopstations. Deze bestaan in ons land alleen bij hooge uitzondering. Een kracht gaan door al dat wachten verloren. Het overbruggingsproject vermocht dus geen heil meer te brengen en alleen H oog- spoor kon In dezen oplossing geven op alle plaatsen op de hierbij gevoegde platte grond dezer Gemeente, waarop aangegeven de aanwezige overwegen en enkele op het uitbreidingsplan noodzakelijke. De overwe gen welke het dringendst om hoogspoor vragen zijn gemerkt: No. 1 Fellenoord; No. 2 Parallelweg. No. 3 Gagelstraat No. 4 Willemstraat No. 6 Mauritsstraat De verdere noodzakelijke overwegen zijn: No. 6 Laagstraat No. 7) No. 7a) Hoogstraat No. 8 Glaslaan. No. 9 Marconi laaa. Zou onze rustige verkeersagent No. 42 in staat zijn normaal te blijven bij deze verkeersmoeilijkhedent dergelijk station zou gepaard moeten gaan met een nieuwe tak door Woensel en met Hoogspoor wilde men de moei lijkheden, welke men bij den overweg Fellenoord wil opruimen niet t.z.t elders opnieuw krijgen. Ook dit plan werd op tientallen millioenen kosten ge raam d. Wel werd in overleg met de Ned. Spoor wegen vastgesteld, dat in de toekomst op algeheele ouihoogbrenging van emplace ment en spoorlijnen moest worden gerekend en dat het uitbreidingsplan dus gebaseerd kon worden op de bestaande overwegen, zijnde de latere viaducten. Het overbruggnhgsprojoct eischte een uit gave van f 2.0UU.OOO en bracht slechts op één plaats een gedeeltelijke oplossing, daar naast eischte dit nogal aanzienlijke aino- veering van panden in Oud Eindhoven en Oud Woensel en vormden de opritten zeer leelijke objecten in het Stadsbeeld. Opritten pl.m. 250 Meter lang waren noodig. Intus schen ontwikkelde zich de uitgroei der Ge meente met enorme snelheid, overal breidde de stad zich uit, de stad groeide in inwo nertal tot dichtbij de 100000 zielen, het aan tal voertuigen steeg zien der ooge, ook het intercommunale en doorgaande verkeer ver meerderde niet onbeduidend. De moeilijkheden in 1920 en vroeger reeds gevoeld werden even sterk voor de over wegen in: Parallelweg zie 2 op de kaart; Gagelstraat zie 3 op de kaart; Willemstraat zie 4 op de kaart; Mauritsstraat zie 5 op de kaart. Ter demonstratie van de belangrijkheid aan de andere overwegen, naast die bij Fellenoord, het navolgende, tellingen per dag tijdvak 6.30 uur tot 20 uur. Onafgebroken files van voertuigen wach ten hier lederen dag vele malen voor geslo je_ Kinder- Karren Auto's Gesloten en hand- en rij- en motor- tijd wagens tuigen rijwielen Fellenoord 13 Nov. 18700 11505 Paral 1 elw. 27 Nov. 9978 7260 Gagelstraat 19 Nov. 4085 5168 Willemstraat 3 Dec. 10150 13798 li oen gulden, dit cijfer was natuurlijk globaal, omdat een uitgewerkt plan niet bestond en het maken hiervan kostbaar was en niet te motiveeren, gezien de toenmalige opvatting, dat uitvoering om der kosten wille niet mogelijk sou blijken. 2e. Omlegging spoorbanen en ver legging station in Noorde lijke richting. Wegens het groote aantal wegen, hetwelk aoor de nieuwe 267 205 1325 7 u. 22 min. 2003 1 u. 9 min. 1484 4 u. 18 min. 1998 1 u. 1 min. ten overwegen. Daarnaast een geheel leger van voetgangers, wielrijders enz. Op som mige tijden van den dag bij het uitgaan der fabrieken vormen de duizenden als het ware een belegerende legerschare, van de gesloten hoornen. De verkeerspolitie staat dan voor een bovenmenschelijke taak om te aorgen dat alles in goede banen wordt geleid en geen ongelukken gebeuren. Toestanden als deze mogen niet blijven voortbestaan. Enorme kapitalen aan arbeide No. 10 Groenstraat Terwijl bij de overige nog meerdere vinden zijn, welke binnen een luttel aantal Ir G. C. Kools. UDir. van Gemeentewerken. wegen. Met de Ned. Spoorwegen werd overeen gekomen een hoogspoor-project te maken. Dit kwam Ln 1929 gereed en sloot met een kostencijfer van 10% mililoen gulden, hiervan was =t 17 bestemd voor onteige ningen, 17 voor 24 viaducten (3 nieu we), 9 voor nieuwe gebouwen, 57 voor de rest. Ook is een verdeeling te maken als volgt: 60% voor emplacement =fc 15% voor lijn Valkenswaard. =fc 13% voor lijn Boxtel. =fc 6% voor lijn Weert =fc 6% voor lijn Venlo. Hieruit volgt dat de hooge kosten voor meer dan de helft veroorzaakt worden door de verhooging van het emplacement. Bij de beoordeeling van een dergelijk plan moet men in aanmerking nemen, dat de maximum toelaatbare helling in een spoor baan is 1 255, waardoor een lengte van 900 Meter voor een oprit noodig is en dus men eerst kan gaan dalen ,als de volgende overweg 900 of meer Meters verwijderd is. Een groote moeilijkheid voor de Gemeente is thans, op welke wijze verwezenlijken dit plan. De Nederlandsche Spoorwegen zijn niet genegen meer bij te passen dan de geka- pitaliseerende onderhouds- en bedienings- kosten overwegen, welk bedrag slechts een gering deel is van het totaal kosten-project De Ned. Spoorwegen voelen zich sterk door hun concessie van het Rijk verkregen, zij zijn niet degenen die moeten waken voor de belangen van het overige wegver keer, hiervoor moet de Regeering opkomen, Het verkeer over de van oudsher bestaan de en dus langere rechten hebbende land straten is bij het verleenen van de spoor- concessie onvoldoende beschermd. Het ge volg is, dat het, hoewel aanvankelijk in zeer geringe mate werd belemmerd, allengs in meerdere en in Eindhoven op zeer eru stige wijze werd gedupeerd. Grenzen schijnen niet te zijn opgelegd, de Regeering had dit kunnen doen. Nu deze echter door haar daden het landverkeer heeft gehandicapt en toestanden tolereert waarbij de Ned. Spoorwegen eenvoudig de eischen van het wegverkeer ter zijde stel len, moet de Regeering ook de gelden votee ren om het wegverkeer, het oudste verkeer, het verkeer met de meeste rechten, weder om id vollen omvang mogelijk te maken en den landweg vrij te geven, onbelemmerd aan het rij- en ander verkeer, dus om te komen tot Hoogspoor. Eindhovensche Bosk-en Kunsthandel Stratumseind 64 TELEFOON 2888 Algemeene Binnen- en Buiienlandsche Boekhandel. Groote sorteering Vulpen houders Kantoor- Schoo'- en Schrijfbehoeften Rub berstempels, Etsen, Gravuies en Plaien Bloemenmagazijn Markt 33/34 Eindhoven - Telef. 3719 Qlro 22874 ZEEP EAU DE COLOGNE iV7. F. Zeep en Parfumerie fabrieken v.h. C. J. ERcdeló Toename van zeepverbruik beteekent toename van beschaving. De oorsprong van zeep ligt, voor zoover men heeft kunnen nagaan, bij de Phoeni- ciers, die hun „kunst" naar Gallië mee brachten 600 v. Chr. bij hun vestiging aldaar Men meene echter niot dat hun product ook maar eenige uiterlijke overeenkomst had met zeep van den tegen woord igen tijd. Een mengsel van olie en asch werd als zalf bij huiduitslag gebruikt. Door toeval schijnt men later ontdekt te hebben dat men een krachtiger werkende zalf verkreeg na de asch tevoren met water en gebluschte kalk en daarna eerst met vet en olie te mengen. Eerst in de tweede eeuw na Chr. ontdekte men de reinigingskracht van dergelijke en soortgelijke mengsels. zou in de 9e eeuw een beduidende zeephan- del hebben bestaan. De eerste zeep, vervaardigd naar het prin cipe, waarop heden ten dage nog steeds zee pen (z.g. kernzeepen en toiletzeepen) bereid worden, is in Darmstadt in 1843 gefabri ceerd. Langzamerhand ontwikkelde zich hieruit een industrie, zooals die tegenwoor dig in alle beschaafde staten haar vertegen woordigers heeft Een Seifensieder is vandaag een vakman, want het zeepzieden is niet meer het men gen van eenige grondstoffen, maar een op technische en wetenschappelijke gronden steunend, werk. Weinigen zal het bekend zijn, dat een stuk prima toiletzeep, zooals dit tegenwoor dig alom gefabriceerd wordt, een tijd vor dert van minstens 8—9 dagen vanaf het mo ment dat het vet in den zeepketel wordt ge pompt, totdat het afgewerkte product, keu rig verpakt, in den handel komt. Na het zieden van het vet met alcalién, hetgeen 35 dagen vordert, wordt de zeep Ln koelpersen of in open -ijzeren vormen ge koeld, en zóó de dikke strooperige massa tot een harde hoeveelheid gestold. Deze wordt in Schnitzel of spanen op een droogmachine gedroogd, en daarna met bijzondere kleuren en voortreffelijke reuken gemengd in de z.g. mengmolens. De hieruit ontstane massa wordt in een volgende machine tusschen graniet- of staahvalsen tot lange dunne lin ten-zonder-eind veranderd, die tenslotte in een „StrangprLSse" haar tusschenvorm ver» toont als lange staven, die door vernuftige snijmachines op de benoodigde gewichten worden gesneden. Nu pas komt de zeep in de persen, die er den vorm aan geven. D>. zeep komt dan, voorzien van opschriften in honderdvoudi ge modellen in haar laatste gedaante tus schen de stempels uit. Er rest nu nog slechts de verpakking, die er het speciaal cachet aan geeft Immers behalve het reukorgaan wil ook het oog ge streeld worden, en een aantrekkelijke ver pakking verhoogt veelvoudig den goeden verkoop, natuurlijk nadat bewezen is, dat de zeep zelve van voortreffelijke kwaliteit is. Een zeer hygiënische verpakking is de laat ste jaren in den handel gebracht n.L de verpakking in een doorzichtig soort papier, het cellophane. De zeep behoudt daarin haar goeden reuk, en is vrij van onhygiënische invloeden van buiten-af. In het kort hebben wij hierboven weerge geven welke bewerking de millioenen stuk jes zeep, die jaarlijks do fabriek van de N V. Zeep en Parfumei^Habrieken v.h. C J. E. Redelé verlaten, hebben te ondergaan. Wij hopen, dat een en ander den lezer den goe den indruk dien hij van haar product wol reeds bezit, nog zal versterken, nu hij ken nis heeft genomen van de zorg waarmede da zeep haar diverse bewerkingen ondergaat De fabriek werd opgericht ln 1847 door don heer C J. E. Redelé. Haar huldig g». bouw in de Tramstraat, dat in 1900 betrok ken werd, is de laatste jaren gestadig uit gebreid door de vervnardiging óp grootere schaal van zeepen, maar tevens door de mede fabricage van Eau de Colognes en Odeurs, waarvan jaarlijks «enig* honderd duizenden fleschjea, welker welriakenden inhoud den naam dezer Eind-hovenache In dustrie hoog houden, da wereld IngaAn. Want behalve een grooten afzet in Neder land, vormt nog steeds de export een be duidend onderdeel van het bcdrijt v

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 19